u Nederlands wapenexport beleid lek als een mandje" „Verzet is basis van het geloof GEESTELIJK LEVEN OPINIE Plannen 'Kampen' gevaar voor Vrije Universiteit Succesvolle Kerkendag in Voorburg li COMMENTAAR m Opdracht voor PvcU £eidóc@outt]/rit £eidóc Sou/urn! MAANDAG 30 SEPTEMBER 1 Kerk van Wales positief over vrouwelijke priester LONDEN De Anglicaanse Kerk van Wales heeft de eerste stap gezet op weg naar de wij-, ding van vrouwelijke priesters. De hoogste ver gadering stemde in met een verzoek aan de bis schoppen om zo snel mogelijk vrouwen tot het ambt toe te laten. Van de afgevaardigden stem den 198 voor en 84 tegen de resolutie. Vier van de zes bisschoppen steunden haar, alsmede 74 procent van de aanwezige leken. Onder de gees telijken werd de vereiste tweederde meerder heid met 61 procent van de stemmen nog niet gehaald. De vergadering bespreekt de kwestie over enkele maanden opnieuw. Verleden jaar opende de Anglicaanse Kerk van Ierland het ambt voor vrouwen. De wereldwijde anglicaan se gemeenschap, vanouds geleid door de aarts bisschop van Canterbury, besloot enkele jaren geleden de 'plaatselijke' kerken vrij te laten in hun keuze voor vrouwelijke priesters. De mensen geloven de ogen meer dan dt oren. Italiaanse socialisten boos op bisschoppen ROME De Italiaanse socialistische partij is boos op de bisschoppen omdat zij de rooms-ka- tholieken hebben aangeraden op de christen democraten te stemmen. In een open brief aan de paus hekelt de PSI „de politieke gesloten heid van de katholieken". „De oproep aan de katholieken om voor één bepaalde partij te kiezen, staat op gespannen voet met het begin sel van de godsdienstvrijheid, zoals die in het Tweede Vaticaans Concilie en in de Italiaanse wet verankerd is", aldus de PSI in de brief aan paus Johannes Paulus II. Kardinaal Camillo Ruini, voorzitter van de Italiaanse bisschop penconferentie, heeft verklaard dat zijn oproep van begin vorige week niet partij-politiek moet worden uitgelegd, maar gezien moet wor den als een oproep aan katholieken om zich gezamenlijk voor ethische beginselen als de be scherming van het leven in te zetten. Jappenkamp-kinderen benaderen Japanse kerk vanwege staatsbezoek HEEMSTEDE De Vereniging van Kinderen uit de Japanse Bezetting en Bersiap (KJBB) heeft de Japanse protestantse kerk benaderd met een aantal verzoeken in het kader van het staatsbezoek, van koningin Beatrix en kroonprins Willem- Alexander aan Japan. De KJBB vraagt secretaris-generaal M. Munetoshi van de Japan se Raad van Kerken een brief te schrijven aan keizer Akihito en aan de Japanse regering, waarin wordt gevraagd om een schuld bekentenis over de Japanse misdaden in de Tweede Wereldoor log. Verder zou er om erkenning van het verzoek om een schade vergoeding moeten worden gevraagd. Daarnaast zou Japan moeten meewerken aan een kranslegging bij het Nederlandse monument in Mitsumaki, duizend kilometer onder Tokyo. Volgens een woordvoerster van de KJBB is er voor benadering van de Japanse protestantse kerk gekozen omdat deze instelling „als één van de weinige organisaties kritisch staat" tegenover de rol van Japan in de Pacific-oorlog. 99 UTRECHT Het Neder landse wapenexportbeleid is volgens Pax Christi „zo lek als een mandje". De rooms-katholieke vredes beweging riep zaterdag tijdens haar ledenverga dering in Utrecht de Ne derlandse regering op hier zo gauw mogelijk veran dering in te brengen. Aanleiding voor de resolutie vormt de nota Wapenexport beleid die het kabinet dit voor jaar heeft laten verschijnen. Ook de hierin aangekondigde veranderingen zijn volgens Pax Christi onvoldoende om situaties te voorkomen als in de Golfoorlog, toen Irak de westerse alliantie bevocht met westerse wapens. Pax Christi pleit voor een ef fectieve parlementaire contro le voordat wapenexportver gunningen worden verleend. Bij de beoordeling van de mensenrechten in het betref fende land, moet niet informa tie van het ministerie van bui tenlandse zaken worden ge bruikt, maar die van de men senrechtencommissie van de Verenigde Naties. Landen die wapens uit Neder land ontvangen, dienen te ver klaren dat zij deze niet zullen doorleveren aan andere lan den zonder Nederlandse toe stemming. Particuliere afne mers zullen wat Pax Christi betreft altijd de zogenaamde eindgebruikersverklaring moeten ondertekenen. De vredesbeweging hoopt dat de Europese eenwording niet zal leiden tot verdere versoe peling van het wapenexport beleid. De kans is groot, zo vreest Pax Christi, dat het land met de ruimste criteria de norm zal gaan stellen voor het gehele Europese wapenexport beleid. Tijdens de ledenvergadering ging verder veel aandacht uit naar de situatie in Nagorny Karabach, de Armeense encla ve in de republiek Azerbajd- zjan. Op grond van een rap portage van E. Wesselink, die voor Pax Christi vier weken in het gebied verbleef, sprak de vergadering uit dat de rela tie tussen de Armeniërs en Azeri's zo verziekt is dat de in zet van neutrale instellingen - zoals VN-vredestroepen noodzakelijk is geworden. Koningin bij 400-jarig bestaan Waalse Kerk Ds. G. A. Staal, predikant van de Waalse Kerk in Den Haag, Na een conferentie in de ochtenduren in het gebouw van de spreekt koningin Beatrix toe bij de viering van het vierhonderdja- Raad van State waarop de specifieke kenmerken van de theolo- rig bestaan van deze kerk afgelopen zaterdag waarop de konin- gie van deze voormalige refugiés aan bod kwam, had in de mid- gin, gezeten naast jhr. mr. W.H. de beaufort, lid van de kerke- dag in Waalse kerk een zeer druk bezochte dankdienst plaats, raad en voorzitter van het organiserend comité, de eregast was. foto: milan konvalinka Nieuwe directeur Mensen in Nood DEN HAAG Dr. Jaap van Soest is benoemd tot de nieuwe directeur van de Stichting Mensen in Nood. Hij is de opvolger van Frans Wijsen, die met de vut gaat. Voorheen was de 50- jarige Van Soest directeur sociale en economische zaken bij de KRO. Daarvoor was hij beleidsmedewerker bij de katholieke medefinancieringsorganisatie Cebemo uit Oegstgeest en lid van de adviesraad voor ontwikkelingssamenwerking. LEUSDEN De samenwer king die de gereformeerde Theologische Universiteit Kampen op dit moment zoekt met hervormde en katholieke opleidingen in Utrecht is een gevaar voor de eveneens gere formeerde theologische facul teit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit blijkt uit rapporten die de gereformeerde synode op 8 ok tober behandelt. De adviseren de synodecommissie hoopt dat de synode dan een duidelijke keuze maakt: óf 'Kampen' en de Vrije Universiteit bundelen hun krachten óf zij krijgen beide de ruimte om samen te werken met andere kerkelijke opleidingen. Vorig jaar liep een poging tot fusie van beide gereformeerde opleidingen op uit op een mis lukking. De gereformeerde sy node besloot wel dat 'Kampen' en de VU zeer nauw moesten gaan samenwerken. Onder meer moest er een gezamenlijk deputaatschap komen voor de curatoren van 'Kampen' en de deputaten van de VU. De Theologische Universiteit Kampen stemde echter dit voorjaar in met een onderzoek naar gezamenlijke huisvesting met de hervormde en katho lieke opleidingen in Utrecht. In de voorlopige plannen wordt benadrukt dat de be trokken instellingen hun eigen identiteit behouden. Zij wer ken alleen samen op admini stratief terrein. Volgens de deputaten van de VU strookt dit besluit van 'Kampen' niet met het eerdere synodebesluit. De handhaving van de twee gereformeerde ambtsopleidingen, zoals door de synode beoogd, komt er door in gevaar, aldus de depu taten die erop wijzen dat de afstand tussen Utrecht en Am sterdam slechts 35 kilometer De Nederlandse Hervormde Kerk juicht de verhuizing van 'Kampen' naar Utrecht toe. De oecumenische samenwerking in het midden van het land zal van enorme betekenis zijn voor het Samen op Weg-pro- ces, zei dr. A.C. de Roon van de commissie Theologisch We tenschappelijk Onderwijs on langs. Utrecht wordt zo „een zeer sterk theologisch centrum met een pluriform onderwijs aanbod". Paus volgend jaar naar Angola LISSABON Paus Jo hannes Paulus II brengt volgend jaar juni een be zoek aan Angola. De Angolese aartsbisschop Alexandre Nascimento ver klaarde vrijdag dat het bezoek in het teken zal staan van 500 jaar christendom in zijn land, dat door Portugese missiona rissen werd gekerstend. Aan sluitend brengt de rooms-ka- tholieke primaat een bezoek aan het eilandstaatje Sao Tome e Principe, dat net als Angola in 1975 onafhankelijk werd. Nederlanders in Wereldraad Vier Nederlanders hebben tot de volgende algemene ver gadering (omstreeks 1998, mis schien in Amsterdam) zitting in commissies van de Wereld raad. In de theologische com missie ('Geloof en kerkorde') werden de hervormde hoogle raar dr. L.A. Hoedemaker en de oud-katholiek dr. M.F.G. Parmentier benoemd. Daar naast zit dr. B. de Gaay Fort man (gereformeerd) zitting in het bestuur van de program- ma-afdeling 'Gerechtigheid, vrede en schepping'. ICCO-di- recteur dr. C. Oskam werd be noemd in het bestuur van af deling IV ('Delen en dienst'). BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Broek op Langedijk W.J. Teünlssen te Krabbendijke; te Hoeve laken L. Kruijmer te Lunteren; te Ou dewater H. Harkema te Onstwedde; te Wilnis P. Molenaar te Zalk-Veeca- ten; te Wijhe G.J. Krol te Uithuizen; te Zevenbergen R. van Laar te Reeu- wijk. Aangenomen naar Dedems- vaart(toez.) H.J.H. Pap te Buren. Be dankt voor Nieuw-Vennep P.L. Tol- hoek te Jaarsveld; voor Noordhorn en Saaksum R.W. van Mourik te Meeu- Gereformeerde Kerken Bedankt voor Wolvega drs. C. Bijman te Urk. Beroepbaarstelling mevr.drs. K. Hagg, De-Dolven 20. 1778 JR Wes- terland. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Alblasserdam l.c.m. Nieuw Lekkerland en te Langeslag T. Groenveld te Anna-Paulowna en Enk huizen; te Bergentheim J. Ophoff te Drlebergen-RIjsenburg. THEOLOOG NA DERTIEN JAAR FABRIEKSARBEID: 99 Kruis Veertig dagen na de coup in de Sovjetunie, is op het graf van een van de vier slachtoffers een houten kruis geplaatst. Een Russisch-orthodoxe priester verrichtte deze daad na afloop van een speciale dienst. foto: epa VOORBURG Een on verwacht stralende dag maakte zaterdag in Voor burg de eerste, groot op gezette, kerkendag tot een succesvol gebeuren. Oude kerk, de raadzaal in Swaensteyn en huize Rustoord waren de voornaamste lokaties waar een keur van activiteiten plaats had: de opening in de Oude Kerk met een mars van het Leger des Heils, een ballet onder leiding van Maria en Peter Koppers, een toneelstuk gespeeld door dove acteurs, en een forum waar de thema's van het conciliair proces wa ren toegesneden op de WAO- en milieuproblematiek. Om zoveel mogelijk mensen te interesseren had men zich echter niet beperkt tot de pro blemen van het Conciliair Proces. In de Voorhof bij de Oude Kerk was er ook een cursus koorzingen onder lei ding van muziekpedagoog Eduard Nieland. Onder leiding van een andere muziekpeda goog Richard Bot werd vervol gens uit de deelnemers een 'kerkendagkoor' samengesteld dat de slotviering in de Oude Kerk begeleidde. In de raadzaal werd 's middags gediscussieerd onder leiding van J. Atsma over het thema van de kerkendag „En dan zal de aarde weer lachen". De ruim een uur durende discus sie kwam wat moeizaam op gang omdat de meeste forum leden onder wie Herman Noordegraaf van de Hervorm de Kerk, Henk Koetsier na mens het DISK en bedrijfspas- tor F. Keesen, in grote lijnen dezelfde opvattingen hadden. De laatste meende dat het draagvlak voor ingrijpende veranderingen zoals beperking van de economische groei om het milieu te sparen uiterst klein is. De meesten waren het er over eens dat alleen de wal, dat zich zou kunnen voordoen in de vorm van een ernstige milieuramp, het schip zou kunnen keren. De sociologe J. Stapert-Van de Pol wees er op dat allereerst een ethische ver andering noodzakelijk is. DORDRECHT Verzet moet de basis van het geloof worden. Verzet tegen de machten die ons leven zinloos maken, die mensen klein en weerloos ma ken, die berusten in de almacht van de zogeheten economische wetten en technische vooruit gang. Geen verzet vanuit een ivoren toren, maar samen met de mensen die in onze samen leving worden kleingehouden en niet mee mogen doen. Deze oproep doet Gerrit Jan van der Kolm in zijn boek 'Ei genlijk geloof ik niets, theolo gie in de praktijk van fabriek en volkswijk', dat onlangs in Dordrecht is gepresenteerd. Van der Kolm beschrijft daarin onder meer zijn ervaringen als arbeider bij de multinational Dupont in Dordrecht, zijn acti viteiten binnen de Industrie- bond-FNV en het leven in de volkswijk Krispijn in de stad aan de Merwede. Van der Kolm is mede-oprich ter van de basisgemeenschap 'De Buitenwacht'. De realisatie van de Stichting Theologie in de Urbane en Industriële Sa menleving (THUIS) is de jong ste aktiviteit van deze basisge meenschap. Bij de presentatie van het boek werd het startsein gegeven voor de eerste THUIS- training. Theologische studen ten leren tijdens hun trainings maanden de werkelijkheid van het wonen in een volkswijk en het werken in een fabriek ken nen. Dit is volgens Van der Kolm hard nodig, omdat er een grote kloof bestaat tussen de werkelijkheid die hij heeft er varen, en de taal van de kerk en de bestaande theologie. Tijdens zijn studie in Leiden kreeg Van der Kolm steeds meer belangstelling voor het aangaan van een „dialoog met de maatschappelijke werkelijk heid". Hij besloot daarom niet de pastorie in te gaan, maar te gaan werken bij een multina tional en te gaan wonen in een volkswijk. Ontmoeting Om „weerstand te bieden aan de van bovenaf over ons heen komende samenleving" richtte hij in 1982 'De Buitenwacht' op. „Wij hebben geen behoefte om anderen al bij voorbaat te wil len veranderen met een bood schap", schrijft hij over de ba sisgemeenschap. „Wij hebben behoefte aan echte ontmoeting, gemeenschappelijkheid. Con creet. Alledaags". Van der Kolm ijvert voor een andere samenleving, samen met mensen die zelf aan de on derkant van de samenleving leven. Zijn reactie naar aanlei ding van een bezoek aan een basisbeweging in Dordrecht is dan ook typerend. „Hoe kan je als groep 'rijken' onderling in spiratie opdoen voor een strijd voor en met armen, als de ar men zelf niet in je midden zijn". Van der Kolm heeft bewust ge kozen voor de FNV, omdat hij christelijke bonden afwijst. „Het afsluiten van cao's en de strijd om rechtvaardige ar beidsverhoudingen is een zaak van menselijke verantwoorde lijkheid. Je moet daarbij God niet voor je karretje willen spannen." De jaren daarna wordt Van der Kolm alleen maar bevestigd in zijn keuze. Of het nu om de veiligheid in het bedrijf, wer ken voor Zuid-Afrika of de vijfde ploeg gaat, telkens laat het CNV het afweten, omdat het „bijna reflexmatig" span ningen uit de weg gaat en bij conflicten „partij kiest voor be houd van de bestaande situa- ïdei rkr< van g het pai is hij i ;eer), ten s< w in voor konin treikt. De overwinning die Wim Kok zaterdag op het PvdA«j^stUu gres in Nijmegen behaalde was aanzienlijk groter dai wacht. Ruim tachtig procent van de afgevaardigden het vertrouwen uit in zijn beleid. Dat was zo'n tien procent meer dan zelfs de vurigste 'Kokkianen' hadd wacht. Natuurlijk had dat alles te maken met het dreigt, van de PvdA-leider dat hij zou aftreden, als het congres wao-plannen zou afkeuren. Veel afgevaardigden waren voor de totale chaos in hun partij als dat zou gebeure af stemden niet zozeer met het hart als wel met het hooli DEZE constatering geeft echter nog geen antwoord vraag waarom Kok zoveel méér steun kreeg dan tevore rekend. Dat moet ook iets te maken hebben gehad mt feit dat de starre ontwerp-resolutie, die het partijbestu overleg met Kok had opgesteld, staande de vergadering ingetrokken en vervangen door een tekst van PvdA- gen in onder meer Amsterdam, Voorburg en Den H voordeel van 'motie 101', zoals zij al snel ging heten, is perspectief biedt. Er wordt niet alleen slaafs vertrouws gesproken, er wordt ook een opdracht verstrekt. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA moet een „uil inspanning" leveren om de zogeheten onomkeerbare len (mensen die zo ziek of gehandicapt zijn dat ze nooit zullen kunnen werken) te vrijwaren van aantasting van ■uitkering. Voorts dient de fractie „met alle haar ten di staande middelen en zo spoedig mogelijk te bewerkstel dat er een cultuuromslag" komt bij de organisaties diel ft zijn met de uitvoering van wao en Ziektewet. DAARMEE doet de PvdA-achterban een laatste eigen leiding ervan te overtuigen dat de nu voorlie wao-plannen misschien wel nodig, maar daarmee nog reigin^ altijd rechtvaardig zijn. In de plannen wordt immers onderscheid gemaakt tussen eigenlijk en oneigenlijk gel van de wao, hetgeen nu juist de hoofdoorzaak is dat menteel vier keer zoveel wao'ers zijn als bij de invoerin de wet in de jaren zestig voor mogelijk werd gehouden, opmerkelijk is verder dat de regering zelfs niet streeft een indamming van het oneigenlijk gebruik. Integei Een jonge bouwvakker die van een steiger valt en zij: het mi. breekt, krijgt in de visie van het kabinet nog maar een tijd een wao-uitkering en moet zichzelf en eventueel zij zin daarna zien te redden met een veel lager een oudere werknemer die als gevolg van een 'reorganise Na in de wao belandt, mag wel jaren lang van deze welt regeling profiteren en ontvangt ook daarna nog een uitkering. Volksj lygiëne Aangezien 'motie 101' ook door Wim Kok werdf vaard, is de weg vrij voor de fractie van de PvdA om beren de plannen van het kabinet bij de behandeling Tweede Kamer verder bij te stellen. Wil fractieleider Wöltgens werkelijk de eenheid en de rust herstellen en het vertrouwen van de vakbeweging h( nen, dan dient hij de motie naar letter en geest uit te .Dan kondigt hij bij de volgende week te houden Alg Beschouwingen aan dat zijn fractie wijzigingen zal vo len, die de wao weer het karakter kunnen geven dat dl gever indertijd heeft bedoeld: het bieden van een vangnet aan werknemers die. als gevolg van ziekte ofi val uit het arbeidsproces vallen. De wao is nooit bedoel 1ÏÏ10 weest als luxe hangmat voor mensen die liever lui moe of wier baas graag een jonger en dus goedkoper ie dienst wil nemen. Uitgave Kantoor Telefoon: Telefax: Postadres Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur- J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlée. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot. Stadsredactie Leiden (tel 071 - 144 046 of 071 - 144 047) R. Kleijn (chef), M. drs. J. van Zeijl. in Herpen (chef), F. Buurman, n Kesteren I. 071 - 144 049): K. v i, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Vera ,aan(j Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse een V( - enig, bij de Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; rzoeKer de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichtirtg Pers Unie.fl teel. dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nededi België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. w Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld,} land, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; volgende correspondenten in het buitenland S. Akkerman (Praag), niiWplnL D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athens m de i Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Ather R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (Rf B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mosto W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrad) F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M.de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 HAi milie de elegc Natie het In t n var zoals Iting e ng, is een tc mg oorz ijle sus DEWA' atieve Ugem< :iebon< ijzen c id G. nde nden uit h stverb heeft 1 (ekeurd persoc ik het hét ids bij nden is volg boek verwei SPEf PAt cP V$ IÉN t Hc N PIT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2