£cicL&e <Boma/nt Ambtenaren vaker ziek door weinig perspectief Joegoslavië dicht bij totale oorlog Gezond 16 DE FEMINA Sovjetunie wil leger halveren 114 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £euióc(3ou*£i/nt 2 OKTOBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Duitse kerken komen op voor asielzoekers Afvaltransporteurs tegen hoorzitting enquêtecommissie Vice-premier Roemenië ontevreden over rol lliescu LEIOEN OMGEVING Vlaamse schouders onder Nederlandse cultuur GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Heldere nacht en een minimumtemperatuur van omstreeks 8 graden. In de ochtend toenemende bewolking, in de middag gevolgd door af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwesten wind rond kracht 4, langs de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig, 6, later af en toe hard, 7. VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 3, 20.30 uur: Europa Cup. België Nederlands 2, 20.00 uur: Eu ropa Cup. Duitsland 2, 16.55 uur: Rot Weiss Er- furt-FC Groningen; 20.15 uur: Hansa Rostock-FC Barcelona. BBC 2, 17.00 uur: Kuusysi Lahtl-Liver- ADVERTENTIE Femina '91, do's de mooiste mode Oe lekkerste hapjes en dronkjes Oe loatste snufjes e Proeven e Keuren e Interieurs Video Stereo •Trouwen op Femina Vrije lijd DHZ Shows Demon straties De nieuwste keukens Ideeën opdoen Plezier voqi twee.. Do's Femino, do's op en top gezelligheid. Lpg-rijders krijgen Kok laat crisiscomité Van der Louw bungelen zes miljoen terug APELDOORN Driehonderdduizend jg-rijders krijgen binnen korte tijd in tótaal zes miljoen gulden aan te veel be taalde wegenbelasting terug. De terugga ve is een gevolg van een te laat doorbe rekende verlichting van de motorrijtui genbelasting. In de computers van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting waren verhoogde tarieven voor lpg-rij ders al ingevoerd, toen de Tweede Ka mer besloot die tarieven alsnog te verla gen. Op 3 juli, toen de nieuwe tarieven i kracht werden, waren de aanslagen verkeerde berekening al de deur uit. De lpg-rijders krijgen nu een vervolgaanslag, waarin de teruggave is berekend. li DEN HAAG Wim Kok weigert in het openbaar excuses aan te bieden aan de drie PvdA'ers Van der Louw (oud-partijvoorzit ter) Bomhoff (hoogleraar economie) en De Hond (directeur van het bureau Interview). Een verzoek van de drie om rehabilita tie voor de gewekte sug gestie dat zij een 'coup te gen Kok' zouden hebben voorbereid, is gisteren door de partijleider ijs koud ontvangen. Kok liet zijn woordvoerder een verklaring uitgeven waar in herhaald werd dat elke bij drage aan de vernieuwing van de partij welkom is, „maar wèl onder de leiding van de partij leider zelf". Op het verzoek van de drie om de couppoging te weerspreken wilde Kok geen enkel commentaar ge ven. Een gesprek tussen Van der Louw en Kok over hun conflict zou eind vorige week „geen nieuwe gezichtspunten hebben opgeleverd", aldus Koks woordvoerder. In een open brief aan Kok en het partijbestuur tonen Van der Louw, Bomhoff en De Hond zich diep gegriefd over het feit dat zij in de media zijn afgeschilderd als coupplegers. Wat hen nog het meest steekt, is dat de berichten niet door Kok of andere prominente PvdA'ers zijn ontzenuwd. Zich direct richtend tot Kok stellen de drie dat hij „als geen an der" kan weten dat deze ver dachtmakingen nergens op slaan. Pagina 4: Groep Van der Louw openbaart plannen vernieuwde PvdA Raadsel rond Anastasia opgelost MOSKOU Anatoom-pathologen uit Je- katerinboerg in de Oeral (het voormalige Sverdlovsk) hebben het raadsel rond de jongste dochter van de laatste tsaar Nico- laas II Romanov opgelost, aldus de Berli ner Kurier am Abend gisteren. In het in de zomer ontdekte graf van het laatste tsarengezin werd ook het skelet van een 17-jarig meisje gevonden en „wij zijn er zeker van dat het Anastasia is", aldus de geoloog Avdonin. Volgens de Kurier staat nu vast dat Anastasia en het hele gezin van Nicolaas II in de nacht van 17 juni 1918 door een bolsjewistisch executiecom mando zijn vermoord. Sinds 1920 hadden steeds weer vrouwen beweerd Anastasia te zijn. De bekendste, Anna Anderson, overleed in 1984. Samenwerking IBM en Apple 'revolutionair' NEW YORK De historische samen werking tussen de twee grote Ameri kaanse computerconcerns IBM en Apple gaat veel verder dan aanvankelijk werd verondersteld. Zo zal IBM een computer produceren die geschikt is voor Apple- apparatuur (compatible), wat tot voor kort absoluut voor onmogelijk werd ge houden. Verder gaan de twee concerns een nieuw besturingssysteem ontwerpen voor pc's, zo meldde The Wall Street Journal vandaag. De samenwerkingove- reenkomst bevat nog een aantal novitei ten. Eén daarvan betreft een licentie die 'Big Blue' Apple zal verstrekken voor de produktie van een processor die gaat dienen als geheugen voor de volgende generatie Macintosh-computers. DEN HAAG Ambtena ren zijn vaker ziek en worden vaker arbeidson geschikt verklaard dan werknemers in het bedrijfsleven. Van de ambtenaren was in 1989 1,9 procent arbeidsonge schikt, in het bedrijfs leven was dat in dat jaar 1,7 procent. De arbeidsongeschiktheid on der ambtenaren kostte de Staat in 1989 naar schatting 7,6 miljard gulden. Sinds 1981 is het percentage afkeuringen onder ambtenaren jonger dan 25 jaar meer dan verdubbeld. Verwacht wordt dat bij gelijk blijvende omstandigheden het aantal arbeidsongeschikte ambtenaren in het jaar 2000 ongeveer 80 procent hoger ligt dan in 1990. Een en ander blijkt uit het rapport „Arbeidsongeschikt heid onder ambtenaren; feiten, analyses, maatregelen", dat gisteren werd aangeboden aan minister Dales van binnen landse zaken. Het besef vastgelopen te zijn in het werk, terwijl de ar beidsmarkt geen perspectief biedt, is de belangrijkste oor zaak van het ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid bij ambtenaren. Werkdruk, ar beidsomstandigheden of func tie zijn hierop veel minder van invloed. Er zijn meer banen nodig met een salaris dat „aan zienlijk hoger ligt dan een uit kering" om het aantal arbeids ongeschikte ambtenaren terug te dringen. Een andere conclusie uit het' onderzoek is dat de arbeidson geschiktheidswetten op den duur niet meer te handhaven zijn. „Overwogen moet wor den een Algemene Sociale Ze- kersheidswet in te voeren die recht geeft op een uitkering, onafhankelijk van de reden Storm Een brandweerman is druk bezig de rava ge ter herstellen die een omgewaaide boom op de Rijksstraatweg in Wassenaar aanrichtte. Het verkeer op de rechterweg- helft van de Rijksstraatweg voor de rich ting Den Haag moest door politie langs het obstakel worden geloosd. De storm ver oorzaakte door het hele land veel materië le schade. Vanmorgen strandde het veer tig meter lange lichtschip Texel op een trekdam voor Petten. Gisteravond raakte het schip los van zijn hoofdanker waarna het na uren ronddobberen vastliep. Hoe wel het vaartuig op zijn tocht geen schade heeft aangericht koerste de drijvende vuurtoren in eerste instantie op de duinen voor de kerncentrale van de Europese Ge meenschap in Petten. De storm maakte reddingspogingen, zoals het uitzetten van een tweede anker en het overbrengen van een sleepverbinding, eerder in de nacht onmogelijk. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pagina 9: Alleen materiële schade door eerste najaarsstorm MOSKOU De Sovjetu nie is van plan de troe pensterkte van haar leger met bijna de helft terug te brengen, zo heeft de vice- minister van defensie, Pa vel Gratsjev, gisteren ver klaard. Het antwoord van Moskou op het initiatief van de Ameri kaanse president, George Bush, over ontwapening kan nog wel even op zich laten wachten, maar zal niettemin „dramatisch" zijn, aldus de Sovjetminister van buiten landse zaken, Boris Pankin. De troepenvermindering moet in 1994 zijn voltooid en gaat aanzienlijk verder dan de re ductie waarover de nieuwe minister van defensie Jevgeni Sjaposjnikov het eerder had. Sjaposjnikov verklaarde dat het aantal manschappen zou worden teruggebracht van 3,7 miljoen tot drie miljoen. Gene raal Gratsjev sprak in de par lementscommissie over een troepenvermindering tot 2 miljoen man. Gratsjev kondig de ook aan dat de dienstplicht zal worden teruggebracht van twee jaar nu naar één jaar in 1995. Het leger zal vrijwilligers Transavia en Martinair helpen gestrande passagiers Orgelman Gijs Perlee overleden AMSTERDAM Naar gisteren bekend is geworden, is af gelopen zondag Amsterdams bekendste, misschien wel Ne derlands bekendste, orgelman Gijsbert Perlee overleden. Hij werd 82 jaar. Perlee was niet alleen een bekende verschij ning als draaiorgelman. Hij maakte ook naam met zijn win kel in de Jordaan met bijhorende werkplaats waar zijn be roemde „pierementen" werden gebouwd, gerestaureerd en verhuurd. Zijn draaiorgel De Arabier speelde een rol in de film „Het wonderlijke leven van Willem Parel". Perlee was sinds 1983 drager van het ereteken van de stad Amsterdam vanwege zijn verdiensten op draaiorgelgebied. Hij was sinds 1978 ook ridder in de Orde van Oranje Nassau. L SCHIPHOL/ST. PETERS BURG De Nederlandse touroperators en lucht vaartmaatschappijen zijn ervan overtuigd dat alle Air Holland-passagiers, die zich nu nog op een va kantiebestemming in het buitenland bevinden, zon der problemen weer naar Nederland zullen worden teruggevlogen. Ook financieel lijkt de nu in surséance van betaling verke rende vliegtuigmaatschappij uit de problemen te zijn. Vijf investeerders, waaronder het Van der Valk-concern, hebben interesse getoond in deelne ming in Air-Holland. Voor het repatriëren van deze reizigers heeft Martinair giste ren in aller ijl een Boeing 747- vrachtvliegtuig omgebouwd tot passagierstoestel. Dit vlieg tuig is tot komende zondag be schikbaar. Daarna wordt een DC 10 ingezet. Bovendien overweegt Transavia vliegtuig van de Joegoslavi sche maatschappij JAT in te zetten om daarmee vakantie gangers vanuit Joegoslavië te rug te vliegen. De KLM is, in dien nodig, bereid te hulp te komen bij deze operatie. De passagiers die de komende weken met een toestel van Air Holland naar hun vakantiebe stemming zouden worden ge vlogen, zullen zoveel mogelijk met de andere maatschappijen worden vervoerd, aldus Ferdi nand Franssen, directeur van Arke Reizen. Dit kan echter wel betekenen dat vakantie gangers, die een reis naar een plaats hebben geboekt waarop alleen door Air Holland werd gevlogen, een andere bestem ming krijgen aangeboden. Franssen verwacht dat de hele hulpoperatie, na wat aanloop problemen, uiteindelijk goed zal verlopen. Het vakantievervoer voor het komende winterseizoen, dat op 1 november begint, zal volgens Fransen en Legros volledig door Martinair en Transavia kunnen worden opgevangen. Pagina 13: 'Wegvallen Air Holland geen gevolgen prijs vliegvakantie' In New York verklaarde Sov jetminister Pankin gisteren: „De reactie van de Sovjetunie zal een dramaiische zijn, om dat we het initiatief van presi dent Bush zien als een nieuwe schakel in de ketting van ont wapeningsovereenkomsten waarmee president Michail Gorbatsjov in 1986 een begin maakte". Rijneveld stopt ambulancedienst RIJNEVELD Rijneveld heeft met ingang van afgelo pen dinsdag haar ambulance dienst beëindigd. Dat hebben B en W dinsdag besloten. De gemeente werd hiertoe ge dwongen vanwege het gebrek aan beschikbare krachten. BELGRADO In Joego slavië lijkt een totale oor log nabij, nu het federale leger van Joegoslavië een aanbod van de Kroatische president, Franjo Tudj- man, om te onderhande len heeft afgeslagen. .Het leger bevestigde hiermee eerdere uitlatingen over repre saillemaatregelen als de Kroa- ten doorgaan met hun aanval len op posities van het federa le leger. Tudjman had het le ger opgeroepen het bestand na te leven dat door bemiddeling van de EG tot stand was ge bracht. Nu het federale leger de oproep van Tudjman ver werpt, lijkt een militaire oplos sing onvermijdelijk, aldus een naaste medewerker van Tudj man. In Belgrado vergaderde het Joegoslavische staatspresi- dium gisteren zonder verte genwoordigers van Slovenië en Kroatië. Het waarschuwde in een communiqué „voor een gevaar dat oorlog ophanden is" Volgens waarnemers kan het presidium bij deze consta tering volgens de artikelen 316 en 317 van de grondwet „een algemene mobilisatie gelasten" en „als het parlement niet kan bijeenkomen de oorlogstoe stand uitroepen". De republiek Slovenië aan vaardt geen verlenging van het op 7 oktober aflopende moratorium, waarmee dit deel van Joegoslavië zijn onafhan kelijkheid drie maanden lang heeft opgeschort. Slovenië blijft meedoen aan de vredes conferentie in Den Haag, maar het do^t dat vanaf 8 oktober als „zelfstandige en onafhan kelijke staat", zo luidt een ge zamenlijke verklaring. Wilde acties in haven Rotterdam ROTTERDAM In de Rot terdamse haven voeren enige honderden havenarbeiders sinds vanmorgen wilde acties tegen de wao- en ziektewet plannen van het kabinet. De acties hebben geleid tot een verkeerschaos. Vrachtwagens staan vast, omdat het perso neel van Unitcentre het werk heeft neergelegd. Het Rotter dams openbaar vervoerbedrijf RET heeft een aantal buslijnen omgeleid. De wijk Heyplaat is geblokkeerd. Naast Unitcentre voeren de havenarbeiders ac tie bij onder meer de overslag bedrijven Seaport (Merweha- ven, fruitterminal), RHPM en HIWA. De president van de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de Vervoersbond FNV verboden een 24-uurssta- king te houden op vrijdag. ADVERTENTIE BANKZAKEN Wetenschappers zijn het er zo langzamerhand over eens: een paar borrels per dag geeft enige bescherming tegen hart- en vaatziekten. En wat moet je dan als je medisch directeur bent van de Nederlandse Hartstichting, zoals dr. Stiggelbout toch is, en je een boek krijgt aangeboden waar dat allemaal in staat? Hij heeft er lang en diep over moeten nadenken voora leer hij het aannam. Want hij voelde er niets voor het alco holgebruik aan te moedigen. Ook het ministerie was niet blij met het boek. Toch is het nieuws en staat het vandaag in de krant. Of de wetenschappers het er nu over eens zijn of niet, iedereen zou elke dag de Leidse Courant moeten lezen. Voor een gezonde meningsvorming. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f 18,50. I Noteer mij direct als abonnee I De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. I Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) I kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: Wie vecht voor de onafhankelijkheid van zijn land. neemt een forse regenbui op de koop toe. Deze Kroaat houdt wacht in zijn eigen dorp. 20 km ten oosten van Zagreb. OMaai) zonder postzegel - nac eidse Courant, Antwoc !501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 ArrsWifci^C Mtfsieeq'ïr» SpucsftX. 0206 4/TaefdaiT1 Htur van Awameiaar GeOertandDK-n 0206*405:0 ViainlngenC K CeidócSouAont iiniirmaiiiummin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1