Leger dreigt Kroatië met harde acties EG-ministers vegen Nederlands ontwerp EPU-verdrag van tafel Stress CcidócSouxcmt w 11 15 belangrijker rol voor WEU 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eicUe(3owo/nt 1 OKTOBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Fatima rechtstreeks op Sovjet-televisie foidóe <2owva/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25149. Losse nummers 1,45. Uithoudings vermogen Mobutu legendarisch Van Gaal loopt weg met Cruijff Nederland heft sportboycot Zuid- Afrlka selectief op LEIDEN OMGEVING Leerlingen Bonaventura naar Moskou Vrouw overleden na fout ziekenhuis HAARLEM In het Spaarneziekenhuis in Haarlem is op 1 augustus een vrouw overleden nadat zij een ver keerde contrast-vloeistof kreeg toegediend voor het ma ken van een röntgenfoto van haar rug. Vier uur later overleed ze. Omdat de doodsoorzaak niet natuurlijk was heeft de directie meteen de geneeskundige inspectie en justitie op de hoogte gesteld. De plotselinge dood werd in eerste instantie in verband gebracht met de ruggeprik. De ziekenhuisdirectie heeft de zaak in drie verschillen de laboratoria laten onderzoeken. Uit twee laboratoria- uitslagen is vast komen te staan dat sprake was van toe diening van een verkeerde contrast-vloeistof. Hoe dit kon gebeuren is de ziekenhuisdirectie nog een raadsel. De zaak is in onderzoek bij justitie en de geneeskundige inspectie. De ziekenhuisdirectie onderneemt in afwach ting van de uitslag hiervan vooralsnog geen stappen te gen de twee laboranten die bij de zaak zijn betrokken. President Aristide weg uit Haïti Staatsgreep in Togo President Aristide. PORT-AU-PRINCE President Jean Bertrand Aristide van Haïti is vandaag in het vliegtuig van de Venezolaanse president naar Caracas vertrokken, zo verluidt uit diplo matieke bron. De president, die gedwongen werd in ballingschap te gaan na een militaire opstand, verliet Haïti met zeven lijfwachten en het vroegere hoofd van de politie. In rege ringskringen is vernomen dat Aristide naar Frankrijk wil. Na het afzetten van president Aristide is een aantal ministers gearresteerd. Het gaat om premier René Préval en de ministers van voorlichting en planning. De opper bevelhebber van het leger, generaal Raoul Cédras, heeft de macht gegrepen na de militaire opstand waarbij zeker 26 mensen omkwamen en 200 gewond raakten. Cédras (42) heeft de reputatie van een gematigd militair. Ruim 2000 naar de Verenigde Staten uitgeweken Haïtianen die zich voor het VN-hoofdkwartier in New York hadden verzameld om steun te betuigen aan Jean-Bertrand Aris tide, ontstaken gisteravond in woede toen ze hoorden dat het spoedberaad van de Verenigde Naties niet doorging. LOMÉ In de Westafri- kaanse staat Togo hebben militairen vandaag de cen trale van de staatsradio be zet. Zij verklaarden in een radioboodschap dat zij de overgangsregering hebben ontbonden. De militairen lieten weten dat zij de mili taire president Gnassingbe Eyadema steunen, die 24 jaar geleden de macht greep. Eyadema stemde er in au gustus, tijdens een nationale conferentie voor meer de mocratie, mee in hervormin gen door te voeren. Hij gaf daarmee een aanzienlijk deel van zijn bevoegdheden uit handen. Priester-toreador is bang van stier TITULCIA De Spaanse priester Angel Ro driguez had er twee maanden voor geoefend: als toreador optreden in een stieregevecht om geld in te zamelen voor zijn dorpskerk. Eenmaal in de ring deed de 56-jarige geestelijke gisteren een paar stappen rond het dier, waarop hij de hulp inriep van een andere toreador. „Het spijt me echt dat ik het niet heb kunnen afmaken", zei hij nadat hij de 125 kilo wegende jonge stier was ontvlucht. „Ik werd bang". Bijna 2000 mensen hadden 600 pesetas (zo'n twaalf gulden) betaald voor een plaatsje in het stadion van Titulcia, 50 km ten zuiden van Madrid. Nadat de stier hem in de buik had geduwd, gaf Angel zijn zwaard en rode cape snel aan een assistent. Toen deze priester vorig jaar voor een ander goed doel een stieregevecht hield, werd hij op de horens geno men en moest hij een week in bed blijven. Romantiek in Wassenaars raadhuis BELGRADO Het Joe goslavische leger heeft af gelopen nacht een ultima tum gesteld aan Kroatië en gedreigd met harde vraakacties als de Kroati sche milities niet onmid dellijk stoppen met hun tanvallen op kazernes en eenheden van het leger. n een communiqué dreigde ie legerleiding de regering, Ie president en het leger van Kroatië dat de federale troe pen „onmiddellijk een doel zullen vernietigen dat voor Kroatië van vitaal belang is voor elke installatie van het Joegoslavische leger dat nog door Kroatische troepen wordt bezet of aangevallen". Voor elk garnizoen dat wordt aangevallen, zal het leger een belangrijk doel vernietigen in de stad waarin het garnizoen zich bevindt. Naar verluidt hebben federa le troepen zich samengetrok ken aan de Kroatische grens met Servië. De landen van de Europese Gemeenschap hebben giste ren opnieuw geen besluit ge nomen over het zenden van een vredesmacht naar Joego slavië. Militaire experts van de West Europese Unie (WEU) hadden aan de minis ters van de negen Europese landen tellende organisatie die gisteren in Brussel bijeen waren vier opties voorge legd. Zelfs daarover kon ech ter geen overeenstemming worden bereikt. Weliswaar gaat de WEU door met de voorbereidingen voor het op zetten van een vredesmacht, maar de beslissing over het moment van actie wordt on der meer afhankelijk ge maakt van de resultaten van de door Lord Carrington ge leide Haagse vredesconferen tie over Joegoslavië. Daar trad gisteren vertraging op. Naar verwachting zal vrijdag de plenaire Joegoslavië-con- ferentie worden voortgezet. Wethouder op de fiets Er waren al tal van scenario's uitgedacht: punaises of kraaiepo- ten op de weg, lijm op het zadel, geen geld op zak. Maar dit keer kreeg de opening van fietsenstalling aan de Aalmarkt in Leiden, in de voormalige Lucas van Leijdenschool, een wel heel origineel tintje En aangezien verkeerswethouder J. Walenkamp altijd wel in is voor een geintje, sprong hij tussen de verschrikkelijke re genbuien door op een bakkersfiets, en arriveerde met een mand vol zonnebloemen. Uit handen van Wim Sloos, de kersverse be heerder van de bewaakte fietsenstalling, ontving hij het eerste stallingsbewijs. De stalling biedt plaats aan driehonderd fietsen en bromfietsen: Op dit moment wordt ook hard gewerkt om bin nen afzienbare tijd een derde bewaakte fietsenstalling in de bin nenstad te onenen in de tuin van de Hartebrugkerk. foto: wim van noort GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 4/5 ECONOMIE 6 BEURS 6 SPORT 7/9 LEIDEN/REGIO 11/12/13/14 DIENSTVERLENING12 KUNST/RTV 15 RTV PROGRAMMA S 17 /VEER/PUZZEUMENU ...17 In de nacht en ochtend enkele buien, later op de dag perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Noordwesten wind, matig tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. VOETBAL OP TV Celstraf voor gewapende overval naar maximaal 15 jaar DEN HAAG Daders van een gewapende overval kunnen voortaan worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Momenteel is dat negen jaar. De nieuwe regeling geldt voorlopig alleen in het arrondissement Amsterdam, maar over enige tijd vermoedelijk ook in de rest van het land. Overvallers gebruiken steeds meer geweld en politie en justitie willen daar strenger tegen kunnen optreden. Door daders het zogeheten gij zelingsartikel ten laste te leggen, kunnen hogere straffen wor den geëist. Tot nu toe werd overvallers uitsluitend 'diefstal met geweld en /of afpersing' ten laste gelegd. Volgens hoofdofficier van justitie mr. W. Mijnssen doet dat niet voldoende recht aan de gevoelens bij de slachtoffers, van wie velen ervaringen heb ben die vergelijkbaar zijn met mensen die zijn gegijzeld". advertentie tintje En aangezien verkeerswethouder J. Walenkamp altijd wel nens,aa 'e °™en e 'uin van ae "arteoruflkerk. in is voor een geintje, sprong hij tussen de verschrikkelijke re- g foto: wim van h B doof die Luxemburg, de vorige EG- bewindsman, die er tijdens een ren van oordeel dat in t BRUSSEL De EG-ministers van buitenlandse zaken heb ben de door Nederland gepro duceerde ontwerp-verdrag- stekst voor de Europese Poli tieke Unie (EPU) gisteren compleet van tafel geveegd. Een en ander betekent dat de onderhandelingen over de EPU nu verder zullen worden gevoerd op basis van de tekst die Luxemburg, de vorige EG- voorzitter, heeft gemaakt. De Nederlandse opvattingen over het buitenlands en defensiebe leid, de plaats van het Euro pees Parlement, het milieu en de sociale aangelegenheden zijn daarme# naar de prullen bak verwezen. „De inhoud was goed, maar de reuk was verkeerd", zo zei een teleurge stelde minister Van den Broek gisteren na afloop van het mi- nistersberaad in Brussel. De bewindsman, die er tijdens een persconferentie nog het beste van probeerde te maken, ver klaarde wel dat Nederland „loyaal zal meewerken aan de snelste methode om voor de Europese top in Maastricht (in december) tot een overeen komst te komen". De ontwerptekst stuitte bij de EG-ministers op twee bezwa ren: sommige landen waren het inhoudelijk niet met het stuk eens, andere landen wa- Handgeklap en schoten ren van oordeel dat in de tien weken die resten voor de Maastrichtse top, nooit over eenstemming over het op zich zelf goede Nederlandse docu ment kan worden bereikt. Alle EG-landen zijn het er over eens dat het in Maastricht tot een akkoord over zowel de EPU als de Economische en Monetaire Unie (EMU) moet komen. Pagina 4: Nederland betaald zware tol voor EPU-echec Beslag gelegd op vliegtuig Air Holland BADHOEVEDORP Na de tumultueuze aandeelhouders vergadering van gisteren is Air Holland verder in de pro blemen geraakt. De afgelopen nacht werd op Schiphol beslag gelegd op een toestel van Air Holland door een leasemaat schappij. Dat betekende met een het einde van een nog niet begonnen reis naar Kenia voor 150 passagiers. De beslaglegging op het vlieg tuig komt tamelijk onver wacht. Gisteren nog verklaar de de voorzitter van de OR, P. Braam, dat de bank de betalin gen voor de komende maand had gegarandeerd. Een woord voerder van de ABN AMRO kon vanmorgen dan ook niets anders bedenken dan dat het mogelijk om een conservatoir beslag zou gaan. „Maar daar kan ik u geen uitsluitsel over geven, want de mensen die daar over gaan zitten op het moment in vergadering bij Air Holland", haastte hij zich te. verklaren. Conservatoir beslag betekent dat de leasemaatschappij alvast beslag laat leggen op het vlieg tuig, orA te voorkomen dat bij een eventuele surseance van betaling of faillissement het vliegtuig door andere schuld eisers wordt opgeëist. Bij Air Holland was vanmor gen niemand voor commen taar bereikbaar. De OR zat de gehele ochtend in vergadering en niemand kon de naam van de leasemaatschappij noemen. Het blijft voorlopig onduidelijk of de beslaglegging verdere gevolgen heeft voor de passa giers die met Air Holland zou den vliegen. Volgens berichten zou het vliegtuig de komende week worden ingezet op vluchten tussen Aruba en Europa. In dat geval zou de schade nog te overzien zijn, want volgens werknemers van Air Holland zitten er op die vluchten toch altijd maar een paar passagiers in het vliegtuig. Pagina 6: Air Holland wan hopig op zoek naar redding opgeroepen een „vreedzame mars" te houden naar het televisiecentrum in de hoofdstad Tbilisi. Vanmorgen werd daar op verschillende plaatsen automatisch geweervuur gehoord. Schoten wisselingen zouden onder meer hebben plaatsgevonden bij de televisiecentrale die in handen is van de Georgische oppositie. foto: epa Stress heeft iedereen wel eens. Niets om je over op te win den. Professor De Wolff, voorzitter van de adviesraad van het fonds dat de stress nu wil gaan bestrijden, weet dat uit eigen ervaring. „Meestal ontstaat dan een gevoel van spanning", zo beschrijft hij beeldend de stress, „het zweet breekt uit of het hart gaat sneller kloppen. Als na deze spanning weer een moment van ontspanning volgt, is er totaal geen probleem. Dan kan het zelfs goed uitpakken omdat sommige mensen onder spanning tot de beste prestaties komen". Wie zich dus toch nog ergens over mocht opwinden, kan zich maar het beste ontspannen met de Leidse Courant. Elke dag onder hoogspanning gemaakt. t/m 12 oktober 1991 DE MOOISTE KADO'S VIND JE IN DE PLATENZAAK DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie ziet een be- ijker rol in de Europese veiligheid weggelegd voor de Westeuropese Unie (WEU), het defensieverbond van ne gen Westeuropese landen. Hij zei dit vanmorgen tijdens een tweedaagse conferentie in Den Haag over de toekomstige na tionale defensieplanning en het gemeenschappelijke Euro pese veiligheidssysteem. Vooralsnog ontbreekt een Eu ropees veiligheidssysteem, al dus Ter Beek. De CVSE (Con ferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa) ver keert in een embryonaal stadi um en de NAVO heeft een dermate strak omlijnd gebied waarin zij mag opereren dat zij nog weinig kan uitrichten bij conflicten in Oost-Europa. Mede door Nederlandse initia tieven, zo stelde Ter Beek, worden nu de mogelijkheden bestudeerd van een WEU-in- terventiemacht die een groot aantal taken moet kunnen verrichten, zoals crisisbeheer sing, vredeshandhaving en hu manitaire hulpacties. Zo'n multinationale interventie macht kan in de opvatting van de defensieminister als een po litiek signaal werken waar door verslechtering van de si tuatie voorkomen kan worden. Voorwaarde voor het inzetten van de WEU-troepen is wel dat de betrokken partijen in hetconflict daarmee instem men en dat het doel is bloed vergieten te voorkomen, opdat partijen aan de onderhande lingstafel gaan zitten. Gezien de snel veranderende veiligheidssituatie in Europa zegt Ter Beek het belangrijk te vinden dat de Nederlandse de fensieplannen regelmatig geë valueerd worden. i Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. T 8,50. G Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) O kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313 677 (voor controle op bezorging) i ■luirnimiiHmHiiii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1