S aarzelen ver geweld gen Irak Kruitvat Bosnië opnieuw een Europees probleem iQowumt BUITENLAND or Opgetogen wetenschap buigt zich over 'ijsman' Twonnie- faaav DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 ;de getekend EfJlEl Salvador er' di< imen I eerde ;id beli PvdA Wö] van m Wii jen als zaterd men? om is be weekb nedia-s YORK Het linkse verzet en de regering van El Salvador hebben gis- in aanwezigheid van secretaris-gene- ivier Perez de Cuellar van de Verenig- ties een veelomvattend vredesakkoord Salvadoraanse regeringsfhnctiona- en leiders van de guerrillabeweging aal Bevrijdingsfront Farabundo Marti l) zijn er in hun overleg met bemidde- an de VN in geslaagd hun belangrijk- chillen op te lossen. In het akkoord zijn meer bepalingen opgenomen over de tie van de guerrillastrijders in samen- en politiek bestel in El Salvador. Ook leden van het verzet worden opgeno- een nieuwe nationale politiemacht. s er eij aan n is een de lijks of Duitsland bepleit nieuw internationaal gerechtshof NEW YORK De Duitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, heeft gisteren in de algemene vergadering van de VN in New York gepleit voor het instellen van een interna tionaal gerechtshof voor misdaden tegen de mensheid en de vrede, volkerenmoord, oorlogsmisdaden en het milieu. Ieder die vindt dat zijn mensenrechten worden geschonden, zou zich tot dit hof moeten kunnen wenden. Landen die welover wogen het leefmilieu aantasten, moeten kunnen worden be straft. Duitsland zal de algemene vergadering van de VN voorstellen doen die milieu-oorlogvoering moeten voorko men. Marteling en de doodstraf dienen te worden verboden, tegen landen die het nemen van gijzelaars toestaan moeten sancties kunnen worden genomen. Het huidige, in Den Haag gevestigde, internationaal gerechtshof behandelt slechts con flicten tussen staten, maar als een land de rechtsmacht van het hof niet wenst te erkennen - zoals de VS in hun conflict met het Sandinistische Nicaragua - kan het weinig doen. Tito op gewoon kerkhof bijgezet BELGRADO Het graf van de stichter van de Joegoslavische staat, maarschalk Josip Broz Tito, wordt van het park in zijn vroegere villa in Belgrado overge plaatst naar een 'gewoon kerkhof' in de hoofdstad. Dit heeft*de Servische minister van stedenbouw Miodrag Janic gisteren verklaard. Officieel is het verplaatsen van de graftombe van de vroegere communis tische leider het gevolg van stedelijke uit breidingsplannen in de luxe villawijk De- dinje van Belgrado. Tito, die in 1980 over leed, wilde worden begraven in het park bij zijn villa Huis der bloemen. De Servi sche regering wil van het complex, waar van het gebouw volgens haar 'illegaal is gebouwd', nu een museum maken. Amnesty: miljoenen Chinezen gedetineerd DEN HAAG In China worden waar schijnlijk miljoenen mensen willekeurig en/of onrechtmatig vastgehouden, aldus de mensenrechtenorganisatie Amnesty International. Volgens het gisteren door Amnesty ge publiceerde rapport 'China - Punish ment without Crime' zitten veel mensen vast op grond van oneerlijke procedures voor administratieve detentie die in China worden gebruikt. De 'vage' offi ciële regels betreffende deze vorm van hechtenis worden, aldus Amnesty, zel den bekendgemaakt en vaak ook gene geerd. Het gevolg is dat in het hele land mensen onrechtmatig en willekeurig worden gerresteerd. DE KONINCK IINGTON Bill een veije Amerikaanse rege- heersen vergaande ïrs??eel (heid en besluite nd over de vraag of iekenhi ,e t?ilitair §eweld worden ingezet te- militaire industrie voor zien ende njc. Een of ze W en vooint Bush had tot begin [eek nog een voorkeur t in de kigerlei vorm van Ame- c.q. geallieerd militair en de c|n op korte termijn, Njet Pentagon (ministerie ommige[ensie) verzet zich tegen hun hée acties, waarop onvol- itenlandi vervolg kan worden els uit h indien Irak militair bedjt. met sucjvoltooide discussie in ondsreplgton heeft ervoor ge itter Hjat Amerika binnen de Duitslajjde Naties het eerdere oekomstfnen heeft laten vallen e komein Irak een ultimatum |uur te stellen voor het gehoorzamen aan de •apeningsresoluties. [woord ontbreekt im- boralsnog in de Ameri- hoofdstad op wat te idat enig ultimatum zal Hopen. izelfde reden zwakten ert de Ute Huis en het ministe- )uc Hunj buitenlandse zaken in ls bootvjgton gisteren hun eer- erland Neigingen met militair wekaf. Woordvoerders lie- tor werkten de beloften van -k. Hoelirieus te willen nemen en nieuw vastgehouden VN-in- \lkmaarfs in Baghdad zullen Nederlakertrekken met de om- de", zegtj documenten en dat lotje meükopters zonder voor Vietnai en beperkingen in dagen pgen vliegen, e. „Aan [in blijft het de overtui- christerin de Amerikaanse re- En op edat het bewind van nt werd i Husayn fundamenteel tot zijn auwbaar is, dat Irak zal idden on proberen massa-ver- ugustus. jgswapens te verbergen Hemel militair geweld nodig badjrden om VN-missies in Heeifbegeleiden, om militai- Maar in in het land te ver- zal ik i en om Saddam zelf ïven niethakelen. anuit hetiing van Patriot-squa- n Amehaar Saudi-Arabië en geliike vertrek van een actieleidqenheid gevechtsvlieg- dahaar de Golf zijn voör- ag een bedoeld als krachtig ragen. „H van die Amerikaanse mmen ovfeid om uiteindelijk tot oorstelleiiadige actie over te n werkel) Dat leidt fenlopende militaire op- t wrok (jde VS met politieke en omslfe complicaties confron- ijn: ire escorte van VN- en le teams die strategi- ities in Irak inspecte- imbardementscampag- alle of een aantal probeert jte locaties ig op hetflddadige uitschakeling nog iet$ks president Saddam n door eel het helf van het ien. 'Dilli de k; Husayn persoonlijk - Combinaties van die ver schillende mogelijkheden - Een enkel bombardement op een bepaald doel om te tonen dat het de VS ernst is en in de hoop dat daardoor verder ge weld overbodig wordt. De risico's van die opties zijn echter velerlei. Verwijt Bij dat alles is het een schrik beeld voor de Amerikaanse re gering dat na eventuele her nieuwde aanvallen op Irak, president Saddam Husayn op nieuw uit zijn bunker tevoor schijn komt om eens temeer de militaire wederopbouw van zijn land ter hand te nemen. De wijze waarop Saddam het VN-team in Bagdad militair heeft omsingeld, bevestigt hoe zeer de Iraakse leider zijn sta tus in eigen land probeert te versterken door de VN c.q. de VS op de proef te stellen. Het grootste politieke gevaar van de geweldoptie ligt voor president Bush in de vraag of de Amerikaanse bevolking een tweede oorlog tegen Irak zal appreciëren indien daarvoor weer duizenden militairen af scheid van thuis moeten ne men. Zo'n emotionele aanslag op het gemoed van een natie die nog zo opgelucht is over de afloop van 'Irak-1', lijkt alleen maar het verwijt te beklemto nen dat president Bush des tijds kreeg van de nu gepen sioneerde generaal Schwarz kopf, namelijk dat te vroeg met de oorlog is gestopt. Dat de nu naar Saudi-Arabië gestuurde Amerikaanse Pa triot-bemanningen vanuit Duitsland kunnen vertrekken en niet vanuit de VS hoeven te gaan, is in dit verband een aanzienlijk politiek-psycholo- gisch voordeel voor president Bush. Omzichtig Washington zal dan ook pro beren voor eventuele acties te gen Irak maximaal gebruik te maken van de VS-krijgs- macht-eenheden die thans al (of nog) in het Golfgebied zijn. Het gaat om zo'n zeventig ge vechtsvliegtuigen in Saudi- Arabië en nog zo'n tachtig bommenwerpers op twee vliegdekschepen in de Perzi sche Golf en de Middellandse Zee. Defensie-stafchef Colin Powell verklaarde gisteren dat die macht 'voldoende is om voor Irak te zorgen', maar militaire deskundigen betwijfelen dit. De mogelijkheid bestaat dan ook nog steeds dat spoedig ex tra eenheden vanuit Amerika naar het Golfgebied zullen af reizen. De plannen daarvoor zijn vorige week al uitgelekt. Minister van defensie Dick Cheney maakte gisteren ech ter duidelijk hoe omzichtig hij te werk wil gaan: „Er is geen bijzonder grote haast geboden. Maar we zullen ervoor zorgen dat Irak al zijn massa-vernieti gingswapens verliest, al kost het ons de hele winter". Georgiër vrij Eert Georgisch lid van de militie omhelst een genomen. die is vrijgelaten door de nationale garde die hem enige tijd in gijzeling had FOTO: EPA INNSBRUCK De vermoe delijk uit de Bronstijd stam mende 'man uit het ijs' die in het Ötztal in Tirol is gevon den, levert de door de vondst in opwinding geraakte weten schap vele raadsels op. Arche ologen spreken van een sensa tie en verwachten van verder onderzoek naar de mummie, die mogelijk 4000 jaar oud is, veel informatie over het leven in de Bronstijd. Professor Konrad Spindler van het Instituut voor vroege historie van de universiteit van Innsbruck meende woens dag dat het nog maanden kan duren voor alle vragen zijn op gehelderd. Het in gletscherijs bewaard gebleven stoffelijk overschot is naar de vindplaats inmiddels 'Similaun-man' ge doopt. Experts bezochten deze week de vindplaats op 3200 meter hoogte om verdere gegevens te ontdekken. Zo is een open vraag waarom een mens in de Bronstijd zich in een gebied op dergelijke hoogte heeft ge waagd. Gespeculeerd wordt dat het gaat om een krijger, ja ger of een handelaar op zoek naar toentertijd zeer begeerde erts-vindplaatsen. In elk geval was het een man, meent mén in Oostenrijk te weten, die tus sen 20 en 40 jaar oud was en rond 1.60 m lang. Zijn tanden waren sterk afgesleten. Volle dig onduidelijk is hoe het lijk in de gletscher is terecht geko men. Volgens wetenschappers was het reeds gemummifi ceerd toen het in het ijs werd ingesloten. Open is tevens de doodsoorzaak. Die kan gaan van een ongeval tot moord, aangezien de Similaun-man verwondingen aan hoofd en rug vertoonde. De aangetroffen resten van de kleding en voorwerpen leid den wetenschappers voorlopig bij de datering: de weerbesten- dige kleding uit leder en het schoeisel, dat tegen de koude met hooi was gevuld, de hou ten draagtas, de vuurstenen en lonten in een lederen buidel, de houten resten van een boog, een pijlpunt met houten greep die als mes diende, en als sierraad een met een fran- ie-bundel versierde steen. Als belangrijkste vondst noemde Spindler een voor de Bronstijd typische bijl met een kling van brons. Raadsels geeft ook de betekenis van een op de rug van het lijk ontdekt teken. Mogelijk gaat het om een ta toeage met tien, in drie rijen geordende strepen. Het zou een symbool van een stam of een stand kunnen zijn. door MARC DE KONINCK WASHINGTON Zelf beleef ik als tijdelijk bewoner van de VS veel plezier aan mijn pogingen Amerikaans met de Amerikanen te praten. En graag wil ik iets van die vreugde overdragen aan andere geïnteresseerden in taal ih het algemeen en in Amerika in het bijzonder. Amerikaans is, zoals u allicht weet, iets anders dan Engels. De vocabulaire is enigszins anders en de uitspraak is vergaand anders. Om redenen die hun wortels ergens in mijn jeugd hebben, is Amerikaans voor mij een toffe taal om uit te spreken. Je kunt, als je de muziek ervan te pakken krijgt, de woorden zo lekker dik uit je mond laten glijden terwijl aldoende het lijf als vanzelf een beetje naar dat van Humphrey Bogart of John Wpyne gaat staan. De hele wereld hoort dagelijks op de televisie Amerikaans praten, maar veel bezoekende buitenlanders hier die er plezier in hebben om het na te doen, vallen toch ogenblikkelijk door de mand. Ze weten bij voorbeeld wel dat Amerikanen elkaar met 'Hi' (spreek uit haaj) plegen te begroeten, maar ze zeggen het gewoon niet goed na. Een vriend van me die hier een tijdje logeerde en lekker Amerikaans wilde praten, benaderde autochtonen met een kort 'haj', een afgebeten ademstoot die mij herinnerde aan een Japanse samurai die een dodelijk zwaard trekt. De Amerikaanse aangesprokenen begrepen dan ook niet dat er een vriendelijke groet bedoeld werd en deinsden soms zelfs terug voor dat verbale pistoolschot. Je zegt 'haaaaaaj', als een overdreven lange lieve vocale aai. Natuurlijk kent het Amerikaans ook veel regionaal uiteenlopende dicties, maar daar overheen bestaat er toch zoiets als Algemeen Beschaafd. De bekendste collectieve afwijking qua uitspraak van het Engels doet zich voor in de letter a. zoals die voorkomt in past (verleden) en half (half). De Amerikaan zegt paist en haif (de 1 vervalt) met de langgerekte ai uit migraine en de Brit zegt paast met de open Britse keel-aa. Wat ik mijn Nederlandse vriend hier ook heb moeten afleren, was zijn hardnekkige gebruik van de Nederlandse korte o (uit opperstegerechtshof) waar er ook in het Amerikaans een korte o staat. Staat ja. Maar dat is wat anders dan uitgesproken wordt. De korte Amerikaanse o wordt niet eens een lange, ze heeft fonetisch zelfs niets met een oo te maken. Ze is een lange aaa. Een dollar is een daaalar. Bob heet niet Bob, Bob heet Baaab. En Bob heeft geen baan, maar Baaab has a jaaab. En daarmee verdient-ie dus een aardige... juist, u leert het al. En time is taaam en five is faaav. De laatste keer is the laist taaam. En het Amerikaanse ik, I dus, klinkt zoals je moet klinken als de dokter je keel inspecteert. Aaaaminlaaan betekent ik sta in de rij. Er valt natuurlijk een heel boek te schrijven over Amerikaanse fonetica, maar laat ik in dit korte bestek eindigen met een opmerking over medeklinkers. De pittige Engelse t wordt in Amerika nogal eens een doffe d. Thirty (dertig) is thurdy. En in twintig, twenty, verdwijnt de t zelfs helemaal en misvormt-ie bovendien in z'n val de e tot een o, zodat er zoiets als twonnie overblijft. Als u nu de volgende keer, voor u hierheen komt, deze les goed geleerd hebt, dan kunt u een extra dimensie plezier beleven aan uw verblijf hier. Dan hoeft u niet als een raarpratende toerist in dit vreemde pakhuis rond te lopen, maar kunt u, niet van echt te onderscheiden, Amerikaan zijn met de Amerikanen. Een hint nog: u valt ook door de mand als uw uitspraak wel goed is, maar uw optreden te timide. This is America, you know. Wees niet bang bijna oorverdovend en ondersteund door robuuste lichaamstaal, te spreken. Dus als een Amerikaan u vraagt of u Bob nog gezien hebt, dan antwoordt u met een krachtig: „Ja, de laatste keer dat ik Bob zag, had hij vijfentwintig dollar in zijn hand". Maar dan in uw perfecte Amerikaans. Als u het nu even oefent, dan raakt u het nooit meer kwijt. Wolf wilde naar Israël Markus Wolf, het ex-hoofd van de Oost- duitse geheime dienst Stasi die zichzelf heeft overgegeven aan de Duitse autoriteiten, heeft volgens rabbijn Zvi Weinmann een jaar geleden met het idee gespeeld om naar Israël te emigreren. Niet zijn moeder maar zijn vader was joods, waardoor Mar kus Wolf vol gens het joodse geloof geen jood is. FOTO: AP ETNISCH GEWELD OP PUNT OVER TE SLAAN tf 0NTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Maria hebben thans twee kinderen, de jongens Lamber- braham, die zich in dit milde klimaat best thuis voelen, ids hulp is het ons toch gelukt", zegt Van Riebeeck te gen zijn vrouw; „laten wij hopen dat ons werk niet tevergeefs zal blijken te zijn". Op zekere dag brengt Robert Janszoon, die een reis naar de Indiën heeft gemaakt en onder meer enkele paarden heeft meegenomen, een bezoek aan de nederzetting. Diè kan Jan van Riebeeck goed gebruiken, want uitgestrekte gebieden in het binnenland heeft hij nog niet verkend. Te paard kan hij nu de wildernis in trekken en wie weet welke ontdekkingen hij nog zal doen! 'Monogame vrouwen zijn niet immuun voor aids' BOSTON Twee Britse art sen adviseren vrouwen dat zij er altijd op staan dat hun sek suele partner een condoom ge bruikt, ook al is het hun man. Het advies komt uit na twee studies die ontdekt hebben dat vrouwen 17,5 keer meer kans hebben aids te krijgen van hun mannelijke partners dan mannen van vrouwen. Ook breidt de aids-epedemie in Afrika zich uit tot vrouwen die niet tot de bekende risico groepen horen. Het werkelijke risico voor vrouwen zou niet komen door het hebben van meer dan één partner, maar door te vrijen met een spuiten de drugsverslaafde. SARAJEVO Eeuwen lang leven Serviërs, Kroa- ten en moslims in de Cen- traaljoegoslavische repu bliek Bosnië-Herzegowina naast en door elkaar. Maar dat kon volgens de Bosnische vice-premier Muhamed Cengic een de zer dagen wel eens dras tisch veranderen. „Etnisch geweld tussen Kroa- ten en Serviërs staat op het punt om vanuit Kroatië over te slaan naar onze republiek en daarmee naar heel Joego slavië", zegt hij. Als de moslims bij de strijd be trokken raken, staan volgens Cengic binnen een dag Koso vo, delen van Macedonië en Zuid-Servië in brand. „De burgeroorlog in Libanon zal verbleken bij wat er dan zal gebeuren", voorspelt de twee de man binnen de moslim-par tij, de grootste politieke bewe ging in de republiek Bosnië- Herzegowina. Met zijn president Izetbegovic, die eerder al een dramatisch beroep deed op de EG om een totale burgeroorlog te voorko men, kijkt Cengic wanhopig naar Europa. „Voor waarne mers is het te laat. Het enige dat nog kan helpen, is het stu ren van een vredesmacht naar Bosnië", stelt hij. Escalatie Gewapende interventie lijkt voorlopig echter niet tot de overwogen opties te behoren, maar wel zal de dreigende es calatie in Bosnië-Herzegowina hoog op de agenda staan van de hervatte vredesconferentie in Den Haag. Na de problemen in Slovenië en later in Kroatië lijkt het Europa nu ook de Middenjoegoslavische repu bliek te hebben ontdekt als 'probleemgebied'. Gelegen in het bergachtige midden van Joegoslavië wordt de moslimrepubliek geheel omsloten door de halve maan van Kroatië in het noorden en westen, terwijl Servië en diens loyale bondgenoot Montenegro de zuidoost-grens bepalen. Met name de moslimbevolking, met 43 procent van de ruim vier miljoen inwoners de grootste bevolkingsgroep, er vaart deze vroeger vrij on schuldige insluiting steeds meer als een dodelijke omhel zing. Sinds de opkomst van het nationalisme in Servië en Kroatië vrezen zij dat hun re publiek eenvoudigweg zal worden opgedeeld tussen de beide buren. Met name de Ser viërs worden daarbij als agres sor afgeschilderd. De laatste dagen steeg de spanning plot seling tot explosieve hoogte, omdat de moslims een bekend patroon herkenden. „Het sce nario zoals de Serviërs in Kroatië uitvoeren begint zich ook in onze republiek af te te- kenen", aldus Ejub Ganic, vice-president van de repu bliek. Autonoom Allereerst verklaarden vier hoofdzakelijk door Serviërs bewoonde regio's zich auto noom binnen Bosnië-Herzego wina. Bij gebrek aan enig machtsmiddel leerden de mos lims daar mee leven. Toen het federale leger zich ineens langs de grens van een van de enclaves stationeerde, werkte dat als een rode lap op een stier. Waar' de combinatie van Servische autonomie en fede rale militairen voor staat, kun nen moslims en Kroaten in Bosnië elke dag in hun buur- republiek aanschouwen. „Het leger was op weg naar Kroa tië, maar zonder enige reden bleef een eenheid in de buurt van Mostar achter. Onze presi dent heeft er ernstig tegen ge protesteerd, maar tevergeefs. Effectief zijn we nu de contro le over een deel van ons grondgebied kwijt", aldus de vice-president, die zichzelf noch moslim, noch Serviër, noch Kroaat wil noemen. „Ik ben als Joegoslaaf geregi streerd". Wel maakt hij duide lijk dat de moslims tot het bit tere einde zullen vechten om hun eigen republiek als een heid te bewaren. Grootste grief van de moslim Cengic is het gedrag van de soldaten. „Het gaat om slecht opgeleide reservisten uit Mon tenegro. Ze vallen vrouwen lastig, ze breken in, jagen de bevolking op de vlucht en lo pen de hele dag dronken rond. Dit is niet het Joegoslavische volksleger zoals de Bosniërs dat kennen. Dit is een bezet tingsleger. Als het niet snel vertrekt, zijn incidenten niet te vermijden", zo meent hij.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5