ederland danst toeizaam op slappe ;oord van de EMU gidóceommit BUITENLAND Senaat YS slikt benoemingen Bush Rechtbank vindt dat Widdershoven moet getuigen Sovjet-ruimtevaart wil in zaken AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON Presi dent Bush lijkt een dub bele overwinning te gaan behalen op de Ameri kaanse Senaat met zijn omstreden benoemingen van een nieuwe directeur van de CIA en van een nieuwe conservatieve op perrechter. Hoorzittingen waarin beide kandidaten dagenlang inten sief door Senaatscommissies zijn ondervraagd, eindigden gisteren in de algemene ver wachting dat de plenaire Se naat spoedig hun benoemingen in meerderheid zal accepteren. Daarmee zal Robert Gates de nieuwe directeur zijn van de Amerikaanse geheime dienst CIA, hoewel Gates fouten heeft erkend in het Iran-Con- tra-schandaal en in zijn analy se van ontwikkelingen in de Sovjetunie. En daarmee zal de zwarte Republikeinse rechter Clarence Thomas lid zijn van het Hooggerechtshof (Supreme Court), hoewel hij in de hea rings is blijven weigeren zijn standpunt over abortus te ont hullen. In de Senaat, evenals trou wens in het Huis van Afge vaardigden, heeft de Democra tische (oppositie-) Partij een royale meerderheid, maar de populariteit in het land van Republikeins president Bush weerhoudt een aantal Demo cratische volksvertegenwoor digers ervan de presidentiele benoemingen te dwarsbomen. Bovendien is een minderheid van de Democraten, net als een meerderheid van de Repu blikeinen, tegen de huidige abortusvrijheid in de VS. Rechter Thomas wordt 'ervan verdacht' straks binnen het negen leden tellende Hoogge rechtshof de doorslaggevende stem te zullen geven aan een herroeping van de hofuit spraak uit 1973 (de vermaarde zaak 'Roe versus Wade') waar in abortus een grondwettelijk privacy-recht voor de vrouw is verklaard. Komt het tot her roeping, dan mogen Ameri kaanse deelstaten abortus compleet gaan verbieden Thans is in sommige staten abortus alleen verboden in met belastinggeld gesubsi dieerde klinieken. Ongelooflijk Clarence Thomas is ook een verklaard tegenstander van positieve discriminatie (in het onderwijs en op de arbeids markt) van zwarten, andere minderheden en vrouwen. De kans is nu groot dat het Hoog gerechtshof spoedig alle 'quo- ta'-praktijken in de VS zal verbieden. Veel lagere overhe den en grote bedrijven nemen, veelal gedwongen door vak bonden, bepaalde quota min derheden in dienst opdat het personeelsbestand de raciale verdeling van de lokale bevol king weerspiegelt. In blank Amerika leeft al ja renlang fel verzet tegen die praktijk, omdat blanken vaak banen zouden mislopen die naar minder gekwalificeerde zwarten gaan. De laatste tijd doet zich de opmerkelijke ont wikkeling voor dat ook steeds meer zwarte leiders zich tegen het voortrekken van historisch achtergestelde groepen keren.- Onder anderen Douglas Wil der, tot dusverre de enige zwarte tegenkandidaat van George Bush voor de presi dentsverkiezingen van vol gend jaar. vindt dat zwarten op eigen kracht hun extra maatschappelijke barrière moeten overwinnen en dat qu ota hun een officieel stempel van minderwaardigheid bezor gen. Dat voldoende Democraten in de Senaat mee zullen werken aan de benoeming van Robert Gates tot directeur van de CIA, leidt tot grote onenigheid binnen de oppositiepartij en tot smadelijke beschouwingen in de Democratisch-gezinde pers. Gates heeft verklaard dat hij in 1985 en '86 als onderdi recteur van de CIA onkundig was van het Iran-Contra-scha- daal (waarin de CIA mee werkte aan illegale steun aan de Contra-rebellen in Nocara- gua). En hij heeft eveneens toegegeven dat hij de demo cratisering van Oost-Europa en de Sovjetunie niet heeft zien aankomen. James Reston, vermaard com mentator van de New York Times, behoorde gisteren tot de critici die het ongelooflijk vinden dat een 'topspion' als Gates in de Iran-Contra-episo- de niet doorhad wat er pal om hem heen gebeurde, dat Gates geen inzicht had in wat er broeide achter het Ijzeren Gordijn terwijl de CIA met 20.000 spionnen voornamelijk het wereldcommunisme moest bespieden en dat de Democra tische Partij uit angst om voor 'links' versleten te worden, kandidaat Gates toch geschikt gaat verklaren om in de nieu we wereldorde de CIA te lei- stad tegen de moordenaars van zijn 27-jarige vrouw Gabriëlle komt getuigen. Kandera: „Als de kroongetuige nog te ziek is of niet wil, proberen we naar Nederland te komen." De rechtszaak tegen de 49-jari- ge Hongaar Jan Molnar en de 32-jarige Slowaak Lubor Ma- sar zal zeker nog enige tijd du ren. In oktober worden onder andere getuigen tegen Lubor Masar gehoord. De rechtbank wil dan ook Oostenrijkse en Nederlandse politie-agenten Oproep tot mobilisatie in Oost-Kroatië (vervolg van de voorpagina) ZAGREB Op de Kroa tische televisie werd giste ren een oproep tot een al gehele mobilisatie in Sla- vonië (Oost-Kroatië) ge daan, op het moment dat volgens de Kroatische ra dio de eerste gevechten uitgebraken tussen Kroa tische strijders en eenhe den van het federale leger die donderdag uit Belgra do zijn gekomen. naar hun mening vragen De eerste vijf dagen van het proces waren eigenlijk tegen Jan Molnar gericht. De man, die in 1980 zijn vriendin dood de, moet op last van de recht bank zijn blauw-grijze spijker broek inleveren. Masar, die Molnar beschuldigt van zowel het neerslaan van de 28-jarige René als het wurgen van Ga briëlle, vertelde deze week na melijk dat de Hongaar in een broek van de Kerkraadse man voor de rechtbank stond. Mol nar had er geen problemen mee. „Die broek is al een keer door de politie onderzocht. Jullie mogen hem rustig heb ben". De rechtbank sprak gisteren met geen woord over het ant woord dat Lubor Masar in de gevangenis aan Molnar schreef. De Hongaar, die juist te horen had gekregen dat de doodgewaande Nederlander in leven was, vroeg aan Masar om hem buiten deze zaak te houden. Masar liet vervolgens weten dat Molnar ervoor moest zorgen dat de lastige ge tuige gedood moest worden. Dr. Lehotan, de raadsman van Masar: „Masar heeft inderdaad zoiets geschreven. Het zal wel taktiek van de rechters zijn om er nu nog niet mee te ko- Masar, die sinds de overval op het Kerkraadse echtpaar zijn haren liet groeien en een baard liet staan, moet zich knippen en scheren. President Kandera: „U moet er de 29ste oktober net zo uitzien als toen in Oostenrijk". Ie garde van Kroatië in Slavo- nië. Het hoofkwartier daarvan bevindt zich in Osijek en is be last met de verdediging van verscheidene Kroatische dor pen in het strijdgebied. De Kroatische president Fran- jo Tudjman was gisteren in ge zelschap van de nieuwe minis ter van defensie, Gojko Susak, en onderminister van binnen landse zaken Slavko Degori- cija in Novska, langs de snel weg Belgrado-Zagreb, om een bezoek te brengen aan de „voorste gevechtslinies", zo meldde Tanjug. Het gezelschap moest volgens het persbureau echter op de vlucht slaan na een luchtalarm. De federale premier Ante Markovic eiste gisteren het ontslag van Kadijevic als mi nister van defensie wegens de ien soldaat van het Kroatische leger staat bij de staart van een neergehaald vliegtuig van het Joegoslavische federale leger in het stadje Donji Miholjac nabij Osijek. Het toestel werd neerge schoten door de Kroaten tijdens hevige gevechten tussen Kroaten en Serven. FOTO: AP toenemende betrokkenheid van het leger bij de gevechten. „Het leger kan niet langer als zijnde Joegoslavisch worden gezien als het in een burger oorlog de zijde kiest van een van de betrokken partijen. Het gebruik van tanks, schepen en helikopters in aanvallen op steden is onmogelijk te verkla ren, laat staan te rechtvaardi gen", aldus Markovic in de in Belgrado uitgegeven krant Borba. Een paar uur voor donderdag het konvooi" uit Belgrado ver trok verzekerde Kadijevic EG- bemiddelaar Lord Carrington in een brief dat het leger op dracht had gekregen niet als eerste te schieten in Kroatië. De minister beschuldigde Kroatische troepen ervan het onder bemiddeling van Car rington bereikte staakt-het- vuren, dat woensdag had moeten ingaan, te schenden en de belegering van kazernes van het federale leger in ver schillende Kroatische steden voort te zetten. Bij de gevechten, die begon nen nadat Kroatië op 25 juni de onafhankelijkheid over zichzelf uitriep, zijn tot op he den bijna 500 doden gevallen. Onder de slachtoffers die deze week vielen was de journalist Pierre Blanchet van de Franse krant Nouvel Observateur die woensdag met zijn auto op een landmijn reed. Een verslagge ver van een Zwitserse radio zender raakte gewond. abinet vindt noodoplossing or vertegenwoordig Balten HAAG De Nederlandse ambassadeurs 'inland en Zweden worden binnenkort te- i ambassadeur in de Baltische staten. Het met heeft gisteren besloten deze „nood- rziening" te treffen. Mr. E.F. Jacobs, am- ideur in Helsinki zal voorlopig naast Fin- ook Estland voor z'n rekening nemen. j.J. graaf de Marchant en d'Ansembourg, issadeur te Stockholm krijgt behalve Zwe- ook Letland en Litouwen onder zijn hoe- je beide ambassadeurs blijven overigens in huidige standplaats wonen. Het kabinet met de noodoplossing in de vorm van -accreditatie' voor een deel tegemoet aan lens van de Tweede Kamer, die onlangs algemene stemmen aangedrong op een dige diplomatieke post in een of meer drie Baltische staten. Russische parlement tegen economische plannen Silajev MOSKOU Ivan Silajev, die onlangs is gekozen om de Sovjet-economie te leiden, heeft gisteren een ne derlaag geleden in zijn eigen parlement toen de afge vaardigden hun wantrouwen uitspraken over diens plannen voor de landbouw en het bestrijden van de economische crisis. De afgevaardigden stemden met 134 tegen 19 en vijf onthoudingen voor een resolutie, waarin wordt gezegd dat de stappen die de regering- Silajev heeft ondernomen om de landbouw op te peppen en de economisch crisis de baas te worden „onvoldoende" zijn. De stemming was een slag voor Silajev, die als Russische premier is aftreden om het zogenaamde Inter-republikeinse Economische Comi té te leiden, dat gisteren door president Michail Gor- batsjov officieel werd benoemd tot overgangsrege ring van de Sovjetunie. In de praktijk fungeerde het comité al als hoogste bestuursorgaan van de Unie. Hoofdredacteuren Griekenland vrij ATHENE Zeven hoofdredacteuren in Griekenland, die gevangen werden geno men wegens overtreding van een nieuwe anti-terrorismewet, zijn gisteren na elf da gen cel op vrije voeten gesteld. De hoofdre dacteuren werden vrijgelaten nadat de jour nalistenvakbond het resterende deel van hun straf - van vijf tot tien maanden - had afgekocht. De gevangenzetting ontketende een storm van protest. De journalisten werden veroor deeld onder een anti-terrorismewet die pu- blikatie en uitzending verbiedt van verkla ringen van terreurorganisaties. De Griekse pers beschuldigde de conservatieve regering van censuur en lapte de nieuwe wet aan haar laars. Israël wil nieuwe joodse nederzetting JERUZALEM De Israëlische overheid is van plan een joodse nederzetting te bouwen in Arabisch Oost-Jeruzalem, een nieuwe stap in de bouwactiviteiten van de Israëli's die al voor zoveel spanning tussen de VS en de joodse staat hebben gezorgd. Het plan werd bekend gemaakt terwijl de Ameri kaanse minister van buitenlands zaken, Ja mes Baker, voor de zevende maal door het Midden-Oosten reisde om de partijen bij el kaar te krijgen voor een regionale vredes conferentie. De Amerikaanse regering van president George Bush is bijzonder kritisch over het nederzettingenprogramma van de Israeli's en zegt dat het de vredesinitiatie ven omdermijnt. De Israëlische regering is verdeeld over het onderwerp. -MINISTERS VAN FINANCIËN BIJEEN IN APELDOORN ricitei necollj het de Zvi ssingei ontdet oeterd. ÏSSEL Voor minis- Wim Kok wordt de in- iele vergadering van '^ministers van financiën de twaalf EG-landen dit weekeinde in jldoorn wordt gehou- - een belangrijke ge- rtenis. [elffdthema is immers de Eco- »che en Monetaire Unie U) die tegen de eeuwisse- tot een economisch volle- verenigd Europa moet lei compleet met een centra- en een eenheidsmunt, !CU. vergadering is belangrijk lat de ministers, als het rond het Apeldoorns rdvuur gezeten, vrijelijk nen praten over hoe ze de rigens met talloze voetan- en klemmen bedekte weg rhet EMU-einddoel willen ggen. Voor Kok komt daar nog eens een extra belang bij. Hij heeft de afgelopen weken enige mis verstanden veroorzaakt over de vraag of straks alle EG-lan den van die Unie deel gaan uitmaken, of slechts een klei ne groep van economisch meer voortgeschreden landen. Kok legde enkele weken gele den een praatpapier over dat ondewerp aan zijn collega's voor dat dat door sommige landen als een heus voorstel werd beschouwd. Daarover ontstond enige commotie, vooral omdat Kok nadien ver klaarde dat zijn document "geen politieke status" had. De weg naar het EMU-eind doel moet in drie fasen wor den afgelegd. De eerste fase is in volle gang en de tweede moet - daar lijkt nu iedereen het over eens te zijn- op 1 ja nuari 1994 ingaan. Op dat mo ment moet er een Europees Monetair Instituut (wellicht bemant door enkele presiden ten van de centrale banken) komen dat het monetair beleid van de EG-landen coördineert, de verdere ontwikkeling van de ECU ter hand neemt en de derde en laatste fase voorbe reidt. Drie jaar na de ingang van de tweede fase - dat is dus in 1997 - brengen de mi nister van financiën een soort definitief rapport uit aan de Europese regeringsleiders. Op grond daarvan wordt besloten wanneer en of de derde fase ingaat. In die derde fase moet het komen tot de eenheids munt en de centrale bank voor geheel Europa, ook wel Euro- fed genaamd. Dat rond 1997 niet alle twaalf EG-landen gereed zijn voor het EMU-avontuur staat nu al vast. Nederland, dat in oktober al een ontwerp verdragstekst op tafel wil leggen die op de top in Maastricht moet worden aangenomen, vindt dat daar over eerlijke en open uitspra ken moeten worden gedaan, zonder bepaalde landen op te zadelen met het imago van „de zwakke broeder". Dat is poli tiek gezien overigens een hek sentoer. Maar met goede "overgangsafspraken" moet dat gevoelige punt te klaren zijn, zo denkt men in Den Haag. ic hts taf ICELONA In het meest chtmakende proces uit de nte democratische Spaanse hiedenis zijn gisteren in rid een politiecommissaris inspecteur elk veroordeeld neer dan 100 jaar gevange- raf. Beiden worden schul- levonden aan zes mislukte rdaanslagen, gericht tegen en sympathisanten van iskische terreurbeweging srat een langdurig proces in de -J nd juni achtte het ge- itshui' in M drid bewezen beide politiefunctionaris- de jaren tachtig de Gru- ntiterroristas de Libera- (GAL) leidden. Zij huur- Franse en Portugese moordenaars in om voor- iaar Frankrijk gevluchte •leden te vermoorden. In I werden in naam van de tussen 1983 en 1986 23 domici sen Qm het leven hod g ht. H Vr»rt en Dominguez zijn '*>ens voor &een en^ele 'f die moorden, op een na, gvaard, omdat de bewij- 2 voor hun betrokkenheid bij ontbraken. Tijdens het ver es kon volgens het vonnis aannemelijk worden ge- (f, dat beide leden van het Dnale politiekorps op- ht hadden gegeven voor aanslagen waarbij zes ;n gewond raakten. Sarah Fergu son, hertogin van York en echtgenote van prins An drew van En geland,bij haar installa tie als hoofd van de uni versiteit van Salford in Manchester. De hertogin kreeg giste ren deze ere titel. FOTO: EPA BRATISLAVA Het proces in Bratislava tegen de overvallers van het Kerkraadse echtpaar Wid dershoven gaat dinsdag 29 oktober verder. Rechtbankpresident Dr. Kan dera liet gisteren weten dat het beter is dat René Widders hoven in de Slowaakse hoofd- MOSKOU De smadelij ke ondergang van het communisme lijkt niet zonder gevolgen te blijven voor de prestigieuze sector die de Sovjet-ruimtevaart in de tweede helft van deze eeuw is geweest. De zieltogende reuzenstaat zet noodgedwongen het mes in al lerhande begrotingen en dreigt uitverkoop te gaan hou den in ruimtevaartbenodigd- heden. Moskou zou zelfs van plan zijn het ruimtestation 'Mir' van de hand te doen. Gaat het hier om geruchten of is het allemaal echt waar? Was er sprake van een derge lijke uitverkoop, dan zou de afdeling voor buitenlandse be trekkingen van Glafkosmos (een ministerieel departement voor de civiele ruimtevaart) daar zeker van weten, aldus de 52-jarige sous-chef Oleg Fersjoek. Wel zijn er specialis ten binnen het bedrijf die aan voeren dat het ruimtestation zo'n dure aangelegenheid is, dat het eventueel zin heeft een associatie of een aandeelhou dersmaatschappij met het Westen op te richten voor de gezamenlijke exploitatie er- Als gevolg van de politieke crisis zit de Sovjetunie nu zon der ministerraad, waaronder Glafkosmos rechtstreeks res sorteerde. De financiering van het ruimtevaartprogramma is momenteel dan ook een groot vraagteken. Toch is deze crisis niet de enige reden waarom Glafkosmos streeft naar meer commercie. Fersjoek gelooft dat iedere onderneming moet proberen rendabel te zijn, in clusief de zijne. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Oorlog? Natuurlijk gelooft Van Riebeeck niet in derge- zijn voorbereid. Bovendien geeft Van Riebeeck aan Robert Jans- inatuurverschijnselen, die rampen en oorlogen zouden aan- zoon opdracht om met de „Goutsblom" voor de kust te gaan f'gen Maar hij denkt toch even aan die voorspelling terug, kruisen om Engelse koopvaarders te onderscheppen. Want de peer op 18 januari 1653 het schip „De Swarte Vos" op de mannen van de Kaap zijn besloten de Engelse handel zoveel mo- I verschijnt en het bericht brengt, dat tussen Holland en En- gelijk afbreuk te doen. De eerste Spek - dat is de bijnaam van de pa de oorlog is uitgebroken. Dat betekent dat het fort nu Engelsen - komt spoedig in zicht. Het is de koopvaarder „Mer- Iafgebouwd moet worden, want Van Riebeeck moet op alles chant". Eerbetoon Amerikaanse voormalig krijgsgevangenen staan met gebogen hoofd in een gebed tijdens een eer betoon op de dag der Nationale Erkenning van Krijgsgevangenen. De aanwezigen houden vergrote foto's omhoog van mensen van wie wordt aangenomen dat zij nog steeds in krijgsgevangenschap verkeren in Zuidoost-Azië. FOTO: AFP aanse Eretitel mmissarissen roordeeld gens aanslagen ETA-leden

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5