riE fieldóC SoUAOTlt Bukarest explosief na geweld Staking NZH niet volledig Geheim ier^^ 13 17 MUSEUM Wereldwijd wapenembargo tegen Joegoslavië VN-inspecteurs terug naar hotel 14 Dagen Gratis Ccidóe Sou/temt 'EMBE! k DONDERDAG SEPTEMBER 1991 20 PAGINA'S in twee katernen ■"geen plaats voor crisiscomité jië worstelt met laatste restant loniaal verleden Borf nnie t| mnmel^rtaan tussen de ichuifdeuren dse bibliotheek op zondag open perban opent ooiinstituut bij Brussel Lijk leven/opinie 9/10/11 fcegio 13/14/15 terlening 14 17 grammas 19 uzzeumenu 19 i veel bewolking en buien, mogelijk nweer. In de middag het westen ingen. - umtemperatuur seks 12 graden, gtemperatuur r 15 graden, westenwind, matig, 3 of 4 later op de eleidelijk afnemend. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25145 Losse nummers 1.45. met speciale rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage Spaanse bisschoppen leggen ambt neer MADRID Twee progressieve bisschop pen in Spanje hebben aangekondigd hun ambt neer te leggen en als missionaris te gaan werken. Beiden zeggen problemen met hun gezondheid te hebben, maar whet is een publiek geheim dat hun besluit mede is ingegeven door de kritiek van conserva tieve collega's en het Vaticaan op hun be leid. Bisschop Ramon Buxarrais van Malaga (61) gaat werken in een kindertehuis en be jaardenhuis in het Noordafrikaanse Melilla. Bisschop Nicolas Castellanos van Valencia (56) wordt missionaris in Bolivia. Hij was in 1978 de laatste bisschop die door paus Pau- lus VI werd benoemd. Pagina 2: Bisschoppen hadden het aan de stok met Vaticaan Barbie overleden LYON De oorlogsmisdadiger Klaus Barbie is in een ziekenhuis in het Franse Lyon overleden. Barbie, die in 1987 werd veroor deeld tot een levenslange gevan genisstraf wegens 'misdaden te gen de mensheid' die hij tijdens de Tweede Wereldoorlog beging als Gestapo-chef van Lyon, was 77 jaar oud. Zijn rechtskundig raadsman liet onlangs weten dat de 'slager van Lyon' aan een on- teneeslijke vorm van bloedkan- er leed en in een ziekenhuis was opgenomen. Barbie verbleef lange tijd in Zuid-Amerika en wist door zijn verblijf daar bijna I FOTO: AP ontkomen. Leiden: geen plastic stoelen op terrassen in binnenstad LEIDEN Als het aan de gemeente ligt, zullen plastic terras stoeltjes in de binnenstad worden verboden. Daarvoor in de plaats zullen de horeca-ondernemers rieten zitmeubels moeten aanschaffen. Rieten stoeltjes zouden het straatbeeld aanmerke lijk verfraaien. Dat staat althans in de Marktennota 1991, waar behalve veel woorden aan de markten ook veel woorden aan het uiterlijk van de binnenstad zijn besteed. Om de ondernemers daartoe te dwingen, zou wethouder Walenkamp (economische zaken) de verplichting graag opgenomen zien in de plaatselijke politieverordening, in navolging van Maastricht. Hij acht het vrijwel onhaalbaar om de voorwaarde op te nemen in het ver gunningensysteem: ,,De ervaring met horecaondernemers leert dat ze binnen de eisen voor het verkrijgen van een vergunning, in alle hoeken en gaten zoeken naar mogelijkheden om onder die eisen uit te komen. Dan moet het maar op deze manier". Pag. 13: Wethouder wil Leidse markt uitbreiden Ter Veld: grenzen van solidariteit in zicht DEN HAAG De toenemende vergrijzing zorgt ervoor dat het aantal mensen dat op een uitkering is aangewezen de komende jaren automatisch zal toenemen. Ook als de werkgelegenheid fors stijgt en veel meer vrouwen aan het werk gaan, zal in de nabije toekomst elke werkende tenminste één landgenoot met een uitkering moeten 'onderhou den'. „De kosten van het stelsel zijn in de toe komst steeds moeilijker op te brengen en de gren zen van de solidariteit komen dan ook in zicht", zo schrijft staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken in haar vandaag gepubliceerde nota Sociale Zekerheid. Volgens ramingen komt het totaal aantal uitkeringsgerechtigden al in 2005 boven het aantal mensen met een baan uit. Bij onveranderd beleid verslechtert de verhouding in 2030 tot 140 uitkeringsgerechtigden op elke 100 werkenden. ROEMEENSE PREMIER DIENT ONTSLAG IN BUKAREST De Roe meense premier Petre Ro man heeft vandaag onder druk van de gewelddadi ge protesten tegen zijn economische beleid zijn ontslag ingediend bij pre sident Ion Iliescu. De spanning in Bukarest nam vanochtend verder toe, nadat bij rellen gisteren vier mensen om het leven waren gekomen. In de Roemeense hoofdstad zijn vanochtend nog eens 4000 mijnwerkers aangekomen om hun 7000 collega's die een dag eerder de regeringsgebouwen bestormden, te steunen. Het Roemeense leger heeft op zijn beurt het hoofdkwartier van- de regering met pantserwa gens omsingeld. De rellen ont stonden toen duizenden mijn werkers met gekaapte treinen naar de Roemeense hoofdstad kwamen om te protesteren te gen het beleid van president Iliescu. Mijnwerkers en inwoners van Bukarest verzamelden zich vanochtend voor nieuwe beto gingen op het Plein van de Overwinning. Veiligheidstroe pen stelden twintig pantserwa gens met machinegeweren op rond de regeringsgebouwen, en achter de ramen en op de balkons verschenen parachu tisten. Veiligheidstroepen pro beerden de mijnwerkers die vannacht uit het westelijke mijnbouwgebied Jiu in Buka rest aankwamen, bij Craióva, 200 km van de hoofdstad, te gen te houden. De kompels dreigden echter dat zij olievel den en chemische fabrieken zouden opblazen als zij geen nieuwe motor voor de trein kregen. Leidse politie breekt ondergrondse hut af LEIDEN Een zeer professioneel gegraven en gebouwde on dergrondse hut in de Kneppelhoutstraat in Leiden is gistermid dag door de politie afgebroken. De jeugd uit de wijk was vijf weken lang in de weer geweest met opbouwen van de hut. Daarvoor was in het plantsoen van de Kneppelhoutstraat een gat gegraven van twee meter diep en drie bij twee meter breed. Met vakkundige hand waren steunende dwarsbalken geplaatst en werd een regenbestendig dak gefabriceerd van houten span ten en grote stukken plastic. Om de hut in plantsoenstijl af te maken was het dak bedekt met een laag aarde van twintig cen timeter. De ondergrondse hut was zo hoog dat een volwassene er gemakkelijk kon staan. Waar de afgegraven aarde is gebleven kon de politie niet meer achterhalen, evenmin of de grondwa terstand tot natte voeten had geleid. De hut is afgebroken omdat er ondanks de professionele bouwstijl gevaar voor instorting be stond. LEIDEN Niet alle bus sen van de NZH zijn van morgen tussen vijf en ze ven in de garage geble ven. In Leidschendam re den twaalf bussen uit en bleven er negentien bin nen. Ook in Leiden begon een behoorlijk aantal bus sen vanmorgen gewoon aan de dienst. Elders in het land concen treerden de acties zich vooral rond de grote steden. Tot ze ven uur waren Amsterdam, Rotterdam en Utrecht nauwe lijks met de bus bereikbaar. Na 7.Q0 uur kwam het streek vervoer op de meeste plaatsen weer langzaam op gang. De acties tegen de wao- en Ziektewetmaatregelen bleven bij het streekvervoer vanmor gen in de regio Leiden nood gedwongen beperkt tot een twee uur durende staking in de vroege ochtend bij uitslui tend de NZH. Dat was het ge volg van de uitspraak van de Utrechtse rechter in een door Bij een wao-monument in de vorm van een grote houten kruk, is een krans en bloemen gelegd waarmee symbolisch de wao en de solidariteit ten grave worden gedragen. Het zogenoemde Breed wao-front, waarin de Gehandicaptenraad en wao-organisaties zijn verenigd, protesteerde vandaag onder meer op het Binnenhof met deze actie tegen de wao-plannen van het kabinet. FOTO: MILAN KONVALINKA de busondernemingen aange spannen kort geding. De rech ter bepaalde dat er maximaal twee uur gestaakt mocht wor den, buiten de spitsuren. Gis teravond vergaderden de FNV-leden daarover in Leid schendam. De staking in de spitsuren werd afgeblazen. Vanmorgen is bij de poort van de NZH-garage aan de Rijns- burgerweg besloten het bij de werkonderbreking van vijf tot zeven te laten. Een van de chauffeurs gaf vanmorgen voor hij gewoon aan het werk ging blijk van actie-moeheid. „We kunnen niet bezig blijven. We hebben vorige week gestaakt. Ik ben het wel eens met het doel van de acties, maar op deze manier worden de passagiers te veel de dupe. Die mensen moeten ook maar gewoon naar hun werk". Bij het streekvervoerbedrijf Centraal Nederland reden er vanmorgen tot 7.00 uur geen bussen naar Utrecht. Bij West nederland werd in de rayons Ridderkerk, Nieuwegein en Sliedrecht niet gewerkt voor de ochtendspits. De werkon- derbeking bij Zuidwestneder land concentreerde zich rond Rotterdam (rayons Voorne- Putten en Heinoord). De bus sen van de NZH in Noord-Hol land reden voor een deel. Het vervoer naar Amsterdam had van de acties echter zwaar te lijden. Bij de stadsvervoerbe drijven in Utrecht, Rotterdam, Dordrecht en Maastricht is een 24-uursstaking uitgeroepen. Pagina 3: Industriebond te leurgesteld NEW YORK De ministers van buitenlandse zaken van de 15 leden van de VN-Veilig- heidsraad hebben gisteren be sloten tot een wereldwijd wapenembargo tegen alle strij dende partijen in Joegoslavië. Alle 166 VN-lidstaten zijn aan de resolutie, die op de speciale ministersvergadering unaniem werd aangenomen, gebonden. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Budo- mir Loncar, had gevraagd om uitbreiding van het wapenem bargo, dat al eerder door de EG was ingesteld. De laatste keer dat de Veiligheidsraad een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken belegde was tijdens de Golfcri sis. Hoewel verschillende lan den hebben gevraagd een VN- vredesmacht naar Joegoslavië te sturen, valt daarover voor lopig geen beslissing te ver wachten. De mogelijkheid van een VN-rol in Joegoslavië ligt heel gevoelig. Landen als de Sovjetunie, China en India, die net als Joegoslavië te kampen hebben met roerige minderhe den, zijn zeer bevreesd dat dit een precedent zal scheppen voor VN-interventies, waar van zij wel eens het volgende slachtoffer kunnen worden. Pagina 5: Traditioneel kruit vat Bosnië opnieuw een Eu ropees probleem irde mobilist rijdt ster aan IWIJKERHOUT 1-iarige fietsster uit ijkerhout is gistermid- id drie uur licht ge- eraakt, nadat zij op dé jaat in haar woonplaats "Ingereden door een 80- jutomobilist uit Heem- De automobilist kwam Verklaarbare redenen op èr rijstrook terecht. Na- ~1de vrouw had aangere ed hij tegen een gepar- 'auto op. De voorzijde auto van de Heemste- raakte zwaar bescha- ivenals de achterzijde geparkeerd staande De vrouw is met been- inder doktersbehande- teld. Koningin geeft Japanse keizer officieel cadeau DEN HAAG Koningin Bea trix zal de Japanse keizer op 22 oktober tijdens haar bezoek aan Japan een officieel ge schenk overhandigen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vandaag bekend gemaakt. Welk cadeau de keizer tege moet kan zien, is nog niet be slist. Het ochtendblad De Tele graaf meldde vandaag dat de vorstin haar oog heeft laten vallen op een collectie van vijftig Japanse landkaarten uit de zeventiende eeuw, maar de RVD noch de beheerder van de collectie (de universiteitsbi bliotheek Leiden) konden dit bericht bevestigen. Volgens een woordvoerder van de RVD is het gebruike lijk dat staatshoofden tijdens officiële bezoeken geschenken uitwisselen. Over de aard van de cadeaus wil de RVD geen nadere bijzonderheden ver schaffen. Niet uitgesloten wordt dat Beatrix tevens een geschenk zal overhandigen aan de stad Tokio of aan het Japanse parlement. Fietser geschept LEIDEN Een 14-jarige jon gen uit Leiden is gistermiddag met onbekend hoofdletsel in het Academisch Ziekenhuis beland. De jongen fietste door het rode licht op de Vijf Mei laan en stak de Churchilllaan over, toen op hetzelfde mo ment een 32-jarige automobi list uit Alphen aan den Rijn BAGHDAD Tweederde van de 44 VN-inspecteurs die door Iraakse veilig heidsagenten werden vastgehouden op een par keerplaats in Baghdad, is vandaag teruggekeerd naar hun hotel. Irak had gisteren aangeboden de VN-inspecteurs vrij te la ten op voorwaarde dat zij tekenen voor elk docu ment dat in hun bezit is. De leider van het VN-inspec- tieteam zei vandaag dat er fei telijk geen verandering is in de situatie. Teamleider David Kay zei in een telefoongesprek vanuit Baghdad tegen de Brit se omroepmaatschappij BBC dat zijn team nog steeds wordt omsingeld door Iraakse gewa pende soldaten. Kydd, woordvoerder van het Internationaal Atoomenergie Agentschap sprak echter van „een doorbraak die volgde op een zeer hulpvaardige brief" van de Iraakse ambassadeur bij de VN. „De ambassadeur stelde voor dat het team sa men met de Irakezen in over leg een inventaris maakt van de documenten", zei hij Het team kwam de papieren dins dag op het spoor. Veel problemen zijn volgens de Irakezen te wijten aan het feit dat de meerderheid van de 44 inspecteurs ,van Ameri kaanse nationaliteit is. „Deze Amerikanen volgen de poli tiek van hun regering, die de letter en de geest van de reso- lutiés van de Veiligheidsraad geweld aandoet en een vijan dige politiek voert ten opzichte van de Iraakse leiders". Eerder beschuldigde de Iraak se vice-premier Tareq Aziz in- spectiehoofd David Kay ervan een CIA-agent te zijn. Pagina 5: VS aarzelen over geweld tegen Irak Nederland heeft geheime uitgaven. Tot nu toe veronderstelde iedereen dat al, maar wist alleen niet precies waar dat geld dan wel vandaan kwam. Welnu, dat weten we nu: van gehei me inkomsten. Hoe hoog die inkomsten en uitgaven zijn is geheim, maar de Tweede Kamer wil nu dat ten minste de voorzitter van de Algemene Rekenkamer rechtstreeks en per soonlijk kan controleren over hoeveel geld het gaat. En dan is het vast al gauw geen geheim meer of er nog wat overblijft of - en dat ligt in het huidige tijdsgewricht meer voor de hand - hoe hoog het geheime tekort is. Maak er geen ge heim van dat u dit straks allemaal onthuld wil zien en stuur de ingevulde bon naar de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: Regels Overeenkomstig de regels betreedt prinses Diana blootsvoets en voorzien van een hoofddoek de Badshahi moskee in de Paki staanse stad Lahore. De echtgenote van de Britse kroonprins Charles bracht gisteren een eendaags bezoek aan de stad. FOTO: AP INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ceidóe Sou/urnt Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Bromfietser (18) gewond OEGSTGEEST Een 18-jari- ge bromfietser uit Noord wijk is gisteren tegen half elf op de kruising Langevoort - Abt- spoelweg in Oegstgeest ge wond geraakt nadat hij werd aangereden door een 31-jarige vrachtwagenchauffeur uit Katwijk. De Katwijker reed op de Langevoort. Toen hij rechts af de Abtspoelweg in wilde slaan, reed nij de bromfietser in de flank aan. I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een oi - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordni 2501 VC Den Haag i Of bel 071313673 «II imn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1