Wereldraad wil strijd tegen armoede én milieuvervuiling m GEESTELIJK LEVEN OPINIE Danneels: uitbuitingtoch centraal stellen in herdenking Columbus jaar Boeddhistische stoepa wil vrede brengen in Hantum COMMENTAAR CcidöcSouocmt Ceidöo Gouro/rit WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 Westerse kerken drukken stempel op nieuwe organisatie van Wereldraad Overleg tussen prelaten mislukt GENEVE „Zo ziet de reali teit in Joegoslavië eruit," zei secretaris Jean Fischer van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) in een reactie op het grotendeels mislukte gesprek tussen Servische en Kroatische kerkleiders in Ge- nève. „We hebben het met ei gen ogen kunnen aanschou wen: beter is het niet." Aan het slot van een gezamenlijke persconferentie bij de Wereld raad van Kerken verliet de rk hulpbisschop Djuro Koksa van Zagreb de tafel terwijl de ser- visch-orthodoxe bisschop Ire- nej van Novi Sad nog aan het woord was. Aantjes: christenen maken zich te druk over huwelijk Idoor GERT BROUWER Er zijn weinig smarten, hoe schrijnend ook, waarin een goed inkomen niet van nut is. ASSEN Oud-CDA-ka- merlid Willem Aantjes vindt dat de christelijke politiek zich niet zo druk moet maken over het hu welijk als hoeksteen van de samenleving als enige samenlevingsvorm naar bijbelse normen. „Het wettelijk huwelijk is niet door God uitgevonden, maar door Napoleon", verklaarde Aantjes gisteravond tijdens een spreekbeurt voor het IKV in Assen. „Als mensen een an dere vriendschapsvorm kiezen dan het huwelijk waar halen we het dan in hemelsnaam vandaan om te zeggen dat dat duivels is en een zonde." „Ik zie in onze kringen veel mensen die zich aan vaste vor men vastklampen. Maar het huwelijk is niet de norm van de bijbel. Het gaat daarin om trouw, verantwoordelijkheid en liefde. Dan wordt de be- staansnorm van het huwelijk niet getoetst aan de vraag of dat trouwboekje op het nacht kastje ligt. Waar het trouw boekje op het nachtkastje ligt en die drie elementen ontbre ken, daar is geen huwelijk in principieel opzicht. Waar dat Aram Keshishian FOTO: ANP GENEVE Het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren inge stemd met een ingrijpende re organisatie van de Wereld raad. De Wereldraad krijgt vier programma-eenheden zo als de westerse kerken hebben gewild. De positie van het se cretariaat-generaal wordt ver sterkt. Een voorstel van de Russisch-orthodoxe metropo liet Kyrill van Smolensk om een vijfde programma-eenheid voor opleiding en onderwijs in te voeren haalde het niet. De voorzitter van het centraal comité, aartsbisschop Aram Keshishian, noemde het be sluit een belangrijk moment in de geschiedenis van de We reldraad, waarbij 317 ortho doxe, anglicaanse en prote stantse kerken zijn aangeslo ten. De reorganisatie is vol gens hem de'beste manier om uit de financiële crisis te ko men en de programma's van de Wereldraad te vernieuwen. In de nieuwe -structuur wor den de drie hoofdafdelingen met hun zestien onderafdelin gen vervangen door vier pro gramma-eenheden. Het secre tariaat-generaal wordt uitge breid met de communicatieaf deling, een bureau voor de be trekkingen met de lidkerken en de andere kerken en een bureau voor de relatie met de andere godsdiensten. Nieuw is een programma-een heid 'Gerechtigheid, vrede en schepping', dat het zogeheten conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping moet voortzetten. De andere eenheden zijn 'De len en dienst', 'Eenheid en vernieuwing', waarin veel ruimte is voor de bestudering van theologische vraagstuk ken, en 'Zending, opvoeding en getuigenis'. Kyrills voorstel werd met gro te meerderheid afgewezen. Zijn voorstel voor een vijfde programma-eenheid was inge geven door de grote behoefte bij de kerken in Oost-Europa aan hulp bij de opleiding van priesters en bij de catechese. Aanvaarding van het voorstel zou de Wereldraad ongeveer 700.000 Zwitserse frank extra hebben gekost. UTRECHT De viering van 500 jaar christendom in Amerika volgend jaar moet niet beperkt blijven tot een herdenking van de kerstening van het conti nent. Het Columbusjaar moet ook worden aange grepen om de overheer sing door het Westen van de volkeren van de Derde Wereld aan de kaak te stellen, vindt de voorzitter van de internationale ka tholieke vredesbeweging Pax Christi, kardinaal Godfried Danneels. Bij de opening van het congres 'Worlds Apart - Worlds Toge ther' in het Pax Christi Cen trum in Utrecht waarschuwde Danneels dat met de opheffing van de tegenstelling tussen Oost en West de macht van het Westen over het Zuiden aanzienlijk is toegenomen. Danneels wees op de Golfoor log, die door Pax Christi wordt gezien als voorbeeld van de nieuwe hegemonie van het Westen over het Zuiden. Hij sloot zich aan bij deskundigen die menen dat de belangrijkste reden voor de oorlog tegen Irak het verlangen was om de toegang van het Westen tot de olie te waarborgen en dat de bescherming van het recht op zelfbeschikking van de volke ren minder belangrijk werd gevonden. „Volkeren zonder staat zijn de speelbal in de machtsstrijd tussen de staten geworden, zoals de Koerden en de Palestijnen al tientallen jaren weten", zei Danneels. De Belgische kardinaal waar schuwde dat de EG-landen geen „bastion van zelfvoldaan heid" mogen oprichten waar uit vluchtelingen uit andere landen worden geweerd. De mate waarin onze maatschap pij rechtvaardig is, kan wor den afgemeten aan de manier waarop wij met vluchtelingen omgaan, meende hij. Aan het internationaal congres ter gelegenheid van de ope ning van het Pax Christi Cen trum in het winkelcentrum Hoog Catharijne nemen meer dan 100 personen uit vele lan den deel. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking zit woensdag in een forum dat discussieert over 'menselijke behoeften en economische structuren'. Het congres markeert het be gin van het driejarig project 'Oost-Zuid-West', waarmee Pax Christi de dialoog tussen de vroegere communistische landen van Oost-Europa en de ontwikkelingslanden op gang wil brengen. GENEVE De Wereld raad van Kerken wil naast de bestrijding van de armoede in de wereld ook grotere aandacht voor het milieu. In een door de Nederlanders drs. Rob van Drimmelen en dr. H.M. de Lange opgesteld rapport wordt daarom ge pleit voor een economisch systeem dat enerzijds de groeiende kloof tussen de arme en rijke landen overbrugt en anderzijds de aantasting van het mi lieu terugdringt. Armoede en milieu zijn de kernbegrippen voor een niet uit de weg te ruimen dilemma, zei dr. H.M. de Lange dinsdag te Genève, waar hij het rap port 'Economie als een geloofs zaak' presenteerde. Enerzijds worden dagelijks miljoenen mensen geconfronteerd met een afschuwelijke armoede, anderzijds gaat het milieu ach teruit, soms als een gevolg van het eerste probleem. De Wereldraad heeft altijd de bestrijding van de armoede hoge prioriteit gegeven, aldus De Lange, voorzitter van de sectie sociale zaken van de Raad van Kerken in Neder land. De armen kun je alleen maar helpen door een hogere produktie, vooral van voedsel. Het gevolg daarvan is dat de vervuiling van het milieu toe neemt. Het rapport, dat nu voor com mentaar naar de 317 lidkerken wordt gestuurd, bevat geen blauwdruk voor een andere economie. „Wij kunnen alleen al gaande een weg vinden." In het rapport wordt zowel het kapitalisch als het inmiddels ingestort communistisch sy steem bekritiseerd. „Er mag echter niet worden vergeten dat de meeste landen met een socialistisch economisch sy steem de armoede wisten te verminderen en bijna iedereen aan een, niet altijd even pas sende baan hielpen". Het rap port waarschuwt tegen een „wijdverbreid geloof" dat het kapitalisme alle problemen op lost. Als de markt werkelijk vrij en autonoom wordt, ont aardt zij in een totalitair sy steem. Het debat gaat niet over de vraag of er een keuze moet worden gemaakt tussen een centraal geleide economie of een vrije markt-systeem. In elke situatie is de vraag of er voldoende aandacht aan het lot van de armen wordt be steed. Het bijbels uitgangspunt bij het Wereldraad rapport is het joodse begrip gerechtigheid. In de recente sociale encycliek van paus Johannes Paulus II wordt de Romeins-juridische uitleg van dit begrip gehan teerd: ieder het zijne. Dat be ginsel werkt niet meer, aldus De Lange. „Er wordt niet meer toebedeeld, er wordt ge- .pakt." Aan het rapport is behalve door Van Drimmelen en De Lange meegewerkt door Jan Pronk (tot zijn benoeming tot minister van ontwikkelingssa menwerking) en de Uru- guayaanse ontwikkelingseco- noom Julio de Santa Ana. HANTUM Even buiten het Friese dorp Hantum is de eerste stoepa van Ne derland verrezen. Het boeddhistische bouwwerk zal het dorp, de gemeente Dongeradeel en de rest van Nederland bescher men tegen agressie en ge weld, is de stellige over tuiging van de mensen die er ruim drie jaar aan heb ben gewerkt. Het dertien meter hoge 'monu ment voor de vrede' had ei genlijk op de Dam in Amster dam moeten staan, want hoe meer mensen ernaar kijken, hoe meer zegeningen het ge bouw zal brengen. Maar, ver zucht de Tibetaanse lama Chödjé Gawang in gebrekkig Nederlands, „geen geld hè". Dus zijn de 64-jarige geestelijk leider en zijn volgelingen neergestreken in Noord-Fries land, waar zij enkele jaren ge leden een boerderij en een stuk grond hebben gekregen. Naast de bouwvallige boerderij hebben zij de stoepa, een re traitehuis en een boeddhisti sche tempel gebouwd. Met vrijwilligers uit het verre bui tenland, maar ook uit Hantum zelf. „Dat dacht ik wel", zegt de 'jonge vrouw als de vreemde ling de weg naar het boeddhis tisch centrum vraagt. „Daar komt iedereen voor. Het is een hele attractie, we kunnen hier binnenkort wel een restaurant beginnen." Ze is niet echt blij met de komst van de stoepa, al heeft ze er weinig last van om dat het bouwwerk een kilome ter buiten het dorp staat. „Ei genlijk hoort zoiets hier niet. Als het nou in Amsterdam was, maar hier... in Friesland." Rechts de Herewei (Hereweg) in, alsmaar rechtdoor lopen, dan ziet u het vanzelf, legt ze welwillend uit. Inderdaad dringt zich in het weidse Frie se landschap al gauw de goud kleurige spits van de stoepa op, omringd door een groepje bomen. Een oosters element midden in het weiland, dat hier doorgaans slechts onder broken wordt door zadeldak- kerken op kleine terpen. Bij de molen verandert de Here wei in de Stoepawei. In alle rust leggen twee vrij willigers de laatste hand aan het gebouw. Ze weten dat ze niet alles klaar krijgen voor de officiële opening door de bur gemeester van Dongeradeel volgende week donderdag en de open dag twee dagen later. Maar bij de 'religieuze ope ning' door een hoge geestelijke uit Tibet, begin volgend jaar, zal het hele complex af zijn. Aanwijzingen De lama is trots op de stoepa en de tempel. Hij heeft voort durend aanwijzingen gegeven bij de bouw en daaraan ook zelf een belangrijke bijdrage geleverd. Als geestelijk leider was hij de enige die alle ken nis bezat over de bouw. De stoepa is weliswaar niet de hoogste van Europa - die in Parijs bijvoorbeeld is 25 meter - maar het is wel de mooiste, zegt hij glimlachend. De stoepa zorgt volgens de boeddhistische traditie voor vrede, liefde, harmonie, wel vaart, gezondheid en een lang leven. „Acupunctuur voor de aarde" noemen de boeddhisten de werking die ervan uitgaat. Voordat de eerste stoepa ge bouwd werd in India, ruim 500 jaar voor Christus, heersten er ziekten en oorlogen. „Daarna ging het heel goed met het land", aldus lama Gawang. Belangrijke stoepa's zijn de Borobudur op Java en de Bod- hanath Stoepa in Kathmandu (Nepal). De eerste Nederlandse stoepa is veel bescheidener, maar zal ook „een verrijking voor ons land" zijn. Alle boed dhisten uit Nederland - vol gens de overheid 10 a 15.000, volgens de boeddhisten zelf ongeveer 30.000 - zijn er wei- De Tibetaanse lama Chödjé Gawang staat voor zijn stoepa even buiten het Friese dorp Hantum. FOTO: ANP kom, ongeacht de stroming die zij vertegenwoordigen. De Tibetaanse lama ziet in de stoepa en tempel ook „een be langrijke bijdrage aan het con serveren van de zo rijke Tibe taanse cultuur, die in Tibet zelf helemaal verloren dreigt te gaan". Uitspraken over poli tiek wenst hij overigens niet te doen; die zijn voorbehouden aan de Dalai Lama, die voor zijn inspanningen voor de vrede zelfs de Nobelprijs kreeg. „Wij houden ons alleen bezig met meditatie." Alleen een lama heeft toegang tot de stoepa, een ruimte van ongeveer zeven bij zeven me ter. In het midden komt een offertafel te staan, tegen de achterwand wordt een groot boeddhabeeld geplaatst. Langs de muren staan duizend kleine boeddhabeeldjes, symbool voor de duizend boeddha's die deze wereld zal kennen. In het pla fond zijn 100.000 miniatuur stoepa's verwerkt en is een re likwie van de Boeddha zelf aangebracht. De lama en zijn volgelingen weten niet hoeveel de bouw van het complex uiteindelijk gekost heeft. Toen zij enkele jaren geleden begonnen, raam den ze de kosten op 250.000 gulden. De bouw is voortdu rend vertraagd door gebrek aan vrijwilligers. Maar de lama is daar achteraf blij om: als de stoepa te snel zou zijn gebouwd, was hij op de zware Friese klei vast en zeker ver- Respect Staat de stoepa in het noorden van Friesland eigenlijk niet op de juiste plaats, voor het bijbe horende retraitehuis zijn de rust en ruimte van het eeu wenoude vlakke land ideaal. Negen boeddhisten zullen zich hier binnenkort drie jaar, drie maanden en drie dagen van de buitenwereld afsluiten. De lama vindt dat niet lang; in Parijs is de periode ruim zes jaar. Officieel hebben de kerken niets van zich laten horen, maar de geestelijke weet dat boeddhisme en christendom nu eenmaal veel gemeen schappelijk hebben: mededo gen en naastenliefde bijvoor beeld. „Het boeddhisme heeft respect voor alle mensen en alle godsdiensten", aldus de lama, die liever niet op de ver schillen tussen beide religies ingaat. De gereformeerde predikant van het dorp, drs. B. Terlouw, wil dat wel. Hij vindt zelfs dat trouwboekje er niet ligt en die drie elementen zijn wèl aan wezig is wel sprake van een huwelijk in bijbelse zin." Homoseksuele relaties liggen bij christenen vaak moeilijk, erkent Aantjes, maar in bijbel se zin vallen zulke relaties vol gens zijn redenatie toch onder dezelfde norm als heterorela ties. „Ik aarzel wel een beetje. Ik ben ook een kind van mijn tijd, maar ik denk dat als het gaat om de categorieën liefde, verantwoordelijkheid en trouw, en twee mensen van hetzelfde geslacht willen dat voor elkaar opbrengen, dan moet de samenleving dat evengoed op kunnen bren gen." Onderzoek nodig Minister Bukman rig ingin prins andaa is 23 j van landbouw, natuurbeheer en vi(0r£jei verja rugkl Israëliërs ruziën over bijbelverzen JERUZALEM Verscheide ne ministeries in Israël geven er elkaar de schuld van dat aan de deuren in de mobiele woningen voor immigranten uit de Sovjetunie de mezoeza (Hebreeuws voor deurpost) ontbreekt. Volgens de Tenach moet aan elke deurpost in een huis een kokertje met een met de hand beschreven rol perkament worden bevestigd. Daarin worden de bewoners opgeroe pen zich aan de tien geboden te houden en ook hun kinde ren in gehoorzaamheid aan God op te voeden. Het ministerie van binnen landse zaken vindt dat de ge meentebesturen niet verant woordelijk zijn voor het aan brengen van de mezoeza in de huizen in hun gemeente. Het ministerie van immigratie vindt dat zij niets met de me zoeza te maken heeft en het ministerie van financiën wijst de zaak door naar het ministe rie van religieuze zaken. Dit ministerie heeft echter al grote moeite het geld bijeen te bren gen voor de aankoop van ge- bedsboeken en bijbels voor de immigranten. Het ministerie van woningbouw kwam met de 'oplossing': de immigranten moeten zelf de mezoeza beta len. Vele Israëli's vrezen ech ter dat de immigranten door hun 'atheïstische' opvoeding in de Sovjetunie hun geld aan iets anders besteden. Dan moet de staat toch in actie komen. Het gaat niet om een gering bedrag. Een mezoeza kost on geveer 35 gulden per stuk. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Terneuzen mevr. A.E. Bosch te Spankeren-Laag Soeren en geestelijk verzorgster van Verpleeg huis Gelderse Hof te Dieren. Aangenomen naar Putten K. ten Klooster te Middelharnis; Bedankt voor Brakel G. van den End te Huizen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaar Dhr. A. Kroezen, Keulse- straat 56, 8262 TX Kampen, tel. 05202-26995. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Groningen-Zuid H.M. Smit te Uithuizermeeden; te Den Ham A.H. van der Velden te Zevenbergen. Te Noordbergum A. Boersma te Mussel; te Ommen J.T. Oldenhuis te Helpman(Gr.). rij zal van zeer goeden huize moeten komen, wil hij v_ Tweede Kamer morgen afhouden van een onderzoek i iast g« de onophoudelijke geruchten over intimidatie door 1 dt is ambtenaren op zijn ministerie. Het overleg tussen de mi >9 v ter en de Tweede Kamer is het resultaat van de. report van het tv-programma NOS-Laat over de situatie op het partement. Niet dat de daarin geuite beschuldigingen ent dachtmakingen allemaal even nieuw zijn en noch miigezell met keiharde bewijzen gestaafd. Maar het vernietigende iiisjesc port over de Algemene Inspectie Dienst van het ministffOTO: dat twee maanden geleden door de Leidse Universiteit, het organisatiebureau Twijnstra en Gudde werd uitgebra heeft overduidelijk aangetoond dat er op 'Landbouw' 1 veel mis is. I fsr GELET op de slechte reputatie die zijn ministerie inmidi heeft opgebouwd, is de reactie van minister Bukman op recente onthullingen beneden de maat. Het is op zich vol men begrijpelijk dat hij vraagtekens zet bij de geuite bescl V digingen. Deze zijn echter zo ernstig en zo aanhoudend, hij met vraagtekens alleen niet kan volstaan. Minister I man zou juist alle medewerking moeten geven aan een -■ derzoek door een commissie uit de Tweede Kamer of een I I I tern bureau. Zowel de ambtenaren op het ministerie als Tweede Kamer hebben er immers recht op te weten waar is en niet waar. HLDEB OOK zonder dat onderzoek valt echter een van de naamste knelpunten aan te wijzen: dat is het besluit uit om natuurbeheer en landbouw in een en hetzelfde ministihten onder te brengen. Misschien was er op dat moment nog rnieu iéts voor te zeggen, maar negen jaar later mag duidelijk rm te dat de vos en en kip samen in één hok zijn gestopt. En staat gaat keer op keer fout. Landbouw en natuurbeheer hebt|er V zeker op de korte termijn, grote verschillen van inzicht, landbouw is een van pijlers van de Nederlandse economie ogler haar lobby is bijzonder invloedrijk, terwijl maatregelen mhol het terrein van natuurbeheer vooralsnog alleen geld kost bu In deze hedendaagse variant van de koopman en de domii. is het opnieuw de eerste die wint. Beiden zullen echt COm moeten inzien dat zij dezelfde belangen hebben. TOEN minister Bukman aantrad is, om aan de kritiek te moet te komen, een staatssecretaris voor natuurbeheer noemd. Bij een nieuwe kabinetsformatie dient evenwel ministerie als geheel tegen het licht te worden gehoud' 'n Een eerste stap zou moeten zijn natuurbeheer daar onder1, brengen waar het thuishoort: bij milieubeheer. Het mini jnde'] rie van landbouw en visserij kan dan in afgeslankte vo [klaart nog even blijven bestaan. Maar voor hoe lang? Zowel op Ibinetsj gebied van de landbouw als dat van de visserij komt de gelgeving voor het overgrote deel uit Brussel. Gelet ook de pogingen om de groei van het overheidsapparaat af™ remmen, is de vraag gerechtvaardigd of landbouw en visa ,eid bl op den duur niet als staatssecretariaat kan worden onder i weel bracht bij het ministerie van economische zaken. fdA-toj kvier W. De IN DE SCHAAL. :n h vcjnente merli Hon ind t< artet parti \&f MENSEN IN NOOD ■^JllMlllfcmi I; ,VARz ik he orbere in de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk, waar toe zeker driekwart van de dorpsbewoners behoort, de dis cussie over de ontmoeting met deze dichtst bijzijnde vreemde godsdienst wel wat intenser kan worden gevoerd. Hij be luistert „een vrij grote toon van onverschilligheid in het dorp". De bevolking zal zich ook niet zo gauw scherp uitla ten over de boeddhisten omdat deze mensen nu eenmaal „zeer hartelijk" zijn. „Ze zijn zo aar dig; wie zijn wij dan om ze te vertellen dat hun godsdienst niet de juiste zou zijn. Boven dien, wat weten wij nu van het boeddhisme af", zegt de predikant in een poging de doorsnee-reactie uit het dorp te vertolken. De positieve krachten die van uit de stoepa over Hantum en wijde omstreken zullen wor den uitgezonden, zijn „niet de geest van Christus, niet de in vloed van God", zegt Terlouw. „In de geest van vrede en har monie, die we volgens de boeddhisten hier zullen voe len, zijn we niet geïnteres seerd. Die hoeven we hier niet." Een gebedsgroep in de confes sionele gemeente heeft zich tot taak gesteld de „geestelijke weerbaarheid" tegen de boed dhistische invloeden in het dorp te vergroten. De leden „vragen God of Hij de geest geen invloed wil laten hebben op de christenen hier". De predikant: „Wij tobben ook hier met randkerkelijkheid en onverschilligheid; nu hebben we ook nog te maken met een geheimzinnige invloed vanuit het boeddhisme." Ook CDA-burgemeester H. Sybesma staat niet te juichen. „Dat ik heb toegezegd de ope ning te verrichten, hoeft niet te betekenen dat ik mij er ook mee identificeer", zegt hij in het weekblad Frysk en Frij. „Maar ja, die mensen hebben een goede plek gevonden en ik hoop dat ze er gelukkig zullen worden. Ik ben blij met de blijden", zegt hij. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijtl Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808 CKok erste an on 08) L. van Koot. 047): R. Kleijn (chef), M. Rok n Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, 59-jai E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R de Roo, drs. K. Ver~J Euroj anspor 1973 orzittei van emier imische Van leel Dment in zijn verspreidingsgebied; de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een rif en dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M van tfc oncj x Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. - u' land, P. Koopman, D. van Rietschoten Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome) B. van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: M. de Cocq. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling' per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 irde di nnismj atenled Edeput€ nieu\ ris zal rlaten. :asp ziuti goi HAMM\ V

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2