triil% 'ok Tsjecho-Slowakije dreigt uiteen te vallen daarom Kok niet van nderbesteding wil horen U OPINIE All Den Haag: centrum van wereldgebeuren? in? ier lijk wdacSouacwit 1991 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 Ud.NET ZELF OORZAAK VAN RECESSIE KIN 'T HOUT ir het eerst in jaren zal werkloosheid weer n toenemen, heeft ko- gin Beatrix in de Rid- zaal aangekondigd. De esteit keek er wat st bij. „Komt dat er nog bij?" leek zij zich te vragen. „Ja, dat nt er ook nog bij", leek schuin tegenover haar ende Wim Kok te ant- irden, daarmee de on- spellende woorden halend die hij vorige ik sprak op een bijeen- nst van het PvdA-ge- t Den Haag. kabinet heeft er een hand van sociaal-economische ilemen te presenteren als en het natuurrampen. Zo ie geest van: men kan er of verdrietig om worden, men kan er niets tegen De aangekondigde stij- van de werkloosheid zou lelijk het gevolg zijn van „lichte economische reces- lie zich eerder al in andere en voordeed", ral dat laatste deel van de is subtiel. Er wordt mee ggereerd dat we ons in erland nog gelukkig mo- prijzen dat we nu pas door ilinde, van buiten komen- loodlot getroffen worden, het is wel een valse sug- Men neme de Macro tl lomische Verkenningen het Centraal Planbureau geen plezierige maar interessante lectuur - en ontdekt dat het kabinet iets op de mouw probeert lelden. Althans, als het om de oorsprong van de spelde recessie, ïstig het buitenland? e! Het Centraal Planbu- een onafhankelijk ad- llege, dat de plannen regering beoordeelt en rekent, wijst erop dat de rt volgend jaar met zo'n procent zal stijgen. En dan leden ken dat bijna twee- van de Nederlandse pro- diensten aan het nland wordt verkocht. derbesteding conomische terugslag die abinet aankondigt, is dus el van binnenlandse ma- Wat is de reden dat het nd jaar ineens slechter met de bedrijven die op nnenlandse markt opere- Ook op die vraag geeft ntraal Planbureau een antwoord. De reden is Nederlandse burgers in te weinig zullen besteden, als gevolg dat de meeste jven zich geen investerin- in nieuwe machines, itwagens, gebouwen en ineel zullen kunnen per- ren. op volgt uiteraard de vraag waaróm die Nederland se burgers in 1992 minder zul len gaan uitgeven? En dan ko men we eindelijk bij de kern van de zaak. De regering is wederom van plan de koop kracht van de burgers 'af te romen'. Zij zal dit op twee ma nieren doen. Door nóg meer te bezuinigen op haar eigen uit gaven, waardoor mensen bij voorbeeld minder huursubsi die ontvangen en meer lesgeld moeten betalen voor hun schoolgaande pubers. En door belastingen en sociale premies te verhogen, waardoor de mensen om te beginnen al net to minder in het handje krij gen. De grote econoom John May- nard Keynes heeft een term bedacht voor dit soort gedrag van burgers: onderbesteding. Zijn faam dankte Keynes aan het feit dat hij ook de oplos sing van het probleem aan reikte. Als de burgers minder gaan besteden, moet de over heid zelf meer gaan besteden. Op die manier krijgen de be drijven dan toch weer vol doende orders. Zo heeft presi dent Reagan, hoewel hij de naam van de 'linkse' Keynes niet gaarne hoorde, de Vere nigde Staten in het vorige de cennium uit een diep econo misch dal weten te halen. Al leen aan oorlogstuig kocht Ronnie (of was het z'n vrouw tje Nancy?) al zoveel dat de werkgelegenheid in zijn land met sprongen toenam. Voorbeeld Waarom nemen Lubbers en Kok geen voorbeeld aan deze 'Reagonomics'? Niet dat we in Nederland nieuwe wapens no dig hebben, maar we zouden wel nog heel wat nieuwe hui zen, wegen, spoorwegen en dergelijke kunnen gebruiken. Meer in elk geval dan het ka binet wil bouwen. Wim Kok zal als kampioen van de socia le vernieuwing de eerste zijn om dat toe te geven. Maar hij zal er onmiddellijk een vraag aan toevoegen: wie gaat dat betalen9 President Reagan financierde zijn aankopen door op grote schaal geld te lenen in het bui tenland. Daardoor was hij te vens in staat de belastingen te verlagen, hetgeen de koop kracht van de Amerikanen natuurlijk ook zeer ten goede kwam. In zijn vorige leven van FNV-voorzitter wilde Wim Kok zo'n soort beleid ook graag in Nederland gevoerd zien, maar als penningmeester van het kabinet is hij daar ra biaat tegen. „Als een terriër zit ik op het terugdringen van het financieringstekort," zei hij af gelopen dinsdag in onze krant. Op zich is de redenering van Kok gezond, want ondanks alle bezuinigingen is de schuld van de Staat der Nederlanden nog altijd veel te groot: 359 miljard gulden ofwel 50.000 gulden per huishouden! Geen wonder dat de bewindsman van financiën huivert bij al leen al de-gedachte dat hij in 1992 méér in plaats van min der leningen zou moeten slui ten. Er zijn echter nog andere mo gelijkheden om de dreigende onderbesteding in ons land te voorkomen. Kok zou bijvoor beeld de rente kunnen verla gen, waardoor burgers en be drijven goedkoper geld kun nen lenen en dus gemakkelij ker dingen kunnen kopen. In de PvdA-fractie wordt wei eens een pleidooi voor zo'n maatregel gehoord. Maar president Wim Duisen- berg van De Nederlandsche Bank, ook een PvdA'er trou wens, zou nog liever zijn im posante haardos opeterl dan meewerken aan een eenzijdige renteverlaging. Hij eist dat de geldpolitiek van Nederland volledig blijft afgestemd op die van Duitsland. Het buitenland mocht eens minder vertrou wen in de gulden krijgen. (Duisenberg ziet daarbij ge makshalve over het hoofd dat zijn collega in Bonn de rente onlangs verhoogde om ervoor te zorgen dat de Duitsers min der gaan besteden. De annexa tie van de DDR heeft bij onze oosterburen zo'n economische hausse veroorzaakt dat de Bundesbank vreest voor over verhitting). Aanvaardbaar Dan dus maar onderbesteding in Nederland. Het wonderlijke is echter dat dit woord niet één keer in de Miljoenennota noch in enig ander Prinsjes dag-document voorkomt. Waarom die geheimzinnig heid. Is minister Kok soms bang dat CDA-fractieleider Brinkman de voorgestelde verhoging van belastingen en premies bij nader inzien net niet aanvaardbaar zal vinden? Of wil Kok het woord onder besteding niet horen, omdat het anders helemaal onmoge lijk zal zijn de vakbonden te brengen tot matiging van hun looneisen? Het zal allebei wel een beetje waar zijn. Maar de hoofdreden van Koks selectieve zwijg zaamheid is wellicht nog van geheel andere aard. Volgende week zaterdag wordt in Nij megen het buitengewone con gres van de PvdA gehouden, waaraan Wim Kok zijn politie ke leven heeft verbonden. De dreiging van een economische recessie maakt het de partijlei der aanzienlijk gemakkelijker 'zijn' omstreden wao-plannen aan de afgevaardigden te ver kopen. Nu kan Kok in zaal De Vere niging lekker hameren op de nadering van slechte tijden, waarin iedereen de broekriem moet aahhalen. Iedereen en dus zeker al die luie wao'ers die zich 's ochtends vroeg, wanneer de arbeiders met hun broodtrommeltje op weg gaan naar de fabriekspoort, nog eens lekker omdraaien, zal de PvdA-leider zijn gehoor daar bij suggereren. (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van deze krant). T KOMT TOCH LEKKER VAM DE GROM O Keren de oude tijden te rug? Wie vaak in het cen trum van Den Haag komt, ziet in deze maanden be kende en minder bekende staats- en regeringsleiders af en aan reizen. Met gro te regelmaat zoeven de li mousines voorbij, waarin wij John Major of Miter- rand of Kaifu ontwaren. Steeds begeleid door een motorescorte, in prachtig oranje-witte uitmonste ring. In de tram waarmee ik mij, al thans binnen Den Haag, pleeg te verplaatsen, kom je ze niet tegen. De veelvuldige oproe pen van minister Maij om meer van het openbaar ver voer gebruik te maken, is in deze kringen kennelijk niet doorgedrongen. Zolang Maij zichzelf verplaatst per auto, maakt haar pleidooi overigens ook in eigen land niet zo'n ge- loofwaardige indruk. Ik res pecteer haar keuze voor de ei gen auto; ze zal daar goede re denen voor hebben (veel kof fers, ongewisse afspraken, werk tot in de kleine uurtjes, aan- en afvoerproblemen, enz.). Diezelfde redenen gel den echter ook voor vele an dere burgers. Er is weinig re den voor een algemene klop jacht op die automobilist, al thans vooral o^ zijn of haar portemonnee. Maar dit terzij de. Met al die staatslieden en met wat daarvoor doorgaat, lijkt Den Haag weer even terug in de goede oude tijd van de Re publiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Nederland was toen een van de weinige grote mogendheden. Onze schepen beheersten de wereldzeeën, onze vlag woei op vreemde kusten en in exotische wereld delen, onze banken financier den de wereldhandel en onze wetenschap was toonaange vend. Wij weten dat de huidi ge hausse in staatsbezoeken nog slechts enkele maanden duurt - dan is ons halfjarig voorzitterschap van de Euro pese Gemeenschap weer voor bij. Dan kunnen wij de balans opmaken. En de rekening van •er wordt op onze kosten wat koffie gedronken. Zoveel zelfs, dat de vraag zich opdringt of we niet zelf op de koffie ko men. Juist nu van het zittende kabinet-Lubbers/Kok alle aandacht wordt gevraagd om de eigen problemen te lijf te gaan, moeten veel bewindslie den hun aandacht ook op het grote buitenland richten. Banen Nog één troost, dat zovele bin nenlandse problemen met het buitenland te maken hebben! Terwijl de discussies in ons land (weer) over de inkomens gaan, zal volgend jaar - voor het eerst sinds jaren - het aan tal banen in ons land teruglo pen en de werkloosheid weer stijgen. Wij slagen er almaar niet in om de aanzwellende golf van vreemdelingen die over onze open grenzen heen- spoelt, te stoppen. Wél richten wij in ijltempo nieuwe op- vanggelegenheden in. Oude militiaire kampen krijgen een nieuwe bestemming. Wij dwei len hier, terwijl de kraan open blijft. De met deze immigratie golf samenhangende proble men dreigen ons boven het hoofd te groeien. Een oneigen lijk „monsterverbond" van ju risterij, van Eurocratiomie en van politieke schichtigheid vertraagt de goede wil van staatssecretaris Kosto. Dan zwijg ik nog maar over de drugsproblematiek. De aan houdende wao-discussie dreigt de aandacht voor al die andere problemen te verslappen. Maar Den Haag is in ieder ge val even een wereldstad, net als toen. Die tijd van toen wordt in Amerika trouwens meer bestudeerd dan door ons. In de Verenigde Staten loopt sinds enige jaren een grote dis cussie over de vraag, hoe je een superpower kunt blijven. Daarbij wil men graag leren van het verleden. Het zeven tiende eeuwse Holland is daar bij een leerzaam voorbeeld. Hoe werd volgens prof. Ri chard Rosecrance („Amerika's economische heropleving") dat oude Holland van een grote mogendheid tot een minder beduidend land? Het citaat is wat lang, maar nooit weg aan de vooravond van de parlementaire discus sies over de Miljoenennota: „Alle grote mogendheden moesten hun overheidsuitga ven, consumptie en investerin gen in evenwicht houden. In het begin van de 18e eeuw leg de Nederland hoge belastingen op aan 't bedrijfsleven om zijn oorlogen tegen Frankrijk te kunnen betalen. De prijzen stegen, er kwam inflatie, en daarmee werden de Neder landse goederen te duur voor het buitenland. In de volgende fase van het Dutch Empire leidde die inflatie tot buiten sporige consumptie door de eerst zo sobere burgerij. Ne derlandse kooplieden aarzel den met investeringen in de nu minder profijtelijke buiten landse handel. Ze belegden hun geld liever in Londen, waar ze méér rente kregen. Het korte-termijnvoordeel voor de midden- en hogere klassen kreeg voorrang boven het bouwen van een sterke na tionale economie in het eigen vaderland". Daarom is het goed dat wij de bestudering van onze vader landse geschiedenis ook zelf wat meer ter hand nemen. Er zitten boeiende lessen in opge sloten Voor ons economisch beleid, zoals het citaat van prof Rosecrance bewijst. Voor ons Europees beleid - econo mische samenwerking is pri ma, maar laten wij wel baas blijven in onze eigen keuken en dat niet in handen geven van onze buren. Voor ons mi litaire beleid - bezuinigen lijkt wel mooi, maar de wereld zit nog vol brandhaarden die tot uitbarsting kunnen komen. In de Golf en op de Balkan, het huidige werkterrein van onze minister van buitenlandse za ken. Het oude en gevaarlijke kruitvat. Ondanks die vredes conferentie in Den Haag. Het Nederlandse volk is de Twee de Wereldoorlog nog niet ver geten, de Balkan volkeren ook met. Waar grote delen van het Kroatische volk zich enthou siast achter Hitier schaarden en de SS een lesje kreeg in jo denmoord. Zoiets blijft lang hangen. Daarom moet ons be leid gericht zijn op duurzame vrede, opdat dit verschrikke lijke verleden nooit meer „he den" wordt. Als al die Haagse ontmoetingen daaraan bijdra gen, dan zie ik die grote auto's vanuit mijn tram toch weer met enig genoegen rijden. (WA Ma tem an is lid van de Tweede Kamer voor het CDA). ikije is nog geen voorpagi- euws, maar lang zal het beer duren. Volgend jaar 'jg r worden er verkiezingen 81 iden in Tsjecho-Slowakije voor het zover is zal dui- zijn of Slowakije zich afscheiden, of dat er toch i zoiets als een Federatie Tsjechen en Slowaken tt parlement van Slowa- te Bratislava, wordt heftig «tteerd over de nieuwe iwet. Maar op een kardi- punt is brede overeen- |'ng gegroeid. De toe- tige souvereiniteit van 'kije moet worden geba- op de 'Slowaakse natie', dat precies is, die Slo- se natie, wordt geïllu- J aan de hand van bevol- "oepen die, alhoewel wo- in Slowakije er niet toe en. Hongaren, Oekraïe- Tsjechen, Zigeuners en inwoners van Slowakije (uiteraard) niet deel aan lergeboorte van de Slo- natie. In de nieuwe zullen zij als 'minderhe- jvorden aangeduid. Na- s zo verzekerden mij owaakse politici, zij krij- 'e rechten, zij het met dering van het eerstge- recht. De nieuwe staat met een navelstreng ver- n met de Slowaakse na- ït inlev (j iew eel k iO. Bur( r 540 af moe? op 85 k moesten n er blevt ed< op de rkt, ben ƒ616 die n< ■s zullen niet alle bewo- 'an Slowakije de dragers «e staat zijn. Slechts een van hen, de Slowaken, dat voorrecht. •ezorgd opmerk dat dit om moeilijkheden is, 3 ik instemmende, ont- ide en meestal verdedi- antwoorden. Zeker, er worden problemen verwacht met name met de Hongaarse minderheid. Sedert 1918 maakt het overgrote deel van Slowa kije weliswaar geen deel meer uit van Hongarije, maar er zijn nog wat oude rekeningen te vereffenen! De Slowaken in Hongarije worden slecht be handeld, in ieder geval slechter dan de Hongaren in Slowakije, zo hoor ik. En dat dient te wor den rechtgezet. De Hongaarse minderheid ziet de bui al han gen en heeft aangekondigd zich 'autonoom' te zullen verklaren als Slowakije zich afscheidt. Natie Net als de Oekraïne, Kroatië, Letland en vele andere Oost- Europese" landen, is Slowakije in de ban geraak van de natie staat. Als we echter de gangba re definitie van 'natie-staat' hanteren, dat wil zeggen: één ertkele nationale groep omvat meer dan 95% van de staatsbe- volking, dan wordt Slowakije hooguit een pseudo 'natie staat'. De 580.000 Hongaren vormen immers al zo'n 11% van de totale bevolking. Echte natie-staten bestaan er zelfs nauwelijks! Slechts èen kwart van de 167 bestaande staten kan als natie-staat gelden. En van de 539 etnische groepen die überhaupt te onderscheiden zijn op aarde, wonen slechts in 13 gevallen alle leden in een en dezelfde staat waarin zij tevens de meerderheid vormen. Maar dit gegeven, voorzover al be kend, belet vandaag de dag in Oost-, Centraal en soms ook in West-Europa vrijwel geen en kele etnische groep c.q. natie om toch met kracht te streven naar autonomie en nog meer: een eigen staat. Het scenario dat zich thans in Slowakije ontvouwt, ziet er als volgt uit. De partij die het Ex-premier Meciar kan met zijn 'Beweging voor een democra tisch Slowakije' rekenen op circa 40% van de stemmen. hoogst scoort in de opiniepei lingen is de 'Beweging voor een democratisch Slowakije', geleid door ex-premier Meciar. Zij kan rekenen op ca. 40% van het electoraat. De Beweging is steeds meer de nationalistische toer opgegaan; Slowakije moet volledig onafhankelijk worden. Meciar zelf is overigens voort gekomen uit de burgerbewe ging „Publiek tegen Geweld", die de revolutie van 1989 tegen het communistische regiem droeg. Maar door zijn nationa listische neigingen is 'Publiek tegen Geweld' uit elkaar ge spat. De gematigde vleugel is ontredderd achter gebleven en telt nog nauwelijks mee in de opiniepeilingen (6%). Als gevolg van de heisa in de burgerbeweging is de politieke leiding van het land terecht ge komen in handen van de 'Christen-Democratische Bewe ging'. De huidige premier, Jan Carnogursky en vele andere leidende politici zijn Christen- Democraten. De Secretaris-Ge neraal van de beweging, Anton Andras, tekende desgevraagd de naaste toekomst voor mij uit. De onderhandelingen over een nieuwe grondwet - één voor Slowakije, één voor de Tsjechische republieken Mora- vië en Bohemen, en één voor de Federatie Tsjecho-Slowakije - dreigen volgens hem te ver zanden. Want de Tsjechen wil len hun eigen grondwet af stemmen op die van de Federa tie, terwijl de Slowaken de om gekeerde weg bewandelen: eerst een eigen grondwet op stellen, daarna pas die van Tsjecho-Slowakije. Als dit pro bleem niet snel wordt opgelost, dan, zo voorspelt Andras, zal Slowakije met een eenzijdige souvereiniteitsverklaring ko men. Daaraan voorafgaand zal een referendum onder de be volking van Slowakije, worden gehouden, over de vraag hoe men denkt over het voortbe staan van de Federatie. De uit slag van zo'n referendum lijkt nu al vast te staan, zeker in de ogen van voorzitter Moric van de Slowaakse Nationale Partij, een rechts-radicale nationalisti sche groepering die oprukt in de opiniepeilingen. Hij voor spelt dat een onafhankelijk Slowakije nog dit jaar, in 1991, zal worden uitgeroepen. De Hongaren duidt hij aan met 'spleetogen', ze zijn volgens hem van Aziatische afkomst en dus geen Europeanen, laat staan Slowaken. De Christen-Democraten zijn er echter niet voor om de Fe deratie nu al op te blazen. Wat hen betreft kan dit op termijn gebeuren. Ze hebben een 'sterf huis-constructie' in gedachten. De Federatie (Tsjecho-Slowa kije) krijgt vooralsnog de taak om het land de EG binnen te leiden. Zodra dit doel is gerea liseerd. in het jaar 2000 wel licht, mag de Federatie ophou den te bestaan. De deelstaten, Tsjecho en Slowakije gaan dan zelfstandig verder, zij het als onderdeel van de. Europese Ge meenschap. Dat dit voorstel bij de 'federalisten' in Praag op grote weerzin is gestuit, laat zich raden. Toch ligt mijns inziens de op lossing - zo die er al is - van het groeiende nationaliteiten-con flict in Tsjecho-Slowakije wel degelijk en in belangrijke mate bij de EG. Vrijwel iedereen in het land is immers van mening dat de toekomst van Tsjecho en van Slowakije ligt in de Euro pese Gemeenschap. Teneinde de druk van de ketel te halen zou de EG met een concreet aanbod moeten komen. Ze zou precies moeten aangeven wan neer en via welke tussenstap pen Tsjecho-Slowakije lid van de EG kan worden. Een eenzij dige onafhankelijkheidsverkla ring van Slowakije zou daar mee voorkomen kunnen wor den. Ik beweer overigens niet dat een eigen staat Slowakije dus eens en voor altijd dient te worden uitgesloten. Maar in stemming van alle betrokke nen moet daarbij een door de EG gestelde voorwaarde zijn. Europa heeft inmiddels toch wel genoeg leergeld betaald voor wat betreft de gevolgen van een eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring. Een vol gende burgeroorlog kan en moet worden voorkomen de EG heeft hiertoe belangrijke sleutels op zak! In Slowakije worden de ont wikkelingen intussen verder op de spits gedreven. In het parlement wordt al gediscus sieerd over de noodzaak om een eigen leger op te richten, een soort Nationale Garde. Drie opmerkelijke argumenten worden aangedragen ter recht vaardiging van zo'n besluit. a). De Hongaarse minderheid moet onder controle kun nen worden gehouden. b). Een mogelijke exodus van mensen uit de Sovjetunie moet worden opgevangen en gekeerd. En c). Slowakije is net als Oosten rijk een doorgangshuis voor Joden uit de Sovjet-Unie op weg naar Israël. Het land dient zich te kunnen verde digen tegen mogelijke aan slagen van Arabische terro risten. Het zal, vrees ik, niet lang meer duren of ook Slowakije heeft net als de Oekraïne, Kroatië, Georgië, Litouwen. Slovenië, enz. een eigen Natio nale Garde, die met name ge richt zal zijn tegen de 'kwade bedoelingen' van zijn buren en z'n halfburen (minderheden). Stevent Tsjecho-Slowakije op een ramp af, vergelijkbaar met wat er in Joegoslavië en delen van de Sovjetunie gaande is? Ik durf het niet te voorspellen. Maar de elementen zijn aanwe zig. De geest is uit de fles en de krachten die voor tolerantie en gematigdheid pleiten zijn zwak en veruit in de minderheid. Ook de katholieke kerk is do minant aanwezig in het proces van nationale wedergeboorte. Links en rechts geven priesters stemadviezen. De katholieke hiërarchie eist, net als in Polen, dat voortaan (r.k.) godsdienst onderwijs een verplicht vak wordt op alle basisscholen in Slowakije. Op een bijeenkomst over levensbeschouwingen, be legd door de Helsinki Citizens Assembly (HCA - een interna tionale organisatie die streeft naar integratie en samenwer king tussen de Europese cultu ren) zag ik joden, protestanten en humanisten, maar de katho lieke vertegenwoordigers wa ren demonstratief weggeble ven. Volgend jaar maart zal de HCA haar jaarlijkse Assemblee in Bratislava houden; een po ging om de spanningen in Slo wakije te helpen opvangen in een brede Europese dialoog. (Mient Jan Faber is algemeen secretaris van het Interkerke lijke Vredesberaad. Hij heeft een boek over de ontwikkelin gen in Oost-Europa in voorbe reiding en reist daarvoor vaak door het Oostblok. In onze krant doet hij maandelijks tus sentijds verslag van zijn erva ringen.) Nederland kent een handzame dubbele moraal. Iedere groep heeft te maken met hgeburgerde vormen van -echtsongelijkheid. In 'eslokalen mag niet gerookt vorden behalve door docenten. Buschauffeurs mogen niet orat'en onder het rijden, behalve met bekenden. Arbeidstijdverkorting moet overal worden ingevoerd, behalve voor mensen in leidinggevende functies. Dit rijtje kan men schier eindeloos aanvullen. Je leert leven met een vorm van klasse-justitie waarbij de gewoonte het wint van de norm. Natuurlijk: hier en daar probeert een plagende puber in de klas zijn leraar een sigaretje te onthouden en uiteraard zijn er fanatieke vakbondsbestuurders die een directeur atv willen voorschrijven Maar aan de ongelijkheid komt geen einde en we lijken dat allemaal nog normaal te vinden ook. Pas als een voorkeursbehandeling op papier wordt vastgelegd wordt een grens overschreden. Dan schieten we overeind. Het schoolbestuur krijgt woedende ouders aan de deur omdat het nieuwe schoolreglement voorziet in een rookverbod, met onder lid 3b een uitzonderingsclausule voor docenten. En het cao-overleg wordt gefrusteerd door het voorstel van de werkgevers om de bedrijfsleiding wat atv betreft te ontzien. Het moreel besef leeft dus op wanneer papieren tijgers grommend het slapend bewustzijn wakker maken. Politici weten dat heel goed. Jede Konsequenz fiihrt zum Teufel', heeft Luther ooit gezegd. De katholieke staatssecretaris van financiën, Marius Van Amelsvoort, heeft die uitspraak misschien in z'n achterhoofd gehad toen hij besloot het burgermansprincipe dat geaccepteerde rechtsongelijkheid niet op papier moet worden vastgelegd voor één keer te verlaten. Hij deed dat uitgerekend op het gevoeligste terrein, namelijk geld. Van Amelsvoort rekende zijn collega-bewindslieden op een kladje voor: we nemen grote groepen wao'ers een deel van hun uitkering af, we schrappen miljoenen aan subsidies, we zadelen de burgers op met lastenverzwaringen en dan er onstaat er vanzelf ruimte voor een kleine inkomsten verhoging voor onszelf. Zo ging het natuurlijk niet, maar zo wordt het in de maatschappij wel ervaren. Al sinds 1960 trekken ministers en staatssecretarissen enkele duizenden guldens van hun belastbaar inkomen af als vergoeding voor onkosten die ze helemaal niet gemaakt hebben. De aftrekbare bedragen, die wettelijk vast stonden, werden gebruikt ter compensatie van uitgaven die zij niet konden declareren, zoals een bloemetje voor de eega van een bezoekende hoogwaardigheidsbekleder, het dineetje met bevriende groot industriëlen en het krijtstreeppak voor officiële gelegenheden. Onzin natuurlijk, geen minister die in een restaurant zelf afrekent, geen staatssecretaris die op eigen kosten een bloemetje stuurt en geen bewindsman die nog een krijtstreeppak draagt. Met de invoering van het nieuwe belastingstelsel moest die regeling verdwijnen. Representatieve kleding is niet langer aftrekbaar en cadeaus zijn nog maar beperkt op te voeren. Kortom: de leden van het kabinet raken een forse inkomstenbron kwijt. Van Amelsvoort bedacht daarom voor zijn ambtsgenoten een nieuwe regeling die zo uit het Walhalla van de fiscus komt vallen, waar eeuwige belastingvrede heerst. Ministers en staatssecretarissen krijgen voortaan een jaarlijkse vergoeding 6700 respectievelijk5500, schoon in het handje. Dat komt voor de regeerders neer op een verhoging van twaalfhonderd gulden in vergelijking met de oude regeling. Een opmerkelijke koopkrachtverbetering, zou je kunnen zeggen, waarbij de belastingbetaler woedend in zijn stoel overeind springt en een wao'er in razernij ontsteekt. Maar trek van al die boze mensen eens degenen af die zelf belasting ontduiken en laten ontduiken, die zwart bijklussen en zwart laten bijklussen, die teveel declareren en teveel laten declareren. Met aftrek van deze dubbele moraal blijft er weinig reden tot verontwaardiging over. Wat er gebeurt is slechts dit: een staatssecretaris verliest zijn toch al vaal geworden kleed van gezag en staat gewoon in z'n burgermanshempie. Een beetje ordinair dus.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7