1 AFRIKA STERFT VAN DE HONGER GIRO 555 Habbad-bewoners wachten op komst Messias f] GEESTELIJK LEVEN OPINIE Bisschoppen hadden het aan de stok met Yaticaan „Kerken in Westen verwaarlozen vrouwenstrijd COMMENTAAR DAT LATEN WE TOCH NIET GEBEUREN! DEN HAAG CeldóeSowa/nt CeidaeSouaatit DONDERDAG 26 SEPTEMBER 19 Tclae Christelijke gereformeerden: zondagsrust goed voor samenleving VEENENDAAL Het vasthouden aan de vrije zondag is goed voor de samenleving. Het is een begrenzing van de algemene claim die de economie op mens en maatschappij legt. De mens is er niet voor de economie, maar de econo mie voor de mens. Dit schrijven de deputaten (deskundi gen) Kerk en Bedrijfsleven van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Nederland in een brochure over de zondagsrust. Zij vinden dat werken op zondag zoveel mo gelijk moet worden bestreden. De toeneming van flexibe le werktijden zorgt ervoor dat de samenleving minder rustpunten heeft. Daarom is de zondag als gemeenschap pelijke vrije dag van onschatbare waarde, menen de de putaten. Bij de zondagsrust gaat het om een keuze voor God en de prioriteiten van Zijn Koninkrijk enerzijds en het geld anderzijds, aldus de deputaten. Vorige week hield het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) een pleidooi voor bescherming van de zondagsrust door de overheid. Industriepastoraat wil betogen tegen wao-plannen AMSTERDAM Het industriepastoraat DISK roept de kerkleden op samen met de vakbonden op 5 okto ber in Den Haag te demonstreren tegen de WAO- plannen van het kabinet. In een open brief dringt Er Zijn mensen die DISK (Dienst in de Industriële Samenleving vanwe- geen gezicht doch ge de Kerken) er bij de plaatselijke kerken op aan te slechts gezichten ijveren voor meer rechtvaardige oplossingen voor hebben WAO-vraagstuk en daadwerkelijke pastorale zorg en begeleiding te geven aan WAO-ers, die per soonlijk geraakt of geschokt zijn door de kabinets- Peter Sirius plannen. DISK herinnert eraan dat het kabinet bij zijn aantreden in 1989 het behoud van een leefbare uitkering „een kwestie van beschaving" heeft ge noemd. De norm daarvoor blijkt opschuifbaar, waar door de situatie van mensen steeds meer bedreigd wordt. „Angst en massale bestaansonzekerheid keren sluipend weer in Nederland. Als pastores en kerken kunnen we deze ontwikkelingen niet ongemerkt la ten passeren", aldus DISK. IKV: handhaving bescherming Kurden DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft de ministers Van den Broek (buiten landse zaken) en Ter Beek (defensie) gevraagd om terug te komen van hun besluit eind deze maand de Nederlandse mariniers uit Zuid-Oost Turkije te rug te trekken. Het IKV maakt zich grote zorgen over de veiligheid van de Kurden. Het spreekt van „onthutsende praktijken van het Turkse regime te genover de Kurden in de grensregio met Irak". Bovendien blijft het Iraakse bewind bombarde menten en andere militaire aanvallen op de Kur den in Noord-Irak uitvoeren. Het IKV is het met de ministers eens dat „de veiligheidssituatie van de Iraakse Kurden onmiskenbaar verbeterd is, dank zij de aanwezigheid van de VN-eenheden". Maar deze bewering mag „niet gebruikt worden om de bescherming van de Kurden nu te gaan verminde ren". De geallieerde landstrijdkrachten zullen he lemaal worden teruggetrokken, terwijl de lucht strijdkrachten versterkt worden. TEL AVIV „Iedere morgen", zegt de tienjari ge Hadassah Muzikant, „neem ik tien cent mee naar school. Dat geld is voor de armen. De juf frouw zegt dat de Messias sneller komt als je geld aan de armen geeft". Het orthodox-joodse meisje, ondanks de Israëlische na- jaarswarmte gekleed in een bloesje met lange mouwen, een tot op haar kuiten reikende rok en kniekousjes, kijkt me ernstig aan. „Ik bereid me elke dag op de Messias voor door mitzwot, goede daden te doen. Bijvoorbeeld mijn moe der helpen in de keuken. Mis schien komt Hij vandaag wel. Dan zal ik mijn wittg feestjurk aantrekken." Hadassah Muzikant woont in Kfar Habbad, vlak bij Tel Aviv. Het dorp is het Israëli sche centrum van de ultra-or thodoxe Habbad-beweging, die over de hele wereld honderd duizenden aanhangers telt. Habbad is de afkorting voor de Hebreeuwse woorden voor wijsheid, kennis en begrip. Het is de meest invloedrijke sekte binnen de Hassidische bewe ging, die zo'n tweehonderd jaar geleden werd gesticht door de joodse geleerde Barl Shem Tov. Habbad telt op d t moment over de hele wereld zo'n 1700 centra, van waaruit de aanhangers worden uitge stuurd om de minder gelovige broeders en zusters aan te zet ten tot liefde voor de Schepper en de vreugde in het geloof. Habbad telt onder zijn aan hangers mensen als de voor malige Israëlische president Zalman Shazar en de rockmu- sicus Bob Dylan. „Onze geestelijke leider, de Lubavitscher rebbe", zo ver telt Hadassah's moeder, de 39- jarige uit Nederland afkomsti ge Elisheva, „heeft ons verteld dat de dag van de Verlossing nabij is. Hij heeft ons opgedra gen veel te bidden en uit de Bijbel te lezen. Wij geloven dat de Messias elke dag kan ko men". Zo gespannen is de Messias- verwachting in Kfar Habbad, dat niet alleen de kleine Ha dassah in haar schoolklas da gelijks liedjes zingt over de komst van de Messias, maar ook de volwassenen zich in alle ernst met de vervulling van de eeuwenlange droom van het joodse volk bezighou den. Er is zelfs al een speciale krant, 'De Verlossing', die door de Kfar-Habbadbewoners wordt gespeld! En op verschil lende plaatsen in Tel Aviv hebben de Habbab-gelovigen reusachtige borden, versierd met een gele opkomende zon, laten plaatsen om het volk van Israël te waarschuwen, dat de komst van de Messias op han den is. Waarom deze plotselinge op winding? „De rebbe", zegt rab bi Menachem Brod, woord voerder van Kfar Habbad, „heeft ons gewaarschuwd dat het nieuwe joodse jaar dat deze maand begonnen is, het jaar van de wonderen zal zijn. En wij geloven hem, want hij is een echte profeet. Misschien is hij zelf de Messias wel". Orthodoxe joden, bedekt door hoofddoeken, namen gisteren tra ditiegetrouw deel aan het Tabernakelfeest bij de westelijke muur in Jeruzalem. FOTO: AP Campagne De rebbe van de Habbad-be weging, de 89-jarige Mena chem Mendel Schneerson, staat aan het hoofd van het Habbad-wereldcentrum in Brooklyn, New York. Hij leidt vandaar uit, met behulp van moderne technologische mid delen als een eigen radio- en televisiestation, fax en zelfs vi deocassettes, zijn indringende campagne, die vrome joden oproept zich geestelijk voor te bereiden op de komst van de Verlosser. „We maken nu ex tra studie van de geschriften die met de komst van de Mes sias te maken hebben", vertelt Elisheva Muzikant. „Iedere dag praten we met elkaar over de dagen van gelukzaligheid, die we zullen meemaken, als wij inderdaad de komst van de Messias mogen beleven." De Messiasverwachting is een van de beginselen van het joodse geloof. Door de eeuwen heen hebben vrome joden voor de komst van de Messias gebeden en van tijd tot tijd meenden ze Hem in een van nun leiders te herkennen. Een van de bekendste voorbeelden daarvan was de in de zeven tiende eeuw levende Shabtai Zwi, die tot ontsteltenis van zijn aanhangers tot de Islam overging! Dit keer, zo zeggen de diepge lovigen in Kfar Habbad, zijn de voorbodes voor de op han den zijnde Verlossing duidelij ker dan ooit. „Kijk maar naar de massale komst van Russi sche immigranten en de ne derlaag van Saddam Husayn", zegt Menachem Brod. „We maken een geweldig tijdperk mee". Met hele pagina's be slaande advertenties in Israëli sche en andere kranten ver spreiden zij de boodschap: 'De Messias is onderweg'. „Hij is niet, zoals wij als kinde ren op de kleuterschool heb ben geleerd, de mysterieuze oude man die plotseling op een wite ezel zal verschijnen", zegt rabbi Menachem Brod. „De echte Messias zal een groot, charismatisch leider zijn van het joodse volk." En wie an ders kan dat nu zijn dan de be jaarde rebbe zelf? „Wij zouden niet verbaasd zijn", zegt Mena chem Brod. Als jonge man studeerde Me nachem Mendel Schneerson in Duitsland wiskunde en daarna filosofie. Later werd hij in Pa rijs scheepvaartingenieur. Na de dood van zijn voorganger werd hij op 49-jarige leeftijd leider van de Habbad-bewe ging. Een revolutie binnen de joodse wereld, want de rebbe verklaarde keer op keer dat de tijd van de Messias was aange broken en dat de joodse gelo vigen zich moeten inspannen om Zijn komst te versnellen. Vooral sinds vorig jaar, toen het Iraakse leger Kuwayt bin nenviel, zijn de verwachtingen hoog gespannen. „De rebbe deed in de weken voor de Golfoorlog een aantal uitspraken die erop wijzen dat hij de boodschapper van God is", zegt Menachem Brod diep overtuigd. „Hij zei, dat Israël door God zou worden be schermd. Dat wij hier veilig zouden zijn. En dat we geen gasmaskers nodig zouden heb ben. En wat is er gebeurd? We zijn niet met gas aangevallen en er is maar een dode geval len. Is dat geen wonder?" Al jaren geleden hebben de bewoners van Kfar Habbad het wereldcentrum van hun beweging, vanwaar de rebbe met zijn vaak mystieke uit spraken zijn honderdduizen den volgelingen leidt, steen voor steen in hun dorp nage- bouwd. Het gebouw is een exacte kopie van het hoofd kwartier van de rebbe, die overigens zelf nog nooit in Is raël is geweest. „Als hij komt", zegt Menachem Brod, „zal hij er misschien wel gaan wo- En totdat die grote dag zal zijn aangebroken, maken de diep gelovigen in Kfar Habbad zich op voor de wonderen die dan zullen geschieden. „God zij ge zegend", zegt Elisheva Muzi kant, „dat ik hier leef en zo dicht bij de rebbe ben." Studiedag wijkcontactwerk in parochies Het Diocesaan Pastoraal cen trum houdt vrijdag in Zoeter- meer een studiedag over het wijkcontactwerk. Dit is een vrij nieuwe ontwikkeling in de RK kerk, ook al is zij in een aantal parochies al helemaal niet meer weg te denken. Tij dens de studiedag wordt ver slag gedaan van een recent Kaski-onderzoek over wijk- contactpersonen en toege werkt naar conclusies over de betekenis van deze vrijwilli gers voor de parochies. Plaats: Congres en wijkcen trum Meerzicht, Uiterwaard 1, Zoetermeer. Kosten 10,-. (Vervolg van de voorpagina) MADRID Tegenover de pers zei de gisteren af getreden Buxarrais dat hij al drie jaar aan slapeloos heid leidt. Buxarrais kreeg drie jaar geleden hoogstwaarschijnlijk een 'monitum' (waarschuwing) van het Vaticaan, nadat hij in het openbaar een aanval had gedaan op nuntius Mario Tagliaferri. De nuntius had naar zijn mening ten onrechte kri tiek geuit op de priestero pleiding in Spanje. Een paar jaar eerder baarde Buxarrais opzien met zijn aan val op de weelderige feesten van de 'jet set' in de luxe-bad plaats Marbella. In een her derlijk schrijven schilderde de aartsbisschop het „Danteske schouwspel" van de rijken die met hun gelach het geroep om hulp van de armen overstem den. Hun rijkdom stond vol gens Buxarrais in schril con trast met de armoede van de rest van Andalusië en de Der de Wereld. De rijken ant woordden, dat zij voor veel werkgelegenheid zorgden en dat de reizen van de paus aan zienlijk meer kostten dan hun feesten. De andere afgetreden bis schop, mgr. Nicolas Castella- nos, had het voortdurend aan de stok met de door de behou dende bisschoppen sterk ge steunde beweging Opus Dei. In een interview met de krant 'El Pais' maakte hij duidelijk het beleid van de behoudende voorzitter van de bisschoppen conferentie, kardinaal Angel Suquia Goicoechea, niet te steunen. De Spaanse kerk kampt met vele vacatures. Van de ruim 6Q bisdommen zijn er op dit mo ment 7 vacant. Bisschop Felipe Fernandez werd uit Avila overgeplaatst naar Tenerife op de Canarische eilanden. Vol gens kerkelijke kringen heeft het Vaticaan daartoe besloten, omdat Fernandez zich verzet tegen de opsplitsing van de orde der ongeschoeide karme lietessen, die in Avila haar geestelijk centrum heeft. Een minderheid van de karmelie tessen weigert zich aan te pas sen aan de nieuwe regels die na het Tweede Vaticaans Con cilie «in hun orde werden inge voerd. Deze minderheid van vooral Spaanse zusters kan in het Vaticaan op grote sympa thie rekenen. Heidendom Politici en progressieve katho lieken in Spanje hebben heftig gereageerd op de toespraak die de paus dinsdag hield tot een groep Spaanse bisschoppen. Volgens de paus breidt het moderne heidendom zich in Spanje uit en wordt het land bedreigd door echtscheiding, abortus en genetische manipu latie. Het hoofd van de RK Kerk veroordeelde de con- Maharishi Yogi sticht gemeenschap in Zambia LUSAKA Maharishi Ma- hesh Yogi heeft van de Zambi- aanse autoriteiten toestem ming gekregen om op een stuk grond daar van 20.000 vier kante km een „hemel op aar de" te vestigen. Het is de be doeling dat er 18 „modelste den" in het gebied worden ge bouwd, waarbij gebruik zal worden gemaakt van deskun digen en machines uit Bulga rije, India, Roemenie, de Sov jetunie en Joegoslavië. Het project wordt uitgevoerd door de Maharishi Heaven on Earth Development Corp. en is erop gericht ongeveer 10.000 Afri kaanse tieners te onderwijzen in de leer van de transcenden te meditatie. De Maharishi vertelde dat het project ook in andere niet na der genoemde landen zal wor den uitgevoerd. Hij dankte met name de Zambiaanse pre sident Kenneth Kaunda voor diens medewerking. Maharishi verkreeg wereldwijde bekend heid in de jaren zestig, toen hij verscheidene aan de weg tim merende popmusici, onder wie de Beatles, onder zijn clientele had. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rljssen J. Westland te Kampen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Grootegast P. Breedveld te Edmlnton (Canada) (Chr.Ref- .Church). li GENEVE De kerken in het Noorden nemen de oecumenische vrouwende cade minder serieus dan die in het Zuiden. In het Noorden wordt vaak ge dacht: wij hebben toch de vrouwen tot het ambt toe gelaten, dus voor de vrou wen is hier alles ok. De soms nogal patriarchale kerken in het Zuiden zijn veel meer bereid om aan de oecumenische decade van de kerken in solidari teit met de vrouwen mee te werken. „Het is nog geen successtory", zegt Aruna Gnanadason uit India hierover. De kerken in het Noorden denken volgens de nieuwe directeur van het vrouwenprogramma van de Wereldraad van Kerken ten onrechte dat bij hen de strijd voor de vrouwen al gestreden is. „Integendeel, ook daar is nog een lange weg te gaan." Haar is ook ter ore gekomen dat de Nederlandse Hervorm de Kerk „per definitie" haar secretaris-generaal in het cen traal comité van de Wereld raad wilde hebben, waarbij een verzoek van een zuster kerk om eindelijk eens een vrouw voor te dragen, werd afgewezen. „Een typisch voor beeld van de houding van een westerse kerk", zegt Gnanada son. Zij vindt dat de kerken in het Noorden te lang alleen maar oog hebben gehad voor de po sitie van de vrouwen in de Derde Wereld zonder in te zien dat er ook in eigen huis nog veel kan worden verbe terd. Pas nu krijgen ze oog voor problemen als de armoe de in Europa, die vrouwen nog zwaarder treft dan mannen, de positie van vrouwen van migranten en vluchtelingen en de handel in vrouwen uit de Derde Wereld. Vastgepind De strijd van de vrouwen in de kerken gaat veel verder dan een pleidooi voor de vrouw in het ambt. „Daar worden wij nog te veel op vastgepind." Gnanadason, lid van de Angli caanse Kerk van Zuid-India, is zelf voorstander van vrouwe lijke ambtsdragers. „Dat is geen geschenk van de kerken aan de vrouwen, maar een gave van God aan de kerken", zegt zij. „Maar als dit voor de vrouwen in de Russisch-Or- thodoxe Kerk nog geen punt is, zal ik niet van bovenaf dic teren dat zij zich daarvoor moeten inspannen." De vrou wen in de lidkerken moeten zelf beslissen welke onderwer pen zij willen aanpakken. De Wereldraad kan daarbij alleen maar behulpzaam zijn. De problemen tijdens de alge mene vergadering in Canber ra, waar vrouwelijke kandida ten onder druk van mannelij ke kerkleiders zich moesten terugtrekken, hadden ook hun positieve kant. „Daar werd enerzijds duidelijk dat zelfs binnen de Wereldraad de posi tie van vrouwen nog uiterst kwetsbaar is en anderzijds dat vrouwen voor hun rechten op komen. Vrouwen hadden de moed de macht van de kerk vorsten uit te dagen. Ons ge duld raakt op, zo werd in Can berra gezega." Als op toekomstige algemene vergaderingen van de Wereld raad weer zoiets gebeurt, zal dat elke keer lachwekkender worden. „De vrouwenbewe ging is niet meer tegen te hou den. Je kunt het vergelijken met de wind. Die kun je ook niet tegenhouden." Zij wijst op de gevolgen van de vrouwendecade ('een onjuist woord; het gaat niet om de vrouwen maar om de kerken') in India. Tot voor enkele jaren stonden de kerken geheel bui ten de vrouwenbeweging, die in dat land tamelijk veel in vloed heeft. Dank zij het We reldraadprogramma wordt nu de noodzaak van de vrouwen beweging ingezien. Zelfs de orthodoxe kerken in India hebben de vrouwende cade aan de orde gesteld. Daar wordt nu openlijk gestreden tegen discriminatie van vrou wen in de kerken en tegen het gebruik om bij de doop geen meisjesbaby's naar het altaar te brengen. Andere Indiase kerken hebben scholingspro- Aruna Gnanadason gramma's ontwikkeld om vrouwen voor te bereiden op leidinggevende functies in de kerk. Vaak wordt gedacht dat het de vrouwenbeweging erom gaat de macht van de mannen over te nemen. „Dat maakt ons ver dacht", zegt Gnanadason. Macht is inderdaad een be- Ontoelaatbaar diol hu VELE duizenden Nederlanders hebben vandaag gro der ondervonden van de acties in het stads- en stn voer. Reizigers in onze regio mogen wellicht weinig cardi( stakingen hebben gemerkt, andere delen van het laian het ven niet gespaard. Daar leidden werkonderbreking De ca soms zelfs, 24-uursstakingen tot vertragingen en verw »t f In Amsterdam werd de chaos vergroot doordat leden brandweer de IJ-tunnel blokkeerden, waardoor he drukke autoverkeer volledig tot stilstand kwam. Allikans en stakingen maken deel uit van de campagne van ssen 1 centrale FNV, die bedoeld is om de Tweede Kamer tovrezer re gedachten te brengen over de voorgestelde maat inzake de wao- en de Ziektewet. OVER het principiële recht van werknemers te staat geen enkele twijfel. Die twijfel is er wel over d waarop de vakbeweging momenteel actie voert te plannen van het kabinet. Op Prinsjesdag bleek al dat terban van de vakcentrales niet bereid is om als één actie te komen. Dat beeld is de afgelopen dagen allee k versterkt. De stakingsbereidheid is over het algemeer mede doordat het er naar uitziet dat de Tweede Ka plannen in grote lijnen zal steunen. Bovendien wordt tivatie verminderd door rechterlijke uitspraken, waar gekondigde stakingen worden verboden of beperkt. Zo bepaalde de president van de rechtbank in Utret L. Schuman, gisteren dat 24-uursstakingen of lan werkonderbrekingen in het streekvervoer onrechtma vanwege de zwaarwegende gevolgen voor de vervoe ven en het publiek. Acties die beperkt bleven tot derbrekingen buiten de spitsuren van telkens maxim; aaneengesloten uren" achtte hij wel toelaatbaar. In der kort geding werd de geplande 24-uurstaking in dam verboden. De Vervoersbond FNV heeft de ui van de Utrechtse rechter aangegrepen om zodanig voeren vlak voor de ochtendspits dat de spits iIAA( delen van het land alsnog volkomen vast is gelopen. 1-en p echter nooit de bedoeling van de rechter zijn geweest vonnis erkende hij dat werknemers het recht hebbei e T HO Dmité ondc staken tegen maatregelen van de regering, ook al krtijvc werkgever daar niets aan doen. Maar hij achtte het n r Loi vaardbaar dat de last van dergelijke acties wordt aijj lei teld op de circa een miljoen reizigers die dagelijks mefook v (moeten) reizen. Het is dan ook ontoelaatbaar, dat rtij vi bonden desondanks toch voor deze actievorm hebbe^ ma f de sumptiedrift van de Spanjaar den en beschuldigde hen er van te doen, alsof God niet be staat. Minister Javier Solana ver weet de paus dat zijn woorden geen betrekking hebben op Spanje. De paus zou het Spaansè volk zijn verontschul digingen moeten aanbieden, meende hij. De theoloog Casia- no Floristan zei dat „wij terug zijn in de vorige eeuw toen het modernisme werd veroor deeld". Conservatieve politici en katholieken hadden echter veel begrip voor de pauselijke woorden. Zo pleitte de voorzit ter van de conservatieve Volkspartij, Jose Maria Aznar, voor een „morele herbewape ning" van de Spaanse samen leving. dit g brifte! geerdi raken m wi n dat prek laten nnen en d, van king volgt dat leeft reep )aar 1 iet is enkel legd - ji de pider, langrijk aspect. „Maar wij wil len dat macht op een andere wijze wordt uitgeoefend zodat tegen elk onrecht wordt ge streden. Het gaat erom dat de slachtoffers, in dit geval de vrouwen, in staat worden ge steld zelf tegen hun onder drukking te strijden en die strijd te winnen." Uitgave Kantoor: Telefoon Postadres Hoofdkantoor: Telefoon Telefax Postadres: Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Chef-redacteur G.-J. Onvlee 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Postbus 9. 2501 CA Den Haag Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Stadsredactie Leiden (tel 071 - 144 046 of 071 - 144 047): R Kleijn (chef)X tot i drs J van Zeijl finger: a der (nk, k-C AAG 'avr wao-p k besp toesp volgt lat de n Herpen (chef), F. Buurman, f Sport Leiden e o (tel 071 -144 049): K. n Kesteren. [11SW Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) ^16. A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van E. Huisman, H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. VftQQp Sport algemeen (tel 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P. Alleblas, D. Dijheeft D Kiers, R Langeveld, drs. H.-F. Ruijl |uto int v Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooi Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse luis drs. P van Velthoven. lijnsbi zieke Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L fcrkanl fi Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H Schneider parkei mom» he ice vi uit Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zi|n verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kran"~ België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K S Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H Bijleveld! land, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), I drs D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athei R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heenng B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhf F Lindenkamp (Sao Paulo). R Simons (Londen), drs R Vunderink (M03 W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona) G van Wijland (Belgra F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vet publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaal# M de Cocq n 08 30 tot 17 00 i 18 00 tot 19 00 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op rr 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294.30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78.60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 39 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2