Open haard pleegt aanslag op gezondheid en milieu tonen in een wagon: een loodsprong in de Jaren vijftig Drie actiegroepen binden de strijd aan 9 Te lease: parket, tapijt en haard Het breedste gamma wand en vloertegels vindt u bij ons. GDI3I3DOIIIIIIIIIIII OOR STAN VAN HAASTEREN bngeveer 750.000 Nederlandse gezinnen zitten :egelmatig bij een knappend [open-haardvuurtje. genietend van de [comfortabele warmte, de lgeur van brandend hout en jhet 'vlammetjes kijken' [drinken ze er hun borreltje [en eten ze hun zoutjes. Het Joppunt van huiselijke [gezelligheid. heid als iemand in de buurt zijn haard stookt. Verder zijn er men sen die last hebben van geïrriteer de ogen of keel- en slijmvliezen. Bij langdurige blootstelling aan haardrook neemt zelfs het risico op een tumor of kolendampvergif tiging toe. Ook de geur van open-haardrook wordt door velen als onaangenaam ervaren. Een aantal mensen durft de was niet meer buiten te hangen, uit angst voor roetaanslag. Bij an dere mensen werd het roet letter lijk in het eten gegooid. Voor som mige mensen was de haard van de buurman zelfs een reden om te verhuizen. laar het is niet alleen gezelligheid at de klok slaat rond het haard- Open kaart jur. Een open haard kan name- ijk ook vaak gevaarlijk, ongezond i slecht voor het milieu zijn. Er jn zelfs al drie actiegroepen op gericht die de open haard bestrij- t rond' ctief en hypo- regelt den. Twee ervan bestaan uit astmapa tiënten die last hebben van de haard of allesbrander (een dichte kachel waarin van alles wordt verbrand) van hun buurman. Het Nederlands Astmafonds wordt per ]aar gemiddeld 33 keer gebeld door patiënten met klachten over het haardgebruik van een buurtbewo- vrijwelner -^e klagen over benauwdheid en gaan hoesten omdat ze rook hebben ingeademd", zegt een woordvoerster van de Astma-pa- lientenvereniging. Het is zelfs mo gelijk dat een haardvuur een ast- -aanval veroorzaakt. Overigens hoeven niet alleen ast- mapatiënten te vrezen voor hun gezondheid als gevolg van haard vuur. Er zijn ook mensen die kla- over hoofdpijn en misselijk In Groningen heeft een aantal mensen dat geteisterd werd door overlast van een open haard zich verenigd in de actiegroep 'Open Kaart'. „We heten Open Kaart omdat we vermoeden dat de waar heid over de open haard wordt verhuld door het ministerie van VROM", zegt initiatiefneemster Trinette Janssen. „Daarom hebben we laatst in een gesprek met mi nister Alders onze klachten op-ta fel gelegd. Hij was diep onder de indruk". „We kennen verhalen van mensen die uit angst voor roet in hun ei gen huis met een doek voor de mond rondlopen", gaat de Open Kaart-woordvoerster verder. „Ook heeft een aantal mensen door de haard problemen met de gezond heid. We weten zeker dat die pro blemen door de haard worden ver oorzaakt, omdat de klachten ver dwijnen als de mensen verhuizen of met vakantie gaan". Bij mistig en windstil weer wordt er vaker geklaagd. Dan kan de rook namelijk niet ontsnappen en blijft als een deken over de woon wijk hangen. De buurtbewoners kunnen dan niet anders dan de rook inademen. Ook het bestaan van schoorstenen op wandelaars niveau van een aantal allesbran- ders vergroot het gevaar van het inademen van rook. Natuurlijk hangen de risico's voor een groot gedeelte af van de brandstof die gebruikt wordt. „Sommige mensen gebruiken de haard als een prullebak door er plastic of zelfs oude schoenen in te verbranden", zegt een Haagse haardhandelaar. „Dat levert na tuurlijk een hoop giftige gassen op. Ook sloophout kan men maar be ter niet verbranden, want dat is vaak gelijmd, geverfd of geïm pregneerd. Dat is natuurlijk hard- stikke giftig". Verder is het belangrijk dat het brandhout minstens een jaar in de buitenlucht heeft gedroogd. Voch tig hout wordt namelijk meestal onvolledig verbrand waardoor gif tige stoffen als kolendamp, roet en koolwaterstoffen vrijkomen. Dit gebeurt ook als men het haard vuur smoort door de luchttoevoer te beperken. De kleur van de rook is een goede graadmeter. Als de rook wit of kleurloos is, is er spra ke van een goede verbranding. Blauwe, grijze of zwarte rook duidt op onvolledige verbranding en dus ook op gevaar voor mensen buiten en binnen. Als er giftige gassen vrijkomen bij een haardvuur, is dat natuurlijk ook slecht voor het milieu. Een haard of allesbrander, gestookt met weinig luchttoevoer, veroor zaakt evenveel luchtverontreini ging als honderd gaskachels. Er komen namelijk ook milieuvervui lers als zwaveldioxide, benzeen en tolueen vrij. Schoorsteenbrand Ook het aantal schoorsteenbran den heeft de laatste tijd een vlucht genomen. Per jaar vliegen er on geveer tienduizend schoorstenen in de brand, waarvoor 3500 keer hulp van de brandweer wordt in geroepen. Aan de binnenkant van een schoorsteen wordt namelijk teer en pek afgezet dat bij hoge temperatuur vlam vat. Menige schoorsteenbrand verspreidt zich naar de rest van het huis, omdat bijvoorbeeld het behang aan de schoorsteenmantel vlam vat of de bakstenen uit de schoorsteen springen. Het regelmatig laten ve gen van de schoorsteen kan deze ellende voorkomen. Ook wordt een aantal branden veroorzaakt door brandend hout dat uit de haard de kamer in komt rollen, waarna de vloerbedekking vlam vat. „Ik ken geen haard waarvoor niet een paar brandplek- ken in het tapijt zitten", zegt de Haagse haardhandelaar. „Als de mensen de brand bijtijds opmer ken blijft het bij brandplekken. Maar sommigen verlaten het huis terwijl de haard nog smeult. Dat is vragen om moeilijkheden". Overigens is een aantal haardhan- delaren zich bewust van de proble men rond hun produkt. Daarom komen er steeds meer 'extra-veili ge en milieuvriendelijke haarden' in omloop. „Want het moet wel ge zellig blijven rond het haardvuur", zegt de haardverkoper. Volgens de actiegroep Open Kaart wordt de waarheid over de open haard „verhuld". /oordeel van het wonen in een wagon is dat het heel licht is, doordat er veel ramen zijn. FOTO: ARCHIEF OOR INEKE BATS yilla Karei is in 1958 als reinrijtuig plan K' gebouwd. hn de oorspronkelijke 'einwagon is nu echter einig meer te zien. Binnen et het knus aan. Roze- en auw bloemetjesbehang en radio die zachtjes aan at. Er staat zelfs een klein tkacheltje voor de koude jagen. De handwasruimte is omgetoverd tot keuken. De originele treinstoelen die nu jienst doen als zitbank ogen comfortabel. In de voonkamer is het bordje Niet uit de ramen hangen' iog blijven hangen. 'et originele 'treinrijtuig plan K', lias villa Karei, is omgebouwd tot en woonwagon om zo vanaf 5 ok- nber dienst te doen als tastbaar oorbeeld voor de fototentoonstel- ng 'Wonen in een Wagon' van "t Nederlands Spoorwegmuseum, 'ensen hebben echt gewoond in. 'lebouwde treinwagons en metjes", vertelt plaatsvervan- id directeur van het Nederlands irwegmuseum, A. van Marion, men in een wagon is een feno len dat na de Tweede Wereld oog is ontstaan toen er een Jiorme woningnood heerste, ooral in de jaren vijftig werd de pbouw krachtig ter hand geno- ,en. Maar voor veel jonge gezin ">g WSM-' ^■mge °n< nen lag het tempo waarin de nieu we huizen werden opgeleverd nog veel te laag. Woonwagons stonden vrijwel nooit alleen, maar in groepjes rondom de grotere steden zoals Groningen, Utrecht, Rotter dam en Bosch en Duin. In totaal zijn er enkele honderden woonwa gons in Nederland geweest. „De meeste zijn weggehaald nadat ze niet meer bewoond werden en sommige zijn opgekocht door lief hebbers", zo weet Van Marion. Vervolgens laat hij wat foto's zien die ook op de foto-tentoonstelling te vinden zijn. Een reeks wagons schiet voorbij. Ze maken duidelijk hoe de wagons er vóór en na de verbouwing uitzagen. Opvallend is dat werkelijk alles er af wordt ge sloopt, zodat je na de metamorfose een scherp oog moet hebben om nog te kunnen zien dat het een treinrijtuig of tramcoupé is ge weest. „Klopt", zegt de plaatsver vangend directeur, „maar dat komt doordat de bewoners zich ei genlijk ook een beetje schaamden voor het feit dat ze deze nood sprong moesten maken". Varkenshok De .bewoners waren meestal jonge medewerkers van de Spoorwegen. Immers, zij zaten dicht bij het vuur. Zo'n treinrijtuig werd dan verkocht of ter beschikking ge steld door de Spoorwegen. Op de foto's, die voor een groot deel van de voormalige bewoners afkomstig zijn, is te zien hoe er indertijd te werk is gegaan. De rijtuigen wer den van hun onderstel gelicht en op een fundering van bakstenen gezet. Inventiviteit was hen ook niet vreemd. Een trein op een boot om zo een woonboot te creëren en dit alles voor permanente bewo ning. Soms waren er hele dorpen van treinrijtuigen zoals in Gronin gen. Daarnaast deden oude rijtui gen ook dienst als schuurtje, var kenshok, ijscokarretje of directie- Tot de jaren zestig heeft het 'Wo nen in een wagon' geduurd. Voor het Nederlands Spoorwegmuseum réden om deze tien jaar eens onder de loep te nemen. De totale collec tie van 77 foto's is grofweg in twee delen op te splitsen. De ene helft laat de intacte en de verbouwde treinwagons zien, terwijl de ande re helft stap voor stap toont hoe het rijtuig van binnen en van bui ten verandert. Op basis van die fo to's is Tijtuig plan K' omgebouwd tot villa Kérel. „Tot in de jaren tachtig heeft deze trein nog ge woon dienst gedaan. In totaal heb ben er dertig van dit type in Ne derland rondgereden", vertelt de plaatsvervangend directeur van het Spoorwegmuseum. Op de werkplaats waar druk geklust wordt aan 'Karei', zoals het trein- wagonnetje liefkozend wordt ge noemd, staan de raarste attributen Een aantal zitstoelen met bagage rekken staan te koop voor hon derd gulden. Oud seinmateriaal, bordjes met 'Niet roken' en hoge stenen beelden geven een apart sfeertje. Om in Karei te komen moet er eerst een angstaanjagend smal trapje beklauterd worden. „Uiter aard wordt ook dit nog aangepast", zegt Van Marion die behendig naar boven klimt. In de villa in aanbouw is eén coupé niet omge bouwd als huis-, slaap- of baby-ka mer. „We hebben dit niet veran derd om de bezoekers het verschil te laten zien", legt Van Marion uit. Maar er zit ook een wedstrijd-ele ment aan vast. Kinderen mogen namelijk een eigen ontwerp ma ken voor de treincoupé. De win nende ontwerpen worden in de treinwagon uitgevoerd. Voordeel van het wonen in een wagon is dat het heel licht is, door dat er veel ramen zijn. Ook is er veel ruimte; een doorsnee flat van tegenwoordig is veel kleiner. „Toch bleven de mensen hier niet heel lang wonen", zegt Van Ma maar zo'n tien jaar geduurd. Een echt eigen huis bleef de voorkeur houden". Foto-tentoonstelling 'Wonen in een Wagon'. Nederlands Spoor wegmuseum, Maliebaanstation, 3581 XW Utrecht van 5 oktober tot en met 1 december. In de herfstvakantie rijdt er van 12 tot en met 20 oktober een specia le pendeltrein drie keer per dag van Utrecht CS naar het voor malige Maliebaanstation waar in het Spoorwegmuseum is ge vestigd. (Om 10.46 uur, 13.25 uur en 15.25 uur vanaf spoor 15b). Het Spoorwegmuseum is open van dinsdag t/m zaterdag van 10 uur tot 17 uur en op zondag van 13 uur tot 17 uur. Als je nèt Iets te kort komt DOOR KARIN VERAART In de woonwereld is het nog een betrekkelijk nieuw verschijnsel, maar het achterliggende concept bestaat al een tijdje: leasen. Een auto kun je leasen, dat is algemeen bekend. Maar al een paar jaar bestaat ook de mogelijkheid tot leasen van keukens en sinds enige maanden van een parketvloer, compleet met Perzisch tapijt. Nieuw huis en net geen geld meer voor die open haard? Een leasecontract biedt uitkomst. En na een aantal jaren trouw maandelijks een bepaald bedrag te hebben betaald, mag je je ook eigenaar noemen van het geheel. Dit klinkt toch wel vertrouwd. Heette dat vroeger niet gewoon koop op afbetaling? „Dat is een gewetensvraag", geeft T. Kerkhof van de firma Rowipar- ket aarzelend toe. „Ik zou het toch liever leasen noemen, omdat er een groot pakket van servicemaat regelen aan verbonden is. Dat is eigenlijk het grootste verschil". Voor tachtig gulden per maand heb je de goedkoopste parketvari ant in huis. Leg- en onderhouds kosten inbegrepen. Dat laatste be tekent één maal per jaar controle van de vloer. Als er zo'n vier en een half a vijf jaar zijn verstreken, is het tijd voor een grote opknap beurt, schuren en lakken. En na die vijf jaar is het leasecontract af gelopen en ben je van zogenoemd economisch eigenaar tot juridisch eigenaar geworden. Rowiparket is er net twee maan den geleden mee begonnen, om, zo zegt Kerkhof, een beetje in de 'pic ture' te komen. „Met deze extra dienst willen we een groter pu bliek bereiken. Uit marktonder zoek is gebleken dat zo'n tachtig procent van de klanten een lening afsluit voor een vloer. Dan biedt dit toch meer voordelen, gezien de service". Ze vindt het plan nog te jong om te kunnen zeggen of het aanslaat. Sommige mensen weten nog niet van het bestaan van de mogelijkheid. „Daarom hebben we het nu heel duidelijk in de winkel bij de toonbank staan. En we heb ben een actie op touw gezet met Habitat, de woonwinkel". Haags Vendoplan heeft al een jaar of drie ervaring met leasen van keukens, en hoewel de zaken redelijk gaan - zo'n zeventig a honderd klanten per jaar bij de vestiging Den Haag - bespeuren D. van Dorp en J. Hazebroek toch enige schroom bij de klanten om voor een lease contract te opteren. „Er rust een zeker taboe op. Ter wijl we uit onderzoek weten dat de meeste mensen moeten lenen voor een keuken". Punt is dat wanneer men kiest voor een dergelijk con tract, er een „BKR'retje" gemaakt moet worden, een uitreksel uit het register van het Bureau Krediet Registratie, waar het kredietverle den van de klant wordt nagetrok ken. Dit blijkt voor velen een drempel. „Bij een bank vindt men het minder eng om te gaan pra ten", aldus Hazebroek. „Een ken nismakingsgesprek met ons - dat vooraf gaat aan de BKR - schrikt de mensen al af. Ze willen het niet weten, met name het Haags pu bliek is daar tuttig in als je het mij vraagt". Van Dorp heeft wel eens voorgesteld een folder te doen uit gaan met een invulformulier voor de aanvraag van een leasecóntract. Het idee werd verworpen. „We waren bang dat we dan niet aan de vraag zouden kunnen voldoen". Daarnaast bestaat bij de klanten de angst dat er een of ander addertje onder het gras zit. Want het klinkt toch wel redelijk rooskleurig, zo verklaren de heren. Een keuken van bijvoorbeeld tienduizend gul den (gemiddeld model) kost een aanbetaling van tien procent en vervolgens zo'n 125 gulden per maand, tien jaar lang. Dan is er de mogelijkheid de keuken te kopen - eerder aflossen kan ook, maar dat levert wel een boete op - door 250 gulden aan administratiekos ten neer te tellen en de droomkeu- ken is van u. Plaatsing en onder houd is inbegrepen: gaat na negen en een half jaar je oven kapot, dan krijg je een nieuwe. Voorts komt er om de zoveel tijd een expert kij ken of alles nog wel goed zit. De rente is vast 13,6 procent op jaar basis - aftrekbaar van de inkom stenbelasting - en er zit een scha deverzekering tegen brand en in braak bij in - ze mochten je keu ken eens stelen. Bij overlijden ver valt de betalingsplicht. Geen nota- riskosten, zoals bij een hypothecai re overeenkomst, geen afsluitpro- visie, geen voorrijd- of loonkosten bij pech. Daar moet toch wel een voordeel tje voor Vendoplan overschieten. „Alleen het feit dat we een groter deel van de markt bereiken", be zweren Van Dorp en Hazebroek. Het dubbele De rest loopt namelijk via het lea sebedrijf achter de afzonderlijke bedrijven: Arenda in Nieuwegein. Het bedrijf is gelieerd aan de NMB-Postbankgroep (via dochter maatschappij Nationale Volks bank) en is sinds juli 1990 bezig met de leasecontracten. Ook P. Geerts, directielid van Arenda, wil niet horen van koop op afbeta ling. „In onze contracten staat zor geloos gebruik van de goederen centraal", benadrukt hij en noemt nogmaals het servicepakket dat het onderscheid moet maken. Uit zijn koker komt ook de benaming juridisch (Arenda gedurende het leasecontract) en economisch eige naar (de klant). Zo kun je eveneens snel in het economisch bezit komen van een orgel of piano (Matla), een open haard (Bolij), een Perzische tapijt (Con en Verdonck), kunststof ko zijnen, een serre (Exakta) of een plat dak (Consolidated Nederland). Mocht je na afloop van het con tract het betreffende goed zat zijn, dan komt het bedrijf zonder pro bleem de boel weer ophalen, of vervangen door iets nieuws. „Maar daar gaan we in principe niet van uit", aldus Geerts. In de annalen van de Consumen tenbond is deze vorm van lease nog niet opgenomen. „Het komt mij verdacht veel voor als koop op afbetaling", aldus een woordvoer der. „En dan raden wij de mensen altijd aan eerst eens goed uit te re kenen wat het meer kost. Want vaak, als je de termijnbedragen bij elkaar optelt, kom je op het dubbe le uit". (ADVERTENTIE) Niets is zo persoonlijk als de keuze van een wand- of vloertegel. Daarom leveren wij net zo veel soorten als er smaken zijn. Kom kijken en |[||frlnii overtuig uzelf! Daar kun je op bouwen. Elfrings Bouwmatcrialrnhandel Den Haag. Amstclstraat 2b -14. Toonzaal Lekstraat 85 (nabil Babylon), Den Haag. Telefoon 070 3816900. ('s maandags gesloten) Elfrings Bouwmaierialenhandel Leiden. Hallenweg 7, Leiden. Telefoon 071 2204 00

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29