£cidóc <2owumt Druk op Baghdad neemt toe Licht opsteken 15 Rechter verbiedt staking T f Vier doden bij onlusten in Georgië HES neemt overslag bedrijven alsnog over 14 Dagen Gratis EeidaeSouxa/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE Eaidc&tSowumt WOENSDAG SEPTEMBER 1991 20 PAGINA'S in twee katernen kywriim-M nneels: uitbuiting entraal stellen in herdenking Columbusjaar Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25144 Losse nummers 1.45. Voormalige deurwaarder licht opdrachtgevers op LEIDEN Met de arrestatie van een 39-jarige voormalige gerechtsdeurwaarder uit Roelofarends- veen denkt de Leidse politie een omvangrijke op lichtingszaak te hebben opgelost. De man zou de afgelopen jaren voor enkele tonnen instellingen en bedrijven uit Leiden en omgeving, Den Haag en Amsterdam hebben gefopt. Opdrachten om van wanbetalers geld los te krijgen werden wel uitge voerd, maar het geld verdween in eigen zak. Zijn 44-jarige echtgenote is eveneens aangehouden op verdenking van medeplichtigheid en heling. De ex-deurwaarder en zijn vrouw worden ervan ver dacht met het geld een zeer luxueus leven te heb ben geleid. Pagina 13: Deurwaarder leidt luxueus leventje Wöltgens had graag wat gehoord van Van der Louw HILVERSUM Voorzitter Wöltgens van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft zich erover verbaasd dat de binnen de PvdA vernieuwingsgezinde groep Van der Louw wel contact heeft opgenomen met partijleider Kok, maar niet met hem. Wöltgens verklaarde dit van morgen voor de VARA-radio. Wat bij mij tot vraagte kens heeft geleid, aldus Wöltgens, is, dat als je met een groep partijgenoten wekenlang bezig bent om allerlei scenario's uit te werken over de wijze waarop de ver nieuwing in de PvdA zou moeten worden aangepakt, het tamelijk voor de hand liggend is dat je ook eens een keer contact opneemt met diegene die je zo graag zou willen steunen. En dat zijn in dit geval Wim Kok, maar ook mijzelf, aldus Wöltgens. Dat Van der Louw en an dere prominente PvdA-leden meepraten over vernieu wing, lijkt Wöltgens niet meer dan logisch. Pagina 3: Crisiscomité wil Kok helpen, niet afzetten Tweehonderd kinderen door 12-jarige jongen misbruikt ENSCHEDE Een 12-jarige jongen uit Enschede heeft van de zomer 1989 tot juni 1991 meer dan tweehonderd zedenmisdrij ven gepleegd. De jongen is zelf waarschijnlijk ook seksueel mis bruikt. Zijn vader (42) is in verband hiermee aangehouden. De politie van Enschede en het openbaar ministerie hebben dit van morgen bekendgemaakt. De nu 13 jaar oude jongen is inmiddels door de kinderrechter veroordeeld tot zes maanden tuchtschool (waarvan twee voor waardelijk) en onder toezicht gesteld. Hij verblijft voor behande ling in een therapeutisch instituut. Tot aan de zomervakantie van 1991 veronderstelde de politie dat de jongen zich schuldig had gemaakt aan zedendelicten met vijftien buurtgenootjes en 45 mede-leerlingen van een basisschool en van twee andere scholen in de wijk Stadsveld. In de loop van de zomer bleek hij ook ruim 140 kinderen in de wijk Twekkelerveld te hebben misbruikt of onzedelijk betast. Pagina 3: Jongen herinnert zich al zijn slachtoffers Duitse leger neemt deel aan VN-operaties NEW YORK De Duitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, zou van daag tijdens zijn toespraak voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties bekendmaken dat de Bundeswehr voortaan ook aan VN-vrede- soperaties zal deelnemen. Duitsland wil voortaan een grotere bijdrage leveren aan de uitvoering van de resoluties van de VN-veiligheidsraad. Duitsland zal daartoe de grondwet, die nu nog verbiedt dat de Bundeswehr buiten de grenzen van het eigen land wordt ingezet, veranderen. Volgens Genscher is de verdere ontwikkeling van de VN tot centraal forum van de nieuwe wereld orde een van de doelen van het verenigde Duits land. In het algemeen definieert Genscher de toe komstige rol van Duitsland als een Europese kracht zonder nationalistische ambities. Jan Terlouw nmissaris koningin in Gelderland i den Broek Inoet buigen voor keizer Bush pewoners Leiden Zuid-West willen composterings- installatie niet IMENTENINFORMATIE IN/REGIO 13/14/15/17 ISTVERlENING 14 ST/RTV 18 PROGRAMMAS jen veel bewolking en doden met regen, nimumtemperatuur nstreeks 14 graden, ddagtemperatuur geveer 17 graden. Wind uiteenlopende htingen, zwak tot matig, ind kracht 3. NEW YORK De span ning tussen de Verenigde Naties en Irak is vanoch tend verder toegenomen omdat het VN-team van 44 onderzoekers nog steeds werd vastgehouden in Baghdad. Tegelijkertijd vertrokken twee bataljons met Amerikaanse Patriot- raketten naar Saudi-Ara- bië. Volgens een woordvoerder van de VS heeft president Bush vorige week toegestemd in het sturen van de raketten na een verzoek daartoe van de Saudische koning Fahd. De koning zou zich daarmee tegen een mogelijke raketaanval door Irak willen beschermen Fahd meent dat zijn land niet veilig is nu tussen het Westen en Irak grote spanningen zijn ontstaan. Ook zouden in de VS gevechtsvliegtuigen gereed staan voor vertrek naar het Golfgebied. Zoals bekend heeft Bush gedreigd met mili taire middelen als Irak niet akkoord gaat met VN-helikop- tervluchten. Overigens lijkt de Iraakse lei der Saddam Husayn wel enige concessie te willen doen na druk van de VN en de VS om inspectievluchten naar wape nopslagplaatsen en nucleaire fabrieken in Irak toe te staan. De Britse vertegenwoordiger bij de VN, Sir David Hannay, zei gisteravond dat hij een brief had gekregen van Irak, waarin het de inspectie van VN-deskundigen met eigen helikopters „onvoorwaardelijk accepteerde". Hannay zei te vens dat de helikoptervluch- ten zo snel mogelijk hervat zouden worden. De Franse voorzitter van de Veiligheidsraad, Jean-Bernard Merimée, las vanochtend een verklaring voor, waarin hij stelde dat de Veiligheidsraad de brief beschouwt als een „onvoorwaardelijke accepta tie" van resolutie 707 van de Veiligheidsraad. Deze resolutie draagt de Iraakse regering op VN-deskundigen onbeperkte vrijheid te geven die op zoek zijn naar en onderzoek willen verrichten naar chemische, biologische en nucleaire wa pens op het grondgebied van Irak. Pagina 6: VN-team voor de tweede keer vast WAO-manifestatie op Stadhuisplein Het stakende personeel van de reiniging was gisteren met vuil nisauto's en al naar het Leidse Stadhuisplein getrokken waar de ambtenarenbond AbvaKabo een manifestatie hield tegen de WAO- en Ziektewetmaatregelen. Ook het personeel van civiele werken dat eveneens het werk had neergelegd en de brandweer kwamen met voertuigen naar het plein. In totaal verschenen en kele honderden ambtenaren en trendvolgers. Baap van Egmond van de Leidse AbvaKabo-afdeling hield het optimistisch op 500 mensen. Met de staking en de manifestatie was Leiden gisteren ook landelijk het centrum van de WAO-acties. Van Egmond las op het Stadhuisplein een brief voor aan het zaterdag te houden PvdA-congres waarin de maatregelen werden afgekeurd. Na mens het bondsbestuur sprak Xander den Uyl. Raadslid Cor Ver geer van de Socialistiese Partij sprak een solidariteitsverklaring uit. Onder de toehoorders ook wethouder Hans de la Mar die zich eerder mede naar aanleiding van acties bij De Zijlbedrij- ven al tegen de maatregelen van het kabinet heeft uitgespro ken. Vertegenwoordigers van het college van B en W hoorden gisteren echter niet tot de sprekers. Volgens De la Mar „omdat we niet zijn gevraagd". FOTO: WIM VAN NOORT Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE AANBOD VAN JENCIKOVA ROERMOND De presi dent van de Roermondse rechtbank mr. A.Schrickx heeft de Industriebond FNV gisteravond verbo den om vandaag bij het isolatiebedrijf Rockwool Lapinus in Roermond een 24-uursstaking uit te roe pen. De rechter heeft ook werkon derbrekingen en daarmee sa menhangende activiteiten ver boden. Dit vonnis kwam ruim drie uur na een kort geding dat door het bedrijf tegen de Industriebond FNV was aan gespannen. Een woordvoerder van de In dustriebond FNV noemde de uitspraak zeer teleurstelllend. „We mogen dus helemaal niets". De Industriebond be raadt zich nog over de gevol gen van deze gerechtelijke uit spraak voor stakingsacties in het algemeen. De woordvoer der zei te vrezen dat andere werkgevers deze uitspraak zullen aangrijpen om eventue le acties bij hun bedrijven ook te laten verbieden. Tijdens het kort geding bracht mr. V. Disselkoen namens Rockwool nadrukkelijk naar voren dat het bedrijf absoluut geen partij is in een conflict dat uitsluitend gaat tussen de vakbonden en de regering. „Rockwool staat hier helemaal buiten, zei hij. Het is een puur politieke zaak waarvan een willekeurig bedrijf niet de dupe mag worden". Het doorgaan van de acties morgen in het streekvervoer was vanmorgen nog onduide lijk. De Utrechtse rechtbank doet in de loop van de dag een uitspraak in het kort geding dat het Streekvervoer Neder land heeft aangespannen tegen de Vervoersbond FNV. Een aparte kast ii speciaal voer Jer doelmatig en dec Afmeting 140 br A ->;s 595.- (SüSSffl) Den Haag Denr»«g.i 070-3'0d3'-! Leden-C Haanermefsiraat 52a-5J 0?' '."SM An-s'erdaf C Wols'eeg '2k. Sootf-aa: 020-6259866 Gekie'ianaoie." 02C-&^05'0 viaa'3-ngen c ncr» Kamer vraagt onderzoek op Landbouw DEN HAAG Een meerder heid van ten minste CDA, PvdA, VVD en Groen Links vraagt morgen om een nader onderzoek naar geruchten over intimidatie door hoge ambtenaren op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. De PvdA wil het liefst een on afhankelijk onderzoek dat wordt uitgevoerd door een on derzoeksbureau. Groen Links denkt aan het zwaarst mogelij ke onderzoek, namelijk een parlementaire enquête, terwijl de VVD een uitgebreide Ka mercommissie aan het werk wil zetten. Het CDA wacht het overleg met de verantwoorde lijke bewindslieden af alvo rens zich uit te spreken over de vorm van het onderzoek. Volgens PvdA-woordvoerder S. Huys zijn CDA en PvdA het eens over het feit dat er een nader onderzoek moet komen. Overigens zijn de beide rege ringsfracties niet overtuigd van het waarheidsgehalte van de meeste beschuldigingen Het overgrote deel ervan wijst in de richting van de Algeme ne Inspectie Dienst. De coali tiepartijen willen nu weten of de suggestie terecht is dat de beschuldigingen zich ook uit strekken over de rest van het ministerie. De Kamer stemde gisteren in met een verzoek van fractievoorzitter Beckers van Groen Links om minister Bukman en staatssecretaris Gabor morgen uitleg te vragen over het gerucht dat het mi nisterie kritische ambtenaren intimideert en op een zijspoor zet. Volgens minister Bukman gaat het om oud nieuws dat bovendien sterk wordt over trokken. Hij wil wel opnieuw nagaan of een voormalig amb tenaar inderdaad een gouden handdruk van 1,9 miljoen gul den heeft gekregen bij diens vroegtijdige pensioenuitkering. Volgens bestuurslid D. Duij- kers van de ambtenarenbond AbvaKabo zijn de geruchten nagetrokken, maar kwamen er geen concrete voorbeelden aan het licht. Georgiërs die de wacht houden voor het parlementsgebouw in Tbilisi verdringen zich als er brood wordt uitgedeeld. FOTO: EPA TBILISI Vier mensen zijn vanmorgen bij politieke onlus ten in de Georgische hoofdstad Tbilisi om het leven gekomen. De Georgische president Zviad Gamsachoerdia zei dat rebelle rende leden van de Nationale Garde van Georgië, loyaal aan de oppositie, hadden gepro beerd een electriciteitscentrale te bezetten. Daarop ontstonden gevechten met de aan Gamsa choerdia loyale politie. Vier mefisen overleefden de ge vechten niet. Gamsachoerdia kondigde gisteren de noodtoe stand in Tbilisi af. In de Sov jet-republiek is het al geruime tijd onrustig. De oppositie ver wijt Gamsachoerdia dictatori aal gedrag en eist zijn aftre den. Volgens de Georgische president zijn de vier slachtof fers twee politie-agenten en twee opstandige leden van de Nationale Garde. Vier mensen werden bij de botsingen ge wond. Twee soldaten werden gearresteerd. arresteren en ontwapenen. De positie van de president wordt steeds moeilijker, nu de laatste dagen diverse aan hem loyale politici zijn overgelopen naar de oppositie. iel doden bij geweld Punjab DELHI Militante Sikhs hebben in de Indiase lat Punjab bij aanslagen 14 mensen gedood en ilitieman opgehangen, aldus het persbureau Press of India gisteren. t district Faridkot schoten Sikhs een hindoe-koopman ter van zijn gezinsleden dood. Elders in Punjab moesten jeens tien hindoes acties van Sikhs met de dood bekopen, "ïr hen was een politieman die in Majitha werd gelyncht. Jersbureau meldde verder dat Indiase veiligheidstroepen >dag acht vermeende Sikh-militanten hebben doodge- ten. De Sikhs strijden in Punjab voor een onafhankelijke 1 Bij geweld zijn dit jaar al bijna 4.500 mensen omgeko- ROTTERDAM De overname van de overslagbedrijven Inter- stevedoring en OBA door HES Beheer is rond. Dit hebben de betrokken partijen vanmorgen meegedeeld. De fusie in de buik sector van de Rotterdamse en Amsterdamse haven leek afgelo pen zondag van de baan, toen eigenaar J. Rijsdijk van Interste- vedoring en OBA liet weten dat HES Beheer er niet op tijd in was geslaagd de koopsom voor zijn bedrijven op tafel te leggen. De financiering van de overname is nu beschikbaar gesteld door de banken Mees en Hope, ABN AMRO en de Nationale Investe ringsbank. De door HES verworven bedrijven worden onderge bracht in European Bulk Services (EBS) bv, een honderd pro cent dochteronderneming van HES Beheer. Wie op het lumineuze idee gekomen is weet niemand meer, maar het schijnt nu toch echt de bedoeling te zijn dat auto's overdag met lichten aan gaan rijden. Minister Maij-Weggen wil er - na er een tijdje over te hebben gezwegen - toch een proef mee gaan nemen. Verondersteld wordt dat het veiliger op de wegen wordt als auto's met licht aan rijden. Misschien blijkt het zelfs beter te zijn de straatverlichting ook maar niet meer uit te doen. Of de weggebruiker door dat alles echt beter uit zijn doppen gaat kijken, zien we na de proef wel. Voorlopig kunnen we beter ons licht opsteken in de Leidse Courant. Met een gratis proef waarop niet tot eind 1992 hoeft te worden gewacht. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Shamir onthult gedenkplaat Postcode/Plaats: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071 - 315677 Voorl: De Israëlische premier Shamir onthulde gisteren een gedenkplaat bij de nieuwe nederzetting Tzur Yigal, die langs de zogenaamde groene zone ligt tussen Israël en de bezette westelijke Jordaan- oever. FOTO: AFP iiniiminnummin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1