Geleerden betwisten elkaar Dode-Zeerollen Wereldraad staat voor ingrijpende reorganisatie GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR •rt mST Ccidóc Souumt an< foidócCou/uittt VREDESKARAVAAN MIJDT KROATIË DEN HAAG De elf Nederlandse deelnemers aan de interna tionale vredeskaravaan door Joegoslavië zijn maandag uit Utrecht naar de startplaats Triest vertrokken. Zij trekken van 25 tot en met 29 september door Joegoslavië, maar mijden Kroa tië wegens de oorlogstoestand daar. De vredeskaravaan is een initiatief van de Helsinki Citizens As sembly waarin politieke partijen, vredesbewegingen en andere maatschappelijke organisaties uit heel Europa samenwerken. De deelnemers werden uitgewuifd door IKV-secretaris Mient-Jan Faber, die hun een wenskaart overhandigde die zij moeten ge ven aan de Joegoslavische bevolking. Hoewel de vredeskaravaan niet door Kroatië trekt, zal een dele gatie naar Zagreb reizen voor gesprekken met de Kroatische re gering en het parlement. Talrijke activiteiten zullen de karavaan begeleiden, zoals oecu menische kerkdiensten en een ronde-tafelconferentie over het nationalisme. Verder willen de deelnemers contacten leggen met kerkelijke gemeenten en parochies, scholen en gemeentebe sturen. Ook worden er solidariteitsbijeenkomsten gehouden met plaatselijke vredesgroepen. Op 29 september is er een grote slot manifestatie in Sarajevo, dé hoofdstad van Bosnië-Hercegovina. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1991 ytfjü. De mensen geloven de ogen meer dan de oren. Basiliek van paus Marcus ontdekt ROME Dankzij de droogte die de afgelopen zomer Rome teisterde, zijn onder een veld met geneeskrachtige kruiden vermoedelijk de resten van de basiliek ontdekt die paus Mar cus in 336 dichtbij de Via Ap- pia liet bouwen. Dat heeft de pauselijke archeologische com missie meegedeeld. Een boer ontdekte dat de planten vol gens een cirkelvormig patroon waren verdord. De pauselijke commissie werd daarvan op de hoogte gesteld en stuitte spoe dig op de resten van de muren van de basiliek. Zij stond dichtbij 'Quo vadis'. Etiopische christenjoden mogen naar Israël JERUZALEM Israël is bereid de Etiopische christenjoden op te nemen. Dit heeft de regeringscommissie die de religieuze sta tus van deze Etiopiërs onderzoekt, besloten. De emigratie-autori teiten hebben altijd gevonden dat de Etiopische christenjoden niet tot het joodse volk horen. De commissie, die naar het Afri kaanse land was gereisd om de situatie van de christenjoden te bestuderen, vindt dat zij geen recht hebben om naar Israël te emigreren. Maar zij hanteert de regel 'iedere Israëliet blijft een Israëliet, ook wanneer hij gezondigd heeft'. De schattingen van het aantal christenjoden in Etiopië liggen tussen de 15.000 tot en kele honderdduizenden mensen. De komende week reizen en kele Israëlische delegaties naar Etiopië om het vertrek van de christenjoden en de laatste 2.500 joden in dat land voor te berei den. De emigratie van de christenjoden is een heet hangijzer in Is raël. Zo is het Israëlische opperrabbinaat van mening dat de christenjoden zich eerst weer tot het jodendom moeten bekeren, voordat zij naar Israël mogen emigreren. Religieuze joden zijn bang dat zich onder de christenjoden zendelingen bevinden of mensen die bewust voor het christendom hebben gekozen. GENÈVE Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft zich vandaag gebogen over de ingrijpende reorganisatie die de Wereldraad wil doorvoeren. De drie hoofdafdelingen en zes tien onderafdelingen zou den tot vier programma eenheden moeten worden teruggebracht volgens het officiële voorstel. De or thodoxe kerken bepleiten daarentegen een hervor ming tot vijf hoofdafde lingen, die zij meer in overeenstemming achten met hun eigen behoeften. Hier komt ook voor het eerst een duidelijke tegenstelling nara voren tussen orthodoxe en westerse kerken welke laatsten voor de meeste finan ciële inbreng in de raad zor gen. Voornaamste woordvoer der van meer afdelingen is de metropoliet van Smolensk, Ki- rill. Hij wil dat de raad een vijfde programma-eenheid in stelt die zich op onderwijs en vorming richt. De Wereldraad zou zijns inziens de Oosteuro- pese landen moeten helpen bij de opleiding van priesters en predikanten en bij de cateche se. Uitvoering van zijn voor stel zou 700.000 Zwitserse frank extra vergen. De orthodoxe kerken steunen het voorstel van Kyrill, liet prof. Georg Tsetsis desge vraagd weten. Tsetsis, bij de Wereldraad vertegenwoordi ger van de orthodoxe kerken, die zijn aangesloten bij het Oe cumenisch Patriarchaat van Constantinopel, bracht vorig jaar met zijn kritische opmer kingen het voorstel tot her structurering van de Wereld raad om zeep. De EKD daarentegen moet niets van het voorstel hebben. De Wereldraad kampt toch al met een tekort van meer dan drie miljoen Zwitserse frank. De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) voelt er niets voor haar financiële bijdrage aan de Wereldraad van Ker ken aanzienlijk te verhogen. De kerk is alleen bereid haar jaarlijkse bijdrage aan te pas sen aan de inflatie, zeiden ver tegenwoordigers van de groot ste protestantse kerk in Duits land gisteren in Genève. De EKD betaalt jaarlijks onge veer 13 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 17 miljoen gulden). Daarmee is deze kerk verantwoordelijk voor bijna een derde van het totale bud get van de Wereldraad waarbij 317 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken zijn aan gesloten. Het centraal comité beslist nog vandaag over het voorstel. De voorzitter van het comité, de orthodoxe aartsbisschop Kes- hishian, noemde het huidige voorstel tot herstructurering „het beste waartoe we op dit moment in staat zijn", maar voegde er desgevraagd aan toe dat dat niet betekent dat hij tegen zal stemmen. Ook secre taris-generaal dr. Emilio Ca stro, die voor zijn beurt sprak, sloot niet uit dat er een vijfde programma-eenheid komt. Zorgen over het conciliair pro ces werden geuit door de Amerikaan dr. Mac Charles Jones, afgevaardigde van de zwarte National Baptist Con vention. Weliswaar wordt er een programma-eenheid 'ge rechtigheid, vrede en schep ping' voorgesteld, maar dit is in het voorstel een ratjetoe van alle sociaal-economische programma's zonder enige on derlinge structuur. Uitgangs punt moeten volgens hem de vier verplichtende afspraken zijn waartoe op de internatio nale conferentie over het con ciliair proces in Seoul vorig jaar werd besloten: vrede en gerechtigheid, schuldencrisis, milieu en racisme. „Die the ma's vormden het hart en de ziel van Seoul; die horen ook het hart en de ziel van de pro gramma-eenheid te zijn." Op het terrein van de Wereldraad in Genève is gisteren een stuk van de Berlijnse Muur neergezet. Het 2700 kilo wegende betonnen gevaarte symboliseert de verplichting van de oecumenische beweging om de barrières tussen gedeelde volkeren, zoals Korea, af te breken, zo zei Emilio Castro, secretaris-generaal, gisteren tijdens een ceremonie. De Duitse afgevaardigden waren niet gelukkig met het geschenk en weigerden aanwezig te zijn. FOTO: ANP Drewermann weigert uitspraken te herroepen beroepingen BONN De Duitse theoloog en psychotherapeut Eugen Drewermann weigert zijn uit spraken over onder meer abortus en de structuur vari de Rooms-Katholieke Kerk te herroepen, zoals aartsbisschop Johannes Degenhardt vanePa- derborn van hem heeft geëist. Degenhardt heeft Drewer mann gedreigd met intrekking van de leerbevoegdheid aan de katholieke theologische hoge school in Paderborn. Boven dien wil Degenhardt hem als priester schorsen. De theoloog heeft eerder een verzoek van de aartsbisschop om 'vrijwillig' van zijn leerbevoegdheid af te zien naast zich neergelegd. Tegenover de pers verdedigde Drewermann gisteren zijn op vatting dat abortus onder be paalde omstandigheden niet te veroordelen is. Het doden van een embryo is het doden van een mens en men laadt daar mee een zware schuld op zich, zei Drewermann. Maar er zijn „gevallen van echte tragiek" waarin mensen genoodzaakt zijn schuld op zich te laden. Dan moet de kerk zich afvra gen of het ketters en onkatho liek is om van haar kant me dedogen met de mens te tonen. In ieder geval is een vergelij king tussen abortus en het be vel van de communistische au toriteiten in de DDR om op ie dere vluchteling te schieten of de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog volgens Drewermann misplaatst. Drewermann meent dat De genhardt elk middel aangrijpt om hem te kunnen veroorde len. Hij vindt dat de aartsbis schop handelt in strijd met het evangelie. „Jezus heeft nooit een kerk gewild waarin een bisschop zowel aanklager als rechter en beul is en zo'n kerk heb ik sinds jaar en dag met een beroep op de man van Na zareth onchristelijk genoemd". Drewermann (51) probeert in zijn werk de theologie met de psychotherapie te verbinden. In zijn boek 'Geestelijken. Psychogram van een ideaal' (1989), waarin hij verslag doet van zijn psychotherapeutische ervaringen met priesters en religieuzen, doet hij een felle aanval op de manier waarop de Rooms-Katholieke Kerk de geloften van armoede, gehoor zaamheid en kuisheid uitlegt. De kerk moet zich in zijn ogen bevrijden van een „ongehoor de vorm van traditionele ver vlakking van dogmatische ge lijkhebberigheid, haar despoti sche bestuursgrillen en hiërar chische machtsaanmatiging". JERUZALEM Israëli sche en Amerikaanse mu seumautoriteiten maken sinds dit weekeinde ruzie over het besluit van de Huntington Bibliotheek in Californië om microfilms van de befaamde Dode- Zeerollen vrij te geven voor onderzoek. Bibliotheekdirecteur William Moffet negeerde zondag Israë lische waarschuwingen en stelde het microfilmarchief van 3.000 negatieven formeel open voor gekwalificeerde we tenschappers. Moffet noemde het vrijgeven van de negatie ven „de bevrijding van de ge leerden", „een bevestiging van het belang van het recht op in formatie" en een slag tegen geheimhouding die leidt tot „inefficiëntie, corruptie, bitter heid en paranoia". Het door Is raël gevoerde beleid inzake het onderzoek en de publicatie van de rollen bestempelde hij tot „een slag voor de academi sche vrijheid". De rollen zijn het werk van een joodse sekte en dateren van voor en na het begin van de christelijke jaartelling. Zij bevatten de oudste bekende versie van het Oude Testa ment, Bijbelse geschriften en onschatbare informatie over het ontstaan van het christen dom en het moderne joden dom. De originele teksten, die zijn geschreven op dierenhuid en papyrus, werden tussen 1947 en het begin van de jaren vijftig gevonden in grotten bij de Dode Zee. Zij worden be waard in het Rockefeller Mu seum in Jeruzalem en vallen onder beheer van de Israëli sche Oudheidkundige Dienst, een overheidsinstelling. De toegang tot de rollen wordt Fragment van een Dode Zeerol die door de Huntington Library in Californië is vrijgegegeven. door de Israëlische autoriteiten sinds veertig jaar beperkt tot een kleine groep geleerden. De uitsluiting van praktisch de gehele internationale academi sche gemeenschap leidde in wetenschappelijke kring tot grote irritatie en frustratie. Eerder deze maand zorgden twee geleerden van het He brew Union College in Cinci- natti voor grote opschudding toen zij een clandestiene versie van een tot dan niet gepubli ceerde tekst van de rollen vrij gaven. De publicatie was sa mengesteld met behulp van een computer en bevatte een vijf delen tellend naslagwerk met verwijzingen naar de rol len. Veel geleerden waren opgeto gen over de publicatie en ook het afgelopen weekeinde rea geerden velen in de academi sche wereld enthousiast op het nieuws dat de negatieven zijn vrijgegeven voor onderzoek. De kleine groep geleerden die tot dusver het exclusieve recht bezat op het onderzoek en de vertaling van de rollen uit het Hebreeuws en Aramees, was uiteraard minder ingenomen met het nieuws. Amir Drori, het hoofd van de Oudheidkundige Dienst, noemde het vrijgeven van de microfilms een schending van de overeenkomst op grond waarvan Israel in 1980 toe stemming gaf voor het foto graferen van de originelen. Drori zei dat de films van de 800 rollen indertijd aan ver scheidene buitenlandse instel lingen waren gegeven onder de uitdrukkelijke schriftelijke voorwaarde dat zij niet zonder Israëlische toestemming ge bruikt zouden worden. Moffet zei dat hij de Israëli sche waarschuwing had ont vangen, maar dat er geen juri disch beletsel was om de toegang tot de films nog langer te blokkeren. Hij beklemtoon de dat het niet mogelijk was het „eigen beleid van onbe perkte toegankelijkheid" te schenden. Moffet wees er ver der op dat de Huntington Bi bliotheek geen uitgeverij is en niet de bedoeling heeft een concurrentiestrijd aan te gaan met de Israëlische Oudheid kundige Dienst. Hij betwijfelde verder of ie mand het recht heeft de toe gankelijkheid tot de rollen te beperken. Moffet noemde het in dit verband van belang dat de rollen zijn gevonden in ge bieden die sinds de oorlog van 1967 door Israël worden bezet. Hoeders Moffet zei niet te geloven dat de Israëliërs er op uit zijn het wetenschappelijk onderzoek in een bepaalde richting te stu ren. „Zij zijn eerder de hoeders van de originele documenten. Het ligt voor de hand dat zij eigendomsinstincten hebben." Hij vervolgde: „Het verschil is dat wij geen lakmoesproef vereisen om te zien of iemand wel of niet tot de club behoort. Ik kan geen betere manier be denken om een einde aan de paranoia te maken dan door te verklaren dat het monopolie niet langer bestaat". Drori zei dat iedere geleerde die ongepubliceerd materiaal wil zien, daartoe via de geëi gende kanalen bij de Israëli sche autoriteiten een verzoek kan indienen. Hij schatte ook dat ongeveer tachtig procent van de rollen is gepubliceerd. De Oudheidkundige Dienst heeft veertig wetenschappelijk onderzoekers op de resterende twintig procent van de rollen aan het werk gezet. Het is de bedoeling dat hun arbeid eind 1997 in een publicatie zal re sulteren. Een deel van het ma teriaal ligt al bij de drukker en een ander deel is bijna geredi geerd, aldus Drori. Hij noemde andere publicaties onethisch omdat geleerden die jaren hebben besteed aan hel ontcijferen van de rollen, ook het recht dienen te hebben als eersten het materiaal te publi ceren. Onbeperkte toeganke lijkheid is volgens hem boven dien uit wetenschappelijk oog punt ongewenst, omdat alleen degenen met een totaal over zicht in staat zijn een verant woorde publicatie het licht te doen zien. „Als we teruggaan naar de wet van de jungle, wordt het resultaat een jun gle", aldus Drori. Israel beperkte tot dusver de toegang tot 500 van de 800 rol len. Hershei Shanks, redacteur van het Biblical Archaelogy Review in Washington, zei dat de Oudheidkundige Dienst in de afgelopen 40 jaar slechts 100 van die 500 rollen publi ceerde. Andere groepen we tenschappers publiceerden de resterende 300 rollen. Mogelijke vernietiging In 1980 haalde de filantrope Castro in de knel eic &n Het moet voor de Cubaanse regering een hoogst vervele d; moment zijn geweest; het vertrek, vannacht, van de Sovjii onderminister van buitenlandse zaken Nikolajenko. Niet leen bevestigde hij op het vliegveld van Havanna nog ei dat de Sovjetunie naast de economische nu ook de militai vijand6 banden met Cuba zal verbreken, direct na het opstijgen ze r de on het vliegtuig van de Sovjet-minister ook nog eens koers ni itrooien Washington, waar hij nader overleg voert met de Cubaanloe^- aartsvijand, de regering van de Verenigde Staten. vervuil rde ing y kerk, 1 het mii Wereldraad krijgt stuk van Muur GEBEURTENISSEN als deze vormen een illustratie het grote politieke isolement waarin Cuba is beland. Tervr ter overal op de wereld de communistische ideologie ten gttHa-fgSJ wordt gedragen, houdt de Cubaanse leider Fidel Castro hardnekkig aan vast. Met een miljarden-infuus heeft de jetunie de Cubaanse revolutie jarenlang in leven gehoud In ruil daarvoor was Cuba bereid voor Moskou het 'vii werk' te doen in Etiopië, Angola en Midden-Amerika. M; nu de Koude Oorlog voorbij is en het Sovjet-rijk in snel te po uiteenvalt, zijn de vroegere Cubaanse guerrillero's wi op zichzelf aangewezen en is de ontluistering compleei Het moet voor de vele westerse intellectuelen die ooit ha ben gedweept met de Cubaanse revolutie een grote decep zijn te constateren, dat de charismatische leider van welee verworden tot een starre stalinist een van de weini die er op het wereldtoneel nog bestaan. Het staat buiten dat Castro en de zijnen grote verdiensten hebben hun land. Zeker in de beginjaren van hun revolutie, nf in 1959 het uiterst corrupte bewind van dictator Bal ta was verdreven. Zeker is ook dat de Verenigde Staten in hun politiek jegens Cuba geregeld hebben vergaloppee N Maar de onbuigzame houding van Fidel Castro heeft lans 'van zijn nu 32-jarige bewind allang naar de negatifp kant doen doorslaan. r v u or HET is uiteindelijk de Cubaanse bevolking die de rekenig, krijgt gepresenteerd. Levenmiddelen zijn op de bon, goederen zijn nauwelijks te krijgen en het leven wordt de maand moeilijker. Ook de onderdrukking gaat onvermL]_ derd voort. Degenen die onlangs, als eersten, in Havanna monstreerden tegen het bewind van Castro werden op e pakt. Maar ook wie zich in meer besloten kring negatief over de leiders loopt risico's: de veiligheidsdienst luist g overal mee. Dat roept weer vragen op als wat de Cubanen eigenlijk aan hebben dat ze kunnen lezen, als ze niet vrij om te lezen wat ze willen. En wat het nut is dat je kunt scl ven, als je niet mag schrijven wat je wilt? HA elde wor render een n h: Ifbleme: als g 01 er Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Asperen H. Born te Sta- venisse; te Hekelingen en Simonsha- ven M.A.F. Westermann, kandidaat te Bunnik. Aangenomen naar Rijsoord A. Christ te Katwijk aan Zee; naar Rozenburg J.A.J. Seeleman te Heemse. Bedankt voor Linschoten M.A. Kuyt te Heilouw. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden-West drs. A.P. Heiner jr. te Woerden; te De Krim A. Bouwknegt, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling A. Bouwknegt, kandidaat te De Krim. Carey De recente rellen in het Britse Newcastle zijn vol gens aartsbisschop George Ca rey van Canterbury „onlosma kelijk verbonden" met de soci ale misstanden, de armoede, de slechte huisvesting en het gebrekkige onderwijs in het land. Het was de eerste keer dat Carey als hoofd van de Anglicaanse Kerk (Church of England) openlijk scherpe kri tiek uitte op het beleid van de conservatieve regering. HOE het nu verder moet met Cuba is uiterst onzeker, het eiland zelf ontbreekt vooralsnog een goed-georganiseei oppositie, zoals die in de landen van het vroegere Oostl wel heeft bestaan en die in hoge mate heeft bijgedragen de ondergang van het Sovjet-imperium. Intussen maken Miami in de Verenigde Staten duizenden gevluchte Cubaijj zich op voor de terugkeer naar hun land. Onder hen bev den zich grote groepen die niets liever willen dan de situ van voor 1959 herstellen een scenario waarmee de komst van de meeste Cubanen niet echt is gediend. FlDEL Castro zou zijn land nog een laatste grote dii kunnen bewijzen door op het partijcongres, dat volg maand moet worden gehouden, de weg vrij te maken politieke en economische hervormingen. Vooralsnog zijl echter geen aanwijzingen dat hij daartoe bereid is. Integ deel, de teugels worden strakker aangehaald, waarmee stro zijn onafwendbare ondergang versneld. 'Socialisme ol dood', zo luidt de strijdkreet die in Havanna en andere den op de muren wordt geschreven. Dat zal dan de worden. Elizabeth Hay Bechtel de Is raëlische autoriteiten ertoe over de rollen te laten fotogra feren door Robert Schlosser, fotograaf van de Huntington Bibliotheek. De Israëliërs be zweken voor de argumenten dat de teksten beschermd dienden te worden tegen mo gelijke vernietiging door oor logvoering of een natuurramp. De negatieven werden twee maal afgedrukt. Het ene deel ging naar het Oude Bijbelse Manuscript Centrum in Clare- mont, Californië, en het ande re deel werd ondergebracht in de Huntington Bibliotheek. Toen Bechtel in 1987 overleed, werd de bibliotheek de eige naar van de negatieven. John Strugnell, tot voor een jaar belast met de eindverant woordelijkheid voor de publi caties van de rollen door de Is raëlische Oudheidkundige Dienst, zei in een commentaar op het besluit van Moffet: „Ik weet niet of het een geval van piraterij, onwetenschappelijk gedrag, diefstal of iets anders is, maar het is zeker in strijd met de overeenkomst" op grond waarvan Israel toestem ming gaf voor het fotografe ren. Strugnell, momenteel ver bonden aan de Harvard Uni versiteit, werd verleden jaar ontslagen nadat hij het joodse geloof „een afschuwelijke godsdienst" had genoemd. Shanks zei dat Strugnell en diens medewerkers „de studie in een geheel veld van onder zoek hebben gecontroleerd". Hij vervolgde: „Stel je voor wat een onderzoeker moet voelen wanneer hij de intel lectuele geschiedenis van een periode probeert te begrijpen en iemand zegt: Hier is een uitgebreide collectie buitenge woon belangrijke documenten, maar je mag ze niet inzien." Strugnell erkent dat er vertra ging is ontstaan bij de publica- Uitgave: Kantoor: Telefoon: 071 -122 244*. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 4 047): R. Kleijn (chef), M Rc n Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 -144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. He B. Hermans, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en M. van Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D.l land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering n Huët (Parijs), M, de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), amp (Sao Pa-'jij ■--> an (Jeruzalen F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) F. Llndenkamp (èao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado). (Bonn), J. Wij n 08.30 tot 17,00 u Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 op ma. t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient vi e worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 HAA lan bo is verri is een prob ihtoffe acht< eluk, 1 ergoec blijft elk sl (te aan i zaakjes nde hi Lande Ib htofferl IVB-Ver hebber idruk. •iele m ze 1 groe ivragen daar d; WB van Maij-Wc Wterste _n of [de fina nljoen n dit het Ti aan V< de mini 'i >rkom en insj rsongelu zodat iep op te wor zal nooi aantal s reduceri gen. r" Ov Xtl CK VAN f HAA zorging leeghi verst apten e: ichtinge met het i gsector sonen u helft cU ht in d itssecreta indheid) ":en mi i die h: kbaar ste voor ta slinken 'erkdrul tSPEI

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2