Volleybalvrouwen overtuigen niet Ten Kate komt één tel tekort SPORT 15 Mansell haalt streep oor feest van Senna Ier: St bisser Langer funest oor Europese golfers Broertjes van den Goorbergh strijden om titel wegracen leidóaQowumt Weer operatie ^%Iichael Watson ,-,0NDEN De Britse profbokser uui lichael Watson is gisteren voor de Dechfièrde keer in negen dagen aan de jersens geopereerd. De 26-jarige waarwelter was vorige week zater- '^Pn'aë ^ijdens een gevecht om de we- eldtitel tegen zijn landgenoot Eu- idi ank in coma geraakt. Volgens een woordvoerder van het St. Bartholo- lden news-ziekenhuis in Londen was de /and1' 'er(*e °Perat^e een routine-ingreep. 2 aAiahj' De chirurgen verwijderden een raadje dat bij de eerste operatie was L gngebracht. Bij de twee eerdere in- Wb repen werden bloedproppen wegge- 1 1 aald. De woordvoerder bestempelde e toestand van Watson als stabiel, naar kritisch. MAANDAG 30 SEPTEMBER 1991 Twee halfjes Jan Timman REYKJAVIK Jan Timman heeft in de zesde ronde van het wereldbe kertoernooi in Reykjavik twee half jes behaald. Hij remiseerde met Hjar- tarson (IJs) en de Joegoslaaf Nikolic. In de vierde ronde verloor hij met wit van de Amerikaan Seirawan. De Amsterdammer heeft nu twee pun ten. Timman en Seirawan speelden een Engelse partij. De problemen voor Timman tekenden zich af, toen Seirawan op de koningsvleugel met de h-pion de witte koningsstelling begon te openen. In tijdnoodfase ver loor Timman een aantal pionnen. Na de 41e zit van zwart gaf hij op. Na zes ronden leidt Karpov met 4'/2 punt en 1 afgebroken partij. Kelly blijft pech de baas FOTO: AP ven. DUBLIN Even leek pech Sean Kelly giste ren zijn eerste triomf dit jaar weer te ontfutse len. Tegenspoed bleef de 35-jarige Ier dit keer bespaard. De dit seizoen door pech en leed ach tervolgde 'veteraan' kwam tussen Kildare en Dublin met de schrik vrij. Hij bracht het zater dag veroverde gele leiderstricot zonder scheur tje naar de eindstrpeep. In de laatste rit van de Ronde van Ierland, ge wonnen door Ludwig, kwam de 35-jarige ren ner uit de ploeg van Jan Gisbers in botsing met Phil Anderson die uit balans raakte omdat hij uit de toeclips schoot. „Ik kon gelukkig over eind blijven. Ik heb dit jaar al genoeg ellende gehad. Een beetje geluk kan ik wel gebruiken", zei de Ier, die voor de vierde keer de wieler ronde in eigen land op zijn erelijst liet bijschrij- België winnaar biljart-vijfkamp AMERSFOORT België heeft de reünie van het TEP-toernooi gewonnen, de Euro pese vijfkamp. De beslissing in Amersfoort viel tijdens de wedstrijd Nederland A - België, met 6-4 gewonnen door de Belgen. Bracke (71/2), Wezenbeek (47/1), Schrau- wen (libre), Dielis (bandstoten) en Ceule- mans (driebanden) kregen van de Europe se bond CEB de waardevolste medaille, hoewel het toernooi geen officiële status had. Duitsland, dat nog had kunnen win nen als de ontmoeting Nederland - België gelijk was geëindigd, werd tweede, Neder land derde. Vijf landen (twee ploegen van Nederland) deden mee. De jonge Neder lander Ronald Lemmens was de enige van de dertig spelers die geen wedstrijd ver loor Scholtj Bosz, Fi Damast HcEnroe kan k sege tegen Connors niet )ekronen 1AZEL John McEnroe eeft zich in Bazel tot super- eteraan laten kronen. De "31J orm waarmee de 32-jarige merikaan in de halve finales ijn zeven jaar oudere landge- oot Jimmy Connors (6-1 6-3) e oren waste, was echter niet jldoende om in de finale Ja- Joordea ob Hlasek te verslaan. De als )ikstaa)i >sde geplaatste Zwitser won eigen huis met 7-6 (7-4) 6-0 i en verdiende met deze fde toernooizege in zijn car- 3 Kalu ëre bijna twee ton. In de sla- ter To nwisselingen was Hlasek rt. Stun eestaj een stap eerder bij het Sturu !t Vooral de „witte was" van Ver tweede set ergerde McEn- Eijer. L e enorm. De Amerikaan had c ist weer het idee gekregen, ...wc D 1 ^et beter 8ing met zÖn ten" Ellen! s en zich zelfs beschikbaar Steld voor het Amerikaanse Cup tegen Frankrijk: in dubbel samen met Pete 21. Kalushj -2 (1-1): 1. De 2-1, 70 avond tevoren had Hlasek Toesch getoond over ijzeren zenu- te beschikken in de tie- eak-affaire met Alexander rard de'! Ikov: 7-6 (7-3) 6-7 (5-7) 7-6 oei) en 1 5). Volkov had bij 5-4 in de Vurens, rde een matchpoint en stond !t 4-2 voor in de beslissende break. Het spelpeil in deze eede halve eindstrijd was Mu luidend hoger dan in de rste. Connors, kortgeleden halve-finalist bij de US serveerde te zwak om Plugt en McEnroe een kans te T>ben. Brisbane kreeg Aaron ckstein zijn zoveelste te- E'wskg van het seizoen tver- rken. Was de Amerikaan Verri| der Me RCELONA Nigel Jansell mag blijven ho- In. Zijn 21e Grand Prix- Ige voorkwam dat Ayr- 1 Senna gisteren in Bar- Bona twee wedstrijden Tor het einde zijn derde Jbndiale titel veilig kon lllen. ina reikte op het voor 100 joen gulden uit de grond itampte circuit slechts tot de fde plaats. Het verschil tus- 1 de Braziliaan en zijn Britse aal liep terug tot zestien iten. nsell zocht in Barcelona re- iche. De zeperd in Estoril, ar hij vorige week door een lukte bandenwissel werd liskwalifceerd, reduceerde 1 kans op de wereldtitel tot ia nul. Senna had in Barce- nog zes punten nodig. Zo kwam het niet. Mansell, :ede in de training achter ma's ploeggenoot Berger, ■rstond de druk. 1 ronden bereikte hij met elf seconden voorsprong de Fransman Alain Prost eerste man met de zwart geblokte vlag. Achter hem •beerde de titelverdediger schade beperkt te houden. McLaren moest echter veel [even. De Braziliaan pakte punten, alleen waren de e voor zijn vijfde plaats te linig een voortijdige beslis te forceren. tei -. nd 1 tre: staties i de deling >m ovt i. Erful n Cher le plaat j tu oensdat eei r lands) m in S kl i. B r 1 Berger was gisteren goed weg, ploeggenoot Senna eveneens. Toen het ophield te regenen waren bandenwissels noodza kelijk. Mansell nam alle risi co's om de kop te bereiken. In de vijfde ronde reden beide ti telkandidaten honderden me ters naast elkaar. Mansell toonde in het onderonsje het meeste lef. Vijftien ronden later herhaal de de Brit, die zich vrijdag tij dens een partijtje voetbal met media-vertegenwoordigers aan de voet blesseerde, zijn ge waagde taktiek. Senna's ploeg genoot Berger was wijzer en liet zich niet misleiden tot idi oot gedrag. De Oostenrijker, wiens bandenstop zestien se conden duurde, kende daarna weinig geluk. Nadat hij zijn achterstand grotendeels had goed gemaakt, 'vielen drie cy linders weg. Het betekende het einde voor Berger. Daarna kwam de positie van Mansell niet meer in gevaar. Ferrari-rijder Prost volgde op geruime afstand als tweede. De derde plaats was voor Pa- trese, stalgenoot van Mansell. Senna viel terug naar de vijfde positie. „Mijn kansen op de wereldtitel zijn bijna nul maar zo lang de mogelijkheid bestaat, geef ik alles", verklaarde de winnaar. Senna was duidelijk in zijn taktiek voor de twee resteren de wedstrijden. „Ik richt me volledig op de wagen van Mansell". AWAH ISLAND een funeste misser Bernhard Langer op laatste hole is Europa eren de Ryder Cup [ijt geraakt aan de Ver gde Staten. De eind- werd 14,5-13,5. .Europese golfers wonnen Jbegeerde beker vanaf 1985 maal. Op Kiawah Island in th Carolina liep Europa op "rste dag een forse achter op. Op de tweede dag het herstel en begonnen singles matchplay met een "e stand 8,5-8,5. overwinningen van Fe- j, Faldo, Ballesteros en adhurst alsmede de gehal- Monica Seles is ook op deze trofee, behaald in Essen, trots. FOTO: AP dacht voor het eerst sinds twee jar weer eens met een toer- nooi-overwinning scheep te gaan, toen een zekere Gianlu- ca Pozzi hem de voet dwars zette. De 26-jarige Italiaan zonder persoonlijke begeleider, zonder ervaring in een eind strijd van enige betekenis en met slechts zes partij-zeges over heel 1991 op zijn naam, versloeg de vroegere top-tie- ner met 6-3 7-6 in ruim ander half uur. Pozzi stond 136ste; Krickstein 86 plaatsen hoger. Ook in Palermo maakte een favoriet zijn reputatie niet waar. Emilio Sanchez, eerste geplaatst en twaalfde op de ranglijst, verloor in de finale met 6-1 3-6 3-6 van Frederic Fontang, die honderdste staat. Monica Seles heeft bij het met één miljoen gulden gedoteerde invitatie-toernoooi van Ion Ti- riac in Essen in de finale in 65 minuten de twee jaar oudere Mary Joe Fernandez op haar beperktheden gewezen. 6-3, 6- RENÉ BANIERINK BARI De voor Neder landse begrippen bijna perfecte voorbereiding op het EK volleybal voor vrouwen heeft vooralsnog geen briljante opvoerin gen voortgebracht. Maar in de twee 3-0 overwin ningen op Tjechoslowakije en Polen toonde Neder land zich eens van een vrijwel onbekende kant: die van een team met een ongekend zelfvertrouwen en een enorme hardnek kigheid om stomme fou ten steeds maar weer te willen en kunnen herstel len. Murphy constateerde het met tevredenheid: „Er zit een bepaalde hardheid in het team". Om vervol gens op te merken „dat we nu in technisch niveau omhoog moeten. Wedstrij den als tegen Tsjechoslo- wakije moeten we niet meer spelen". Een extra steuntje in de rug zal echter zijn dat Nederland na gisteravond opeens in een zeer gunstige positie zit. Duits land, gezien als naaste concur rent van Nederland voor de zege in de groep en overtui gend winnaar tegen Roemenië op de openingsdag, ging giste ren onverwacht en zeer hard onderuit tegen Tsjechoslowa- kije. Het werd 3-1 voor de ont ketende Tsjechische dames, waardoor Nederland het psy chologische voordeel heeft al leen nog teams te ontmoeten die al een duel verloren heb ben. Gezien het setgemiddelde tot nu toe zou Nederland zelfs bij een nederlaag nog eerste in de groep kunnen worden. En dat is weer belangrijk om de nummer één uit poule A, vrij wel zeker de Sovjetunie, te ontlopen. Zelfvertrouwen De conclusie van het eerste EK-weekeinde in Bari was ei genlijk al daarvoor door Murp hy getrokken: „We hebben zo'n hoog basisniveau dat de tegenstander van goeden huize moet komen om ons te ver slaan", verklaarde Murphy en kele dagen voor vertrek naar het benauwde Bari. Bulgarije was net drie keer geklopt. Niet met soepel en oogstrelend vol leybal, maar op vastheid en zelfvertrouwen. De coach had waarschijnlijk niet gedacht dat hij die 'hard heid' reeds op de openingsdag al zo ernstig nodig had gehad. Al kennen de Nederlandse vrouwen een rijke traditie op het gebied van moeizame ouvertures. „Eigenlijk verlo ren we altijd de eerste wed strijd op een toernooi. We zijn gewoon slow-starters", ver klaarde Henriëtte Weersing. Vorig jaar, op de B-WK in Spanje ging het op de ope ningsdag mis tegen de Vere nigde Staten. En nog verder terug, maar des te beruchter is de start van het EK in 1985 in eigen land, toen in Leeuwar den Nederland met 3-0 de boot in ging tegen Roemenië. Zowel Murphy (er toen al bij) als de tegenwoordige aanvoerdster Cintha Boersma (toen nog ju nior en toeschouwer) grepen terug naar dat duel. Murphy: „Je ziet nu dat we een stuk verder zijn. We hebben een enorme vastheid in het terug halen van de service, gaan er niet onderdoor als het minder draait. Want dan waren we te gen de Tsjechen rnet drie keer 15-7 de pottenbak ingegaan". En Boersma vulde aan: „In 1985 speelden ze slecht en ver loren met 3-0. Nu kunnen we Henriëtte Weersing in actie voor het Nederlandse damesteam tegen Tsjechoslowakije. FOTO: EPA in de tweede doorgang volle- haast niet slechter maar win nen toch nog met 3-0". Soepeitjes De Tsjechen, een paar weken eerder nog soepeitjes naar de slachtbank geleid, leken zater dag een mooie tegenstander om tegen op te warmen. Maar in plaats daarvan moest Ne derland vol aan de bak tegen de ongedwongen en vrijuit spelende Tsjechen die plots klaps een ongekend niveau haalden. De setstanden waren een goed voorbeeld: 17-15, 17- 15 en 15-13. Zes punten ver schil slechts in een één uur en 42 minuten durend gevecht. Alleen de tweede set al duurde bijna drie kwartier. En in de eerste set had Nederland elf setpoints op rij bij 15-14 maar kon pas het twaalfde bij 16-15 verzilveren Uitgerekend routiniur Ingrid Piersma (362 interlands) stond als een beginneling te schutte ren en had totaal geen zicht op waar de bal naar toe zou gaan. Murphy zag het één set aan, maar toen de 2-0 achterstand Waldner winnaar pingpongtoernooi BONN De Zweedse tafel- tennisvedette Jan-Ove Wald ner is liever lui dan moe. De voormalige wereldkampioen heeft al op 25-jarige leeftijd moeite met de motivatie. Maar als er iets te verdienen valt, leeft hij op. Het afgelopen weekeinde viel er bij het eer ste Europese Masters-toernooi in Bonn een recordpremie van ruim 60.000 gulden te verdie nen. Waldner was in de Hardtberg-Halle niet te hou den. Met overmacht veroverde de koele Scandinaviër de titel. In de finale versloeg hij de Fransman Gatien in vier ga mes: 19-21, 21-15, 21-18 en 23- 21. Waldner kwam als groepswin naar in de kwartfinales uit te gen zijn landgenoot Appel- gren. De Europese titelhouder werd niet 'één game gegund: 21-14, 23-21, 22-20. In de halve eindstrijd onderging de Duit ser Rosskopf hetzelfde lot. De ontketende Waldner liet zijn opponent niet eens in de buurt komen: 21-15, 21-13, 21-14. De veelbelovende Gatien bood in de finale iets meer tegenstand, maar kon het ritme van de topspin-specialist op de beslis sende momenten evenmin verstoren. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de paardenkoersen in Hilver sum (morgen om 18.30 uur) le koers: 1 Guapa PK.. 2. Gracious Worthy, 3. Golden Legs (1-7-6). 2e koers: 1. Elly May, 2. Flying Yankee. 3. Elvira D (10-4-7) 3e koers: 1. Fario B 2 Duke van Barke, 3. Keystone Chico (1-8-4). 4e koers: 1 Diamant C., 2. Damza Casindra, 3. Durban uit Uden (8-5-3). 5e koers: 1. End of All, 2. Eve Me- reveld, 3. First of Vancy (6-4-10). 6e koers: 1 Wise Impuls, 2. Dee Schermer, 3. Emir Volann (2-1-3). 7e koers: 1. First of John, 2. Dehli S 3 Aida Oostland (5-1-6). 8e koers: 1 Carl Buitenzorg, 2 Bir- mana B., 3 Balequina K (4-10-9). 9e koers: 1 Zingana du Bois, 2. Ciao Magnus. 3. Yorky (5-3-2). Door zijn donkere bril zag Marti ten Kate zijn concurrent Keino (links staande) niet aankomen, waardoor hem de zeqe noa werd ontnomen. Rechts een troostende mevrouw Ten Kate. FOTO: ANP ZAANDAM Ook de zeven de editie van de Dam tot Dam- loop heeft een buitenlandse winnaar opgeleverd. Al scheelde het maar een meter. De Kenyaan Joseph Keino perste er na de tien Engelse mijl met start in Amsterdam en finish bij sporthal De Vang in Zaandam een net iets ster kere eindsprint uit dan Marti ten Kate. Het verschil bedroeg na 16,1 kilometer zegge en schrijve één seconde: 46.05 om 46.06. John Vermeule (achtste) werd de tweede Nederlander, Gerard Nijboer volgde direct daarna. Bij de vrouwen zege vierde de Hongaarse Helena Barocsi voor de tweede achter eenvolgende maal. Wilma van Onna, die tweede werd, moest 1 minuut en 21 seconden toe geven. De atlete van Haag At letiek had op haar beurt 23 se conden voorsprong op Christi ne Toonstra van ADA uit Am sterdam. Berlijn Steve Brace werd gisteren met een tijd van 2.10,57 de verras sende winnaar van de mara thon van Berlijn. De Brit was de enige die de favoriet voor de eindzege, Mark Plaatjes, tot op de Kürfürstendamm kon bijhouden. In een 600 meter lange eindsprint bleek Brace over de meeste reserves te be schikken. Bert van Vlaande ren werd achtste, maar wist zich niet te nomineren voor de Olympische Spelen van Barce- veerde partij van Montgome- rie kwam Europa op dertien winstpunten. Veertien waren genoeg voor prolongatie van de titel. Op dat moment vocht Langer tegen Hale Irwin. De Ameri kaanse veteraan nam op de zestiende hole een voorsprong. Op de zeventiende begonnen de handen van Irwin te tril len. Hij miste een korte putt, waarna Langer de stand gelijk trok. Op de laatste hole had de Duitser een prachtige afslag. Langer had nog slechts ander halve meter te overbruggen voor de winst en het behoud van de Ryder Cup. De bal rol de echter over de rand van de hole en weigerde te vallen. De Ryder Cup bleef in Amerika. TOLBERT De broederstrijd tussen de wegracers Jurgen en Patrick van den Goorbergh om de nationale titel in de 250cc-klasse is gisteren op het het stratencircuit in Tolbert in het voordeel van de jongste uitgevallen. Jurgen bleef over eind, Patrick ging onderuit en verspeelde daardoor zijn titel- kans. In de 125cc-klasse verwees Loek Bodelier zijn rivaal Adrie Nijenhuis naar de twee de plaats. In de standaard 600cc veroverde Johnnie Ver wijst het kampioenschap door de laatste wedstrijd te winnen De broederstrijd tussen de Van den Goorberghjes was in Tol bert spannend. Het duo be heerste de 250cc-race van be gin tot eind. Tot Patrick een ronde voor de finish van zijn motor tuimelde. Daarmee maakte hij de weg vrij voor zijn jongere broer, die in de kampioensstrijd geen punt af gaf. Grand Prix Wilco Zeelenberg en Hans Spaan kijken reikhalzend uit naar het volgende wegrace seizoen. De gisteren in Shah Alam beëindigde cyclus om de wereldtitels gaf weinig aanlei ding positief op het jaar terug te kijken. Spaans' martelgang op fysiek en technisch vlak duurde van de eerste tot de laatste race. Hij leverde zijn startnummer twee in voor veertien. Zeelenberg tuimelde in de laatste race van de mo tor. Van de beoogde plaats op het erepodium bleef de Bleis- wijker één plaats verwijderd. Spaan en Zeelenberg bleven dit seizoen achter bij de ver wachtingen. De pupillen van Jan Huberts gingen voor de wereldtitel, maar zagen hun pogingen al vroeg in het sei zoen stuklopen. Materiaalpech, ongelukjes. Niets bleef het tweetal gespaard. Zeelenberg handhaafde zich in de kop van het klassement door een serie regelmatige uitslagen (vijf po diumplaatsen), maar de Zuid hollander had in zijn tweede volledige jaar meer van zich zelf en machine verwacht. Het door Honda geleaste materiaal kosten bijna een miljoen bleef duidelijk achter bij dat van de concurrentie. Beide rij ders hebben nog geen zeker heid over het materiaal voor volgend jaar. Zeelenberg komt in aanmerking voor nieuwe ondersteuning van Honda. Zeelenberg heeft een aanbie ding van Suzuki op zak. Spaan bleef in de laatste race van het seizoen op de twaalfde plaats steken. Ver achter we reldkampioen Capirossi, die een gevecht met de Japanners Sakata en Wakai op het boch tige circuit in zijn voordeel be sliste. Teamgenoot Arie Mole naar pakte voor de tweede keer dit seizoen WK-punten (2) door op de veertiende plaats te eindigen. In de 250cc- klasse was de nieuwe titelhou der Cadalora na een boeiend duel met Cardus de beste. In de halve-literklasse, waar we reldkampioen Wayne Rainey afwezig was door een blessure, veroverde de dit seizoen debu terende Amerikaan John Ko- cinski (wereldkmapioen 250cc in 1990) zijn eerste Grand Prix-zege. Vóór de Honda-rij- ders Gardner en Doohan. Cees Doorakkers beëindigde het seizoen met de tiende plaats. dig voor haar rekening kwam (dit keer overigens na twee foute passes) werd ze voor de rest van het duel vervangen door Erna Brinkman Gisteren tegen Polen, met Piersma en Crielaard in de ba sis die steeds bleef staan, be gon Nederland weer moei zaam, maar schudde de Pool- sen per set makkelijker af. Kirsten Gleis, beide dagen goed serverend en hoog sco rend in het terughalen van de service, verwoordde het tref fend: „Gaandeweg ging ik steeds meer vrijuit slaan en dat scoorde. Op het laatst te gen Polen had ik echt het idee dat het ging lopen, ook met de rest van het team" SPORTWERELD Atletiek De tuchtcommis- sie van de Italiaanse atletiek- bond schorste Stefano Mei, Francesco Panetta en Stefano Tilli twee maanden. Het drie tal weigerde op 12 september deel te nemen aan de vriend schappelijke interland tegen Finland. Gewichtheffen De Chinees Liu Choubin heeft tijdens de wereldkampioenschappen gewichtheffen in Donaue- schingen het wereldrecord trekken in de klasse tot 56 kg (bantamgewicht) verbeterd Choubin bracht 135,0 kg om- Hockey Egypte zal volgend jaar voor het eerst met een hockeyploeg vertegenwoor digd zijn bij de Olympische Spelen. In Cairo verdienden de hockeyers de tickets voor Barcelona door bij de Panafn- kaanse Spelen goud te verove- Plankzeilen De wedstrij den om de wereldbeker plank- zeilen (prijzenpot 200.000 gul den) in Westerland op het Duitse eiland Sylt werden gis teren door weersomstandighe den enkele uren uitgesteld. Het begin werd uitgesteld tot vandaag. Schaken De tweede partij uit de tweekamp om de we reldtitel tussen de Sovjetrussi- che titelverdedigster Maia Tsjiboerdanidze en de Chinese Jun Xie eindigde in remise. De stand in de tweekamp is 1- 1. Surfen Stephan van den Berg won de eerste Ronde om Texel voor surfers. De olym pisch kampioen van Los An geles legde de honderd kilo meter rond het eiland af in drie uur en twintig minuten. IJshockey De Sovjetrussi- sche ijshockeyer Nicolaj Va- koerov krijgt van 's lands bond geen toestemming te spe len voor Geleen. Manager Loos kreeg te horen, dat Va- koerov (22) te jong is om het land te verlaten. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.24 uur: Sport op 1 Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. BBC 2, 18.00 uur Golf. Ryder Cup In Zuld-Carollna. 19.10 uur: Standing room only, voetbalmagazine. Superchannel, 20.00 em 22.40 uur Sport. RTL+, 01.20 uur Autosport, hoogte punten Grand Prix Formule 1 van Sportnet, 18.00 uur Sport. Buroeport, 18.00 uur Sport. MORGEN Sportnet, 07.00 uur Sport. Eurosport, 14.00 uur: Sport.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15