ABN AMRO presenteert nieuw gezicht Beleggers mijden aandelen door hoge rente ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDAM 'Donkere wolken boven Westduitse conjunctuur' GELD GOED zelden? jammer eigenlijk CeidócGouocmt ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 Miljardenbod BTR op Hawker Siddeley LONDEN Het Britse conglo meraat BTR heeft gisteren een bod van 1,5 miljard pond (f 4,95 miljard) uitgebracht op het even eens Britse machinebouwconcern Hawker Siddeley. Over zo'n bod werd donderdag al druk gespecu leerd op de Londense beurs nadat Hawker slechte winstcijfers had gepubliceerd. Hawker Siddeley is onder meer werkzaam op de terreinen elek tromotoren, locomotieven, lucht vaart en batterijen. Het bedrijf maakte bekend dat de winst voor belasting in de eerste helft van dit jaar met veertien procent is gedaald tot 57,5 miljoen pond (f 191 miljoen). V&D weigert garantie tegen ontslagen UTRECHT De directie van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann volhardt in haar weigering om bij de komende reor ganisatie een garantie tegen gedwongen ontslagen te geven. V&D zal een „uiterste inspanning" leveren om mensen aan an der werk te helpen, maar wil gedwongen ontslag niet uitsluiten. Dit heeft een woordvoerder van de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld na afloop van overleg met de V&D-directie. Bij V&D was niemand voor commentaar bereikbaar. De bonden raadplegen woensdag hun leden over mogelijke acties om V&D onder druk te zetten. Het verlieslijdende warenhuisconcern schrapt in het kader van de stroomlijning bij de 58 vestigingen 450 van de 1100 arbeidsplaatsen in hogere functiegroepen van het winkelpersoneel. De bonden zijn er niet gerust op dat bij de komende reorganisatie geen gedwongen ontslagen zullen vallen. „De koek raakt langzamerhand op, ook bij moederbedrijf Ven- dex International", aldus de bondswoordvoerder. Volgens be stuurder J Weber van de Unie BLHP wil V&D met de bonden overleggen over een nieuwe inleveroperatie van de 16.000 werk nemers. Het V&D-personeel heeft voor dit jaar genoegen geno men met een minimale loonsverhoging. Metaalunie voorziet verbetering na 1992 DEN HAAG De Metaalunie, de werkgeversorgani satie voor het midden- en kleinbedrijf in de metaal) verwacht dit jaar een daling van de omzet ten opzichte van vorig jaar. Door een verminderde exportgroei, ge volg van een verslechterende concurrentiepositie, daalt de groei van 4,75 procent vorig jaar tot 3,25 procent. Vooral kleinere (tot 10 werknemers) en middelgrote bedrijven (tot 100) zien de omzet dalen, zo staat in het vrijdag verschenen jaarverslag over 1990. De investe ringen in gebouwen en transportmiddelen zullen vol gend jaar stagneren door de verslechterde winsten en een tragere groei van de produktie. Uitzondering vor men de investeringen in machines en gereedschappen, die zullen toenemen. Het totale investeringsniveau blijft overigens hoog. Bij een aantrekkende economie zal er na *1992 weer meer worden geïnvesteerd. Bij Me taalunie zijn 7.000 bedrijven in verschillende branches aangesloten. Borsumij Wehry meldt forse winstdaling DEN HAAG Het Haagse handelshuis Borsumij Wehry heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst ge boekt van 9,9 miljoen tegen 19,9 miljoen in dezelfde periode een jaar eerder. De winst per aandeel is gedaald van 4,83 tot ƒ2,38. Voor geheel 1991 verwacht het handelshuis dat het nettoresultaat circa 70% zal achterblijven bij de 36,5 miljoen van 1990. Eerder werd nog een winstdaling in dit jaar van twintig pro cent voorspeld. Een woordvoerder liet weten dat voor 1992 een „break even resultaat" wordt verwacht. Bovendien werd meegedeeld dat de verliesgevende activiteiten van de Holland Systema Groep worden afgestoten met verlies van „enkele tientallen" arbeidsplaatsen. LBI Noteringen van vrijdag 20 september 1991 (tot 16:30 uur) AMSTERDAM De ope ratie Express bij de ABN AMRO, de presentatie van de nieuwe huisstijl aan publiek en werknemers, gaat maandag van start. Voor de restyling van de bank is 35 miljoen gulden gereser veerd en daarnaast is er nog een bedrag beschikbaar dat anders aan reclame-uitingen van de afzonderlijke banken zou zijn besteed. De meest in het oog springen de verandering is het zoge naamde produkt presentatie systeem (PPS), een aantal zui len met daarin folders van 120 verschillende bankprodukten. Ook zal de dienstverlening aan met name de zakelijke en vermogende particuliere klan ten op een nieuwe leest ge schoeid worden. De ABN AMRO pakt de zaken groots aan. De officiële een wording van de twee banken gaat gepaard met een ontbijt voor alle werknemers, kanon schoten, een sterspotje op Hil versum 3 en gedurende twee weken zal er dagelijks een twee pagina's grote adverten tie in de landelijke ochtenbla- den verschijnen. Het nieuwe logo, een groen-geel schildje is de speerpunt in de actie die vergezeld gaat van de slogan „het nieuwe wapen van Ne derland". Naast alle uiterlijke verande ringen heeft ABN AMRO ook gekozen voor een nieuwe structuur om de klanten te be dienen. Het groot- en middel groot bedrijf en de vermogen de particuliere klanten zullen voortaan via tien regionale kantoren geholpen worden. „Een uniek systeem, waarmee we in Europa voorop lopen", zo betoogde drs. J.M. de Jong, lid van de raad van bestuur van de ABN AMRO. De direc tie verwacht met de bundeling van allerlei specialismen in de regio een groter deel van de zakelijke klanten naar zich toe te kunnen trekken. Ook voor vermogende particulieren wordt zakendoen met de bank aantrekkelijker, omdat ze niet meer voor elke vraag naar het hoofdkantoor van de bank hoeven te stappen, is de opvat ting van de directie. De regionale opzet is een on derdeel van de strategie van de ABN AMRO om de positie van de bank in het midden- en grootbedrijf verder te verster ken. „Vooral in het middenbe drijf, waar we overigens al een vooraanstaande positie inne men, moet onze marktpositie nog verbeterd worden. We denken daarbij vooral aan se lectieve uitbreiding op het ge bied van betalingsverkeer, het verschaffen van risicokapitaal en andere corporate finance- activiteiten. Drie leden van de raad van bestuur van ABN AMRO, M. Drabbe, W. van der Schoot en J. de Jong (v.l.n.r.) presenteren trots het produkt presentatie systeem. foto: anp Supermarkt Het paradepaardje van de ver nieuwde ABN AMRO is vol gens de raad van bestuur ech ter het produkt presentatiesys teem (PPS). PPS is op het oog een zuil met een verzameling folders die men in elk wille keurig postkantoor ook aan treft. „Misgedacht", aldus de raad van bestuur. „In PPS presenteren we 120 van de 300 produkten die de bank aan biedt. Het unieke van ons sy- steerq is dat we voor elk pro dukt een aparte folder hebben gemaakt. Bij de concurrentie vind je alleen folders per pro- duktcategorie". Voor de opzet van het systeem heeft ABN AMRO de kunst afgekeken bij de supermark ten van Albert Heijn. „Wij hebben als ABN AMRO 300 produkten voor onze klanten, variërend van spaarekeningen en beleggingsfondsen tot kre dieten en verzekeringen. De meeste mensen komen echter niet verder dan een paar le ningen als je ze vraagt wat de bank biedt. Door al die pro dukten prominent en over zichtelijk in de bank, eigenlijk onze winkel, te presenteren brengen we de klanten op nieuwe ideeën"^ aldus een en thousiaste de Jong. M.J. Drabbe van de raad van bestuur vult hem aan: „Boven dien bevatten de folders zo veel produktinformatie dat onze medewerkers aan de hand daarvan de vragen van de klanten kunnen beant woorden. Niemand kan van 300 verschillende produkten alle voorwaarden en regelin gen onthouden. Als de klant vroeger met vragen over bij voorbeeld een verzekering kwam, dan moest de mede werker dat allemaal in dikke instructieboeken op gaan zoe ken. Niet bepaald een klant vriendelijke benadering". De bank hoopt met de nieuwe presentatie de 'cross selling' - verkoop de klant die voor een spaarrekening komt ook met een een yerzekering bijvoor beeld - van produkten te ver hogen. „Als u voor een pak koffie naar de supermarkt gaat komt u ook met een vol boodschappenwagentje naar buiten. Die technieken gaan wij nu in de bank toepassen", aldus Drabbe. Concurrentie Opmerkelijke industriële ontwerpen Twee van de vele opmerkelijke industriële ontwerpen, die van donderdag 26 september tot 13 oktober zijn te zien op een ten toonstelling tegenover het Stedelijk Museum in Amsterdam. Op de foto links de kantoormachine 'Olifant', een afstudeerproject van Ronald van Gils. Het uit kringloopmateriaal gefabriceerde te lefoontoestel op de foto rechts is ontworpen door Frits Noss- baum. De ontwerpers, die aan de expositie deelnemen, zijn af komstig uit Nederland, Finland en Zwitserland. foto: anp AMRO inmiddels niet met lede ogen aan. De NMB is deze week al begonnen met een nieuwe ronde meedenken door middel van advertenties in de landelijke bladen en vrij dag presenteerde de Rabo Bank zich ook nog maar eens aan het publiek onder het motto „Hebben we ons eigen lijk ooit wel goed aan u voor gesteld?" De Jong is daar niet van onder de indruk. „We hadden natuurlijk wel reke ning gehouden met acties van onze concurrenten. Dat is ook logisch, omdat het er anders op lijkt of er nog maar een bank in Nederland is". Wel vond hij de slogan van de Rabo opmerkelijk, „Als ze zich nu nog voor moeten stellen aan het publiek zijn ze wel rij kelijk laat". BONN Er trekken zich donkere wolken samen boven de con junctuur van het voormalige West-Duitsland. Die waarschuwing sprak de Duitse Industrievereniging BDI uit in haar maandelijk se conjunctuurbericht. Volgens de BDI verliest de groei van de Westduitse conjunctuur in de tweede helft van het jaar duidelijk vaart. De zwakke wereldconjunctuur is volgens de vereniging niet de enige oorzaak van de matige groei. Er komen steeds meer aanwijzingen dat de Duitse economie door stijgende loon kosten en belastingpremies overbelast raakt. Een goede aanwij zing daarvoor is de trendbreuk in de tot op heden alsmaar geste gen binnenlandse vraag. De dalende groei van de conjunctuur tekent zich ook af in de produktie. De produktiestijging in juni en juli bedroeg nog 5,8% op jaarbasis. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden was er echter sprake van „nulgroei". Ook de or derportefeuilles binnen de verschillende branches slinken, aldus de BDI. Verder treedt stagnatie op in de groei van het aantal arbeidsplaatsen. In het eerste kwartaal nam de werkgelegenheid in de Westduitse industrie nog met 3,5% toe ten opzichte van vorig jaar. In juni bedroeg die groei nog slechts 1,7%. Robein Leven wil eigen effectenbank en hypotheekbedrijf DEN HAAG De levensver zekeringmaatschappij Robein Leven in Den Haag staat voor een belangrijke uitbreiding. Zo 7,al op korte termijn een eigen effectenbank en een hypo theekbedrijf worden begon nen. De effectenbank zal het beurs- lidmaatschap aanvragen en opteren voor de status van ef fectenkredietinstelling, zo heeft directeur drs. E.C.M. Reintjens gisteren bekendge maakt. Om de verwachte groei en verbreding van de financiële dienstverlening te kunnen be reiken, wordt het personeels bestand (per eind vorig jaar 22) in het komende jaar met naar verwachting 70 procent uitgebreid. Om deze groei te kunnen op vangen, heeft Robein een vrij staande kantoorvilla gekocht aan de Haagse Sophialaan. De nieuwe huisvesting is drie maal zo groot als de thans te krappe behuizing aan het Lan ge Voorhout. Savin schort betalingen op AMSTERDAM Savin, de Amerikaanse meerderheids deelneming van HCS Techno logy, heeft de betaling van de kwartaaldividenden op de pre ferente aandelen b, c, en d op geschort totdat de resultaten betaling van dergelijke divi denden toelaten. Spaar- en depositorekeningen staan in Nederland weer in hoog aanzien. In de eerste helft van dit jaar zijn de saldi van deze rekeningen bij de drie grootste banken in elk ge val fors gegroeid, zoals zonder meer blijkt uit hun halfjaarcij fers. Deze ontwikkeling wordt be grijpelijker indien in de over wegingen het feit betrokkën wordt, dat de belangstelling voor beleggingen in aandelen sterk is gedaald als gevolg van bezorgdheid over de conjunc tuur - de conjuncturele ver zwakking van de economische groei heeft zich in het tweede kwartaal voortgezet, zo heet het. Helaas bevat ook de dezer dagen gepubliceerde Miljoe nennota evenmin informatie die een belegger nodig heeft om enthousiast geld in aande len te steken. Hetzelfde kan worden gezegd van de vele weinig inspirerende halfjaar cijfers van het bedrijfsleven. Volumegroei Het tweede kwartaal Tiet een stagnatie zien van de indus triële produktie, waartegeno ver echter een versnelling van de volumegroei van de in- en uitvoer stond, bij een wat ver der aantrekkende inflatie', schrijft Rabobank in haar jongste economisch kwartaal bericht. De tanende belangstelling voor beleggingen in aandelen en andere risicodragende waarden begon in 1990 met de Golfcrisis en de daarop vol gende economische en politie ke gebeurtenissen. Daarbij moet worden benadrukt, dat de overstap van aandelen in vaste rentedragende waarden als obligaties, spaarrekeningen en deposito's wordt bevorderd door de hoge rentetarieven. In bankkringen overheerst de mening, dat het einde van de duur geld periode nog lang ABN Amro ABN Amro, de grootste van de drie grootste banken van Ne derland, zegt dit: „De provisies uit het effectenbedrijf lagen (in de eerste helft van 1991) onder het niveau van het eer ste halfjaar 1990. Ten opzichte van het lage niveau in het tweede halfjaar 1990 trad ech ter enig herstel in". Dat is lo gisch, omdat toen in het Golf- niet in zicht is. De banken hebben het gelijk vermoede lijk aan hun kant, zodat de uit verkoop van aandelen door de gewone beleggers nog wel even zal aanhouden. De grote institutionele beleg gers zoals verzekeraars en pensioenfondsen nemen daar entegen gretig en op grote schaal de verguisde aandelen uit de markt. Deze gang van zaken toont voor de zoveelste maal aan dat de angsthazen onder de beleggers aan het kortste eind zullen trekken. Hun beleggingsfilosofie is on veranderd: 'duur kopen en het liefst met verlies verkopen'. Het aankoopbeleid van de in stitutionele belggers houdt de koersen over een breed front aardig op peil - zie de CBS koersindex algemeen voor aandelen, die dit jaar heeft ge schommeld tussen 162,3 (op 16 januari) en 203,1 (op 15 juni) gebied de druk van de ketel was. De belangstelling voor aandelen blijft niettemin on der de maat. Vergeet hier niet, dat Amsterdam ook een leven dige handel in obligaties kent. In de eerste acht maanden van dit jaar kwam de aandelenom- zet op de Amsterdamse effec tenbeurs bijvoorbeeld uit op 101,6 miljard gulden tegen op 110,4 miljard gulden in dezelf de periode van 1990. De obli gatie-omzet steeg daarentegen van 126,8 miljard gulden tot 141,1 miljard gulden. Ook hieruit valt een grotere be langstelling voor vaste-rente- dragende, dus risicomijdende waarden te constateren. Grote beleggers, die de aan aandelen klevende risico's niet mijden, zullen uiteindelijk dus het meest profiteren van de koers stijging, die ongetwijfeld volgt op de huidige periode van aar zeling en onzekerheid. Vervelend Vervelend is natuurlijk, dat die grote institutionele beleg gers uiteraard flinke pakket ten kwaliteitsaandelen opko pen - zij zwemmen vaak in het geld. Als het een beetje wil, zullen die pakketten tot in lengte der dagen in hun bezit blijven, zodat de markt in Am sterdam nog dunner wordt dan zij sinds jaren al is. De ge wone beleggers zijn op grote schaal gevlucht in spaarreke ningen en deposito's. In de eerste zes maanden van dit jaar is de groei van deze pos ten bij de drie grootste banken van Nederland fors geweest: ABN Amro plus 11,1 miljard gulden, INC Groep (NMB- Postbank) plus 6,2 miljard gul den en Rabobank plus 2,5 mil jard gulden. In totaal is bij deze drie grote banken dus 19,8 miljard gulden meer inge legd dan opgenomen. De relatief geringe groei van de spaargelden en deposito's bij de Rabobankgroep is ver moedelijk te wijten aan het feit, dat agrarisch Nederland graag bij de Rabo 'bankiert', van oudsher het geld niet over de balk gooit en eraan gewend is overtollige kasmiddelen op een spaarrekening te plaatsen of in de befaamde oude kous te stoppen. Het zou aardig zijn te weten hoe geslaagd de nog vrij prille samenwerking van de Rabo bank met de Robecogroep ver loopt. Slaagt de Rabobank er in nu nog substantiële aantal len aandelen van de Robeco- beleggingsfondsen bij haar klanten te plaatsen? Consequenties Eén van de consequenties van de huidige gang van zaken in de effectenhandel is dat het bedrijfsleven voor zijn finan cieringsmiddelen in toenemen de mate een beroep zal moeten doen op vennootschappen, die gespecialiseerd zijn in de ver strekking van risicodragende middelen. Ik noem in het bij zonder de succesvolle Neder landse Participatie Maatschap pij NPM en de groep particu liere participatiemaatschappij en (ppms), die mede dank zij een rijksgarantie gemakkelij ker risico's kunnen nemen. Rekenen met papier en pot lood is voor de moderne mens een stomvervelende bezigheid. Thuis met tekstverwerker en rekenmachine achter de hand kan vrijwel niets misgaan. In de vakantie echter met alleen een portable schrijfmachientje, potlood en papier ligt dat dus anders. De Russische goudre serves hadden met potlood en papier een waarde van 572 miljard gulden. Foute boel! Mijn rekenmachi ne thuis zegt keurig 58,2 mil jard gulden. Iets meer dan 10 procent van het oorspronkelijk genoemde bedrag, maar niettemin nog altijd het aan kijken waard. Mijn dank aan de lezers, die mij op deze fout attent maakten. BEURS Afbrokkelend weekeinde in AMSTERDAM Een op nieuw zeer kalme Amsterdam se effectenbeurs heeft gisteren een licht lager koerspeil te zien gegeven. Impulsen van buitenaf waren nauwelijks van belang en ook op bedrijfs nieuws werd nauwelijks gere ageerd. Nadat de stemmingsin dex enkele uren lang was blij ven steken op het slot van 91,6 van donderdag, trad later eni ge afbrokkeling op, zodat het einde kwam op 91,4. De koer sindex moest terug van 197,3 naar 196,7. De omzet bedroeg ƒ925 miljoen, waarvan ƒ561 miljoen in aandelen. De obli- gatiemarkt kon weer fractio- neel aantrekken. Waar er al wat grotere koers veranderingen tot stand kwa men, was dat vaak het gevolg van de dunne markt. Zo kon bij de hoodfondsen Heineken 1,20 aantrekken naar 149,40. KBB was aan het ein de van de rit een gulden duur der niet te koop. DOCdata kon laatste dagen nu opveren 3,60 naar 5,50. Air HoL Dj werd 60 cent duurder [jge 4,90. Frans Maas, die ikije halfjaarcijfers had gep ceerd, kreeg er 1,40 b: 79,50. LCI moest 30 cent inle\ rd aan c op 7,20 en Interview een groepei de bedrag op 3,60. Burg Heybroek verloor 540 2500. De Telegraaf moest gulden prijsgeven op 85 e De internationals moesten n (Uj^er terug, maar ook hier bleve edergeb verliezen, net als op de s- van de actieve markt, ben de gulden. Precies op een den verlies met 61 ijk, w Borsumij-Wehry, die n* lowaak met een rampzalig halfja richt kwam. punt op de en. Hc Tsjech nati zullen worder is zulle 'an Slo eze sta« van he dat vo< bezorg om J'jg ik i ide en antwc

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6