1 MET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEI Verleiding van wegwerplens is groot „hoe zit dat dan r eed, L Pioneer wil de LaserDise nieuw leven inblazen in CONSUMENTENINFORMATIE HUISI ■RAADi Hoe lang uitkering w* li Ccidóc Qowuvnt WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 =idae(£ Infolijn voor geneesmiddelen blijkt succes De geneesmiddelen-infolijn die de apothekersorganisatie KNMP in oktober 1990 heeft geopend om meer informatie te kunnen verstrekken over alles wat met geneesmiddelen te maken heeft is een succes. Er is het afgelopen jaar door 40.000 mensen gebeld. De KNMP heeft berekend dat de veertig apothekers die de tele foons bij toerbeurt bemannen 200.000 minuten in de weer zijn geweest. De kosten wor den betaald door het ministe rie van volksgezondheid en de KNMP. Volgens de apothekers gaat het bij opvallend veel vragen om een zogeheten se cond opinion (de mening van een tweede deskundige). Daar naast komen veel vragen bin nen over combinaties van me dicijnen. Ook bijwerkingen staan hoog op de vragenlijst. De introductie van het genees middelenvergoedingssysteem (GVS) leverde in juli en au gustus duizenden telefoonge sprekken per dag op. In die periode is met twintig tele foonlijnen gewerkt,, sinds half september is het er weer één. De KNMP benadrukt dat de bellers alleen kunnen rekenen op een algemeen advies en niet op een advies „op maat": daarvoor moet de consument naar de eigen arts of de apo theek die een overzicht heeft van alle medicijnen die hij of zij gebruikt. i«i Het uitnemen gen. Eigenlijk, zo vertrouwt hij UT 1 'rU OïlC Het leek zo onschuldig, die grootscheeps aange kondigde actie van de plaatselijke opticien. Twee weken lang gratis weg- werp-contactlenzen voor dag en nacht proberen, een flesje wijn en een in formatieboekje toe en dat alles zonder enige ver plichting. Een raar idee: twee vliesdunne plastiekjes zonder een zichtba re pasvorm zorgen een week lang voor haarscherp zicht. Geen gedoe van schoonmaken 's ochtends en 's avonds, geen mislukte pogingen om de lens in één keer op de pupil te plaatsen en bovenal: even geen bril op de neus. Niet dat ik zo'n hekel heb aan dat ding, maar mooi is anders. Die ge dachten blijken meer mensen te hebben: zelden zal het zo druk zijn geweest bij de be treffende opticien. Naast me een man met een bril die zo te zien een jaar of tien geleden is aangeschaft. „Ik heb het nooit gedurfd, zul ke lensjes in mijn oog. Als het me niet bevalt, ben ik mijn geld kwijt. Maar nu kan ik het tenminste proberen. En dag en nacht draagbaar, da's mooi makkelijk als ik nachtdienst moet draaien". Een andere man komt met zijn leesbril op de proppen, die de laatste tijd niet meer zo voldoet. „Zouden die lenzen wat voor mij zijn?". Nee, zo blijkt al vrij snel uit het verhaal van de optiekme dewerkster. Deze man heeft een combinatie van bijziend heid en verziendheid en zulke lenzen zijn onbetaalbaar. Maar natuurlijk wordt de kans wel onmiddellijk aangegrepen om een nieuwe bril met variabele glazen te verkopen. Complicaties Elke klant krijgt een uitge breide uitleg over het principe van de Acuvue disposable con tactlenzen. Eén keer per week worden de lenzen vervangen: de oude verdwijnen in de prullenbak, de nieuwe komen uit een steriele (milieuon vriendelijke!) blister gevuld met contactlensvloeistof. Om dat de lenzen maar één week worden gebruikt en tussentijds niet worden uitgehaald en in gezet, zijn schoonmaakbeurten overbodig. Het draagcomfort schijnt prima te zijn en com plicaties als ontstekingen zijn door de korte tijd van dragen bijna uit te sluiten, zegt de verkoopmedewerkster. Oogarts Jan Kok denkt daar trouwens anders over, getuige zijn proefschrift, dat was ge sponsord door een andere len- zenfabrikant Volgens Kok is bij 'extended wear' tien tot twintig procent meer kans op complicaties dan bij harde len zen. Gewone zachte lenzen zouden maar liefst vijf tot tien keer zoveel problemen opleve ren dan harde lenzen. Toch, het draagcomfort lijkt in eer ste instantie ideaal. Alleen die prijs... De lenzen worden per zes paar verkocht voor zes we ken Inclusief een contract voor de vervanging van len zen die kwijt raken komt het gebruik van de wegwerplens uit op maar liefst 75 gulden per maand. Negenhonderd gulden per jaar dus. Dat lukt je met geen enkele lens of bril. Afwijking Op de stoel bij de opticien zouden ze misschien best langer mee kunnen. Maar daarmee vergroot je de kans een half uur op infecties. In Amerika, de lenzen worden geprodu ceerd door Johnson John son, is men nogal beducht voor smartegeldprocedures en daar om blijft de leverancier aan de veilige kant. Het uitnemen en inzetten neemt nu nog 'maar' een half uur in beslag. Maar volgens mij is het een trucje dat ik binnenkort toch wel on der de knie moet hebben. Voor ik het weet is de laatste voorbij: ik weet al bijna niet anders meer en de bril is ver weg gestopt in de kast. Ijdeltuiterij wordt vervolgens onderzocht of de ogen geschikt zijn voor dit type lens. Wie al te veel af wijkingen van de standaard bijziendheid of verziendheid heeft, komt niet in aanmer king. Maar op mijn afwijking valt niets aan te merken: ik mag het twee weken gaan pro beren. Uit de voorraadkast worden de betreffende lensjes getoverd: links -2,25, rechts - 2,50. Geen besteltijd dus: als het oog slechter of beter gaat zien, kan moeiteloos zonder extra kosten over worden ge stapt op een kwart meer of minder. Het uitnemen van de proef- lens en het inzetten van de nieuwe exemplaren gaat zacht uitgedrukt niet echt dig. Maar dat kan ook a liggen: waar anderen m simpel gebaar de lens I FOTO: PR men, even in de mond van vocht voorzien en vervolgens even snel weer inzetten, lag ik met mijn vroegere harde len zen altijd te 'mieren' met spie geltje en zuignapje. Voorlopig valt daar nog weinig verbete ring in aan te treffen. Maar in de week daaropvol gend is het verschil hemels breed. Een week lang geen vuiltje aan de lucht én in het oog. En de vele positieve op merkingen in mijn omgeving helpen ook al niet erg deze twee weken gewoon als een voorbijgaand experiment te beschouwen. Alleen op de zes de avond krijg ik tijdens een rokerig feest af 'en toe een zweem voor mijn linkeroog. Dat stemt de opticien zéér te vreden: dan haal ik het ten minste niet in mijn hoofd de periode van dragen te verlen- Het moment van de waarheid: laat ik me overhalen tot het genot van de wegwerplens want zo mag je het toch wel noemenof houd ik het bij de vertrouwde bril? Dat laatste valt al vrij snel af: waar ik al die tijd redelijk tevreden mee ben geweest, is nu ineens stom en ouderwets. Maar 75 gulden per maand vind ik toch wel wat al te veel ijdeltuiterij. De opticien vertelt tevreden dat 80 procent van de mensen die de tweeweekse test heeft ge daan, zich heeft aangemeld voor een vast contract. Som migen maken voor zichzelf een vergelijking waardoor het ♦ineens betaalbaar lijkt: 'Als ik nu stop met roken, neem ik die lenzen' of 'Ach, het komt uit op een brood per dag'. Mis schien komt het ooit nog eens zover dat ik toch zwicht voor de verleiding. Maar op dit mo ment kies ik voor een midden weg: gewone zachte lenzen. Dat scheelt de helft en het draagcomfort schijnt hetzelfde te zijn. Heeft die opticien het tóch weer voor elkaar... De consument wil maar niet geïnteresseerd raken in de La serDise, die al veel eerder op de Firato werd geïntroduceerd als cd-video. Dit najaar gaat Pioneer daarom een half jaar de boer op met de LaserDise Road Show. De Nederlandse vestiging van de Japanse elek tronicagigant heeft een trailer ingericht als luister- en kij- kruimte en gaat daar deze herfst en winter mee op zoek naar de koopkrachtige consu ment voor de Laser Disc. Die woont volgens Pioneer overigens vrijwel uitsluitend in de Randstad, want het toer- programma van de roadshow vermeldt alleen locaties (grote re winkelcentra) in de provin cies Noord-en Zuid-Holland en Utrecht. „In de Randstad staan ze er wat minder nuchter tegenover dan bij voorbeeld in het noor den", zegt Th. W. de Haan, Droductmanager bij Pioneer. Het is de bedoeling, dat de in optimaal (digitaal) geluid an nex goed beeld geïnteresseer de consument kennis komt maken in de trailer met de verworvenheden van de La- serDisc-apparatuur (waarop ook de 'gewone' cd kan wor den gedraaid) en met het in omvang toenemende aanbod aan LaserDisc-titels. Pioneer heeft bij zijn dure promotie plan ook steun gekregen van de leveranciers van 'software', In ons land is de dekking met 'gewone' cd-apparatuur nu on geveer zestig procent, wat het punt van 'verzadiging' al aar dig nadert. De goedkoopste LD-speler van Pioneer kost momenteel 1099 gulden maar De Haan verwacht dat over een jaar of vijf de prijs gedaald zal zijn tot zo'n achthonderd gulden. De LaserDise van Pioneer. Na de wel zeer ingrijpende ka binetsvoorstellen ten aanzien van de maatregelen op het ter rein van de Ziektewet en in het bijzonder de wao, berei ken ons veel vragen van een andere groepering (potentiële) uitkeringstrekkers, namelijk degenen, die hun baan wegens werkloosheid dreigen te ver liezen. Hoe staat het met de rechten van deze veelal kans armen in onze samenleving? Het antwoord is te vinden in de Nieuwe Werkloosheidswet geving, ingevoerd bij de Stel selherziening van de Sociale Zekerheid per 1 januari 1987, die behoudens een enkele klei ne bijstelling, heden ten dage nog van toepassing is. In die Nieuwe Werkloosheids wet is in feite sprake van een 'drie-fasen'-traject. Het recht op de basisuitkering is de eer ste fase. De potentiële ww'er dient voor de basisuitkering aan een tweetal voorwaarden te voldoen. De werkloosheid moet tenminste 5 arbeidsuren per kalenderweek bedragen, óf moet 50% verlies van de wekelijkse arbeidsduur zijn. De tweede voorwaarde is dat moet worden voldaan aan de zogeheten 'referenties'.! Dat laatste betekent dat in de 12 maanden onmiddelijk vooraf gaande aan de eerste werk loosheidsdag tenminste gedu rende 26 weken arbeid in dienstbetrekking moet zijn verricht. De duur van de ba sisuitkering is een half jaar. De wettelijke uitkering be draagt 70% van het dagloon (per 1 juli 1991 max. 278.75 gulden) van de betrokkene. Om voor een langere, verleng de uitkering in aanmerking te komen, gaan we de tweede fase van het ww-traject eens nader belichten. Na en aan sluitend aan de basisuitkering wordt deze verlengde uitke ring verleend, indien aan de zogenaamde '3 uit 5'-eis wordt voldaan! Deze voorwaarde houdt in dat de werkloze in de vijf jaar, aan de werkloosheid voorafgaande, gedurende drie jaar in dienstbetrekking, ten minste 8 uur per week moet hebben gewerkt. (Voor diege nen, die na 1 januari 1991 werkloos zijn geworden, geldt in plaats van de genoemde 8 uur per week, 52 dagen per jaar: een versoepeling voorwaarde). Wordt voorwaarde(n) voldaai bestaat recht op de ver f -uitkering. Hoe lang de verlengde ring duurt, is afhankeli het arbeidsverleden werkloze. Voor de v, van dit arbeidsverleden het aantal jaren dat ste vijf jaar feitelijk werkt, opgeteld bij het fi j, laifcHOLM - •e atletiel Malmbei 1992 moi oeten doe ;«11 arbeidsverleden, arbeidsverleden wordt den op basis van het aa ren, gelegen tussen d tiende verjaardag en voorafgaande aan de werkloosheidsdag. Ande zegd, van iemands leeft het moment van werkli wordt 23 jaar afgetr waarbij dan het aantal I jaren zichtbaar wordt. Bij een arbeidsverleden of meer jaren geldt lengde uitkering den; bij 10 jaar of r maanden; bij 15 jaar of jaar; bij 20 jaar of me jaar; bij 25 jaar of bij 30 jaar of meer, 2'/2 ja 35 jaar of meer, 3V4 jaar; jaar of meer, 4'/2 jaar (ma le duur verlengingsuitk De wettelijke verlengde IK ring bedraagt van het dagloon loze De derde fase in heidstraject heet de de vervolguitkering. Dit ook voor die werkloze nemers, die wel voldi de genoemde '3 toch géén recht kunnen gelden op een verlengde ring, omdat zij niet aan de arbeidsverleden De duur ring is één jaar. Voor de nemers, die op de eerste loosheidsdag 57'/2 jaar of zijn, is er een uitzoi voor hen bedraagt van de vervolguitkerii 0] jaar maximaal! De h de vervolguitkering vi erget ligt kou hebb [raden cel <1 rathon wc erts, die biedt in e: jet i zoge e i het 1 de mer, gezien zijn leeftij dende wettelijk In voorkomend geval men recht op volge de Toeslagenwet, (gezins-)inkomen 1; te worden dan het sing zijnde sociale Toeslag en uitkering is echter nooit hoger loon dat betrokkene de. De werkloosheids^ Toeslagenwet worden voerd door de bedrijfsi gingen (GAK). mir. if EUW WERKM 1ERDA1V met bezigt Israel, de An Eén „Ik in", zegl die einde of beke ijn aanst ,f eense c Gisi Israel 1 ikland in en ar Volgei □dag vert Roemeens iet zijn Om n oor een rland ter janua tefroegere di leaucesci |iet. mi -est. Minimum iiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiifmiMimiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiimiiiMmiiiiiMiimiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiimiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^^

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10