Rustige nacht in Kroatië, ondanks schending bestand Smeergeld CcidócSouumt Gespannen sfeer na rellen in Georgië Duizenden astmapatiënten overlijden onnodig Opnieuw aanrandingen in Alphen aan den Rijn ee 14 Dagen Gratis foidócSoutti/rtt INFORMATIE ZONDER SENSATIE [99] MAANDAG EPTEMBER 1991 £cidoc (2owva/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25142 Losse nummers 1.45 STELIJK LEVEN Beek doet kritiek ters verstommen ne, iheimerpatiënt zie iden last' voor nera omgeving in hifdesconterentie nogaji Midden-Oosten onzeker EN OMGEVING end bezoekers iter2 minder op iel. leestenspul lugt twijk op schot peelt legen NSW :rtelt l 3 theat «4 isieroll I O Maar rd ik nden :uw fei tien mi IK LEVEN/OPINIE ven hl ND t in het algemeen jewolking en af en »gen of motregen, jumtemperatuur ieks 14 graden, jtemperatuur teer 20 graden, [estenwind, vrij 5, aan de kust en tlJsselmeer hard, 7. avond iets ESTAFETTE STAKINGEN VAN START UTRECHT In de industrie zijn vanmorgen estafettestakingen begon nen uit protest tegen de voorgeno men ingrepen in ziektewet en wao. Bij het metaalconstructiebedrijf Grootint in Dordrecht en Zwijn- drecht (totaal 1.000 werknemers), Globon in Hoensbroek (260 werkne mers), Laura Metaal in Eygelshoven (200 werknemers) en het zandwin- ningsbedrijf Sigrano in Heerlen (36 werknemers) zijn stakingen voor 24 uur uitgeroepen, zo heeft het lande lijk actiecentrum van de Industrie bond FNV meegedeeld. De industrie bond wil de estafettestakingen in elk geval volhouden tot de landelijke de- Voorstanders van president Gamsachoerdia monstratie van FNV, CNV en MHP demonstreerden gisteren bij het parlements- op zaterdag 5 oktober. gebouw in Tiblisi. FOTO: epa MOSKOU In de Geor gische hoofdstad Tbilisi heerste vanochtend een gespannen sfeer na de heftige rellen dit week einde tussen voor- en te genstanders van president Gamsachoerdia. Gisteravond sprak de vanwege zijn dictatoriale trekjes omstre den president met Tedo Pa- taasjvili, hoofd van de parle mentscommissie voor buiten landse zaken en voorman van de parlementaire oppositie. Volgens een collega van Pa- taasjvili stemde de president in met „een speciale zitting van het parlement om te spreken over nieuwe parlementsver kiezingen. Ook is hij bereid een nieuwe kieswet op te stel len en het debat daarover op de televisie uit te zenden". Pa- taasjvili zei de indruk te heb ben dat de president wel be reid is concessies te doen, maar niet om iets van zijn macht op te geven. Voor het tv-gebouw betoogden gisteren zo'n tienduizend te genstanders van de president nadat zaterdagnacht zeker veertig mensen gewond waren geraakt bij gevechten tussen rivaliserende gewapende groe pen. Het tv-gebouw is bezet door gewapende leden van de oppositie. Een Georgische be toger overleed aan zijn ver wondingen nadat hij zich in brand had gestoken uit protest tegen Gamsachoerdia. Volgens een journalist riep de presi dent de bevolking op zich naar een kerk in het centrum van Tbilisi te begeven waar wa pens zouden worden gedistri bueerd Amerika heeft zijn onderda nen dringend gevraagd af te zien van reizen naar de Geor gië. Armenië verklaart zich onafhankelijk JEREVAN Het parlement van de Kauka- sische republiek Armenië heeft vandaag de volledige onafhankelijkheid van de Sovjetu nie afgekondigd, nadat 99 procent van de kiezers zich zaterdag in een referendum voor afscheiding had uitgesproken. De op komst van de kiezers was 95 procent. Het grootste probleem waarvoor het land zich gesteld ziet, is het conflict met buurland Azerbajdzjan over de enclave Nagorno-Ka- rabach, waar een Armeense meerderheid woont. De Russische president Boris Jeltsin is vandaag in de Armeense hoofdstad Jere van om het conflict over Nagorno-Karabach te bespreken. Jerevan streeft naar economi sche samenwerking met de Sovjetunie en de republieken. BELGRADO/ZAGREB Kroatië heeft zijn rustigste nacht sinds weken meege maakt, ondanks sporadi sche bombardementen op vier steden, zo meldde de Kroatische radio vanmor gen. Het staakt-het-vuren dat het Joegoslavische le ger en de Kroatische pre sident Franjo Tudjman gistermiddag overeen kwamen, is wankel, maar lijkt stand te houden. Kroatië en het federale leger van Joegoslavië beschuldigden elkaar wel alweer van schen dingen van het bestand. De Joegoslavische minister van defensie, generaal Veljko Ka- dijevic, stuurde een brief aan president Tudjman van Kroa tië, waarin hij hem vroeg een eind te maken aan de schen dingen van het bestand. Vol gens Kadijevic hadden de Kroatische troepen het be stand elf maal geschonden in de eerste vijf uur na het in gaan ervan. Kadijevic zei niet wat het leger zou doen als Tudjman geen einde zou ma ken aan de schendingen. In Oost-Kroatiè heeft het leger de hele nacht de stad Vinkovci gebombardeerd, die door meer dan honderd granaten werd getroffen. De Kroatische strijdkrachten slaagden er in een kolonne van 15 tanks te omsingelen die na het ingaan van het bestand de stad waren binnengedrongen. Daarbij werden vier tanks vernietigd en de overigen ingenomen, al dus de radio. Ook in Osijek, 30 kilometer noordelijker, wer den schoten gehoord. Volgens de televisie van Bel grado openden Kroatische strijders het vuur op legereen heden in Glina, en het Joego slavische persbureau Tanjug meldde dat Kroatische troepen hadden geschoten op een on gewapende helikopter die bo ven de Kroatische stad Mirko- vic vloog en gewonden ver voerde. De autoriteiten in Split meldden dat de Joegosla vische marine een zeeblokka de had opgeheven. Het bestand is in overeenstem ming met het akkoord dat dinsdag werd bereikt dankzij bemiddeling van de Europese Gemeenschap en dat werd on dertekend door generaal Ka dijevic, president Milosevic (Servië), president Tudjman (Kroatië) en EG-vredesafge- zant Lord Carrington. Pagina 5: Servische reservis ten deserteren Zoveelste bestand in Joego slavië Hooibroei oorzaak brand in afvalberg Idoor ELLEN VERHAAR Met een groot aantal stralen werd het vuur in de berg gras en takken bestreden. foto: wim van noort RIJPWETERING De pro vinciale weg Leiden-Roelof- arendsveen is gisteren van 's ochtends kwart voor twaalf tot 's avonds half elf afgesloten. Aanleiding was een brand die gepaard ging met enorme rookontwikkeling op het ter rein van Groen Recycling Rijpwetering. Vermoedelijk als gevolg van hooibroei vatte een grote berg gras en takken 's morgens rond negen uur vlam. De berg takken van zeventig bij dertig meter en vijf meter hoog, lag al drie weken op het terrein in afwachting van compostering. Volgens direc teur J. Hogeboom van Groen- recycling lag de berg er al zo lang omdat een verkleinma chine in reparatie was. De af valberg was vrijdag nog ge controleerd op mogelijke hooi broei. „Wellicht is er toen toch nog een hoekje over het hoofd gezien*', aldus Hogeboom. Pag. 8: Waterkanonnen en shovels ingezet om vuur te doven Een Kroatische vrouw staat voor haar huis, tegenover de barakken van het Joegoslavische leger in het Kroatische stadje Varazdin. De muren zitten vol kogelgaten als gevolg van de hevige gevechten van de afgelopen weken. Meerdere huizen in de buurt werden volledig vernietigd. FOTO: ap BRUSSEL Duizenden mensen sterven jaarlijks onnodig als gevolg van gebrekkige informatie over nieuwe inzichten in de behandeling van ast ma. Het aantal astmapa tiënten en het aantal sterfgevallen nemen in vrijwel alle ontwikkelde landen toe ondanks de ruime beschikbaarheid van doeltreffende behan delingsmethoden. Dit is vanmorgen meegedeeld op een bijeenkomst van de In ternational Asthma Council (IAC), een adviesraad die deze maand in Brussel is opgericht door astmaspecialisten uit acht landen, waaronder Nederland. Doel van de IAC is een betere informatievoorziening van zo wel patiënt als arts. Volgens de voorzitter van de IAC, de Canadees dr. Peter Thomas, zijn veel huisartsen niet op de hoogte van door specialisten ontwikkelde richt lijnen voor de aanpak van ast ma. Daardoor blijven ze be handelingen voorschrijven die de symptomen slechts voor een deel bestrijden en de ont steking - de feitelijke veroor zaker van astma - ongemoeid laten. Om de overdracht van de in formatie te vereenvoudigen heeft de IAC de kernpunten van de richtlijnen vastgelegd in een simpel diagram. Dat legt de nadruk op het met be paalde middelen bestrijden van de ontsteking en het be perken van het gebruik van bronchus-verwijdende stoffen tot symptoombestrijding tij dens een astma-aanval. Volgens de IAC nemen veel patiënten hun ontstekingsrem- mende middelen niet in omdat het lang duurt voordat het po sitieve effect merkbaar is. Het te gemakkelijk en te vaak naar bronchus-verwijdende middelen (inhalators of tablet ten) grijpen kan zelfs gevaar lijk zijn. Ze brengen wel direct verlichting, maar doordat ze de luchtwegen vrijmaken kun nen allerlei irriterende stoffen binnendringen waardoor de astmaverschijnselen zelfs nog verergeren en de sterftekan sen toenemen. Dat astma in industrielanden steeds meer voorkomt (nu bij ongeveer vijf procent van de bevolking) wordt toegeschre ven aan het inademen van uit laatgassen en huismijt. Een on derzoek heeft uitgewezen dat het sterftecijfer er in de leef tijdsgroep van 5 tot 35 jaar de laatste hen jaar sterk - soms zelfs met 60 procent - is geste gen. nstruments t banen in Roden Bij Delft Electroni- iducten, onderdeel van Instruments, in het Roden komen 80 van arbeidsplaatsen te ver- De reden is een drasti- ermindering van de voor helderheidsver- voor de defensiesector ivloed van Amerikaan- ïeidssancties. Delft In- its ziet zich sinds enige lonfronteerd met een AX1 PR aanse boycot na verbo- eranties aan Irak. Het voorziet voor dit jaar lies van tenminste 34 Verder wordt de pro- estiging van Delft- Kipp en Zonen in Me£m (40 werknemers) te eikaar. ngeboden. keeendi jewonden chloorgaswolk ben.nu post lacht mensa jen doo im. Die /ragen - ALPHEN AAN DEN RIJN Het meisje fietste bij de Doni- Een 17-jarige meisje uit Al- zettihof, toen ze plotseling phen aan den Rijn is zaterdag- werd beetgepakt. Ze wist haar nacht onzedelijk betast door belager af te schudden door vermoedelijk dezelfde jonge- een woning binnen te vluch- man die vorige week twee an- ten. dere meisjes heeft aangerand. Afgelopen Weekeinde deden nog twee andere meisjes even- overkwam hetzelfde op de eens aangifte van aanranding. Burgemeester Bruins Slotsin- Een 12-jarig meisje zou op 8 gel. augustus op het bruggetje tus- In alle gevallen gaat het om sen de Aardster en de Baten- een jongeman van ongeveer 18 stein onzedelijk zijn betast, tot 20 jaar. Hij maakt gebruik Een ander 12-jarig meisje van steeds wisselende fietsen. 'ARDEN Bij een zwembad an- irtschool in Leeuwar- zaterdagmiddag drie door® gewond geraakt, j delijk door een mense- deed zich in het een chemische reac- waarbij een chloor- vrijkwam. De veroor- van het ongeval, een der en een vijfjarig noesten met ademha- 'eilijkheden worden op to in het ziekenhuis. De nspectie stelt een on- ai Keten van meerlingen Een menselijke keten van twee- en drielingen vormde gisteren een cirkel rond het Tugu Api Pancasila Monument in de Indonesische hoofdstad Jakarta. In totaal deden meer dan 400 meerlingen uit Zuid-Korea, India, Nigeria, Malaysia, Taiwan en Indonesië aan de actie mee, die was bedoeld om in het Guiness Book of Records te komen. foto: afp Haagse motoragent (43) overleden na aanrijding DEN HAAG Bij een aanrij ding op de hoek van de There- siastraat en de Laan van Nieuw-Oostindië in Den Haag is gistermiddag rond half vijf een 43-jarige motoragent van de Haagse politie om het leven gekomen. De agent, woonach tig in Noordwijk en sinds '77 in dienst bij de Haagse politie, begeleidde op zijn motor een afloop van de wedstrijd tegen FC Den Haag. Een automobi list die de bus ontweek, merk te de motoragent te laat op en raakte hem frontaal. Het slachtoffer werd eerst naar het Westeinde Zieken huis vervoerd en daarna met spoed naar het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam, waar hij aan het begin van de avond aan zijn verwondingen over leed. Eend kost auto ALPHEN AAN DEN RIJN Een laagvliegende eend heeft een 28-jarige inwoner van Nieuwkoop zijn auto gekost. De man reed over de Oostkanaal- weg toen de eend zo laag kwam aanvliegen dat hij door de voor ruit dreigde te gaan. De Nieuw- koper bukte, hoorde dat zijn voorruit heel bleef, keek weer op en zag dat hij recht op een boom aan koerste. De wagen moest worden weggetakeld, de man zelf bleef ongedeerd. De toekan mag toch naar het oosten van Duitsland vliegen. Om zich daar boven enkele nieuwe motels te nestelen. De contracten die in de dagen van de afbrokkelende muur in de gauwigheid met de voormalige DDR-regering waren afgeslo ten, zijn toch rechtsgeldig. Het concern dat de toekan als mascotte voert maar eigenlijk luistert naar de naam van een roofvogel kan ze gaan bouwen. En van smeergeld is beslist geen sprake, want als er bij Van der Valk al iets wordt ge smeerd dan zijn het alleen maar broodjes. Een heel klein beetje smeergeld komt alleen maar te pas bij het nemen van een proefabonnement. Veertien dagen lang krijgt u gratis van ons een krant thuis. Maar dat is dan ook de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: i i i i i Of bel 071 -313 677 I Voorl: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Don Haag ■ininimaiiniMBiiHna

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1