Douwe Egberts wil naar Verre Oosten li Ook de kaas heeft zijn grenzen ECONOMIE DUIK IN DE KOFFER Hij is vrij dik en eigenlijk heel saai CeuLeGotvumt Weer minder verlies voor Van Berkel Patent RIJSWIJK Van Berkei's Patent (weeg- en snij-apparatuur) heeft in de eerste helft van 1991 een verlies ge boekt van 2,45 miljoen gulden tegen 3,03 miljoen gulden in de overeenkoms tige periode vorig jaar. De buitengewo ne baten stegen van 4,5 tot 9,6 miljoen gulden. Verzekeringsclaims met be trekking tot de fabrieksinventaris en voorraden die verloren zijn gegaan door de brand in de snijfabriek te Rot terdam leverden hieraan een forse bij drage. De omzet daalde met zeven pro cent tot 149 miljoen gulden door de zwakke economische situatie in diverse landen, gecombineerd met de tijdelijke effecten van het faillissement van de Duitse leverancier Geminus en de brand in Rotterdam. EG legt een heffing op voor Japans faxpapier BRUSSEL De Europese Commissie heeft besloten tot een voorlopige im portheffing van bijna 55 procent op Ja pans faxpapier na een klacht van de Britse fabrikant Wiggins Teape Ther mal Paper over dumpingpraktijken. De import van Japans faxpapier in de Ge meenschap nam toe van 1725 ton in 1987 tot 23.750 ton in 1990, een stijging met 1276 procent. Het Japans markt aandeel liep daardoor op van 31 tot 68 procent. De verklaring lag in het prijs verschil: het Japanse produkt bleek tot 22,8 procent goedkoper dan Europees faxpapier. Volgens de EG-Commissie vormen zulke dumpingpraktijken een bedreiging voor de Europese producen ten van faxpapier. Vandaar de heffing van 54,9 procent. Meneba boekt recordwinst Winkels acht zondagen open DEN HAAG Meneba (bakkerijen, meel, mengvoeders) heeft in het per 30 juni afgesloten boekjaar een nettowinst, inclusief bijzondere baten van 15,25 miljoen geboekt van ƒ28,7 miljoen. Dit is het hoogste resultaat in het 75-jarige be staan van de onderneming. Vorig jaar be droeg de nettowinst 7,3 miljoen (inclusief 3 miljoen aan bijzondere baten). Het bedrijfsre sultaat steeg van 25 miljoen tot 37,7 miljoen. Alle divisies hebben aan de verbetering van het resultaat bijgedragen. De marges van met name meel en mengvoeder namen sterk toe. In het lopende boekjaar zal de positie van de divisies verder worden verstevigd en uitge breid door middel van overnemingen, die zich niet uitsluitend tot Nederland zullen be perken. DEN HAAG Het CDA in de Tweede Kamer heeft toch voor de nieuwe winkelsluitingswet gestemd die voorziet in een uit breiding van het aantal zon- en feestdagen dat winkels open mogen zijn. Het CDA heeft zich fel verzet tegen de uitbreiding van vier naar acht zondagen per jaar dat winkels open mogen zijn. Maar het heeft niet mogen baten. PvdA, VVD, D66 en Groen Links dienden tegen de zin van het CDA en minister An- driessen van economische zaken toch een amendement over uit breiding in. Daarop dreigde het CDA tegen de hele wet te stem men, maar de fractie heeft dat na lang beraad toch niet gedaan. Volgens CDA-woordvoerder Schartman zou dat geen recht doen aan het bereikte compromis tussen winkeliers, bonden en het ministerie over de winkelsluitingswet. Minister Andriessen be reikte dit jaar een compromis waarin de sluitingstijd op werkda gen verschuift van zes uur naar half zeven. De meeste winke liers zijn tegen die verschuiving, maar de consumentenbonden en grootwinkelbedrijven hebben daarom gevraagd. UTRECHT Sara Lee/ DE, de Nederlandse tak van het Sara Lee concern, heeft over het per 30 juni beëindigde boekjaar 1990/ 91 een nettowinst geboekt van 462 miljoen gulden, tegenover 386 miljoen gul den over het voorafgaan de jaar. De netto-omzet steeg van 5,41 miljard gul den naar 5,65 miljard gul den. Voor het boekjaar 1991/92 verwacht het be drijf een verdere verbete ring van de resultaten. Douwe Egberts maakte verder bekend de verove ring van de markt in het Verre Oosten voortvarend aan te gaan pakken. Ook wil het bedrijf de eigen merken internationaal gaan verkopen. In een toelichting op het jaar verslag gaf de voorzitter van de raad van bestuur van Sara Lee/DE C. Boonstra aan dat alle produktgroepen aan de goede resultaten hadden bijge dragen. De omzet in de voe- dings- en genotmiddelendivi sie, koffie ,thee, rijst, Duyvis nootjes en tabak, nam welis waar met 3,7 procent af tot 3,4 miljard gulden, maar dat werd "met name veroorzaakt door de verkoop van bedrijfsonderde len aan CSM en de lagere kof fieprijzen. De buitenhuismarkt, koffie- automaten in bedrijven en in stellingen, zag de omzet met 54 procent stijgen tot 962 miljoen gulden. Voor het grootste deel kwam deze stijging voor reke ning van acquisities. In de huishoudelijke en per soonlijke verzorgingsproduk- ten, variërend van Prodent tandpasta, Zwitsal Zeep tot Dobbelmann en Driehoek zeep, steeg de omzet met 2,6 procent tot 2,38 miljard. Boonstra verklaarde dat DE de komende jaren de aandacht vooral op het Verre Oosten gaat richten voor verdere groei. „Momenteel bedraagt onze omzet in het Verre Oos ten (Azië, Australië en Nieuw- Zeeland) 300 miljoen dollar. Volgend jaar moet dat 600 mil joen dollar zijn en in het jaar 2000 moet die omzet 2 a 3 mil jard dollar bedragen". Boonstra wil vooral met kof fie, thee, persoonlijke verzor gingsprodukten en textiel de markt veroveren. Textiel is een nieuwe activiteit van Sara Lee/DE waar het bedrijf grote verwachtingen van heeft. „Die markt zal in Azië de komende tijd enorm groeien. Men is misschien wat verbaasd dat Sara Lee/DE in textiel gaat, maar wij vinden het bij onze kernactiviteiten passen'Met Linter Textile, zoals het be drijf heet, zal DE de omzetver- wachtingen waarschijnlijk wel halen. Het bedrijf was alleen in Australië vorig jaar al goed voor een omzet van 400 mil joen dollar. Voor de verovering van de Aziatische markt heeft moe derbedrijf Sara Lee aan Dou we Egberts min of meer de vrije hand gegeven. „We gaan naast de bestaande produktdi- visies ook een regionale divisie installeren, de Pacific Rim di visie", zo kondigde Boonstra de nieuwe strategie aan. Onder de Pacific Rim gaat heel Azië, Australië en Zuid en Midden-Amerika vallen. Boonstra gaf toe dat de nadruk vooral op het Verre Oosten - ..ifisKmrt, zendium .L-ïtJt Douwe Egberts wil onder meer met persoonlijke verzorgingsprodukten de Aziatische markt op. FOTO: PR komt te liggen, „omdat die markt qua koopkracht Europa en de VS binnen tien jaar voorbij zal streven". Ook maakte hij bekend dat DE be zig is met het opzetten van een produktielokatie voor persoon lijke verzorgingsprodukten in China. In Zuid-Amerika is DE bezig in Mexico en Chili. Voor de rest wacht het bedrijf af tot het continent uit de economi sche malaise komt voor het zich aan verdere avonturen waagt. DE richt zich ook op de Oost- europese markt. In Hongarije is een 51 procentsbelang geno men in de grootste koffiepro ducent Compack, met een jaarlijkse omzet van 240 mil joen gulden. De koffie van Compacq in Hongarije wordt al onder de merknaam DE op de markt gebracht. DE wil in Tsjechoslowakije nog een klein koffiebedrijfje overnemen en in Polen wil het bedrijf zelf de produktie van koffie, thee en persoonlij ke verzorgingsprodukten star ten. „Zo werken we op drie verschillende manieren aan Oost-Europa. We beschouwen onze investeringen vooral als vingeroefeningen. Het zal nog wel enige jaren duren voor er voldoende koopkracht in Oost- Europa is om het voor ons interessant te maken daar te gaan zitten", verklaarde Boon stra. In de Sovjetunie zal het con cern zich voorlopig niet zelf laten zien, afgezien van expor torders, zoals er juist dezer da gen eentje binnenkwam: zeven ton shag, te verwerken in .144.000 pakjes Drum. BREDA De kaasma kers en kaasverkopers van Nederland staan - net als zoveel andere branches op allerlei ter reinen - voor onzekere maar spannende tijden, nu straks op 1 januari 1993 de grenzen van het ene, grote Europa wegvallen. Waar ligt (dan nog) de grens?, is dan een voor de hand lig gende vraag die gisteren ook wat de Nederlandse kaas betreft op verschil lende manieren qua produktie en qua afzet aan de orde kwam tijdens een mini-symposium, waarbij tal van kaasmen sen uit hele land aanwezig waren. Het was al kaas wat de klok sloeg in 't Turfschip, want daar vergaderde een dag eerder al de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ en werd vervolgens gistermorgen nog alle aandacht gericht op de jaarlijkse tentoonstelling van de centrale kaaskeuring. Die wordt altijd gehouden één dag voor de jaarvergadering en dit keer moesten er acht en twintig soorten kaas worden beoordeeld door een keurings commissie. Die daarbij speciaal lette op vorm, korst, geur, smaak, consistentie en voorko men op doorsnede. Allemaal zaken waar ook de consument op let als hij bij de (kaas)winkelier zijn keuze uit het grote asssortiment moet bepalen. Het regende dan ook na die keuring bronzen, wat minder zilveren en hier en daar zelfs gouden medailles. Dit ter bekroning van de kwa liteit van de kaas, waar het ook later op de dag op het mini-symposium om ging. Aardig passend in het straatje van de overheid, die de ver antwoordelijkheid voor de kwaliteit van de kaas door minder verticale regelge ving steeds meer bij het bedrijfsleven legt. Bescherming Volgens ir. J. G. B. Venneman, plaatsvervangend directeur van de FNZ, is dat gunstig voor de concurrentie-verhou- ding met het buitenland, waar veel vrijere marktopvattingen bestaan dan hier. Een van de punten waar men dan mee te maken krijgt, is hoe de tradi tionele Nederlandse kazen (de Edammers, de Goudse kaas, enzovoort) afdoende kunnen worden bechermd tegen de namaakkazen. Immers ook door buitenlandse kaasfabrie- ken worden kazen geleverd die dezelfde Nederlandse na men dragen. Te denken valt bijvoorbeeld aan een controle systeem als bij de wijnen. Want als dat straks allemaal niet goed is geregeld dan krijg je volgens ir. Venneman „met een al gedonder in de glazen" (of bedoelde hij de kazen?). Het probleem zit hem eigenlijk in het vetgehalte. Duitsland komt met 30+-kazen, Spanje met zowel 50+ als 25+. „Als het zo gaat wordt het een soepzooitje", verzuchtte Ven neman, zich even op het ge bied van een andere industrie begevend. Hij vond het er alle maal nog niet zo heel goed ge structureerd uitzien. Neder land heeft daarom maar een lijst ingediend met specifica ties van ongeveer 35 kazen. Gemakkelijk zal het probleem overigens niet kunnen worden opgelost, want dezelfde proble men doen zich ook voor bij veel andere internationale ka zen zoals Brie en Emmentha- ler, die in verschillende lan den al even verschillend van samenstelling zijn. Een apart probleem vormt nog het feit, dat een aantal landen zoge naamde 'light' versies van de traditionele soorten (bijvoor beeld Edammer 20+) op de markt wil brengen. Nederland verzet zich maakt het meteen wel weer uitzonderingen voor enkele soorten, waaronder ook Ne derlandse, waarover intussen al afspraken zijn gemaakt. Smaakontwikkeling Steeds meer aandacht wordt, wat de fabricage van kaas be treft, aan procesbeheersing van kaas besteed. Doel: het maken van een goed eindpro- dukt. Ir. G. van den Berg van het onderzoeksinstituut NIZO kwam onthullen dat er de laatste tijd in toenemende mate kennis wordt verworven over het rijpingsproces van kaas. Met name over de ver snelling daarvan. Daarbij is het zaak de juiste smaakont wikkeling in de gaten te hou den. Zo is men er in de labora toria achter gekomen hoe het komt dat kaas bitter kan wor den. Hoewel het uiteraard al lemaal een spel is van zuursel- bacteriën en aminozuren, blijkt eenvoudig het toevoegen van meer zout een van de me thoden te zijn om die bitter heid weg te werken. Het ge bruik van de nieuwe kennis over de invloed van de ver schillende zuursels op de smaak heeft dan uiteindelijk toch maar geleid tot het ont staan van de Proosdijkaas. Een heet hangijzer is verder de chymosine, materiaal dat bij het maken van kaas kan worden gebruikt als een kunstmatig stremsel. Nu wordt in ons land nog steeds gewerkt met tot stremsel verwerkte lebmagen van kalveren. In Zwitserland, Engeland, België en de Verenigde Staten is ech ter de door genetische modifi catie verkregen chymosine in middels al wettelijk toege staan. In Frankrijk staat men nog op het punt toestemming te geven. Duitsland aarzelt nog. In Nederland is inmiddels vastgesteld dat er aan de pro duktie van kaas met dit mid del waarvan het verschil met ander stremsel niet of nauwelijks is aan te tonen geen gevaren zijn verbonden. Vooralsnog is aanwending er van (Gist-brocades produceert het) verboden. Zelfs de consu mentenorganisaties stemmen er nu echter in toe het toch maar aan te wenden al staan ze er wel op dat op de kaas, die met chymosine is bereid, wordt aangegeven dat de stof erin zit. Het standpunt van de zuivel is nu, dat het beste maar terughoudendheid kan worden betracht bij het toe passen van het goedkopere en wel degelijk grensverleg gende chymosine bij de be reiding van kaas. Slagers gaan nóg schoner werken RIJSWIJK De Nederlandse slagers zullen nóg hygiëni scher moeten omgaan met vlees. Dat zei vice-voorzitter M. J. Meester van het slagers- bedrijfschap gisteren bij de uit reiking van het eerste exem plaar van de 'code voor hygië nisch werken in het slagersbe- drijf'. In deze code wordt onder an dere geregeld dat mensen met buikkramp niet met vlees mo gen werken en groenten en fruit niet tegelijk met vlees in een koelcel bewaard mogen worden, omdat het een afwij kende geur of smaak geeft. Om de werknemers in de sla gerijen op de hoogte te bren gen van de nieuwe regels wordt een voorlichtingscam pagne met de naam 'Schoon aan de haak' opgezet. Volgens M. J. Meester valt er nog wel het één en ander te verbeteren aan de hygiëne in de slagerijen. „Op dit moment wordt schoonmaken vaak ge zien als een noodzakelijk kwaad dat geld kost. Maar ik denk dat het strikt naleven van de code geld oplevert. Het kost namelijk wel veel moeite, maar het is een investering in het produkt van de volgende dag". De slagersvoorman is dan ook van mening dat de consument de verbeteringen van de nieu we code zeker zal bemerken. Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Dick Taat, directeur van cateringbedrijf Taat De Regt, ons een blik in zijn koffer. de Regt staan aan het hoofd „In elk geval niet mijn boter- AN JANSEN van een bedrijf met 34 vaste ham; eten krijg ik overal medewerkers en zo'n 400 waar ik kom. Het allerbelang- freelancers. Grote wagens zijn rijkste in mijn koffer is de inmiddels nodig om alle spul- map met de. partijen die ik net len voor een partij naar de besproken heb. Ook heb ik plaats van bestemming te een lijst bij me van partijen Als je een lunch, diner, feest of partij wilt geven voor een handjevol men sen of voor heel grote groepen, kun je alles na tuurlijk zelf gaan organi seren. Maar je kunt ook een deskundige cateraar inschakelen die je al het werk uit handen neemt en er bovendien voor zorgt dat alles écht een succes wordt. Wie het snelgroeiende bedrijf Taat De Regt in Rijs wijk belt, krijgt in veel gevallen bezoek van di recteur Dick Taat, die goed luistert naar de wensen van zijn klanten. Onze selectieve nieuwsgierig heid gaat vooral uit naar zijn koffer. Wie echter denkt dat deze partijverzorger zijn kof fer volstouwt met hapjes, drankjes en feestneuzen, komt bedrogen uit. De ge dachte is ook te naïef. Dick Taat en zijn compagnon Jaap in fer zelf. ,Het is er een van het bekende merk", zegt Dick Taat bijna verontschuldigend. En dan, weer wat trotser: „Het is geen mooie sjieke. Hij is vrij dik en eigenlijk heel saai. Hij zal zo'n zes a zeven jaar oud zijn. Ik weet niet eens meer of ik hem zelf heb gekocht. Het is moge lijk dat ik hem van mijn com pagnon heb gekregen". Zijn toon is goed. Hier is geen man die de werkkoffer meevoert uit ijdelheid, voor de status. Dick Taat heeft het ding ge woon nodig. Maar terzake Dick, wat zit erin? die deze week draaien. En dan heb ik altijd de gegevens over de volgende week, bij wie ik op bezoek ga en zo, als geheugensteuntje. Verder krijg ik altijd waanzinnig veel post, dus post neem ik ook mee. Nu heb ik toevallig ook folders bij me van een grote beurs en een aantal notariële stukken. Verder ben ik een van die idioten die een Sharp- agenda bezitten. In mijn kof fer zit als grapje ook een ver- taalcomputertje". Taat De Regt (sinds 1979) opereert vooral in de drie hoek Den Haag-Rotterdam- Amsterdam, maar schuwt ook .het buitenland niet. Wat zijn - I FOTO: STEPHEN EVENHUIS tot slot - hun nieuwste plan- schouwburg wordt daar één nen? Taat: „Wij zijn altijd op van; met ons restaurant Bu- zoek naar nieuwe, originele ziaut aldaar mikken we op de locaties. De Rijswijkse zakenwereld". GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21170 - 21770 21110 - 21710 onbewerkt 220 - 290 bewerkt 23370 23310 bewerkt 330 Opgave: Orijthout, A'dam Citicorp cons edison 44 du pont 38 38 exxon 27 27'A ford 17 17'A genlelec 50 50 genl motors 17 - genl public 72 73Vj goodrich 10 10'A goodyear 14 14 hewtett-pac 24 24% intl paper 29 301/4 royal dutch 49 50'A westingh el I 1, 23. I 2, 22. Borsumij in herstel op ongeanimeerde beurs AMSTERDAM Op een ui- terst saai Beursplein 5 was Borsumij Wehry gisteren bijna 4 procent in herstel op 57,30. Eerder deze week incasseerde het Haagse handelshuis een fors verlies in verband met een negatieve bijstelling van de winstverwachting. De stemmingsindex brokkelde 0,2 punt af tot 90,4, terwijl de koersindex op 194,8 onveran derd was. De handel trok iets aan ten opzichte van woensdag. In aandelen werd een magere ƒ550 miljoen omgezet, in obli gaties ƒ517 miljoen. Bij de hoofdfondsen zaten veel dalers. Substantieel waren de koersverliezen echter niet. Re latief gezien de grootste stijger was HCS Technology, die één dubbeltje (4 procent) bijeen schraapte op ƒ2,60. Ook Vol- mac behoorde met tachtig cent winst op ƒ21,80 tot de hoog vliegers. Heineken, woensdag vast naar aanleiding van ge ruchten over een overneming door Philip Morris (voedings- en genotmiddelen), voegde nog eens 1,30 toe op 153,30 bij een omzet van 26 miljoen. De internationals veranderden niet veel in koers. Opvallend was de aanhoudende koersda- BEURS KO ling van Philips, dat il vier dubbeltjes afbroklAAG ƒ34,70. Verder was K^denk< ke Olie, tachtig cent horger 151,80, gevraagd naai ding van het woensdaö te produktie-akkoordF E OPEC li (S Op de lokale markt tjraziell Holland kwakkelen. 1 i. c termaatschappij [Don I woensdag bekend daf A op 30 september h$m°n,j komstplannen zal pre^ Fabic Ter beurze wekte dail Ch, vertrouwen; een ko«y a Ki met negentig cent procent) viel het for j' deel. Machinefabriek Engiai moest met een 4 lagö 1. D van ƒ77 genoegen F- 3. D Grootste stijger op df: markt was Norit, die L de cent aantrok op 24,2b: i. Bij de parallelmarkteh, 3. viel HES-Beheer op n procent) koerswinst o^. De reeds lang voorzie!, neming van Oba en i vedoring lag daarka.., grondslag. De optiebeurs was ffl stemd. Er werd druP™* deld in Philips-opties.j3 l"p le omzet kwam uit C(j g S contracten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6