P „Geen politiek op de kansel*" Loslaten De hulptroepen van het Vaticaan COMMENTAAR QeidoaQowant GEESTELIJK LEVEN I OPINIE zaterdag 21 september 19! IKON en RKK krijgen extra zendtijd HILVERSUM Radio 5 is vanaf 1 oktober van maandag tot en met vrijdag een half uur eerder in de lucht. De uitzen dingen van half negen tot ne gen worden van maandag tot en met woensdag gevuld door de IKON. RKK krijgt extra zendtijd op donderdag en vrijdag. Uitbrei ding is noodzakelijk om 2,5 uur extra zendtijd voor IKON en RKK mogelijk te maken. De IKON zal de extra uren vullen met IKON-vroeg, waarin ruimte is voor verha len, gesprekken en documen taires over existentiële mo menten in het leven. Kerken dringen aan op bescherming zondagsrust Het raadselachtige in vrouwen is vooral dat zij van mannen houden Eric van der Steen UTRECHT De Nederlandse kerken willen dat de overheid er alles aan doet om de zon dagsrust in Nederland te be waren. Op grond van gods dienstige motieven, maar ook uit oogpunt van algemeen be lang bepleiten zij „een adequa te zondagswetgeving". „Zon der over de gewetens te gaan heersen, moet de overheid de zondag en de zondagsrust be schermen", aldus de gezamen lijke kerken, verenigd in het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), in een gisteren verschenen rapport. Het rapport verschijnt enkele dagen voordat de Tweede Ka mer zich uitspreekt over een voorstel om de winkels toe stemming te geven niet vier, maar zes zondagen per jaar open te zijn. PvdA, VVD en D'66 zijn hiervoor; het CDA is een fel tegenstander en spreekt van aantasting van de zondagsrust. De Kamer stemt dinsdag over het door de VVD ingediende voorstel.De over heid moet volgens de kerken zuinig zijn op de zondagsrust en niet toegeven aan „partiële economische belangen". De zondag biedt mensen immers „de gelegenheid zich in speci fieke zin aan de dienst van God te wijden. Een dag als te ken en moment van rust en bezinning, een doorbreking van het voor velen vaak jach tige leven van alledag."Ook buiten de kerken is behoefte aan een vaste rustdag voor „een zekere gezamenlijke be zinning op inhoud en koers van menselijk leven en wer ken", aldus de kerken. „Men sen zijn zich ervan bewust dat er meer dingen in het leven belangrijk zijn dan werken en geld verdienen."„Juist de ar beid, die door geen taboes wordt begrensd, heeft een an dere begrenzing nodig om niet dol te draaien. Regelmatig op houden met werken, aandacht hebben voor andere mensen en dingen houdt als het ware arbeid binnen de te stellen MIENT JAN FABER OP DE DREMPEL VAN DE VREDESWEEK: door MAR IN US V.D. BERG Bij hun huwelijk en later bij de doop hadden ze beloofd om hun kinderen een katholieke opvoeding te geven. Dat was nu al weer vele jaren geleden. In die jaren was er veel veranderd. Het was niet zo eenvoudig meer om kinderen op te voeden. Ze lieten zich steeds minder dwingen. Ze gingen hun eigen weg. Bovendien stond ze er sinds een paar jaar alleen voor. Haar man kon soms krachtig uit de hoek komen, maar ook hij kon zijn kinderen niet meer naar zijn hand zetten. Het deed haar zeer om te zien dat de kinderen niet meer naar de kerk gingen en het was nog maar afwachten of de jongste wel in de kerk zou trouwen. Het was alsof haar steeds meer ontglipte. Natuurlijk wist ze wel dat dit ook in andere gezinnen gebeurde, maar dat maakte het haar niet gemakkelijker. Zij had die belofte gedaan en nu haar man er niet meer was, drukte dit dubbel op haar schouders. Ze voelde zich heel erg verantwoordelijk. Soms kwam het tot hevige botsingen met haar kinderen, maar dat leidde er niet toe dat ze nu wel naar de kerk gingen. Ze lag er vaak wakker van en dacht: „Wat moet er toch van mijn kinderen worden?" Op een dag gebeurde het dat zij aan iemand over haar kinderen vertelde. Ze vertelde wat ze deden. Hoe een van haar dochters werkzaam was in de zorg voor ernstig verstandelijk gehandicapte kinderen. En de ander werkte op een afdeling in het ziekenhuis waar veel kankerpatiënten waren. Haar dochters waren intens betrokken bij hun werk. Ze deden meer dan alleen maar het werk. Ze vertelde ook dat ze nooit meer in de kerk kwamen. Ze sprak over haar belofte om aan haar kinderen een katholieke opvoeding te geven. De persoon met wie ze sprak, zei: „Uw kinderen voelen heel goed aan wat het hart is van een katholieke opvoeding. Het gaat in een katholieke en christelijke opvoeding allereerst om het hart. Hart hebben voor mensen. Hart hebben voor kwetsbare mensen. Liefde en hartelijkheid geven aan hen voor wie het leven niet gemakkelijk is. Als het goed is, gaat het daar over in de kerk". Over dit antwoord moest ze heel lang nadenken. In haar opvoeding lag het accent vooral op het uiterlijk, de regels van de kerk. Als je je aan die regels hield dan was je een voorbeeldig katholiek, een goed christen- mens. Het viel haar niet gemakkelijk om de oude vertrouwde manier los te laten. Dat loslaten maakte haar allereerst angstig: „Wat komt er toch van terecht?" Maar toch was ze door het antwoord warm geworden. Haar kinderen „leefden er niet maar op los". Haar kinderen leefden niet alleen voor zichzelf. Ze merkte inderdaad dat ze ook aandacht hadden voor anderen en dat ze niet alleen maar werkten voor het geld. Het viel haar zwaar om het oude vertrouwde, het bekende, het duidelijke los te laten en vertrouwen te geven. Langzaamaan kon ze loslaten en zei ze tegen zichzelf: „Vertrouwen geven betekent veel onzekerheid. Vertrouwen geven is ook zelf veranderen. Loslaten en vertrouwen geven is open gaan voor de mogelijkheid dat het hart van het geloof op een nieuwe manier klopt. Klopt in mensen van wie liefde en zorg om mensen uitgaat: opdat iedere mens tot zijn recht komt". Het viel haar zwaar om te ontdekken dat wie wil vasthouden, zal verliezen, maar wie loslaat zal nieuw worden. Veel mensen worden in deze tijd genoodzaakt om vertrouwde vormen los te laten. Pas als je loslaat, vertrouwen geeft en de vrijheid een echte kans geeft, kun je open gaan voor een nieuw vertrouwen. Loslaten is geloven: vertrouwen geven; de kern van ons geloof gaat niet verloren. De Liefde gaat wonderlijk door: kijk maar goed. In de tachtiger jaren was hij een nationale bekendheid: IKV- secretaris Mient Jan Faber. Zijn Interkerkelijk Vredesberaad stond aan de wieg van de grote vredesdemonstraties die hon derdduizenden mensen trokken. In de kerken veroorzaakte het optreden van het IKV enorme tegenstellingen. „Dat is helemaal uit de klauwen gelopen", zegt Faber. In de wereld van de ne gentiger jaren zoekt het IKV, dat al 25 jaar aan de weg timmert, naar nieuwe wegen. De kerkelijke vredesorganisatie is nu actief in Oost-Europa. Het fenomeen van de stedenbanden komt uit haar koker. Aan het begin van de Vredesweek 1991 is het tijd om de balans óp te maken. In zijn nog maar halfingerichte nieu we kantoor aan de Celebesstraat in Den Haag vertelt Faber over toen en nu. Hij verrast met zijn visie op politiek in de kerk ('Geen politiek op de kansel') en toont een grote betrokkenheid bij de actualiteit en bij mensen. Parafraserend op Kennedy be kent Faber: „Ik ben e DEN HAAG Mient Jan Fa ber maakt allesbehalve een bruisende indruk. Hij vecht dan ook misschien wel tegen de bierkaai. Een soort Don Quichot. Zijn onvermoeide po gen om mensen warm te krij gen voor een vredeskaravaan door Joegoslavië heeft weinig succes gehad. Slechts tien a vijftien Nederlanders zijn be reid om de tocht te aanvaar den. De meeste Nederlanders lopen niet warm voor de hui dige problemen in Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Dat be treurt Faber. „Naarmate de problemen ver der bij je weg liggen, heb je ook het gevoel dat ze ongrijp baarder worden en voel je je zelf beperkter, kleiner, meer in je eigen omgeving terugge drongen. Daar worstelen wij mee. Hoe interesseer je men sen voor problemen die ze niet als hun eigen problemen meer ervaren?" Faber merkt het aan de tanen de achterban. Telde het IKV in de succesjaren van de grote vredesdemonstraties (1981- 1983) 600 plaatselijke kernen, nu zijn dat er nog 200. Gevolg van de teruglopende belang stelling is dat er gesneden moest worden in het aantal beroepskrachten. Van de der tien formatieplaatsen zijn er nog tien over. De inkomsten daalden van één miljoen naar een half miljoen per jaar. Dat bedrag wordt voor het grootste deel opgebracht door de 20.000 donateurs van het IKV. De negen kerken die aan het. IKV meedoen, tekenen voor twintig procent van de inkomsten van de kerkelijke vredesorganisatie. Toen Faber als wiskundige binnenkwam bij het IKV, is er sprake geweest van een haat liefde verhouding met de ker ken. Verschillende van de in het IKV deelnemende kerken (Rooms-Katholieke Kerk, Hervormde Kerk, Gerefor meerde Kerken, Remonstrant se Broederschap, Doopsgezinde Broederschap, Oud-Katholieke Kerk, Evangelische Broeder gemeenten in Nederland, Qua kers en de Evangelisch-Lu- therse Kerk) wilden het IKV op afstand manoeuvreren. Met name het duidelijk poli tiek stelling nemen stak de kerkbestuurders en hen niet alleen. Het kerkvolk morde ook. Nogal wat kerkmensen zagen in het IKV de pleitbe zorgers van de Sovjet-Unie. De leuze 'help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Ne derland' was daar duidelijk debet aan. De tegenstellingen binnen de kerken leiden tot de oprich ting van het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ont wapening (ICTO). Kerken ho ren geen politieke uitspraken te doen, is het ICTO-devies. De relatie tussen de kerken en het IKV is echter gebleven. Oude liefde roest niet. Met de splitsing die het IKV binnen de kerken heeft ver oorzaakt, is Faber nooit geluk kig geweest. „Ik zal ook wel bijgedragen hebben aan de po larisatie, maar we hadden alle maal harde koppen". Als taak van het IKV ziet Fa ber om uitdagend bezig te zijn. „Die wisselwerking met de kerken ging ten tijde van de vredesdemonstraties niet goed. We konden het niet aan met elkaar. Het liep gewoon hele maal uit de klauwen". Van politiek op de kansel Het Malieveld is ,IKV liever vandaag opheffen dan morgen Persoonlijk zou Nanne J de Jong, medeoprich- Dit heeft geleid tot grote spanningen binnen de ter en bestuurslid van het ICTO (Interkerkelijk kerken. „De polarisatie ging door de kerken Comité voor Tweezijdige Ontwapening), Mient heen als een ruwe wind". Het ICTO pleit er- Jan Faber nog wel kunnen feliciteren met het voor om in de kerk alleen het Evangelie te ver- 25-jarig bestaan van het IKV. Zijn bezwaar is kondigen. De Jong doet Faber een voorstel: echter dat het Interkerkelijk Vredesberaad net „Als Mient Jan Faber zegt: 'Wij heffen het IKV een politieke partij is in plaats van een 'beraad', op' dan stoppen wij met het ICTO". toont Faber zich een tegen stander „Ik wil best na de kerkdienst praten over poli tiek, maar niet in de dienst zelf waar je even dat echt ge meenschappelijke met elkaar moet kunnen beleven. In de viering gaat het erom om mensen uit alle mogelijke hoe ken en gaten bij elkaar te brengen en ze iets van die ge meenschap der heiligen te la ten ervaren. Dat proces ver dient de grootst mogelijke zorgvuldigheid. Daar zit een probleem, bijvoorbeeld voor geëngageerde predikanten. Want hoe houd je dat over eind? Het viel in die tijd van de kernwapendiscussies vaak niet mee. Ik denk dat er heel veel dingen fout zijn gegaan". Op de vraag of Faber en met hem het IKV na de topperiode van de vredesdemonstraties ook in een zwart .en eenzaam gat is gevallen, antwoordt hij ontkennend. „Er is juist niks eenzamers dan in het middel punt van de belangstelling te staan. De media rollen over je heen. Symboolfiguur zijn is buitengewoon vereenzamend. Iedereen doet maar met je, als of je het eigendom van het pu bliek bent. Je uitspraken wor den vaak misvormd weergege ven. Dat is echt vereenza mend. Dat los je alleen maar op door je echt te blijven inte resseren voor wat je dóet. Door toch door te gaan op een aantal wegen die je ziet en waarvan je denkt dat ze be langrijk zijn". Over zijn levensbeschouwing laat Faber zich heel voorzich tig uit: „Je merkt dat bepaalde dingen je bezighouden Dat je het belangrijk vindt hoe vol keren, mensen, zich ten op- beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Hoogeveen G.J. Ros te Brummen. Beroe pen te Moordrecht(deelge- meente Bethel) L. Quist te Bru- chem-Kerkwijk. Aangenomen naar Delfshaven P.L. de Jong te Nunspeet. L Gereformeerde Kerken Beroepen te Drijber (part-time) en te Westerbork (part-time) D.G. ter Horst, kandidaat te Drijber, die deze beroepen heeft aangenomen. Aangeno men naar Utrecht A.C. van Beek te Barneveld; naar Lem mer drs. H. Thon te 't Zandt en Zijldijk. Aangenomen naar Rot- terdam-Centrum(part-time) mevr.drs. A. Peper, studenten predikant te Eindhoven(part- time). Beroepen te Wolvega drs. C. Bijman te Urk. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalten A. Wage naar te Mussel. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Almere J.P. van Bruggen te Uithuizen. Aange nomen naar Smithville(Canadl- an Ref. Churches) J. de Gelder te Groningen-Oost. Beroepen te Alphen aan den Rijn D. Grutter te Rijnsburg. Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Almkerk-Werken- dam i.c.m. Gorinchem P. Kur- pershoek te Assen. Evangelisch Lutherse Kerk Aangenomen naar Amsterdam (voor het Pastoraal Centrum) mevr.drs. M.A.J. Brouwer, pro ponent aldaar; naar Amster dam (Brandpunt Augustana- kerk) drs. M.L. van Wijngaar den, proponent te Tiel. Hoeveel troepen heeft het Vaticaan? Deze zo vaak geciteerde vraag van Sta lin aan Pius XII om de volstrekte onbelangrijk heid van het Vaticaan in de machtsverhoudingen te demonstreren komt met de definitieve ondergang van het communisme in een verrassend ander dag licht te staan. Want de te genvraag is nu: in hoever re heeft de (Poolse) paus aan die ondergang bijge dragen? Het antwoord daarop zal de komende tijd nog volop stof leveren voor debatten tussen de historici. Dat neemt niet weg dat voor sommigen de vraag al is beant woord, met name voor de paus zelf. Tijdens zijn bezoek aan Tsjechjoslowakije vorig jaar liet deze al uitkomen dat hij de bevrijding van Oost-Europa van het communisme als een geschenk uit de hemel be schouwt. Daarmee liet hij ten onrechte zijn eigen aandeel buiten beschouwing. Anderen laten zich door weer heel an dere vooroordelen leiden. In hun visie is het Vaticaan ge doemd op het wereldpolitieke toneel een volstrekt onderge schikte rol te spelen. De vroegere Amerikaanse am bassadeur bij het Vaticaan en journalist Frank Shakespeare probeerde die sceptici ooit tot andere gedachten te bewegen. Volgens hem is de paus een van de best geïnformeerde mannen ter wereld. Niet al leen reist hij ontzettend veel, hij beschikt door middel van de nuntiaturen overal ter we reld over uitstekende informa ties, hij ontvangt dagelijks be zoekers uit tal van landen en hij spreekt als weinig anderen zoveel talen, en niet op de al lerlaatste plaats de slavische. Slechts weinigen zullen daar tegen op kunnen. Daarbij komt, zo zou men daar aan toe kunnen voegen, dat de paus, als het over het commu nisme gaat, dit uit eigen erva ring kent en, wat meer is, dat hij als hoogleraar aan de uni versiteit van Lublin ook de moeite heeft genomen om de zwakke plekken ervan te be studeren. Behalve voor de paus was voor niemand de overwinning op het communisme zo zoet als voor die groepen in Oost-Eu ropa die in de jaren veertig en vijftig werden aangeduid als de zwijgende, vervolgde kerk. Zij waren de meest geharnaste tegenstanders van het regime en zij hadden decennia lang het meest te lijden van de communisten. Maar om anderen in die strijd tegen het regime te motiveren was er meer nodig. Daar wijst de Franse journalist Bernard Lecompte op in een pas ver schenen boek met de wat pa thetische titel 'De waarheid wint het altijd van de leugen' Ondanks die gedrevenheid kan Lecompte niet beschul digd worden van vooringeno menheid, hij is niet katholiek en dat maakt zijn analyse mis schien juist interessanter. Zijn De paus temidden van leden van de Zwisterse garde boek moet het - zoals trouwens met veel Franse visies het ge val is - meer hebben van rede neringen en analyses dan dat het echt nieuwe feiten aan draagt. Om te begrijpen waardoor zo- velen bereid waren het com munisme af te zweren ver diept hij zich in de situatie waarmee de gemiddelde bur ger in de Oosteuropese landen te maken had. Die werd van de kant van de overheid voortdurend met leugen en bedrog geconfronteerd. Het nieuwe van de paus was dat hij niet als een ouderwetse kruisvaarder het atheïsme van de communistische regimes bestreed maar juist het totali taire karakter ervan veroor deelde. Daardoor vernietigden die regimes niet alleen aspira ties van gewone mensen maar uiteindelijk van de samenle ving in zijn geheel. Als filosofieprofesor aan de universiteit van Lublin heeft de paus, zo kan men daar aan grenzen", schrijven de kerken. Regelmatige rust is een essen tiële voorwaarde „voor het overleven van de mens en van de wereld". Het CIO, waarin 13 christelijke en 3 joodse kerkgenootschappen samen werken, vindt het, „te ver gaan" om joodse en islamiti sche feestdagen net zo te be schermen als de christelijke zondag. Wel moeten wetgevers rekening houden met „gods dienstige opvattingen die niet tot het algemene patroon kun nen worden gerekend".In ja nuari toonden de voormannen van de drie grootste kerken zich ernstig bezorgd over de groei van de zondagsarbeid. Nieuwe obstakels on oo [VAN I HAAC HET IJzeren Gordijn is verdwenen, maar de bevriji keren van het voormalige Oostblok vrezen dat het 1VL bezig is een nieuw onoverkomelijk obstakel op te w 'oor c een soort Rio Grande dat Europa verdeelt in een rijke arme helft. De euforie over het verdwijnen van de cc 9 nistische dictaturen heeft wellicht bij velen in Midd Oost-Europa de illusie gewekt dat het Westen hen n 4 pr ter hulp zou snellen om hen zo spoedig mogelijk op he jn Grt terse niveau te brengen. Die illusie zijn ze inmiddels ie Er blijkt een groot verschil te zijn tussen woord en Aanmoedigingen, toejuichingen en schouderklopjes die zijn overigens gratis. Wanneer men echter vra woorden in daden om te zetten, schakelt men over na andere toonaard. ,EA. De eerste koude douche kregen de voormalige Oostbl den afgelopen jaar in Praag toen de Franse president <;ois Mitterrand Tsjechslowakije en de andere landen het nog tientallen en tientallen jaren zou duren voor; zouden kunnen toetreden tot de Europese Gemeensch clav Havel heeft het Mitterrand nooit vergeven. Polei middels zo gedesilussioneerd dat het de onderhands over een associatieverdrag met de EG heeft afgebrokt gens Warschau heeft het geen zin de onderhandelinge te zetten omdat de EG helemaal geen zin heeft verdrag. u BH ill De breuk is het rechtstreekse gevolg van de mislul derhandelingen over gunstige voorwaarden voor de vanuit Polen, Hongarije en Tsjechoslovakije naar eerder deze maand in Brussel. De Europese Comissie maanden in gesprek over handelsakkoorden die de landen wat meer zuurstof en vooral westerse devie zouden kunnen bieden voor hun geruïneerde econc Uit de onderhandelingen had men in Praag, Warsc ja; Budapest wellicht kunnen opmaken dat de vooruit niet zo slecht waren. ha a van ;ever Ie or op icfcndstc De Europese Commissie kan echter niet op eigen handelen. De Commissie krijgt haar directieven twaalf leden-landen. En de twaalf leden-landen moei eerst unaniem eens zijn vooraleer een beslissing kan genomen. De onderhandelingen over de export vanuit Tsjechoslowakije en Hongarije waren dan ook onmit van de baan toen Frankrijk zijn veto uitsprak over de van Pools vlees al was het maar een kleine heid naar de EG-landen. Parijs verschuilt zich ac boeren die zeker woedend zouden reageren op de im] nog meer 'vreemd' vlees. oede et be irengs fing e erner id effing zichte van elkaar gedragen. Als er toestanden in Joegosla vië of de Sovjet-Unie zijn, merk je dat je er op de één of andere manier dicht bij wilt zijn. Dat zal wel iets te maken hebben met recht, gerechtig heid en vrede". „Dat je dit soort dingen doet, moet toch op zijn minst bete kenen dat je bepaalde ver wachtingen van menselijk le ven op aarde hebt. Dat je dit leven van een soort zin voor ziet". „Wat ik leer van het naar de kerk gaan, van catechese is vooral dat mensen met elkaar een geschiedenis maken. Aan elkaar verhalen doorvertellen. Die gemeenschappelijke reis ervaar ik als iets van wezenlij ke betekenis voor de mens heid. Ik kan mij geen God zonder mensen voorstellen". Om de pil te vergulden stelde Frankrijk voor een op te zetten: de financiële hulp van de EG ten behoe 1 de Sovjetunie zou door Moskou gebruikt worden om kopen in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije. Op z dat vanzelfsprekend geen slecht idee. Iedereen is eri holpen: de Russen, die hiermee kunnen voorzien voedselbehoeften, de Polen, Hongaren, Tsjechen er ken die hun landbouwprodukten kunnen afzetten en westerse valuta voor krijgen en de EG die er niet no graanbergen bijkrijgt. Maar de Middeneuropeanen zii in, al of niet terecht, een poging van de EG om hen bi 'club der rijken' te houden en hen blijvend vast te pi het 'blok der armen'. In de verhoudingen tussen stater niet alles met geld gezegd. dl on j irkor Het 1 FOTO: AP toevoegen, veel werk gemaakt van de waardigheid van de menselijke persoon. Lecompte meent dat paus Woityla met deze benadering uiteindelijk de handen van iedere oppo sant op elkaar kon krijgen. Er is trouwens nóg een ele ment in het optreden van de paus waarvan het belang niet onderschat moet worden. Het is maar al te bekend dat de paus niet alleen slim maar ook een zeer devoot man is. In zijn devotie neemt de Maagd Maria een vooraanstaande plaats in. Wat in het westen bij gelovi gen en ongelovigen meestal de wenkbrauwen doet fronsen, bleek in het oosten waar het communisme een geestelijke kaalslag heeft bewerkstelligd juist heel welkom. Het is zeker dat de paus door deze oude ideaalbeelden weer tevoor schijn te halen zeer veel men sen heeft geraakt en dat het een factor is geweest die de Wende mede heeft veroor zaakt. uT EcidocSouocmt Kantoor Telefoon' Telefax: Postadres- Westerpers bv (maakt deel uit vi Apothekersdijk 34, Leiden. 071 -122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717 Postadres- Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur. J. Timmers. Chef-redacteur G.- J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. 046 of 071 - 144 047) R. Kleijn (chef), n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. van Hols E. Huisman, H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. Vl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pie Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835) L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838)' M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T, Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Neer België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers en N Ven. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveli land, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Atht R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A Heering Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H. Kuitert (Nieuw Delh F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mos W. Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve ve (j" publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaal) M.de Cocq. n 08.30 tot 17.00 1 18.00 tot 19.00 25,70 76,60 294,30 Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 op mé 15.00'uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand r per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per Jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertehties kantoor Rijswijk 070 - 3 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 anr st y ere se linder Kan g gele seksu nd v£ fet mi: ren di rhtste eksuet kunn na hi rmalig heeft steld op de en va 'er z om ie •nem termi per

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2