Zoveelste bestand in Joegoslavië Vredesconferentie over Midden-Oosten onzeker Bush: VN moet resolutie over zionisme intrekken BUITENLAND ;oe io Servische reservisten deserteren idócGomcmt ïatie Tibet aimpzalig in< (i heimt man' voor i int. D(IS in Fi zijn an he jersk pen aj ggeve ie Leje' MAANDAG 23 SEPTEMBER 1991 JG Het Chinese bestuur ibet heeft rampzalige gevolgen e inheemse bevolking. Discri- en schendingen van de men- ïten zijn aan de orde van de it stelt een Amerikaanse groe- voor de rechten van de mens vandaag gepubliceerd rapport, het rapport heeft China zich ingespannen om te zorgen irerkgelegenheid en onderwijs e Chinezen, die in een aantal de meerderheid vormen. Voor etanen wordt niets gedaan. Al- j, oor te onderdrukken bemoeit ■g linese communistische partij ;t het leven van de gewone Ti- aldus het rapport. Palestijn gedood bij geweld op Westoever JERUZALEM Een Palestijn is za terdag om het leven gekomen tijdens een vechtpartij tussen PLO-aanhan- gers en leden van de fundamentalisti sche islamitische organisatie Harnas. De rel ontstond tijdens een voetbal wedstrijd op de door Israël bezette Westoever. De wedstrijd in Talfit, vlak bij Nablus, tussen leden van de Hamas-beweging werd verstoord door aanhangers van de Fatah-factie van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Er werden messen en pistolen getrokken. Daarbij werd de Palstijn, de 23-jarige Mahmoud el Haz, doodge schoten. Vier anderen raakten door messteken gewond. Alle slachtoffers zouden leden van Harnas zijn. Rushdie blijft ondergedoken LONDEN De Britse schrijver Salman Rushdie blijft ondergedoken. In een inter view met het dagblad The Guardian zegt de auteur, die onlangs geflankeerd door lijf wachten even in het openbaar verscheen om de prijs voor een bekroond kinderboek in ontvangst te nemen, dat huurmoorde naars het nog steeds op zijn leven hebben gemunt. Rushdie zegt verder dat hij tijdens zijn kluizenaarsbestaan sinds begin 1989 herhaaldelijk in grote geestelijke nood is ge komen over zijn schrijverschap. „Ik dacht vaak dat ik nooit meer een letter zou kun nen schrijven". Rusdie werkt momenteel weer aan een nieuw boek. De voormalige Iraanse leider Khomeiny sprak het doodvonnis uit over Rusdie naar aanleiding van het verschijnen van zijn boek de Duivelsverzen. Salman Rushdie tijdens de uit reiking van een Britse kinder boekenprijs. FOTO: AP Vijf doden na opstand van gevangenen in VS DEER LODGE Tijdens een gevangenisopstand in Deer Lodge in de Amerikaanse staat Montana hebben opstandige gevangenen gisteren vijf mede gestraften gedood en vijf bewakers gegijzeld. Na een bestorming van het gebouw gaven de gevange nen zich over. Gevangenisdirecteur Jack McCor- mick, die het slachtofferaantal bevestigde, wist niet hoe de gevangenen om het leven zijn geko men. Er zijn geen wapens in het celllenblok gevon den. Ook was niet duidelijk hoeveel gevangenen aan de opstand deelnamen Hij zei dat vier uur na begin van de onrust tot de bestorming was besloten nadat gehoord en gezien werd dat gevangenen an dere gevangenen begonnen te slaan. Acht gevan gen raakten gewond bij de opstand. De gevange nen zorgden voor aanzienlijke water- en brand schade in de afdeling waar de opstand plaatsvond. Spanje arresteert bootvluchtelingen BARCELONA De Spaanse politie heeft het af gelopen weekeinde meer dan honderd Marokka nen gearresteerd die probeerden in kleine bootjes illegaal de Spaanse zuidkust te bereiken. Liefst 68 van de 'bootvluchtelingen' zaten in een sloep van nog geen tien meter lengte, aangedreven door een buitenboordmotor. De massale arrestatie op de stranden van de zuidoostelijke provincie Almeria is de grootste in jaren. Jonge Marokkanen probe ren steeds vaker op deze wijze hun land te ont vluchten. Sinds 15 mei hebben Marokkanen een visum nodig om Spanje binnen te komen. Alle ge arresteerden zijn gisteren al teruggestuurd naar Marokko. Zij hadden rond duizend gulden betaald om een plaatsje in een van de overbelaste sloepen te bemachtigen en de levensgevaarlijke oversteek te maken. ivelddadige vallen op enlanders aksen DEN In de voor- Oostduitse steden [swerda, Freital en [dorf hebben rechts- jongeren dit linde opvanghuizen [asielzoekers aange- De politie arres- meer dan twintig [oppers. Zeker negen |n raakten gewond, jonfrontaties in de at Saksen duren al Itijd. ■insdag belagen neo-na- I gebouw in Hoyerswer- 150 werknemers uit en Mocambique wo- J onder het voormalige ltse bewind werk deden Jnaburige kolenmijn. Zij begin volgende maand, I arbeidscontracten aflo- t land moeten verlaten. ;eren hebben gezegd de jen voort te zetten tot Inlanders zijn vertrok- )TO: PE gavond werd de poli- het gebouw tegen aan- Keize bewaakt, door zo'n 150 obsta n bekogeld met brand- n, stenen en stalen ko- jongeren riepen „Sieg :n maakten de Hitier- Enkele honderden ijke inwoners keken velen van hen moedig jongeren aan. Gister- kwam het tot gevech- ien de rechts-extremis- jongeren en demon voor de asielzoekers, menselijke verdedi- lur hadden gevormd, tie kwam tussenbeide, raakten twee mensen geru: bressf1 iar BELGRADO - Ook het Joegoslavische leger is dit weekend definitief be smet geraakt door het vi rus waaraan veel instan ties in de Balkan lijden: 'ja' zeggen, dit blijven her halen tot iedereen gelooft dat het ditmaal ernst is, en dan 'nee' doen. „We maken ons op voor de laaste slag, we moeten onze jongens in de kazernes te hulp komen", stelde minister van Defensie Veljko Kadijevic za terdagavond vast. Nog geen twaalf uur later zette hij zijn handtekening onder een staakt-het-vuren. Gistermid dag om drie uur maakten zijn richting Kroatië oprukkende tanks pas op de plaats. Tot gro te opluchting van de Kroaten werd de voorgenomen aanval ten minste voorlopig afgebla zen. Dit zoveelste bestand kwam voor iedereen die de avond te voren Kadijevic op tv had ge zien als een totale verrassing: hadden zij de minister van de fensie niet met eigen oren ho ren verklaren dat hij zich niet meer met de politiek zou inla ten, maar dat het woord nu definitief aan de wapens was? Had de generaal zichzelf en zijn manschappen niet aan elk gezag onttrokken met zijn har de woorden aan het adres van de twee mannen die in de be velstructuur boven hem staan: president Stippe Mesic werd de vazal .van een neo-fascisti- sche staat genoemd, premier Ante Markovic werd als onbe duidend terzijde geschoven. En dat had met name de laat ste zich toch anders voorge steld: volgens regeringsbron nen was het premier Markovic die zijn minister van defensie had willen ontslaan, omdat het leger nu toch wel erg nadruk kelijk aan de Servische zijde betrokken was geraakt in de etnische strijd. Kadijevic bleef i Brest in Kroatië op de vlucht voor beschietingen door het federale FOTO: AP generaal zich dergelijke ma noeuvres ook straffeloos ver oorloven. Officieel is de minis ter van defensie pas de derde in de hiërarchie, met boven hem het presidium en de pre- Het eerste orgaan is onder lei ding van de Kroaat Stipe Me sic als president echter zo ver deeld geraakt dat het niet eens meer bijeenkomt. Mesic kan roepen dat het leger naar de kazernes terug moet keren, maar zolang de Servische echter zitten waar hij zat en maakte de de zaak alleen maar erger door ongegeneerd te stellen dat „de Servische min derheid in Kroatië het slacht offer dreigde te worden van volkerenmoord". Deze verklaring doet vermoe den dat de generaal toch ande re strategische doelen voor ogen had dan alleen het ont zetten van de door Kroaten omsingelde kazernes. Onder de huidige bevelstructuur (of het gebrek daaraan) kan de stemmen in het presidium te genstemmen, kan Kadijevic deze 'bevelen' grondwettelijk naast zich neerleggen. Op papier Ook Markovic staat slechts op papier boven de generaal. Deze is door leger en presidi um als het ware toegevoegd aan diens kabinet, en kan niet zomaar ontslagen worden, zo bleek deze week. Waarom de generaal gisteren toch opeens instemde met een nieuw staakt-het-vuren was gister avond niet duidelijk. Eerder dit weekeinde sloeg hij twee voorstellen daartoe van de Kroatische president Tudiman hautain af. Pas een aerde smeekbede van de wanhopige Kroaten werd gehonoreerd. Volgens diplomaten waren de eerste bestandsvoorstellen van de Kroaten te halfslachtig om de legerleiding tevreden te stellen: het toelaten van voed sel, stroom, water en medicij nen was een eerste voorwaar de voor de militairen, maar zij wilden ook dat de blokkades zouden worden opgeheven. „De Kroaten schieten op alles wat beweegt in de kazernes, de doden liggen in de barak ken te vergaan, de situatie is onhoudbaar geworden. Elke generaal zou doen wat Kadije vic zou doen", aldus een mili tair attaché in Belgrado. In hoeverre het bestand zal houden lijkt nauwelijks een vraag, gezien de talloze eerde re overeenkomsten die soms binnen een uur al weer ge schonden werden. Dat de bei de partijen gisteravond elk al weer uit leken te gaan van hun eigen interpretatie lijkt ook geen reden tot optimisme: volgens de militairen behoren alle blokkades te worden op geheven, terwijl president Tudjman zijn manschappen nadrukkelijk orders gaf om de eerste levensbehoeften tot de kazernes toe te staan. Over het vrijgeven van de barakken werd met geen woord gespro ken. Toch moeten juist de Kroaten oppassen hun hand niet op nieuw te overspelen en daar mee deze laatste kans op een min of meer vreedzame oplos sing van de crisis te laten lo pen. De strijd die zij met de blokkades van de kazernes willens over zich hebben afge roepen, hebben ze op alle fron ten verloren. Dat ze niet tegen het leger opkonden, moeten ze hebben geweten, maar blijk baar hoopten de autoriteiten in Zagreb politiek te winnen wat ze militair zouden verliezen: met het leger als agressor zou Europa hen wel moeten er kennen als zelfstandige staat, zo was de gedachte. De EG raakte weliswaar ver deeld, maar de verklaring van voorzitter Van den Broek, waarin hij de Kroaten als schuldigen van de jongste veldslagen aanwees, was vol doende voor de Kroaten om te begrijpen dat ze doorzien wa ren. Van vredesmachten of (Duitse) erkenning leek geen sprake. Nog even duurde de krijgshaftige taal voort, maar uiteindelijk moeten ze toch in hun handjes knijpen met het huidige staakt-het-vuren. •hsense minister van andse zaken riep de in- op hun verstand te be- /aalf fen de omgeving van het toegezi te mijden. Hij kondig- binetstlat hij met het leger zal itewet] om te kijken of de arbeiikers in kazernes on- et zielacht kunnen worden slijk iahun veiligheid in ge- Dat t opvanghuis voor asiel- in Thiendorf werd in zaterdag op zon- ebroken en het meubi- rnield. Zes vandalen gearresteerd. Ook in werd een opvanghuis tiet eeielzoekers belaagd. VS willen bijeenkomst G-7 over Sovjetunie NIEUW RECORD IN AUGUSTUS Steeds meer Joegoslavische asielaanvragen in Nederland eenkomst van de zeven grootste industrielanden (G-7) om praten over de economische situatie in de Sovjetunie, zo hebben Amerikaanse functionarisën gistere in Washington laten weten. Het initiatief is gekomen van de Amerikaanse minister van fi nanciën Nicholas Brady. De situatie in de Sovjetunie baart de VS kennelijk grote zorgen. Een extra bijeenkomst van de G-7 moet wel op zeer korte termijn plaatsvinden, want de zeven lan den ontmoeten elkaar half oktober ook al tijdens de jaarverga dering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Bangkok. Wellicht wordt het komende weekein de al een extra vergadering belegd. HILVERSUM Het aantal Joegoslavische asielzoekers in Nederland stijgt. Volgens het ministerie van justitie hebben in de eerste acht maanden van dit jaar 828 Joegoslaven asiel aangevraagd. In augustus wa ren dat er 242, een nieuw re cord. Joegoslavië staat nu bo- Nawijn stelt dat vooral Kroa- Joegoslaaf wordt toegelaten, venaan de lijst van landen van ten en Albanezen vanwege de „Men komt in de procedure en waaruit burgers asiel aanvra gen in Nederland, zo zei direc teur Nawijn van de directie Vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie gister morgen voor de Ikon Radio. onrust en de burgeroorlog in dan wordt er aan de hand van eigen land hun toevlucht zoe- het verhaal van de betrokkene ken in Nederland. Ook zijn er bekeken of men wel of niet volgens hem mensen bij die recht heeft op asiel", aldus Na- niet willen vechten: de deser- wijn. teurs. Het is niet zo dat iedere voor betaal ichtig tst gen s bes i de In toez p3] nen g ?bben ïemersfl il het ngenen Albanië ïen hongerstaking bef ui en de at i en kl r groti st; it dat treken; ingen. rect< pVIfi Meer dan honderd lige Albanese politieke en zijn zaterdag een :k taking begonnen om te at zij officieel onschul- klaard worden en om atie te vragen voor aangedane leed. De igenen eisen ook bé- pensioenen en banen, de krant Bashkimi is niging van Voormalige e Gevangenen de actie :n in de traningszaal Tirana Sportclub in de Tirana. Eerder dit rden als gevolg van de *j iringen in het land en- 'r inderden politieke ge- vrijgelaten, die vaak vast hebben gezeten lechte omstandigheden. MOSKOU Terugge keerd van een bezoek aan het Midden-Oosten heeft Sovjetdiplomaat Jevgeni Primakov, adviseur van president Gorbatsjov, ver klaard dat „het nog steeds niet zeker is" of de vre desconferentie over het Midden-Oosten, gepland voor oktober, niet uitge steld hoeft te worden. Primakov zei dat de houding van Israël voor uitstel zou kunnen zorgen, waarin hij nog geen verandering had opge merkt, ondanks de druk die Washington nu tot tevreden heid van Primakov op Israël uitoefent. Ondanks verzet van „radicalen" waren de Palestij- nen nu over het algemeen ge ïnteresseerd in de vredescon ferentie, aldus Primakov. De Palestijnse Nationale Raad (PNC) komt vandaag in Al giers bijeen om een standpunt te bepalen over de door de Amerikanen voorgestelde con ferentie. Het parlement in bal lingschap moet beslissen of het vooraanstaande Palestijnse vertegenwoordigers uit de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zal laten deelne men. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, heeft zich enorm inge spannen alle betrokken partij en voor de vredesconferentie aan tafel te krijgen. De Pale stijnse Bevrijdingsbeweging PLO is officieel niet om haar mening gevraagd. Zij zal niet als partij worden uitgenodigd, omdat Israël zich daartegen verzet. Maar de Palestijnen uit de bezette gebiedsdelen heb ben wel het groene licht van de PLO nodig om deel te kun nen nemen aan de conferentie. De Palestijnen zijn de enige hoofdrolspelers die nog niet hebben toegezegd of zij aan de conferentie zullen deelnemen. De kwestie houdt hen ver deeld. De Palestijnen staan wantrouwig tegenover de Amerikaanse en zeker tegen over de Israëlische bedoelin gen en zijn bang dat er voor hen weinig winst te behalen valt op de conferentie. Maar anderzijds zijn zij bang dat zij de zwarte piet toegeschoven krijgen wanneer zij „neen" zeggen tegen de conferentie. De PLO wil dat Israël de bouw van nederzettingen in bezet gebied staakt voor de conferentie begint. In de Pale stijnse delegatie moeten verte genwoordigers uit Jeruzalem en Palestijnen in ballingschap worden opgenomen. De VS moeten zich uitspreken voor resolutie 242 en 338 van de Verenigde Naties, waarin het beginsel is neergelegd dat Is raël zich terugtrekt uit de be zette gebieden en het oostelijk deel van Jeruzalem. Ook moeten de VS het Palestijnse recht op zelfbeschikking er kennen. Een aantal van die verlangens staat haaks op de Israëlische voorwaarden voor deelneming. Diplomaten ver moeden dat de PNC uiteinde lijk met een vage politieke verklaring zal komen. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Ongeveer 250.000 mensen hebben gisteren in Central Park in New York geluisterd naar Billy Graham. De 72-jarige evangelist heeft volgens medewerkers in de Verenigde Staten nog nooit zo'n groot gehoor gehad. Graham voerde drie uur lang het woord en hield de Newyorkers voor dat God hun stad, die hij eens heeft vergeleken met Sodom en Gomorra, nog altijd liefheeft. Volgens medewerkers bracht het optreden van Graham 1,6 miljoen dollar (ruim 3 miljoen gulden) op. Daarmee zijn de publiciteitskosten van de evangelisatie campagne gedekt. De „Merchant" zet alle zeilen bij, wanneer Robert de achtervolging inzet. Maar de Engelsman ontloopt llot niet en na een kort gevecht ziet Robert Janszoon schip te enteren en naar de Kaap op te brengen. De jareiï" worden gevangen gezet en Van Rlebeeck kan het buit- ich nofte schip, dat omgedoopt wordt tot de „Caepvogel", best in. - Ziezo, Rob z'n pijp is onder het vertellen uitgegaan ber :uwen. Ginj iren en hij moet toch ook even op adem komen. „Ja jongens", zegt hij, „zo ging het in die dagen. Kolonisten op verre kusten kregen natuurlijk maar af en toe berichten uit het vaderland en zo'n oor log kon je overvallen. Van Riebeeck had het geluk, dat hij spoe dig op de hoogte werd gesteld, maar als er toevallig maanden lang geen schip de Kaap had aangedaan, zouden de Engelsen op hun beurt hem onverhoeds hebben kunnen aanvallen". WASHINGTON De Amerikaanse president Bush zal vandaag in een toespraak tot de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties aandrin gen op het intrekken van een resolutie uit 1975 die zionisme gelijkstelt aan racisme. De resolutie, die op 10 novem ber 1975 door de Algemene Vergadering werd aangeno men, stelt dat het zionisme „een vorm van racisme en ras sendiscriminatie" is. De Vere nigde Staten en veel andere westerse landen hebben de re solutie altijd afgewezen. Bush zal voorstellen de resolutie door een nieuwe te vervangen. Het voorstel van de president is een tegemoetkoming aan Is- (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO Een nog on bekend aantal Servische reser visten die net gemobiliseerd waren in de stad Kragujevac, hebben dit weekend hun stel lingen verlaten en zijn liftend teruggegaan naar hun stad. Onduidelijk was of het de op roep van de Joegoslavische president Stipe Mesic (een Kroaat) was geweest die reser visten en andere militairen van het federale leger heeft aangeraden te deserteren. De reservisten gaven als reden op dat zijn niet gevechtsklaar waren, niet de juiste munitie hadden gekregen of helemaal geen munitie. Voor het stad huis van Kragujevac hielden zij een demonstratieve bijeen komst. In Servië doet het leger sinds enkele dagen steeds meer een beroep op vrijwilli gers om zich te melden voor actieve dienst. In de deelrepubliek Bosnië- Herzegovina was het gisteren onrustig. De onverwachte komst van reservisten van het Joegoslavische leger verstoor de de rust in het stadje Capli- na. De reservisten komen uit Montenegro, bondgenoot van de grootste Joegoslavische re publiek Servië. Hun komst leidde tot paniek onder de in meerderheid Kroatische inwo ners en de plaatselijke bevol king richtte barricades op om de troepen tegen te houden. Op de hoogvlakte bij Caplina houden zich ongeveer 200 re servisten op. De leiders van Bosnië hebben het vertrek ge ëist van de troepen en de 17.500 reservisten van de poli tie gemobiliseerd. De repu bliek telt een verscheidenheid aan etnische groepen telt. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vrijdag besloten geen vredesmacht naar Joegoslavië te sturen. Het VN-handvest verbiedt de Veiligheidsraad zich te men gen in interne aangelegenhe den van lidstaten, maar tus senkomst is wel toegestaan als de internationale veiligheid in het geding is. Op dat laatste punt beriepen Canada en Au stralië zich donderdag bij het verzoek om spoedoverleg van de Veiligheidsraad. Ook Frankrijk en Duitsland had den om beraad gevraagd. Po gingen van de EG om een es calatie te voorkomen leverden tot nu weinig op. Omdat de EG zelf terugschrikt voor het sturen van een vredesleger naar Joegoslavië, is de burger oorlog voorgelegd aan de Vei ligheidsraad. VN-chef Javier Perez de Cuellar zei vrijdag dat de raad het volste recht heeft in de Joegoslavische cri sis in te grijpen. raël op een moment dat de Amerikaans-Israëlische rela ties zijn bekoeld door het be sluit van Washington te wach ten met het verlenen van kre dietgaranties. Israël heeft de kredietgaranties en de lenin gen nodig voor de financiering van de huisvesting voor de tienduizenden joodse immi granten die het land zijn bin nengestroomd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5