ok: geen laats voor isiscomité 5 BINNENLAND 3 fit Industriebond teleurgesteld over geringe animo werknemers Suggestie Ruding over openbaar onderwijs is tegen de grondwet Twee jaar cel geëist in Roadster-affaire SIEMENS Bij aankoop van een Siemens droogautomaat tijdelijk max. f100,- terug. 'IócSomant liologen Radboud r huis gestuurd ,nGEN De directie van het Acade- rj 1 1n<vnH C D Str,|» weinig het !a i: verwf1 leden he Allf van amer Ie maai DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1991 Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud 'leeft gisteren drie van de zes cardiologen - zij waren inmiddels in het werk gegaan - naar huis ge- De cardiologen mogen zich in ieder na het kort geding dat maandag in dient, niet meer met hun patiënten 1. De directie van het AZN is vol- n woordvoerster uiterst pessimistisch kans op een oplossing van het con- ssen hen en de zes cardiologen en -rezen dat de patiëntenzorg daardoor ar komt. Uit verspreide dienstroos- rebleken dat de zes zieke cardiologen komende tijd niet meer ingedeeld .blgens de directie is dit gebeurd „om llfentenzorg te kunnen waarborgen". to vi 't af Kamer wil beter toezicht op 'geheime' overheidsuitgaven DEN HAAG Geheime uitgaven van de overheid moeten in alle gevallen rechtstreeks en persoonlijk kunnen worden gecontroleerd door de voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Hetzelfde geldt voor eventuele geheime ontvangsten. De Tweede Kamer heeft er gisteren mee ingestemd dit vast te leggen in de zogeheten Comptabiliteitswet die het financieel beheer bij het rijk regelt. Volgens een gegroeide praktijk mag de president van de Rekenkamer de uitgaven met een geheim karakter wel inzien, maar dit is nergens formeel vastgelegd. Het gaat om enke le miljoenen guldens per jaar, die voornamelijk wor den uitgegeven voor activiteiten van de inlichtin gendiensten. Ongeveer een jaar geleden kwam een dergelijk geval nog in het nieuws via de zogeheten Gladio-affaire, een geheime commando-organisatie die werkte met geld waarover het parlement geen controle kon uitoefenen. PvdA wil af van bezuinigingen op sociale vernieuwing Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Tijdens het Partijcongres van de PvdA komend week einde in Nijmegen zal een motie worden ingediend tegen de bezuini gingen op de sociale vernieuwing. Het initiatief daartoe is afkomstig van een aantal afdelingen in het gewest Noord-Holland-Zuid. In de motie wordt de Tweede kamerfractie van de PvdA opgedragen 'bezui nigingen op de sociale vernieuwing met kracht van de hand te wijzen'. De fractie zou er ook op moeten aandringen dat de bevoegdheden op het gebied van sociale vernieuwing steeds meer worden overgeheveld naar de gemeenten. De motie is opgesteld door de afdeling Hilversum van de PvdA. In de plannen van het kabinet zou onder meer op de stadsvernieuwing, onderdeel van de sociale vernieuwing, 150 miljoen worden bezuinigd. De vier grote steden in ons land hebben daar al met kracht tegen geprotesteerd. Opnieuw aanhoudingen in zaak clenbuterol HENGELO Een dierenarts in Hengelo, zes vee houders en twee veehandelaren in Twente zijn gis teren aangehouden in verband met het groot scheepse onderzoek naar de handel in en het ge bruik van verboden groeibevorderende middelen. De Hengelose dierenarts, de zes boeren en de twee veehandelaren zijn aangehouden in verband met overtreding van bepalingen in de Diergeneesmid delenwet en valsheid in geschrifte. In monsters van voer, urine en diergeneesmiddelen, die tijdens huiszoeking op 6 september zijn genomen, is vol gens justitie het verboden groeibevorderend mid del clenbuterol aangetroffen. In totaal zijn er sinds de invallen van 6 september 15 mensen gearresteerd, onder wie de directeur van het farmaceutisch bedrijf Dopharma. Hij wordt er van verdacht het brein achter de organi satie te zijn. Verdere afslanking bij de gemeenten DEN HAAG De werkgelegen heid bij de Nederlandse gemeenten is vorig jaar opnieuw gedaald. Het aantal volledige arbeidsplaatsen nam in 1990 af met ruim 3000 (1,8 procent), terwijl het aantal werkne mers sinds 1982 reeds met 15 pro cent was gekrompen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) noemt het doorzetten van de daling opmerkelijk, omdat de gemeenten er de laatste jaren juist taken bij hebben gekregen. Het gaat om ta ken op het gebied van bijvoorbeeld milieu, sociale vernieuwing en de arbeidsmarkt. De inkrimping wordt verklaard uit privatisering, efficiën- cy-maatregelen en bezuinigingen. 'T HOUT HAAG Wim Kok en plaats voor een jjmité binnen de ii onder leiding van lrtijvoorzitter André Louw. De huidige leider is welis- ok van mening dat •tij vernieuwd moet 1 maar hij eist voor de hoofdrol op in t dit gisteren weten via hriftelijke verklaring, geerde daarmee weer [raken van oud-voorzit- 1 der Louw. Deze had VARA-televisie cate- I iontkend dat hij uit was 'I greep naar de macht. Kok alleen maar be- i im willen zijn en hij in dat vorige week in jprek onder vier ogen laten weten, nnen de PvdA-top ge en dat niet. Minister van ontwikkelingssa- rking drukte dit giste- volgt uit: „Ik heb be- Idat André van der leeft gezegd dat een [reep niet zijn bedoe- [s en dat zijn initiatief was als een ondersteu- )aar ben ik blij mee. |et is ervaren - en zo jenkele mensen het ook legd - als een afzwak- n de positie van de po pider, van Wim Kok _r Louw reageerde gis- d weer woedend op de !an Pronk. „Pronks uit- Ct een schril licht op de ngen in de partij", al- |i der Louw. Ook Hans ink, één van de kandi daat-leden van het crisiscomi té, bleek verbitterd. Volgens Kombrink speelt de discussie zich alleen nog maar af op het niveau van verwijten. „Op deze manier heeft het weinig zin wat dan ook te onderne men". In de PvdA-top wordt gezegd dat Van der Louw in het be wuste gesprek met Kok heeft voorgesteld dat een drieman schap onder zijn (Van der Louws) leiding vorm zou gaan geven aan het proces van ver nieuwing in de PvdA. Op het voorjaarscongres van 1992 zou dit driemanschap dan met een voorstel moeten komen waar tegen het partijcongres, het hoogste orgaan in de PvdA, vervolgens alleen nog maar 'ja' of 'nee' zou kunnen zeggen. Onaanvaardbaar, liet Kok gis teren schriftelijk weten, met de hartelijke instemming van de andere PvdA-bewindslie- den en van fractieleider Wölt- gens. Van der Louw en zijn vrienden mogen meedenken over vernieuwing maar daar houdt het mee op. „Het voor jaarscongres van de PvdA," al dus Kok in zijn verklaring, „staat in het teken van de in houdelijke en organisatorische vernieuwing van de partij. Het is van groot belang dat er een breed draagvlak is in de partij voor deze vernieuwing. Iedere bijdrage is daarbij welkom. Kritische bijdragen zijn voor het welslagen van de discussie zelfs onontbeerlijk. De komen de maanden zal ik, als het par tijcongres daartoe komende za terdag (in Nijmegen) de ruimte biedt, leiding geven aan dit proces. De verantwoordelijk heid voor deze discussie hoort immers bij de leiding van de partij te berusten - en in laat ste instantie bij het partijcon gres - en kan niet worden overgenomen door een comi té". k-congres rechtstreeks op radio jAAG Het PvdA-congres dat aanstaande zaterdag in In wordt gehouden, zal rechtstreeks worden uitgezonden AVRO, TROS en NOS op Radio 1. Op dit congres wor- wao-plannen van het kabinet en de positie van partijlei- besproken. Om ongeveer tien uur begint de uitzending toespraak van waarnemend partijvoorzitter Castricum. volgt het afscheid van ex-partijvoorzitster Maijanne m Koot. aarna Kok om 11.30 uur het woord neemt. Verwacht lat de discussie tussen de afgevaardigden van de partijaf- Kieijn (chef), h tot in de avond zal duren. piswagen rijdt 1 ziekenauto ia. H Pief 0 815) a. A van Hold Roo. drs K vRDORP Een vuil- D Dijheeft gistermiddag een üto geramd aan de at van het Elisabeth lis aan de Simon Veithoven. b in Leiderdorp. De 32- s Pieterse fansburgse bestuurder ziekenauto reed naar v Diekstra, l Lkant van de weg om :hneider parkeerde auto heen. moment kwam uit de an het ziekenhuis een eidingsgebiedrce va? d? gebroeders Iting Pers Umeg uit Leiden gereden, in Nedd door een 33-jarige in- Mlan Oegstgeest. De be 'leveij^ bonden elkaar niet rsbureaus. in en er ontstond een (Praag), I waarbij flinke mate- 'A,h ide aan de ziekenwa- ond. Alle inzittenden (Moingedeerd. (Belgrq exclusieve veP1 ontvangen Bel tussen Vertaal#9-00 uur. zaterdags tussen 15.00 uur, telefoonnr.071- |uw krant wordt nog dezelf- nabezorgd. A. Heering (f Inspectie vrachtwagen In overall inspecteert mr Pieter van Vollenhoven (rechts) samen met opperwachtmeester H. Tim merman van de rijkspolitie de rem-aansluitingen van een trekstang van een vrachtwagen. Van Vol lenhoven, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, bracht gisteren een werkbezoek aan de Algeme ne Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen. FOTO: ANP NUNSPEET De Indus triebond FNV is teleurge steld over de geringe ani mo van werknemers om te staken tegen de voorge nomen ingrepen in ziekte wet en wao. „We hadden de stakingen graag veel breder gezien, daar moeten we eerlijk over zijn", aldus bestuurder H. Peperkamp gisteren in Nunspeet. Peperkamp schrijft de tegen vallende actiebereidheid toe aan de afstand tussen de lan delijke politiek en de werk vloer. „Men denkt: ziektewet en wao liggen vast in de cao, waar zouden we ons druk over maken. Als het eenmaal naar de cao wordt vertaald, wordt de strijd veel heviger", ver wacht Peperkamp. Extra com plicatie is het niet meestaken van de CNV- en MHP-bonden, waardoor binnen bedrijven spanningen ontstaan en men omwille van de onderlinge verhoudingen voor de weg van de minste weerstand kiest. Druk en Papier FNV heeft gisteren tot actie opgeroepen bij het regionale dagblad de Gooi- en Eemlander in Hilver sum. Het blad zal daardoor mogelijk vandaag niet ver schijnen. Bij de Perscombina tie in Amsterdam (Volkskrant, Trouw en Parool), de Neder landse Dagbladunie in Rotter dam (Algemeen Dagblad, NRC Handelsblad) en Wegener-Tijl (onder meer Utrechts Nieuws blad) waren de leden niet be reid om te staken. Ook de gra fici van De Telegraaf gaven geen gehoor aan de stakings- oproep. Autokrakers aangehouden SASSENHEIM De politie van de Haarlemmermeer heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee 18-jarige Am sterdammers op rijksweg A4 ter hoogte van Nieuw Vennep aangehouden. Zij worden er van verdacht dat zij diezelfde nacht acht auto-inbraken en vijf pogingen tot inbraak in auto's hebben gepleegd in di verse straten in Sassenheim. Het tweetal had diverse auto radio's en autotelefoons buit gemaakt. Been gebroken LEIDEN Het niet verlenen van voorrang heeft een 22-ja- rige vrouw uit Leiden gister middag een gebroken been ge kost. De vrouw fietste vanuit de Janvossensteeg de Van der Werfstraat in maar verzuimde een 20-jarige f ietsster die van rechts kwam voor te laten gaan. Medisch Centrum West eerder op de kabel HILVERSUM De kijkers van een aantal kabelnetten in Zuid-Limburg kunnen vroeg tijdig naar Medisch Centrum West kijken. Tegen betaling van een tientje per aflevering kunnen zij op zondag al de af levering van de serie zien, die pas op de vrijdag daarna in ge heel Nederland op de buis komt. Dat heeft TROS-direc- teur C. Wolzak gisteren ver klaard bij de presentatie van het winterprogramma. Het te gen betaling aanbieden van programma's met ingang van het winterseizoen is bedoeld als experiment. Man slaat met hoofd tegen voorruit auto LEIDERDORP Het niet dragen van de autogordel heeft een 50-jarige man uit Gouda gistermiddag op de rijksweg A4 in Leiderdorp een forse hoofdwond opgeleverd. De man zat als passagier in de auto bij een 31-jarige man uit Gouderak. Deze zag te laat dat er ter hoogte van het Elisabeth Ziekenhuis een file stond en reed in op de achterste auto, bestuurd door een 29-jariee Hagenaar. De man uit Gouda vloog met zijn hoofd tegen de voorruit. De ruit brak niet, maar werd ingedeukt in de vorm van het hoofd van het slachtoffer. Deze liep door glasscherven snijwonden op en een pijnlijke nek. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden afgevoerd. De materië le schade was aanzienlijk. Perspoort STAATSSECRETARIS WALLAGE: Door een reusachtige magneetkaart door een sleuf te trekken opent premier Lubbers het nieuwe Rotterdamse perscentrum 'Perspoort'. Volgens de initiatiefnemers moet 'internationaal communicatiecentrum Perspoort', zoals het instituut voluit heet, een centraal punt worden waar persconferenties en andere pu- bliciteitsevenementen aan bod komen. FOTO: ANP ARNHEM Met zijn pleidooi voor verbijzonde ring van het openbaar on derwijs ondergraaft O. Ruding, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) het hele onder wijsstelsel van openbaar en bijzonder onderwijs; openbare scholen laten uitgaan van verenigingen of stichtingen is tegen de grondwet. Die boodschap gaf staatssecre taris J. Wallage van onderwijs gisteren mee aan de Vereni ging van Besturenorganisaties van Katholieke Onderwijsin stellingen (VBKBO), die in Arnhem congresseerde. „Als het openbaar onderwijs niet meer openbaar is, is het bijzonder onderwijs niet meer bijzonder", zo vatte hij zijn standpunt samen. Ruding had in zijn toespraak het congres voorgehouden dat het openbaar onderwijs verbij zonderd dient te worden, om dat daardoor direct betrokke nen meer invloed krijgen op beheer en bestuur van de school. De kosten van het openbaar onderwijs worden door zo'n maatregel lager, al dus Ruding. De staatssecretaris was het wel eens met Ruding dat de ge meenten niet langer bevoegd gezag van het openbaar onder wijs moeten zijn, maar hij stelt een publieke bestuursvorm voor van het openbaar onder wijs, zoals die bij onder meer waterschappen is geregeld. 'Ondernemend' Ruding legde in zijn toespraak de nadruk op het 'onderne mend school besturen'. Hij be doelde daarmee onder meer dat schoolbesturen meer zelf verantwoordelijkheid moeten willen dragen voor inhoud en vormgeving van het onder wijs. Die houding heeft be trekking op de relatie met de overheid als subsidieverlener, maar ook met de manier waarop de school in de samen leving staat. Door de snelle veranderingen worden steeds andere eisen gesteld aan de scholen. Te veel verantwoor delijkheden zijn in de afgelo pen decennia naar de rijks overheid gegaan, vond Ruding en daarmee is volgens hem veel dynamiek verloren ge gaan. Het élan ten tijde van de emancipatiestrijd van het bij zonder onderwijs moet terug keren, vond de oud-minister. Ruding bepleitte een veel meer bedrijfsmatige aanpak van het onderwijs: minder re gels van boven af, de rol van de overheid als werkgever af schaffen en de scholen zelf als werkgever laten optreden, een branche-cao zoals in de markt sector gebeurt. Ook valt te denken aan een verregaande verzelfstandiging van beste ding van overheidsgeld per school. Een uiterste conse quentie van deze marktgerich te aanpak kan zijn dat een school failliet gaat. De NCW-voorzitter bepleitte niet alleen een forse taakver mindering voor de overheid, ook de landelijke onderwijs organisaties krijgen bij onder nemende scholen veel minder te doen. Veel zaken die nu nog centraal worden geregeld, kunnen op schoolniveau wor den opgelost, vond hij. De overheid zou de landelijke or ganisaties als de besturenorga nisaties en de onderwijskoe- pels ook niet langer in stand moeten houden, vond Ruding. Het bestaansrecht van derge lijke organisaties moet vooral worden ontleend aan het draagvlak dat zij bij de aange sloten leden (scholen) kunnen behouden. ROTTERDAM Tegen de 33-jarige C.P. uit Rotterdam, oprich ter en enige eigenaar van het in 1987 failliet verklaarde Road- ster-autoverhuurconcern, is gisteren voor de rechtbank in de Maasstad een gevangenisstraf van twee jaar geëist. Volgens aanklager mr. Ong Sien Hien heeft P. zich als bezitter en feitelijk leidinggever van de Roadster-Groep, schuldig ge maakt aan oplichting, fraude en valsheid in geschrifte. De officier van justitie eiste tegen de directeur van Roadster, de 30-jarige B.S. uit Krimpen aan den IJssel, achttien maanden cel. Deze verdachte zou als algemeen directeur hebben meegedaan met de „zwendelpraktijken" van P. Door onduidelijkheid in de Roadster-constructie bepleitten de advocaten van beide verdach ten vrijspraak. Uitspraak woensdag 9 oktober. Geen tweede zedenmisdrijf bekend als dat in Enschede ENSCHEDE De zeden- zaak, waarbij een nu 13- jarige jongen uit Enschede is betrokken, kent zijn ge lijke niet in de wereldlite ratuur over seksuele mis drijven. Volgens mevrouw drs. F. Lamers van afde ling Speciale Pedagogiek aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam is het unieke van de zaak niet alleen de omvang (meer dan 200 kinderen van drie tot tien jaar werden het slachtoffer), maar ook de jonge leeftijd van de da der. „Ik heb alle mogelijke weten- schappelijkke informatie, on der meer uit de Verenigde Staten, ingezien, maar ben geen vergelijkbaar geval tegen gekomen", aldus mevrouw La mers. Mevrouw Lamers, die betrokken was bij het advise ren van politie en hulpverle ningsinstanties in Enschede, heeft grote waardering voor de zorgvuldige wijze waarop politie, justitie en hulpverle ningsinstanties ouders en slachtoffertjes hebben bege leid. Dat gebeurde zowel in groepbijeenkomsten als tijdens indivuduele gesprekken. „Door een tijdige en goede op vang is veel leed in de toe komst voorkomen", zo stelt ze tevreden vast. Ook de bekende kinderrechter prof. dr. J.E. Doek uit Amsterdam noemt de omvang van de zaak en de leeftijd van de dader uniek. „Met name in de Verenigde Staten is de laatste vijf jaar meer aandacht voor dit feno meen ontstaan. Daar zijn in middels preventie- en thera pieprogramma's opgezet voor deze jeugdige seksuele delin quenten, die soms tot bevredi gende resultaten leiden". Doek voelt niets voor gerichte alge mene voorlichting aan kinde ren over mogelijk seksueel ge welddadige leeftijdsgenoten. „Je zou kinderen daarmee angst inboezemen voor elk on schuldig spelletje doktertje spelen of zelfs voor het ver kennen van de seksualiteit als ze in de puberteit komen. Ik denk wel dat het zinvol is, dat er op scholen of in het gezin over gepraat wordt", vindt Doek. De publiciteit rond deze ze denzaak heeft inmiddels tot grote onrust geleid in de En schede wijken. De politie leidt dit af uit de reacties waarmee zij wordt overstelpt. Aan wel ke geestesziekte de jongen lijdt, is overigens nog niet be kend. De knaap wordt op dit moment in een therapeutisch centrum behandeld. Of hij tot zijn handelen is gekomen om dat hij zelf vroeger seksueel zou zijn misbruikt, is nog niet zeggen. In verband met moge lijke incest is zijn vader (42) aangehouden. Schoonmaakbedrijf wao-stel ontdekt SITTARD De gemeentepo litie van Sittard heeft gisteren een echtpaar aangehouden op verdenking van het plegen van valsheid in geschrifte. Zo wel de man als de vrouw ge noten een wao-uitkering. Het duo had daarnaast echter sinds 1988 een goed lopend schoon maakbedrijf waarin 25 partti mers werkten. De parttimers genoten naast hun inkomen als schoonmaker eveneens een uitkering. Het bedrijf maakte vliegtuigen schoon op de luchthaven Maastricht en het vliegveld van Keulen. Het GAK in Sittard werd daarvan niet op de hoogte gesteld. ER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON HST ÉR AAN I WAT JÉ cP IÉN JÉ BRocP HéBt. IK HÉB /VIUI ZÉN- SAP APÉ MÉTÉS'. PRoÉF PAN! PAT IS HIÉR zlÉ JÉ SÉ ÉN /HUI- ToCH ÉÉN ZÉNSALAPÉI SNCRHAAR? PAT IS PÉKKÉR! SAMWICH- I HMWiAM'. spréap; K-,, KONINKLIJK HUIS 27 september Prinses Margriet verricht te Utrecht de officiële opening van het vernieuwde gebouw, de Domus Medica, van de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG). De KNMG, de overkoepelende art senvereniging in Nederland, heeft als voornaamste doel stelling de bevordering der ge neeskunst in de meest ruime zin. Dubbele tol op Franse wegen ROTTERDAM Vakantie- gangers kunnen deze maand worden verrast door een na- heffing van de Franse tolwe gen. Door een fout in de com puter zijn duizend tolwegtran sacties twee keer afgeboekt. Het gaat in Nederland om en kele honderden weggebruikers die de tol hebben betaald met een Eurocard. Eurocard Ne derland in Rotterdam ontdek te de fout het afgelopen week einde. Volgens een woordvoer der wordt het bedrag dat te veel is afgeschreven volgende maand teruggestort. Siemens geld-terug-actie. Op de elektronische condensatie droogautomaat, WT 57010 f Op de elektronische droogautomaat, WT 44010 Op de tijdgestuurde droogautomaat, WT 42310 Siemens. Doordacht en duurzaam.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3