voor 'kernontwapening' VS hebben veel redenen Ontwapeningsvoorstel Bush alom geprezen awoord Palestijnen zet sraël zwaar onder druk Aquino legt zich neer bij bij vertrek van Amerikanen - BUITENLAND kidaeSouAcmt MANILA De Filipijnse presi dent Corazon Aquino lijkt zich te hebben neergelegd bij het vertrek van de Amerikanen van de mari nebasis Subic Bay. In een radiotoe spraak drong ze er bij de Senaat op aan spoedig een „redelijk" terug trekkingsschema op te stellen voor het Amerikaanse leger. In de stad Olongapo demonstreer den gisteren zo'n 3000 inwoners te gen het vertrek van de Ameri kaanse marine vanaf het nabijge legen Subic Bay. Veel personen uit Olongapo zijn voor hun inkomen grotendeels afhankelijk van de ba sis. Nadat de Senaat op 16 september en nieuw verdrag met de Verenig de Staten over de verhuur van de marinebasis verwierp, kondigde Aquino een referendum aan waar in het volk zich moest uitspreken over het al dan niet blijven van de Amerikanen. Naast een groep za kenmensen, politici uit het cen traal gelegen Luzon en de inwo ners uit de direkte omgeving loopt niemand op de Filipijnen warm voor zo'n referendum. VN-inspecteurs verlaten Baghdad BAGHDAD Het VN-team dat vier dagen op een parkeerplaats in Baghdad werd vastgehou den heeft vandaag de Iraakse hoofdstad verla ten. Teamleider David Kay verklaarde dat on danks de vertraging voldoende bewijzen zijn ge vonden dat Irak in het geheim bezig is met een kernwapenprogramma. Het VN-team van in specteurs dat de chemische en nucleaire arsena len in Irak moest opsporen gaat naar Bahrayn waar zich het hoofdkwartier bevindt van de VN- functionarissen die de Iraakse massa-vernieti- gingswapens in kaart moeten brengen. Volgens I y Kay had zijn team van 45 inspecteurs meer ge vonden dan men verwachtte aan te zullen tref fen. „Het nucleaire programma van Irak is veel omvangrijker dan tot nu toe werd aangenomen", aldus Brent Scowcroft, de veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president George Bush. MAANDAG 30 SEPTEMBER 1991 Opgelucht keren de leden van het VN-inspectieteam terug in hun hotel, nadat zij vier dagen gevangen werden gehouden op een parkeerterrein in Baghdad. foto: afp Komsomol heft zichzelf op MOSKOU De Komsomol be staat niet meer. Op een buitenge woon congres heeft de jeugdorga nisatie van de communistische partij van de Sovjetunie zaterdag besloten, zichzelf op te heffen, al dus het persbureau TASS. Het congres besloot een eind te ma ken aan de activiteiten van de centrale organen van de Komso mol en de politieke rol van de or ganisatie te beëindigen. Van de Komsomol konden jongeren tus sen 14 en 28 jaar lid zijn. Het lid maatschap diende tientallen jaren als een noodzakelijke opstap naar een carrière binnen de commu nistische partij van de Sovjetunie. Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON De re cente mislukte staatsgreep in Moskou heeft Ameri kaans president Bush op het idee gebracht van het vergaande nucleaire ont wapeningsinitiatief waar mee hij vrijdagnacht de wereld verraste. Bij wie lag tijdens de coupdagen de zeggenschap over het kolossale Sovjet-kernarse naal? Die verontrustende vraag heeft het inzicht verscherpt hoe gevaarlijk de erfenis van de koude oorlog is en hoe riant de mogelijkheid thans is om dat gevaar te verminde ren. Het vooruitzicht dat de wereld er mogelijk plotseling een aan tal nucleaire mogendheden bij zou krijgen, is zeer onaantrek kelijk voor Amerika, dat zich in een nieuwe wereldorde wil concentreren op conventionele militaire overmacht, zoals die in de oorlog met Irak is gede monstreerd. De Sovjet-kern- macht is thans nog gelokali seerd in vier verschillende Sovjet-deelrepublieken, die stuk voor stuk politiek insta biel zijn, die door onderlinge argwaan aan een bepaald ker narsenaal zouden kunnen vasthouden en waarin onver antwoordelijke elementen er met kleinere kernwapens van door zouden kunnen gaan. De Sovjetunie als geheel een veel geringere externe nood zaak tot kernbewapening te bieden, verhoogt de kans op een geordende nucleaire wa penreductie in de USSR, zo is de redenering in de Ameri kaanse regering. Maar president Bush had nog veel meer redenen, waaronder ook militair pragmatische en 'politiek egoïstische', om tot zijn initiatief te komen. Veel eenzijdig terug te trekken Amerikaanse tactische atoom wapens, zoals nucleaire artille riegranaten en dieptebommen, waren al sterk verouderd, zijn in veel gevallen letterlijk aan het roesten en vormden in middels een groter risico voor het eigen NAVO-gebied dan voor enige vijand. Bovendien is verificatie van tactische kernwapenafspraken vrijwel onmogelijk. President Bush wil erop vertrouwen dat in een democratische en dus open 'Sovjetunie', de interne controle op de waarachtigheid van de gepubliceerde defensie capaciteit voldoende is. Bush is er ook op uit de Demo cratische (oppositie-) Partij, die allang aandringt op verder gaande defensie-bezuinigin gen, de wind uit de zeilen ne men nu de stembusstrijd voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begint. Profijt Hoewel nucleaire wapenont manteling aanvankelijk meer geld kost dan oplevert, kan er al na een jaar sprake zijn van financieel profijt. Ook presi dent Bush heeft dringend geld nodig om het Amerikaanse be grotingstekort terug te drin gen, om verdere belastingver hoging te voorkomen, om de recessie in de VS te bestrijden en om in de verkiezingsstrijd een deel van het 'vredesdivi- dend' toe te zeggen aan Ame- rika's omvangrijke arme on derlaag (14 procent van de be volking leeft nu onder de offi ciële armoedegrens, terwijl bij na een kwart van de federale begroting naar Defensie gaat). Amerika houdt vooralsnog vast aan een aanzienlijke tacti sche nucleaire luchtstrijd kracht in Europa, zoals onder meer uitgevoerd door de F- 16's. Daarnaast wil Bush de lange afstands Trident-ondeiv zeebootraketten aanhouden, het 'ruimteschild' tegen inko mende raketten verder ont wikkelen, tevens ook 'Patriot achtige' anti-kernraketraket- ten vanaf de grond introduce ren en ten slotte de omstreden peperdure B-2 strategische bommenwerpervloot uitbrei den. Een complicatie is de 'onver gelijkbaarheid' tussen de op bouw van de Amerikaanse en de Sovjet-kernmacht, die het voor Moskou moeilijk kan ma ken om 'hetzelfde terug te doen' als wat Bush nu heeft aangeboden. Zo zou afschaf fing van alle meerkoppige zware intercontinentale land- raketten de Sovjets op een enorme achterstand zetten, omdat de VS veel meer zware onderzeeboot-raketten heeft. „Als de Sovjets inderdaad vasthouden aan een nucleair evenwicht, dan hebben we een probleem", zo erkende giste ren een bron op het Pentagon. Maar ook als dat probleem zich zou aandienen, dan lijkt het politieke en het nucleaire wereldtheater toch dusdanig veranderd dat ook die kwestie de te overwinnen is. (Vervolg van de voorpagina) Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU De aangekondig de verwijdering van de Ame rikaanse korte-afstandsraket- ten uit Europa is in feite een antwoord op het Sovjetvertrek uit het voormalige Oostblok. Daarbij zijn ook de SS-20's uit Oost-Europa verdwenen. De Sovjetmedia lieten zich dit weekeinde verheugd uit over die Amerikaanse stap. De Rus sen zullen ongetwijfeld ook blij zijn met de verwijdering van de Tomahawk van Ameri kaanse oorlogsbodems, zodat deze uiterst precieze, kruisra ket met een reikwijdte van 2400 kilometer niet langer een bedreiging vormt voor het Sovjetgrondgebied. Tegelijker tijd gaat het SDI-programma door, evenals de produktie van de B-2-bommenwerper, de 'Stealth', die de Sovjettelevisie de laatste dagen regelmatig aan de kijkers liet zien. Naar SDI en de B-2 heeft Gorba- tsjov dan ook belangstellend bij Bush geinformeerd. Maar Bush wil niet af van raketten op duikboten. Dit element in het Amerikaanse ontwape ningsvoorstel is voor het Kremlin uiteraard volkomen onaanvaardbaar, want de Rus sen beschikken niet over zulke raketten op duikboten en zou den bij acceptatie dus met lege handen komen te staan tegen over de ICBM's van de Vere nigde Staten. 'rominent ANC- act d vermoord ijken' svoor i, n ziel fracl G. WnNESBURG De leider I itefan het Afrikaans Nationaal Con- es (ANC), Nelson Mandela, heeft iteren de Zuidafrikaanse regering P ede verantwoordelijk gesteld ór de moord op een vooraan- and ANC-lid in het zwarte lonoord Tokoza bij Johannes- rg. Sam Ntuli werd gisteren bij ileveli n woning vanuit een auto door ikenden doodgeschoten. On- nks het vredesakkoord dat twee iken geleden door het ANC, de Jjdafrikaanse regering en de Zu- leweging Inkatha werd afgeslo- i, zijn er al weer 25 doden geval- ,i i als gevolg van het geweld in de '™-te woonoorden. :ti( artl Bush'' voorstel als antwoord op vertrek Sovjets Oost-Europa 'Opbouwende schok' Amerikaanse economie WASHINGTON President Bush is niet tevreden met het economisch herstel in de Vere nigde Staten. Hij wil de econo mie een 'opbouwende schok' toedienen om een sterkere economische groei te krijgen. Dat heeft John Sununu, staf chef van het Witte Huis, het afgelopen weekeinde gezegd in een interview met CNN. De Amerikaanse economie heeft zich wel hersteld van de reces sie, maar het is nog niet erg overtuigend, aldus Sununu. WASHINGTON De Amerikaanse president Bush heeft alom lof ge oogst voor zijn voorstel kernwapens voor de korte afstand (tactische) en lan- ge-afstandswapens (strate gische) met meerdere kernkoppen af te schaf fen. De Nederlands minister van buitenlandse zaken Van den Broek zei dit weekeinde de voorstellen toe te juichen: „Zij passen bij de nieuwe Oost- West-verhoudingen en de re volutionaire veranderingen in de Sovjetunie", zo verklaarde hij in New York. „Drastische verdere vermindering van de atoombewapening" kan daad werkelijk bijdragen tot stabie lere verhoudingen met de Sovjetunie. Als <^e Sovjetunie het Amerikaanse voorbeeld volgt, kan haar dit aanzienlij ke financiële besparingen op leveren, een volgens de minis ter „zeer welkom bij-effect" gezien de huidige problemen. De Franse president Francois Mitterrand heeft zaterdag aan gekondigd dat de vier kern machten die kernwapens in Europa hebben gestationeerd spoedig een topconferentie zullen houden over verminde ring van hun arsenalen. Hij resumeerde de Franse po sitie met een olijke aanmoedi ging aan het adres van Ameri kanen en Russen: „Nog een in spanning, mijne heren, en we zullen gelukkig zijn elkaar rond de tafel te vinden voor de nucleaire veiligheid in de wereld". In tegenstelling tot de Britse regering ziet Mitterrand geen aanleiding voor een reduktie van de eigen 'force de frappe', ook al zou die symbolisch zijn. Enige verouderde wapensyste men werden dit jaar reeds af geschreven. Uit budgettaire overwegingen is de Franse re gering wel genoodzaakt min der Hades-raketten aan te ma ken dan aanvankelijk gepland. Deze opvolger van de mobiele Pluton heeft een reikwijdte van 480 kilometer en heeft met name in Duitsland weer stand opgeroepen. Groot-Brittannië heeft be kendgemaakt het Amerikaan se voornemen te zullen navol gen en „onder normale om standigheden" zijn marine vaartuigen niet meer te voor zien van tactische kernwa pens. Volgens het Britse pers bureau PA beschikt de Britse marine over ongeveer 30 nu cleaire dieptebommen. Minis ter Tom King van defensie be vestigde tevens dat Groot-Brit tannië had besloten zijn kern wapens voor de korte afstand - nucleaire artillerie en Lan- ce-raketten - te onttrekken aan zijn NAVO-troepen in Duitsland. King zei dat hij al eerder had betoogd dat deze wapens onder de huidige om standigheden in Europa niet meer op hun plaats waren. NAVO NAVO-generaal Manfred Wörner heeft het door Bush voorgedragen plan zaterdag geprezen als een „mijlpaal in het bouwen aan een vreed- zaaam, vrij en samenwerkend Europa". Wörner sprak de hoop uit dat de Sovjetunie deze geweldige gelegenheid" zou aangrijpen om van haar kant soortgeljke reducties door te voeren. De lidstaten van de NAVO „steunen unaniem" de ontwa peningsinitiatieven van de Verenigde Staten en „hopen dat de Sovjetunie soortgelijke maatregelen zal nemen", zo luidde de officiële verklaring na een speciale bijeenkomst van de permanente vertegen woordigers van de 16 NAVO- landen in Brussel. Ze noemen de Amerikaanse plannen in overeenstemming met de ver anderingen binnen het bond genootschap en de revolutio naire gebeurtenissen in Euro- pa. Ook Noord-Korea heeft zater dag positief gereageerd op de aankondiging van Bush. Als de plannen van Bush ertoe lei den dat de VS hun kernwa pens terugtrekken uit Zuid- Korea, dan kan het initiatief Noord-Korea ertoe brengen internationale inspectie van zijn nucleaire programma toe te staan, maakte het Noordko- reanse ministerie van buiten landse zakene bekend. Noord- Korea wordt ervan beschul digd een atoombom te ontwik- De Zuid-Koreaanse president Roh Tae-wo heeft het initiatief van Bush een „baanbrekende stap naar wereldvrede" ge noemd. Minister van defensie Lee Jong-koo verklaarde in het parlement dat de door Bush voorgestelde maatrege len nog nader werden bstu- deerd. Ook al zouden de „be weerde" kernwapens van Zuidkoreaanse bodem worden verwijderd dan blijft het land nog altijd beschermd door de Amerikaanse atoomparaplu van vanaf zee te lanceren ra ketten, stelde de minister het parlement gerust. China, een van de vijf leiden de kernwapenmogendheden. reageerde gisteren eveneens enthousiast. China heeft altijd gepleit voor vermindering van de aantallen kernwapens, ver klaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in een bericht van het persbureau Nieuw China. Beijing is voorstander van een verbod op en de afschaffing van kernwapens, aldus de woordvoerder. Orkaan Corrupte ambtenaren voor oog van televisie- Angstig kijkt deze inwoner van Shimabara naar buiten om te zien wat voor ravage de orkaan heeft aangericht die zaterdag over Japan trok. Wonder boven wonder heeft hij het er levend afgebracht nadat er een telegraafpaal op zijn huis neerdaalde. De schade en het aantal slachtoffers van de „Mireille" genoemde orkaan, de negentiende dit jaar, was groter dan bij vorige stormen dit jaar. Er zijn ten minste 47 doden gevallen, rond 800 mensen hebben verwondingen opgelopen en meer dan 10.000 huizen zijn verwoest. foto: epa camera gepakt Idoor AART HEERING ROME Een Romeinse particuliere tv-zender heeft voor een primeur gezorgd door van begin tot eind het betrappen en de arrestatie van twee corrupte gemeente-ambte naren te filmen. Het tweetal had van de restau ranthouder Carluccio Romeo eerst 7.500 en daarna nog eens 15.000 gulden smeergeld geëist voor het afgeven van een ver gunning. Drieduizend gulden had Romeo in arren moede maar betaald, maar toen hij van de nieuwe eisen hoorde, waarschuwde hij de journalist Ivano Selli van de lokale tv- zender Teletuscolo. In overleg met Selli werden de carabinie ri gewaarschuwd. Tijdens het afdsluiten van de transactie in een restaurant werden de ambtenaren betrapt. De kij kers van Teletuscolo konden er diezelfde middag nog getui ge zijn van zijn. een om 'sch gaat RIJS Ruim 150.000 >e boeren hebben gisteren 'arijs hun ongerustheid baar gemaakt over de toe- nst van de Franse land- Zonder noemenswaardi- incidenten werd geprotes- 'Jrd tegen zowel de nationale part tegen lbouwpolitiek als de 'dikta- van Brussel, bekekel'erse oppositieleiders sloten k bij de stoet aan. De komst de Jean-Marie Le Pen op jPlace de la Bastille leidde wat klappen tussen diens t geschoren aanhangers en ren die niet gediend waren extreem-rechtse propa- ractievo kamer! Hel idelijk de zulle met basii •mil da. er dan 10.000 politieman waren op de been om de lonstratie en het verkeer 'oede banen te leidden. De iren waren in 25(K) bussen alle hoeken van net land omen. De enorme manifes- herinnerde veel Parijze- hl ir ir og. Joni en tegen zekerh en wil veranKflsi rijheid' ïgresri a rechte mj rm van van doorzicl zekerl der de taat erg ol, dat nat pak eruit dn a RUZALEM Het estijnse „ja" zaterdag en deelname aan een desconferentie over Midden-Oosten heeft kans op vervroegde lementsverkiezingen 'iraël vergroot. Enkele itse partijen die de re- ing van de Israëlische lier Yitzhak Shamir p unen hebben gisteren .flreigd uit de coalitie te )en als Israël besluit te nemen aan de con- sntie. De weigering van VS-presi- dent George Bush om Israël op dit moment een bankgarantie van 10 miljard dollar te geven en de verbeterende relatie tus sen de VS en de Arabische landen (onder meer extra steun voor Jordanië en uitla tingen van Bush over legitie me rechten van Palestijnen) hebben kwaad bloed gezet in Jeruzalem. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker toonde zich zaterdag zeer verheugd over de beslissing van de Palestijnse Nationale Raad (het parlement in bal lingschap van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO) om in principe deel te nemen aan een vredesconferentie. Het parlement herkoos Yasir Arafat tot hoofd van het uit voerend comité en accepteerde het ontslag van Abu Abbas als lid van het comité. Arafat heeft al aangedrongen op her vatting van de Palestijns-Ame rikaanse dialoog „nu de reden voor het opschorten daarvan verdwenen is" met het ver dwijnen van Abu al-Abbas uit het uitvoerend comité. De Pa lestijns-Amerikaanse dialoog, die in 1988 was begonnen, had Washington in mei 1990 afge broken na een militaire opera tie door de groep van Abu al- Abbas bij Tel Aviv. naars er aan dat ze hun origi ne op het Franse platte land hadden. Met het uitdelen van regionale produkten en het schenken van wijn hadden de 'provincialen' al snel de sym pathie van de stadsbewoners. Herziening van de landbouw prijzen door Brussel, Oosteuro- pese vleesimporten en de drei gende 'verwoestijning' van het Franse landschap door failliete boerenbedrijven zijn de groot ste zorgen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA pmerki voorba etogine van t vooij teènt oeren wekt e Twe I Twï mpathie ariizenaars nerfraci De kaï niet iening die vrijhe »n in sot Kokosoa ontvangt de Hollanders dan in zijn kraal, een harder lp eenvoudige hutten, in een cirkel gebouwd. Met open mon- n dat i s*aren de vrouwen en kinderen de blanke mannen aan. Van •id in lin eeck deelt geschenken uit. Hij heeft een hele kist vol met Upnt 'e' sieraden en de inboorlingen zijn verrukt over deze vor- L eOCiaa ike' geschenken. Op zijn beurt biedt Kokosoa Van Riebeeck lanrinatii klein poppetje aan, van klei vervaardigd. „Dat is vast ook omstand meer waard dan onze spiegeltjes en kralen," fluistert een der metgezellen Van Riebeeck in het oor. Maar daar is Van Rie beeck nog niet zo zeker van: het beeldje is versierd met stukjes metaal, die blinken en schitteren in de zon. „Het is goud!" fluis tert Van Riebeeck terug. Zou zijn vermoeden dan toch bewaar heid worden, dat hier het land Ophir ligt, waarvan sprake is in de Bijbel en waar koning Salomo zijn goud vandaan haalde voor de versiering van de tempel?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5