i LEIDEN OMGEVING We hadden het gisteren loeten doen dan had rinkman ermee gezeten „Ruzie over kindercrèche van AZL gaat over onze rug IDEN SPEERPUNT VAN WAO-ACTIES oon verwerpt j^stemmingsplan ^Atbied Mors IV NS en ministerie laten het afweten op HSL-bijeenkomst Goed op tijd CeidóeSomoAit i mm eidóc Souocwit DINSDAG 24 SEPTEMBER 1991 loop bakkerij Vooruit jdelijk opgeschort IDEN De bakkerij Vooruit, op hoek van de Korevaarstraat, is irlopig gered van de slopershamer, iteren boden de stichtingen STIEL OCEL een alternatief bouwplan i voor de bakkerij. Er zijn 16 flats irojecteerd rond een gemeenschap- ijke binnentuin. or het plan kunnen de monumen- gevel en de het voorpand ge ard blijven. In afwachting van Se eking van het alternatieve bouw- n heeft wethouder T. van Rij toe- egd de sloop van de gehele pand irlopig op te schorten. Toerist bestolen LEIDEN Een 62-jari- ge Australische toerist is gistermiddag in het Grenswisselkantoor op het Stationsplein zijn portefeuille kwijtge raakt met daarin 2000 gulden, 100 Amerikaan se dollars, 70 Engelse ponden, een Visacard en verschillende verze keringspapieren. De man liet de portefeuille even onbeheerd op de balie liggen. Vrouw breekt heup bij val OEGSTGEEST Een vrouw uit Oegstgeest brak gistermiddag rond half vijf op de Emmalaan in haar woonplaats haar heup nadat zij van haar fiets was gevallen. De Emmalaan is door weg werkzaamheden opge broken. De bejaarde vrouw kwam ten val toen zij van het wegdek in het zand belandde. Ze is opgenomen in het AZL. Winkelier raakt geld kwijt door babbeltruc LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar, eigenaar van een winkel aan de Willem Klooslaan, is gis teren 350 gulden kwijtgraakt aan een tot nu toe onbekend gebleven 'klant'. De 'klant' kwam de zaak binnen en bestelde een barbecuepakket. Plotseling begon hij echter een verhaal op te hangen over zijn vakantie. Hij zou met zijn ca ravan weggaan, maar die was net in reparatie en hij moest hem die middag ophalen. Alleen: hij kwam zo'n 350 gulden tekort. Hij beloofde plechtig het geld nog dezelfde middag terug te betalen en gaf als referentie een kennis van de winkelier op. Het klonk de winkelier zo ver- trouwingwekkend in de oren, dat hij hem het bedrag wel wilde voorschieten. Fietsers op elkaar LISSE Een 46-jarige fietser uit Lisse is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op de Oranjelaan in Lisse. De man reed op de Oranje- laan en werd aangereden door een 14-jarige jongen uit Lisse, die op zijn fiets plotseling de weg over stak. De oudste Lissenaar kwam te vallen, waarbij hij een hoofdwond op liep. Het slachtofer is naar het Spaarne Zieken huis in Heemstede over gebracht. Snoep gestolen bij korfballers RIJNSBURG Onbe- kenden hebben gisteren bij korfbalvereniging Madjoe in Rijnsburg een steen door de ruit ge gooid en de dozen met trekdrop, mars, nuts en ander snoepgoed meege nomen. Een van de in brekers verloor bij het binnenkomen wel zijn horloge, dat enkele uren later op de grond werd aangetroffen. Inbreker naast bed VOORSCHOTEN Twee bewoners een huis aan de Emmalaan in Voorschoten werden de afgelopen nacht rond kwart voor vier opge schrikt door een inbre ker naast hun bed. De een hield de 37-jarige Hagenaar aan de praat, terwijl de ander de poli tie waarschuwde. Korte tijd later kon de politie de man arresteren. De Hagenaar is ingesloten en wordt verhoord. 46-56; k. lig van voorpagina) PLF KLEUN EN Het personeel lie reiniging schreef vanmorgen massaal bor de staking. Al jachten had het leeu- el van de stakers de kantine aan de |raal Bankertweg ge- De actiebereidheid lot onder het perso- jconstateren districts- jurders René van den Ten Eric Vermeulen Ie AbvaKabo tevre- jjf Leiden is vandaag 'lijk speerpunt van jties tegen WAO en wet. Een elders door de Industriebond uitge roepen staking is afgebla zen omdat het personeel van het betrokken bedrijf niet bereid was mee te doen. Van den Burg merkt op dat de actie 'soepeitjes' op gang is ge komen. Een van de stakers valt in: „We hadden het eigen lijk gisteren moeten doen. Dan had Brinkman ermee geze ten", doelend op het feit dat dan de Merenwijk waar de CDA-voorman woont was ge troffen door de staking. Voor de stakers is in de kanti ne een kaartcompetitie georga niseerd. Dat houdt de groep in elk geval bijeen tot de mani festatie 's middags op het Stad huisplein. Behalve stakers bij reiniging die vuilniswagens mee willen nemen, doet daar ook personeel van het Stads- bouwhuis, sociaal cultureel werk (SKIL) en universiteit aan mee. Aan de staking bij reiniging en civiele werken doet volgens de bonden uiteindelijk tachtig tot negentig procent van het per soneel mee. Problemen met werkwilligen zijn er niet. Van den Burg: „Er zijn altijd dien sten die door moeten gaan, zo als het ophalen van ziekenhui- safval. Anders hadden we een nooddienst moeten opzetten". Voorbeeld Dat de actiebereidheid onder ambtenaren groter is dan in het bedrijfsleven, laat zich vol gens bondsbestuurder Van den Burg eenvoudig verklaren. Bij de bedrijven verschuift de aandacht naar de CAO-onder- handelingen. Esso is inmiddels over de brug met de toezeg ging dat de maatregelen onge daan worden gemaakt. „Nu wordt geredeneerd dat de anderen wel zullen volgen. Voor ambtenaren, maar ook verpleegkundigen en andere trendvolgers ligt dat anders. Hun werkgever, de overheid, is ook wetgever. Die zal het voorbeeld willen geven. In middels ligt er ook het plan te snijden in de wachtgeldrege ling, om die gelijk te trekken met het bedrijfsleven. Maar aan de andere kant hebben wij geen mogelijkheden om derge lijke maatregelen terug te ha len bij de CAO-onderhande- lingen. Laat ze dat dan ook ge lijktrekken met de bedrijven. Maar de onderhandelings ruimte is al vastgesteld op drie procent". Begrip De stakers kunnen ongehin- Werknemers van de reiniging verzamelden zich vanmorgen in de kantine. derd gebruik maken van de kantine van de reiniging. Dat is een verschil met de precies een week eerder gehouden staking bij het vervoersbedrijf NZH. Toen moest er noodge dwongen aan de poort worden verzameld. De directie staat hier dan ook niet onsympa thiek tegenover het doel van de actie. Directeur Anja van Gorssel, zelf overigens geen bondslid: „Ik heb er begrip voor, laat ik het maar diplo matiek uitdrukken". Het personeel krijgt de uren dan ook in principe gewoon doorbetaald. Wel moet het werk dat vandaag is blijven liggen worden ingehaald. Het gaat daarbij onder andere om de binnenstad, de Kooi, de Professoren- en burgemees- terswijk, Vreewijk, Noorder kwartier, de Rijnsburgerweg en het Waardeiland. Van I FOTO: WIM VAN NOORT Gorssel: „Vrijdag wordt alsnog het huisvuil opgehaald dat vandaag is blijven staan". Bij die inhaalactie zal de directeur niet de stopwatch gaan hante ren of alle uren wel worden gehaald. „Als het werk is ge daan, gaat iedereen gewoon naar huis". IT GELUIDZONERING OPSTELLEN AAG/LEIDEN t het gebied Mors bedrijfsbestem- rijgt, moet de ge- Leiden eerst voor- n voor de geluid- r opstellen. Dat de Kroon besloten lanleiding van een is omwonenden in- beroep. T/M jbicd Mors IV is het lorsweg bij de Ampho- 'lat door de Dr. Lely- ifgesneden van de rest straat. Door de ligging poorlijn, bedrijfsterrein sot 305 GL B |fg, bruin stof. i APK tot 0i71()r. Lelylaan werd vol- gemeente het woon- daar onaanvaardbaar Colt aug. '92 Tel. 0252! It Dat was reden om ls alweer vier jaar ge- besluiten de 44 wo- 'RTE) daar aan te kopen en DEDELINGEn. Het terrein zou dan Irijfsbestemming kun- )jenStPllUen Verschillende be- hebben zich jarenlang Ids Juristeregen de sloop van hun vrijst Nu resteert nog één 1757/Fax 13 PLICHT. Ji «ke uitste! centrale Rail' dat alweer twee n^Haag (eenden door de gemeen- werd aangenomen, dertijd een groot aan- aren ingediend. Daar- de ook de vrees voor /erlast een rol. Met erd daarbij gevreesd 'olgen van de voorge verhuizing van de Jetoncentrale van de rudseweg naar het irrein aan de Mors- die moet door de van het bestem- mogelijk worden, •en werden door ge- "gewezen. Ook de wees de bezwaren af. Zes van de bezwaarmakers procedeerden door tot de Kroon en hebben nu alsnog gelijk gekregen. Volgens de Kroon moet alsnog in het bestemmingsplan een geluidszonering worden aan gegeven. In die zonering wordt bepaald hoeveel geluid bedrijven die zich op het ter rein vestigen mogen produce ren. Dé gemeente had zich er eerder op beroepen dat de pro vincie voor zo'n zonering moet zorgen. Maar die veronderstel ling is, zo blijkt uit de uit spraak, in strijd met de wet Geluidhinder. Bij een uitbrei ding van industrieterrein moet een dergelijke zonering zijn opgenomen in het bestem mingsplan, aldus de uitspraak. Woordvoerder E. Bunt van de gemeente verwacht niet dat het uitzoeken van de zonering erg veel tijd in beslag zal ne men. „De provincie was al be zig en het staat allemaal op pa pier. Wij kijken het nog na op kleine wijzigingen en daarna wordt het bestemmingsplan aangepast. Dat duurt mis schien een paar maanden". Onduidelijkheden In de uitspraak wordt ook op gemerkt dat er onduidelijk heid is over het toestaan van hoge bouwwerken zoals silo's en schoorstenen en van de bouw van kantoren tot een hoogte van 25 meter aan de Dr. Lelylaan. Dergelijke bouwwerken zouden er met een door B en W te verlenen vrijstelling mogen komen. Maar in het bestemmingsplan zijn geen voorwaarden voor die vrijstellingen opgenomen. Wanneer de gemeenteraad op nieuw een besluit over het be stemmingsplan met geluid zonering neemt, moeten dergelijke criteria daar wel in zijn opgenomen. Het kinderdagverblijf Bambini. OUDERRAAD DE OOGAPPEL IN DE CLINCH MET BAMBINI Idoor JOEP VAN ZEUL LEIDEN De Neder landse Spoorwegen en het ministerie van verkeer en waterstaat laten het van avond afweten op de in formatieavond over de Hoge Snelheids Lijn (HSL). De Socialistiese Partij belegt de foruma vond in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, waar de Luchthaven Schiphol als voorstander van de HSL noodgedwon gen de honneurs pro-flits trein waarneemt. De Leidse SP is duidelijk te leurgesteld in de motivatie van het ministerie en de NS om niet te komen. „Je kunt het ambtenaren niet aandoen ze naar forums te sturen om net beleid van de minister te verdedigen. Het zal niet de eerste keer zijn dat een ambte naar afbrandt omdat hij zich in een politieke discussie heeft laten meeslepen", zo citeert SP-gemeenteraadslid T. van Houten het afhoudende com mentaar vanuit het ministerie, nadat eerder was toegezegd dat er een vertegenwoordiger naar Leiden zou komen. Ook minister Maij-Weggen zelf komt niet: „Dat zou de in spraak maar frustreren". De NS laat het vervolgens ook af weten: „Als het ministerie niet komt, komen wij ook niet". Van Houten is zwaar teleurge steld in de waarde die het mi nisterie en de NS kennelijk hechten aan inspraak: „Demo cratische besluitvorming ver eist inspraak en inspraak ver eist inhoudelijke kennis door voorlichting. Maar de welwil lende burger moet het dus zelf verzinnen". I FOTO: WIM VAN NOORT ingsproject bij arbeidsbureau Bij het arbeidsbureau Leiden begint op 12 oktober liset N-50ilingsproject automatisering logistiek voor twaalf academici. Tijdens het tien maanden durende project deelnemers omgeschoold naar functies op deze ter cursus verjgroot de kans op een baan na succesvolle aanmerkelijk. Een informatiebijeenkomst die morgen louden gaat aan de cursus vooraf. Deelnemers dienen een half jaar werkloos en niet ouder dan 35 jaar te •pleidingseis geldt behalve een hbo-diploma of een bul 'al dat er wiskunde in het pakket zat. Diegenen die ;unde hebben gedaan, krijgen een test. De voorlich- inkomst vindt plaats in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- "ivang twee uur. Inlichtingen bij de heer Reints van het •eau, tel. 071-354242. ubbel-cas; 25 Watt en LEIDEN „Heel erg ge meen". Zo omschrijft B. van Lingen van kinderop vang Bambini de pogin gen van de ouderraad van kindercrèche De Oogap pel van het AZL om het eigen kinderdagverblijf open te houden. „Ze ma ken ons zwart omdat ze tegen het ontmantelen van De Oogappel zijn. La ten ze het eerlijk uitvech ten". De verdachtmakingen van de ouderraad,» als zou Bambini ondermaatse kwaliteit leveren en haar personeel niet volgens de cao betalen, zouden slechts zijn bedoeld als pressiemiddel tegen de raad van bestuur van het ziekenhuis. Deze heeft be sloten om De Oogappel te slui ten en de kinderen onder te brengen bij Bambini. De ou ders die bij De Oogappel op de wachtlijst staan, zouden volle dig fout zijn geïnformeerd. Van Lingen zegt de ouderraad vorige week nog te hebben uitgenodigd om te komen pra ten. „We worden zo zwart ge maakt dat wij ons naar alle kanten moeten gaan verdedi gen. Een onzinnige situatie. Over onze rug wordt gepro beerd het besluit van de raad van bestuur terug te draaien". Van Lingen is boos: „Die men sen kennen ons niet, willen niet met ons praten, maar we ten er kennelijk toch alles vanaf. Wat dus gewoon niet klopt". Een van de ouders van De Oogappel stond vorige week 's avonds laat bij Bambini door de ruiten te kijken. „Ik was daar toevallig om de voorraad op peil te brengen, dus ik vroeg haar of ze soms wat in formatie wilde. Toen ze een kwartier later weer buiten stond was ze volledig van me ning veranderd. Ze was com pleet onder de indruk en zei niet te begrijpen dat ze zo verkeerd was voorgelicht over hoe het bij Bambini gaat", al dus Van Lingen. Wegblijven De misverstanden die door de ruzie tussen ouderraad en raad van bestuur over Bambini zijn ontstaan, zijn Van Lingen een doorn in het oog. „We werken keihard om de kinderopvang zo goed mogelijk te leiden. Als je dan hoort dat je de vereiste kwaliteit niet haalt, dat de ge meente geen controle kan uit oefenen en dat je werknemers onderbetaalt, word je echt ziek. Wij vallen ook onder de gemeentelijke regels. Als er al iets niet in orde zou zijn, kan de gemeente zo ingrijpen. En het personeel wordt gewoon volgens de cao betaald. Als je dat aar ie ouderraad wilt uit leggen, blijven ze weg. Ze wil len helemaal geen contact". De verhuizing enige maanden ge leden van de Herengracht naar de Boerhaavelaan is vol gens Van Lingen het doorslag gevende bewijs van de goede trouw van Bambini. „We zit ten daar in een nieuw pand dat aan alle eisen voldoet en dat was een van de redenen om te verhuizen. We voldoen aan alle gemeentelijke en lan delijke regelingen". Handtekeningenactie Van Lingen zegt zich absoluut niet in de strijd tussen de ou derraad en de raad van be stuur van het AZL te willen mengen. „Dat is hun zaak". De sympathie van de raad van be stuur heeft Bambini al lang gewonnen. De handtekenin gen die de volgens Van Lin gen „zeer tevreden ouders" van Bambini nu houden als steunbetuiging aan het kinder dagverblijf, heeft de raad van bestuur helemaal niet nodig. „Ze staan voor honderd pro cent achter Bambini. Het con tract ligt al klaar". De actie op zich vindt Van Lingen „heel mooi", „maar. het is uiterst vervelend dat zoiets gedaan wordt, omdat we op zo'n ge mene manier in een negatief daglicht zijn gesteld". Van Lingen verwacht evenals de raad van bestuur dat het contract binnenkort zal wor den getekend. Daardoor ver dwijnt ook de huidige wacht lijst bij De Oogappel groten deels. De Oogappel kampt al lange tijd met capaciteitspro blemen omdat de huidige huis vesting op het AZL-terrein niet kan worden uitgebreid of vervangen door nieuwbouw. Dat laatste is niet mongelijk door het bestemmingsplan, verbouwen kan niet omdat het huidige pand een monument Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: I Naam: I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de l I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9