Jongen herinnert zich al zijn slachtoffers risiscomite :ril Kok helpen, liet afzetten Nieuwe eend in de bijt De Dreef wil ontslag van personeelsleden na uitlatingen voor tv eidocSou/uwit N DER LOUW: COUPPOGING ONZIN IILDEBRAND BIJLEVELD de t uit ninist^h' t nog lelijk >t. En r heb|ei izicht. d kosl tiek ïheer nwel ;ehoud ondei1 mini kte v( rel op ut de ?t ook !N HAAG Vier pro- v<(nente PvdA-leden wil- een crisiscomité op- iten om daarmee de ■nieuwing van de partij m te geven. Het viertal taat uit oud-partijvoor- Van der Louw, oud- merlid Kombrink, Dgleraar economie mhoff en directeur van bureau Inter/View, Hondt. comité zou onder leiding ien te staan van Van der w. Hij ontkende gister- ïd ten stelligste dat het rtet de bedoeling had Kok partijleider af te zetten, der Louw zou het comité na het congres van zater- in het leven willen roe- ech 1 vis ell NOOi 5, (Rome) Ihi). oskou), jrado), vertaal- BINNENLAND WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 Politie onderzoekt drugshandel tandarts AMSTERDAM Een tandarts in Amsterdam wordt ervan verdacht gedurende acht jaar voor miljoenen guldens LSD-trips te hebben verhandeld. De man is inmiddels aangehouden en oefent geen praktijk meer uit. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), dat is onderschept door het Algemeen Dagblad. De in Engeland geboren tandarts zou honderd duizenden vellen zegels hebben verzonden die doordrenkt waren met het verdovende middel LSD De zegels kosten ongeveer vijftien gulden per stuk en worden door de gebruikers ingeslikt. De LSD werd de tandarts vanuit Californië toegestuurd. Zijn klanten woonden verspreid over geheel West-Europa. Nieuwe arrestaties in zaak Dopharma BREDA Justitie en politie hebben giste ren nieuwe aanhoudingen verricht in de zaak rond het farmaceutische bedrijf Dop harma, dat er van wordt verdacht het mid delpunt te ziin van illegale handel in het middel clenouterol en groeihormonen. Maandag al zijn twee dierenartsen uit Noord-Brabant en Gelderland aangehou den, die ervan worden verdacht clenbute- rol als diergeneesmiddel met groeibevor- derende werking te hebben geleverd aan veehouders. Gisteren werden de echtgeno te van een andere Brabantse veearts en de echtgenote van een leidinggevende func tionaris van Dopharma aangehouden. Zij worden verdacht van valsheid in geschrif te en het deelnemen aan een misdadige or ganisatie. Vaak laat naar dokter bij geslachtsziekte UTRECHT Mensen met klachten die te ma ken kunnen hebben met seksueel overdraag bare aandoeningen (SOA) wachten in meer dan de helft van de gevallen langer dan twee weken voordat ze medische hulp zoeken. Dit blijkt uit een onderzoek van de vakgroep alge mene gezondheidszorg van de Rijksuniversiteit Utrecht. Het is een van de onderzoeken die morgen in Utrecht aan de orde komen op een studiedag van de vakgroep en de SOA Stich ting. Daar wordt besproken of de resultaten aanleiding zijn voor wijzigingen in de SOA- zorg. Volgens drs. E. Leenaars van de vak groep heeft het zogeheten uitstelgedrag niet al leen lichamelijke gevolgen voor de betrokke ne, maar leidt het er ook toe dat seksueel over draagbare aandoeningen verder verspreid worden onder de Nederlandse bevolking. voormalig inde PvdA-bestuurders zijn klaard tegenstander van de linetsplannen ten aanzien de ziektwet en wao. Des hebben de wao- i volgens Van der 'geen enkele' rol ge ld bij het viertal. Volgens weekblad Elsvier zou de dA-top erkend hebben dat viertal een coup-poging ei De Hondt en Van der noemen dat klinkklare „Ik wind me daar bij- over op en ben daar- mijn wiek geschoten, r is geen sprake geweest n coup-poging of de zo- ,Hlj laamde bende bureau Inter/View Hond blijkt dat op dit i bijna de helft van de PvdA- stemmers nog vertrouwen heeft in Kok. Ruim een jaar geleden was dat nog 72 pro cent. De peiling werd uitge voerd in opdracht van de Vara-televisie. Van alle kiezers heeft 38 pro cent vertrouwen in Kok. In juni 1990 kreeg Kok het ver trouwen van 49 procent van de kiezers. De PvdA-minister van financiën is vooral bij de VVD-kiezers in aanzien geste gen. Van de VVD-kiezers heeft een derde vertrouwen in Kok, hetgeen twaalf procent meer is dan ruim een jaar te rug. Bij D66 daalde het ver trouwen in Kok van 52 naar 41 procent. De CDA-aanhang veranderde niet van opvatting. Ongeveer 45 procent van de christen-democraten houdt vertrouwen in Kok. Ook pre mier Lubbers heeft behoorlijk veel vertrouwen verloren. Lubbers kon een jaar geleden nog rekenen op de s 66 procent alle kiezers, dat i 53 ;waadwillende onzin", aldus der Louw, voor de NOS- yARA-televisie. de oud-voorzitter gaat et congres zaterdag Drbereiden op een algehele •nieuwing van de PvdA dat kunnen uitmonden in een agressieve Volkspartij met en Groen Links. Partijlei- Kok is niet bereikbaar commentaar. erstel opiniepeilingen van het an Terlouw commissaris oningin in Gelderland :N HAAG Oud-i Jan Terlouw is benoemd i de konin de provincie Gelder- ;d Per 1 november volgt hij M. de Bruijne op, die op 29 i van dit jaar overleed. 59-jarige Terlouw is sinds 13 secretaris-generaal van Europese Conferentie van ansportministers in Parijs, in 1973 tot 1981 was Terlouw de Tweede Ka- irfractie van D66. Terlouw 1981 tot 1982 vice- my misehe zaken in de kabinet- Van Agt 1 en 2. el verheugd". „Een mooi nment in mijn leven om ns van stek te veran- n ren". Met die woorden rea- ïrde dr. J.C. Terlouw gister- and vanuit Parijs op zijn be- eming. Terlouw gaat vrijdag nnismaken met de Gelderse atenleden en het college van deputeerde Staten. Gelderse commis- ris zal zijn baan in Parijs iaald niet met vreugde" aten. „Mijn benoeming gaat in per 1 november. Dan moet ik hier in Parijs nog wat lopende afspraken afmaken, maar daarna ga ik op huizen jacht in Gelderland. Ik wil daar graag wonen". Volgens Terlouw is hij „ge polst" om te solliciteren naar de vacante commissarispost. De zeven Gelderse fracties hebben positief gereageerd op de benoeming van Jan Ter louw, die de eerste commissa ris van de koningin van D66 wordt. Alle fracties spreken de verwachting uit dat de grote binnenlandse en Europese er varing van de nieuwe commis saris Gelderland ten goede zal komen. VVD-fractievoorzitter Bolken- stein wenst met gemengde ge voelens voormalig D66-voor- man Terlouw geluk met diens benoeming. Bolkenstein voegt daar evenwel onmiddellijk aan toe dat het de VVD „spijt dat de regering niet opnieuw een commissaris van VVD-huize heeft aangesteld. De provincie Gelderland heeft sedert vele jaren een liberale geestver want op deze post gekend". Tankauto gekanteld De rijksweg Breda-Gorinchem is gisteren in de richting Gorin- chem langdurig afgesloten geweest omdat ter hoogte van Nieu- wendijk een tankauto na een ongeval kantelde en benzine begon te lekken. Naar schatting tien- tot twintigduizend liter benzine is weggelopen. De tankauto was door nog onbekende oorzaak door de vangrail geschoten en op een weg naast de rijksweg te recht gekomen. De chauffeur kwam daarbij met schrik vrij. Pas nadat de resterende benzine was overgepompt in een andere tankauto, de verontreinigde grond was afgegegraven en een deel van de asfaltlaag vervangen, kon de weg om kwart over tien 's avonds weer worden vrijgegeven. FOTO: ANP r BERT JANSMA Voor de Amerikaanse televisie heeft de firma Disney een nieuwe strip geïntroduceerd, Dark wing Duck'. Een zwartgevleugeld lid uit de Donald-familie. Misdaadbestrijding is de lust en het leven van de nieuwe eend in de bijt en hij hult er zich voor in een speciaal pakje: een donkere cape en een masker. Een Batman-epigoon dus. Qua animatie is 'Darkwing Duck' heel wat fraaier dan al die enge schildpadden. He-mannen en getekende geraamten die ik soms in de vroege tv- ochtend over het beeld zie stuntelen. Ik probeer die karikaturen van wat tekenfilm kan zijn luid af te kraken in het bijzijn van kleindochter en zwaai, als ze tóch kijkt, hoopvol met een minder gewelddadige en beter getekende videoband. Censuur dus. Darkwing Duck mag er dan beter uitzien, hij is wél voorzien van het modernste wapentuig en de stralen flitsen en knallen heen en weer tussen hem en zijn tegenstanders. Het schijnt te moeten. Aangezien het Disney is, zal het onze tv ook wel halen. Zal ik straks weer moeten 'censurerenIk voel me er altijd wat ongemakkelijk bij. Strips waren in mijn lagere schooljaren een besmet medium, waarover veel opvoedkundige wijsvingers werden opgestoken. Eric de Noorman, Kapitein Rob, dat mocht, dat stond in de krant. Maar dan waren er ook de getekende ijzeren Hein Dick Bos en veel misdadiger soortgenoten. Of mijn ouders het me nu expliciet verboden ze te lezen, weet ik niet meer. Wel dat ik begerig een stapel deeltjes van een klasgenootje leende, die op een bankje op straat ging lezen en ze niet het huis in durfde te brengen. Ik verborg ze achter een gietijzeren object van de GEB in een parkje vlakbij huis. Dom natuurlijk, want de volgende dag waren ze weg. Leg dat de rechtmatige eigenaar van al die slechtigheid maar eens uit. Ik heb maandenlang m 'n snoepgoed bij hem moeten inleveren. Dezer dagen verscheen 'De Daltons verliezen hun geheugen', het 61-ste album van Lucky Luke, de onvolprezen schepping van de Belgische striptekenaar Morris. Zijn boeven zijn heel wat plezanter dan die enge, brullende, robotachtige superfiguren die over de beeldbuis zwalken. Maar het blijven boeven, die vier broers Dalton. Morris raakt een gevoelige snaar wanneer hij zegt waarom hij hèn het allerliefst tekent: „Die combinatie van grenzeloze slechtheid en evenzo grote domheid, heerlijk. Wat dat betreft ben ik net als mijn lezers. De slechterikken spreken me het meest aan". We hebben blijkbaar iets met booswichten. En Morris mag natuurlijk. Maar Darkwing Duck? Ik denk dat ik straks toch dat wijsvingertje weer zal heffen en een degelijke toon zal aanslaan. Al voel je je er een tikkie hypocriet bij. Je ouders zijn nooit ver weg. procent. Zelfs D66-leider Van Mierlo boet in qua steun. Hij ging terug van 52 naar 49 pro cent. VVD-aanvoerder Bolke- stein heeft het vertrouwen van 24 procent van de kiezers. Herstel De PvdA lijkt zich enigszins te herstellen. Uit de peilingen blijkt dat de PvdA mag reke nen op 27 kamerzetels. Dat zijn er vier meer dan een maand terug, maar betekent toch nog een verlies van 22 ze tels ten opzichte van de laatste kamerverkiezingen. Het CDA staat eveneens op verlies en zou van de bestaan de 54 zetels nog 50 overhou den. D66 wordt volgens de en quête de tweede partij van Ne derland met 35 zetels. Dat zijn 23 meer dan de partij nu heeft in de Kamer. Groen Links stijgt van zes naar acht volks vertegenwoordigers. Bij de kleine christelijke partijen zou alleen de RPF winst boeken en één extra zetel krijgen bo venop de huidige. i de voorpagina) ENSCHEDE Vanwege zijn uitstekende geheugen kon de jeugdige dader al zijn ruim tweehonderd slachtoffers aan de hand van foto's aanwijzen en zich de gepleegde misdrij ven tot in details herinne ren, zo heeft de politie van Enschede De jongen heeft volgens het onderzoek van de politie ver moedelijk dagelijks kinderen in de leeftijd van drie tot en met tien jaar misbruikt of met hen ontucht gepleegd Sommi gen werden meer dan één keer slachtoffer. Ook dwong de knaap kinde ren tot ontucht in groepsver band, met hem of onderling. Om de kinderen te dwingen „de seks-spelletjes" mee te spe len en te voorkomen dat ze hun mond voorbij zouden pra ten, maakte hij hen bang en gebruikte zelfs grof geweld: trappen, stompen en slaan. Het kwam ook voor dat hij kinde ren vastbond. De meeste kinderen hebben verschillend gereageerd op wat de 12-jarige met hen deed: slaapproblemen in combinatie met angst voor monsters, hek sen en vleermuizen, terugval in onzindelijkheid 's nachts en soms overdag, het vaker pra ten over seks en het meedoen aan seksueel gerichte spelle tjes. Rustige kinderen werden plotseling nerveus, druk en zelfs agressief. Anderen kre gen een labiele stemming: snel huilen en pruilen. De meeste ouders hebben deze reacties niet in verband ge bracht met de mogelijkheid van ontucht en bangmakerij. Bij veel kinderen zijn de reac ties geleidelijk verdwenen. Op het moment dat ouders met hen over het gebeurde wilden praten, reageerden ze heftig. „Voor de kinderen wordt daarmee hun geheim ontdekt. Dit roept altijd spanning en ontlading op. Maar er over praten door ouder en kind is heel belangrijk voor een goede verwerking, niet eindeloos, maar wel duidelijk", aldus hulpverleners die bij het on derzoek zijn betrokken. Naar de indruk van de hulp verleningsinstanties gingen en gaan de ouders goed met de schokkende ervaringen van de kinderen om: rustig, niet be schuldigend, de feiten van de voorvallen bij de naam noe mend en de woorden die het kind gebruikt daarbij overne mend. Benadrukkend dat van boosheid geen sprake is en de angstgevoelens wegnemend. „Het overgrote deel van de kinderen zal zich verder weer goed ontwikkelen en over een klein jaar is het gebeuren voor kind en ouders nog slechts een nare herinnering", zo ver wachten de hulpverleners. Regels voor dependances van scholen versoepeld DEN HAAG De criteria voor het in stand houden van nevenvestigingen door scho lengemeenschappen worden versoepeld. Aan het minimum leerlingenaantal van 240 in augustus volgend jaar zal het rijk niet strak vasthouden. Als op afzienbare termijn het aan tal gehaald zal worden, mag de nevenvestiging blijven be staan. Dit blijkt uit de tekst van een folder van het minis terie van onderwijs die deze week aan het voortgezet on derwijs wordt verzonden. Ook hoeven scholen niet beslist twee richtingen (mavo, havo of vwo) te hebben om in aan merking te komen voor finan ciering van de dependance. Het CDA heeft om versoepe ling van de normen gevraagd om te voorkomen dat in plat telandsgebieden te veel scho len zouden verdwijnen. Staats secretaris Wallage heeft niet toegegeven aan de wens van de christen-democraten de mi nimumafstand van nevenves tigingen los te laten. De af stand tussenhoofd- en neven vestiging moet tenminste twaalf kilometer bedragen. Grimmig Minister van onderwijs Jo Ritzen tussen boze studenten in de aula van de Universiteit van Amsterdam. Even keerde de grimmige sfeer van de jaren zestig weer, toen zo'n honderdvijftig studenten gisteren de aula binnendrongen in een protest tegen de bezuinigings plannen van Ritzen. Hem werd het spreken op de universiteit - die haar twintigjarig bestaan vierde - onmogelijk gemaakt. Wel zou Ritzen later in het Maagdenhuis de tentoonstelling 'Twintig jaar universitair democratisch bestuur' openen. FOTO: ANP WAPENVELD Het bestuur van het jongerenopvangtehuis De Dreef in Wapenveld wil de zes personeelsleden ontslaan die be gin deze maand in een tv-uitzending gewag maakten van mis handelingen in het tehuis. De ontslagaanvraag is al bij de kan tonrechter of kan daar elk moment aankomen, aldus vanmorgen desgevraagd directeur J Karrenbeld van De Dreef. De zes medewerkers, onder wie enkele leden van de onderne mingsraad, zijn nu op non-actief gesteld. Ze hadden zich voor de tv-uitzending ziek gemeld en wilden deze week weer aan de slag. De advocaat van het zestal wil in kort geding de non-ac- tief-maatregel bestrijden De arbeidsverhoudingen op De Dreef zijn volgens Karrenbeld na de tv-uitzending zodanig verstoord dat er niets anders opzit dan het zestal te ontslaan. Uit een door het bestuur uitgeschreven (niet anonieme) enquête onder het personeel zou blijken dat driekwart van de medewerkers van De Dreef niet meer wil samenwerken met het zestal Het be stuur ontkent overigens de mishandelingen. Een enkele mep wordt wel eens uitgedeeld maar er is volgens hen absoluut geen sprake van min of meer systematische mishandelingen. (ADVERTENTIE) GRATIS INFO- BOEKJE? Bandenbranche VACO O-I 719 49010 KONINKLIJK HUIS 25 september Mr. Pieter van Vollenhoven brengt een werkbezoek aan de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie te Driebergen. 26 september Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven wonen in de schouwburg te Arnhem de ga lavoorstelling bij ter gelegen heid van het 20-jarig jubileum van Introdans. ASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Hoge Duitse onderscheiding voor De Koning DEN HAAG Oud- van sociale zaken en werkge legenheid, drs. J. de Koning, is gisteren in Den Haag onder scheiden met het Grootkruis van Verdienste met ster van de Bondsrepubliek Duitsland. De Koning kreeg de hoge on derscheiding voor zijn bijdrage aan de verdieping van de be trekkingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek en voor de impulsen die hij aan de Eu ropese sociale politiek gaf. Begeleiding jeugdige misdadigers succes DEN HAAG De bege leiding door de reclasse ring van jongeren die met justitie in aanraking zijn gekomen is succesvol. De jongeren vervallen min der snel in herhaling dan leeftijdgenoten die niet door de reclassering bege leid worden. Dat is de conclusie van het WODC, de wetenschappelijke on derzoeksafdeling van het ministerie van justitie. In het gisteren gepubliceerde rapport „Evaluatie-onderzoek jeugdreclassering: de effectme ting" bepleiten de onderzoe kers de begeleiding van jonge ren tussen de vijftien en de achttien jaar oud vooral te be stemmen voor de „zwaardere gevallen". Uit het onderzoek blijkt namelijk dat de recidive, het opnieuw begaan van straf bare feiten, bij die groep door de begeleiding van de reclasse ring het sterkst terugloopt. De cijfers geven aan dat de recidi ve bij de begeleide groep „zware gevallen" (veel of ern stige delicten) 16 procent lager ligt dan bij leeftijdgenoten die niet begeleid worden. Het WODC heeft vijf jeugdre- irojecten in Leeu- loep genomen De gegevens van 464 begeleide jongeren werden vergeleken met jonge ren die met justitie in aanra king zijn geweest, maar niet begeleid worden. De reclasse ring is enkele jaren geleden begonnen met dergelijke ieugdprojecten in het hele land.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3