►wergmuisjes in jampotjes irgen voor onenigheid Somatit LEIDEN OMGEVING tot burenruzie muur gehaald IIZEND BEZOEKERS MINDER OP BEESTENSPUL ?iden betrekt aurgemeenten «weinig bij t kunstbeleid Wind spelbreker voor deelnemers aan Zevenloop F amilieberichten eide nendel UIT", 1 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1991 )PEI tnzen plak ,)r Lisser van Dijk Zweefvliegtuig stort Jazznight leidt Kluis uit er (al); (16); 21. 3k 13. 21.00. ok 13. 30. Aai De Lisser Ger van dit weekend meedeed aan Juropees Kampioenschap ierkunst in Cannes is derde jen. In het Palais de Cannes Je concurrentie uit Zwitser- Oostenrijk een maatje te )e Zwitser Karl Zuber pakte id en de Oostenrijkse An- jechter sleepte het zilver in it. De bronzen plak voor de Van Dijk is het tweede il wat hij dit jaar in de 'ist te slepen. Eerder werd [ationaal kampioen. neer in duingebied NOORDWIJK Een zweefvlieg tuig is vrijdagmiddag neergestort in het gebied van de Amsterdamse Duinwaterleiding. De piloot, een man uit Haarlem en zijn passagiere uit De Zilk, raakten daarbij gewond. Zij zijn met nek- en rugklachten overgebracht naar een ziekenhuis in Haarlem. Volgens de politie heeft de piloot waarschijnlijk de landing te vroeg ingezet. Zijn toestel raakte een draad van een afrastering en sloeg tegen de grond. De man wilde lan den op het zweef vliegterrein Lan- geveld van de Kennemer Zweef- vliegclub aan de Vogelaarsdreef in Noordwijk. Leefbaar Zuidwest wil duidelijkheid over huurverhoging ALPHEN AAN DEN RIJN De Jazz night die dit weekeinde in Avifauna is gehouden heeft bijna tot een slaande bu renruzie geleid. De jazzy tonen vlogen, gedreven door een harde westenwind, kilometers over het polderland naar de wijk Ridderveld. Daar hield een bewoonster de overlast niet langer uit en belde woedend haar overbuurman „dat hij nou eindelijk eens een keer moest ophouden". De buurman was zich van geen kwaad be- De Jazznight leidde in Ridderveld ove rigens tot veel meer klachten. In totaal veertien mensen grepen naar de tele- ALPHEN AAN DEN RIJN Een kluis is gisteren in z'n geheel uit de muur van een winkel in Alphen getrokken. Onbe kenden waren het pand aan de Hoog straat via het voetpad aan de Rijnzijde binnengedrongen. Zonder veel omhaal werd de kluis losgewrikt en namen de inbrekers het faxapparaat ook nog mee. Wat er in de kluis zat, is niet bekend. De politie legt vooralsnog geen verband met de diefstal van een kluis uit het VV V-kantoor twee weken geleden. Daar was toen sprake van een aanzien lijke buit: entreekaartjes en VVV-ca- deaubonnen ter waarde van zo'n 50.000 gulden. LEIDEN De werkgroep Leefbaar Zuidwest wil dui delijkheid hebben over de huurverhoging die door woningbouwvereniging De Sleutels is toegepast. Dat staat in een brief aan de PvdA-raadsfractie. Bewoners die uit zuinigheidso verwegingen geen centrale ver warming hebben laten aanleg gen of op eigen kosten om zo minder huur te hoeven betalen, worden nu door De Sleutels aangeslagen voor een huurver hoging van 7,5 procent. De be woners van gelijkwaardige wo ningen, die wel centrale ver warmingen hebben laten aan leggen, krijgen een verhoging van 5,5 procent. Dit bleek uit een enquête die Leefbaar Zuidwest onder wille keurig gekozen 90 bewoners van de woningen en flats in de Lieven de Keystraat, van 's Gravensandestraat, Jacob van Campenlaan, Vingboonshof, van Banchemhof, de Bazelaar- straat en Stalpaerthof. Van de 67 deelnemers aan de enquête bleken er 53 met een huurver hoging van 7,5 procent gecon fronteerd te worden. Leefbaar Zuidwest heeft van onder meer de Woonbond Am sterdam, de Consumentenbond en het Instituut Burgerraadslie den te Leiden vernomen dat hieraan een ingewikkeld pun tensysteem ten grondslag ligt. Maar zelfs als de 7,5 procent verhoging terecht is toegepast, vindt de werkgroep dat een merkwaardige zaak. Ze vraagt wat onder woningverbetering wordt verstaan en wat de nood zaak is om huren verder op te schroeven. „Omdat er zeker in 1992 weer een huurverhoging zal komen (en daar blijft het niet bij) vrezen wii dat met het opschroeven van de huren, ge zinnen op den duur in proble men zullen komen". Het leven van ^•^jvvergmuisje is soms 1/2 (apmakkelijk. Het ene ooCi8:)?t zit in een rian" Rattenclub siiencli van een meter bij 21.30. m|neter met schoon gerlaan. Eenmaal binnen de muren en onder het dak van de hallen wist elk kind zich prima te vermaken in de na bijheid van onder meer geiten, pony's, honden, katten, slan gen, ratten en fretjes. 21.30." 4dere moment moet too isid°en met een jam- Dances ji dan moeten er wel tjes in het deksel ODEijdent met de dwerg- UM51 'n een iamPotje was ked gur de weinige, hoorbare ODEipken op Beestenspul 45, i8.4at zich het afgelopen in de Leidse Groe- ;n afspeelde. Het •erigens niet tot dra- leid. Nadat de Dieren- ming de handelaar 3.00. II fyad aangesproken, ver- I deze zich met het ar- LLINGEN dat het verblijf in de eater: wde ruimte alleen was Ninja I voor transport. 17.000 bezoekers pas- |de kassa, en de mees- in dat zoals elk jaar ^ondagmiddag. Tussen :RLEt^ee uur st°nd het aar- op de Willem de Zwij- Het was dit jaar de eerste keer dat de Leidse Rattenclub zich presenteerde, een enthousiast initiatief van drie jeugdige rat- tenliefhebsters. De drie aan^ wezige bestuursleden hadden hun handen vol aan het ter plekke schrijven van hun clubblad, het promoten van hun innig geliefde huisdieren en aan het duidelijk maken dat een rat veel meer is dan een knaagdier dat ziektes overbrengt. Dat zij hun activi teiten op een volwassen ma nier benaderen, bleek onder meer uit een artikeltje waarin zij het opnemen voor de proef dieren, waarvan er jaarlijks meer dan een miljoen het le ven laten. De kwartjes die voor 'Het Rat- teblad' moesten worden neer geteld, verdwenen in de spaar pot. „Ja, de één of andere gek heeft gisteren het geld uit onze pot gejat. Het was wel niet veel, een gulden of vijf, zes, maar het blijft vervelend", zei het prille bestuurslid Breg Muijlaert. Zij sleepte met haar enthousiaste verhaal over haar twee ratten de tweede prijs in de wacht in de Troeteldier wedstrijd. Winnaar van die wedstrijd, waarbij veertig kinderen op het podium mochten vertellen waarom juist hun huisdier het allerallerallerliefste dier van de hele wereld was, werd Ro bert Koekenbier. Zijn verhaal over de cavia die hij pas drie dagen had en die hij „hele maal van zijn eigen geld had gekocht", werd door de jury unaniem als beste beoordeeld. Honden, katten, konijnen en hamsters blijven de favoriete huisdieren maar steeds meer belangstelling gaat uit naar al ternatieven als ratten en fret ten. Leidenaar A. Mizee stond dit jaar voor het eerst met zijn fretten op de manifestatie en mocht zich verheugen in een grote belangstelling. „Wat mij betreft zijn het de ideale huis dieren. Ze hebben de aanhan kelijkheid van een hond en het eigenwijze van. een kat", vertelde hij zijn toehoorders, terwijl fret Dino zich op zijn schouder had neergevlijd en zich een brokje kaas goed liet smaken. Op de vraag of hij ze wilde verkopen, antwoordde hij daarom ook zeer beslist: „Nee, deze niet. Mijn kinderen verkoop ik niet". Weliswaar was de Dierenbe scherming niet blij met de aanwezigheid van de fretten, ertegen optreden was volgens Tineke Minke, voorzitter van de Dierenbescherming in Lei den, niet mogelijk. „Ze worden niet slecht behandeld. Maar wat ons betreft blijven het roofdieren, die helemaal niet bij iemand in huis horen". Mi- zee protesteerde heftig tegen die opvatting, onderwijl teder fret Edje strelend. „Zijn wilde broertje, de bunzing, hoort in derdaad in de natuur thuis. Fretten zijn juist bedoeld als huisdier". Asiel Het Leids Dierenasiel deed minder goede zaken dan vorig jaar, toen zij op Beestenspul zo'n vijftien poezen wisten te plaatsen. „We zijn dit jaar niet verder gekomen dan negen plaatsingen van katten", ver telt Karin, die als hondenver zorgster bij het asiel werkt. De hang naar wat exotischer die ren is ook in het asiel merk baar. „We hebben laatst de eerste chinchilla binnengekre gen". Julius, de kater die zaterdag in deze krant in de schijnwerpers werd gezet, heeft op Beesten- Van links naar rechts: Breg Muijlaert, Hester Tijl, Marloes van Schie (bestuursleden van de Rattenclub) en Bianca Veldhuijsen. parkiet overigens ook een bewoner van het asieldie geregeld op zijn kop aan de spijlen van zijn kooitje hing. En als hij de belangstelling niet kreeg, vroeg hij er met een korte kreet wel om. Bont In de naastgelegen hal waren de gesprekken van een heel andere aard dan in de grote hal. Het „Ah, wat een lieverd" en „Mam, mag ik in de kooi maakte daar plaats voor „Die veren zijn niet helemaal zoals het hoort" en „Magnifieke vacht". Zeven rijen lang een uitstalling van dwerg- en ge wone konijnen, vlaamse reu zen en lotharingers, Hollandse hoenders met dubbelgezoomde veren, Brahmanen en postdui ven. Vooral de fokkers waren hier de geïnteresseerden. En waar zij allang niet meer op kijken van een angorakonijn, ontlokte die nog wel verbaas de kreten bij jeugdige bezoe kers: „Mam, wat is dèt voor een dier Waarop mam, of pap, zich ook even de ogen moest uitwrijven en even op het kaartje moest spieken. Temidden van zoveel dieren- vreugd was er door de organi satie ook plaats gemaakt voor dierenleed. Greenpeace, het Wereldnatuurfonds en de Die renbescherming kregen veel ruimte, naast de Stichting Lekker Dier, de Antivivisec- tiestichting en Bont voor Die- I FOTO: WIM VAN NOORT ren. De laatste maakte enige jaren geleden nog amok toen pelsdierfokkers eveneens acte de présence gaven op Beesten spul. Die werden dit jaar even wel niet meer gesignaleerd, al schijnen de bontverkopen enigszins aan te trekken. Daarbij worden de fokkers niet in de laatste plaats gehol pen door de couturiers, die bont weer een prominente plaats in hun wintercollectie hebben gegeven. pothekeri 3WERK Oude Rlji )71 -12014 litleencei ;lji 1| ST Zll 1 onessenl aldelingj r'(E?isab. de Cronj De gemeente Huipvd betrekt de omlig- gerschap gemeenten te wei- °(d!t1af de ontwikkeling ;ht bereiWaar kunstbeleid. Bezoekrr bestaat het risi- t 15.15 u de stad in haar Kinfleid op een ei- zoekers Jomt te liggen. 3 t°t 11-ïjft de Culturele Raad r° uurhj-Holland naar aanlei- rt eerst T een evaluatieonder- dienstdir het kunstbeleid in Sint Eliïdelgrote Zuidholland- ie--nifl^nten' onderzoek jorden gehouden na imii 1 rechtstreekse provin- D?19*30 listsubsidie. Zes steden jlleen vodaarvoor aangewezen: a9 15(%drecht, Gouda, Lei- #ec*am en Vlaardin- dag. we gemeenten werden 8.30-i9.0tezocht omdat zij een :entrum: functie zouden kun- u- in. heWlen. Leiden is daar zo ??.cfe°ed in geslaagd, al i'; eerste lamenstellers van het geramakN wel zeer tevreden n zo. 14 «initiatieven tot de op- 'gen van een Centrum jam A, cfdende Kunst. Delft is uitzondereer al veel verder mee tenstijdertd. ia: Voor 4ioet Delft, Schiedam, leren) zijn^, en Gouda ja,en ook 11.1 i il Avon^ waar het gaat om de inde: I8.(fedingen per inwoner, ifdeiing: vfft bijvoorbeeld f 10,59 uit, terwijl Leiden daar on danks alle aandacht die uitgaat naar cultuur per inwoner ƒ5,39 aan besteedt. Van 1988 tot en met 1990 gaf de ge meente 1,8 miljoen gulden uit aan kunst. Het grootste deel daarvan, 1,3 miljoen, kwam uit eigen zak. Wat ook de onder zoekers opviel, was het slecht atelierbeleid in de sleutelstad. Een wachtlijst van 42 kunste naars achten zij onacceptabel. Tekortgeschoten Alphen aan den Rijn komt er' nog slechter vanaf. De ge meente heeft daar teveel over gelaten aan het particulier ini tiatief, zeker voor wat betreft bijvoorbeeld de kunstuitleen. In kleinschalige beeldende kunstopdrachten in Alphen schromelijk tekort geschoten, terwijl ook de koppeling tus sen aankopen daarvan en de kunstuitleen ontbreekt. Al phen heeft net zo min veel werk gemaakt van beroeps- kostenvergoedingen en indivi duele subsidies voor presenta tie en documentatie. Boven dien zijn er te weinig exposi tiemogelijkheden en ateliers. De Culturele Raad stelt voor om zeven kunstregio's te vor men, die de zogeheten 'kleine subsidies' naar eigen goeddun ken besteden. Schaatsseizoen geopend Terwijl buiten de thermometer toch al gauw twintig graden aan wees, besloot deze jongedame hèèr schaatsseizoen voor geo pend te verklaren. Zaterdag hield de IJssportvereniging Leiden haar jaarlijkse kinderschaatsinstuif. Zo'n 75 kinderen verkozen de noren of de kunstschaatsen boven het voetbalveldje, dat er door de droogte van de afgelopen maanden overigens ook niet fraai bijligt. In de ijshal aan de Vondellaan werd even een winter se sfeer opgeroepen terwijl de schaatsen werden ondergebon den, kinderen die nog niet goed bochtjes konden nemen maar tegen de boarding reden en een moeder warme chocolademelk schonk. De ijshal is sinds vorige week zaterdag weer voor het publiek geopend, ondanks alle berichten dat de accomodatie binnenkort moet worden gesloten. Wil Mensink, één van de trai ners van U.S.L., gelooft daar niet in. „Onze vereniging alleen al telt zo'n duizend leden en dan ga je deze hal toch niet sluiten? Waar zou je dan heen moeten?" FOTO: WIM VAN NOORT Minder bezoekers bij Clubwijs NOORDWIJK Ruim 2500 mensen bezochten zaterdag de manifestatie Club wijs in de Noord wijk- se Northgohal. Dat waren er iets minder dan vorig jaar. Veertig verenigingen presen teerden zich op Clubwijs. Dat gebeurde met optredens, vi deo-presentaties en demon straties in de hal en op het buitenterrein. Voor de kinde ren was er theater geleid door Clubwijs-mascotte Clown Joli. Bezoekers werden gratis per paardentram naar Noordwijk aan Zee of Binnen vervoerd. Voor het eerst zijn dit iaar tro feeën aan deelnemende vere nigingen uitgereikt. In de sec tor sport ging die naar de Noordwijkse visclub. Een club die bijzonder ijvert voor goede veiligheidsvoorzieningen op het strand en de zee. Een an dere trofee ging naar het Ge nootschap Oud Noordwijk. Dat heeft volgens de jury mensen van binnen en buiten Noord wijk veel te bieden. Bovendien legt het genootschap veel eer in met haar museumboerderij. De derde trofee ging naar het Dierenopvangcentrum. Dat werkte tot 1988 uitsluitend met vrijwilligers. De prijs voor de origineelste stand ging za terdag naar voetbalclub SJC. ZEVENHOVEN Bij de voor de zesde maal gehou den Zevenloop zijn op alle doorlopen afstanden geen parcourrecords verbro ken. Daarvoor speelde gis teren de wind voor de 251 deelnemers teveel parten. Jammer dat door weersom standigheden met name veel Zevebhovenaren het lieten af weten om hun prestaties te to nen op de 2,4, de 4,2, of de 10 kilometer of de tien Engelse mijlen. De publieke belangstelling was redelijk. Zij zagen veteraan M. Hoogenboom uit Roelofarends- veen als eerste in een tijd van 58.14 de finish passeren van het hoofdnummer: de tien En gelse mijlen. K. Kentrop uit Mijdrecht, eveneens een vete raan, kwam 14 seconden later, als tweede over de streep. Zij lieten de winnaar bij de heren P. van Oostwaart met twee minuten achter zich. Bij de da mes was Merkelbach de snel ste. De eerste plaats op de tien kilometer was weggelegd voor Zevenhovenaar H. de Boer (33.09). Bij de dames was A. van Veldhuizen uit Noordwij- kerhout de sterkste. Jan de Jong uit Boskoop triomfeerde op de 4,2 kilometer, terwijl bij de dames K. Bartels uit De Kwakel met de eerste prijs naar huis ging. De jeugd tot en met 13 jaar liep de 2,4 kilometer. Rick Overgoor uit Zevenhoven toonde zich de snelste van het hele veld. Bij de meisjes was een eerste prijs weggelegd voor Tim de Bruin uit Uit hoorn. Ereprijzen voor de bes te Zevenhovenaren gingen naar Wendy van de Linden, Erwin Wahle, Mieke Spaarga ren, Rick Overgoor, Bas Aart man, Harry de Boer, Inge Spook, Leon Vork en Joop Mi- chels. Roofoverval op Stationsweg LEIDEN Drie mannen heb ben gisteravond een 32-jarige Leidenaar beroofd op de Sta tionstraat. Een van de drie sloeg zonder enige aanleiding en onverwacht de Leidenaar tegen de grond. Daarbij sneu velde een tand en raakte de man ook zijn jas, betaalkaar ten, paspoort en sleutels kwijt. Het drietal ging er te voet vandoor. Het slachtoffer wist zelf een taxi aan te houden om zich naar het ziekenhuis te la ten vervoeren. Taxichauffeur rijbewijs kwijt LEIDEN Een dronken, 30- jarige Leidse taxichauffeur heeft gistermiddag een passa gier niet meer kunnen afzet ten op ziin bestemming. Zijn slingerende rijgedrag was op de Lammenschansweg door andere automobilisten opge merkt, die de politie waar schuwden. Die kon de man op de Europaweg aanhouden. Daar weigerde de man zeer beslist medewerking aan de blaastest en andere methoden ondanks de penetrante geur van alcohol in zijn auto. Zijn rijbewijs is ingevoerderd. De passagier heeft een lift gekre gen van de politie. iënten: 'sla£^LERLEI(DS) kken. Klij rs, kleuteiP/2 17.00, bë olgens afi jig hoofdbtaliteit en creativiteit Ingen: vo\idse gokkers aan het kinderenjn de zestiende eeuw', et onderwerp van een ie D. de Boer woens- ptember vanaf 20.15 in Stedelijk Museum ïenhal. Leiden onder- id zestiende eeuw een 'verwisseling. Van in- middeleeuwse stad lustriecentrum en in- '1 middelpunt van de samenleving. Het Gasthuis werd ge en gefinancierd met GeopendWy. £)e versjes die br moesten worden op- Win terk leding De nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers houder dins dag 24 en woensdag 25 sep tember een winterkleding- beurs in 't Pand aan de Caeci- liastraat 18. Dinsdag tussen 10.00 en 16.00 uur kan kleding worden ingebracht, waarbij streng op de kwaliteit wordt gelet. De verkoop begint die dag om 19.00 uur en duurt dan tot 21.00 uur. Op woens dag kunnen belangstellenden van 10.00 tot 14.00 uur te recht. Inlichtingen via 071- 132920, 131335, 312207 of 134711. Woordblindheid De Rembrandt Scholenge meenschap houdt morgen een voorlichtingsavond over woordblindheid (dyslexie). Orthopedagoog F. Stelwagen houdt dan een lezing. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in de school aan de Noach- straat 2. Inlichtingen via 071- 768202. CDA en WAO De WAO en het inkomensbe leid van het kabinet. Dat is morgen onderwerp van een door het CDA-Leiden georga niseerde bijeenkomst. Het Tweede Kamerlid P. Biesheu vel verzorgt dan een inlei ding. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in de Vredes- kerk, hoek Vollenhovenkade- /Burggra venlaan. Medicijngebruik Het vrouwengezondheidscen trum Hara aan de Bonaire- straat 4 houdt morgen een voorlichtingsbijeenkomst over medicijngebruik. Vrouwen die bijvoorbeeld in de knel zijn geraakt door spannings klachten, hyperventilatie fo bieën of slapeloosheid kunnen er met vragen terecht. Hara overweegt in oktober een zelfhulpgroep te starten voor vrouwen met problemen die samenhangen met medicijn gebruik. Dat gebeurt dan in samenwerking met de lande lijke stichting Vrouwen en medicijngebruik. De voorlich tingsbijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Inlichtin gen bij Hara, 071-233209. Kritiek op ingreep GS begroting Jacobswoude JACOBSWOUDE/DEN HAAG Statenlid D. Meijer (Groen Links) heeft kritiek op het ingrijpen van Gedeputeerde Staten (GS) in de gemeentebegroting van Jacobswoude. Met deze in greep heeft GS Jacobswoude verplicht om de voormalig ge meentesecretaris van Leimuiden, W. Bello, de afkoopsom van 1,2 miljoen gulden uit te betalen. De afkoopsom was door burge meester en wethouders met Bello overeengekomen, maar was niet op grond van de wet verplicht. De raad stemde niet in met het uitbetalen van de 1,2 miljoen. Het ingrijpen van GS kan volgens Meijer worden uitgelegd als het overmatig beschermen van Bello tegen de gemeenteraad en het beschermen van B en W tegen hun in de gemeentewet vast gelegde risico's. Hij vraagt S. Patijn om ten behoeve van de pre cedentwerking, de andere gemeenten duidelijk te maken in wel ke gevallen zij voortaan zullen ingrijpen in een gemeentebegro ting. ADVERTENTIE Géén vuilophaal op dinsdag 24 septemoer! In verband met een actie tegen de WAO-plannen van het kabinet zal op dinsdag 24 september geen huisvuil worden opgehaald. Het gaat hierbij om huisvuil in zakken, mini-containers en wijkcontainers. In plaats daarvan kunt u uw huisvuil aanbieden op vrijdag 27 september. De Reinigingsdienst blijft dinsdag 24 september wel telefonisch bereikbaar. Blijmoedig heeft hij alles gedragen, wat voor kruis God van hem mocht vragen. Juist door zijn eenvoud een groot man. iemand waar ieder respect voor hebben kan. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, na voorzien te zijn van het H. Sacrament der Zieken, mijn lieve man, onze zorgzame vader en fijne opa JACOBUS JOHANNES GERARDUS BAPTIST PEETERS Hij bereikte de leeftijd van 82 jaar. Alida Petronella Peeters- Broekhof Kinderen, klein- en achterkleinkinderen 21 september 1991 Julianastraat 16 2211 CK Noordwijkerhout Vader is opgebaard in het mortuarium van de St. Jozefkerk. Herenweg 9 te Noordwijkerhout. Bezoek aldaar maandag 23 september van 19.00 uur tot 19.30 uur. Gelegenheid tot condoleren aan huis van 15.00 uur tot 17.00 uur en van 20.00 uur tot 21.00 uur. De gezongen Uitvaartmis zal voor hem worden op gedragen op dinsdag 24 september om 11.00 uur in de St. Jozefkerk, waarna wij hem zullen begelei den naar zijn laatste rustplaats in het familiegraf op het parochiekerkhof aldaar.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9