N Ter Beek legt kritiek IKV'ers zwijgen op Middeleeuwen en Reformatie hebben veel gemeen rt* CcidbcSou^ont GEESTELIJK LEVEN OPINIE Orthodoxe voorzitter Wereldraad van Kerken houdt traditie in ere COMMENTAAR CeicbcSouoant MAANDAG 23 SEPTEMBER 1! idM „Kerken moeten in Europa niet nieuw machtsblok vormen" UTRECHT De grote verleiding voor de kerken is een alternatief machts blok te vormen naast het machtsblok van Euro- pa'92. De kerken moeten geen machtsblok vormen en zich ook niet binden aan een machtsblok. Dan zouden de feiten van de_ geschiedenis worden her-" haald" Dit stelde dr. Gerrit Manen- sehijn, hoogleraar ethiek aan de Kampense universiteit van de Gereformeerde kerken bij de herdenking van het vijfent wintigjarig bestaan van het IKV te Utrecht in een be schouwing over Europa en de kerken. Hij meende dat zowel bij katholieken als protestan ten de verleiding bestaat el kaar te verdringen op de markt van ideologische waren. Met name de herkerstening van Europa, waar de paus voor pleit zal de zaak van Christus geen goed doen. om dat dit in feite uit kan lopen op een nieuwe clericalisering in Europa De scheiding van kerk en staat is een grote ze gen, niet alleen voor de poli tiek maar ook voor de kerk die in vroeger eeuwen door haar grote macht gecorrum peerd raakte, aldus Manen- schijn. Hij zag voor de kerken en het IKV slechts, kleine mo gelijkheden. „Zij moeten te vinden zijn in het centrum van de waarheid en niet in het centrum van de macht", aldus de gereformeerde spreker. Dr. P. A. van Gennip, secreta ris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving en adviserend orgaan van de Ne derlandse bisschoppen, zei de vrees van Manenschijn te de len. Hij vreest dat de komende bisschoppensynode in Rome die de paus voor het najaar over de situatie in Europa heeft belegd een „reactionai re" inslag kan krijgen. Hij vindt het houden van zo'n conferentie veel te vroeg. Met name Oosteuropese bisschop pen zullen, daarin gesteund door de paus, proberen, verlo ren gegane rechten en bezit tingen terug te veroveren. Hij geloofde dat de Westeuropese bisschoppen tegen die tendens zeer weinig weerstand tegen zullen kunnen bieden Metropoliet beschuldigd van band met KGB Buitenlanders ontevreden over liturgie De lengte van de rijen wachtenden bij de geldautomaten op zaterdag kan tot het misverstand leiden dat je het daar gratis krijgt L. Spruit GENEVE Metropoliet Kyrill van Smolensk die voor de Rus- sisch-orthodoxe kerk onder meer de betrekkingen met de We reldraad verzorgt, is in Genève beschuldigd van connecties met de KGB. „Er moet een eind aan deze heksenjacht komen," aldus Kyrill die om bewijzen voor die betrokkenheid vroeg. Het Sov jettijdschrift „Argumenti i Fakti" heeft de afdeling buitenlandse betrekkingen ervan beschuldigd nauw met de KGB samen te werken. Kyrill gaf toe dat in de raad voor religieuze zaken veel KGB'ers zaten. De raad is vorige week opgeheven. Kyrill had zeer veel spreektijd nodig om uit te leggen dat de Russisch-Or- thodoxe Kerk reeds op de dag van de staatsgreep een verklaring had opgesteld („nog voordat Jeltsin ons erom vroeg"). Hij ont kende ook dat patriarch Aleksej voor de staatsgreep een verkla ring had ondertekend waarin werd aangedrongen op herstel van orde en rust. IKV-secretaris M.J. Faber had dit onder meer gemeld na een bezoek aan Moskou daags na de coup. Kyrill vroeg verder aandacht voor de dreigende burgeroorlog in de Sovjetunie. „De aanwezigheid van kernwapens en kerncentrales in vier Sovjetrepublieken houdt het gevaar in dat een burger oorlog in de Sovjetunie tot de ondergang van de hele mensheid kan leiden", zei Kyrill. ROTTERDAM Ons verlangen en onze inspanning om de christelijke waarden in het dagelijks leven te brengen veroor zaakt in ons een gevoel van isolatie, onbegrepen worden en soms ook een gevoel van belachelijk te zijn in de ogen van ande ren, aldus Carlo Sala, een vertegenwoordiger van de Poolse ka tholieke immigranten in het bisdom Rotterdam. Sala was een van de vele vertegenwoordigers van katholieke al lochtonen die zich zaterdag in de kathedraal van Rotterdam mochten uitspreken tijdens de zgn. Laurentiusviering. De vie ring waarmee bisschop R.Ph. Bar het nieuwe werkjaar opende stond in het teken van sociale bewogenheid en solidariteit. Sala zei dat de Polen graag hun eigen parochies willen houden omdat zij zich niet herkennen in de liturgiepraktijken in de Nederland se parochies. Ook andere vreemdelingen hadden daar grote moeite mee. Geklaagd werd over het onbegrip van Nederlandse medegelovigen en onvoldoende steun om discriminatie te be strijden met name door de Surinamers en Chileens vluchtelin gen. De bisschop wees de gelovigen op de christelijke plicht van dienstbaarheid. Castro: oecumene zaak van leven of dood GENEVE De eenheid van de kerken is geen theologisch onderonsje, maar een zaak van leven of dood. In Noord-Ier- land of Joegoslavië zou veel bloedvergieten zijn voorko men als de kerken één waren geweest Dr. Emilio Castro reageerde zaterdag geprikkeld op de kri tiek van de gereformeerde af gevaardigde drs. Aukje Westra op zijn pleidooi voor meer na druk op de eenheid der ker ken. „Het belang van de oecu mene is niet in de eerste plaats gelegen in kerkelijke eenheid, maar wat de kerk voor de we reld doet. Het gaat niet om wat de kerk is, maar voor wie zij er is," aldus.de Friese theolo ge, die als oecumenisch consu lente in de drie noordelijke provincies werkzaam is. De eenheid van de kerken is om twee redenen urgent, zei Castro. In de eerste plaats zal deze eenheid de missionaire opdracht van de kerk ten goe de komen. In de tweede plaats is de geloofwaardigheid van de kerk in het geding. „Wij kun nen niet de strijdende partijen tot vrede oproepen zolang we niet zelf de onderlinge ver schillen kunnen overbrug gen." UTRECHT Het zag er naar uit dat minister Re- lus ter Beek (PvdA) van defensie zaterdag bij de viering van het vijfen twintig jarig bestaan van het IKV in Utrecht spits roeden moest lopen. Ter Beek zou aan het begin van de vredesweek niet alleen een verhaal houden maar was ook bereid in discussie te gaan met de (sterk uitgedunde) gelede ren van vredesactivisten. Meeste punt van kritiek lever de hem zijn in de defensienota geuite voornemen op een luchtmobiele brigade ter be schikking te stellen van de NAVO die bij conflicten al dan niet in Europa kan intervenië ren. Het zat IKV-voorzitter Ien van den Heuvel in haar openingstoespraak niet lekker dat de NAVO driftig op zoek was naar nieuwe taken, nu de oude oost-west-tegenstelling overwonnen is. Secretaris Jan ter Laak van Pax Christi had er vrede mee als die luchtmobiele brigade opereert onder de vlag van de Verenigde Naties maar niet onder de NAVO en hij bood de minister bloemen en een blau we (VN-)helm aan om dat on der zijn aandacht te brengen. In een van de lokalen van het Utrechtse Catharijne College waar het IKV was neergestre ken inventariseerde IKV-se cretaris Mient-Jan Faber de punten van zijn mensen voor de minister. De economische belangen bij het inzetten van de nieuwe vredesmacht, het vreemde verschil in benade ring tussen Koerden en Kroa- ten, wapenexport naar andere landen, het gebruik van de nieuwe luchtmobiele enzovoort. Minister Relus ter Beek Een stortvloed van vragen re gende over Ter Beek neer, maar deze wist het hoofd koel te houden. Het werd een leer zame confrontatie waarbij de minister zelfs op een moment de handen van de IKV'ers op elkaar kreeg. Ter Laaks kritiek dat een Ne derlandse bijdrage alleen on der VN-vlag mag pareerde Ter Beek met drie tegenvoorbeel den. „Nederland heeft meege daan aan de mijnenjagersactie in de Perzische Golf. Dat was niet onder VN-vlag, maar daarmee leverden we wel een bijdrage aan de internationale rechtsorde. Tweede voorbeeld. In de Sinaï-woestijn leveren FOTO: PATRICK VAN BERKEL we in het kader van het Camp David-akkoord troepen om Is raëliërs en Egyptenaren uit el kaar te houden. Dat gebeurt niet onder VN-vlag, maar het is ons wel door de partijen in het conflict gevraagd. Derde voorbeeld. Joegoslavië is nog steeds een souvereine staat en daarom kan de VN daar moei lijk partij in kiezen. Voor de landen van de EG of de CVSE (Conferentie veiligheid en sa menwerking in Europa) ligt hier wel een taak, maar we plegen natuurlijk geen onge vraagde interventie". Ter Beek concluderend: „Alleen werken onder de vlag van de VN vind ik te kort door de bocht, gewoon kortzichtig". Andere vragen uit de zaal gin gen onder meer over de Golf oorlog. Economische motieven hadden daarin volgens Ter Beek uiteraard een rol ge speeld, maar die kon je vol gens hem niet scheiden van het beschermen van de inter nationale rechtsorde. Of alle middelen wel waren uitgeput, zo wilde iemand weten, want de CIA had toch vlak voor de oorlog gerapporteerd dat de sancties werkten? Ter Beek: „Dat de sancties werkten was duidelijk, maar of dat ook in politiek opzicht zo was, was zeer de vraag". Om te beslui ten in de vorm van een ver ontschuldiging: „Ik was per soonlijk van mening dat het moment daar was om in te grijpen, maar dat blijft een persoonlijke afweging". Wapenproduktie en wapenex port of conversie was een an der punt dat de gemoederen beheerste. Ter Beek: „Toen ik aantrad vielen we voor wat het wapenexportbeleid steeds terug op een nota uit 1975 waarin op een half velletje vermeld stond dat we niet moesten exporteren naar span ningshaarden. Dat was zo'n beetje alles. Nu, sadder and wiser, hebben we voor de ex portvergunningen een nieuw criterium ontwikkeld, dat van de „redelijke toereikendheid". Dat houdt in dat export verbo den kan worden als blijkt dat het betrokken land zich over matig aan het bewapenen is. Je moet er natuurlijk naar toe werken dat die criteria inter nationaal worden geaccep teerd. Het zou al mooi zijn als we de export in de EG konden harmoniseren of wanneer de VN een transferlijst van de wapenverkoop bijhield. Maar er zal nog heel wat water door de Rijn moeten vloeien om dat te regelen. Ik ben voorstander van conversie van de wapen industrie, maar moeten we als overheid bedrijven dan gaan voorschrijven wat ze moeten produceren? Daar heb ik mijn aarzelingen over". Vanuit de zaal werd in strijd met andere pleidooien aange drongen op een actievere, des noods militaire bemoeienis bij Joegoslavië Ter Beek: „Onze militaire rol zal er slechts uit kunnen bestaan een crisisbe- heersende, vrede bewarende te spelen, dat wil de grote meerderheid in Nederland toch in feite? Jullie brachten tien jaar geleden een miljoen demonstranten op de been teT gen de kruisraketten. Nu zou er in Belgrado zo'n demonstra tie gehouden moeten worden, want dat die Joegoslavische leiders zich verzoenen hoef je niet verwachten. Het IKV zou die roep om redelijkheid tot stand moeten brengen. Die vredeskaravaan door Joegosla vië, dat vind ik een goed initi atief. Maar dat klinkt van mij nu weer zo commentator achtig. Ik bedoel, dat moet ge woon gebeuren". Dat leverde hem applaus op. De animo om vanuit Nederland aan de kara vaan mee te doen blijkt overi gens bijzonder klein. Slechts enkele mensen willen met de tocht meedoen. Ter Beek eindigde zijn bijdra ge met een soort geloogfsbelij- denis. „Ik ben niet lid van een kerk - ik ben lid van het Hu manistisch Verbond, maar ik heb wel een geloof. Een veilig heidsbeleid kan niet zonder steun van de bevolking. Die dialoog moet goed gevoerd worden, daar hebben we ook het IKV bij nodig". Ter Beek mocht tot slot de dank incasse ren van secretaris Mient-Jan Faber, die hem een videoband over het IKV-werk aanbood. Hij was niet schielijk weggelo pen zoals zo vele andere bobo's en wat Faber niet vermeldde', sommigen hadden er ook nog wat van opgestoken. Grapje van Ter Beek: „Misschien kan ik die band per ongeluk in de Defensieraad laten afdraaien in plaats van die van CNN die op het programmma staat". Idoor DIRK VISSER GENÈVE De eerste ortho doxe voorzitter van de We reldraad van Kerken, de ar- meens-apostolische aartsbis schop Aram Keshishian heeft aan het begin van de bijeen komst van het Centraal Comi té (het bestuur van 150 leden) een traditioneel beeld ge schetst van de rol van de oecu menische beweging. De We reldraad is niet een raad van groepen, semi-kerkelelijke or ganisaties of bewegingen, maar een raad van kerkge nootschappen, zei hij. „De Wereldraad kan geen toe- vluchtshaven zijn voor dege nen die voor hun eigen belan gen en doelstellingen vechten, maar wier visie op de oecume nische beweging niet die van de Wereldraad is." Alleen met vernieuwingsbewegingen en basisgroepen die binnen de kerken streven naar kerkelij ke vernieuwing en openheid, kan een kritische dialoog wor den gevoerd. De 44-jarige Keshishian ver tolkte het standpunt van de orthodoxe kerken dat mannen en vrouwen een verschillende rol in de kerk hebben. Op ba sis van gelijkwaardigheid en volledige participatie moeten de talenten van een ieder wor den gerespecteerd. „Maar on derscheid moet behouden blij ven," zo voegde hij eraan toe. Intercommunie, het gezamen lijk vieren van avondmaal/eu charistie, wordt door „sommi ge" kerken bij speciale gele genheden gevierd om de oecu menische samenwerking te be vorderen. „Maar voor veel kerken moet er eerst eenheid in het geloof zijn voordat er sprake van intercommunie kan zijn," zo zei Keshishian. Recente ontwikkelingen in vele werelddelen bieden nieu we kansen voor de zending: Oost-Europa waar een gewel dige honger naar het evangelie is, veel Derde Wereldlanden waar een democratiseringspro ces op gang komt en het Wes ten waar secularisatie en ma terialisme het evangelie be dreigen. Dialoog met andere godsdien sten is niet langer een activi teit van een klein groepje spe cialisten, maar dagelijkse wer kelijkheid voor veel mensen geworden. Maar ook hier geldt, zei Keshishian, dat dit niet ten koste van de missio naire opdracht van de kerk mag gaan. „We moeten de dia loog aangaan op basis van een bijbelse theologie die geen ruimte aan syncretistische (al les met elkaar vermengende) tendenzen geeft." De oecumenische beweging bevindt zich in een overgang stijd. De klassieke oecumeni sche prioriteiten, opvattingen en methoden staan steeds meer ter discussie, zoals begin dit jaar in Canberra bleek. De beweging dreigt zelfvoldaan en in hel defensief te geraken. Stagnatie, berusting en polari satie doen zich in vele delen van de wereld voor. Er moet een nieuwe oecumenische vi sie komen. De taak van de Wereldraad van Kerken is de tekenen hiervan op te pikken en die in „liturgie, spiritualiteit en pro gramma's" gestalte moet krij gen. Ook uit deze volgorde blijkt dat de Wereldraad een orthodoxe bisschop als voorzit ter heeft. UTRECHT De Refor matie van 1517 is niet zo zeer een actie van Luther 'alleen, maar moet veeleer worden gezien in een ont wikkeling van vele tien tallen jaren. In de late middeleeuwen werd na melijk door theologen/fi losofen druk gediscus sieerd over thema's die la ter bij Luther een belang rijke rol zouden spelen: rechtvaardiging, vrije wil en uitverkiezing, bijvoor beeld. Dit betoogde de vrijgemaakt- gereformeerde hoogleraar kerkgeschiedenis prof. dr. F. van der Pol (Kampen) zater dag in Utrecht. Hij sprak als voorzitter van het Instituut voor Onderzoek van de Refor matie (IVOR) op de jaarverga dering van de Vereniging van Christen-Historici. Het IVOR werdafgelopen voorjaar opgericht en heeft werkruimte gekregen aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Naast het bestuur zijn er een directeur en een wetenschap pelijk medewerker aan het in stituut verbonden. Voor bei den is het werk vooralsnog 'pro deo' en part-time. Het was wel nodig dat er in Nederland een dergelijk insti tuut kwam, vond Van der Pol. Niet alleen om allerlei onder zoek te stimuleren en bestaand werk te coördineren, maar ook om te helpen voorkomen dat er in ons land een te eenzijdig (rooms-katholiek) beeld van de Reformatie en dan van met name Luther ontstaat. Van rooms-katholieke zijde wordt Luther tegenwoordiger wel eens voorgesteld als iemand die op één lijn staat met Tho mas van Aquino Luther wordt dan belicht vanuit het rooms-katholieke gedachten- goed en daarmee verliest hij 'zijn gezicht', vond Van der Pol. Hij doelde daarmee met name op het confessionele ka rakter van Luthers werk. De rooms-katholieken hebben nationaal en internationaal meerdere plaatsen waar syste matisch onderzoek wordt ge daan naar de periode voor en rond de Reformatie. Van der Pol wees op het Titus Brands- ma-instituut en op het nog niet zo lang geleden opgerichte Thomas van Aquino-instituut. Nederland loopt wat betreft het Reformatie-onderzoek (vanuit de late middeleeuwen) duidelijk achter bij landen als Duitsland en Zwitserland, al dus de hoogleraar. Er dreigt een tweede eenzij digheid ten aanzien van de Reformatie, aldus de Kamper hoogleraar. Van protestantse zijde wordt weieens gedaan alsof de Middeleeuwen een 'zwarte' periode van duizend jaar is geweest waarin de Geest van God afwezig is ge weest en pas weer via het op treden van Luther zichtbaar werd. Dat is een ongepast beeld, vond hij. Niet alleen vanuit theologisch oogpunt, maar ook met het oog op de historische werkelijkheid. Lu ther kan pas goed worden be grepen tegen de achtergrond van de late Middeleeuwen. Het is niet voor niets dat hij maar ook Calvijn voortdurend discussieert met thema's die ook in de (late) middeleeuwen werden besproken. Bovendien zijn er goede gronden om van een herleving te spreken van het scholastieke denken na de eerste generatie van de Refor matie. Er is dus wel degelijk sprake van gemeenschappe lijkheid tussen de (rooms-ka tholieke) Middeleeuwen en de Reformatie. Speerpunten Het bestuur van het IVOR be raadt zich op 'speerpunten' van onderzoek. Er is een breed scala aan onderwerpen naast de boven genoemde thema's die samenhangen met de be schouwing van Luther vanuit de Middeleeuwen. Van der Pol noemde onder meer het thema van de stads- reformatie. Er is veel studie gedaan naar de 'grote Refor matie' vanuit Wittenberg (Lu ther) en Genève (Calviin), maar nog maar betrekkelijk weinig naar de 'kleine refor matie', die gaat over de over gang van stad of dorp naar 'de Stap vooruit De invoering van één munt in de eg is het aff weekeinde in Apeldoorn weer wat dichterbij gekomei vankelijk bestond er nogal wat twijfel over of de door ter van financiën Kok uitgestippelde lijn door zijn ministers zou worden gesteund. Het was uiteindeli e compromis van de Belgische minister van financiën tadt, dat voor een doorbraak heeft gezorgd in de rond de Economische en Monetaire Unie (EMU), overigens moet worden opgemerkt dat de totstandl van de EMU een kwestie van jaren is. De eerste gezai11 ke Europese munt afgezien van de Ecu woi voor 1997 geslagen. Die lange termijn is niet verwondelijk. Naarmate d pese eenwording steeds concreter wordt en niet lanj perkt blijft tot vage internationale akkoorden, wordt lijk hoe ingrijpend EG-besluiten de gebruikelijke lev tronen in de landen gaan veranderen. Het opengooii nationale grenzen en het afschaffen van eigen conti voegdheden was tot nog toe al een revolutionair pr< hele Europese handelswereld kwam erdoor in beweg dwong er ook de sociale partners toe zich aan te p; de internationale schaalverhoudingen. Die eerste fase van de Europese eenwording is nol niet voltooid, maar inmiddels dient zich in de vorm EMU een nieuwe, nog grotere uitdaging aan. De EG- dienen hun monetaire en financiële zelfstandigheid O] ven. In de Economische en Monetaire Unie zullen de le banken hun bevoegdheden voor een groot deel moei geven ten voordele van een Europese centrale bank zelfsprekend heeft deze uitbouw van de EMU enorme quenties: uiteindelijk zal ook de begrotingspolitiek va lidstaat in grote mate vanuit 'Brussel' worden bepaald, al Groot-Brittannië heeft zich, met name onder Thatcher, altijd sterk verzet tegen de uitbouw van de omdat Londen de zeggenschap over het pond niet uit wil geven. A.LS gevolg van het feit dat de economieën van de n EG-landen grote onderlinge verschillen vertoonden, het idee ontstaan van het begrip 'twee snelheden'. I landen met een sterke economie zouden sneller tot d toetreden dan de zwakkere broeders. Het belang Belgische compromisvoorstel ligt vooral in het feit begrip 'twee snelheden' formeel van tafel is, maar praktijk wel degelijk zal ontstaan. Het is de bedoeli alle twaalf lidstaten op de EG-top in Maastricht, aan van het jaar het EMU-verdrag ondertekenen. In dat worden de criteria genoemd waaraan landen moeten als zij zich bij de EMU wilen aansluiten. Deze voorw hebben betreking op de hoogte van de inflatie, het tingstekort en de waarde van de munteenheid. Het is op grond van deze critaria dat een land kan worden ten van de EMU. Er is voor de overige lidtstaten geen andere grond om een veto uit te spreken over de to< van een land. Evenmin kan een land gedwongen zich aan te sluiten een voorwaarde die speciaal bed voor de Britten, die nog steeds weinig heil verwachte uit het EG-hoofdkwartier. (ECHT taker :h l d en i moe Fis ingrijp Meerj; Minde l1 nis nt 4ht< A (VAN F HA/ var is he het i ting e in i de het zal n Het resultaat van de vergadering van de EG-minist financiën overziend dringt de conclusie zich op dat derlandse voorzitterschap, mede dank zij de Belgischi tieven, nu eens een goed resultaat heeft geboekt, over een jaar of vijf de zeven sterkste economieën van de EMU gestalte geven, is dat voor de overige lidstal aansporing hun beleid versneld aan te passen. Het is zeker dat de Britten dan alsnog tot inkeer komen en se eieren voor hun steeds minder waard wordende zen. De lange tocht naar de volledige Europese int mag er dan vooral een zijn van vallen en opstaan, doorn is dit maal zelfs een stap vooruit gezet. ite als les r Nee v iialisti' n inh mer e ordelij 'dA-fi volli v de k£ Ov< de Cl ifracti :t mei wijzij aan remier beken wee et kab besh mg tu iel d; Honderden militante moslims die verontwaardigd waren over ge ruchten dat een mede-fundamentalist door een christen was ge dood, hebben in Cairo twee kerken en bezittingen van christenen in brand gestoken. Omstanders kijken in het zwaar gehavende gebouw. FOTO: AP nieuwe leer'. Er komen daarbij allerlei interessante vragen op. Bijvoorbeeld die naar de ver houding kerk en stedelijke overheid. Ging de magistra tuur mee 'om' of werkte ze juist tegen? Wat was de rol van de stedelijke clerus? Speelden vooral theologische motieven een rol bij de over gang of waren er wellicht of economische factoren die van invloed waren? Onderwerpen voldoende dus, concludeerde Van der Pol en enthousiasme genoeg, maar helaas: gebrek aan geld. De rijksoverheid, kerken, fondsen en bedrijven zijn aangeschre ven om middelen te verschaf fen om het instituut professio neel te laten werken. Met de theologische faculteit Utrecht worden gesprekken gevoerd om het werk van het instituut te laten meelopen in het pro gramma van de faculteit. an Sijthoff Pers bv) Uitgave Kantoor Telefoon 071 - 122 244 Telefax 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur. J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot 4 046 of 071 -144 047) R. Kleijn (chef), van Herpen (chef), F Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A van Holsti E Huisman, H Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs K Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B Jansma, H Pi Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedeii Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers en M Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef). H. Bijleveli land, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athi R Hasselerharm (Johannesburg). T Heard (Kaapstad), drs A Heering(f B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington). H Kuitert (Nieuw Delh F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Mot W Werkman (Jeruzalem). E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrë F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve v# publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London VertaalS M de Cocq n 18 00 tot 19.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand j per kwartaal j per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal j per jaar 25,70 76,60 294,30 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ha leeft g, functi toen zei hi; radio of ik m var ten. ook loofd: 'JKol ;n bei leling ld Grc van probei aan ming te al] „Re, door noeter van iecreta il dat opnieu de t< aten c wetpla odra 1 de tr olitieki anleid ta ove: irokeri gehou T. Tei tie dit •radio eld he gd dat m ond ik gel De be j de a ld, nisatie nenset Ie wao 5PEI Moslims verwoesten kerk

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2