pe Waag: van verhuurtent sot Leidse cultuurtempel er LEIDEN OMGEVING Busroutes gewijzigd voor 3 Octoberfeest eidaeSouaoTit ishandeling na river lopen kind ISC )RDWIJK Het omver lopen van het kind een 30-jarige Noordwijker is een 23-jarige tsgenoot duur komen te staan. De man botste in videotheek in Noordwijk-Binnen het kind om- verontschuldigde zich bij de vader, maar kreeg ruzie. Nog in de zaak diende de vader de dwijker een paar slagen in het gezicht toe. Dat buiten door, waarna het slachtoffer het kente- 'van de vechtersbaas noteerde en aankondigde jfte te zullen doen bij de politie. Dat was niet de zin van de vader, die de ander via het por- aampje nog een vuistslag in het gezicht toedien- Toen het slachtoffer uitstapte werd hij aan zijn daar?!) en naar beneden getrokken en met een paar ie natil etjes' bewerkt. Bij de nogal eenzijdige vechtpar- erkiezi 'aa^te ^ij bovendien een gouden halsketting naast het geld voor de doktersrekening. De ader is bekend. Hij zal nog worden gehoord. degeÏÏ ?E HEBBEN DE PRETENTIE IETS TE WILLEN" ■spelen triciu, idaat- cers e m; hen voo; ziek De n eële opp dreij MAANDAG 30 SEPTEMBER 1991 Bridgers winnen Zilveren Hutspot voor tweede keer LEIDEN E. Hoogenkamp uit Lisse en R. Heinsman uit Leiderdorp hebben gisteren in de Stadsgehoorzaal de 3 okto- ber-bridge drive gewonnen. Het duo legde met een totaal van 3799,3 punten (63,83 pro cent) voor de tweede achter-' eenvolgende keer beslag op de. Zilveren Hutspot. Aan de dri ve deden 126 paren mee. Tweede werden Ippel-Van der Lit (3788,3) en derde Huvers- De Laet (3763,2). De prijzen werden uitgereikt door D. den Os, voorzitter van de 3 Octo- ber-Vereeniging. Automobilist gewond na uitwijkmanoeuvre NIEUWKOOP Een 31-jarige man uit Zwammerdam is vrijdagavond tegen half tien op de provinciale weg tussen Nieuw koop en Aarlanderveen gewond geraakt na dat hij uit moest wijken voor een plotseling de Achttienkavels overstekende en onbe kend gebleven automobilist. De Zwammer- dammer reed op een voorrangsweg. Toen plotseling de bestuurder van een blauwe auto de Achttienkavels overstak, kwam de Zwammerdammer door een uitwijkmanoeu vre met zijn auto in de sloot terecht. Hij kon op eigen kracht de auto uitkomen, doch even later werd hij toch met een hoofdwond afgevoerd naar het Bleuland Ziekenhuis in Gouda. De bestuurder van de andere auto reed door. De politie zoekt getuigen. Lelijke Eendje ondersteboven LEIDEN Als voorschot op de 3 October-viering besloten drie Maastrichte naren zaterdagavond de stad alvast op z'n kop te zetten. Ze kwamen voorlo pig niet verder dan de Rijnsburgerweg, waar ze een Lelijke Eend onderste boven op de weg neerzet ten. Twee getuigen gaven het signalement van het drietal door, dat later op de Warmonderweg kon worden aanghouden. De jongens, 19, 22 en 23 jaar, hebben zich bereid ver klaard de schade te ver goeden. Insluiper overlopen LEIDEN De 35-jarige be woner van een huis aan de Middelweg heeft gistermid dag rond half drie een ins luiper in zijn keuken be- De 24-jarige aan drugs ver slaafde insluiper, inmiddels een bekende van de politie, bedreigde de bewoner met een paraplu, die verzwaard was met een stuk ijzer. De onverschrokken bewoner wist het slagwapen echter aan de man te ontfutselen en hoewel de insluiper nog een aardappelmesje van het aanrecht wist te grissen, kon de man snel worden overmeesterd. Vrouw mishandeld door onbekenden LEIDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 30- jarige Leidse vrouw op de Nieuwe Beestenmarkt door twee personen mishandeld. Zij stond op straat toen zij aan haar haren werd getrokken door een vrouw, en vervolgens in de rug werd geschopt door een man. Nadat zij op de grond lag en nog enkele keren was geschopt en geslagen, riep een man in de buurt ,,dat het zo wel genoeg was". Daarop bliezen de daders de aftocht. Ondanks de aanwezigheid van een aantal omstanders, konden de twee mannen en de vrouw niet worden aangehouden. 'Ofl een ns na deiloor ructure INNO SCHILSTRA de pr [DEN „Als het gaat iand vi het stimuleren van he- werker ïdaagse cultuuruitin- t zijn 11( vind ik Leiden niet Nu zei meest makkelijke stad. Je kijkt naar het aan- op dat gebied, ge- hervoiirt er uitgezonderd in LAK niet zo gek veel. zien onszelf zeker niet een educatieve instel- maar we vinden wel we als zodanig werk- moeten zijn". Aan woord is Frits Bruins, de ev 's jaar coördinator ipn ml Leidens culturele vi- de sa kaartje, De Waag. Is meer rtgaand ins vierde vrijdagmiddag et land veede verjaardag van wat van zee lefkozend 'het nieuwe be noemt. Precies twee jaar n is to den werd De Waag verhe- tot officieel podium voor nderen >ndaagse beeldende kunst nuziek. Na twee seizoenen de Waag noteren dat niet de Belj der dan 31.000 mensen de van de Donstellingen hebben be es verihi en dat zo'n 1500 liefheb- iken. lop de concertseries af- nen. De Waag krijgt zo de steeds meer een regio betekenis op het gebied de kunsten. Het vernieu- sproces heeft nu defintief g gekregen met de ver- ng van de medewerkers het stadhuis naar boven- ieping van De Waag. ïid maghtasie mees njeuwe programmering en zijn prjts Brujns en de zijnen vooral op door fantasie. aP3j esentoonstellingsaanbod bij tijdensi beeld leverde een zeer af- 1S dend beeld op, des te op speelt e]ijker wanneer men be- ms zo vi ,ecjere expositie ver ens de hield met het centrale ie sax0 ia 'Grenzen'. Frits Bruins roep ai daaroven- We hebben dat nveau in d ,en ^e|e zoektocht om het om ve beleid een duidelijke de maj te geven Door allerlei spannin uringen aan derden had :eiijKe o| yaag n duidelijk eigen Drengen. ht jus hadden we be- irenzen' was een makke- vermoe hema, omdat je het breed plaat; mt vatten £r js een serje Cijge tot goede tentoonstel- te1™ n uitgekomen." ijke oi |jet bomend seizoen is irtier va ,jeuw thema gekozen. 'In en d£ 3 n 1992 begint een serie M onstelbngen met a*s r°de 33 de architectuur. „Geen Tj kkelijk, maar wel een et feit d ,end thema» aldus Het Waaggebouw aan de Aalmarkt, podium voor kunst en muziek. Coördinator Frits Bruins: ,,Je moet over gren zen heen kijken". FOTO: WIM VAN NOORT N a. „Ik denk dat het een tor jno encjer thema is dan het toeten a 'Grenzen' We willen 7 licnte tentoonstellingen ma- vanuit verschillende in- eken, waarbij het uit- int telkens de ruimter- is. Die wordt benaderd ft de schilderkunst en de fafie, maar ook land- rchitectuur en utopi sche architectuur komen aan de orde." Er zal teven een expositie sa mengesteld worden over ar chitectuur in het stripverhaal en over architectuur in de po diumkunsten, waarbij gedacht wordt aan decorbouw bij opera of film. De tentoonstellingen worden ondersteund door de gelijke en uitgebreide docu mentatie. Gedacht wordt aan een serie afzonderlijke publi caties, die tezamen één geheel gaan vormen. Made in Leiden Ook op muziekgebied staat er het nodige te gebeuren. In ok tober start een nieuwe serie 'Gaudeamus'-concerten rond hedendaagse muziek. „We zijn begonnen met deze serie om dat we vonden dat deze mu zieksoort in Leiden meer aan bod moet komen," zegt Bruins. „In het reguliere aanbod van concerten komt moderne mu ziek nauwelijks aan bod, ter wijl de belangstelling ervoor vrij groot is." 'Muziek in Beweging' is een muziek-educatieproject rond muziek vanaf de 19e eeuw tot heden, dat het afgelopen sei zoen een groot succes was. Deze lezingencyclus met con cert-component wordt dit jaar voortgezet met een tweede se rie van drie concerten aan de hand van muziekvoorbeelden uit het tijdvak na de Eerste Wereldoorlog. In het voorjaar van 1992 staat een tweetal bijzondere concer ten onder de titel 'Made in Leiden' geprogrammeerd, een initiatief van de in Leiden woonachtige Duitse componist Burkhardt Soil. Tijdens een eerste concert zal muziek van amateurs en professionals wor den uitgevoerd die is geschre ven in Leiden, met als uit gangspunt de diversiteit aan muzikale disciplines. Niet al leen een klassiek ensemble treedt op, maar ook een chan sonnier, een big band en een hardrockgroep. Bruins: „Pikkies van 17, 18 jaar die hardrock spelen, dat is óók muziek die in Leiden ge maakt wordt. Dit concert is bedoeld om de barrières tussen die verschillende muzieksoor ten te doorbreken." Het twee de concert is niet minder interessant: Burkhardt Soil no digt ieder jaar zo'n vijftien buitenlandse componisten van naam en faam in Leiden uit die tiidens hun verblijf muziek componeren. In april voert een ensemble van het Rotter dams conservatorium muziek uit die bij Söll in Leiden is ge schreven. Doorbreken van muzikale bar rières is ook het doel van een ander initiatief van de Waag: de oprichting van de 'Werk groep Stimulering Hedendaag se Muziek'. Hierin zijn ver schillende instellingen verte genwoordigd, zoals K&O, LVC, de Streekmuziekschpool, de Leidse Vereniging van Popmuzikanten en jazzclub Hothouse. Het is de bedoeling om door intensieve samenwer king een reeks activiteiten te organiseren in de sfeer van festivals, workshops, master- classes en concerten, waarbij de moderne muziek centraal Verhuurtent Terugblikkend op de eerste ja ren van nieuw elan in De Waag zegt Frits Bruins: „Toen ik hier kwam had De Waag het karakter van een verhuur tent. Iedereen kon er terecht. Het verhuurbeleid was een be langrijke sta-in-de- weg bij de ontwikkeling van De Waag als podium voor beeldende kunst en muziek. Dat verhuren is nu teruggebracht tot louter cultu rele activiteiten. Een structu reel cultuuraanbod vergt de ruimte om twaalf maanden per jaar te kunnen program meren en die situatie is nu aardig gerealiseerd. Maar veel veranderingen zijn nog steeds in gang." Als voorbeeld van die veran derende situatie noemt Bruins de naderende oprichting van een Centrum voor Beeldende Kunst. Het is de bedoeling om op de duur de Waag te laten fuseren met de Leidse Kunst uitleen. De beide instellingen zullen dan worden omge vormd tot een centrum waar een groot aantal gemeenteta- ken op het gebied van de beel dende kunst worden gecon centreerd. De plannen hier voor zijn al in een vergevor derd stadium. Pretentie Daarmee staat Bruins opnieuw voor een krachtproef, maar hij ziet dat alles met vertrouwen tegemoet. „Ik denk dat Leiden de maat en de mogelijkheden heeft om de oprichting van zo'n centrum te rechtvaardi gen. Het instituut kan een sti mulerende functie vervullen op gebied van de beeldende kunst. Het is best lastig om al die zaken beleidsmatig vorm te geven, vooral wanneer je al leen een coördinator en tech nicus in vaste dienst hebt. We nemen veel hooi op onze vork, maar het lukt omdat we hard werken. We hebben de pre tentie iets te willen doen met deze tent, dus moeten we in beweging blijven. Veel instel lingen blijven jarenlang op de zelfde manier bezig zonder dat er spannende initiatieven wor den ontplooid. Ik vind dat je over grenzen heen moet kij ken. Dat is ook precies wat we proberen te doen in ons mu ziek- en tentoonstellingsaan bod." Kinderspeeldag De jeugd heeft zich zaterdag prima vermaakt op het Vrouwenkerkplein. Onder de bescherming van een grote tent werd daar de eerste Leidse kinderspeeldag gehouden. De kinderen konden het op diverse onderdelen tegen elkaar opnemen. Zo waren er prijzen te winnen bij het ballen gooien, sjoelen, skippybalrace en hockey met hindernissen. Maar ook was er meer vrijblijvender vermaak in de vorm van een springkussen en een miniatuur zweefmolen, 's Middags was de clown Ronald MacDonald aanwezig en voorts kon de jeugd genieten van een demonstratie van oosterse vechts porten. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De routes van diverse buslijnen worden in verband met de 3 Octo- berfeesten gewijzigd. Bus sen kunnen de komende dagen niet door het cen trum rijden in verband met de opbouw van de kermis, de festiviteiten en daarna de afbraak van de kermis. Lijn 15 rijdt vanaf vandaag tot en met 4 oktober via de Zijl singel en het Levendaal. De lijnen 111 en 112 van Centraal Nederland rijden om via de Schipholweg, Willem de Zwij gerlaan en Kooilaan De haltes aan de Langegracht, Herensin gel, Pelikaanstraat. Ir. Dries- senstraat en Oosterkerkstraat vervallen. Vanaf morgenmiddag kunnen bussen niet meer via de Nieu we Beestenmarkt rijden. De bussen naar het station rijden dan via het Noordeinde, Rijn- zichtbrug en Morssingel naar het station. De haltes Kort Ra penburg en Nieuwe Beesten markt vervallen. In de loop van 4 oktober wordt de Nieu we Beestenmarkt weer open gesteld. Op woensdag 2 oktober tot 16.00 uur rijden de bussen ko mend vanaf het station naar de Breestraat via de Morssin gel, Rijnzichtbrug en Noord einde. Op woensdag 2 oktober vanaf 16.00 en woensdag 3 ok tober is de Breestraat afgeslo ten. De route gaat dan via de Morssingel, de Rijnzichtbrug, Witte Singel en Jan van Hout kade naar de Korevaarstraat. In de richting van het station wordt via de Zoeterwoudsesin- gel, Witte Singel, Rijnzicht brug en Morssingel gereden. De haltes in de Stationsweg worden verplaatst naar het Stationsplein. Voorts zijn er nog enkele om leidingen van korte duur. Prijsvraag over betere informatie openbaar vervoer DEN HAAG Onbekend maakt onbemind. Met deze wijsheid in gedachten wil de provincie Zuid-Holland meer bekendheid geven aan oplossingen die bedrijven en instellingen hebben uit gedacht voor de problemen rond de informatievoorziening over het openbaar vervoer. Hierover heeft de provincie een prijs vraag uitgeschreven. Als het duidelijk is hoe je ergens kunt komen en als de reis niet te lang duurt, zullen volgens de provincie wellicht meer mensen gebruik gaan maken van het openbaar vervoer. Hoe je op de snelste manier bij een bedrijf, instelling of gemeente kan komen, is niet altijd helder. Nieuwe ideeën en al in praktijk gebrachte oplossingen kunnen meedingen naar deze openbaar vervoer» prijs, waaraan een bedrag van 5000 gulden is verbonden. Ge meenten, instellingen, bedrijven en particulieren mogen mee doen. De inzendtermijn sluit 1 november. dertien ar de di en. Het 3rittens :e Deo, kend gezongen tiebus werving verpleeg- ïdigen woensdag in Leiden IEN De 'Maak werk van Zorg'-bus komt woensdag naar i. In de bus wordt informatie gegeven over de veelheid eroepen in de zorgsector onder het motto „Wie zorgt, die De driedaagse promotietour sluit aan op de radio- en tele- ig van de Avro die aan dit onderwerp veel aandacht kt De bus staat woensdag van 10.00 tot 17.00 uur op het uisplein. Geïnteresseerden, mannen en vrouwen, schooi ers en herintreders kunnen er terecht met vragen over het ïn in de thuiszorg en in de zorg voor verstandelijk gehan- en. Er zijn medewerkers van instellingen uit de regio aan- i om voorlichting te geven en de vragen te beantwoorden, middel van een foto-expositie en videopresentaties wordt teeld gegeven van het werken in beide zorgsectoren. Fol- in brochures liggen klaar. De Maak werk van Zorg-bus is irj litiatief van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg, de I iging Fiad-Wdt en de VOG. Thuiszorg richt zich op de ge- >rg, het kruiswerk en de kraamzorg. De promotiebus komt Leiden op het moment dat de nijpende personeelstekorten gezondheidssector weer meer in de belangstelling staan. n de av< ïaar bij che m hangwagen weggehaald EN Vanaf een par terre in aan de Ooster- 'aat is vrijdag een aan- 'agen gestolen met daar- I cd's, 200 videobanden, °i tri 'va twee vitrines, 13 vaatjes met gas en 6 jerrycans van elk 20 liter benzine. De handel was eigendom van een 46-jarige Leidenaar. Octoberloop Bijna driehonderd meer en minder geoefende lo pers hebben gisteren deelgenomen aan de 3 October Prestatieloop. De loop over drie of zes kilometer voerde over een parcours dwars door de binnenstand, waaronder het Rapen burg (foto). Zo'n 230 deelnemers liepen de zes kilometer uit in mie zerige en nogal benauw de weersomstandighe den door de hoge voch tigheidsgraad, maar nie mand ondervond echt problemen. De jongste deelnemers kozen voor de drie kilometer. Alle lopers kregen als blijk van hun sportieve pres tatie een herinnerings penning van de organi serende Leidse atletiek verenigingen De Bata ven, AV Holland en de Leiden Road Runners Club FOTO: WIM VAN NOORT Buitenbad in Noordwijk volgend jaar korter open L NOORDWIJK Het buiten bad van het Noordwijkse Bol- lenbad zal volgend jaar min der vaak open zijn. De open stelling wordt dan afhankelijk van de weersomstandigheden. Op die manier hoopt de direc tie geld te besparen. Van slui ting van het buitenbad is nog geen sprake. De Raad van Beheer van de NV Sportfondsenbad Noord- wijk onderzoekt mogelijkhe den om het Noordwijkse zwembad het 'Bollenbad' aan trekkelijker kan worden ge maakt, zowel in recreatief als sportief opzicht. Het gaat daar bij om een facelift van het overdekte wedstrijd- en in- structiebad. Overwogen wordt om voor financiële steun aan te kloppen bij het bedrijfs leven. Ook zal worden beke ken of het nodig is het buiten bad en de zonnenweiden te verkleinen. de facelift van het zwembad wordt 1 miljoen gulden uitge trokken. Voor de eventuele aanpassing van het buitenbad stelt de gemeente geen geld beschikbaar. Voor eventuele bebouwings plannen van het terrein wil de gemeente een 'stap-voor-stap' methode volgen. Omdat het terrein, zo blijkt uit een nota over de meerjarenvisie Bollen bad, nogal kwetsbaar is kun nen bouwplannen alleen tot stand komen in nauw overleg met de gemeente en de Raad van Beheer. De commissie on derwijs en welzijn bespreekt de uitgangspunten ten behoe ve van het Bollenbad aan staande woensdag. Ursula verslaat Alkmania TER AAR Het dameselftal van voetbalvereniging Alkma nia moest zaterdag met 3-1 het onderspit delven tegen een ge combineerd elftal van bewo ners van huize Ursula uit Nieuwveen. De wedstrijd, ge organiseerd door de staf van Ursula in het kader van de dag van de verzorging, werd door enthousiaste bewoners en belangstellenden gevolgd. Pe ter Houtman van Sparta ver richtte de aftrap en deed zelf nog een poosje mee. Daarna moest team van Ursula, de Bumpelaars, het zelf opknap pen In de eerste helft ging de strijd gelijk op, mmar toch wisten de Bumpelaars een keer te scoren. Na de rust toen het A-team van de Bumpe laars het veld betrad wisten de Alkmania-dames het doel niet meer schoon te houden. De Bumpelaars vonden toen nog twee keer het net, terwijl de dames tegen het nog een keer wisten te scoren. ALLERLEI(DS) Lezing 'Gedrag en immuniteit'. Dat is het onderwerp van een lezing die drs. N. Mulder vanavond vanaf 19.30 uur houdt in zaal 1 van het ge bouw Fysiologie van de uni versiteit aan de Wassenaar- seweg 62. De lezing maakt deel uit van een serie van Studium Generale over ge drag, gezondheid en ziekte. Interview Reeensent Hans Heg van de Volkskrant interviewt mor gen 1 Riecardo Chailly, chef-dirigent van het Con certgebouworkest. Het ge sprek begint om 19.30 uur in het Academiegebouw, Ra penburg 73. Denken Het Theosofisch Genoot schap houdt morgen een openbare voordracht over het scheppend vermogen van de mens. Volgens de theosofen is de mens wat hij denkt. Door andere gedach ten te denken kun je je ka rakter veranderen en het betere in jezelf naar voren laten komen. Over dit scheppend vermogen wordt gesproken in de Pieters kerk, ingang Kloksteeg 16. De aanvang is om 20.15 uur, toegang gratis. Inlichtingen: tel. 01719-17417. Reclame De reclamewereld moet steeds meer inspelen op de eisen die in internationale campagne stelt. Europa '92 maakt het reclamemensen noodzakelijk een multi-cul- turele campagne te voeren. Over vorm. inhoud en bete kenis van Europese recla meboodschappen wordt morgen gesproken in In Den Leidschen Salon, Steenstraat 2. Aanvang om 18.00 uur. Babymassage Buurthuis Cornelis Jop- pensz begint binnenkort een cursus ba by massage. Vooral voor angstige kinderen is de massage ontspannend, maar rustige kinderen genieten er ook van. De cursus wordt op vier vrijdagochtenden in oktober en november gege ven. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Inlichtingen en aanmelden bij Cornelis Joppensz, Oppenheimstraat 6a, 071-132462. Kinderkoor Zanglustige kinderen kun nen nog terecht bij een en thousiast kinderkoor in buurthuis Cornelis Joppensz in de Oppenheimstraat. Leeftijd tussen 9 en 12 jaar. Gezongen wordt op donder dagmiddag van 16.00-17.00 uur. Informatie via 071- 132462. Dementie Mensen die zich inspannen voor de opvang van demen te ouderen, kunnen zich aanmelden voor een onder steuningsgroep. Acht maal wordt er twee uur lang aan dacht besteed aan dementie en hoe je met dementen kunt omgaan. De eerste ge spreksgroepen beginnen in de tweede of derde week van oktober. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Stich ting Ouderen werk, Hoog- landsekerkgracht 32, tel. 071-123744. Volksdansen Bij dienstencentrum Ronde dans is nog plaats voor en kele enthousiaste volksdan sers. Iedere donderdagoch tend van tien tot elf uur kan worden gedanst voor 3,50 per maand. Belangstellen den kunnen gewoon bin nenstappen bij De Ronde dans aan de Julianastraat 74 of zich aanmelden via tel. 071-233210. Haarverzorging Bij voldoende belangstelling begint op 9 oktober bij het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 een cursus haarverzorging. In acht bijeenkomsten wordt aandacht besteed aan was sen, toeperen, invlechten, knotten, haarverstevigen, verven en knippen. Van avond is er in het LVC een informatieve bijeenkomst om 20.00 uur. Naailes In buurthuis Cornelis Jop pensz zijn nog plaatsen vrij voor de naailessen op don derdagochtend van 9.30- 11.30 uur. Inlichtingen: tel. 071-132462 of in het buurt huis aan de Oppenheim straat. Er zijn nog plaatsen vrij bij de zanggroep voor ouderen van de Ouderen Activitei ten Commissie Zuid- West. Belangstellenden kunnen zich op maandagmiddag aanmelden bij het verzor gingshuis Van der Willigen- hof aan de Apollolaan 264, waar onder leiding van D. Kuiters van 14.15 tot 15.30 uur wordt gezongen. Men kan zich ook melden bij het Dienstencentrum Zuid IVesf, Bevrijdingsplein 60. 071-768711.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7