Bolleboos kan zijn gang niet gaan op school GEZOND EN WEL De medicijnenwereld volgens Piet Vroon CeidaeSomant MAANDAG 23 SEPTEMBER Naar schatting tien tot vijftien procent van de kinderen in Nederland die naar de basis school gaan is begiftigd met bovennormale artistieke en /of intellectuele talenten. Of wellicht is het beter te zeggen 'behept', want de helft van deze slimmeriken krijgt op school geen kans zijn begaafdheden te ont plooien. Kinderen met leermoeilijkheden kunnen kiezen uit een veelheid van onder wijsvarianten, maar alles wat boven het maaiveld uitsteekt verpietert in de grauwgrij ze middelmaat. Geen wonder, zegt de lande lijke vereniging van ouders van hoogbegaaf de kinderen Pharos, dat de jeugdige bolleboos thuis en in de klas maar al te vaak een lastig kind, luiwammes of binnenvetter is of wordt gevonden. Zijn/haar gaven worden verspild. Er moet daarom een Europese regeling ko men die het recht vastlegt op speciaal (basis onderwijs voor hoogbegaafde leerlingen. Idoor ANNE MARIE VAN DER KOLK Hoogbegaafdheid is lang een taboe geweest. Ouders zijn als de dood om te erkennen dat hun zoontje of dochtertje een 'bijzonder' kind is. 'Opschep pers', 'aanstellers', zou de re actie van de goegemeente lui den en eerlijk gezegd voelen ze zichzelf ook wat onwennig met hun 'peuter-in-jaren- maar-kleuter-in-wijsheid'. En dus houden ouders hun ver moedens stil, meent prof. dr. Franz Mönks van het Cen trum voor Begaafdheidson- derzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Onlangs hield het centrum op verzoek van de Raad van Europa een internationaal congres over onderwijs aan hoogbegaafde kinderen. Te gelijkertijd werd in Den Haag het negende Wereld congres voor Hoogbegaafden gehouden. Mönks is vice- voorzitter van de overkoepe lende World Council for Gif ted and Talented Children (WCGT). Onderwijskundi gen, ontwikkelingspsycholo gen en de twee jaar geleden opgerichte oudervereniging Pharos zijn eensluidend in hun kritiek op het bestaande onderwijssysteem. Knappe bollen kunnen op school hun gang niet gaan. Omdat het onderwijs in ons land zich richt op de middenmoot biedt de leerstof onvoldoende uit daging voor leerlingen die meer in hun mars hebben. Wat doe je als onderwijzer met een vierjarige kleuter die met rode oortjes 'Pippi Langkous' leest tussen kinde ren die na een halve pagina 'Jip en Janneke' voorlezen al beginnen te draaien op hun stoeltjes? Moeilijkste vragen Een bijkomend euvel is vol gens prof. Franz Mönks van het Centrum voor Begaafd- heidsonderzoek dat leer- SPECIAAL ONDERWIJS BEPLEIT VOOR HOOGBEGAAFDE KINDEREN krachten onkundig blijken in het opsporen van en omgaan met leerlingen met boven normale begaafdheden. „Zo'n kind haalt niet altijd de hoogste cijfers maar stelt wel de moeilijkste vragen. Ze re kenen, lezen en knutselen net als de andere kinderen maar vragen zich meer af, denken verder door en wil len ingewikkelder dingen aanpakken". Zodra het kind evenwel voelt dat het uit de toon valt gaat het zich, volgens Mönks, aan passen aan het niveau van de andere kinderen. Het gaat al les beredeneerd doen, de spontaniteit is verdwenen. Zo komt het voor dat een kind uit zichzelf te vroeg een vaardigheid leert maar dat zijn omgeving er niet op is ingesteld hem daarin te bege leiden. Het kind reageert hierop door als het ware te rug te vallen in gedrag dat bij zijn leeftijd 'past'. Nog een voorbeeld: een kleuter die al leest moet als zesjarige in het klassikale onderwijs opnieuw letters leren waardoor hij opeens weer spellend gaat le zen. De onderwijzer die dit gedrag niet weet thuis te brengen, ervaart de kleine slimmerik als een lastpak die 'getemd' moet worden. En het is waar dat zulke kinderen thuis en op school onhandelbaar kun nen zijn. Mönks: „Het kind wordt lui, pesterig of het kropt alles op omdat zijn leerhonger niet wordt bevredigd. Sommigen worden zelfs ziek. Ik ken het geval van een kind dat op die manier op een LOM-kleuter- school terecht kwam omdat het volgens de leerkracht eens flink getemd moest wor den. Dat lukte natuurlijk niet waarna het kind naar een in ternaat voor zeer moeilijk le rende kinderen werd ge stuurd. Het ging daar nog slechter. Uiteindelijk werd de misvatting ontdekt. De leer ling zit nu op het gymnasi- Deskundigen, aanwezig het internationale congres in Nij megen, wilden dat in alle Eu ropese landen het recht op Binnen een school moeten behalve verschillen in intellectuele vaardigheden ook sociaal-culturele verschillen bij elkaar komen. gedifferentieerd onderwijs in de wet wordt gegarandeerd. De aanbevelingen van het congres in Nijmegen worden voorgelegd aan het Europees Parlement. Opsporen Hoogbegaafdheid uit zich vaak in goede tot zeer goede intellectuele prestaties. Mönks: „Maar het hangt ook van andere factoren af of het kind aan zijn trekken komt. De omgeving waarin het kind opgroeit moet meewer ken, er moeten kansen gebo den worden, het kind moet zelf willen." Kinderen uit lagere sociale milieus en etnische groepen zijn minder bevoorrecht. „Gezinnen waar intellectuele zaken niet aan bod komen, hebben geen bevredigende voedingsbodem waardoor hun talenten verborgen blij ven", Deskundigen dringen erop aan dat leerkrachten al tijdens hun opleiding moeten worden geschoold in het op sporen van hoogbegaafde kinderen. Een heet hangijzer voor zo wel onderwijskundigen als Pharos is de in de wet vast gelegde minimumleeftijd (vier jaar) waarop kinderen naar school mogen. In een brief van 12 juni aan de voorzitter van de vaste Ka mercommissie Onderwijs dringt Pharos op een wets wijziging aan. Kinderen heb ben recht op acht jaar basis onderwijs maar het moment waarop die jaren ingaan moet afhankelijk worden gesteld van de persoonlijke ontwik keling van het kind. Volgens Pharos zou 2 a 3 procent van alle vierjarigen best eerder naar de basisschool kunnen. Kwantitatief is het probleem, volgens de oudervereniging, niet zo groot maar kwalitatief des te meer. „Bedenk dat elk kind in zijn- /haar kielzog een gezin heeft dat wordt meegezogen in de problemen", vermeldt de brief. Tegenover de geringe extra kosten bij wetswijziging als gevolg van de grotere in stroom van leerlingen staan besparingen als ouders geen beroep meer hoeven doen op Riagg en Ziektewet. Speciale scholen voor hoog begaafde leerlingen zien de deskundigen over het alge meen niet zitten. Dat zou maar leiden tot een onge wenste hokjesgeest. Maar psycholoog Ton Mooij, ver bonden aan het Instituut voor Toegepaste Sociale We tenschappen van de Katho lieke Universiteit Nijmegen, denkt er anders over. Hij schreef het boek 'Schoolpro blemen van hoogbegaafde kinderen, richtlijnen voor passend onderwijs' dat on langs verscheen. Hierin spreekt Mooij zich uit voor verregaande differentiatie. B. Keizer, beleidsmedewer ker onderwijs van de Alge mene Bond van Onderwijs Personeel (ABOP) noemt de suggestie van aparte scholen „weerzinwekkend". ,,Dat lijkt op brainfokkerij voor de toekomst. Het betekent een keus voor selectie op be gaafdheid en die weg moeten we niet opgaan. Binnen een school moeten behalve ver- FOTO: DIJKSTRA schillen in intellectuele vaar digheden ook sociaal-culture le verschillen bij elkaar ko- Keizer ziet meer in verrij king van de lesstof in het re gulier onderwijs. Scholen moeten de zelfwerkzaamheid van kinderen bevorderen en naast cognitief onderwijs ook kunstzinnige vorming aan bieden. Zo speelt een school beter in op de bestaande ver schillen in ontwikkelingsni veau van het kind en krijgen hoogbegaafden meer kans om zich uit te leven. Voor waarden voor een dergelijke omschakeling zijn volgens de ABOP-medewerker nascho ling van leerkrachten, op waardering van het vak en aanschaf van vereiste facili- Het adres van Pharos is Post bus 686, 3430 AR Nieuwe- gein. Telefonisch te bereiken op: 030-540767 (maandag en woensdag 9-11.30 uur). Akelige allergieën Idoor TINY FRANCIS Allergieën kunnen een mens het leven danig zuur maken. Bepaalde merken make-up, gerenommeerd en al jaren door een vrouw gebruikt, veroorzaken opeens jeuk of zwelling rond de ogen. Van alcohol kun je de ene dag op de andere dag hevige nies buien krijgen, die wel uren duren. Schoonmaakmiddelen, zeep- soorten, bepaalde voedings middelen brengen gebrui kers in opperste verwarring doordat ze opeens ademha lingsproblemen geven, luchtwegen onklaar maken (kriebelen) of huiduitslag doen opkomen. Bij een Rijs- wijkse huidarts zat onlangs een mevrouw in de wacht kamer met afschuwelijke opgezette rode handen en vingers. Het leek een vrese lijk ziektebeeld. De oorzaak bleek, zo vertelde hij, gele gen in een goed merk was middel dat zij al jaren ge bruikte. Opeens was de huid gaan opspelen door laten wij als leek maar zeggen een 'oververzadiging' daarin van chemische toevoeging, op zichzelf doodonschuldig. Uit de praktijk bekend is dat sommige soorten oogscha duw mensen met gevoelige oogleden hinderen. Enkele merken houden daarmee re kening („Clinique bv) bij de samenstelling. Ook geparfu meerde zepen en geurtjes kunnen allergieën doen op komen. Drs. Schreuder van de Biodermalprodukten, zelf lijdend aan een allergie voor wasmiddelen, heeft in eigen lab een gloednieuw produkt ontwikkeld dat hij eerst in kleine kring (en zichzelf) had voorgeschreven en nu op de markt brengt voor 'slachtoffers' van excemen die onverklaarbaar lijken. Van waspoeders bleken vaak minieme resten achter te blijven in het wasgoed (la kens, slopen, lijfgoed, hand doeken). Daardoor kunnen (slapende) irritaties van de luchtwegen ontstaan, een verstopte neus bij het wak ker worden, snurken, niezen of kriebelige keel. Keel- neus en oorarts Dr. E. A. van Dishoeck L.O.Z. ver bonden aan de Jan van Goy- Ook voor make-up kun je allergisch zijn. enkliniek te Amsterdam was een der allergologen, die be trokken was bij het onder zoek van het nieuwe was middel, dat de naam 'Hypo- wash' meekreeg. Hij zegt boud: „iemand die nooit snuit kan eigenlijk niet ver kouden worden. Er ontstaan in de slijmvliezen geen ont stekingen. Ernstige overge voeligheid van de slijmvlie zen komt. door veel snuiten en ook door sniffen. Op die manier maak je zelf een boel enigermate kapot en bereidt je de weg voor bacterieën en virussen die infecties ver oorzaken". We laten deze vi sie voor de rekening der me dici. Vast staat echter dat huid en slijmvliezen geprik keld kunnen worden door inademing van stuifmeel, huisstof, huidschilfers, haren en mest van dieren. Andere patiënten reageren aller gisch op contact met minera len (nikkel) en zelfs goud, dat donkere vegen op de huid kan geven bij het dra gen van een kettinkje, (komt weinig voor en gaat soms vanzelf weer weg). Rook, shampoo en geparfumeerde badspullen horen in het rij tje thuis. Van Dishoeck: „De irritatie wordt versterkt door beschadiging van de slijmvliezen als de stoffen contact maken met de diepe re huidlagen". Stress en ner vositeit doen er soms nog een schepje op. Veel exce men worden daardoor ver ergerd en verdwijnen als ie mand wat kalmer aan doet. Wie precies wil weten waar allergische symptomen van daan komen, kan zich bij de huidarts vervoegen voor huidtesten, (ondiepe incisies op de onderarm waarin be paalde stoffen worden ge bracht voor het opwekken van reacties). Terug naar de 'Hypowash' voor wasmachi ne en handwas bij tempera turen van 30-60°. Het bevat volledig afbreekbare opper vlak actieve stoffen, geen bleekmiddelen fosfaten of optische witmakers. De geurstoffen zijn natuurlijk en de kalk in het waswater wordt meteen geneutrali seerd, zodat was verzachte rs overbodig zijn. Vanaf heden te krijgen voor 19.75 gulden per liter. (Alleen bij apothe ker of drogist.) P. A. Vroon is professor-doc tor en beheert aan de Utrechtse universiteit de leerstoel van de functieleer en de theoretische psycholo gie. Maar het lezende, luiste rende en kijkende volk kent hem wellicht beter onder de roepnaam Piet. Een echte media-professor en in zijn soort een hele leuke. Hij is duidelijk, verpakt zijn opvattingen niet in vage on- snappingsclausules en hij heeft geen ontzag voor welke reputatie dan ook, wat overi gens zeer te prijzen valt. Hij vindt 'van wel of hij vindt van niet, en meestal vindt hij van iets niets, want talent voor bewonderen heeft hij niet. Hij zat nauwelijks op zijn leerstoel of hij reeg zijn vakbroeders onbarmhartig aan het mes, en ook de medi sche wereld kan op zijn zeer onwelwillende aandacht re kenen. In zijn wekelijkse rubriek in de wetenschappelijke bijlage van de Volkskrant een fort van waaruit hij schiet op alles wat beweegt in maat schappij en wetenschap poneerde hij dit jaar negen tien stellingen ('ideetjes') over geneesmiddelen. Die stellingen kun je verdelen in de vier categorieën aardig, open deur, bedenkelijk en daverende onzin. Stelling nummer een is al meteen da verende onzin: „Men verwijt het 'alternatieve circuit' dat onbekend is waarom een be paalde methode soms werkt. Dat is niet eerlijk: bij honder den erkende medicamenten en ingrepen (fysiotherapie!) is het werkingsmechanisme een mysterie". Verkeerde boom Als hij met dat 'men' de re guliere dokters bedoelt, dan blaft hij onder de verkeerde boom. Gewone dokters ver wijten hun alternatieve colle ga s helemaal niet dat ze niet kunnen uitleggen hoe hun middeltjes werken. Dat kun nen ze, zoals Vroon terecht opmerkt, zelf vaak ook niet. Hoe middelen tegen geestes ziekten werken?, daar heeft de verzamelde medische we tenschap geen flauw idee van. Electroshock?, al sla je alle dokters dood, ze zouden het niet weten. En trouwens, wat zegt nou zo'n theorie? Dokters verkeerden tot tien jaar terug in de veronderstel ling dat nitrobaatpilletjes hel pen tegen pijn op de borst bij angina pectoris omdat het de Niet hoe geneesmiddelen werken is van belang, maar het gaat erom dat ze werken. half verstopte kransslagade ren zou verwijden. Dat bleek dus niét waar te zijn, maar helpen deden die dingen wel. Niet hoe of waarom het werkt is het criterium om al ternatieve geneeswijzen al dan niet af te wijzen, maar dat het werkt. Als de homeo pathie morgen kan aantonen dat het iets goeds teweeg kan brengen bij de behandeling van kanker, aids of reuma en waarom zou je van zo'n spectaculaire geneeskunde geen spectaculaire resultaten mogen verwachten? dan gaan de reguliere dokters overmorgen door de knieën. Niet van harte, maar door de knieën zullen ze. Neppillen 'Bedenkelijk is het volgende ideetje. In veel gevallen, zo vindt Vroon, kunnen medi cijnen vervangen worden door placebo's, door neppil len dus. Waarom gebeurt dat niet? „Omdat de farmaceuti sche industrie er geen com mercieel belang bij heeft". Tja. Dat de farmaceutische industrie zijn spullen zo duur mogelijk probeert te verko pen wil ik niet afstrijden, maar Vroon verzuimt te ver tellen wat het commerciële belang is van de artsen, want die schrijven toch al die re cepten voor die dure spullen uit. Welnu. De tienduizend ziekenhuisartsen krijgen geen cent meer als ze duur dere medicijnen voorschrij ven, net zo min als de zesdui zend huisartsen. Bovendien werkt een placebo pas echt als die met zoveel mogelijk hocus pocus wordt toege diend. Bij die hocus pocus hoort ook een stevige prijs, want niemand gelooft dat hij van zijn enge ziekte af kan komen met een pot pillen van zes gulden de kilo. Tot zover is het ideetje onzin, maar bedenkelijker is het volgende. Een dokter die pla cebo's voorschrijft behandelt zijn patiënt als een klein kind. Een placebo is alleen effectief als de patiënt essen tiële informatie wordt ont houden: hij mag niet weten wat er in die neppil zit en ook niet wat de dokter wer kelijk over zijn ziekte denkt. Hoe dat te rijmen is met een evenwaardige arts-patiënt re latie? Piet mag het zeggen. De afdeling open deur, stel ling 10: „Meer dan de helft van de voorgeschreven medi cijnen wordt weggegooid en vervuilt het milieu." Anders dan Vroon wellicht denkt is de medische professie zich daar zeer bewust van. Of meer dan de helft van de medicijnen wordt wegge gooid weet ik niet, maar dat het om aanzienlijke hoeveel heden gaat is zeker. Daar be staat zelfs een keurige term voor in onberispelijk Potje sengels: compliance. Vooral bij langdurige kwalen die langdurig moeten worden be handeld zoals astma is dat een erkend probleem. Dat stelling 12 veel kwalen vanzelf overgaan is de medi sche stand is ook al bekend. Ook daar hebben dokters een keurige Engelse term voor, zo'n ziekte heet dan een 'self limiting disease'. Vroon noemt als voorbeeld ontste kingen van het middenoor die in de regel ook zonder behandeling, vanzelf over gaan. Het aardige is nu dat een team van Nederlandse artsen onder leiding van de Tilburgse KNO-arts F van Buchem dat al tien jaar gele den aantoonde. Zelfs het bui tenland weet ervan, want het team publiceerde zijn bevin dingen ook nog eens in het gezaghebbend blad de British Medical Jóurnal. De Engelse medische-gemeente, die een sterke voorkeur heeft voor het doorprikken van oortjes, is nog steeds niet geheel overtuigd, maar zover ik weet zijn hun Nederlandse vakbroeders nu om. Toontje Natuurlijk is het niet alle maal onzin wat Vroon be weert. Maar wat irriteert is zijn toontje. Vroon windt zich in zijn rubriek voortdurend op over de domheid, moedwil en misverstand in de wereld en die van de universitaire wereld in het bijzonder. Nu is er beslist van alles mis met medicijnen maar dat de me dische wereld daar niet van op de hoogte is, lijkt een tik keltje overdreven. Ten slotte een aardige stelling van Vroon: „Laat de arts een rijksdaalder betalen voor elk recept. Veel problemen opge lost". Ook dat is al eens eerder bedacht. door JOKE FORCE naar 18 beelbeke liekoor Webbe JS-jo IrERSUl Iban va ■Vorige fPeter, S avon jken pre van he i vorigi KIJKKAST landen g fan 16 (n Een toeschouwer, machte de verschrikkelijk te verlaten. Jotie T. Hooft. Laat het me eerlijk beJ Ik word er ontmoedigd een van zijn Comment heeft Richard Schoonho de Mikro Gids (nr. 33, aug.) zijn lezers en kijk voorgehouden wat hun naaste toekomst op televisiegebied te wach staat. Nu zou ik een b& gerust kunnen zijn dooi constatering dat in hetj 2001 niet het kanaalaan opnieuw verveelvoudig zijn. Maar tegen die tijè wel op grote schaal breedbandtelevisie i huiskamers hangen. Daar moet ik maar Hex aan denken. Of, om in terminologie van mijn IAAN H 4l HAA i", t van zate buurmeisje te blijven: d >t. J an: jnplein alle dentiel presen titieda| ldigt den Nc word ik niet goed van. hemel, bijna kamerbree beeld gebracht te krijgt via allerlei kanalen de door de televisiemakers 1 schoot geworpen wordt, natuurlijk, u heeft gelij at lede sterveling in ons heerlij [en we democratisch landje is verplicht te kijken naai prestaties op de beeld bi Zelfs krijgt niemand in jaar 2000 of wat later di opdracht breedbandtele ange re aan te schaffen. Als heipo mij ligt, komt zulke „verfijnde" techniek nit ober et kamer binnen. Ik hoef geen gespecialiseerd nel sport- of speelfilm. In d ninder commentaar wordt het overigens wel duidelijk I consument van dit alles mie van ervoor moet zorgen dat m televisiebudget danig is verhoogd. Hij moet imm daarmee verbonden gigantische investering helpen terugwinnen. Neem ik het de direct A de KRO kwalijk na hem een onheilsprofeet ons deze zaken voorset Nee, bepaald niet. Ik 1 ten hoogste de omschri 'realist' toedenken. Hem de man trouwens dat T tevens aan de orde stej| het mediabeleid moet ontwikkeld, als het orr, nieuwe zaken gaat. Tegenhouden lijkt hen ongezonde zaak: stel c/al zou lukken. Hij bepleitm ervoor te bestuderen i waarden we in het mediabeleid willen veiM stellen. Dat zal een moT kwestie worden. Want I de moeite van het behM en dus blijven vertonen acht, zou zijn buurman eens als nonsens kunne bestempelen. Ben ik een felle tegensti van televisie? Toch nieV geef ik volmondig toe I vermoed dat een groot a percentage Nederlander hoeveel kinderen valle\ daaronder?) min of i verslaafd is aan het mei Onderzoekscijfers ten dm nog altijd in de richtinj méér kijken. Nu zou i' algemeen gesteld, tegeiA kijken, voor mijn part1 meer kijken, nog niet i éy Hous bezwaar hebben, als dai met de verstrekte infoi of documentatie ook eei ra inspiratie werd opgedatl bepaalde zaken en prob in het persoonlijk leven anders, wellicht beter, l benaderen. Helaas kom maar al te weinig tot d< i Houstor bevinding dat mensen Jam, zate niet met hun kroost) m de knop hebben omged r ook nog maar één tel verwijlen bij wat ze hel gezien, ondergaan, hebl lts een u opgediend gekregen. uurde h We dreigen een geesteli iey Hc volkje te worden; als vvf m ^h niet in hoge mate zijn. ten we wensen ons niet te zeer eens or spannen, laten ons wel verkleec amuseren in plaats van radige creativiteit te ontplooiei geleiden naar eigen vermogen. Jammer toch van allerl nieuwe vindingen, dat i zo weinig echt ons voor mee doen. Voor wie oog j begen ervoor heeft zijn er cur een dij] en leerzame uitzending rond dai over, ik weet het. Maai en toe j er werkelijk volop gebr en gemaakt, spontaan en i voorschrift, van wat voorgespiegeld is gewor Ik denk dat kinderen dl reflecteren op wat ze i hebben gezien, door er hun ouders over in i gaan, werkelijk ge vorm zouden kunnen worden J 3EDENS Jaap van dat intrigerend fenomet optrede vaar de 'am. Na' 'heater, S. we televisie noemen. Is h niet zo ongeveer: kijk of dingen krijgen ook? Kamerbreed uAgemefe/|j|^ [geschiede [Presente foytema

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6