nino Europarlement niet onder indruk van plan-Dankert Seks natuurlijk, maar nooit vanzelfsprekend ELSEVIER K HH CcidócSotvuuit BINNENLAND Sint Maarten wil zelfstandig verder ,NOG GEEN ECHTE DEMOCRATIE" OVERHEIDSCAMPAGNE TEGEN SEKSUEEL GEWELD L ede UIT DE WEEKBLADENEI Tromgeroffel voor boeienkoning Houclii deG^ENE dóe DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1! WILLEMSTAD Na Curasao en Bonaire heeft ook het bestuurscollege van Sint Maarten zich uit gesproken voor een zelfstandige status binnen het koninkrijk. De twee regerende partijen van het eiland, de Sint Maarten Patriotic Alliance (SPA) en de Democratie Party (DP) hebben dit in een discussie-voorstel vastgelegd. Het stuk zal worden voorgelegd aan de vier andere Antilliaanse eilan den tijdens een bijeenkomst begin oktober. De op positiepartij SPA, die vier van de negen zetels in het bestuurscollege van Sint Maarten heeft, zei onlangs dat het koninkrijk in de toekomst moet bestaan uit zeven afzonderlijke eenheden: Neder land, Aruba en vijf Antilliaanse eilanden. De SPA is van mening dat tijdens het topoverleg op Bonai re volgende maand niet over de staatkundige her structurering van de Antillen moet worden ge sproken maar over die van het hele koninkrijk. Ontslagen bij Ouwehands Dierenpark RHENEN Bij Dierenpark Ouwehand in Rhenen moeten acht mensen, onder wie mede-directeur K. Engelsma, ontslagen worden in verband met tegen vallende bedrijfsresultaten. Het dierenpark kampt al enkele jaren met zwaar tegenvallende bezoekersaan tallen, waardoor vorig jaar een verlies van 1,2 miljoen gulden werd geleden. Voor dit jaar wordt eenzelfde verlies verwacht. Directeur Baars denkt dat een reor ganisatieplan Dierenpark Ouwehand kan redden van de definitieve ondergang en zei te verwachten in 1992 weer een positieve begroting te hebben. Onderzoek naar transport slangehuiden HAARLEM Het openbaar ministerie in Haarlem stelt een onderzoek in naar een transport van 6.000 slangehuiden van Venezuela via Schiphol naar Italië. De partij huiden wordt al sinds augustus op Schiphol vastgehouden, omdat volgens justitie de transportdo cumenten niet in orde zijn. De kwestie wordt uitge zocht door een daar in gespecialiseerde instantie, maar dat neemt nog al wat tijd in beslag. Relatief minder woningen in Nederland dan rest EG AMSTERDAM In Nederland zijn per 1.000 inwoners minder woningen beschikbaar dan in de meeste andere EG-landen. In 1989 telde Nederland 392 woningen per duizend inwo ners, in België waren er dat (in 1985) 405, in Denemarken 458, in de voormalige Bondsre publiek 424, in Frankrijk 463 en in Engeland 402. Dat blijkt uit een statistisch zakboek dat is gepresenteerd na afloop van een informele bijeenkomst van EG-ministers van volkshuis vesting, die tot en met gisteren in Amsterdam plaatsvond. Staatssecretaris Heerma zat de vergadering voor. Uit het statistisch overzicht komt verder naar voren dat in Nederland in verhouding een hoge produktie van nieuw bouwwoningen heeft gehad in de afgelopen jaren. Per 1.000 inwonmers werden er in 1985 zeven nieuwe woningen voltooid. In 1989 wa ren dat er 7,5. Nederlands-Surinaams overleg op Antillen NEW YORK Het Nederlands-Suri- naamse ministeroverleg over hernieuw de samenwerking zal mogelijk op de Antillen worden gehouden. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde gisteren in New York er de voorkeur aan te geven dat de ministers elkaar niet in Paramaribo of Den Haag ontmoeten. Eerder waren hij en de nieuwe Surinaamse president, Ronald Venetiaan, overeen gekomen eind okto ber aan het overleg over de betrekkin gen tussen beide landen te beginnen. Tijdens de besprekingen worden de grondslagen gelegd voor een bredere en verdergaande samenwerking. Het is aan Suriname om uit te maken pf ook op militair gebied zal worden samenge werkt, aldus Van den Broek. DEN HAAG In het Eu ropees parlement is men niet onder de indruk van het plan 'Naar de Europe se Unie' dat PvdA-staats secretaris Dankert begin deze week vol trots aan de pers presenteerde. De Ne derlandse afgevaardigde Alman Metten bijvoor beeld, partijgenoot nota bene van de staatssecreta ris, is het niet eens met Dankerts stelling dat het parlement in Brussel en Straatsburg nu 'veel meer macht' krijgt. „Het komt erop neer dat we een soort medebeslissingsrecht krijgen", aldus Metten in een gisteren gehouden vraagge sprek met een radio-station. „Een soort medebeslissings recht ja, want een volledig recht is het niet. En dat is met een de voornaamste kritiek van ons als Europarlementa riërs. Inderdaad, er komt meer democratie dan tot nu toe in de Europese Gemeenschap, maar je kunt nog niet spreken van echte democratie". Eén van de grote problemen van de EG is de enorme hoe veelheid tijd die verstrijkt eer er een besluit wordt genomen. Dat komt doordat de Raad van Ministers, het hoogste orgaan van de Gemeenschap, alleen met unanimiteit van stemmen kan beslissen. Op vrijwel elk terrein is er altijd wel een land of landje dat (een tijdje) dwars gaat liggen. Basis Dit probleem kan eenvoudig opgelost worden: door de Raad van Ministers voortaan met meerderheid van stemmen te laten beslissen. Dat voorstel doet Nederland dan ook, in zijn rol van voorzitter van de Europese Gemeenschap. De dinsdag door staatssecretaris Dankert gepubliceerde tekst vormt de basis voor onderhan delingen tussen de twaalf lid staten, die in december op een topconferentie te Maastricht moeten leiden tot een akkoord over een nieuw soort Gemeen schap: de Europese Politieke Unie. Maar Nederland wil niet op alle terreinen met meerder heid van stemmen laten beslis sen. De energievoorziening bij voorbeeld wordt nadrukkelijk uitgezonderd. „Kleinburger lijk", noemt Alman Metten dat. Hij wijst erop dat het oor spronkelijk wel de bedoeling was om dit onderwerp afhan kelijk te maken van beslissin gen met meerderheid van stemmen. „Maar kennelijk heeft Nederland als grote gas leverancier in Europa geen be hoefte aan medebeslissing door anderen". Sociale bescherming van werknemers is een ander niet opgenomen punt, hetgeen Metten ook zeer verdriet. „Als je dat soort zaken met unani miteit laat beslissen, betekent het gewoon dat er niks ge beurt. De Britten hebben er geen behoefte aan deze dingen op Europees niveau te regelen. Daarom hebben wij ook steeds gezegd dat er op dat punt meerderheidsbesluitvorming zou moeten komen". Cohesie Maar voordat nu de indruk post vat dat de Nederlandse staatssecretaris Dankert, die zelf voorzitter is geweest van het Euro-parlement, alleen be zig is de boot af te houden, dient het volgende te worden toegevoegd. Het plan- Dankert voorziet wel degelijk in be sluitvorming met meerderheid van stemmen als het gaat om (wetenschappelijk) onderzoek, milieu, ontwikkelingssamen werking en de 'cohesie', de po litiek die erop gericht is de so lidariteit tussen rijkere en ar mere lidstaten te bevorderen. En het is ook uitdrukkelijk de bedoeling dat het Europese Parlement op die terreinen mee gaat beslissen. En toch blijft Alman Metten kritisch? „Ja, kijk, het gaat er allemaal om dat de Raad van Ministers gecontroleerd moet kunnen worden. Als dat niet meer door de nationale parle menten kan gebeuren, is er al leen nog het Europarlement. Daarom vind ik dat het Ne derlandse plan tekortschiet. Men wil ons op een aantal ter reinen wel een soort medebe slissingsrecht geven maar niet op alle terreinen. Landbouw bijvoorbeeld is nadrukkelijk uitgezonderd, terwijl ook daar de ministers bij meerderheid gaan beslissen. U weet mis schien dat het grootste deel van de uitgaven van de Ge meenschap wordt besteed aan landbouw". Democratisch gat Volgens Metten dreigt in de nieuwe landbouw-situatie het volgende te gebeuren. „Het nationale parlement kan geen effectieve controle meer uitoe fenen, want er wordt met meerderheid beslist. Maar wij als Europarlement kunnen evenmin controleren, omdat wij alleen maar geraadpleegd worden. Als het om landbouw gaat, hebben wij ook straks geen enkele echte invloed op de besluitvorming. Dan zeg ik: men afficheert dit plan als een overwinning voor de Neder landse minister Bukman, maar ik zeg dat het een nederlaag is voor de democratie als men een terrein als landbouw eruit laat. Als het zo moet, betekent 't dus dat je het grootste pro bleem van de Europese Ge- menschap, het zogeheten De mocratisch Gat, alleen nog gaat vergroten in plaats van verkleinen. Dat is voor ons ab soluut niet aanvaardbaar". Dat klinkt heel mooi, maar de eensgezindheid van het Euro parlement is nu ook niet be paald geweldig, zeker als het om landbouw gaat. „Dat is zo", erkent Métten, „maar ik denk dat zal veranderen wanneer onze besluiten geen vrijblij- Staats- secretaris Piet Dankert. FOTO: ANP vende adviezen meer zijn. Dan worden wij zelf ook gecontro leerd met de financiële gevol gen van die besluiten. Ik ga randeer u dat dit alleen maar zal leiden tot een strengere op stelling van de kant van het Europees parlement". Pleitbezorgers van de regering in Den Haag zeggen dat het Nederlandse plan voor een po litieke unie het hoogst bereik bare compromis is. Alman Metten is het tot zekere hoogte eens met die stelling. „Piet Dankert heeft ook ons gezegd in een informed ontmoeting: 'Er gaat natuu: alleen nog maar af'. De Biv. vinden inderdaad dat het Nederlandse ontwerp-verdrag al veel tever gaat. Maar gelukkig drukken de Duitsers de andere kant op, net als de Belgen en de Italia nen. Die staan aan onze kant en ik verwacht van hen dat zij Vinden de Europarlementa riërs het niet vreselijk dat zij op de Europese Topconferentie van december niet van de par tij zullen zijn? Alleen de twaalf regeringsleider mogen in Maastricht beslissen. „Ach", zegt Metten, „wij hebben onze lijnen al uitgezet. Wanneer de regeringsleiders hebben heb ben gesproken, moeten de na tionale parlementen het nieu- 'we Europese Unieverdrag nog ratificeren. Het Italiaanse en Belgische parlement hebben al gezegd dat ze dat alleen zullen doen als het Europese Parle ment instemt met het verdrag. Dat weten de regeringsleiders ook...". Het zal dus nog wel even du ren eer de EG een Europese Unie is? Metten blijft optimis tisch. „Ik denk dat er een enorme druk op de ketel komt. Een aantal landen staat op onze deur te kloppen om ook lid te mogen worden. Dat kan echter pas nadat de ver dragen gewijzigd zijn. Er moet immers meer besluitvaardig heid en democratie komen in Europa. Dat moet geregeld zijn voordat je nieuwe leden kunt toelaten. Anders wordt de EG een soort vrijhandelszone, en dat wil niemand, behalve mis schien heimelijk de Britten. Anderzijds wil men ook dat er nieuwe landen worden toege laten. Men zal dus v/el voort gang moéten maken met de besluitvorming en zorgen dat die besluitvorming reeël in houd krijgt. Zo gaat het nu eenmaal in de Europese poli tiek. Alle belangrijke besluiten worden genomen in een soort snelkookpan, waarbij de rege ringsleiders onder enorme druk staan". DEN HAAG „You can't always get what you want", zongen de Rolling Stones al heel lang gele den. Hoewel dat voor Mick Jagger nauwelijks leek op te gaan, moeten jongens en mannen van daag de dag die kreet toch maar zeer ter harte ne men. Want die kunnen, vindt de overheid, nu een maal niet altijd krijgen wat ze willen als het om vrouwen, en dan vooral om seks gaat. Om dat dui delijk te maken is het mi nisterie van sociale zaken vandaag een voorlich tingscampagne begonnen. De slogan daarvan is: 'Seks is natuurlijk, maar nooit vanzelfsprekend'. Veel jongens en mannen me- nen dat als ze door een vrouw Lredrag voor een kopje koffie worden uitgenodigd of als ze een avondje naar de film gaan, dit hetzelfde is als een seksuele invitatie. Met alle nare gevol gen vandien. De vrouwen worden, zonder dat ze het wil len aangeraakt, betast en niet zelden raakt het van kwaad tot erger, met als meest ingrij pende gevolg: verkrachting. Dat hele scala van zeer onge wenste handelingen wordt seksueel geweld genoemd. En het komt vaak voor; één op de drie meisjes onder zestien jaar heeft tegenwoordig al ervarin gen met seksueel geweld. Seksueel geweld is vooral een zaak van mannen", zei staats secretaris Ter Veld bij de pre sentatie van de campagne. „Dus moeten we hen in de eerste plaats aanspreken op hun gedrag. Het moet duide lijk worden dat mannen in be paalde situaties niet automa tisch bepaalde rechten zouden hebben en dat er ongewenste kanten aan hun gedrag zit ten". Dat gedrag is gebaseerd op twee stereotiepe beelden over meisjes en vrouwen: het degelijke type en het uitdagen de type. Volgens een onder zoek bij jongens van 16 tot 18 jaar en mannen van 25 tot 30 jaar hebben 'degelijke' vrou wen weinig seksuele ervaring en gedragen ze zich beschaafd en netjes. Als dit type vrouw opdringerig wordt benaderd, doen mannen dat om haar te treiteren. De jongens/mannen noemen dit gedrag nooit sek sueel geweld. 'Uitdagend' 'Uitdagende' vrouwen worden steevast brutaal en verwaand genoemd. Per definitie zijn ze in de ogen van jongens en mannen oppervlakkig. Er wordt ook vanuit gegaan dat ze vrijwel moeiteloos zijn te versieren. Insinuerende op merkingen en handtastelijk gedrag wordt volgens mannen door deze vrouwen als compli mentjes opgevat. De 'lichtere' vormen van sek sueel geweld worden door de ondervraagden altijd toege schreven aan de vrouw of aan SUSKE EN WISKE ADVERTENTIES meesters In de degelijke kwaliteit van ALNO inbouwkeukens herkent u nog steeds de hand van de 'oude meester'. Maar let ook op de uitgekiende details en de nieuwe vormen. ALNO: degelijk, doordacht en doelmatig. Wereldklasse die u toekomt Haal gratis de informatieve ALNO brochure bij: Het Koenehuis Maanweg 62 tel. 070-3473434. (c) Standaard Ultgev de omstandigheden. In dat laatste geval is er vrijwel altijd sprake van groepsgedrag en gebruik van alcohol. Daarentegen blijkt uit een al gemene steekproef onder de Nederlandse bevolking dat ruim veertig procent vindt dat alle handelingen die tegen de zin van de betrokkenen wor den gepleegd, als seksueel ge weld moeten worden aange merkt. Ruim dertig procent vindt dat die term alleen be hoort op te gaan voor ver krachting, seksueel misbruik of aanranding. In totaal zegt één op de vijf ondervraagden van 14 jaar en ouder ervaring te hebben gehad met drie of meer situaties van seksueel ge weld in de naaste omgeving. Campagne De voorlichtingscampagne richt zich op de groep jongens en mannen van 15 tot 35 jaar. Ter Veld: „Als je seksueel ge weld wilt voorkomen, zul je vooral die groep op hun ver antwoordelijkheid moeten aanspreken en duidelijk moeten maken dat hun gedrag niet goed is. Zij moeten leren rekening te houden met de an der, ook als ze de uitstraling in eerste instantie verkeerd op vatten. Mannen ervaren nog altijd als normaal wat door vrouwen absoluut niet als npr- maal wordt beschouwd". Essentieel onderdeel van de campagne is een tv-spotje, dat vanaf 7 oktober rond acht uur 's avonds wordt uitgezonden. Daarin kan een jongen zijn handen niet thuishouden, tot groot ongenoegen van een meisje, dat hem nog even in haar woning heeft uitgenodigd voor een drankje. Tussendoor verschijnen opmerkingen als 'Zet je zin nooit door' en 'Ga niet te ver'. Ter lering. Niet: ende vermaeck. li Zaterdag is het zover. In een ongetwijfeld dampende Vereeniging in Nijmegen zal de Pvd A-achterban eindelijk zijn congres houden over de wao. Wordt het steun voor PvdA-leider Kok of gaat hij toch af door de zijdeurAlle weekbladen geven deze week een voorbeschouwing. De Groene trekt zelfs vier artikelen voor het PvdA- drama uitvoor Guikje Roethof staat de uitslag van de stemming al vast. De partij zal aan het eind van een ongetwijfeld zinderende vergadering toch het vertrouwen in haar leider uitspreken. Kok als Houdini. „De boeienkoning zal zich, onder aarzelend tromgeroffel, uit de ketenen van de partij bevrijden". Een kwartet PvdA-insiders maakt zich in De Groene op voor het congres: het inmid dels verti'okken kamerlid Piet de Visser, hoogleraar economie Rik van der Ploeg, Klaas de Vries (VNG-direc- teur) en Hans Verkoren, di recteur van de NMB-Post- bank. De Visser: „Mag ik dan nu even het achterste van mijn tong laten zien? Ik geloof dat Kok volstrekt ge lijk heeft. Hij gelooft terecht niet in die volumemaatrege lenKok bekent gewoon als sociaal-democraat: ik heb zo weinig invloed in de sa menleving dat ik de proble men waar het werkelijk om gaat, niet kan oplossen. Dus trekt hij maar aan de nood rem". de essaybijlage dat hij zich zelf „verdacht" begint te vinden, nu hij zoveel politie ke macht heeft. Macht is im mers omgeven door verlok kingen en verzoekingen. „Ik bevind mij in een wereld van voorrechten, van uit zonderingen, van protectie. In een wereld van promi nenten die langzamerhand niet meer weten hoeveel een tramkaartje of de boter kost, hoe je koffie zet, auto rijdt of telefoneert". Piet de Visser heeft zijn con clusies naar aanleiding van de wao-perikelen al getrok ken. Hij vertrok. Kamerlid Frans Moor dreigt dat zater dag te doen. Zijn ontslag brief ligt al klaar. Als het congres Wim Kok steunt, stapt-ie op. De laatste weken voelde hij zich „ongewassen en vies" als hij de zaaltjes uit kwam waar hij tegenover wao'ers het beleid van zijn partij moest verdedigen. Moor als leugenaar door het land, dat kan hij niet. Wel vindt hij dat misbruik van de wao moet worden tegen gegaan en ook de werkge vers (die hun personeel naar de wao afschuiven) moeten eens wat harder worden aangepakt. „Ik zie hoe de tuinders in het Westland hun personeel behandelen. Maar ja, die stemmen alle maal op het CDA. Bij de verkiezingen zie je in hun tuin steeds grotere borden met 'Stem op Lubbers' staan. Die borden groeien met hun bungalows. Zij gehoorzamen God noch gebod. Maar dat wordt toegestaan". Zo aan het eind van het wie- Ierseizoen doet VN nog eens uit de doeken wat er alle maal in het koffertje van de soigneur zit. Niet alleen pleisters en ijsklontjes dus. De topsporter van nu heeft een grote keus uit toegestane én verboden middeltjes die de prestaties soms aanmer kelijk kunnen verhogen. Deze week een compleet overzicht van al die enge dingen. In potjes, doordruk- strips of als injectievloeistof. Douwe de Boer, dopingspeci- alist uit Utrecht: „Een atleet die het een beetje slim aan pakt, wordt nooit betrapt". Kees-Jan Backhuys geeft al vast een waarschuwing mee voor degenen die zondaga vond weer aan de buis ge kluisterd zitten voor een nieuwe aflevering van Twin Peaks. „Pas op voor de scène bij de dierenarts. Wie op dat moment toevallig een hap van zijn donut of een slok zwarte koffie neemt, moet oppassen, want wat er ge beurt is om te stikken van het lachen. Zelfs een figu rante op de achtergrond kan haar lachen niet inhouden". Het coververhaal van Else vier over de zogenaamde YORK regeri in aan ivier Pt ies eer id. Sal aal Be1 I) zijn 'bende van vier' dit coup zou beramen Wim Kok, werd eerdei n week al uitgebreid beli var] de pers. Maar Elsevier e over de PvdA. fractievoorzitter Wöl een n 'de erfopvolger van verschijnt ten tonele. klaar voor om Win straks op te volgen als leider, als deze zaterd veld moet ruimen? ambitie is niet die om leider te zijn. Ik vind i ons echt niet in deze i laties moeten begeven' Wöltgens. Met woorden, Thijs is be^ baar, aldus het weekbl Eveneens een media-s dan van andere orde, is zaterc AVRO-uitzending zorgt, die leeft' (radio De actiedag moet het van de zorgsector wei opkrikken, zodat het neelstekort kan worde gepakt. Maar is er eij wel een tekort aan vei kundigen? Helemaal n dus Elsevier. Er is een schot, alleen doen de huizen nauwelijks of moeite hun personee zich te binden. Een "JNLx. beeld: „Toen een vei Ami kundige zwanger i heers- vroeg ze de personeel rheid A_ DE KC P id ov wordi mili eek n- igerlei tionaris of ze mocht gaan werken. lastig, zei het ziekenhuf^f vendien slecht voor tiënten, want die zien B veel verschillende n om zich heen. Een o contract kon Graag of niet, en voo|nt Bui zo twaalf anderen". Het gaat slecht in de wereld. De orderport c les raken leeg en de c(n 'op rentie is moordend. Net Pen logisch dat sommige e bouwbedrijven hun hete actie ken in het buitenland! vervi Kondor Wessels uit h indi bijvoorbeeld. Een bedjt. al zeven jaar met sucjvoltooi tief is in de Bondsreplgton 1 Bestuursvoorzitter Hjat An der Maas: „In Duitslagde N; voor ons de toekomstenen h kunnen we de komem Irak ren nog flink groeien uur te in eigen land is de geho uit". fcvapen Doralsr hoofc adat er tlopen. izelfde HN portretteert de ^te Hui mees Tran Due Hun buitei die in 1981 als bootvjgton ling in Nederland freiginf kwam en enkele wekaf. W leden als pastor werkten c wijd in de r.-k. Hoefcieus parochie in een nieuw vastg wijk in Alkmaar+s in Voor hem is Nederlakiertre hemel op aarde", zegt- docu een klein bootje meikopte dan 100 andere Vietnai en dobberde hij dagen bgen v storm op zee. „Aanlin blij waren zowel christenn de boeddhisten. En op adat 1 geven moment werd Husa dat iedereen tot zijn ouwba£ God moest bidden orj prob Het was 15 augustus. Igswap van Maria ten Hemel milité ming, en samen bad^den c kom ons nemen, Heecbegelc onze zielen. Maar in in toen gebeurde zal ik j en van mijn leven nieéhakel vergeten. Vanuit heiiing t doemde een Amehaar schip op....". lelijke Oud-CDA-fractieleidqenhei Aantjes voorspelt dahaar d Kok zaterdag een bedoe cheque zal vragen. „Hl van gres mag stemmen ovfeid on en de wao-voorstellenadige men heeft in werkel) geen keus. Dat leidt fenlope roepelijk tot wrok <fae VS makkelijk kan omslfe com] wraakgevoelens". jjn: ire esc rde te Baties HI>DET In"1 afl- HP /De Tijd probeert |te loc voorbereiding op hetflddadi congres toch nog iet$ks pi ligs te maken door eei zenbord voor het heil in het hart van het n!\lf}h op te nemen. 'DilwVVl staat 48ste op de ka en u vindt de van uw kabinet a-sol hebt één beurt tijd n<| na te denken".. De reacties op het plr Rudy Fuchs, directe! het Haagse Gemee[i seum, om een paar 1 te verkopen zijn nil Inderdaad, met dat gfl je weer andere schil! kopen. Maar is de van die Picasso's nd§ wel zo nodig? NienT der Helm, secretaris! Vrienden van het temuseum is bang ontwikkeling. „Fuchl steeds rtlcksichtslosei die Picasso's heeft hif~ Zo tenlandse particulief9 dei pers op het oog. Dat if Qete vorige week op de plöchtc ferentie met een rooi. toegegeven. Ik denk|?ar'® nog meer in zijnRra£a voert". rs nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4