LEIDEN OMGEVING Voormalige deurwaarder leidt luxueus leventje Appartementen in bakkerij De Vooruit 13 een reuzel ïer met lzijns- innen" Leidse postkantoren dicht op 3 oktober 8 SEPTEMBER AVRO TV2 LEEFT Een cadeau van formaat CcidócSouuuit beSouAont WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 tOUDER 50CHOVE: IN De jongste en ingrijpende plannen t welzijnswerk in Lei- unnen niet eerst nog ilf jaar in bespreking gebracht bij alle be- n welzijnsorganisaties, >KIL en SWL. Daar- ntbreekt simpelweg de 'ijd is geld. Als we niet euzes maken gaat de ïaaf over het halve isveld", waarschuwt woordelijk wethouder Bochove. "hove staat onder forse van zes instellingen die t het welzijnswerk in bezighouden. Het verwijt is dat de ge- het beleid van de afge- ren zonder veel voor met de betrokken par- wijzigen. Maatregelen r veel verschil van bestaat, zouden zonder haal worden doorge- at we het niet overal ^ns zijn is normaal, e moeten wel de kans om erover te praten, t betreft zet u de goede van uw voorgangers oort", kritiseerde een welzijnswerkers Van e gisteravond tijdens -rzitting over het wel- gramma voor 1992. behove heeft haast om- i gemeente weinig geld jn omdat er door de soci- rnieuwing projectmati- et worden gewerkt. Dat behalve flexibiliteit van zijnswerkers ook snoei- bp inefficiënte werkwij- I een hang naar steeds e integratie. In het wel- pgramma wordt daarom jondigd dat SKIL (ng Sociaal-cultureel lin Leiden) en SWL fng Welzijn Leiden) noeten gaan samenwer- n uiteindelijk min of moeten fuseren. Voor Ide van dit seizoen moet or een stappenplan op ggen, dat ook ingaat op Werkingsvormen met I organisaties dan uit- [i SKIL en SWL. organisaties willen best I maar niet voordat de ider zelf met een duide- |sie op het welzijnswerk De aangekondigde be- 5ie, die vóór maart '92 [el moet liggen, komt b organisaties te laat. Zij uitholling van hun ac- |ïn nog voordat het be- vastgesteld. De gang ken tot nu toe verdient i ogen weinig respect. |ur Van Dijk van SWL zelfs van een 'dictaat', p angst dat het onder in van tal van activitei- I de subsidiestroom van jciale vernieuwing, in van de geldstroom voor iswerk, zal leiden tot tre rechtsposities van de |swerkers, deelt Van re niet. „Het gros van de jsactiviteiten is hetzelf- sociale vernieuwing. De [matige aanpak vergt vaardigheden van de en een flexibele orga- Maar de rechtspositie handhaafd". nwerk nnen van het college en W om bijvoorbeeld eidenwerk onder te bij SKIL, stuit bij grote bezwaren. Vol- an Bochove hebben de 1 meiden echter vooral aan hulp op het uit vlak, het sterke punt IL, en minder aan on- de kracht van :Dat het meidenwerk orden uitgebreid, on- -en de Leidse welzijns- wel. Echter niet het en van Van Bochove ten koste te laten gaan vrouwenwerk voor ~nen. Van Bochove: is al een goede infra- aanwezig. Bij de niet". Kostbare spullen uit auto gestolen NOORDWIJKERHOUT Uit een auto die stond geparkeerd aan het Wes terhout, zijn in de nacht van maandag op dinsdag een radio-cd-speler, 20 cd's en een kostbare zon nebril gestolen. De totale waarde loopt tegen de 2000 gulden. De inbreker kon de auto openen door het rubber rond het raam te verwijderen. LEIDEN De postkantoren aan het Bevrijdingsplein, in de Kopermolen en aan het Diamantplein sluiten op 3 ok tober om 12.00 uur. Het hoofdkantoor aan de Schipholweg blijft met een be perkte bezetting wel open tot 19.00 uur. De kantoren aan de Breestraat en de stads-agentschappen zijn de gehele dag gesloten. Dat geldt ook voor de postagentschappen aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest en het Kooiker spad in Zoeterwoude. De agentschappen aan de Kempe- naerstraat in Oegstgeest en de Hoofdstraat in Leiderdorp sluiten om 12.30 uur. De kantoren aan de Heinsiuslaan in Leiderdorp en de Lange Voort in Oegstgeest zijn gewoon geopend. Boze snorfietser trapt autodeur in LEIDEN Een onbekend gebleven snor fietser heeft gistermiddag de deur van een auto op de Pelikaanstraat kapotgetrapt. De 35-jarige bestuurster van de auto was door de verkeersdrukte gedwongen te stoppen. Toen ze zag dat een auto achter haar wilde passeren, trok zij iets op. Juist op dat mo ment stak de snorfietser voor haar auto over. De man schrok van het geluid van de optrekkende auto en reageerde boos. Toen de bestuurster gebaarde dat hij zich niet zo druk moest maken spuugde hij eerst op de auto om uiteindelijk zijn woede te koelen op het portier van de auto. Hij schopte daar zo hard tegen dat het totaal vernield werd. Geld en papieren buit bij inbraak KATWIJK Uit een woning aan de Groen van Prinstererweg in Katwijk zijn in de nacht van maandag op dinsdag 2.000 gulden en een aantal per soonlijke papieren waar onder paspoorten gesto len. De dieven kwamen de woning binnen door een deur te forceren, vermoe delijk met gereedschap dat eerder uit een schuur tje van een huurwoning was gestolen. Van Nierop hoogleraar humanisme in Leiden LEIDEN Prof. dr. M. van Nierop houdt vrijdag zijn inaugurele rede bij zijn aanstelling als bijzon der hoogleraar in de wijsgerige antropologie en de grondslagen van het humanisme. Van Nierop praat over de hogere domheid van de Libertijn, ofwel het humanisme tussen Verlichting en de postmo derniteit. Van Nierop houdt zijn rede in het Groot Auditorium van het Academiegebouw, Rapenburg 73 om 16.00 uur. Van Nierop werd met ingang van 1 augustus benoemd tot hoogleraar door de Stich ting Socrates, een werkstichting van het Humanis tisch Verbond. Het Humanistisch Verbond heeft als doelstelling het stimuleren van gedachtenwisse- lingen over humanistische vraagstukken en het doordenken van de culturele en wetenschappelijke achtergrond van het moderne humanisme. VENER GEEFT DURE CADEAUS WEG (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De in hechte nis zittende deurwaarder wordt ervan verdacht tientallen instellingen en bedrijven te hebben gedu peerd. Wat hij met het geld deed is niet helemaal duidelijk. De verdachte heeft zelf nog geen ver klaring afgelegd. Wel leefde hij volgens politie- voorlichter D. Graveland op grote voet. „Hij leidde een zeer luxueus leventje en gaf dure cadeaus weg", aldus Graveland. De Vener werd maandagoch tend in zijn woning in Roelof- arendsveen gearresteerd. Zijn 44-jarige echtgenote, die op dat moment ook in de woning was, werd eveneens in hechte nis genomen. Zij wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn en grote sommen van het geld te hebben geheeld. De deurwaarder werd al begin dit jaar uit zijn functie gezet. Dat gebeurde vrijwel onmid dellijk nadat het justitieel on derzoek naar zijn handel en wandel was gestart en de ad ministratie in beslag was geno men. In 1985 had de Vener in Leiden een goed lopend deur waarderskantoor overgeno men. Dat bureau ging in 1989 over de kop. GAK De zaak kwam aan het rollen nadat zijn grootste opdrachtge ver, het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) in Leiden, begin dit jaar aan gifte deed van vermoedelijke verduistering van geïnde boe tes. Het GAK had de toen nog als gerechtsdeurwaarder actie ve Vener opdracht gegeven voor enkele tienduizenden guldens achterstallige betalin gen te innen. Navraag bij de schuldenaars leerde dat zij wel degelijk aan de deurwaarder hadden betaald. Het GAK zag echter geen cent. Ook nadat de gerechtsdeurwaarder was ge sommeerd om het geld af te dragen, gebeurde er niets. De man zei het geld niet te kun nen overleggen. Na de aangifte door het GAK nam de Leidse recherche de administratie van de deur waarder in beslag. Een ac countant spitte de zaak door en legde de omvang van de verduistering bloot. Vermoe delijk gaat het om enkele ton nen. Vooral Leidse bedrijven en instellingen werden de dupe van de praktijken van de man, maar ook instellingen uit Den Haag en Amsterdam. Zo werden de Leidse woning bouwverenigingen, verschil lende incassobureaus, de Raad voor de Kinderbescherming, de PTT en uitzendbureaus ge dupeerd. Andere instellingen die werden opgelicht waren de arrondissementsrechtbank in Den Haag, het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Am sterdam, verschillende verze keringsmaatschappijen, een garage en enkele andere parti culiere ondernemingen in Lei den. Ook de Leidse gemeente politie werd het slachtoffer van de duistere praktijken van de deurwaarder. „Maar dat bleef beperkt tot een bedrag van 35 gulden voor een geïnde parkeerboete", lacht woord voerder Graveland. Jubilarissen FNV gehuldigd Districtsbestuurder G. Frielink van de FNV huldigde gisteravond in het Anthonius Clubhuis in Leiden 49 jubilarissen. Het ging om mensen die respectievelijk 25, 40, 50, en 60 jaar lid zijn van de vakbond. Het bijbehorende speldje hadden zij overigens al eerder ontvangen, dat hoefde de districtsbestuurder niet meer op te spelden. Frielink ging in zijn toespraak in op de actie tegen de nieuwe WAO- ziektewet. Hij riep iedereen op op 5 oktober op het Haagse Malieveld te komen demonsteren tegen de plannen van het kabinet. Daarna werd de jaarlijkse FNV-bijeenkomst op een gezellige manier met muziek voortgezet en afgesloten. WIM VAN NOORT LEIDEN „Laten we het nuttige met het aangena me verenigen", dacht het Haags architectenbureau Karthaus Brans en het paste de voormalige cope- ratieve bakkerij De Voor uit in de Korevaarstraat zodanig aan dat die ge schikt werd voor 16 ap partementen, een woon groep en 140 vierkante meter bedrijfsruimte. De nieuwe ontwerpen wer den maandag aangeboden aan wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening). Door het nieuwe ontwerp kunnen de gevel en het monu mentale voorpand, van de hand van de Leidse architect W. C. Mulder, behouden blij ven. De gemeente heeft tot voor kort overwogen om het pand helemaal te slopen en de grond te bestemmen voor soci ale woningbouw. Dat stuitte echter op veel verzet van buurtbewoners en de stichtin gen die vechten voor behoud van het cultureel erfgoed in Leiden. Eind juni verzocht het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden (OCEL) Van Rij om uitstel van de sloop, die per 1 juli gestart had kunnen wor den, zodat een alternatief plan kon worden ontwikkeld. Dat is inmiddels gereed en voorziet in de realisatie van zestien appartementen van verschillende grootte, een woongroep met acht kamers, bergingen, gemeenschappelij ke ruimtes, terrassen en 140 vierkante meter bedrijfsruimte op de begane grond. De ingan gen zijn gelegen aan de ver keersluwe Cathrijnestraat. Daarachter ligt een grote ge meenschappelijke tuin. De twee bedrijfsruimten liggen aan de Korevaarstraat. Aan de tuinzijde heeft het voormalige fabrieksgebouw een glazen pui gekregen. Stiel en Centraal Wonen toon den zich enthousiast over de tekeningen. Het kon ook de goedkeuring wegdragen van de bewoners van het centraal wonen-project aan de Gere- straat, letterlijk om de hoek. Zij toonden veel belangstelling voor de appartementen omdat die groter zijn dan de wonin gen in het project Gerestraat. Renaissance De stichtingen tot behoud van het cultureel erfgoed vochten vooral voor behoud van de ne- orenaissancegevel, een ont werp uit 1894 van de Leidse architect W. C. Mulder, die eind vorige en begin van deze eeuw veel fabrieksgebouwen in Leiden ontwierp. Ceres, vernoemd naar de Romeinse godin van de landbouw, was eind vorige eeuw één van de drie broodbakkerijen die de stad rijk was. In 1910 werd de fabriek aan de Korevaarstraat fors uitgebreid, eveneens on der leiding van Mulder en in neo-renaissancestijl. Ceres werd in 1931 overgeno men door de coöperatieve broodbakkerij en verbruikers- vereniging 'De Vooruit'. Deze coöperatie, in 1901 oorspron kelijk opgericht als consumen tencoöperatie voor de jonge so cialistische zuil, had de voor gaande decennia een omstui- mige groei doorgemaakt. Be gonnen in een pakhuis aan de Schoolsteeg, breidde de bakke rij al vlug uit naar de Haar lemmerstraat. In 1931 werd Ceres overgenomen. Tot in de jaren zestig liepen de zaken voortreffelijk, en volgde fusie op fusie. In 1966 werd de fa briek aan de Korevaarstraat gesloten en een nieuw pand aan de Rooseveltstraat betrok ken. Daarna ging het echter bergaf waarts met De Vooruit, intus sen via 'Coöp Rijnland' omge doopt in 'Coöp Nederland'. De allengs verslechterende econo mische situatie in Nederland betekende ook voor De Voor uit de genadeklap. In 1973 werd het bedrijf failliet ver klaard. Ervaring Het architectenbureau Kart haus Brans heeft ervaring in het aanpassen van oude fa brieksgebouwen aan woonei- sen. In Den Haag bijvoorbeeld kreeg het bureau de handen op elkaar met het ontwerp voor appartementen in de ge bouwen van Pander aan de Brouwersgracht, een oude meubelfabriek. Daar werden verschillende woonvormen door elkaar gebruikt: ouderen woningen, appartementen voor jongeren en woongroe pen. Voor de Korevaarstraat heeft Karthaus zich aan de op dracht gehouden die het bu reau van de stichting Centraal Wonen Leiden meekreeg. Politie Voorschoten verdrijft vleermuis VOORSCHOTEN De rijkspolitie van Voorschoten heeft be woners van een woning aan de Paganinidreef gisteravond ver lost van een vleermuis. De vleermuis was door een open raam naar binnen gevlogen. Uet panisch rondfladderende dier, joeg de bewoners in de huis kamer de stuipen op het lijf. Zij vluchtten naar de gang en bel den de politie. De agenten, die voor het eerst werden geconfronteerd met onge wenst vleermuisbezoek kwamen op het idee om de vleermuis te verjagen met een hoeslaken, dat werd opgehouden met behulp van twee stokken. Dit spandoek werd de kamer ingedragen, de vleermuis werd naar het raam toegedreven en besloot de wo ning toch maar weer te verlaten. De bewoners waren zeer opge lucht. WAO-manifestatie bij vertrek Groenen LEIDEN Een WAO-manifestatie vormt morgenavond het be gin van het afscheid dat voor de Leidse industriepastor Hennie Groenen wordt gegeven in buurtcentrum De Kooij, Driftstraat 46. Hennie Groenen was vanaf 1983 werkzaam als industriepastor in Leiden en omgeving en was ook een van de drijvende krach ten achter de actie „Een op vier" in 1989, waarbij er op werd gewezen dat een op de vier Leidenaars onder het maatschappe lijk minimum leefde. Aan het woord komen vertegenwoordigers van het industriepas toraat in Zuid-Holland, van de werkgroep uitkeringsgerechtig den, de algemene mindervalidenorganisatie, de actiegroep van werknemers die bij het AZL ontslagen dreigden te worden, de Raad van Kerken en Hennie Groenen zelf. De WAO-manifesta tie begint om acht uur. Het afscheid zelf begint een uur later. Nog nooit zag u zo'n TV-programma. Een boeiend, onthullend, spannend, hard, leuk, informerend, ontroerend, menselijk programma over zorg en gezondheid. Voor iedereen die wil weten wat er écht gebeurt in "de zorg" en die daar zelf op wil reageren. KIJK EN DOE MEE zorgt, die Leeft' is een londeh/ke imagixampogne waarbij de werkgevers- en werknemersorganisaties betrokken zijn. a Bremer: Elco Brinkman: n programma dat "Laat iedereen tereen aangaat" meedoen." DIE Geen Leienaartjes De betonnen kolos sen die sinds enkele dagen langs het wegdek van de Oude Vest staan, zijn niet bedoeld als een mo derne versie van de Leienaartjes. Hoe wel, voorlopig doen ze goed dienst als zodanig, meldt een medewerker van de afdeling civiele wer ken van de gemeen te. De stukken beton markeren de vroege re parkeerplaatsen die niet meer zullen terugkeren. De be woners worden ver zocht hun auto een straatje verder te zetten. Het afgeschermde stuk grond langs de kademuur wordt in gericht als plant soen. De oude par keervakken worden niet herstraat na een langdurige discussie over de voor- en na delen. De dreiging dat de bomen langs de grachtkant bij handhaving van de parkeervakken ge rooid zouden moeten worden, was de druppel. De inrich ting als plantsoen gunt de bomen vol doende 'lucht' aan de wortels om te kunnen overleven. Menig automobilist heeft de blokken niet altijd kunnen mijden. Inparkeren blijft las- Noordwijker rijdt auto in de prak Een 22-jarige man uit Noordwijk is vannacht om kwart over twee op de Gooweg in Noordwijkerhout met zijn auto van de weg geraakt. Vervolgens knalde hij tegen een lantaarnpaal en nam een paar bomen mee. De auto werd totaal vernield. De man die onder invloed van al cohol verkeerde, kwam er zelf wonderwel goed vanaf. Hij krijgt een proces-verbaal. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk x verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar de tig in het smalle straatje dat nog rest nu automobilisten gewoon naast de be tonblokken parkeren om het verlies aan 'schuine' parkeer vakken te compen seren. Voor fietsers blijft er niet veel ruimte op de weg over. Zij wijken noodgedwongen uit naar het voetpad achter de Leienaar tjes aan de andere kant. FOTO: TEJO RINGERS Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13