Esso zwakt uitspraak over F ongewijzigd wao-beleid af NMB verwacht voor 1992 rentedaling ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAR Air Holland StzidóQ Somatit DINSDAG 24 SEPTEMBER 199l'K^ Macintosh verbetert bod op Tonton Tapis MAASTRICHT De raad van bestuur van de Belgische franchi- se-organisatie Tonton Tapis (woninginrichting) heeft het bod van het Nederlandse detailhan delsconcern Macintosh afgewezen. De leiding van het noodlijdende bedrijf geeft de voorkeur aan het bod van Argofinance, een volledi ge dochter van Euroshoe, exploi tant van onder meer 460 schoe nenzaken in Frankrijk en België, zo heeft Tonton Tapis gisteren be kendgemaakt. Macintosh stelde de bewindvoerder van Tonton Tapis als reactie op de hoogte van de in tentie het bod op de over te nemen activa van Tonton Tapis op onder delen te verbeteren. Renault voorziet flinke inkrimping PARIJS Het Franse automo bielconcern Renault zal in 1999, als de Europese markt vrij toeganke lijk wordt voor Japanse auto's, on geveer veertig procent minder personeel moeten hebben om de zelfde produktiviteit te bereiken als de Japanners, zo heeft een woordvoerder van het concern gis teren verklaard. Hij noemde het percentage „eerder een bereke ning dan een doelstelling", maar dat er nog veel meer banen gaan verdwijnen lijkt wel zeker. In de afgelopen tien jaar nam het aantal werknemers bij Renault al af van 102.000 tot 68.000. Dit jaar verdwij nen er nog eens 4600 arbeidsplaat- Voorstel Saudi-Arabië: verhoging olieproduktie GENÈVE Tijdens een bijeenkomst van de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) in Genève zal Saudi-Arabië vandaag waarschijnlijk vragen om een verhoging van de olie produktie. Andere landen zijn tegen een produktieverhoging omdat daar door de prijzen dalen. Een aantal mi nisters van oliezaken van de 13 OPEC- landen wil dat de produktiebeperkin- gen, die nu van kracht zijn, aangehou den worden omdat de door het kartel gewenste richtprijs van 21 dollar per vat anders nooit gehaald zal worden. Ondanks een stijgende OPEC-produc- tie, zijn de prijzen bijna gelijk geble ven, waarschijnlijk omdat gevreesd wordt dat in de winter tekorten zullen ontstaan. Verlies Michelin loopt enorm op PARIJS Het Franse banden- concern Michelin heeft in de eer ste helft van dit jaar een verlies moeten incasseren van 1,06 mil jard frank 350 miljoen) tegen een verlies van 363 miljoen frank (f 120 miljoen) in de eerste helft van vorig jaar. De grootste ban denfabrikant ter wereld is enige tijd geleden begonnen met het schrappen van 16.000 van zijn 130.000 banen en deze operatie moet leiden tot een financieel herstel, dat zich eind dit jaar zal aftekenen. Ondanks de slechte gang van zaken is de koers van de aandelen Michelin op de effecten beurs van Parijs de laatste tijd ge stegen. Makelaars willen aanpak verpauperde binnensteden AMSTERDAM In de binnensteden dreigt een „ernstige verpaupering van het winkelge bied". Particuliere winkeliers worden ver drongen door het filiaalbedrijf omdat het win- kelen-voor-het-plezier verstoord wordt door de troep en het vandalisme. Dit heeft de Ne derlandse Vereniging van Makelaars (NVM) vandaag geconstateerd op een themadag in Amsterdam over winkelen in de binnensteden. Volgens de NVM zouden de steden meer moeten concurreren met „hun produkt bin nenstad" door een goede „branche-variatie in het winkelaanbod". De NVM riep winkeliers, overheid en beleggers op de verpaupering ge zamenlijk aan te pakken. Volgens de vereni ging moet de verloedering in Nederland, net zoals in de omringende landen, hard aange pakt worden. ma esti BREDA Esso houdt een slag om de arm waar het gaat om de invloed van de kabinetsplannen voor wao en ziektewet en de daarop volgende parlementaire behandeling ervan op het eigen beleid. Het bedrijf vindt het te vroeg „nu al te spreken over de uitein delijke invloed van de aanstaande wetgeving", „omdat de parlementaire behandeling nog niet is afgerond". Dat heeft Esso gisteren be kendgemaakt na eerdere be richten als zou het bedrijf, on geacht de kabinetsplannen, de uitkeringen bij ziekte en ar beidsongeschiktheid blijven aanvullen. Die berichtgeving geeft volgens Esso „geen volle dig beeld van de feitelijke situ- Bij Esso is volgens een woord voerster een hele dag verga derd om de juiste formulering te vinden voor een nuancering van hetgeen eerder onge vraagd aan de onderne mingsraad van het bedrijf is medegedeeld. „Een groot aan tal mensen heeft zich erover gebogen, voordat de tekst de deur uitkon". Tegen de or, waarmee de ar beidsovereenkomst voor 1200 personeelsleden wordt afgeslo ten is, aldus die or, gezegd dat „naar het zich laat aanzien de kabinetsplannen niet van in vloed zijn op het eigen beleid van Esso". Volgens de Esso-woord voer ster is de terughoudendheid waarmee het bedrijf zich nu opstelt, bedoeld om de indruk weg te nemen dat Esso „tot in de eeuwigheid" de uitkeringen zal blijven aanvullen. „Tot juni, wanneer de huidige ar beidsovereenkomst afloopt, gaan we door met aanvullen en mogelijk ook daarna. We behoren tot de werkgevers met het beste arbeidsvoor waardenpakket en dat willen we handhaven", aldus de woorvoerster. Districtbestuurder Piet Jans sen van de Industriebond FNV vermoedt dat Esso „op z'n donder" heeft gehad van en kele grote werkgevers en van het VNO voor zijn „vrijmoedi ge" stellingname. „Als je beide verklaringen naast elkaar legt, zeggen ze geen ja en geen nee. Ze kunnen tegenover de eigen or niet hard zeggen 'het is niet waar wat we jullie hebben ge zegd' en tegenover de collega werkgevers moeten ze hun op stelling wel nuanceren", zo meent Janssen. Het beleid van Esso is al vele jaren gericht op het zo laag mogelijk houden van het ziek teverzuim en van de uitstroom naar de wao. Dat heeft ertoe geleid dat het ziekteverzuim en de wao-uitstroom aanzien lijk lager liggen dan het lande lijk gemiddelde. Het ziektever zuim bij het bedrijf schommelt tussen de drie en vier procent, globaal de helft van het lande lijk gemiddelde. De overkoepelende werk geversorganisaties in de me taal- en elektrotechnische in dustrie en de bouw, het staal concern Hoogovens, Philips, Shell en Akzo reageerden gis teren terughoudend op het ini tiatief van Esso Nederland om de uitkeringen bij ziekte en ar beidsongeschiktheid te blijven aanvullen. De werkgevers voelen zich niet geroepen nu al een standpunt over de ziek tewet en wao te ventileren, zo lang de Tweede Kamer nog geen definitieve besluiten heeft genomen. Nerefco Voor de arbeidsongeschikten bij de raffinaderijen van Ner refco ziet het er gunstig uit. Alle gedeeltelijk arbeidsonge schikten blijven in dienst van de raffinaderij. Het bedrijf verplicht zich hen te herplaat sen en hen niet te ontslaan. Hun inkomen wordt aange vuld tot honderd procent van het laatstgenoten loon, inclu sief toeslagen en toekomstige loonsverhogingen (behoud van salaris). Zo luidt in grote lijnen artikel 30 van de tot 1 april 1992 lopende cao bij de raffi naderij Nerefco met twee ves tigingen in de Rotterdamse Europoort. Volgens FNV-on- derhandelaar Piet Janssen is Nerefco met zijn 650 werkne mers het eerste bedrijf in ons land dat een dergelijk artikel in de cao heeft opgenomen. Voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten wordt binnen het be drijf een nieuwe werkplek ge zocht. Komen zij in de dag dienst, terwijl zij daarvoor in ploegendienst werkten, dan vult het bedrijf het inkomen aan met de ploegentoeslag. Werknemers van 54 jaar en ouder die toch volledig in de wao terecht komen, krijgen tot aan hun pensioen een aanvul ling op hun uitkering. Die wordt door Nerefco aangevuld tot het niveau van een vut-uit- kering (ongeveer 85 procent van het laatstgenoten loon). AMSTERDAM De NMB Bank verwacht dat de rente in Nederland in de tweede helft van 1992 zal dalen van 9 tot 8,5 pro cent. Tot die tijd zal de omgekeerde rentestruc tuur, waarbij de korte rente hoger is dan de lan ge rente, blijven bestaan. De bank maakt bij deze voorspellingen het voor behoud dat de Duitse in flatie volgend jaar niet verder stijgt. De onlangs verschenen studie naar de rente-ontwikkeling is uitgevoerd door het Econo misch Bureau van de NMB Postbank Groep. Het bureau constateert dat de hoogte van de kapitaalmarktrente, rente op schuldtitels met een looptijd langer dan een jaar, de nieuwe maatstaf is geworden voor het succes van het inflatiebeleid van de centrale banken. Hier bij gaan de centrale banken er van uit dat in de lange rente de toekomstige verwachtingen omtrent de inflatie zijn ver werkt. Verwacht de markt dat de inflatie van een land zal da len, dan zal men een lagere lange rente accepteren. De economen van de NMB verwachten dat de verhoging van de korte rente door de Bundesbank, de Duitse centra le bank, en De Nederlandsche Bank, de financiële markten voldoende vertrouwen hebben gegeven in de inflatiebestrij- ding van Nederland en Duits land. Hierdoor blijft de korte rente tot midden 1992 boven het niveau van .de lange rente en zal daarna tot eenzelfde ni veau van 8,5 procent dalen. De veranderde rentestructuur is geen goed nieuws voor de banken. Banken zijn gewend om geld voor korte tijd aan te trekken en voor lange tijd uit te zetten. Het verschil tussen de lange en de korte rente was hun winst. Nu komen ze met dit beleid in de problemen. Het afgelopen jaar klaagden alle banken dan ook al over lagere winsten in de krediet verlening als gevolg van de omgekeerde rentestructuur. De NMB ziet echter ook een voordeel aan deze ontwikke ling. Doordat de banken min der snel geld aan zullen trek ken, loopt ook de kredietverle- Vervoersbond CNV: looneis vier procent UTRECHT De Vervoers- bond CNV stelt in het cao- overleg in de transportsector een looneis van vier procent. De totale ruimte voor verbete ring van arbeidsvoorwaarden bedraagt volgens de bond ruim vijf procent, zodat voor „goede doelen" nog een dikke procent overblijft. Dit uitgangspunt heeft de ledenvertegenwoordi ging van de Vervoersbond CNV gisteren onderschreven. De koppeling tussen lonen en uitkeringen komt volgens het kabinet in gevaar als de ge middelde loonstijging volgend jaar boven de drie procent uit komt. De CNV-bond wil geen ontkoppeling op zijn geweten hebben. Ondernemers: meer vertrouwen in minister Kok DEN HAAG Ondernemers hebben nu veel meer vertrou wen in minister Kok van fi nanciën dan een jaar geleden. Kreeg Kok een jaar geleden nog van 48 procent van de on dervraagde ondernemers een plus, nu geniet hij het vertrou wen van maar liefst 70 procent van de ondernemers, zo blijkt uit de driemaandelijkse enquê te die het bureau Lagendijk in opdracht van het zakentijd- schrift Fem uitvoert. De enige andere bewindslieden die ook hoger scoorden in vertrouwen bij de zakenlieden, zijn De Vries (van 61 naar 65 procent) en Hirsch Ballin (van 57 naar 59 procent). De ondernemers verloren in vergelijking met vorig jaar het meest hun ver trouwen in het beleid van D'Ancona (van 57 naar 36 pro cent), gevolgd door Ritzen (van 50 naar 30 procent) en Maij-Weggen (van 40 naar 21 procent). Maij-Weggen blijft daarmee het laagst scoren. Ook Lubbers zag zijn score bij de ondernemers dalen (van 90 naar 82 procent),- maar hij blijft wel koploper. ning terug. Hierdoor blijft de geldgroei, een van de potentië le inflatieveroorzakers, binnen de perken. Aan dit scenario zijn echter wel een aantal randvoorwaar den gesteld. Zo verwacht de NMB dat de kapitaalbehoefte uit de voormalige Oostbloklan den zal stijgen. Om die toene mende vraag naar geld het hoofd te kunnen bieden moeten de westerse landen hun beroep op de kapitaal markt verkleinen. Dat kan door debegrotingstekorten van de overheid te beperken en door de besparingen op te Honger in Moskou De winter nadert en in de Sovjetuniue betekent dat nog meer honger lijden dan nu al vaak het geval is als gevolg van de grote voedseltekorten. Op de akkers bij Moskou helpen soldaten met de oogst. foto: epa Het onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Buk man staande overleg was op nieuw zeer eensgezind noodzaak het beleid miljarden om te buigen. Maar over de manier waarop dat moet ge beuren en de kosten die daar mee zijn gemoeid, bleken er nagenoeg evenveel verschillen van inzicht te bestaan als er ministers rond de tafel zaten. De Nederlandse vertegen woordiger legde de nadruk op het feit dat de berekeningen die de Europese Commissie heeft gemaakt over de finan ciële gevolgen van de hervor mingen van het landbouwbe leid „bijzonder optimistisch" zijn. Volgens minister Bukman moeten de voorstellen van EG-commissaris Ray MacS- harry nog eens goed worden nagerekend. Nederland heeft van het begin af aan geha merd op de budgettaire aspec ten van de voorstellen die MacSharry in juli presenteer de. Verwacht wordt dat de land bouwministers ook vandaag niet dichter bij elkaar zullen komen. Overigens komen uit Duitsland berichten dat land bouwminister Kiechle die gisteren niet in Brussel was in oktober alternatieve her vormingsplannen voor de Eu ropese landbouw op tafel zal leggen. AMSTERDAM Air Holland krijgt steun van een zestal touroperators bij het vergaren van geld voor de redding van de vliegmaatschappij. De reis organisaties zouden bereid zijn voor 10 miljoen gulden aan voorschotten te betalen voor vluchten die Air Holland voor hen zal uitvoeren. De touroperators Necker- mann, NBBS, Sudtours, Su- nair, Zonnetour en Casa Renta hebben belang bij het voortbe staan van Air Holland. Ten eerste is Air Holland de enige Nederlandse chartermaat schappij die onafhankelijk is van de KLM en bovendien scoort de maatschappij het bes te op het gebied van service verlening. Directeur Klawer van Neckermann stelt duide lijk dat de betaling niet gezien moet worden als een reddings operatie. „We hebben al eerder een morele steunbetui ging gegeven en nu maken we een financieel gebaar. De vooruitbetaling geschiedt al leen om Air Holland voldoen de liquiditeit te verschaffen voor het winterseizoen. Het is niet zo dat wij gaan participe ren in de maatschappij. Als er morgen geen overeenkomst komt met de ABN AMRO, dan gaat onze betaling ook niet door". Nevas versterkt vermogen met aandelenemissie HILVERSUM De beleggingsmaatschappij in onroerend goed Nevas gaat haar aandelenkapitaal met 28 procent vergroten via de uitgifte van 111.608 gewone aandelen en een even groot aan tal cumulatief preferente aandelen. Daardoor wordt het vermo gen versterkt met 12,5 miljoen tot 60,6 miljoen gulden. De uitgif teprijs van de certificaten van gewone aandelen bedraagt 59,60 gulden en die van de cumulatief preferente stukken 52,40 gul den. Beide soorten certificaten van aandelen zijn genoteerd op de officiële parallelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs. De inschrijving staat open tot 1 oktober en de storting is vastge steld op 8 oktober. De emissie is gegarandeerd door Suez Kooij- man en Crédit Lyonnais Bank Nederland. Nevas belegt in klein schalig Nederlands vastgoed. De maatschappij ziet goede per spectieven voor deze markt. Daarom is het beleid voor de ko mende jaren gericht op verdere uitbreiding van het kapitaal en van de belegde portefeuille. MARKTEN KAASMARKT BODEGRAVEN (24- 09-'91): Aanvoer 31 partijen. Bij een goede handel werd een prijs geno teerd van f 7,90 tot f 8,00 voor 1e soort tot 12 kg en f 8,00 tot f 8,80 voor 1e soort tot 16 kg en f 9,10 voor extra/zware kaas. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (24-09-'91): Aanvoer: 2.957.400 stuks en de stemming was rustig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 44/45 gram wit 6,05. Eieren van 57/64 gram bruin 9,49-10,72 en wit 9,14-10,37. Eieren van 64/70 gram bruin 10,40-10,85 en wit 10,37. En eieren van 78/79 gram bruin 11,64. allied signal 37 37 am brands 44 44% du pont american tel 37% 38% exxon asarco ine 27% 27% ford bethlehem 17% 16% genlelec boeing 49% 49% genl motors canpac 17 genl public chevron cor 71 72% goodrich Chrysler 10 10 goodyear citicorp 14% 14 hewlett-pac cons edison 24% 24 mtl paper Borsumij Wehry zwaar onderuit AMSTERDAM Op een wel bijzonder ongeanimeerde Am sterdamse effectenbeurs moest Borsumij Wehry het gisteren ontgelden. De koers van dit aandeel opende liefst 10 lager op 51 in verband met zwaar tegenvallende halfjaarcijfers. Uiteindelijk kwam er een slot- koers uit de bus van 55, toch nog altijd een reductie van ruim tien procent. Oorzaak van de koersval wa ren de zwaar tegenvallende halfjaarcijfers die Borsumij vrijdag nabeurs bekendmaak te. Voor geheel 1991 verwacht de onderneming zeventig pro cent minder winst. In juli re kende de raad van bestuur nog op een winstvermindering van twintig procent. Verder viel er niet veel te be leven op Beursplein 5. De tota le handel in Nederlandse aan delen bedroeg krap 400 mil joen. Dank zij een redelijke omzet in obligaties 1,2 miljard beliep de totale om zet f 1,6 miljard. Slechts 51 aandelen sloten de dag af met koerswinst. Er waren 119 da lers. De stemmingsindex ein digde op 90,7 tegen 91,4 op maandag, terwijl de koersin- dex 1,3 punt toegaf op 195,40. iel ln Een sterke invloed indices had het aandei ninklijke Olie. Mede dl zwakke dollarkoers sic fonds 2 lager op 151,8 de andere international den te lijden onder de c atie van de „greenbac stond Akzo negentig cenf' 120,10, Philips en KLJ 'P twintig cent op 35,f'0 29,20 en Unilever kwartjes op 157,10. Procentueel gezien de stijger bij de lokale was RCMA („Amsterdat ber"), dat over de eerst van 1991 weer winst be en daarom dertig cent de tot 3,70. Smit Inte nale, dat het verlies in ste helft van 1991 aard te reduceren, br niettemin 4 af tot Ook Delft Instruments terrein prijsgeven. De a diging van een drastisch ganisatie in de vestiging Drentse Roden deed dl veertig cent dalen op Op de optiebeurs in l dam werd druk gehani opties op de EOE-aanc" dex (in totaal 12.000 ten). De totale omzet kV op 34.000 contracten. lengt zijn ai ,j|gantisch hun zodat 8 afko g eeldend ontvo iti PPing va ,e 'zenden veld in met 1. gvallei staat Cal zonder monstra en OA a apan en te tone; zijn pr< rder we 'dere Po te nadat h [£j parasols heeft g tenaar ir Seles vlii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6