Partijen Noordwijkerhout willen de burgers ontzien Commotie rond nieuwbouw Northgo lijkt enigszins geluwd li Nieuwkod vervangt;; carillon E VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 Ecidaeeommit niTIM. EN ROT 1 TOgTff EW Lissenaar die vrouw wilde Voorschoten renoveert gymzaal en ziet af van tweede sporthal Markt vooralsnog niet in tuin Huize Agnt LAGERE STIJGING LASTEN, HOGERE BEZUINIGINGEN INFORMATIE-AVOND VERLOOPT RUSTIG Idoor MARIJKE DEN HOLLANDER NOORDWIJK Het nieuwbouwplan voor de openbare scholengemeen schap Northgo in Noord- wijk voorziet in een ge bouw dat zal bestaan uit twee afzonderlijke vleu gels van drie bouwlagen die aan elkaar worden ge koppeld door een lager middenstuk, waarin de aula en een centrale en tree zullen komen. Aan de voorzijde komt een par keerplaats voor 27 auto's. Een eerste ruwe schets van de school zoals hij op een gedeelte van het sportpark aan de Duinwetering moet verrijzen werd gisteren gepresenteerd tijdens een informatie-avond voor omwonenden. De eerste commotie bij de direct betrok kenen leek gisteravond wat geluwd. Er was geen sprake van felle betogen, spandoeken of andere blijken van protest, zoals dinsdag tijdens de verga dering van de gemeenteraad wel het geval was. Burgemeester J. van der Sluijs toonde tijdens de bijeenkomst zijn begrip voor de schrikreac tie van de omwonenden toen vorige week donderdag plots klaps bekend werd dat de school niet aan de van Ber- ckelweg zou worden gebouwd, zoals oorspronkelijk het plan was, maar op het terrein van korfbalvereniging Fluks aan de Duinwetering. Van der Sluijs legde nog eens uit dat de gemeente nooit had kunnen vermoeden de grond aan de van Berckelweg, eigendom van landgoedeigenaar Taets van Amerongen, niet in bezit te zullen krijgen. De onder handelingen met de zaakwaar nemer van de eigenaar verlie pen aanvankelijk voorspoedig. „Er was geen enkele aanlei ding te veronderstellen dat er geen overeenkomst zou kun nen worden bereikt", aldus van der Sluijs. Limiet Eind augustus, toen de ge meente een afrondend voorstel verwachtte, kwam de eigenaar echter plotseling met een ge heel nieuw eisenpakket. Eisen waaraan de gemeente niet kon en wilde voldoen. Uiterste po gingen om toch nog een ope ning te forceren faalden. De li miet om de subsidie van het ministerie van onderwijs niet mis te lopen naderde met rasse schreden. Op 17 september viel toen de definieve beslis sing de school aan de Duinwe tering te gaan bouwen. „De gemeente heeft een duidelijk besluit genomen, een besluit dat wij dok durven verdedi gen", zo benadrukte van der Sluijs, die ook uitlegde dat een gemeente bij pogingen grond aan te kopen geen mogelijkhe den heeft de tegenpartij te dwingen te verkopen. Wethouder van onderwijs, J. Bedijn, kondigde aan dat een definitief ontwerp van de school binnen drie weken klaar zal zijn. Door wethouder V. Salman (ruimtelijke orde ning) werden de bewoners in gelicht over mogelijkheden de bouw nog tegen te houden. Zo kunnen bezwaarschriften wor den ingediend bij de gemeente. In een hoorzitting kunnen de bezwaren kracht worden bij gezet. Mag de gemeente van de provincie bouwen dan kun nen de bewoners beroep aan tekenen bij de Raad van State. De bouw kan op dat momgent echter gewoon van start gaan, mits een verzoek om schorsing van de bouw wordt gehono reerd. De omwonenden heb ben inmiddels al aangekon digd deze procedure in ieder geval te zullen volgen. De vrees van bewoners van de Zonnekant, de straat die direct grenst aan het sportpark, dat het schoolgebouw huis en tuin in de schaduw zal zetten is, zo werd gisteren verzekerd, on gegrond. Zo zal de afstand tus sen de gevels van de huizen van deze straat en de school zo'n 75 meter bedragen. De af stand tot de huizen aan de Duinwetering zal 65 meter be dragen. Geluidsoverlast vanuit de school hoeven omwonen den, volgens Bedijn, dan ook nauwelijks te .verwachten. Iets wat in de zaal werd betwijfeld. „De zoemer van de Willibrord Mavo die veel verder weg ligt horen we ook bij elke pauze", aldus M. Vliet Vlieland, be woonster van de Zonnekant. Over de verdere invulling van het terrein - groenvoorziening, fietsenstalling en speelplaats - zal tijdig met de omwonenden worden overlegd. Volgens Van der Sluijs is het geenszins de bedoeling dat bestaande be groeiing verdwijnt. Enige zorg was er over de directe nabij heid van de nieuwe brand weergarage die eind van het jaar in gebruik wordt geno men. De ingang van de brand weerkazerne ligt op nog geen 65 meter van de school. „Hoe moet dat als ze uitrukken. Doen ze dat op hun sloffen tij dens de schooluren", zo vroeg iemand zich af. Een opmer king die door van der Sluijs werd weggewoven. „Negen van de tien keer rukt de brandweer uit als de kinderen toch niet op school zijn". Dat de brandweer een hinderwet- plichtig bedrijf is moest hij echter beamen. De burgemeester verwacht echter geen moeilijkheden voor het verkrijgen van een ontheffing. Ook voorziet hij geen problemen op parkeer en verkeersgebied. Het tegen overliggende parkeerterrein heeft voldoende capaciteit. De Duinwetering zal zo snel mo gelijk worden heringericht om de toenemende drukte te kun nen verwerken. Zo zullen er fietspaden worden aangelegd en waar mogelijk parkeer plaatsen. De aula van Northgo wordt geen multifunctioneel centrum voor culturele doel einden, maar zal puur benut worden voor schoolactivitei ten, zo ontzenuwde Bedijn dit gerucht. Salman verzekerde de omwo nenden nogmaals dat dit bouwplan niet het startsein is voor nog meer bebouwing op het terrein. Ook werd duide lijk dat de gemeente niet ver wacht dat de voetbalvereni ging Noordwijk op den duur zal moeten verhuizen wegens ruimtegebrek. Bedijn: „Gezien de demografische ontwikke lingen in Noordwijk zit het er niet in dat er in de toekomst sprake zal zijn van een explo sieve ledenaanwas, eerder van het tegendeel". Idoor jm b< EDWARD DE GAST Ls NIEUWKOOP [n JJ meenteraad van |wat koop ging gisteravqtein) koord met een D< van 40.000 gulden yP de vervanging van hePr£! Ion in de gemeen) ^aa Wel werden er Mdran kens gezet bij het le sp houdscontract vapet h klokkenspel. °P( ige d an d Jogdi Jlie r 1!1 lee Het carillon, dat best; klokken waarvan de tevens dienst doet als luidklok werd in verd door de Koninkll1 bouts te Asten. Dit b« het carillon ook op een contract onde Wat houdt een one contract in als een c; 1991 geheel verslete werd vanuit de geme gesteld. Wethouder (CDA) beloofde de za len uitzoeken. De raad gaf het collej toestemming om zev nal computers aan te ter waarde van 70.00 Het gaat om een aam het nieuwe compute voor het ambtelijk 1 waar de gemeente al 650.000 gulden a^-J- uitgegeven. Enkele r vonden het wel no(< dat er een automatise komt, alvorens wee uitgaven worden gec houder Michel had voor de zomer al toe Nieuwkoop mag in Foor< van de sociale vei°rt.b{ 39.000 gulden bested1111^ minderhedenbeleid 1 gulden beschikbaar, verse raadslid F. (VVD), gisteren bei plaats van R. Niezer Frankrijk vertrokke dat geld liever bestel u*1 uitbreiding van speelplaats in Woer<Pnen laat en de aanleg j\eer speelplaats in het F® v aan de WeissenbrucJ 1 Middenpartij Nieuwraêe de SGP/GPV-fractifor achter dat idee, maal w°; PvdA stelden dat Fe d daar niet voor bedoeê va* dat Joor i Gebroken been 1 spot rige jongen uit Alpln de gisteravond zijn beftjkhe ken bij een aanrijdit vo Klooslaan in Leirmjdenk hoogte van het polijlijke De jongen was uit dultui stapt en stak de weg bok dat hij een vriend zajens 1 niet uit en werd gesi gesi een auto, bestuurd iracht 24-jarige automobilisfcrmij saterwoude. ïengc verl an 1 iroej entij vergiftigen krijgt vijf jaar HAARLEM/LISSE De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 48-jarige man uit Lisse wegens poging tot moord veroordeeld tot vijf jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Tegen de man was zes jaar cel geëist. De Lisser heeft toegegeven dat hij tussen september vorig jaar en maart dit jaar geregeld druppels van het landbouwgif parathion in de thee en yoghurt van zijn vrouw heeft gedaan. Het slachtoffer werd daardoor telkens ernstig ziek. In maart van dit jaar diende hij zijn echtgenote een dubbele dosis van het gif toe. Die werd haar bijna fataal. De man besloot zijn vrouw te vergiftigen omdat hij in Chili een vriendin had die in ver wachting was. De rechtbank is van mening dat de Lisser een zorgvuldig voorbereid en geraffineerd misdrijf heeft gepleegd. Volgens de rechtbank heeft hij exact geweten wat de uitwerking van het gif was op zijn vrouw. Idoor JOOP PEETERS VOORSCHOTEN De gemeenteraad maakte gis teravond een einde aan een bijna acht jaar duren de duscussie door akkoord te gaan met de renovatie van de Friso-gymnastiek- zaal voor een bedrag van 600.000 gulden. Tevens werd besloten dat er geen tweede gemeenelijke sporthal komt. H. van Gogh (VVD)): „Einde lijk worden er knopen doorge hakt. Wel staat nu de handbal vereniging weer met lege han den, want bij de bouw van een tweede gemeentelijke sporthal zou die vereniging een betere accommodatie krijgen". Ook J. Ligthart (CDA) brak een lans voor de handbalvereniging. Wethouder M. Breunesse (PvdA): „Voor de gemeente is de exploitatie van een tweede sporthal financieel geen haal bare zaak. De uren overdag kunnen niet allemaal opge vuld worden. Anders is het met een eventueel particulier initiatief voor de bouw van een kleine sporthal. Daaraan wil de gemeente wel mede werking verlenen. De hand balvereniging dient inderdaad geholpen te worden. Maar hoe is op dit moment nog niet dui delijk". De gemeenteraad kreeg gister avond een bijgesteld milieube leidsplan voorgeschoteld dat veel minder vaag en theore tisch is dan het ontwerpplan dat vorige maand behandeld werd. Wethouder J. van de Poel (VVD): „Het is een stuk op hoofdlijnen, misschien hier en daar wat technisch. Dit stuk is praktisch uitvoerbaar". De wethouder kwam in aan varing met P. Dordregter (PvdA) toen hij de PvdA het verwijt maakte met een brief te komen nadat het beleids plan in augustus behandeld was in de commissie: „U kwam veel te laat met uw brief". In de brief noemen de socialisten ook het nieuwe mi lieuplan slecht en dragen zij suggesties aan om het te ver beteren. Dordregter: „Dat is uw eigen schuld. U behandelde dit plan tijdens de vakantieperiode en zodoende was er voor ons geen tijd voor overleg". Uiteindelijk ging de gehele gemeenteraad akoord met het plan en tevens werd afgesproken dat ook de gevaarlijke situatie ten aan zien van de ontvangst van het KCA (Klein Chemisch Afval) bij openbare werken snel iets moet gebeuren. Waarschijnlijk het neerzetten van een een voudig apart gebouw. De toe stand thans is gevaarlijk voor medewerkers van openbare werken. Idoor RENS KOLDENHOF VOORHOUT Het is nog zeer onzeker of de Voorhoutse weekmarkt inderdaad zal ver huizen naar de tuin van Huize Agnes. Het stichtingsbestuur van het bejaardenoord, dat gis termiddag over het plan van de raadscommissie ruimtelijke or dening vergaderde, houdt de boot vooralsnog af. Het bestuur voelt zich gedekt door een deel van het college van B en W van Voorhout. De vergadering werd bijgewoond door burgemeester M. de tam Goeij en wethouder E. van di Deze zouden aldus Agnes-dii H. van Tienen gezegd hebben commissie ruimtelijke ordenin [11 der denkt dan het college. B zouden eerst een gedegen plan fel willen hebben over de evi nieuwe marktlokatie. Pas als tnigir de tuin van Huize Agnes in a: '^J®a king blijkt te komen, zal hel Laaj tingsbestuur zich uitspreken o j idee, aldus Van Tienen. Woensdagavond, tijdens een v^ ring van de ruimtelijke ordening, had B. Joon nog verklaard, dat nes-bestuur zich nu al over tuele komst van de markt tuin voor het bejaardenoord spreken. Hij zei toen verwachten al in november definitief voorstel te kunnen NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse politieke partijen willen de lastenverhoging voor de Noordwijkerhouters wat draaglijker te maken dan het college in de be groting voor volgend jaar heeft voorgesteld. Zij stel len daarom voor de on- roerend-goedbelasting (OGB) en de afvalstoffen heffing minder te laten stijgen dan het college wil. Dat bleek gisteravond uit de algemene beschou wingen op de begroting voor 1992. In die begroting werd door het college een gat van 1,7 miljoen gedicht door bezuinigingen, maar vooral ook door lasten verzwaringen. Met de verho ging van het rioolrecht van 25 naar 75 gulden konden de meeste partijen wel instem men, vanwege het principe dat de vervuiler betaalt. Maar de plannen van B en W om in een keer 341.000 gulden bin nen te halen door een verho ging van de (OGB) gingen de partijen te ver. Het CDA liet weten meer te voelen voor een minder abrupte verhoging, te begin nen met 5 procent ofwel 123.000' gulden voor het ko mende jaar. Het ontstane gat in de begroting zou vervolgens ondermeer gedicht moeten worden door de opheffing van het kunstfonds van 50.000 gul den. Ook zou het met twee ton gevulde fonds voor de plant- soenaanleg van Zeeburg aan gewend kunnen worden, om dat die wijk volgens de chris tendemocraten inmiddels af is. De rente van de kwart miljoen gulden die door die maatrege len vrij zou komen zou vervol gens gebruikt kunnen worden om de begroting sluitend te krijgen. Ook de VVD vindt de OGB- verhoging van gemiddeld 48 gulden per woning te fors. Men wil dit bedrag met 15 gul den verlagen. Net als het CDA wil de VVD 115.000 extra bin nenkrijgen door een verhoging van het rioolrecht wat een ex tra 25 gulden per aansluiting betekent, een lastenverhoging die wordt gerechtvaardigd vanuit het principe dat de ver vuiler moet betalen. Vuilnisbelt Hetzelfde geldt ook voor de verhoging van de afvalstoffen heffing. Het college had in haar begroting een tegenvaller van een ton omdat de belt aan de Tespellaan niet meer ge bruikt mag worden voor groen-vuil. Volgens CDA en VVD kan dat minder geld kos ten. De VVD pleit, overigens net als D66, voor meer com- posteren van groenafval. Het CDA merkt op dat de ver werking van groente-, fruit-, en tuinafval veel goedkoper is. Het is dus zaak zo snel moge lijk te beginnen met het ge scheiden ophalen van het huisvuil. Ook de PvdA denkt in die richting om geld te kun nen bezuinigen. De PvdA en D66 willen vanuit het principe dat de grootste vervuilers ook het meest moeten betalen de afvalhef- fing afstemmen op de hoeveel heid vuil die iemand aanle vert. De PvdA verwijst daarbij naar de gemeente Beesel waar de verplichte vuilniszakken tien maal duurder werden ge maakt. Beide partijen hopen op die manier ook de afval berg te verkleinen. Kritiek De scherpste kritiek kwam gisteravond van D66; die vond dat de begroting gekenmerkt werd door weinig bezuinigin gen maar door veel lastenver zwaringen. Er wordt over 1992 weer 2,7 miljoen meer uitgege ven volgens de begroting, dat is 10 procent meer. Maar de rekening van 180 gulden extra per huishouden wordt op het bord van de burger gelegd, is de mening van D66. De demo craten vinden ook dat de ge bruiker moet betalen, maar Ondernemers tegen afsluiten los- en laadplaats Dorpsstraat NOORDWIJKERHOUT Een groot aantal bedrijven in de Dorpsstraat van Noordwij kerhout maakt bezwaar tegen het opheffen van een los- en laadplaats in de straat. Het voorstel de parkeerplaats op te heffen volgt op aanhoudende klachten over geluidsoverlast van bezoekers van snackbar Willemse die illegaal gebruik maken van de plek. Volgens de politie beschikt men over onvoldoende man schappen om het parkeerver bod ter plekke afdoende te handhaven. Daarom zou ver wijdering van de los- en laad- haven tegenover Willemse - de overige los- en laadgelegen- heden in de straat blijven on gemoeid - de enige oplossing zijn. De politie wil de plaats bij wijze van proef zes maanden afsluiten. De ondernemers uit de Dorps straat zijn fel tegen de proef. Volgens hen zou het opheffen van de los- en laadplaats de bevoorrading van hun onder nemingen ernstig bemoeilij ken. Ook zou de straat regel matig geblokkeerd worden door ladende en lossende vrachtauto's. Ze zeggen ook niet op de hoogte te zijn ge steld van de gemeenteplannen. Rayoncommandant L. de Feij bestrijdt dit verhaal. Volgens hem kwam het idee de los- en laadplaats voor Willemse op te heffen al tijdens een commis sievergadering in maart 1990 aan de orde. Ook werd het plan vermeld in een brief van dezelfde ondernemers die nu bezwaar maken. De Feij haalt fel uit-naar Wil lemse. De snackbarexploitant zou volgens een officieel rap port van de rayoncommandant „een onbetrouwbare gespreks partner zijn gebleken, die niet in staat is zich aan gemaakte afspraken te houden". Ook denkt De Feij dat de kritiek van de ondernemers geen hout snijdt. Op dit moment zou de Dorpsstraat bijvoorbeeld ook al geregeld geblokkeerd wor den door vrachtauto's die aan het laden en lossen zijn, omdat de laad- en losplaats voor Wil lemse door personenauto's wordt bezet. Dinsdag zal de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden zich over de zaak buigen. Scholen onder één dak De integratie van de R.K. Montessori- kleuterschool Bambino en R.K. Basisschool St.Jozef in één schoolgebouw aan de Thorbeckestraat in Wassenaar is sinds vandaag officieel een feit. Voldoende reden voor de school, die verder gaat onder de naam R.K.Basisschool St.Jozef, om eens uitgebreid feest te vieren. Ook al omdat het schoolgebouw een nieuw verfje heeft gekregen, een van de schoollokalen is verbouwd, en er een nieuw speellokaal is bijgebouwd. FOTO: SONJA BESTEBROER dat moet volgens D66 ook gel den voor verenigingen en in stellingen, die in de begroting duidelijk worden ontzien. D66 steunt die keuze niet. In tegenstelling tot voorgaan de jaren geeft de woningbouw weinig aanleiding tot opwin ding in de algemene beschou wingen van de partijen op de begroting. Er zal maar voor 30 procent in de sociale sector kunnen worden gebouwd, de vrije sector neemt de overige 70 procent voor haar rekening. Veel verder dan de opmerking dat er dan mooier en beter moet worden gebouwd in het plan Mossenest, komen de op positiepartijen dit keer niet. De PvdA schuift nog wat met geld binnen de begroting. De 100.000 gulden voor de ver lichting van de Oosterduinen zouden de socialisten liever gebruikt zien voor de financie ring van het grote verkeers plan van de gemeente. Verder denkt de PvdA dat het ge meentehuis de kosten voor re presentaties kan drukken door wat minder alcohol te laten drinken bij allerlei gelegenhe den. Door verhoging van de toeristen- en forenzenbelasting zou een minder hoge stijging van de ogb betaald kunnen worden. Maar dat zijn bezui- ningen in de marge. En in het algemeen kan opgemerkt wor den dat het college van het antwoord van de politieke par tijen dit jaar geen slapeloze nachten zal overhouden. Flying Ricardo met pikeur Jan Wagenaar heeft gistermiddag de kortebaandraverij van Lisse ge wonnen. Daarmee legde Wagenaar tevens beslag op de nationale titel. Op de tweede plaats eindig de Zeb Wolfrath met pikeur John de Leeuw en derde werd Zarathoestra met op de sulky Aad Pools. Zo'n 3.500 toeschouwers kwamen af op het spektakel. Zij zorgden voor een totalisatoromzet van 65.199 gulden. Het zag er naar uit dat de draverij zou worden gehinderd door regen, maar vlak voor de start klaarde het weer op en kreeg de Harddraverijvereniging wat ze verdiende: prima draverijweer. De prijsuitreiking werd verricht door burgemeester G.J. van der Kroft. De winnaar kreeg 4.500 gulden en de Arnold van Berkelprijs, voor De Leeuw was er 2.500 gulden en Pools ging met 1.500 gulden naar huis. De Kortebaan van Lisse was een prima afsluiting van een gewel dige feestweek. FOTO: HENK VAN DEN ENDE r Flying Ricardo wint in Lisse

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14