EG verzoekt VN steun in kwestie Joegoslavië BUITENLAND Lakei Van den Broei moet buigen voor keizer George Bush I Vrijgelaten Jack Mann meester in overleven Meer troepen naar Zaïre lï CcidócSouoont WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 Zeker 216 doden China door aardverschuiving BEIJING In de provincie Yunan in het zuidwesten van China zijn zeker 216 mensen om het leven gekomen en zijn honderden mensen hun huizen kwijtgeraakt bij een aardverschuiving. Een regionale radiozender houdt het zelfs op 270 doden. Door zeer zware regenval werd maandagavond een vier kilo meter lang gebied door de modder bedekt. In een dorp nabij de plaats Zhqotong werden 64 huizen begraven onder tonnen rotsen en modder. De aardverschuiving is niet gemeld door de nationale media, maar die verzwijgen vaker natuurrampen omdat de Chinese lei ding gelooft dat het een slechte indruk maakt. Inmiddels zouden para-militaire poli- tietroepen en hulpgoederen naar het getrof fen gebied zijn gestuurd. Republiek voor Wolga-Duitsers BONN Duitsland en de Russische re publiek zijn het er in principe over eens voor het eind van dit jaar op Russisch grondgebied een republiek te stichten voor de Wolga-Duitsers, zo is gisteren in Bonn bekendgemaakt. De Duitse minis ter van binnenlandse zaken Wolfgang SchSuble en de Russische minister be last met minderheden Leonid Prokop- jev „zijn het er over eens geworden dit jaar een principe-verklaring op te stel len over de vestiging van een Duitse re publiek aan de Wolga". De verklaring wordt ondertekend op 21 november tij dens het bezoek van de Russische presi dent Boris Jeltsin aan Bonn. „Tsjernobyl gaat rond 1995 dicht" KIEV De regering van de Oekraïne wil de kern centrale van Tsjernobyl, waar in april 1985 een kernramp plaatsvond, te gen 1995 hebben gesloten. Dit heeft de Duitse minis ter van financiën, Theo Waigel, gisteren gezegd na een gesprek met de Oek raïense premier Vitold Fo- kin in Kiev. Fokin hoopt op technolo gische hulp uit Duitsland voor de sluiting. Lijk Oostenrijk blijkt duizenden jaren oud INNSBRUCK Het lijk van een man dat vorige week is gevonden op een gletsjer in Oostenrijk, is waarschijnlijk 4000 jaar oud. Dit heeft professor Konrad Spindler, direc teur van het Prehistorisch Insituut van de Universi teit van Innsbruck giste ren verklaard. De hoogle raar baseert dit voorname lijk op objecten die bij het lijk zijn gevonden. Zo had de man een strijdbijl in zijn hand. Honecker wil terug naar huis MOSKOU De voormalige leider van de DDR, Erich Honecker, heeft te kennen ge geven met de Duitse regering te willen pra ten over zijn terugkeer. Voorwaarde zou zijn dat alle beschuldigingen tegen hem worden ingetrokken. Dat heeft het persbu reau TASS gemeld. TASS haalde een woor- voerder van de Duitse ambassadeur in Mos kou aan die zei dat de in een militair zie kenhuis in Moskou verblijvende Honecker heeft laten weten dat hij „een beroep wil doen op de Duitse regering". Duitsland eist de uitlevering van Honecker en wil hem be rechten wegens het uitvaardigen van het schietbevel langs de vroegere grens tussen Oost- en West-Duitsland. NEW YORK De Euro pese Gemeenschap heeft gisteren de Verenigde Na ties opgeroepen het vre desproces in Joegoslavië daadwerkelijk te bevorde ren. De Nederlandse mi nister Hans van den Broek voerde namens de twaalf lidstaten van de EG het woord tot de Al gemene Vergadering en verzocht de Veiligheids raad het wapenembargo van de EG tegen Joego slavië te steunen. Vandaag overlegden de minis ters van buitenlandse zaken van de lidstaten van de V-raad over een resolutie waarin steun wordt betuigd aan de EG-initiatieven inzake Joego slavië. De 15 leden van de V-raad kwamen gisteravond laat nog bijeen om de crisis in Joegosla vië informeel te bespreken. Gisteren vonden in Kroatië opnieuwe hevige gevechten plaats, die de jongste bestand- soproep, afgelopen zondag ge daan door de president van Kroatië en de federale minis ter van defensie, onder zware druk zetten. In de autonome provincie Kosovo in het zui den van Servië maakten etni sche Albanezen bekend dat deze week een referendum over onafhankelijkheid wordt gehouden. Dit referendum kan de politieke en etnische span ningen in Joegoslavië nog meer doen oplopen. „Gezien de voortdurende schendingen van de bestandso vereenkomsten zijn de Twaalf van mening dat een verplicht wapenembargo door de Veilig heidsraad nodig is om vrede in dit gebied tot stand te bren gen," aldus Van den Broek- .Zijn Franse ambtgenoot Ro land Dumas noemde in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering interventie drin gend nodig. De ministers zullen mogelijk komende maandag een besluit nemen over de omvang en sa- Op weg naar de markt in Osijek loopt een Kroatische vrouw langs een huis dat tegenover barakken van het Joegoslavische federale leger ligt. Tijdens recente gevechten werd het hui olledig ver- woest. FOTO: AP menstelling van een Westeu- ropese vredesmacht voor Joe goslavië. Dit betekent nog niet, zo heeft minister Van den Broek verklaard, dat ook een beslissing wordt genomen over een daadwerkelijk inzetten van zo'n troepenmacht. Minister Van den Broeks spe ciale vertegenwoordiger, Hen ry Wijnaendts, gaat opnieuw naar Joegoslavië. Wijnaendts zal nagaan hoe het aantal waarnemers in die delen van Kroatië waar tot voor kort werd gevochten, kan worden vergroot en of er ook waarne mers naar Bosnië-Herzegovina en Montenegro moeten gaan. Een werkgroep van deskundi gen uit de negen WEU-landen, die de mogelijkheid van het zenden van troepen naar Joe goslavië onderzoekt, zal de EG-ministers maandag ver schillende mogelijkheden voorstellen. Deze variëren van een lichte buffermacht van bij voorbeeld 5000 man tot een zware die circa 30.000 man omvat. President Stipe Mesic van Joe goslavië heeft gisteren aan se cretaris-generaal Perez de Cuellar laten weten dat de VN snel troepen naar Joegoslavië moet sturen. Hun aanwezig heid zou de beste waarborg vormen voor het intact blijven van het bestand. VN-team voor tweede keer vast (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD Het VN-onder- zoeksteam dat het kernwapen programma van Irak moet on derzoeken, werd maandag voor het eerst verscheidene uren vastgehouden. Gisteren werd het opnieuw gehinderd bij zijn werkzaamheden. Na het verlaten van een ge bouw in Baghdad waarin de leden ervan belangrijke papie ren hadden aangetroffen, werd het team omsingeld door Iraakse veiligheidstroepen. Zij eisten dat het team fotoko pieën en videobanden van het Iraakse kernwapenprogramma af zou geven. De Amerikaanse president Bush heeft Irak gewaar schuwd dat het zich niet op een „onacceptabele wijze" kan blijven verzetten tegen de mis sies van het VN-inspectieteam. Bush ging echter niet zover aan Baghdad een ultimatum te stellen, dat het zich aan de 'VN-resoluties houdt. „Het is een zeer ernstige zaak en Saddam Husayn moet niet opnieuw een misrekening ma ken", zei Bush. Hij zei dat Washington vasthoudt aan de uitvoering van alle VN-resolu ties tegen Irak. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz beschuldigde het VN- team ervan dat het spioneert voor de Verenigde Staten. De leider van het team, David Kay, is volgens Aziz in dienst van de geheime dienst CIA. De vandaag gezonden Patriots zullen vermoedelijk in de Sau- dische hoofdstad Riyad en de kuststad Dhahran worden ge stationeerd. Momenteel zijn er in Saudi-Arabië nog ruim 20.000 Amerikaanse troepen. Ook bevinden zich in de Per zische Golf nog 27 Amerikaan se oorlogsschepen. DAMASCUS De Brit Jack Mann, die gisteren door pro-Iraanse ontvoer ders in Bayrut na meer dan twee jaar gevangen schap werd vrijgelaten, is 's avonds laat in de Syri sche hoofdstad Damascus aangekomen. Mann, die met zijn 77 jaar de oudste onder de westerse gijze laars in Libanon was, werd naar het Syrische ministerie van buitenlandse zaken ge bracht, waar hij werd overge dragen aan de Britse ambassa deur Andrew Green. Hij zei dat zijn dag begon als alle an dere dagen die hij in gevan genschap doorbracht. „Deze morgen begon ik aan weer een vreselijke dag, mijzelf afvra gend hoeveel maanden ik hier nog moest blijven", zei hij met een hese, fluisterende stem. „Mijn stem is weg na tweeën eenhalf jaar waarin ik geke tend was, waarin mij werd ge zegd ,Doe dit, doe dat. Doe dat niet', of ,Wees stil", aldus Mann, die met zijn hand op de tafel sloeg om de dwang van de bevelen van zijn ontvoer ders te illustreren. Dank Hij bedankte de Syriërs voor de ontvangst de ze hem had den bereid en voor hun in- Sunnie Mann ondersteunt haar vrijgelaten echtgenoot Jack. spanningen voor zijn vrijla ting. Mann begon aan een lan ge uitleg over hoe hij werd ontvoerd, maar de ambassa deur brak zijn uitleg af toen Mann begon uit te weiden. Mann zat er rustig bij terwijl verschillende functionarissen het woord voerden. Toen Green hem van de pers conferentie wegleidde, leek Mann versuft en gedesoriën teerd te zijn door de felle tele visielampen. Hij droeg een grote snor, maakte een ver moeide indruk en miste enke le tanden. Over zijn gezond heidstoestand zijn nog geen bijzonderheden bekend. De Britse premier, John Major, zei in Londen dat hij had verno men dat Mann „een beetje on wel" was. De voormalige oorlogsvlieger van de Royal Air Force werd volgens het Iraanse persbu reau IRNA ergens in Bayrut door zijn ontvoerders aan Sy rische soldaten overgedragen. Mann werd op 12 mei 1989 in Bayrut ontvoerd en heeft 865 dagen gevangen gezeten. De vrijlating van Mann was eerder op de dag aangekon digd door de Organisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid. Een hooggeplaatste sji'itische geestelijke zei dat binnenkort ook een Amerikaanse gijzelaar zou worden vrijgelaten. Nazi's Jack Mann had in het begin van de jaren vijftig, toen hij met zijn vrouw naar Bayrut verhuisde, al een heel leven van opwinding, ontbering en strijd achter de rug. De nazi's schoten Mann, die in de Twee de Wereldoorlog als eskader commandant bij de RAF dienst deed, zesmaal neer. Hij wist iedere keer gevangenne ming te vermijden, maar kon niet voorkomen dat hij ernstig gewond raakte. Mann liep over bijna 80 procent van zijn lichaam brandwonden op toen hij zijn brandende toestel te rugvloog voor een noodlan ding in Engeland. Hij overleefde de rampvlucht en wist zijn verbrande lichaam te revalideren, zodat hij weer kon vliegen. De Manns gingen na de oorlog naar Bayrut en Jack Mann werkte meer dan 20 jaar als piloot voor Middle East Airlines, de nationale Li banese luchtvaartmaatschap pij. Eind jaren zeventig hield Mann op met vliegen en ging in West-Bayrut als barkeeper werken. Mevrouw Mann leid de een manege in Zuid-Bay- rut, dat na de Israëlische inva sie van 1982 werd gesloten. Zij schreef een boek, 'Holding On', over de gijzeling van haar KINSHASA De Frans rege ring overweegt nieuwe ver sterkingen naar Zaïre te stu ren. Gisteren werden al 450 parachutisten naar het opstan dige Kinshasa gezonden. Bij een treffen met muitende plunderaars is een Franse sol daat gesneuveld. Ook België heeft een bataljon paratroepen naar het onrustige Zaïre ge stuurd om de eigen staatsbur gers te evacueren. Het minis terie van buitenlandse zaken heeft Nederlanders in Zaïre nog niet het advies gegeven te vertrekken. In Zaïre bevinden zich volgens de laatste tellin gen 565 Nederlanders, onder wie 200 missiewerkers. Maandag sloegen ongeveer 3000 muitende Zaïrese para chutisten in de hoofdstad Kinshasa en op het internatio nale vliegveld aan het plunde ren. Zij behoren tot de 31e bri gade, die al enkele maanden geen soldij meer heeft gekre gen. Ook in andere delen van het land werd melding ge maakt van „problemen met het leger", waardoor tientallen Belgen uit de zuidoostelijke stad Kolwezi naar het buur land Zimbabwe vluchtten. In Zaïre wonen zo'n 11.000 Belgen, van wie 7000 in Kins- hasha. Premier Martens bena- Foto-album van Hitier gevonden in Brazilië drukte dat de paratroepen de Belgen op vrijwillige basis uit. Zaïre zullen evacueren. De Zaïrese overheid zou toestem ming voor de Belgische mili taire operatie hebben gegeven. Gisteren trokken soldaten en burgers wederom plunderend door de hoofdstad. Het officië le persbureau AZAP meldde dat 15 mensen bij geweld wa ren omgekomen en dat het hoofdkwartier van Mobutu's Volksbeweging voor de Revo lutie geplunderd en platge brand was. De Belgische radio sprak van minstens 18 doden sinds maandagavond. In Zaïre is de onrust de laatste weken toegenomen doordat een democratiseringsconferen- tie niet van de grond komt. De oppositie en de regering zijn het er niet over eens hoeveel afgevaardigden zij naar het overleg mogen sturen. Mobutu is al 26 jaar aan de macht in Zaïre. Onder grote binnen landse en buitenlandse druk gaf hij onlangs toe aan de con ferentie, die uiteindelijk vrije verkiezingen zou moeten orga niseren. Frankrijk sluit niet uit dat ook in de zuidelijke mijnsteden Kolwezi en Lu- bumbashi wordt geïnterve nieerd. Ook in die steden is het onrustig. NEW YORK Als hij na de toespraak van de Amerikaanse president George Bush de ver zamelde Nederlandse journa listen een reactie heeft gege ven, wil minister Hans van den Broek door de hoofdgang van het VN-gebouw naar een volgende afspraak. Maar de Nederlandse bewindsman wordt onverbiddelijk een halt toegeroepen door een dikke veiligheidsagent, die hem in de rij tussen andere toeschou wers duwt. Een begeleidend Nederlands staflid van Van den Broek probeert de beambte nog te vermurwen met het argument dat het om een minister van buitenlandse zaken gaat, die bovendien de gehele Europese Gemeenschap vertegenwoor digt. Maar zonder succes. Nie mand mag er door, want zo meteen zal de president van de Verenigde Staten door deze wandelgang naar de lunch gaan. Hans van den Broek zet een dappere glimlach op, roept schertsend dat hij „in quaran taine wordt gestopt" en moet een volle tien minuten wach ten. Maar dan is de beloning ook niet gering. Daar komt, om stuwd door gorilla's van zijn eigen veiligheidsdienst, de Amerikaanse president langs de dubbeldikke rijen opge wonden toekijkende ambtena ren en diplomaten aangelopen. En zie... het staatshoofd ont waart en herkent waarempel de lange Nederlandse bewindspersoon, en loopt op hem af. Te zien is dat de presi dent een fractie van een se conde denkt 'hoe heet-ie ook alweer...'. En meteen omzeilt de diplomatieke routinier George Bush zijn geheugen flauwte met een uitgelaten „Eh... minister! How good to see you! Delighted!" Nog voor Van den Broek iets kan ant woorden heeft Bush zich al weer omgedraaid, maar roept hij de Nederlander nog wel na: „Je praat met Jim, hè?". „Yes", Hans heeft zelfs al ge praat met Jim Baker, zijn Amerikaanse ambtgenoot. Wereldbazaar Voor het eerst sedert de prak tische verdwijning van de Sovjetunie vergaderen in New York de Verenigde Naties in hun zogeheten Algemene Ver gadering. En als iets duidelijk wordt in deze wereldbazaar van nu 166 nationale delega ties (de drie Baltische staten, de Marshall Eilanden en Mi cronesië zijn de jongste aan winsten), dan is het dat de nieuwe wereldorde volslagen en uitsluitend gedomineerd wordt door de Verenigde Sta ten van Amerika. Wat een verschil met vorig jaar, toen het VN-gebouw aan de oever van de East River op Manhatten althans nog door een tweede afvaardiging in staat van opwinding kon wor den gebracht. Als toen Sovjet minister Eduard Sjevardnadze met zijn omvangrijke gevolg passeerde, was de elektriciteit in de atmosfeer voelbaar. Deze week loopt er ene Boris Pan- kin - wie? Boris Pankin? - als een anonymus door het com plex. Terwijl de VN de nieuwe we reldorde haar diplomatieke 'mono-polaire' gestalte geeft, heeft New York, de kolkende metropool die met zijn om vangrijke blanke, zwarte, jood se, Arabische en Aziatische volksdelen een soort model is van de wereldpopulatie, zo zijn eigen dynamiek. Temidden van dat' ware leven werken Hans van den Broek en zijn staf aan de wereldvrede. De minister heeft vanuit zijn ho- Hans van den Broek telkamer en vanuit het toor van de Nederlandse manente vertegenwoord van de VN doorlopend co ten met ieder die maar iet kunnen verhelpen aan he weld in Joegoslavië. Ei meent blijkbaar dat de maar eens inzicht moet kr in hoe dat dan in zijn gaat. In zijn persoonlijke slag van zijn bemiddelin melt het van de zinnen a spreek vanavond Hurd 'Toen heb ik Tudjman ge 'Toen heb ik Carringtoi beid', 'Toen heeft de Joej vische legerleider mij ge en 'Toen heb ik Gensche beid'. Kan het dan toeva dat met zo'n kolossale foonrekening van Hans den Broek de jongste v stilstand in Joegoslavië lijk stand houdt? Mild cynisme Het diplomatieke werk twintigduizend ambtei tellende VN heeft een hu vol karakteristieke routin vermoeidheden en vol mild cynisme. De speecl Van den Broek namen twaalf EG-landen moet den, vergt het fiat van all ropese hoofdsteden en 1 de Nederlandse minister verzuchting: 'Ik heb g avond de passage over J slavië zitten bedenken, e kan mijn directeur-gen morgen door elf EG- proberen te duwen. Ja, zo het". Zo gaat het inderdaad, gaat in het VN-jargon zc de speech 'een vlak ve wordt omdat alle wilde d er door de anderen wi uitgehaald', en dat de pai over Zuid-Afrika en chea 'verplichte num zijn. Als minister Van Broek namens de EG ge ken heeft met 'de Jorda 'de Syriër' en 'de Israëli zijn bijdrage te leveren aa doorgaan van een vrede ferentie voor het Midden ten, komt dinsdagmidda Veiligheidsraad achter ten deuren bijeen, om pla te beramen tegen Irak. N land maakt geen deel uil de raad, en Van den I m tijc 'de C: sen is de grootscheepse zigheid van Amerikaans plomaten en journaliste het VN-gebouw wel hee vallend. Zo overheersend Amerikaanse invloed g< den op de wereldorgan 'dat ze er niet bij hoeven Geen 'Pax Americana' w VS aan de wereld opleggf belooft George Bush in VN-toespraak, maar aan 'Pax Universalis' wil Am bijdragen. Maar ook minister Van Broek kan, zelfs al tij< EG-baas, niet anders dan 'de Amerikaan' kijken or ding te ontvangen. 'Irak f een Pax op zijn donder', de vondst van een Nedèr se ambtenaar in het V! bouw. 'Een Pax Amer Universalis' heeft daarom tijd voor 'd panner' en 'de Chinees'. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN873 Enkele maanden later, in december 1654, loopt het Engelse schip „East India Merchant" de Tafelbaai binnen; het eerste Engelse schip, dat na de vrede hier zijn anker laat vallen, zonder dat de kanonnen van het fort zich er dreigend op behoe ven te richten. De vreemdelingen worden hartelijk ingehaald en het sluiten van de vrede wordt alsnog op waardige wijze gevierd. Over en weer worden hartelijke toespraken gehouden. Kapitein Anthony Newport drinkt op de gezondheid van Jan van Riebeeck en de zijnen. „Laat het voortaan altijd vrede tussen ons blijven", zegt hij, „en laten wij vrienden zijn; want welvaart en vrede kun nen nooit gedijen bij het bulderen van kanonnen". Mooie woorden en goed bedoeld ook. Maar Engeland en Holland zijn te grote rivalen op zee en spoedig zal het opnieuw tot een treffen komen SAO PAULO In Brazilië is, na nu pas bekend is geworden, een album ontdekt met 197 fo to's van Adolf Hitler. Het ma teriaal geeft een beeld van de activiteiten van Hitler in de periode voor 1936. De dictator poseert aan de waterkant met het dochtertje van Joseph Goebbels, bezoekt zieken en begroet ouden-van-dagen. Het foto-album zat samen met vijf aquarellen van de dictator weggestopt in een afgegren delde stoffige hutkoffer in een achterkamertje van een huis in S3o Paulo. Het materiaal behoorde toe aan Kurt Werner Pfeffer, wiens broer in de ja ren dertig generaal van de Sturm Abteilung (SA) was. Toen Kurt Werner Pfeffer vo rig jaar op 81-jarige leeftijd zijn laatste adem uitblies, on derwierpen ziin twee zoons de mysterieuze koffer aan een grondig onderzoek te onder werpen. De zoons beseffen in middels de zeldzaamheid van hun ontdekking en vragen twintig miljoen gulden voor het album. Auto te koop Een Sovjet-soldaat kijkt gefascineerd naar een auto van het type Volga die in een winkel in Mo te koop staat voor 11.500 dollar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6