Ballonvaren in Luxemburg is toppunt van rust Karinthië prijst zich gelukkig met de natuur "final* 9 ior%: Einde van reisbeperkingen Sovjetunie in zicht: Overnachten bij echte Russen thuis I £eidóe@ou/umt ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1991 PAGINA I UITGEKIENDE MANIER OM GROOTHERTOGDOM TE BEKIJKEN Luxemburg is bij veel Nederlanders geliefd als bestemming voor een vakantie dicht bij huis. Vooral het noordelijke deel van het land lijkt 's zomers een Nederlandse enclave. Het zui delijke en oostelijke gedeelte van het land is daarentegen min der bekend bij de toeristen. Een groot deel van de inwoners van het Groothertogdom is voor zijn inkomsten afhankelijk van het toerisme. Daarom wordt veel moeite gedaan om va kantievierende mensen naar Luxemburg te trekken. Eén van de nieuwe attracties is ballonvaren, bij uitstek geschikt voor hen die op zoek zijn naar rust en natuur én een vleugje avon tuur. LUXEMBURG - Ballonvaren in Luxemburg is het toppunt van rust. Slechts een enkele koe ver wondert zich over dat gekleurde ding dat door de lucht zweeft. De meeste dieren zijn ondertussen ge wend aan de vele ballons die door het Luxemburgse luchtruim zwe ven, want in het Groothertogdom worden veel vluchten gehouden. Het land heeft echter meer te bie den dan ballonvaren, al is dit wel een uitgekiende mogelijkheid om Luxemburg eens van een andere kant te bekijken. Geen lawaai, geen drukte en slechts va ren op de wind naar een onbekende be stemming. In Luxemburg verkiezen da gelijks mensen het luchtruim boven het aardse. Ballonvaren is één van de nieu were attracties waarmee tóeristen naar Luxemburg worden gelokt. Een profes sioneel ballonvaartteam voert op ver zoek dagelijks ('s morgens en 's avonds, bij goed weer) vluchten uit. Iedereen die maar mee wil in het mandje, kan zich melden. Daarvoor moet echter wel een flink geldbedrag voor worden neergeteld; zo'n vierhonderd gulden per vlucht. Een ballonvaart boven het dunbevolkte, natuurrijke Luxemburg is echter alles zins de moeite waard. Vooral 's mor gens, bij het krieken van de dag, is zo'n tocht een belevenis die je bij blijft. Je moet er wel vroeg voor uit je bed, want in de regel wordt al om zeven uur gestart met de ochtendvluchten. In verband met de thermiek, de warmte van de lucht, en de windstilte is dit tijdstip ide- Routine Voor degenen die meegaan met een bal lonvaart is die ochtend een hoogtepunt, voor de ballonvaarders van Skylines In ternational een dagelijkse klus die met routine wordt uitgevoerd. Het uitpakken van de mand, opzetten van de brander en uitrollen van de ballon vergt enkele minuten. De ventilator doet de rest van het werk: het volblazen van de ballon met lucht. Als die lucht wordt verwarmd met de gasvlam, gehoorzaamt de ballon ogenblikkelijk. Warme lucht stijgt en dus gaat de ballon soepel de lucht in. De vaarders mogen in het mandje plaats ne men en na nog een ruk aan de gashandel kiest de mand het luchtruim. Wie verwacht dat stijgen met een ballon net zo aanvoelt als het omhoog gaan met een lift, heeft het mis. Je voelt er niks van. Alleen aan het kleiner worden van de huizen en auto's op de grond, merk je dat je stijgt. En hoe meer de ballon om hoog kruipt, hoe stiller het wordt. Een vreemde gewaarwording is het om hoog in de lucht te 'hangen' en niets on der je te zien dan lucht en ver weg - op zo'n vijfhonderd meter afstand - de grond. De tenen mand kraakt, maar is oerstevig. Zelfs ballonvaarders die hun luchtdoop ondergaan en op hoge gebou wen of ladders last hebben van hoogte vrees, vallen stil tijdens de vlucht. Van angst is geen sprake meer, alleen nog maar genieten van de stilte en het uit zicht. De stilte wordt slechts af en toe Landing Zweven over Luxemburg, met onder je weilanden en bossen, lijkt eindeloos. Maar na een uur varen (zo'n vijftien ki lometer is dan afgelegd) is het gas bijna op en wordt de landing 'ingezet'. Het is bij de landing van een ballon zaak om een plek uit te kiezen waar de volgwagen ook gemakkelijk kan komen. Een open weiland, dicht bij een openbare weg is prima geschikt. Dat juist bij dat weiland koeien worden gemolken, blijkt geen probleem te zijn. „Er landen hier zo vaak heteluchtballons, de koeien zijn er al lang aan gewend", verklaart de boerin later. Ze vindt het totaal geen probleem om twee ballonnen op haar weide te zien landen. En de koeien kijken er ook nau welijks meer van op. De landing gaat net als de rest van de vaart; geruisloos. Hier blijkt dat de bal lonvaarders van Skyline niet voor niets hun boterham verdienen met het werk. De landing is werkelijk niet voelbaar, zo zachtjes gaat dat. En net zo snel als de ballon werd 'opgetuigd', wordt de boel ook weer opgeruimd. Een kwartier later is de heleboel weer ingepakt en klaar voor de volgende vlucht. Kleine afstanden Voor de vluchten met de heteluchtbal lons zijn in Luxemburg momenteel drie startplaatsen. Skylines wil echter toe naar tien startplaatsen, zodat bij wind uit elke richting kan worden gestart. Ballonvaart boven Luxemburg: nieuwe toeristische attractie. De' de e deni joen van jood slee! toen een me. Pole vlucl pa s was jood betre echt tismi gem< verst den dwer nis v over verk( verw „Wie loopt word bond sacke langs draaj foto: hes menc Vooral rond Diekirch (in het noordelijke gedeelte) worden veel vluchten uitge voerd. Wie naar Luxemburg zou gaan voor al leen een ballonvaart zou zichzelf en het land te kort doen, want er is nog meer de moeite van een bezoek waard. In het kleine, dun bevolkte land zijn de afstan den tussen de verschillende plaatsen klein en er is een vrij uitgebreid open baar-vervoernet. In een week kunnen zö- doende gemakkelijk vele verschillende plaatsen worden bezocht. De plaatsjes aan de Moezel, ten zuiden van Echter- nach en het Müllertal zijn nog niet door het grote publiek ontdekt. In september bruisen in deze plaatsjes de wijnfeesten. „Maar we mikken zeker niet op grote groepen toeristen. En mensen die hier disco's verwachten en op zoek zijn naar een zonvakantie, kunnen beter naar zui delijke landen", zegt Jean-Claude Conter van Office National du Tourisme. „Lu xemburg is geschikt voor de individuele toerist, die van rust en natuurschoon houdt." Wijnfeesten Wie Luxemburg écht wil leren kennen, komt niet alleen veel kastelen en burch ten tegen, maar moet ook ten minste een bezoek brengen aan één van de wijnkel ders. In Stadtbredimus bijvoorbeeld, worden in de wijnkelder van Saint Mar tin Winery dagelijks rondleidingen gege ven. Daarbij wordt uitgebreid uitleg ge geven over het procédé van het wijnma ken. In Luxemburg wordt voornamelijk witte wijn gemaakt. Hier en daar wordt ook rosé geproduceerd, maar dit is slechts een klein deel van de totale 'wijnpias'. Rode wijn wordt wel gedronken in het Groothertogdom, maar het wordt er niet gemaakt. Maar liefst zeventig procent van de Luxemburgse wijn wordt in eigen land verkocht. Onafscheidelijk verbonden met de wijn gaarden langs de Moezel zijn de wijn feesten. In het najaar - voor de druiven oogst start - is er elk weekeinde een feest in één van de wijndorpen. Carnavaleske optochten, waar natuurlijk wijn het the ma is, trekken dan door de dorpen, waar de hele bevolking feest viert en de toeris ten zo in het feestgedruis worden meege nomen. Kastelen Luxemburg is rijk aan historie, kastelen en burchten. In bijna ieder dorp is wel een kasteel of een ruïne te vinden, waar aan weer een hele geschiedenis vast zit. Het gebied rond Larochette zijn kastelen te vinden waar vroeger dorpen bij hoor den. Dorpen die op last van de kasteel- en landgoedeigenaren werden gesloopt, omdat die de rust verstoorden. Wonder lijke geschiedenissen, waarvan nu alleen nog de kastelen én de rioleringen van de dorpen (overwoekerd door struiken en gras) zijn te vinden. Het Muilertal ligt dicht bij Larochette. Dit gebied met rotspartijen in de bossen, wordt door Nederlandse toeristen ook wel - ten onrechte - Klein Zwitserland genoemd. In het natuurgebied zijn wan deltochten uitgezet, die echter niet hele maal zonder gevaar zijn te lopen. Som mige stukken van de routes vergen van de wandelaars de lenigheid en conditie van een berggeit. En regelmatig wordei mensen met kneuzingen en botbreuke uit het bos gehaald die hun eigen kui nen hadden overschat. Voor mensen die naar Luxemburg en zijn geïnteresseerd in stenen en mint ralen, verdient het aanbeveling een bt zoek te brengen aan 'Taillerie Luxera bourgeoise de Pierres Précieuses' in F scharage (ten zuidwesten van Luxei burg-stad). Daar is te zien hoe tientalle soorten stenen worden geslepen tot glan zende sieraden en beeldjes. De stei (dan nog robuuste blokken) worden importeerd uit landen over de hele we reld en in Luxemburg verwerkt. Bij slijperij is een winkel waar alle so< stenen en beeldjes te koop zijn. BIAL 81 joods En is die daad ne die e gi autor «oost-1 Jdinge 'aan Ijzererts het Een voormalige ijzerertsmijn (dagbouv in Fond de Gras (in het oosten van I xemburg) is tegenwoordig een natuui servaat. Er is een route uitgezet v< wandelaars, die onderweg via bordtL' worden geïnformeerd over de verschf lende bodemlagen die zijn te zien. 0< zijn er nog fossielen te vinden en ku nen tijdens de wandeling Gallo-Romei 'j( se vindingen worden bekeken. Van mei tot 30 september kan vlak bij mijn worden opgestapt voor een met een stoomtrein uit 1900. L ilad n Ojczy 'Vade )i Luxemburg heeft een uitgebreid infi matie-net voor toeristen. In veel klei plaatsen zijn informatiebureaus. Hoo kantoor van Office National du Toui me is gezeteld in Luxemburg-stad. P( tadres is Boïte postale 1001, LI0 Luxembourg. Telefoon: 09-352-40 ij^traata 'oolse noet o Ie last r stinkrij j nod. BILTHOVEN - Overnachten bij particulieren was tot voor kort in de Sovjetunie volstrekt taboe. De KGB hield graag een oogje op de buitenlanders die er verblijf hielden, en Intoerist verzorgde, via soms nauwelijks te volgen spelregels, hun overnachtingen in speciale hotels, waar Sovjet-burgers geen toegang hadden. Het contact met 'echte Russen' was moeilijk; niet alleen door de taalbarrière, maar ook door de kans dat zij daardoor in de problemen konden komen. De veranderingen in wat binnenkort de 'Unie van Soevereine Staten' zal heten volgen elkaar in een adembenemend tempo op. De vele barrières, opgewor pen door de communistische machts structuur, verdwijnen als sneeuw voor de zon. Initiatieven van de burgers wor den niet meer tegengewerkt, maar juist gestimuleerd. Contacten met buitenlan ders worden aangemoedigd. Het reisbureau 'Perestrojka' in Biltho- ven speelt daar op in door in oktober een proef te nemen met overnachtingen bij particulieren. „Het gaat hier niet om een soort 'Fremdenzimmer', waarbij de gast alleen een kamer krijgt, maar om echte contacten", legt directeur Karei van Gelderen uit. „De Russen zijn zeer gastvrij. Het valt te verwachten dat ze de buitenlanders niet alleen goed van eten en drinken zullen voorzien, maar ze ook betrekken bij hun eigen leven; hen meenemen op bezoek bij vrienden of fa milie; bezienswaardigheden tonen dié niet in de reisgidsen staan. Bovendien is deze mogelijkheid aanzienlijk goedkoper dan met overnachtingen in hotels". Het reisbureau heeft daartoe 25 gastge zinnen geselecteerd in een tamelijk wel varende middenstandswijk in Zuidoost- Moskou. „Het gaat om onderwijzers, in genieurs en dergelijke, met een levens standaard die te vergelijken is met de onze. Hun koelkasten zijn vol, wat in hotels lang niet zeker is". De gezinnen wonen op korte afstand van elkaar, zo dat het deelnemen aan georganiseerde excursies geen enkel probleem is. Maar ook het openbaar vervoer naar het cen trum van de Russische hoofdstad is goed. Gemakkelijker Van Gelderen verwacht dat de mogelijk heden voor het reizen naar de Sovjetu nie op korte termijn sterk zullen worden vereenvoudigd. „De bureaucratische procedure in verband met de visum plicht is hinderlijk. Nu is de gast zijn paspoort drie weken kwijt en hij krijgt het eerst kort voor de reis weer terug. Bovendien is per dag aangegeven waar het visum geldig is: wie in Moskou hoort te zijn, mag niet naar St. Peters burg. Vermoedelijk zal de procedure binnenkort sterk vereenvoudigd worden en naar verwachting zal het visum op den duur verdwijnen". Boris Pankin, de nieuwe Sovjet-minister van buitenlandse zaken, stelde vorige week vast dat er ook een eind moest ko men aan de enorme reisbeperkingen in de Sovjetunie. Buitenlanders hebben oor p chaarse erd lij toegang tot slechts een honderdtal ste« "ds L, en mogen per auto een beperkt aai opg wegen berijden. Alles wat 40 km bui J elka; het centrum van Moskou ligt is tab ode lo Van Gelderen ziet wat dat betreft ech :»ap. 2 nog geen nieuwe markt open liggen.["-raan is een totaal gebrek aan accomodai'oor m n> exc Dat zal sterk moeten verbeteren voon de westerse toeristen zich er op hun geit 'ndach zullen voelen". Wel verwacht hij dat ["rgebi binnenkort ook mogelijk zal won hap la 'kamperen bij de boer' te regelen. ld ga bestaande campings zijn, op een enl aPpen uitzondering na, ronduit smerig. Je ho11 'and er maar één keer naar het toilet te^edeei gen. Dan ken je de richting. Daarna^d, je vanzelf waar je wezen moet". r^ree, KLAGENFURT - Bij wintersport- gangers of liever schaatsliefhebbers is de Oostenrijkse Weissensee na tuurlijk meer dan bekend. Het fraaie, langwerpige meer hoog in de Karinthische bergen. Daar wordt al sinds enige jaren een alternatieve Elfstedentocht gehouden. Die fasci nerende impressie van een schaats wedstrijd over een plas, die wordt omgeven door bergtoppen. Maar ook 's zomers heeft de Weissensee een aparte attractie. Die niet alleen door de drinkwater-kwaliteit van het meer wordt bepaald. Karinthië mag zich trouwens toch geluk kig prijzen met zijn natuurlijke gaven. Een aantal fraaie meren, vanouds de plaatsen die een grote aantrekkings kracht uitoefenen op kapitaalkrachtige (tweede) woningbezitters en vakantie gangers. De eerste categorie vestigde zich soms permanent aan de fameuze Wör- thersee, de tweede groep verblijft tijde lijk in die idyllische streek in caravan of bungalowtent. Hoewel dit zuid-oostelijke deel van de Alpenrepubliek ook bijzon der geschikt is om er per (motor)fiets of in de auto doorheen te trekken en daar bij gebruik te maken van accommoda ties die in alle soorten en maten beschik baar zijn. Van verblijf op een boerderij tot vier-sterrenhotel. Zoals ook aan de Faakersee, één van de kleinere meren met fraaie campings langs de boorden, dat zich voortreffelijk leent voor een dagelijks fietstochtje om de plas heen. Om van wat een exclusie ver verblijf te kunnen genieten is het ook het overwegen waard om een stekje te betrekken in het Insel hotel, dat op een eilandje in het meer ligt en dat men slechts met een vaartuig kan bereiken. Voor elck wat wils derhalve. Hetgeen ook geldt voor de ook al (in dubbele be tekenis) wonderschone Ossiachersee. Naast recreatieve elementen die het ge bied in de etalage heeft, tennis, vissen, golf, wandelen, fietsen, zwemmen, paardrijden, kanoën, zeilen, surfen, berg beklimmen, parasailen, deltavliegen en wildwatervaren, zijn er ook een paar za ken die er uit 'springen'. Neem bijvoor beeld eens de Burgruïne Finkenstein. Een deels fraai gerestaureerd middel eeuws kasteel, dat is omgetoverd tot een amfi-theater waar culturele hoogstandjes worden gepresenteerd. Van zeer pop tot meer klassiek. Vanuit het voormalige kasteel kan men de blik ook laten dwa len over bergtoppen, waarachter men Joegoslavië (of wat daarvan nog over is) weet. Een tot overpeinzingen aanleiding gevend positie derhalve. Van geheel andere aard is Terra Mystica in Bad Bleiberg. Daar kunnen bezoekers 300 meter onder de grond kennis maken met alle mogelijke soorten wetenschap, historie en cultuur. Bij een temperatuur van slechts acht graden beleeft men het ontstaan van de aarde opnieuw en maakt men kennis met het mijnbouw- Wï proces alsmede het ontstaan van edels nen. Ook Karinthië, graag benutte zomen sidentie voor Oostenrijkse en Duil adel uit vroeger tijden, is meegegaan de fitness-ontwikkelingen van de laali jaren. Op diverse plaatsen zijn bronne baden aanwezig en een aantal holi heeft hele ,Schlank und schön"-cursi sen. Waar men zich na een verblijf v kortere of langere tijd gezonder voelt er beter uitziet. Zegt de directie. In het kader van de wat passiever tij( passering biedt het gebied rond Villa en Klagenfurt ook aardige mogelijkl den. Zoals het museum met race-auli in Landskron en het roofvogel-institu (ook al in een ruïne) in dezelfde plaa Dompteurs hebben de beesten zo kn afgericht dat de van oorsprong levensi vaarlijke vliegers de nodige (soms onnatuurlijke) capriolen kunnen uith len. Soms vliegen ze wel eens wat veró weg. Zo moest één van de temmers t vogel eens uit het toenmalige Oostdui land terughalen. Dat hun beroep niet gevaarlijk is toont het gehavende gezii van één van de dompteurs. Maar de 1 zoekers lopen geen risico. Beesten (nog) niet zo 'stuurbaar' zijn zitten a ter tralies en kunnen van alle kar worden bewonderd. Ook tussen zomer en winter biedt ]j)EN aangename klimaat van Karinthië volop mogelijkheden voor een tus« door-vakantiereisje. Op een kleine j Iaie 1 kilometer afstand van Salzburg ligt dl uurm< een klein paradijsje te wachten op et Lai toerist, die rust en plezier als mottl lanife heeft. Ët en Burgruïne Finkenstein wordt regelmatig omgetoverd tot een open-lucht arena, waar culturele en popmuzikale hoogstandjes worden gepresenteerd. foto: VVV Villach

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28