voortbestaan landbouw -a taat op losse schroeven Nutricia verrast over beschuldiging John Block treedt af als directeur van Air Holland Een kleurrijke zondag Stakingen in karton industrie en haven idaeSoutcMit BINNENLAND MAANDAG 30 SEPTEMBER 1991 iderscheiding voor rkredacteur Trouw [TERDAM Evert Mathies, kerkre- !Ur van Trouw, is bij zijn afscheid van chtendblad tot ridder in de Orde van Nassau benoemd. Wethouder mr. ...i Have van Amsterdam heeft hem 'koninklijke onderscheiding vrijdag reikt. De 60-jarige journalist maakt van de vut-regeling. Mathies, „Jtuurslid van de Nederlandse Vere- r dan igvan Journalisten, blijft hoofdredac- deni van CD/Actueel en als zodanig lid t\i het partijbestuur van het CDA. Sinds hij medewerker van minister Maij .1 teer), voor wie hij onder meer toe- lre'gt (ten schrijft. Voordat Mathies bij ngres w in dienst trad, werkte hij onder voor onze krant, NRC en Het Va- k re. Pvdl IK.ILIO, md- hoof )RGEN VOOR MORGEN 2: ïmers ijk dat e;in organi wet* een Laatste mariniers terug uit de Golf SCHIPHOL Op Schiphol zijn zater dag de laatste 120 mariniers terugge keerd uit het Golfgebied. De 120 man schappen van de twaalfde mariniers compagnie zijn twee maanden actief geweest in het grensgebied tussen Tur kije en Irak om zorg te dragen voor de door het bewind van Saddam Husayn in verdrukking gebrachte Koerden. De mariniers werden verwelkomd door staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie. Hij zei dat Nederland, in dien nodig, bereid is wederom een mili taire bijdrage te leveren in het Golfge bied. De mariniers zijn allemaal onder scheiden met de herinneringsmedaille multinationale vredesmachten. Staats-secre- taris Van Voorst tot Voorst speldt éèn van de te ruggekeerde militairen een onderschei ding op de borst. FOTO: ANP Aidsveiling Appel brengt 40.000 op AMSTERDAM Een gouache van Karei Ap pel is gisteren voor 40.000 gulden geveild tijdens het AidsExitga- la in Amsterdam. Dat was georganiseerd ter ondersteuning van aid- spatienten. De totale opbrengst is ongeveer 200.000 gulden. Het geld zal worden be stemd voor het vervoer van aidspatienten voor niet-medische doelein den, opdat zij zo veel mogelijk kunnen ge nieten van wat het le ven te bieden heeft. vai_ ten di f HAAG Wanneer milieubeleid beperkt s diel t tot de maatregelen de overheid heeft ;elegd in plannen als DOgi Nationaal Milieube- loriigi splan (NMP) blijft de ;e not reiging voor de natuur het milieu onveran- In bijna alle onder- van het milieube- roerinf zoa^s verzuring, ver- ,uden ting en klimaatveran- ïtreeft «g. is nu noë sprake ntega een toenemende druk en aj et milieu, r een kan opgemaakt worden e nog vertrouwelijke tekst de Nationale Milieuver ing („Zorgen voor Mor- 2") van het Rijksinstituut Volksgezondheid en Mi- lygiëne (RIVM). Het defi ne rapport zal pas in no- ...ber worden vrijgegeven, ti eneur van het RIVM-rap- is op talrijke gebieden leling leider zeer somber. Ernstige bedrei gingen ziet het instituut, dat de Milieuverkenning uitvoert in opdracht van minister Al ders (milieubeheer), met name voor de landbouw, de visserij en de winning van drinkwa ter. Ook over de ontwikkeling van het autoverkeer, het ener gieverbruik en de uitputting van natuurlijke hulpbronnen ziet het RIVM weinig verbete ring optreden. Een van de onderdelen van het door de overheid uitgezet te milieubeleid die het RIVM in „Zorgen voor Morgen 2" uitgebreid onder de loep neemt, is het terugdringen van de verzurende stoffen in de landbouw, het verkeer en de industrie. Het doel van het overheidsbeleid is in het jaar 2000 uit te komen op 2400 zo geheten zuurequivalenten per hectare per jaar. Deze doelstelling, zo schrijft het RIVM, wordt met het hui dige beleid niet gehaald. De uitstoot van zwaveldioxyde (S02) zal in 2000 iets hoger lig gen dan gepland. Bij de emis sies van stikstofoxyden wordt de doelstelling overschreden in met name het verkeer. Ook om de uitstoot van ammoniak, vooral in de landbouw, terug te dringen zijn „extra maatre gelen nodig". Visvoorraad De landbouw, zo blijkt uit het RIVM-rapport, tast het milieu in sterke mate aan maar wordt ook zelf door die aantasting in zijn voortbestaan bedreigd. Zo zullen „honderden miljoenen guldens" nodig zijn voor de schoonmaak van verontreinig de landbouwbodems. De ak kerbouw ondervindt „aanzien lijke schade" door erosie, bo demverdichting, luchtveront reiniging en droogte. Ook de tuinbouw wordt bedreigd. Opvallend in de Nationale Mi lieuverkenning is de bedrei ging van de visserij. Voor „de omvang en kwaliteit" van de visvoorraad voorziet het RIVM grote problemen door onder meer schadelijke stoffen die zich ophopen, een te hoge belasting door stikstof en fos faat, en de lozingen aan de kust en op binnenwateren van bestrijdingsmiddelen en olie. Om mogelijke klimaatveran dering als gevolg van het broeikaseffect te bestrijden wil de overheid in het jaar 2000 de uitstoot van kooldioxyde (C02), het belangrijkste broei kasgas, verminderd hebben met drie tot vijf procent. De berekeningen van het RIVM wijzen uit dat bij onge wijzigd beleid na 2000 het energieverbruik en de emissies van C02 weer zullen toene men, onder invloed van de „voortgaande groei" van pro- duktie en consumptie. Het eerste Zorgen voor Mor gen, uit 1988, sloeg maatschap pelijk en politiek in als een oom. Het rapport van het we tenschappelijke RIVM lag aan de basis van het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP), waaro ver het vorige kabinet nog voor de officiële presentatie struikelde. In 1990 kwam het huidige kabinet met een aan gescherpt plan, het NMP-Plus. John Block, die gisteren uit de directie van Air Holland is getre den. FOTO: SP jorzitter ijleven van ,ÏP tracht of I bedd moederen lui zij! 'peri! sussen volg van de voorpagina) DE WATER Admi- atieve bescheiden van Mgemeen Christelijke tiebond (ACP) zouden 'ijzen dat het CDA-ka- lid G. Koffeman ge- inde de laatste drie nden van 1989 nog sa- uit hoofde van een stverband met de heeft genoten. tan aantonen dat een en onjuist is en dat mijn ve van genoten inkom- over 1989, zoals eerder de belastinginspecteur jekeurd, correct was. Zo- uit een oogpunt van poli zuiverheid, alsmede van persoonlijke integriteit ik het van groot belang jhe't onderzoek terzake er° [aand en ongestoord kan D DijWi svinden", aldus Koffe- chef). M i Hols:; Nederö rsenM' ing (W iw Delhi), ik (Mosko (Belgrad) Tent proberen Een bezoeker probeert één van de 400 veelal nieuwe ontwerpen uit tijdens een grote tentenshow van de ANWB in Lelystad die zaterdag werd gehouden. Dit onder het motto 'sportief kamperen'. BADHOEVEDORP John Block, oprichter en president-directeur van de luchtvaartmaatschappij Air Holland heeft gisteren bekendgemaakt dat hij onmiddellijk uit de direc tie van deze luchtvaart maatschappij treedt. Vol gens Block houdt zijn af treden verband met de re cente gebeurtenissen bij de luchtvaartmaatschap pij. Air Holland verkeert in grote financiële proble men. De Amsterdamse ef fectenbeurs verbood van daag tot nader order de handel in certificaten en falcons Air Holland in af wachting van eventueel te verwachten berichten. Het accountantsbureau KPMG Klynveld managementconsul- tants heeft in verband daar mee zijn goedkeuring onthou den aan de laatste jaarreke ning en heeft voorts forse kri tiek geuit op het functioneren van de luchtvaartmaatschappij Air Holland. KPMG uitte on der meer kritiek op de direc tie, die zich teveel zou bezig houden met detailkwesties op de werkvloer, terwijl „belang rijke beslissingen soms niet worden genomen". Volgens luchtvaartkringen zouden de financiers van het bedrijf aan een nieuwe finan ciële injectie de voorwaarde hebben verbonden dat de top van Air Holland ingrijpend wordt gewijzigd. Dit weekein de heeft volgens luchtvaart kringen Air Holland nog in tensief met de Duitse lucht vaartmaatschappij Condor on derhandeld over een Boeing 757. Air Holland had dat vlieg tuig voor een korte periode aan Condor verkocht met het recht op terugkoop in augustus van dit jaar, maar daarbij zou niet zijn afgesproken tegen welke dollarkoers. Door de stijging van de dollar zou Air Holland voor terugkoop veel meer moeten betalen dan zij destijds voor de verkoop had gekregen, wat één van de oor zaken is van de financiële pro blemen. Ook heeft Air Hol land gedurende het weekeinde druk overleg gevoerd met haar grote klanten, de tour operators. Die hebben belang bij het voortbestaan van het bedrijf, omdat anders de KLM een monopoliepositie zou krij gen in het vakantievervoer door de lucht, via haar deelne mingen in Transavia en Mar- De taken van Block worden voorlopig waargenomen door de huidige financieel-directeur A R. Marx. Dit heeft de raad van commissarissen van Air Holland gisteravond laten we- door BERT JANSMA Zondag fiets ik door Den Haag op weg naar het Centraal Station voor mijn portie Britse zondagskranten. Ik zie drie gezichten van de Residentie. Rust en groen rond de plek waar ik woon. Een enkeling op straat onderweg. Tot ik richting Stationsbuurt kom. Overal mensen, meest Turks. De Stationsstraat heeft iets van een dorp waar net de burgemeester heeft gesproken. Het is on- Hollands. niet van ons. Maar het heeft ook iets ontwapenends. Een andere wereld die we onder handbereik hebben gekregen en die er hier het beste van probeert te maken. Neringdoenden, een simpele broodjeszaak met de weidse naam Bulvar (lees: boulevard), de Turkse ü's naast de klassieke tekst de koffie is klaar'. In de stationshal is het gemêleerder: blank, bruin, zwart. Uit een auto voor de deur stappen twee heren in mij onbekende Afrikaanse dracht: camelkleurige hoge mutsen en lange gelijkgekleurde doeken over de schouders. Onder de beelden zou je bij wijze van spreken zó Ketel by's Oosterse markt kunnen draaien. Thuis lees ik in een van de kranten een artikel over racisme in Europa: In Spanje zijn tachtig man Guardia Civil nodig om vier schoolgaande zigeunerkinderen te beschermen, bij Hoyerswerda in Sachsen werden immigranten door neo-nazi's aangevallen, in Zwitserland gewelddadige acties tegen vluchtelingenverblijven. het Zweedse Sjobo weigert z'n quota emigranten op te nemen en haastig wordt er een partij opgericht om zwarten en midden-oosterlingen te weren. Een onderzoek toont aan dat zigeuners nog altijd de meest gehate mensen binnen Europa zijn: 91 procent van de Tsjechen moet ze niet. 79 procent van de Hongaren. 59 procent van de Duitsers: 50 procent van de Spanjaarden. In Rusland gist het. Elke nieuwe republiek creëert vluchtelingen in die andere nieuwe republiek. Europa is doodsbang voor de toevloed van Polen, Russen. Kroaten. Dalmatiérs. Albanezen, noem maar op. Allemaal zijn we angstig voor ongenode gasten en terwijl we bezig zijn traditionele drempels te slechten, zijn we even hard doende de nieuwe op te werpen. Giscard d'Estaing denkt stemmen te winnen via strenge immigratie-wetten, wetende dat 77 procent van de Fransen al die illegalen het land uit wil. In The European lees ik dat Griekenland z'n schuld van bijna dertig miljard gulden wil delgen door 35 kleine eilandjes in de Egeische Zee te verkopen. Het Griekse publiek is laaiend. Een linkse politicus zegt: ..Natuurlijk koopt een Duitser zo'n eiland en verkoopt het dan door aan een Turk". Ik heb een idee. Misschien zouden al die xenofobische Europese landen hutje bij mutje moeten leggen en al die eilandjes moeten aankopen. Om daar al hun ongewenste, anders gekleurde, anderstalige, anders ruikende, anders pratende vreemdelingen op te bergen. Probleem minder. Maar wat zal het saai zijn in de Stationsstraat. GRONINGEN Bij kar tonfabrieken in Gronin gen en Drenthe zijn van morgen stakingen uitge broken. Het gaat om een door de Industriebond FNV georganiseerde actie tegen de plannen omtrent de wao. In de Rotterdam se haven ging de dagploeg van Seaport Terminals op de Fruitpier vanmorgen in staking. Dat het PvdA-congres zich za terdag heeft uitgesproken voor de wao-plannen, maakt vol gens de woordvoerder van de Industriebond geen verschil. „Niet het PvdA-congres, maar de gehele Tweede Kamer zal een beslissing moeten nemen. Daarom gaan we door met onze acties", zo stelde hij. Volgens de woordvoerder lig gen tien kartonfabrieken in het noorden geheel „plat". Hij verwacht dat zich aan het ein de van de dag circa duizend stakers zullen hebben inge schreven. Ook bij een vijftal zuivel- en vleesfabrieken lag vandaag het werk stil, zo deel de een woordvoerster van de Voedingsbond FNV mee. Volgens bestuurder J. Verroen van de Vervoersbond FNV gaat het in de Rotterdamse ha ven om honderd man. Het werk ligt daardoor de hele dag plat, aldus Verroen. Bij Sea port liggen volgens hem twee of drie schepen voor de kade te wachten op behandeling. Zoals eerder aangekondigd, raadpleegt de bond vanavond de kaderleden in de Rotter damse haven over de te voe ren acties. ens de huidige voorzitter de ACP, M. Blijleven, een vertrekkende boek- ler enige tijd geleden aan- bij de politie omdat er ie boekhouding van de „iets mis" was. De FIOD, ter ook de rijksrecherche, moeken die aangifte mo- 'BEDRIJVEN ONTDUIKEN INTERNATIONALE CODE'S VOOR BABYVOEDING' ,0 ts aan de hand", aldus tven. Koffeman kreeg bij zijn vertrek een nUAthere ulkeliJke) gouden hand- "j in de vorm van een paar nden salaris. Die trans volgens de ACP-voor- boekhoudkundig niet verwerkt. Daardoor lijkt maar er is dus to bar veel aan de hand". ZOETERMEER „Een complete verrassing, maar we zoeken het tot op de bodem uit", zegt een woordvoerder van zuivel- fabrikant Nutrucia uit Zoetermeer. Het bedrijf wordt samen met drie an dere Nederlandse onder nemingen ervan beschul digd de internationale code voor babyvoeding, opgesteld door de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO), te schenden. Zaterdag publiceerde het In ternational Baby Food Action Network (IBFAN) een rap port, waarin onder meer de vier Hollandse bedrijven, te weten Friesland Frico Domo, Coberco, Lijempf en Nutricia, zich schuldig maken aan het op grote schaal schenden van deze code. Het rapport is geba seerd op duizenden meldingen uit meer dan tachtig landen. Uitgangspunt bij het opstellen van de code, die al tien jaar bestaat, is dat vooral voor kin deren in ontwikkelingslanden borstvoeding verreweg het beste is. Borstvoeding biedt namelijk een natuurlijke be scherming tegen allerlei ziek ten, terwijl flesvoeding van wege de meestal slechte hygië nische omstandigheden (be smet water) zelfs gevaarlijk kan zijn. Volgens een schatting van Unicef sterven jaarlijks anderhalf miljoen baby's, doordat ze geen borstvoeding krijgen. Zuivelproducent Nutricia, zo blijkt uit het rapport, levert gratis aan een ziekenhuis in Sint Maarten de eerste fles voeding voor 85 procent van de zuigelingen. Als een baby eenmaal van de borst af is, kan dit niet meer worden te ruggedraaid. Dat is ook het grootste probleem volgens het rapport. ..Met een kleine in vestering voor een paar dagen gratis flesvoeding wordt wel zo'n twaalf maanden omzet verworven", aldus het rapport. Nutricia zegt niet op de hoogte te zijn geweest van dit „inci dent" op Sint Maarten. „Het probleem van zo'n rapport is, dat wij pas na publicatie de misstanden te horen krijgen", reageert een woordvoerder van de zuivelproducent veron gelijkt. „Bij onze export-afde ling blijkt dat wij niet recht streeks leveren aan Sint Maar ten. Het moet dus doorver kocht zijn. Wij betreuren dit erg en zullen het zeker uitzoe ken". IBFAN wil overigens dat de overheden wettelijke maatre gelen treffen tegen de bedrij ven die de code overtreden. Geding uitgesteld NIJMEGEN Het kort ge ding dat zes cardiologen van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud aange spannen hadden tegen de di rectie van het ziekenhuis en het faculteitsbestuur is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat heeft de raadsman van de car diologen, mr. E. Sutorius, gis teren laten weten. Volgens de raadsman zijn bei de partijen het er over eens dat een kort geding vooralsnog niet de aangewezen weg is om uit het conflict te komen. Daarom is vandaag het onaf hankelijk adviesbureau GITP aan het werk gaan om te pro beren de werkverhoudingen te herstellen. SPER EN HOBBES Hl N PAT JÉ SAMÉN A-IÉT lcf PÉ ftjs Wil' WACH- TfNHoggÉS IK HJK W N VUIKMISzAK IN DOOR BILL WATtnSCN Driekwart miljoen naar rampgebied China AMSTERDAM Een gala avond ten bate van de slacht offers van de watersnoodramp in China die zaterdagavond in het Barbizoncentre in Amster dam is gehouden heeft 785.000 gulden opgebracht. Het geld gaat naar een comité in China dat de hulpverlening coördi neert. Het geld is grotendeels bijeengebracht door giften van onder meer restauranthouders door een Rode Kruiscollecte en door de veiling van kunst werken. waaronder Chinese stempels en schilderijen. Genetici ontwikkelen mannelijke steriele plant AMSTERDAM Pl^ntengenetici van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben een methode ontwikkeld om mannelijke steriele planten te kweken. Op die manier kunnen hybride (tweeslachtige) planten zichzelf niet meer bestuiven en worden ongewenste kruisingen voorko men. Bovendien kunnen kwekers hun produkt op deze manier beschermen, omdat de mannelijke onvruchtbaarheid er voor zorgt dat de planten niet gebruikt kunnen worden voor zaad winning. Een en ander staat in het proefschrift waarop drs. In- grid van der Meer morgen promoveert aan de VU. Hybride plantenrassen zijn gewild, omdat ze krachtiger groeien, stabiele re opbrengsten geven en meer weerstand hebben tegen ziekten en plagen. Op de methode is inmiddels patent gevraagd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3