larkt uitbreiden naar tille Rijn en Aalmarkt Bibliotheek weer op zondag geopend 'gom-gntLEIDEN OMGEVING DONDERDAG 26SEPTEMBER 1991 13 Persoonlijk cadeau Aanval op wethouder loopt met sisser af MBERj li- 3-90. 3?— Prils 25 0(,1 van Kaden HB we Justitia z.g.st. /%pldp 55/399649f C1UC )pel Kaden vandalisme 1 3 S 3-a stenen hoofd 5, APK tot 5>uwe Jostitia op het el. 070-363^een is niet door de |f1 b| .89 tijds aangevreten en 500 - Tel. Pe^en gekomen. Oo- '4769. door deskundigen "jewezen dat het hoofd als zeker als gevolg goed 0ndeMisme op het wegdek 50 079-1< Gerecht neerkwam. i\ was het beeld ge- 4 een stropdas van een vereniging. Hoe de fe daders bij het beeld !44 autom., J APK Juni '{pornen is nog niet be- Vr.pr. 24[enmin is bekend hoe- 169. restauratie van het ude beeld van de be- touwe gaat kosten. sn Haag n2. Tel. 070j Pannekoek 'orzitter Excelsior Hans Pannekoek )'S FILM gavond door de leden- iPTIEK ing van gymnastiek- r-1. ni^Lhr^g Excelsior benoemd rOlO UICR110(oorzjtter. Pannekoek merstraat 2fzitter van een corn el. 071-I400n goede diensten. On- an 63, Oegsieiding kwam een ein- ei. 071-I74$n bestuurscrisis in de >g. Op voordracht van ssie van goede dien- n nieuw bestuur be- Vborzitter is Harm n, eerste secretaris amond en eerste pen ter Lies Verton. Achthoekige glazen 'taart' bij Annie's Verjaardag biedt oplossing voor geluidsoverlast Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN Een geluiddichte, glazen achthoek in de vorm van een taart biedt de oplos sing voor de geluidsoverlast bij Annie's Verjaardag. De glazen uitspanning kan bovendien het hele jaar door worden ge bruikt en is dus commercieel veel aantrekkelijker dan de huidige twee dekschuiten met plankieren in de open lucht. Alternatief architect J. Ba- rendse heeft bij eigenaar Jan de Lange van Annie's Veijaar- dag voorzichtige instemming voor zijn idee ontlokt. Maar De Lange houdt zich op de vlakte: de dekschuiten zijn ook ■nog niet legaal, ondanks po gingen van de gemeente om dat binnenkort te regelen. Ba- rendse ontwikkelde het plan geheel op eigen initiatief. „De uurt wordt er alleen maar be ter van. Met de ramen dicht heb je geen last van geluidso verlast en dat is een heel groot voordeel", zegt de architect die na deze publicatie veel reacties verwacht. De glazen taart, een achthoe kig concept met een maximale hoogte van zo'n acht meter en drijvend op groot formaat drums, biedt volgens Barendse de kans om in de zomer de boel open te zetten en in de winter de zaak vrijwel herihe- tisch af te sluiten. De dubbele glaswanden, het glazen dak en de houten spanten moeten er voor zorgen dat zelfs van live optredens geen basdreun of pieptoon meer naar buiten komt. „Veel rustiger voor de buurt, commercieel aantrekke lijk en leuk om te zien. Zeker in de winter als de zaak ver licht wordt", meent Barendse. De twee dekschuiten die nu voor de loopsteiger bij Annie's Verjaardag liggen, bieden vol gens Barendse bii slecht weer een sombere aanblik. De gla zen terrasboot, minder specta culair dan die van Sjaak Ver- inga een eind verderop in het Galgewater, moet de omme zwaai betekenen. „Je kunt daar heel wat meer doen dan alleen tafeltjes en stoeltjes neerzetten. Die moet je nu bij slecht weer altijd weer bin nenhalen. Dat is straks niet meer nodig. Je gaat gewoon door met je festiviteiten", al dus Barendse die meent dat ook manifestaties in de 'taart' gehouden kunnen worden. Er is bewust gekozen voor een behoudende, rustige vormge ving. „Een achthoek waar je gemakkelijk omheen kunt va ren. Dat is een absolute vereis te als je er tenminste vanuit gaat dat de pleziervaart ge woon in het 'Leidse kolkje' moet kunnen doorvaren". Met een diameter van zo'n twaalf tot vijftien meter denkt Ba rendse aan die eis volledig te gemoet te komen. „En het neemt nog minder ruimte in beslag dan de dekschuiten nu". De doorzichtigheid en 'speelse' vorm van het glazen terras passen volgens de alter natief architect bovendien erg goed in het strakke decor van de hoek Stille Mare/Hoog straat/Aalmarkt Ook het zicht op de achterge legen monumentale gevelrij van de Hoogstraat kan er vol gens Barendse beter van wor den, vooral als de semi-perma- nente marktkramen die daar nu staan verdwijnen. De gevel komt dan meer in het zicht. stalla sktris dou de glazen taart er uitzien. FOTO: REINOUT VAN GULICK GELIJK VERSCHUIVING KOOPAVOND NAAR VRIJDAG Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: Telefoon:üsai£5aBÉtSsfflfifc li I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 J kwartaal (automatische betaling) f 76,60 J kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: Uote be/orqinq) J Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: Stuur deze bon.in een open envelop - postzegel niet nodig - nj Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. CcidócSomorit TijdepN De êrote ïn in het centrum stad moeten wor- litgebreid naar de Rijn en de Aal- Bovendien wil ider J. Walenkamp lische zaken) ook ïjdagmiddag en - een markt inrich- it laatste kan echter lagen zonder ver- ng van de koop je u gra|e nsmaké 'oorstellen worden ge- de nieuwe Marktenno- die eigenlijk al voor de e had moeten uitko- e voorstellen in de nota ior een deel gebaseerd larktennota van Groen lie wèl voor de zomer Ipubliceerd. Ie instantie zijn de pij- cht op uitbreiding van iten, in oppervlakte en iDe Stille Rijn en de or liefheb^ moeten erbij wor- W 320i Irokken om een logi- ..nsluiting van de Haar- het Bree- 20.00{ erboden gebied voor yit izgstl verklaren, in elk ge- km 16 rParktdaBen De Ho°g" 2, na I9.0<£erk8racht kr'jP na j haar antiek- en curio- anfjpn terug Die werd in 31 IVJvl *^tart en vincjt sedert vertrek buP hat Stadhuisplein Station 3»eze uitbreidingen gel- etallic zwaPrste instantie voor de markt. Later zouden J.000 -. Iijkunnen worden door- in naar de markt op Merenwijk wordt groter. Nu de hele wijk, en met name het winkelcentrum, een opknapbeurt krijgt, is de tijd rijp om meer kramen toe te laten. De nieuwe markt krijgt een plaats op de weg te genover winkelcentrum de Kopermolen. Terrassen Behalve op uitbreiding wordt gegokt op aanzienlijke kwali teitsverbetering van de mark ten en hun omgeving. Een centrale rol heeft de horeca daarbij. Regelrecht uit de Groen Linksnota 'Van alle markten thuis' lijkt de sugges tie te zijn overgenomen om het lange lint van kraampjes op strategische plaatsen te onder breken voor terrassen. Dat moet vooral op de Nieuwe Rijn gebeuren. Bovendien komt dat de 'doorschrijdbaarheid' van de Nieuwe Rijn ten goede, waar op drukke marktdagen een file van voetgangers staat. Dit deel van de markt moet grondig worden herzien en er moet een zomer- en winterop- stelling voor worden ontwor pen. Ook de Botermarkt wordt in de nota een ideaal punt voor terrassen genoemd. Als die op de stojep worden neergezet, blijft er voldoende loopruimte over. Het Stadhuisplein zou een compleet nieuwe functie moeten krijgen. Hoe dat er precies gaat uitzien, kon Wa lenkamp nog niet aangeven, maar hij wil in elk geval een open uitzicht op het water hebben. Juist die combinatie van water en markt is één van de sterkste punten van Lei den, betoogde hij gisteren tij dens de toelichting op de nota. Voor de marktkooplieden op het plein en de Vismarkt bete kent dit plan dat zij een ander plekje zullen moeten zoeken, -want ook de Vismarkt moet één groot terras worden met vrij uitzicht op de tegenover liggende fontein en de bronzen beelden. Reclameborden Onderdeel van de grondige kwaliteitsverbetering van de binnenstad vormt de aanpak van uitstallingen en reclame borden. Gehandicapten- en ouderenorganisaties ageren daar al tijden tegen omdat ze in de weg staan, terwijl ande ren de uitstallingen gewoon le lijk vinden. De gemeente wil er met name in de Haarlem merstraat, Breestraat, Hoog straat en op de marktenroute paal en perk aan stellen. Al leen waar de uitstalling de 'be levingswaarde' verhoogt, wordt het toegestaan, in alle andere gevallen zal het wor den verboden. „Vooral de losse reclameborden zijn ons en an deren een doorn in het oog. Het is niet langer de bedoeling dat bijvoorbeeld kledingzaken of schoenenzaken meer buiten hebben staan dan in hun win kel. Maar de groenteman die al twintig jaar wat kistjes bui ten heeft staan, zullen we niet dwars zitten". Om de aanblik van de binnen stad verder te verbeteren, zul len de vaste kramen aan de Hoogstraat worden wegge haald. „We hebben onszelf moeten toegeven dat het toch een mistaxatie is geweest om ze daar neer te zetten", aldus Walenkamp. „Ze belemmeren het uitzicht, en zijn gewoon le lijk". De exploitanten zal in overleg een andere standplaats worden aangeboden. De 51 vaste standplaatsen zullen voortaan onder het regime van de bouwvergunningen vallen. Vrijdagavond Met de voorstellen uit de nota, die dinsdag door het college van B en W werd vastgesteld, hoopt Leiden vooral de men sen die op vrijdagmiddag wil len winkelen, weer naar de stad te halen. Die zouden nu vaak naar de regio uitwijken omdat daar de combinatie van een markt en koopavond wel mogelijk is. In Leiden zou dat toch ook moeten kunnen, is de overtuiging van Walenkamp. Hij is er zich echter terdege van bewust dat hij daarmee het economisch beleid van de regiogemeenten doorkruist. „Daarom is er heel wat over leg nodig". Toch wilde hij er niet op voorhand vanuit gaan dat verschuiving van de koop avond door omliggende ge meenten zal worden getorpe deerd. Om de Leidse markt aantrek kelijker te maken, zullen er ook meer (bewaakte) fietsen stallingen worden aangelegd. Als voorschot daarop wordt maandag een stalling in de Aalmarktschool geopend, ter wijl ook in de tuin van de Hartebrugkerk een stalling komt. „Geld vergoedt veer' De voorzitter van de markt kooplieden in de regio Leiden, C. Verplancke, staat in eerste instantie niet afwijzend tegen de voornemens. „Een vrijdag markt zal nooit zo druk als een zaterdagmarkt Worden, maar het is het overwegen waard". Uitbreiding naar de Aalmarkt en de Stille Rijn juicht hij van harte toe: „Die uitbreiding is hoogst noodzakelijk. Op deze manier gaat het sowieso niet langer. Waar je wel voor moet uitkijken is dat het publiek niet marktmoe gaat worden". En de handelaren, willen die wel een dag extra op de markt gaan staan „In het begin le vert het waarschijnlijk weinig op, zullen we er misschien op moeten toeleggen omdat het publiek de markt nog moet le ren kennen. Maar ach, geld vergoedt veel". roën BX14 Bige, 1e eif— ANW&- 690° - Thieuwe Beosystem 2300 en te horen bij: lai Pony 1.£ Bang&Olufsen - 90, km)0 Ja" de Lange Bang&Olufsen Center Tel. 070-36fraa' 49, Tel. 01719-11500 NOORDWIJK azda 323 FB Twee studenten mishandeld LEIDEN Twee studenten van 20 en 22 jaar oud zijn gis ternacht in de Rembrandt- straat door twee jeugdige Lei- denaars mishandeld en beko geld met een steen. De studenten wisten na de eerste klappen weg te komen maar kregen nog wel een steen nageslingerd. Die wisten ze te ontwijken, waardoor twee geparkeerde auto's forse lakschade opliepen. De Leide- naars die de klappen uitdeel den zijn aangehouden. Het gaat om een 18-jarige en een 19-jarige jongen. COMPROMIS MET BONDEN TOT APRIL '92 personeel dat op zondag werkt te betalen. Lovend De reacties op het experiment van vorig jaar waren behalve bij de bonden zeer lovend. Zo wel het personeel van de bi bliotheek als de bezoekers wa ren zeer goed te spreken over de opening op zondag. Vele honderden leeslustigen meld den zich week in week uit tus sen twaalf en vieren in biblio theek en leeszaal. „Als het aan het publiek ligt zijn we het hele jaar door open op zondag. Het personeel vindt het van september tot mei wel mooi genoeg. In de zomer zijn veel mensen toch op vakantie", al dus Van Sprundel. De bibliotheek aan de Nieuw- straat zal vanaf 6 oktober elke zondag geopend zijn van 12.00 tot 16.00 uur. De hernieuwde start zal worden opgeluisterd door een drietal korte optre dens van het vrouwen saxo foon kwartet Syrinx. Op 6 ok tober is er bovendien een ex tra verkoop van afgeschreven boeken, tijdschriften, strips en andere leeswaar. Om de bezoe kers ook de jongste actualiteit op nieuwsgebied te kunnen bieden zal er een beperkte se lectie van buitenlandse (zon dagsbladen beschikbaar zijn. door MONIQUE ROSO LEIDEN Hoewel de schriftelijke vragen van het VVD-raadslid A. Geertsema het ergste de den vermoeden, bleek het gisteravond tijdens de commissievergadering voor milieu allemaal nog al mee te vallen. Geertse ma wilde van milieu-wet houder H. de la Mar we ten of hij de raadsleden onvoldoende en onjuist geïnformeerd had. De la Mar had bij eerdere ge legenheden gezegd dat er al een jaar gezocht werd naar een geschikte lokatie voor een scheidings- en composterings- installatie. Eén van de mogelij ke lokaties is het terrein naast de rioolwaterzuivering (RWZI) aan de Voorschoterweg. Voor zover Geertsema wist, was daarvan niks bekend bij de raadsleden, reden voor hem om De la Mar eens daarover aan de tand te voelen. De la Mar bestreed elke aantijging in die richting. Volgens hem had de commissie volledig op de hoogte kunnen zijn van de speurtocht van het provinciaal afvalverwijderingsbedrijf (Proav) en de Gevulei naar een lokatie voor een composte- ringsinstallatie. „Daarover zijn een jaar geleden in de commis sie mededelingen gedaan". Leiden kwam daarbij al vlug in beeld toen geen enkele ge meente binnen de Gevulei het samenwerkingsverband van negen gemeenten op het gebied van vuilverwerking een lokatie bleek te willen le veren voor zo'n installatie. Als grootste leverancier van huis vuil besloot Leiden toen maar de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Alleen Oeg§t- geest droeg ook een lokatie aan: Rhijnfront op de grens van Leiden en Oegstgeest. Uit het antwoord op de vragen van de Geertsema viel af te leiden dat de Proav samen werking met de Gevulei af heeft kunnen dwingen. Leiden en omliggende gemeenten betalen in Zuid-Holland de hoogste afvalverwerkingsta rieven. Die zouden omlaag kunnen als de scheidingsin stallatie met winst draait. Die winst zou vervolgens ten gun ste van de Gevulei worden verrekend, waardoor de reini gingsrechten zouden kunnen worden verlaagd. „Om de be drijven aan te sporen hun af val gescheiden aan te leveren, zullen de tarieven voor be drijfsafval flink worden ver hoogd. Daarmee kan met winst worden gedraaid en wij zouden in die winst delen als we een lokatie leverden", leg de De la Mar uit. Instemming Gisteravond maakte De la Mar de commissie nog eens duide lijk dat er niet lang kon wor den gewacht met de bouw van de composteringsinstallatie, of die nu in Oegstgeest of in Lei den komt. „De stortplaatsen waar wij naartoe moeten tot dat de afvalverbranding op Ypenburg wordt geopend, zul len als voorwaarde stellen dat zij geen onbewerkt afval meer accepteren". De afvalbewer- kingsinstallatie kan op zijn vroegst in augustus 1993 ope rationeel zijn. Als de milieu effectrapportage (mer) naar verwachting in februari vol gend jaar klaar is, zal pas be sloten worden of de bouw van de installatie definitief kan starten. Daarbij wordt ook be keken of de scheidingsinstalla tie nog wel nodig is: eigenlijk is het een tussenoplossing tot dat de afvalverbrandingsin stallatie op Ypenburg open gaat. In navolging van het col lege van B en W konden ook de commissieleden, zij het met enkele kanttekeningen, wel instemmen met de komst van de installatie naar Leiden. Zij wilden eerst echter de uitkom sten van de mer afwachten. Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN De Leidse bi bliotheek gaat op zondag 6 oktober wederom van start met het openstellen van haar deuren op zon dag. Het experiment van het afgelopen seizoen is dermate succesvol verlo pen dat de zondagsopen stelling dit seizoen wordt voortgezet. Met de bonden is overeenstemming be reikt over de lopende cao- periode tot april volgend jaar. De Leidse bibliotheek is na het halfjaarlijkse experiment van vorig jaar nog altijd de enige bibliotheek in Nederland die haar deuren op zondag voor publiek opent. Of de biblio theek ook na 1 april volgend jaar op zondag geopend zal zijn, hangt af van de onder handelingen met de bonden Abva/Kabo en CFO over de nieuwe cao. Juist het feit dat de Leidse bibliotheek in Ne derland de enige is die op zon dag geopend is, maakt een vervolg moeilijk. Directeur E. van Sprundel verwacht harde Vanaf 6 oktober kan men weer onderhandelingen. „De bon den zullen wel met looneisen komen, hoewel het kabinet er sterk op aandringt de loonei sen te matigen. Wellicht ko men er andere eisen". De ont op zondagen in de Leidse bibliol heffing voor dit seizoen is door de unieke positie vari de Leid se bibliotheek juist vergemak kelijkt. „Maar straks buigt heel bibliothekend Nederland zich erover"-. eek terecht. FOTO: ANP De Leidse bibliotheek regelt de zondagopenstelling komend seizoen net als vorig iaar met gesloten beurs. Dat betekent dat er geen beroep wordt ge daan op extra subsidies om het De Lindenhof, een onderdeel van het Academisch Ziekenhuis Leiden waar chronisch zieke kinderen verblijven, heeft gisteren een nieuw busje gekregen. Het busje wordt onder andere ingezet om met de kinderen te gaan zwemmen, naar de bibliotheek of naar de kinderboerderij te gaan. Het busje is voor de helft be taald door de stichting 'Het zieke kind in beweging' en voor de andere helft door het ziekenhuis. In de Lindenhof verblijven kin deren onder andere voor langdurige observatie. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om kinderen met reuma voor wie wordt nagegaan op welke manier ze het beste met hun ziekte in het dagelijks le ven verder kunnen. FOTO: TEJO RINGERS Busje voor zieke kinderen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13