r 5 LEIDEN OMGEVING •reestraat blijft taboe voor auto's Verrassingskunst op Doelenbrug I £eidóe0ou/ta/nt i 11 ÜW HUWELIJKSDAG... EEN HEERLIJKE DAG!!! Een ton voor Unicef Niet voor iedereen lOowUMÜ VRIJDAG 27 SEPTEMBER 199! Stijgende belangstelling por vormingscursussen CIDEN Het vormings- en ontwikkelingswerk Leiden mag zich verheugen in een sterk stijgen- belangstelling. De cursussen die voorzien in latschappijke of persoonlijke vorming trekken eds meer deelnemers. Volgens directeur K. bouten van de Stichting Sociaal-cultureel werk Leiden (SKIL) loopt het min of meer storm bij !t Volkshuis aan de Apothekersdijk, waar zo'n 100 cursisten aan de verschillende activiteiten eedoen. Volgens Schouten moet de subsidie snel jrden aangepast aan de voortdurend groeiende bep cursisten omdat de financiële verhoudingen beef dreigen te groeien. Schouten vindt de eigen Idrage die van cursisten noodgedwongen wordt [rlangd in sommige gevallen nu al te hoog. Muzikaal spektakelstuk bij intocht Sinterklaas LEIDEN Bij de intocht van Sinterklaas in Leiden wordt op 23 november een bijzonder koorconcert georganiseerd in de Hartebrugkerk. Het is de bedoeling dat dan de St. Nicolas Can tata van Benjamin Britten wordt uitgevoerd door Leidse koor zangers die daartoe op donderdagavond 21 november en over- dag op zaterdag 23 november gaan repeteren. De St. Nicolas Cantata geldt als een muzikaal spektakelstuk waarin Britten een aantal oude legenden over Sinterklaas heeft verwerkt. Het leven van de goedheiligman wordt van zijn eerste tot en met zijn laatste ademtocht uitgebeeld in dit muziekstuk. De uitvoering staat onder leiding van dirigent Jan Heiting van Lingua Musica. Voor de begeleiding worden professionele muzi kanten ingeschakeld. Koorzangers die belangstelling hebben om mee te zingen kunnen tussen 18.00 en 20.00 uur bellen met M Meyer, 071-141828, R. Schoonhoven, 071-212806 en D. Stolker, 071-122402. Ook voor andere inlichtingen over het project kan men bij hen terecht. Agressie onder bestuurders op Willem de Zwijgerlaan LEIDEN Een 46-jarige Leidse automobilist heeft aan gifte gedaan van vernieling en mishandeling door een an dere bestuurder. Deze 42-jarige Leidenaar zou hem heb ben geslagen en tegen het portier van zijn auto hebben getrapt. Dat incident deed zich gisteravond rond kwart over zeven voor. De 46-jarige Leidenaar reed vanuit Lei derdorp op de Willem de Zwijgerlaan toen hij door de an der werd ingehaald. Hij zou daarbij zijn gesneden en toe terde om die reden. De ander reageerde daarop door een aantal keren plotseling te remmen. Ter hoogte van de Haarlemmerweg stopten beide auto's en stapten de be stuurders uit. Toen zou de 42-jarige man de ander hebben geslagen en tegen zijn auto hebben geschopt. Hij ontkent dat echter en ook getuigen zeggen dat hij dat niet heeft gedaan. Programma over emancipatie op Leidse stadsradio LEIDEN Vrouwen, gehandicapten en homoseksuelen krijgen met ingang van 10 oktober hun eigen radioprogramma. Op die dag wordt voor het eerst een emancipatieprogramma uitgezonden via de Stichting Stadsradio en televisie Leiden (SSL), de lokale omroep voor Leiden. De uitzendingen vinden plaats tussen zeven en acht uur 's avonds. De redactie, een verzameling mensen die actief zijn binnen de drie genoemde groepen, wil behalve die groepen zelf ook andere Leidenaars informeren over zaken die van belang zijn in het kader van de emancipatie. De uitzendingen met politieke, culturele en sociaal-economische informatie moeten de vooroorde len tegen vrouwen, gehandicapten en homoseksuelen zoveel moge lijk uitbannen. Organisaties die zich daarmee bezig houden kunnen zelf meedoen aan de programma's. De uitzendingen vinden plaats onder de vlag van de Stadsradio. Bij de gemeente is een subsi dieaanvraag ingediend van 6.000 gulden. Daarmee wil de redactie opname-apparatuur, cassettebandjes en de uitzendkosten betalen. Belangstellenden die willen meewerken aan het emancipatieprogramma kunnen contact opnemen met Lidwien Smit (vrouwen, tel. 254646), Bernadette de Groot (gehandicapten; tel. 131265) of Dick Kerkdijk (homoseksuelen; tel 220486). f KELIERS PROTESTEREN BU RAAD VAN STATE P VAN ZEUL I HAAG/LEIDEN kroon beslist waar- [lijk over enkele pen of het besluit Breestraat in Lei- loor autoverkeer af |ten de toets der kri- an doorstaan. laassens, eigenaar van ledingzaak in de Bree- pleitte gisteren tijdens orzitting bij de Raad van State voor opheffing van de maatregel. „De proef des tijds is mislukt, dus de maatre gel had niet doorgevoerd moeten worden. Veel winke liers hebben een duidelijk la gere omzet. Ik spreek namens zestig winkeliers, van wie er zes inmiddels de zaak al heb ben gesloten", aldus Klaassens. Staatsraad W. van den Berg, die als lid van de Raad van State een eindadvies aan de Kroon moet uitbrengen, zette een vraagteken bij de massali teit van het protest. ,,U zegt namens zestig winkeliers te spreken, maar u bent de enige die formeel in beroep is ge gaan. U bent ook de enige die Schaderegeling Het ontbreken van een scha deregeling bij de gemeente Leiden voor dergelijke geval len bevreemdde Van den Berg echter ook. Hoe het kon dat Leiden niet zo'n regeling heeft, kon chef M. Kuzee van de gemeentelijke afdeling ver keer en vervoer niet verkla ren. Wel kon hij melden dat geen enkele winkelier een schadeclaim bij de gemeente heeft ingediend. Volgens win kelier Klaassens is dat geen wonder; „De bedrijven voelen er weinig voor om hun boek houding bij de gemeente op ta fel te leggen". Over het sluiten of vertrekken van sommige bedrijven zei Kuzee dat daar vaak andere motieven aan ten grondslag liggen. „Er zijn ook nieuwe be drijven aan de Breestraat ge komen", aldus Kuzee, die ook stelde dat de tegenstanders van de afluiting vergeten hoe chaotisch de situatie in vroe ger jaren was. „We zeggen niet dat de situatie nu ideaal is, maar het is wel de beste oplos sing. Er is nog veel te doen voordat Leiden terug is in de race. Het opnieuw openstellen van de Breestraat is echt niet de oplossing, ook niet voor de winkeliers", aldus Kuzee die wel aankondigde dat de par keerproblemen in de omge ving van de Breestraat zullen worden bekeken bij het opstel len van een verkeerscircula tieplan voor de stad. Tegen de afsluiting is ook beroep ingesteld door N. Blonk, eigenaar van een auto verhuurbedrijf aan de Nieuw- straat. Hij stelt dat het vracht verkeer voor opstoppingen in de Nieuwstraat zorgt, waar door zijn bedrijf nauwelijks nog bereikbaar is. De beslissing van de Kroon wordt waarschijnlijk over en kele maanden bekend ge maakt. m* ÏELE DAG STAANDE RECEPTIE' |>LF KLEUN EN De Doelen- bver het Rapenburg isteren met bamboe jw even omgetoverd poogbrug in hang- |Dat was het werk Leidse kunstenaar Itheten en construc- Ib Bolier. Zij togen drie uur 's nachts Jamboe, ijzerdraad, plakband aan de Is Morgens om half ;ond het gevaarte pd. Een verrassing e vele gebruikers e brug, vooral stu- op, weg van en het universitaire Singel-Doelencom- I verrassingskunstwerk t ook bedoeld, vertelt theten. „Het is bewust ht aangekondigd. Het jr gewoon ineens staan, "een oude droom van me. Een kunstwerk neerzetten dat er plotseling is en daarna ook weer weg is". Het idee voor het object da teert alweer van een paar jaar geleden. Toen werd het idee voor 'Overbruggen' gelan ceerd. Een project waarbij kunstwerken op en aan Leidse bruggen zouden worden aan gebracht. Door geldgebrek stierf het een stille dood. Mo gelijk komt het alsnog over twee jaar van de grond. Maar Oltheten wilde zijn idee toch uitvoeren. Toevalligerwijs kon hij niet zo lang geleden aan het bamboe komen. Lampie Wouda, ooit wereldberoemd in Leiden als straatmuzikant, maar tegen woordig werkzaam bij de Am sterdamse straattheatergroep Dog Troep bracht Oltheten op het idee het bamboe te ver sterken met plakband en ijzer constructeur Ab Bolier zetten gisternacht een object van touw, bamboe, ijzerdraad en plakband op draad. „En vandaag is bewe zen dat het ook werkt", zegt Oltheten voldaan. Hij wijst daarbij ook op de onmisbare hulp van constructeur Ab Bo lier. Die hielp niet alleen bij het opzetten van het gevaarte, maar rekende de constructie ook door. ADVERTENTIE ^umaaa Licht en zwaar Voor het eenmalige kunst werk is heel bewust de Doe lenbrug als lokatie gekozen. „Er is de tegenstelling van de zware constructie van de ste nen boogbrug en het lichte ob ject. De brug en de bogen blij ven in stand door de druk van het gewicht. Het object blijft juist staan door omgekeerde krachten, het wordt omlaag getrokken door de touwen". Oltheten hoopt met het werk niet alleen de aandacht van de passanten te trekken. Hij hoopt een opdrachtgever te in teresseren voor een soortgelijk, permanent werk. In dat geval uit te voeren in roestvrij staal. „Het zou iets voor een bedrijf kunnen zijn. Het kan ook in aluminium in een verplaatsba re vorm worden uitgevoerd". Oltheten heeft veel reacties van voorbijgangers gehad. „Het was de hele dag net een staande receptie. De reacties waren wisselend, maar over het algemeen positief. Natuur lijk waren er de figuren die het niet begrepen of de enke ling die nodig in het touw moest hangen omdat we er bij stonden, maar de meeste reac ties waren leuk". Uit handen van burgemeester Goekoop ontving Hans Liberg de cheque voor Unicef. CDA-kopstuk Elco Brinkman doet daar nog een schepje bovenop. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN 'Le tout Lei den' of beter gezegd: le tout Leyden was gister avond verzameld in de Pieterskerk voor de Inter nationale Haring- en Co- ren wyn-Actie, waarmee aan de viering van het Leidens ontzet een inter nationaal tintje wordt ge geven. Notabelen en leden van het corps diplomatique verschenen in smoking met hun lieftallige eega's in een avondtoilet, dat overigens steevast erg schamel afstak tegen de creaties van modeontwerper Frank Go- vers, die zijn pret-a-portercol- lectie voor het koopkrachtige publiek showde. Tussen de ge sprekken over geld en zaken werd er echter ook aandacht besteed aan de liefdadigheid. Namens Unicef nam cabare tier Hans Liberg een cheque van 100.000 gulden in ont vangst. Het grootste deel van dit bedrag, 80.000 gulden, werd door de Leidse jeugd bij elkaar gelopen via een sponsorloop, georganiseerd door de Leidse Rotaryclub. Het bedrag werd door een groot aantal sponsors uit het bedrijfsleven verhoogd tot een ton. Dit geld gaat naar een Unicefproject in Bolivia. De spQnsors hadden ook de prijzen beschikbaar gesteld in de tombola, die door de 3-Oc- tober Vereeniging was georga niseerd. Het prijzenfestival waar de hoofdprijs toch voor 10.000 gulden aan meubels van het Meubelplein Leiderdorp wasbracht 30.000 gulden op. De helft hiervan gaat ook naar het Boliviaanse kinder project, de andere helft wordt besteed aan een nog nader te bepalen doel in Leiden. Onderzoekschool voor onderzoek medicijnen LEIDEN NOORDWIJKER- HOUT De Leidse universi teit, de Londense School of Pharmacy en de universiteit van de Zweedse stad Uppsala richten een Europese onder zoekschool voor geneesmidde lenonderzoek op. In Noordwij- kerhout begint vandaag een driedaagse conferentie waarin de samenwerking wordt be klonken. Zeventig onderzoe kers bespreken de samenwer kingsmogelijkheden op het ge bied van onderzoek en onder wijs. Er komt een gezamenlijk onderzoeksprogramma voor wetenschappers in opleiding. De projecten moeten een bij drage leveren aan het tot stand komen van betere en ef fectievere geneesmiddelen. De samenwerking tussen het Leidse Centrum voor bio-far- maceutische wetenschappen en de vergelijkbare Engelse en Zweedse instituten betekent dat de eerder in Leiden opge richte Graduate School for Drug Research een Europese gestalte krijgt. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I I I I I I I I I -\ een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 250' VC Den Haag |NZ I 11 rj juddt. I Postcode/plaats: I Stuur deze bon ii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11