Markt reageert traag op vraag naar compact wonen let huis van morgen is 'stekkerklaar' Wel voldoende exclusieve appartementen ben daar onder meer vrij indeelba- re plattegronden worden toege- Het ABP - beheerder van 60.000 woningen vooral in de sector die begint bij een huur van 700 gulden per maand (dus net buiten de soci ale woningbouw), houdt ook de oude woningvoorraad in de gaten om te kijken of aanpassingen no dig zijn. Hogenboom: „Maar derge lijke ingrijpende renovaties begin nen we pas als we er zeker van zijn dat er ook een behoorlijk ren dement haalbaar is. Wij zijn bij voorbeeld in het bezit van galerij flats in Zoetermeer, waarvan we nu zeggen: jongen wat zijn die massaal, maar op het ogenblik doen ze het nog steeds goed omdat de verhouding tussen huur en kwaliteit aantrekkelijk is. Je moet je afvragen of dat na een verbou wing nog zo is. Natuurlijk laten we dergelijke projecten niet aan hun lot over. We waken er vor dat zulke complexen sociaal afglijden; er te veel wisselingen van bewo ners optreden. Op zo'n moment moet je wel ingrijpen". Het ABP heeft zich onlangs ook begeven in de verhuur van zeer dure appartementen. Sinds kort bezit de belegger de exclusieve flats in de Rotterdamse Weena-to- ren van architect Henk Klunder. De huren liggen tussen de 1600 en de 2000 gulden per maand. Hogen boom: „We volgen samen met de gemeente Rotterdam nauwlettend wat voor mensen daar gaan wo nen. Hoe zag hun wooncarrière er tot nu toe uit, waren komen ze vandaan en hoe oud zijn ze? In Nederland is er nauwelijks erva ring met de verhuur van een toren met dergelijke exclusieve apparte menten. Mogelijk dat we de hier opgedane ervaring kunnen gebrui ken bij toekomstige projecten in Amsterdam en Den Haag. Derge lijke woningen zijn voor ons even eens van belang omdat je zo door stroming kunt creëren.". De huur ders van de Weena-toren bestaan tot nu toe voornamelijk uit 40- plussers, vanwie de helft uit Rot terdam komt. Plan Krler De gemeente Den Haag heeft in middels ook ingehaakt op de be staande behoefte naar compact wonen in, of dichtbij, het centrum. Rond de Fluwelen Burgwal is in samenwerking met rijksoverheid en ABP het ambitieuze plan Krier in ontwikkeling. Behalve een gro te hoeveelheid kantoorruimte, zul len daar ook enige honderden ge stapelde woningen worden opge nomen. In het hart van de Haagse binnenstad is de gemeente al ge ruime tijd bezig om - uiteindelijk - 1500 woningen boven winkels te creëren. De markt heeft dus het probleem dat professor Van En gelsdorp Gastelaars jaren geleden al signaleerde onderkend, maar de oplossing zal nog lange tijd in be slag nemen. En het is niet uitgeslo ten dat tegen de tijd dat al die ap partementen zijn opgeleverd een onderzoeker ontdekt, dat het oude vertrouwde gezin weer een spring levend instituut is. En wat dan? N' ewoners bepalen zelf waar de badkuip komt door CASPER POSTMAA J)e woningbouw in West- Nederland is enigszins in [verwarring. Jarenlang hadden de bouwers zich jblindgestaard op de productie (van eengezinswoningen en Monk daarnaast de roep om pure appartementen voor de top van de markt. Maar niet tens een decennium later, liggen de wensen geheel nders. Natuurlijk, lengezinswoningen gaan nog Iteeds grif van de hand, maar pit onderzoeken blijkt dat in Jrote steden als Amsterdam In Den Haag nog maar 35 l/an de bevolking uit [raditionele gezinnen bestaat. Jleenstaanden of jombinaties van twee tartners die allebei werken Jormen een overstelpende Een grote groep is in een huisje een tuin voor en achter. R. van Engelsdorp Gaste- sociaal-geograaf aan de uni- van Amsterdam heeft al geleden gewaarschuwd voor ontwikkeling. Hij pleitte vu- voor meer hoogbouw met ge- vloerse woningen. De jongeren daar de voorkeur aan van een efficiënter huishouden, omdat ze zo langer zelf- kunnen blijven wonen, ander opmerkelijk verschil de markt van enkele jaren ge- is het feit dat makelaars niet - in koor roepen om de bouw dure appartementen (boven 500.000 gulden) omdat de Rand- anders niet in staat zou zijn de van het bedrijfsleven te huis- Die roep is verstomd. Top- in Amsterdam en Den bevestigen dat nu in de be is voorzien. F. Nieboer (van en Van Kuijen). „In de prijscategorie is op het voor het eerst geen be- meer aan nieuwbouw. Je niet vergeten dat het in Den hooguit om tachtig transac- per jaar gaat als we spreken de markt voor appartemen- tussen 350.000 en 800.000 gul- Bovendien stellen de kopers die sector hoge eisen. In Den is niet veel ruimte om die te Soutelandelaan voorbeeld waar ontwikkelaars in zijn geslaagd kapitaal- chtige kopers te trekken is het ïplex van 21 luxe flats aan de imerrijke Van Soutelandelaan Den Haag. De meeste apparte- nten waren - ondanks prijzen ;en de 750.000 en 1, 4 miljoen den - al snel weg. De bewoners gen voor dat geld comfortabel ?gen woningen verluchtigd met fraai uitzicht op de natuur, de beveiliging zijn hoge eisen Het succesvolle en peperdure complex aan de Van Soutelandelaan in Den Haag. FOTO: BEN BLÜMERS De Rotterdamse Weena-toren van architect Henk Klunder. FOTO: MAURICE BRANDTS gesteld. Hoe gevoelig juist dit verwende deel van de markt is blijkt uit een project dat op een steenworp af stand van de Van Soutelandelaan ligt. Makelaar Harry Mens ontwik kelde aan de Van Alkemadelaan twee blokjes met luxe-woningen op de rand van het prachtige park Clingendael. Mens mag er dan in zijn geslaagd Pavarotti naar Ne derland te halen, kopers lokken voor zijn lievelingsproject gaan hem minder goed af, want on danks dat de luxe-stulpjes al jaren in verkoop zijn, - en de prijzen bij gesteld - zijn ze nog steeds niet al lemaal van de hand gedaan. Volgens collega's van Mens kleeft er een aantal bezwaren aan het project, waardoor het minder aan trekkelijk is. Aan de achterzijde zijn er inderdaad de aantrekkelij ke bosschages van Clingedael, maar aan de voorkant (ook nog eens het zuiden) raast de drukke Van Alkemadelaan. Als het top- project is het daarom niet meer ge schikt. Bovendien zijn er nogal wat aanmerkingen op de moderne vormgeving van het complex. Ook in Amsterdam is men tot de conclusie gekomen dat de markt voor topappartementen uiterst klein is. Het roemruchte project Byzantium van architect Rem Koolhaas aan het Leidseplein was een doorslaand succes - computer- tycoon Willem Smit kreeg er voor ettelijke miljoenen onderdak - maar makelaar J.P. Geytenbeek, die de verkoop deed, denkt dat met nog zo'n duur woongebouw ook Amsterdam het verzadigings punt heeft bereikt. Blijft dus over de grote groep een- en tweepersoonshuishoudens die op dit moment de Randstad over spoelt en waar de planologen wei nig rekening mee hebben gehou den. Zowel makelaar Nieboer als drs. René Hogenboom, hoofd marktonderzoek van belegger ABP zijn somber over de ontwik keling van goedkope appartemen ten. Hogenboom: „Sinds de rijks overheid steeds minder bouwsub- sidies verstrekt, is het bijna niet meer mogelijk om voor lage huren te bouwen". Nieboer onderschrijft die mening, maar vindt wel dat de overheid - of woningbouwcorpora ties zouden moeten nadenken over vormen van centraal wonen. „Vooral voor ouderen. Dus com plexen waar de bewoners bepaalde basisvoorzieningen met elkaar de len. De vraag naar centraal wonen is duidelijk aanwezig. Dat een be legger als het ABP daar niet in stapt begrijp ik wel, want die kijkt in eerste plaats naar rendement, maar bij de overheid zou dat toch anders moeten liggen". Nieboer pleit tevens voor woning complexen waarin een crèche is opgenomen. „Het gedrag van men sen is aan het veranderen: het is niet langer het traditionele huisje boompje-beestje. Daar moet je je bij aanpassen".. Het ABP laat voortdurend de markt onderzoeken, maar waakt ervoor om speciaal voor bepaalde groepen te bouwen. Toch heeft de verschuiving in de markt er wel toe geleid dat het pensioenfonds in tegenstelling tot tien jaar geleden nu meer gestapelde woningen bouwt dan eengezinswoningen. Maar appartementen speciaal voor yuppies of ouderen koopt of ont wikkelt de belegger nog steeds niet. Hogenboom: „We houden er wel rekening mee dat woningen ook geschikt moeten zijn voor se nioren, want dat is een groep die vooral voor gestapelde bouw in aanmerking komt. We zoeken het meer in de kwaliteit van de wo ningen. Dus je let er op dat drem pels eventueel kunnen worden weggehaald; er brede deuren in zitten zodat de woning toeganke lijk is voor rolstoelen en dat het mogelijk is om communicatiesyste men aan te leggen". Het ABP beperkt zich niet alleen tot onderzoek, maar is ook betrok ken bij experimentele woning bouw. Bij voorbeeld de buitenten toonstelling van de RAI in Almere waar in de Muziekwijk een groot aantal experimentele woningbouw is verwezenlijkt. Architecten heb waar de keuken, de wc, de badkamer, de slaapkamers en de radiator van de familie De Vries komen. Dat is in het huis van de toekomst wel anders: „laat de bewoner zijn eigen huis in delen", luidt het motto. veel; verwi er perso or BART DE HAAN tweepen in 1961 kwam professor ersom. Öuwkunde Habraken met slaper nifeeën over 'flexibel' wonen. i de roHw0nerS zouden in het schuim6 zel£ beslissen hoe gewone ln eigen huis w°rdt imosa o<£edeeld. Toch liep de :ht nodigiustrie niet warm voor de waterm£0rieën van de hoogleraar. iningbouwverenigingen en overheid wilden een ligoger in de specie houden en is witen met verouderde ,^ate^wverordeningen en k<jiectjeve huurcontracten e invloed van de bewoner was nog in de in de tijd dat je li vergunningen nodig had voor i verbouwen van je aanrecht, arin lijkt nu verandering geko- jy* h te zijn. Individuele huurcon- Hen maken het gemakkelijk hingen te veranderen al naar ang de behoeften van de bewo- In Zoetermeer werd onlangs bouw voltooid van zes demon- itiehuizen onder de naam jarenlanger^ een samenwerkingsver- daafd tussen twee ingenieursbu- I us en een aantal toeleverings- 'an lmaDOhjven. In de ontwikkeling van alen stanlEsprit-project zijn vier nieuwe |ng puwprodukten toegepast. Zo nen de bewoners kiezen uit Schillende keukenopstellingen is de plaats van de badkamer iabel. eerste wordt de flexibiliteit de woning vergroot door een hkerklare' keuken. Zo komt |as bijvoorbeeld binnen op een •aal punt. Het fornuis kan, via ïgbare leidingen, aan verschil- Lekstraat stekkerpunten geplaatst gesloten), jden. 071 2204 OO.sanitaire gedeelten in de wo- een zijn voorzien van een vloer die rust op dertig centimeter hoge noppen waartussen de dunne plas tic leidingen voor gas, water en elektriciteit lopen. Wil de bewoner een wastafel naast het bad, dan kan de waterleiding zo verlegd worden. In het Esprit-huis zijn de gipsplaten wanden demontabel en kunnen de ruimtes naar wens worden ingedeeld. Verder is er een energie- en communicatie-in stallatie ontwikkeld die het moge lijk maakt zelf de afnamepunten en schakelpunten voor elektrici teit, telefoon en tv te bepalen. Doorbraak Flexibel wonen past helemaal in een individualiserende maatschap pij. Het modale gezin (vader en moeder Jansen met twee kinde ren) is een minderheid geworden- .Van de ruim 5,6 miljoen huishou dens voldoen er nog maar 2,1 mil joen aan het beeld van een echtr paar met kinderen. Het hele hui zenbestand is echter afgesteld op dat kerngezin, terwijl de apparte menten tegenwoordig vaker be woond worden door huishoudens van een andere samenstelling. Al leenstaanden, één-oudergezinnen, voordeurdelers en tweeverdieners: het zijn de bewoners van de jaren negentig. Geen huis mag eigenlijk nog hetzelfde zijn. Volgens profes sor A. van Randen, hoogleraar bouwtechniek aan de Technische Universiteit Delft is de behoefte aan 'dynamische woningen' dan ook groot. „Dit is eindelijk de doorbraak in het consument-ge richt bouwen", zegt hij. Samen met zijn studiegenoot pro fessor Habraken werkte van Ran den aan een 'open bouwsysteem'. Hoewel Habrakens theorieën al dertig jaar oud zijn, lijken ze nu actueel te worden. Van Randen heeft ze uitgewerkt en zijn ideeën in praktijk gebracht. Hij neemt deel aan het Matura-project, een ander flexibel bouwsysteem dat in Nederland diverse toepassingen kent. „Matura werkt heel eenvou dig. De consument koopt een leeg casco, de drager. Vervolgens gaan de nieuwe bewoners in samenwer king met het project-bureau in kwestie de inbouw bepalen. De nieuwe bewoners bepalen hoe de inbouw eruit gaat zien en de aan nemer kan dit binnen drie weken kant en klaar verzorgen". Matura Nederland, gevestigd in Delft, is het eerste bedrijf in Ne derland dat zich gespecialiseerd, heeft op het gebied van inbouw. „Maar hier ligt een markt open, want 'open bouw' wordt het hele maal. Het biedt te veel voordelen om te mislukken". Het eerste voordeel is de markt, die volgens Van Randen „enorm" is. De behoeft aan comfort neemt toe. De nadruk komt te liggen op kwalitatief wonen, maar daar ver sta ik iets anders onder dan mijn buurman. Geen huishouden is ge lijk. De mogelijkheid om elk huis en elke flat in te delen zoals het je uitkomt, springt op die behoefte in". Bovendien denkt Van Randen dat open bouw aantrekkelijk is voor ondernemers. „Projectontwikke laars lopen nu veel minder risico. Ze bouwen een leeg casco (niet meer dan vier muren en een dak). Pas later, als het huis verkocht is, worden de huizen ingericht. Nu loopt een ontwikkelaar veel min der risico. In tijden waarin het economisch even wat minder gaat en er dus minder huizen wor den verkocht blijft hij niet met compleet ingerichte huizen zitten maar met de casco's, die hij in be ter tijden kan verkopen en inrich ten". Door deze risicospreiding zullen aannemers en projectbu reaus ook in moeilijker tijden blij ven bouwen. Dat komt volgens de hoogleraar ook de werkgelegen heid en stabiliteit in die sector ten goede. Een ander voordeel is dat consu menten het huis een leven lang kunnen gebruiken. De beschikba re woonruimte is aan te passen aan de ontwikkeling binnen een gezin. Als er kinderen komen kan met schuifwanden en verplaatsbare wastafels een extra kamer worden gecreëerd. Zodra de kinderen het huis verlaten kunnen kamers ver wijderd worden. „In het Matura-systeem kunnen zelfs douche- en wasruimtes, de zogenaamde 'natte cellen' in een mum van tijd verplaatst worden". Volgens professor Van Randen kan het gezin zich aan alle veran deringen aanpassen en hoeft men in principe dus niet te verhuizen. Hij denkt echter niet dat een gezin nooit meer zal verhuizen. „Een mooi grachtenpand zal voor veel mensen reden genoeg zijn om hun flexibele woning alsnog op te ge ven", zegt hij. Als warme broodjes Volgens ingenieur R. van Rigge- len, product-architect bij inge nieursbureau Van Triest in Amersfoort en een van de ontwer pers van de Esprit-huizen in Zoe termeer, is het flexibele huis voor al geschikt voor de huurmarkt. „Ons huis wordt de Volkswagen in de woningbouw. Het is voor ieder een. Afhankelijk van je budget kun je er zoveel inbouwen als je zelf wilt. Daarom is de belangstel ling zo groot. De mogelijkheden zijn ongekend". Het huis biedt plaats aan mensen met zeer uit eenlopende inkomens. Het huis van morgen hoeft overigens niet per se een nieuwbouwwoning te zijn. In Voorburg renoveerde Ma tura huizen uit 1962 zodanig dat ze vrij indeelbaar zijn. Ook deze proefwoningen vlogen als warme broodjes over de toonbank. Over ongeveer een jaar gaat Matura met deze woningen de markt op. Ook bij ingenieursbureau Van Triest, één van de deelnemers in het Eprit-project ziet men perspectief voor de nabije toekomst. „Dit is niet het huis van de toekomst, maar het huis van morgen", aldus Van Triest. De vloer in het Esprit-huis rust op dertig centimeter hoge noppen waartussen op elke gewenste manier de leidingen gelegd kunnen worden. F0T0; pn Woningbouwverenigingen huiverig voor open bouw door BART DE HAAN Hoewel de open bouw in opkomst is, zijn de woningbouwverenigingen niet zo gelukkig met een toenemende invloed van de huurder. „De verhuurders worden bij flexibel wonen opgezadeld met allerlei problemen", zegt architect J. Rijke, consultant van de stichting Open Bouwen in Delft. „Ze zijn bang hun positie te verliezen, zodra bewo ners gaan meebeslissen over de inbouw. Woning bouwverenigingen zijn zich wel bewust van de voor delen van open bouw, maar moeten zich aanpassen aan een nieuwe situatie en dat duurt lang". Een van die aanpassingen betreft bijvoorbeeld het huurcontract. Rijke: „Nu moeten bewoners hun huis bij verkoop in oorspronkelijke staat achterlaten qq dat is bij open bouw onmogelijk. Een bewoner moet dan hele .wanden en ruimtes kunnen veranderen". Een andere kwestie is het juridisch verschil tussen roerend en onroerend goed. De inbouw (van toiletpot tot radiator, van keuken tot badkamer) wordt varia bel indeelbaar. Dit gedeelte zou dus in de toekomst roerend worden, terwijl het nog allemaal vast is inge bouwd en dus onroerend. Bovendien komt het eigen domsrecht ter discussie te staan. De inbouw verschilt immers per bewoner en de vraag is of hierover huur moet worden betaald. Huur splitsen „Een woningbouwvereniging zou de huur per maand dus eigenlijk moeten splitsen", vervolgt Rijke. „Ten eerste moet er huur worden geheven over de dragers, het casco (ruwweg het lege huis: vier muren, plafonds en een dak). Over de inbouw moet vervolgens apart huur geheven worden in paketten. Zo betaal je bij voorbeeld 500 per maand aan huur voor het huis en kun je kiezen uit inbouwpaketten die passen bij je in komen. Eenf goedkoop pakket kost dan bijvoorbeeld f 300 en een duur pakket, met luxe badkamer, twee we's, grote keuken en vele extra's 600. Zo zijn er nog vele oplossingen denkbaar", aldus de architect. Rijke denkt ook aan lease-mogelijkheden voor de in bouw. „We moeten individueel .toegespitste huurcon tracten krijgen, dat is van essentieel belang bij flexi bel wonen". Vooralsnog staan de woningbouwverenigingen echter niet te popelen om verantwoordelijkheden af te staan aan de huurders. Maar Rijke realiseert zich ook wel dat de bewoners begeleid moeten worden bij het in delen van hun huis. „De meeste mensen weten wel wat voor kleur keuken ze willen hebben, maar van de technische kant zijn ze nauwelijks op de hoogte". Subsidie De stichting Open Bouwen bestaat sinds 1984 en is een overkoepelend orgaan waarin zowel overheid en woningbouwverenigingen als architecten, projectont wikkelaars, makelaars, aannemers, toeleveranciers en consumentenorganisaties zijn vertegenwoordigd. De stichting probeert de toepassing van flexibel wonen te bevorderen. Dat de overheid wel heil ziet in de pro jecten van de stichting blijkt uit de subsidies die de experimenten ontvingen van het ministerie van eco nomische zaken. „Maar dat wordt nu wel minder want ook het bedrijfsleven is er nu van overtuigd dat hier een markt ligt. De industrie is nu ook zonder subsidie bereid te investeren in open bouw", ver klaart Rijke. idee is erg eenvoudig. Laat de bewoners zelf de plaats, de en de functie van de verschillende kamers in hun ei- huis bepalen. Nu is de woonconsument nog afhankelijk woningbouwcorporaties en architecten die vaststellen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27