Finales Masterstoernooi beloven een open strijd TENNIS CIRCUIT Robert Niggebrugge full-time bij ADO Frisse wind kenmerk in districts jeugdtraining Ceidóe Gomont Russische toptafeltennissers bij Treffers Roelofarendsveei IJshockeykampioen Utrecht in grote moeilijkheden SPORTPROGRAMMA 0( Rabobank Q Ivan I fcnd ei ljuwer [techni KOVE lerape' fernsti; ■he be Kndt ze [Nilton CcidócGouaant Marieke Bethlehem en Saskia Paauw starten morgen om 13.00 uur de strijd, die c kroon mag dragen. i tot september 1992 de Masteiedisch FOTO: ANDRÉ VAN HAASTI ,Jn SPORT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 VOLGEND SEIZOEN NIEUWE COACH HAAGSE HONKBALHOOFDKLASSER DEN HAAG Robert Niggebrugge wordt vól gend seizoen de nieuwe coach van de Haagse honkbalhoofdklasser In- stalldata ADO. Hij volgt Berry Eijgendaal op, wiens contract na het te leurstellende seizoen niet is verlengd. Niggebrugge wordt in 1992 full-time coach van ADO en krijgt daarbij assistentie van Harrie van der Berg, die voorheen speelde en coachte bij het Rotterdam se Sparta. Hij vervangt de ook bij ADO niet terugke rende assistent-coach Hudson John. De aanstelling van Robert Niggebrugge betekent een te rugkeer in Den Haag. Twee jaar geleden kwam de Ameri kaanse Nederlander naar Den Haag om assistent-eoach te worden bij ADO. Hij ontpopte zich verrassenderwijs als ui terst bekwaam honkballer, die eerst bij de Haagse hoofdklas ser een belangrijke pion werd als korte stop. Later werd hij zelfs op die positie bij het Ne derlandse team ingezet, nadat Robert Eenhoorn naar de Ver enigde Staten was afgereisd. Inmiddels was Niggebrugge verhuisd van ADO naar het Rotterdamse Levi's Neptunus, waar hij vorig jaar de landsti tel miste en verspeelde aan het Amsterdamse Pirates. Inmid dels heeft Neptunus zich al ge plaatst voor de komende play offs om de Nederlandse titel, waarin de Rotterdammers uit komen tegen HCAW, dat gis teren Haarlem Nicols met 6-1 versloeg. Teleurstelling Enige weken geleden maakte Niggebrugge bekend dat hij een streep zou zetten onder zijn honkbalcarrière in Neder land en Europa. Hij zou bij een Amerikaans collegeteam gaan coachen, een taak die hij eerder had vervuld. Teleur stelling over zijn maatschappe lijke positie (hij kreeg in ons land nimmer een baan die overeenstemde met zijn oplei ding) en het feit dat het Ne derlandse honkbalteam zich niet kwalificeerde voor de Olympische Spelen lagen aan die beslissing ten grondslag. Zoals bekend veroverde Italië in eigen land de Europese titel en een olympisch startbewijs. Met het aantrekken van Ro bert Niggebrugge heeft ADO de eerste stap gezet om het ontluisterende seizoen 1990 volgend jaar beter te vervol gen. De sinds kort met de top sportgeleding in een stichting ondergebrachte Haagse honk- balhoofdklaser verzekerde zich als tweede stap van de diensten van Arthur Marie. Ook hij is afkomstig van het Rotterdamse Sparta en speelde daar derde-honkman. Tevens is Marie een gevreesde slag man, die het voorbije seizoen de nodige home-runs op zijn conto zette. Bij ADO speelde het afgelopen seizoen interna tional Jacky Jacoba op die po sitie. Zowel daar als in het Ne derlandse team schreef Jacoba de nodige misgrepen op zijn Kwijtraken ADO dreigt overigens ook een belangrijke speler kwijt te ra ken. Werper Patrick Klerx, die het nu bijna voorbije sei zoen als 25-jarige debuteerde in het Oranjeteam, heeft op 22 september een gesprek met het Rotterdamse Neptunus. Als beide partijen het niet eens wordën over een transfer gaat ADO alsnog met Klerx praten over een eventuiele overeen komst. Nil- egel ijk en bic met pi heenb eeft d' bewe olven olgens hij za BREDA Landskampi oen ijshockey Utrecht heeft een conflict met de Utrechtse ijsbaan. Als de club niet akkoord gaat met een heffing van één gulden per verkocht toe gangskaartje (de eerste vijftig uitgezonderd) wordt het komende sei zoen geen ijshockey ge speeld in Utrecht. De landskampioen kan dan niet deelnemen aan de competitie en niet voldoen aan zijn Europ Cup-ver plichtingen. De ijsbaandirectie acht de hef fing noodzakelijk voor het betalen van het schoonhouden van de baan. Over een heel seizoen genomen zou hierdoor 25.000 gulden extra binnenko men. De ijshockeyclub vindt dat men iets dergelijks tegen over het publiek niet kan ma ken en is in overleg getreden met sponsors, de ijshockey- bond en de gemeente om te zien hoe men eruit kan ko- Een eventuele terugtrekking van Utrecht zou de competitie zwaar treffen. Deze bestaat in de eredivisie uit slechts zes clubs: Utrecht, Tilburg, Rotter dam, Nijmegen, Heerenveen en Geleen. Vóór de bekercompetitie is een nieuwe opzet gemaakt; geen vrije loting, maar meteen kwartfinales, die van 1 t/m 3 november aanstaande plaats hebben. De indeling luidt: Utrecht - Rotterdam, Tilburg - Eindhoven, Geleen - Assen en Nijmegen - Heerenveen. De tweede ronde is van 13 t/m 15 december. De finale is voorlo pig gepland voor half januari. De Fair Play-cup is uitgereikt aan Nijmegen, dat het afgelo pen seizoen uitkwam op een total van 503 straf minuten. De onderscheiding van meest waardevolle speler ging naar Antoine Geesink. Ter voorbereiding op het we reldkampioenschap in de B- poule (1-12 april in Klagen- furt) doet het Nederlands team mee aan twee toernooien: een vierlanden-evenement in de cember in Zoetermeer met De nemarken, Finland en Polen en een toernooi in Denemar ken met Joegoslavië (als dat land komt), Denemarken, Oos tenrijk en Roemenië. VOETBAL AFDELING LEIDEN Zaterdag: Koudekerk - GWS, MVKV- Woubrugge, Abbenes - Lugdunum, LSW -Valken, HVZ - SVOW. Zondag: Leidsche Boys - Stompwljk, Teylingen - MMO, Bernardus - VNA, UDO - FC Rijnland, Alphen - Warmunda. KORFBAL Zaterdag: SIOS - TOP, Pernix - De Vinken, Fiks - KOAG, Bolnes - Veloci- tas, Tempo - Zuidwesters. Zondag: Fides Pacta - De Zwaluwen, Roda - De Danaïden, De Algemene - Hoog vliet, De Regenboog - Zuiderkwartier, Vogel - Cresendo. Idoor PETER KLEIN LEIDEN De finales van het Masterstoernooi werden zondag wreed verstoord door de gestaag neervallende regenbuien. Slechts twee maal werd de eindstrijd werkelijk be ëindigd. Harold van Schie en Lisette Faas verover den de D-titels. Vijf veel belovende slotrondes krij gen zaterdag op Unicum opnieuw de gelegenheid de Masterskampioen aan te wijzen. Marco van Trigt en Jan-Wil lem Lugthart sluiten morgen om 15.00 uur de opnieuw vast gestelde finaledag van het Masters-toernooi van het Leid- se Courant Tennis Circuit af. Zonder regerend Master Tom Bulters tekort te doen krijgt Leiden daarmee de finale tus sen de twee beste Leidse Bi- spelers van dit moment. Naast de eindstrijd tussen Van Trigt en Lugthart leveren ook de slotrondes van de B-dames tussen Marieke Bethlehen en Saskia Paauw, van de C-man- nen tussen Bart Blok en Mare van Doorn, en die van de da mes in de C-categorie tussen Jolanda Mens en Yvonnen van Hensbergen een open strijd op. pak van het seizoen bij de bei de Leidse kanjers centraal. Van Trigt bereikte via Tom Bulters de eindstrijd door op het tweede matchpoint bij een 6-5 voorsprong in de afsluiten de tiebreak van de derde set een knalharde ace te slaan. De regerend Master was echter het maatje van de Hillegom- mer tijdens de A-toernooien, die zich nu eenmal niet met Bl-toernooien laten vergelij ken. B-toernooien waarin Lugthart zich juist zo lekker thuisvoelt en de tennisleraar uit Katwijk dit seizoen dan ook frekwant won. Het belooft derhalve een open strijd te worden. Een open strijd is ook te ver wachten bij de C-mannen, waar Unicummers Marc van Doorn en Bart Blok op eigen grond een prestigeduel gaan uitvechten. De oudste van het tweetal 'rekende' zichzelf voor, dat een tweede plaats in de poule de gunstigste kruisfi nale zou opleveren en verloor dus van de jongere, Bart Blok. Inderdaad klopte Van Doorn zijn tegenstander en winnaar van de parallelpoule, Martijn Zandvliet. Maar Blok hand haafde zijn ongeslagen status door clubgenoot Walther Ja cobs eveneens te verslaan. Aan Van Doorn de taak zijn rekenwerk het exacte ant woord te geven. Op herhaling Net als Marc van Doom en Bart Blok gaan Marieke Beth lehem en Saskia Paauw op herhaling. In de poule wist de speelster uit het tweede team van De Munnik haar clubge note, die een team hoger speelt voor te blijven. In de eind strijd van het 45-jarig Leidse Hout moest Paauw op achter stand opgeven. Maar dezelfde Paauw heeft dit seizoen wel de beste staat van dienst door on der meer de districtstitel te veroveren. Een winnares valt daarom niet op voorhand aan te wijzen. Ook bij de C-meisjes gaan de tegenstanders op herhaling. Jolanda Mens blijft favoriete, maar juist Yvonne van Hens- bergen is een 'Angstgegner'. Vorig jaar bij de Masters op D- niveau verschalkte het Hille- gomse vechterje de bij de jeugd zo'n fraaie positie inne mende Mens. In de poule ein digde de onderlinge ontmoe ting na een matchpoint voor Van Hensbergen in een 7-6 tiebreak overwinning voor de tegenwoordig in Voorhout wo nende Jolanda Mens. De dubbelende D-dames gaan letterlijk op herhaling. Zondag werd hun finalewedstrijd op een 6-4, 3-2 stand in het voor deel van Leny Pennenburg en Joke Smith afgebroken. Maar Alie Snellenberg en Hennie Verhage werkten al eerder veel grotere achterstanden weg, zodat nog een erg felle strijd te verwachten valt. De D 30+ heren spelen hun finale reeds morgen, vrijdagvaond om 19.30 Idoor PETER KLEIN LEIDEN De tijd, dat de jeugd opgenomen in de trainingen van het ten- nisdistrict Leiden, domi nant aanwezig was in het jaarlijkse Masterstoernooi van de Leidse Courant ligt een aantal jaren terug. Pa rallel daaraan ligt eenzelf de periode terug de tijd, dat jeugdspelers uit dit ge deelte van Zuid-Holland nationaal hun woordje meebliezen. Tijd dus voor de vernieuwde commissie geselecteerd jeugdtennis een frisse wind door haar districtsjeugdtrainingen te laten waaien. „Je moet ons als commissie ge selecteerd jeugdtennis in feite zien als een soort zeilschip", geeft Henk Brouwer als ant woord op de vraag, wat de dis- trictsjeugdtraining nu precies is geworden. „De richting, waarin dat schip vaart kun je ons beleidsplan noemen, ter wijl de wind, die de richting bepaalt, bestaat uit twee ele menten. De jeugd, die je bin nen de training kunt halen en de hoeveelheid geld, waar je over kunt beschikken." De beeldspraak van de man, die Hilda van den Haak als voor zitter van de 'Leidse jeugd' op volgde, past wonderwel op de doelstellingen, die ook in wer kelijkheid zijn geformuleerd. „Voordat we doelen wilden aangeven, hebben we onze or ganisatie in kaart gebracht, want daarover wilden we meer duidelijkheid. De taken zijn onderling verdeeld, waar na een doel kon worden aan gegeven. Het district moet de tennissterkte in de breedte vergroten en aandacht geven aan toppers, als die er tenmin ste zijn." Luwte Het jeugddistrict bevond zich, vergeleken met een zeilschip de laatste jaren duidelijk in de luwte. Het bootje dobberde wel, maar verradelijke onder stroming dreef het juist in de verkeerde richting. Stormach tige ontwikkelingen, zoals die rond 'international' Jan Sie- merink, de nationaal indoor jeugdkampioen Kees-Jan Schuilenburg en laatstelijk nog bij de Nederlandse Tennis Kampioenschappen bij Dekker Warmond rond winnares He- leen van den Berg gingen aan de commissie geselecteerd jeugdtennis vrijwel voorbij. Soms was er dat opstekende briesje, als weer één van die weinige krenten in de pap naar een tennisschool vertrok, dan wel door zo'n organisatie werd overgenomen. De dis trictstraining, eens de leveran cier van alle kampioenen, werd een jeugdgebeuren waar vraagtekens bij gezet moesten worden. De bemanning, die na het vij fentwintigjarig bestaan vorig jaar nieuw aantrad merkte het duidelijke lichtsignaal op, dat de aftredende voorzitter Hilda van den Haak bij haar vertrek gaf. Nieuwe plannen werden snel gemaakt en met de reali satie van een trainingsfonds via de najaarsvergadering van het district kon de jeugd weer tegen redelijke tarieven on derricht en begeleiding krij gen. De frisse wind bleef niet onopgemerkt. Tijdens de dis trictsjeugdkampioenschappen werd onder leiding van dis- trictstennisleraar Jackie Rear- don de eerste bijeenkomst voor de clubtrainers gehouden, die over veertien dagen een vervolg krijgt. En de kersverse D-Master Harold van Schie nam na één jaar afwezigheid zijn stekje bij de A-selectie Kwaliteit Het districtstrainingsfonds is in de eerste plaats gebruikt om de kwaliteit van het onder richt te verbeteren. Henk Brouwer: „De trainingen wa ren voor veel ouders een te kostbare zaak geworden, zeker voor hetgeen ervoor geboden Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE Zeven Russische toptafeltennis sers uit Sosnovy Bor, in de buurt van Leninggrad, dat tegenwoordig weer Sint Petersburg heet, kwamen gisteravond aan in Roelof- arendsveen. Zij zijn een week lang de gasten van Tafeltennisvereniging De Treffers. De vermoeide Russen arri veerden gisteravond op het Centraal Station in Amster dam na een twee dagen en nachten durende treinreis. Daar werden ze begroet door een afvaardiging van De Tref fers, die hen snel naar Roelof- arendsveen bracht. Daar zijn ze ondergebracht bij particu lieren en bij Hotel Huis ter De selectie van de Sosnovy Bor Tafeltennisclub zal in de komende dagen een wedstrijd tegen een selectie van Treffers spelen. „Gezien het niveau van de Russische tafeltennis sers, zal de Treffers het onder spit moeten delven", zo ver wacht Treffers-voorzitter Her man Klein. De groep bestaat uit een trainer met zijn echtge note, een 13-jarig vrouwelijk toptalent, twee jongens in de leeftijdscategorie 16 tot 20 jaar en een coach/speler op topni veau. De Russen zijn bij Treffers ge ïntroduceerd door de Neder landse voormalig topspeelster Nellie Visser, die tegenwoor dig in Finland woont. De Fins- Russische grens is, zoals be kend, niet ver van Leninggrad verwijderd. De Russen zullen in di riyef^ mende dagen ook vi schappelijke wedstrijden n len tegen topclubs uit iaar- geest en misschien uit Ac dam. Een bezoek aan de lofarendsveense tafelten briek van Heemskerk staat ook op het program 11 Vanochtend bezochten de n hoe sen de weekmarkt Wetering; vanmiddag zi ze trainen bij De Treffer gastheren zijn van plai morgen Leiden te laten Voor het overige staat he gramma nog niet vast Wel is bekend dat de wei tussen de selectie van 1 fers en Sosnovy Bor m avond 23 september vindt in het Treffersgel' Lucas van Leydenlaan in lofarendsveen. Belangstellenden zijn vac té welkom. Aanvang 20." igen end a andere laar d; tden". '"DEÏ progr it de i heefl Mammoet fusie Rotterdam F atletiekclu Idoor THEO HEESEN LANGE derlanc aan ar ïoefen: brede DEN HAAG - De vote™ ters van de drie Ro aris M damse atletiek verenfvan, c gen, AVR, PAC en 1 onderzoeken momei de mogelijkheid om vereniging op te ricl die zal uitkomen op hoogste niveau. De at! ECHT blijven in de nieuwe in 1 structie lid van hun e portvj vereniging, maar ko daarnaast voor de ni< vereniging uit in com cht g< tieverband Volgens directeur Noordi nteerc van de Rotterdamse top r stichting krijg je zo een b scheiding tussen recreati topsport, wat ook aantrek Kelen, V* 10Or k: ie moi ker wordt voor het aan ken van sponsors, bedrijfsleven is nu niet resseerd in een verenigin r zo'n 1000 leden telt. Ma; er een topsport-verenigii die ook nog eens op het ste niveau opereert, wori ook voor hen interessant' Discuswerper Erik de 1 irgen die zijn lidmaatschap bi' Atletiek heeft opgezegd, genoemd als kandidaat-li de nieuw te vormen moetfusieclub. De eerste; len van de overgang vi Bruin naar Rotterdam er al tijdens de finalei van de atletiekcompetitii n geto| Bruin, toen nog u; voor Haag Atletiek, had. de lijn een uitvoerig ge de""detë met Noordenbos. Na hoogspringer Remco nier is De Bruin de twee n leet, die van Den tiek naar Rotterdam vef jöve Ook speerwerper Jeroen nnen t( der Meer heeft wel oren g de financiële onderste irbeeld van Rotterdam. fair" c oftew ,De r en b prijz< cons feel aan vijf- i K, maa Van Trigt speelde zich vroeg in het seizoen in de kijker door in de landelijke A-toer- nooien een serie overwinnigen te boeken, die hem een stekje rond de zestigste plaats van de Nederlandse ranglijst bezorg de. Lugthart verkoos de B- toernooien van de regio, waar hij zich weer onbetwist de sterkste toonde. Naast de eer van de Master-titel en de daar aan verbonden reis naar het tennis-Mekka Wimbledon staat in de finale ook de aan werd. De aanvulling, die toen nog nodig was, is thans in het pakket opgenomen. Er wordt met acht deelnemers op drie banen getraind, terwijl bij de hoogste groep oud A-speler Henk Burger en de Waddinx- veense BI-speler Dave van Romondt als vaste sparring partner fungeren. Renée Cra- ma en Ronald Klein, die op grond van hun leeftijd (16 jaar) niet langer in de training opgenomen mogen zijn, stel den zich garant voor de spar ring van de B-groep. Daar naast is zeker eens in de drie weken tijd en ruimte gereser veerd voor aandacht voor de individuele technische en tak- tische probleempjes van de deelnemende jeugd." Gert Verhoeff, die binnen de commissie de organisatie van de trainingen in zijn porte feuille heeft, vult verder aan. „Het district heeft met name kwaliteit in huis, omdat het van een minimum toelatings norm uitgaat. Daarbij is er een strikt beleid ten aanzien van het meedoen aan de training. Iedere deelnemer krijgt het zelfde pakket aangeboden en is verplicht dit tenminste ook te volgen. Wel is er ruimte in gebouwd voor eigen ontwik keling. Je kunt dus niet zoals bij een tennisschool je met steeds meer geld inkopen in een hogere groep." Het district blijkt opgebouwd volgens een bepaald systeem. Als mensen uit de commisie wegvallen en de plaats door anderen wordt ingenomen, verandert er feite lijk maar weinig. Het district biedt als enige nog continuïteit en dat is in de hedendaagse tennispraktijk vaak het man co. Poppetjes Het district is volgens Brouwer en Verhoeff de afgelopen pe riode voorwaardescheppend bezig geweest. Om tot resultaat te komen dienden niet alleen de poppetjes van de commissie van een taak en doel te wor den voorzien. De commissie boog zich ook over de persone le bezetting. Districtstennisle- Ingrid Kruit, de C-Master van 1990, was dit jaar door een blessu re wat minder nadrukkelijk in beeld. De Merenwijkse hoopt met het nieuwe districtsjeugdprogramma tot nieuwe successen te ko men. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN jes naar de E-groepen zijn toe gelaten. De namen van de poppetjes, die in de A-selectie zijn opgenomen, zijn tevens bijna alle namen van in Lei den bekende jeugdtennissers. Martijn van den Berg heeft Harold van Schie terug in de groep voor een training, die door hun club, De Merenwijk als belangrijk wordt onder kend. Liefst 45 procent subsi dieert de vereniging, die dank zij trainer Herman van der Capellen tevens de grootste le- verancier voor de A-groep is. Merenwijkse Ingrid Kruit is de derde van het zestal jeugd spelers, dat de groep bevolkt. De C-Master van 1990 wil een nare blessureperiode vergeten en via de frisse trainingen van het district tot nieuwe presta ties komen. Unicummer Mat- thijs van Sterkenburg, Jasper van Ingen van het Alphense TEAN en Judith Verhoeff, die kandidate is voor een plaats in het eerste team van Zee Duin zijn de overige 'gezich ten' van de Leidse districts jeugdtrainingen. raar Jackie Reardon weet ko mend seizoen Pjotr van Dalfs- en naast zich. De A-speler en tennisleraar uit Kampen richt zijn aandacht vooral op de on derbouw, de jeugd van acht tot en met elf jaar, die is opgeno men in de zogenaamde D- en E-groepen. Met Van Dalfsen naast de Engelse coach, die haar internationale ervaring al meer dan tien jaar in Neder land aanbiedt, kan ook de be geleiding van de districtsjeugd naar de landelijke toernooien beter ter hand worden geno men. Het verbeteren van het voor de jeugdtennissers zo be langrijke 'voetenwerk' wordt door Marian van Koesveld verzorgd. Elke dinsdag neemt de Haagse, die aan de Acade mie Lichamelijke Opvoeding is afgestudeerd op muziek en bewegingsleer, de Leidse jeugd mee naar het Noord wijkse strand. Dat de wind niet alleen daar fris waait blijkt uit de grote in teresse van de verenigingen voor de voorspeeldagen, waar vanuit dit jaar 24 jonge talent-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8