Nederland verliest drie kerntaken Kok voor sociale basisverzekering Moeite waard Moskou reageert gematigd positief op rede van Bush 14 Dagen Gratis Bittere nederlaag voor SPD in Bremen £eidM<3owuvnt INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidóe<Sou*a/nt eestelijk leven binnenland lolonne federale ]ger op weg naar Kroatië den Dire Straits ntbeert spanning OEN omgeving De Waag: van erhuurtent tot be cultuurtempel bevestigt komst ihakker nog niet DEN HAAG Nederland zal drie van de vier kern taken kwijtraken. Alleen de luchtmacht met twee squadrons van ieder acht tien F-16 jachtvliegtuigen behoudt in Navo-verband een kerntaak. De PvdA wil deze kerntaak even eens ter discussie stellen en daarnaast extra bezui nigingen op Defensie overwegen. Voor PvdA- minister Ter Beek van Defensie en coalitiegenoot CDA is dat niet aan de orde. Ter Beek kondigde al eerder e studs iz 'Hi 'eti s gepas jef voor oude club telijk leven/opinie nland nland dl w™ N/regio tverlening ©gramma's krijgCK l/puzzel/menu 11 Held ht 13 t/m 20 ileum 'Voor <i uwde |9en veel bewolking, dat mei n toe re9en- ln de *ag vanuit het westen aringen, in de avond gespret door enkele ze mumtemperatuur eveer 9 graden, dagtemperatuur kende ,reeks 16 9raden- in zijn Defensienota de beëin diging van de twee kerntaken van de Landmacht aan. Het ging daarbij om de acht Lan- ce-raketinstallaties met een bereik van maximaal 150 kilo meter en de vier afdelingen 203 mm artilleriegeschut voor nucleaire granaten met een maximaal bereik van 30 kilo meter. Sinds de rede van Bush afgelopen vrijdag neemt De fensie voor de kerntaak van de Marine te laten vallen. Het gaat daarbij om de Orion-ver- kenningsvliegtuigen die nucle aire dieptebommen afwerpen tegen duikboten. De fracties van CDA, PvdA, VVD en D66 in de Tweede Kamer juichen de afschaffing van de drie kerntaken van harte toe. Alleen de PvdA-ka- merfractie wil verder gaan. Volgens defensiewoordvoerder Van Traa moet het kabinet zich ook beraden over de laat ste kerntaak. Dit betreft de 36 F-16 vliegtuigen die beschik ken over de zogenaamde vrije- valbommen. Die hebben een bereik van meer dan 500 kilo meter buiten de Europese grenzen. Het betreft zoge naamde strategische wapens. Daarom vallen ze niet binnen het ontwapeningsvoorstel dat presdient Bush afgelopen weekeinde deed met betrek king tot de afschaffing van alle taktische kernwapens. Volgens minister Ter Beek is een verdere bezuiniging op Defensie voorlopig niet aan de orde. Volgende maand komen de Navo-ministers van Defensie bijelkaar in Sicilië. Daar wordt besproken in welke tempo het afstoten van kerntaken wordt uitgevoerd. Pagina 5: Ontwapenings voorstel Bush alom gepre- MOSKOU De aankon diging van eenzijdige Amerikaanse wapenre ducties heeft aanvankelijk geleid tot positieve reac ties van Gorbatsjov en Jeltsin, de presidenten van de Sovjetunie en Rus land. Beide leiders waren op voor hand op de hoogte gesteld van de kern van Bush' boodschap. Jeltsin drong er bij Gorbatsjov op aan tegenover de Ameri kaanse wapenreducties soort gelijke Sovjetmaatregelen te stellen. De Sovjetleider beloof de deze, maar maakte geen de tails bekend. Bij het voorlezen van het nieuws wees een pre sentatrice van het hoofdjour naal van het eerste Sovjet-tele visienet echter fijntjes op.het Vu slijt verband tussen de jongste Amerikaanse ontwapeningsac ties en de op handen zijnde presidentsverkiezingen. De Sovjetunie, waar de economie er onvergelijkelijk veel slech ter voorstaat dan in de Vere nigde Staten, staat nu voor de welhaast onmogelijke opgave om de reeds gesneuvelde beve leconomie te transformeren tot een markteconomie. Bezuini gen op defensie zouden het Moskou mogelijk moeten ma ken bedrijven uit het militair industriële complex, die in be tere staat verkeren dan de rest van de economie, in te schake len voor de civiele produktie, zoals altijd mondjesmaat ge beurt bij zogenaamde conver sie van militaire industrieën. Bush heeft tijdens zijn rede ge zegd dat zijn ontwapeningsini tiatief neerkomt op een hand reiking aan Moskou. Pagina 5: Bush' voorstel als antwoord op vertrek Sovjets Oost-Europa Jongen overlijdt na val van dak ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige Alphenaar is zaterdagmiddag rond kwart voor vier in de Stationsstraat verongelukt. Hij wilde met een touw vanaf het dak van zijn ouderlijk huis 'abseilen' en had daarvoor het touw aan een ornament aan de ge vel vastgemaakt. Dat orna ment brak echter af. De jon gen werd met ernstig her senletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Daar overleed hij kort na aankomst. Bewoners overrompeld door te vroege kermis Sovjetunie zet klok na 61 jaar een uur terug MOSKOU De inwoners van de Sovjetunie hebben gisteren hun klokken een uur terugge zet om een van Stalins fouten te herstellen. De afgelopen 61 jaar is in de Sovjetunie niet de juiste tijd gevoerd, zo werd in maart toegegeven. Na het in stellen van zomertijd lieten de Sovjets destijds na om de klok in de herfst weer een uur te rug te zetten en vergaten ver volgens helemaal dat er ooit zomertijd was ingevoerd. In 1981 werd besloten de zomer tijd weer in ere te herstellen, waardoor de klok in de zomer in feite twee uur voor liep op de standaardtijd. Om de dit jaar ontdekte fout te herstellen werd dit jaar geen zomertijd ingevoerd en is de klok giste ren toch een uur teruggezet. Plaquette voor vier eeuwen Oranje Ruim vierhonderd jaar geleden nam de weduwe van Willem van Oranje, Louise de Coligny, haar intrek in een patriciërswo ning aan het Noordeinde. Zaterdag werd ter herdenking van dit feit, waarmee de re latie Oranje-Noordeinde begon, bij de in gang van de Paleistuin aan de Prinsesse- wal een plaquette onthuld door loco-bur gemeester C. Martini. De gedenksteen is een initiatief van een comité dat is samen gesteld uit vertegenwoordigers van van di verse Haagse historische instellingen, de Vereniging Oranje-Nassau Museum en de Stichting Je Maintiendrai Nassau. Het co mité vindt dat de Paleistuin de historische naam 'Princessetuin' moet terugkrijgen. Ook het 400-jarig bestaan van de Waalse gemeente in Den Haag, da' saterdag werd herdacht, heeft direct met Louise de Co ligny te maken. Mede op haar verzoek werd in 1591 de eerste Waalse predikant in Den Haag aangesteld. FOTO: MILAN KONVALINKA NIJMEGEN PvdA-leider Kok heeft tijdens het buiten gewoon congres in Nijmegen een nieuwe koers voor zijn partij uitgezet. In zijn rede ac centueerde Kok de begrippen „emancipatie in solidariteit" en „vrijheid", die volgens hem de mogelijkheid bieden voor een sociaal stelsel, bestaande uit een basisbescherming en daarnaast aanvullende verze keringen. In zijn congresrede gaf Kok een flink aantal punten aan waarop zijn partij het accent moet gaan leggen: Een stelsel van sociale ze kerheid waarin een bepaal de basisuitkering wordt ge geven, waarnaast iedereen zich kan bijverzekeren. De afschaffing van het kost winnersprincipe en invoe ring van het individualise- ringscriterium. Uitkeringen worden dan niet langer (mede) afhankelijk gemaakt van het feit of men al dan niet huisgenoten heeft te on derhouden. Diegenen die hun baan verliezen worden niet financieel afhankelijk van de partner. Het houden van volksrefe renda, waarbij burgers zich rechtsstreeks kunnen uit spreken over belangrijke po litieke kwesties. Het direct kiezen van parle mentariërs. Naast een stem op een bepaalde partij (lijst) krijgt de kiezer de mogelijk heid een tweede stem uit te brengen op een persoon. i Vrijwillige en flexibele pen sionering, waardoor voor oudere werknemers de mo gelijkheid bestaat langer door te werken. Het stimuleren van onder nemerszin van mensen uit etnische minderheden. Pagina 4: Kok wil basisbe scherming met meer vrij heid Belegering Een groep van 250 boze boeren met trekkers belegert het landgoed Lauswolt in Beetster- zwaag, waar de twaalf Europese ministers van landbouw informeel bijeen zijn. De akkerbou wers uit de drie noordelijke provincies wekten de ministers vanmorgen vroeg met knallende gaskanonnen uit hun slaap. Zij eisten en kregen een gesprek met EG-landbouwcommissaris MacSharry. De boeren gingen tot actie over „omdat overal in Europa wordt geprotesteerd tegen het landbouwbeleid". FOTO: HARRY TIELMAN Nog even en het is alweer 3 oktober. Ingrediënten voor de hutspot worden in huis gehaald, de haringen gevangen en het deeg voor het wittebrood bereid. Het jaarlijkse feest in Lei den dat je niet mag missen. Ook niet in de krant. Misschien hebt u de Leidse Courant vandaag gekocht om niet alleen over atletiek, autosport, badminton, biljarten, bridge, dam men, golf, handbal, hockey, motorsport, paardensport, scha ken, tafeltennis, tennis, volleybal, wielrennen, worstelen, ijs hockey, zeilen, zwemmen maar ook over uw favoriete voetbal club te lezen. Ook de rest van de week is de Leidse Courant meer dan de moeite waard. Vul de bon nu in en begin een nieuw kranteleven. Op de derde oktober. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. i Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr:Voorl: maandag september 1991 £cid6c (Sowumt 20 PAGINA'S Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. in twee katernen 82ste jaargang no. 25148 Losse nummers 1,45. Miles Davis overleden SANTA MONICA De jazz-musicus Miles Davis is zaterdag in een ziekenhuis in Santa Monica overleden. Hij is 65 jaar gewor den. De beroemde trompettist stierf als gevolg van longontste king en een beroerte. Davis, die behalve trompettist ook compo nist was, behoorde tot de groten van de Amerikaanse jazz. Op zijn 13e jaar begon hij trompet te spelen. Later maakte hij in New York deel uit van bands rond Charlie Parker en Dizzy Gil lespie. Zijn plaat 'Birth of the cool' met arrangementen van Gil Evans en Gerry Mulligan bracht hem grote faam die in Europa later nog groter werd toen hij de muziek maakte voor Louis Malle's film 'L'ascenseur pour 1 Echaufaud'. Begin jaren tachtig bereikte hij de lang verwachte 'crossover' naar het grote publiek. Door de keus van de jonge muzikanten, de popnummers die hij speelde (Cindy Laupers 'Time after time'), zijn gedrag als pseudo-popster, zijn opvallende kleding, werd hij het idool van een nieuw publiek. Het publiek dat an ders bij popconcerten zit, kwam massaal naar Miles. Paul Acket moet tijdens het North Sea Jazz Festival van dit jaar zelfs een extra-concert van Miles inlassen. Pagina 6: Miles Davis veranderde het gezicht van de jazz CDA'er Koffeman op non-actief OUDEWATER Het CDA-kamerlid G. Koffe man heeft in overleg met fractievoorzitter Brinkman met ingang van vandaag zijn werk zaamheden tijdelijk opgeschort nadat hij betrok ken is geraakt bij een gerechtelijk vooronder zoek naar administratief functioneren van de Al gemeen Christelijke Politiebond (ACP). Koffe man was van 1984 tot september 1989 voorzitter van de ACP. Op 12 september 1989 werd hij lid van de Tweede Kamer als woordvoerder politie zaken van het CDA. „Onderdeel van dit vooron derzoek is de vraag in hoeverre ik, naast mijn werk in de Tweede Kamer, gedurende het laat ste kwartaal 1989 nog inkomsten uit arbeid ten behoeve van de ACP heb genoten. Een en ander zou niet in overeenstemming zijn met mijn opga ve inzake verworven neveninkomsten", aldus Koffeman in een verklaring. Pagina 3: ACP-voorzitter tracht gemoederen te sussen Fotograaf Max Koot (74) overleden DEN HAAG Naar eerst nu bekend is ge maakt is vorige week woensdag de bekende Haagse fotograaf Max Koot na een slopende ziekte overleden. Hij is 74 jaar geworden. Max Koot is vandaag in stilte begraven. Max Koot gaat de geschiedenis in als 'de hof fotograaf', die alle leden van het konink lijk huis voor zijn lens heeft gehad. Deze be perkende kwalificatie zou hem echter on recht aandoen, want hij fotografeerde ook 'gewone' mensen en maakte opvallende bruidsreportages, die vooral in de jaren vijf tig en zestig baanbrekend waren. In de eta lage van zijn winkel annex studio aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag liet hij regelmatig de voorbijgangers zijn laatste werk zien. kin Block treedt af I directeur van Air 9 en I Holland LEIDEN De bewoners van de omgeving Stations- plein-Schuttersveld-Rijns- brugersingel-Lammermarkt- Molenwerf-Nieuwe Beesten markt en Beestenmarkt wer den gisteren onaangenaam verrast door de opbouw van de 3 Octoberkermis. Officieel mag de opbouw pas vandaag beginnen maar een groot aantal kermisexploitanten meldde zich gisteren al. De omwonenden zouden van door de politie via een brief op de hoogte worden ge bracht van de opbouw, maar die is door sléchte interne co ördinatie verlaat. BREMEN De sociaal-demo cratische SPD heeft gisteren bij verkiezingen in de Duitse deelstaat Bremen een bittere nederlaag geleden. De sociaal democraten moesten een ver lies van bijna twaalf procent incasseren en zijn daarmee voor het eerst in twintig jaar hun absolute meerderheid in het deelstaatparlement kwijt geraakt. De SPD behaalde een stem menpercentage van 38,8 (tegen 50,5 vier jaar geleden) en komt daarmee op 41 zetels. Dat wa ren er 54. Het parlement van Bremen telt in totaal honderd zetels. De grootste winst ging naar de christen-democratische CDU die van 23,4 procent in 1987 naar 30,7 procent nu steeg. In zetels omgerekend betekent dit een stijging van 25 naar 32. Een andere winnaar is de ex treem-rechtse Duitse Volksu nie (DVU) die van 3,4 naar 6,2 procent klom en daarmee zes zetels binnenhaalde. Tot nu toe had de DVU slechts een zetel. Vrijwel alle politici zijn het er over eens dat het onderwerp 'asielzoekers' een stempel heeft gedrukt op de verkie zingsuitslag. De secretarissen- generaal van de CDU en CSU, Volker Rühe en Erwin Huber, riepen de SPD gisteren op consequenties te trekken uit de zware nederlaag en op lan delijk niveau mee te werken aan wijziging van het liberale Duitse asielrecht. De christen democraten willen het asiel recht beknotten. Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag Of bel 071 -313 677 8"711848 003000 ■in,iiiiii»i.ninniinn ingen kartonindustrie mers van de strokartonfabriek Kappa Brittania in eer verzamelen zich bij de poort van het bedrijf. Kap- ttania is één van de vijftien bedrijven in het noorden t land waar vandaag is gestaakt. FOTO: ANP 3: Stakingen in kartonindustrie en haven fstal van bruidsschat DWIJKERHOUT Gouden sieraden met een waarde I.000 tot 35.000 gulden zijn zaterdagavond gestolen uit een g aan de Zeestraat in Noordwijkerhout. De inbrekers en binnen na het forceren van de achterdeur. De sieraden j onderdeel uit van een bruidsschat. Volgens de politie is icht naar gezocht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1