oden in Spanje door foutieve bestraling rijs is niet ger verplicht V-station EG weer naar de onderhandelingstafel er rdanië steunt edesplan Baker BUITENLAND te Frisse taal Gijzelaars Libanon voorlopig niet vrij iócGouomit ee uui net de de VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 Koning Husayn van Jordanië, dat voor de oor Palestijnen wordt bewoond, heeft zijn steun be- i het vredesplan van de Amerikaanse minister litenlandse zaken, James Baker. Husayn en Baker de Palestijnen gisteren in Amman op de vredes- r het Midden-Oosten bij te wonen die igton in oktober hoopt te houden. Baker, die deze week al ontmoetingen had met Palestijnen ze\ Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever, hoopte 'sj jlestijnse vertegenwoordigers opnieuw te treffen in i. ictionaris van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie Jamil Hilal zei echter dat Baker niet voldoende PLO-voorwaarden tegemoet is gekomen om de b|nen uit de bezette gebieden aan de conferentie te eelnemen. TNO leidt onderzoek chemische wapens Irak DELFT Ir. M. van Zelm, directeur che misch onderzoek van het Prins Maurits Labo ratorium van TNO in Den Haag, zal de inter nationale VN-missie voor onderzoek naar de chemische bewapening van Irak leiden, zo deelde de onderzoekorganisatie gisteren des gevraagd mee. De onderzoekinstelling nam al eerde^ deel aan een verkennende missie naar de Iraakse activiteiten met betrekking tot chemische wapens. De bedoeling is dat nu de situatie in Irak meer in detail wordt bestu deerd. Het exacte programma van de tweede missie staat nog niet vast. Evenmin is bekend hoeveel mensen aan het onderzoek zullen deelnemen. TNO noemt een aantal van onge veer vijftig man uit verschillende landen. Van hen zullen vier man uit Nederland af komstig zijn. Malaysia overweegt bouw aids-kolonie KUALA LUMPUR De regering van Malaysia gaat de mogelijkheid bestuderen om een kolonie voor aids-patiënten op te zetten, naar het voorbeeld van de in het land bestaande lepra-kolonie. Volgens minister van gezondheid Lee Kim Sai wil de regering mensen die aan aids lijden opsluiten in een „nederzetting" waar artsen voor de medische verzorging klaar staan. Volgens Lee wil Malaysia er alles aan doen om het publiek te beschermen tegen de overbrenging van het HIV-virus. Malaysia denkt er tevens aan de namen van aids- patiënten openbaar te maken en identificatiepasjes in te voeren voor besmette personen. Ook Britse conservatieven schakelen Hollywood in LONDEN Dit jaar verlaten de Britse Conservatie ven zich niet meer op een paar snelle jongens uit de reclamewereld voor het maken van propagandafilms die als wapen in de verkiezingsstrijd zullen worden ingezet. In navolging van Labour hebben ze het hogerop gezocht en een beroemde Hollywood-regis- seur ingeschakeld. Oscar-winnaar John Schlesinger, regisseur van 'Billy Liar', 'Midnight Cowboy' en 'The Marathon Man', mocht zich om te beginnen op het verkopen van John Major storten. Heeft het gehol pen, Schlesinger aantrekken? De film die gisteren aan de pers getoond werd, laat zich als volgt samen vatten: beelden van pasgeboren baby's, van cricket spelers ergens in een dorp, het Britse leven van alle dag. Major aan een bureau die de kiezers vertelt: „Ik wil een samenleving opbouwen die zich lekker voelt." Dit moet Major zijn nieuwe image van „ca ring conservative", zorgzame conservatief, bezorgen. WINKELS ELONA Deze [overleed een Spaan- Etiger aan kanker, icember vorig jaar jj een goede kans op Jng en daartoe werd |het ziekenhuis van fcza bestraald. Een lie die fataal bleek, (gedurende tien da- het apparaat de- zond het een te fraling uit. Daarmee was het doodvonnis van de kankerpatiënt vrijwel getekend. De overledene is al het zes tiende slachtoffer sinds het be stralingsapparaat van het Hos pital Clinico in Zaragoza het begaf. De averij ontstond op 10 december van het vorig jaar en werd pas tien dagen later ontdekt. In die periode wer den 27 personen met het appa raat bestraald. In februari be zweek het eerste slachtoffer aan de gevolgen. De negen die nu nog in leven zijn, wachten machteloos op een dood die vrijwel zeker komen gaat. Het „ernstigste ongeluk uit de medische geschiedenis over de hele wereld", zoals het Spaan se Instituut voor Gezondheids zorg - de eigenaar van het be wuste ziekenhuis - de affaire noemt, is te wijten aan een foutieve reparatie die op 7 de cember werd uitgevoerd. De monteur van General Electric- GCR, dat het veertien jaar oude apparaat had geleverd, veranderde per ongeluk de programmering. Daardoor trad ook niet het alarmsysteem in werking toen het toestel een veel te hoge straling op de li chamen van de patiënten be gon af te vuren. In plaats van zo'n twee centi meter in het lichaam door te dringen, kwamen de elektro nen tot vijftien centimeter diep terecht. De autopsie wees uit dat de zestien slachtoffers zijn overleden aan een ernsti ge aantasting van het rugge- merg. De behandelde kanker patiënten klaagden direkt over de gevolgen van de behande ling. Sommigen verklaarden zelfs de geur van verbrand vlees te hebben geroken. Aan vankelijk deed het ziekenhuis personeel de klachten af door te stellen dat zij te wijten wa ren aan de onwennigheid met de behandeling. Pas toen de klachten van de bijna dertig patiënten aanhielden, werden superieuren van het zieken huis op de hoogte gebracht en werd het apparaat terstond uitgeschakeld. Twee maanden later overleed de eerste behandelde patiënte. De verantwoordelijken in het ziekenhuis wisten toen al waaraan dat te wijten was, al was het defect tot begin janua ri voor de buitenwereld ver borgen gehouden. Inmiddels zijn twaalf personen door de rechtbank in Zaragoza in staat van beschuldiging gesteld, elf personeelsleden van het zie kenhuis en de bewuste onder houdsmonteur. De slachtoffers en hun familieleden, die zich officieel hebben verenigd, wil len ook in de Verenigde Sta ten de directie van General Electric voor de rechter sle pen. Het zal de pijn nauwelijks verzachten, nu familieleden, die dank zij een moderne be handeling van hun borst- of keelkanker leken te kunnen genezen, door een apparaat sneller de dood zijn ingejaagd. bespri Fclni (AN HUET S Parijs is niet een verplichte hal- |et Franse TG V-net. igang van 29 sep- iroblemf neemt de SNCF waar ieuwe verbinding- gebruik tussen de de be ide TGV Sud-est en t voo?'[V Atlantique. De te gefis tussen bijvoor- ek wooLyon en Nantes zal de onafor een uur korter t werd. ie hee tn de vo democ Jacques :r presenteerde gis- Ihet koppelingspro- ia tussen de ver maken Me TG V-banen, hun refoarjjs zaj hiervoor '"stmbfcN rinê van 102 ki- pF rails worden aan- toe gt Kosten: een kleine gulden. Toe- amhge stations in de sturen. ring worden het vliegveld Charles de Gaulle, en de groeikernen Marne-la- Vallée/Eurodisneyland en Massy, ten zuiden van Pa rijs. Hier wordt eind deze maand een ondergronds TG V-station in gebruik wordt genomen. Massy koppelt voortaan de hoge snelheidstreinen tussen Lyon-Marseille en Ren- nes-Nantes-Bordeaux. Een tweede etappe wordt over drie jaar de schakel tussen de TGV Nord (die vanaf 1993 tussen Parijs en Lille zal razen) en de TGV Sud-est. De reistijd tussen Lille en Lyon wordt hiermee terugge bracht van vier naar drie uur. Vanaf 1995 zal de SNCF op dit parcours de nieuwe generatie dubbel- dek-TGV's in gebruik ne men. De derde etappe, verbinding Nord-Atlanti- que, is voor 1996. Olie Kadavers van kamelen, bedekt met een dikke laag olie, in een mijnenveld in Kuwayt. Een onderzoeksteam van de milieuorgani satie Greenpeace wijst op de ernstige schade die de oliebranden aan het ecologisch systeem van Kuwayt toebrengen. Geschat wordt dat zo'n vijftig tot vijfenzeventig procent van de oppervlak te van het land is bedekt met een olielaag. Greenpeace heeft de Kuwaytse autoriteiten verweten te weinig te doen om de rahipza- lige ontwikkeling een halt toe te roepen. door BERT VAN VELZEN DEN HAAG Als de regen met bakken uit de hemel komt vallen zeggen de Engelsen: Het regent katten en honden. Mijn oma placht te zeggen: Het regent oude wijven. Het regent waterkruiken (in Spanje), het regent hooivorken (in Amerika), het regent waterbakken (in Italië) en het regent prikstokken, schapekoppen of scheermessen in Friesland. Ik ontleen deze kennis aan een onlangs verschenen Prismaboekje getiteld 'Spreekwijzer Internationaal', waarin Riemer Reinsma zegswijzen uit verscheidene talen met elkaar vergelijkt. Het wordt daardoor mogelijk na te gaan hoe verschillend Nederlanders, Duitsers, Britten, Fransen, Spanjaarden, Italianen en Russen over uiteenlopende zaken denken. Vaak biedt het een mogelijkheid om onze eigen taal te verrijken. Want niemand die weet dat het scheermessen kan regenen zal zijn tanden stuk bijten op de oude, versleten pijpestelen. Met de pijpestelen zullen wellicht wel het Italiaans en het Russisch aan expressiviteit kunnen winnen. In het verleden placht ik Nederlandse zegswijzen uit te zaaien in de Verenigde Staten, waar onze uitdrukking 'Je kunt geen veren plukken van een kikker' (One can't pluck feathers from a frog) heel wat plezieriger over komt dan 'Je kunt geen bloed knijpen uit een knolraap' (One can't squeeze blood from a turnip'. Dankzij de 'Spreekwijzer Internationaal' kan dit veredelingswerk breder worden opgezet. Ofschoon het niet de eerste bedoeling van Reinsma is, stel ik voor versleten en tot op het bot afgekloven idiomatische vormen in onze taal door buitenlandse te vervangen. Laat het maar katten en honden regenen en als u met iemand een appeltje te schillen heeft, dan kunt u op z'n Vlaams een eitje met hem gaan pellen. Op brede terreinen zullen de verfrissingspogingen tot verrassende resultaten leiden, maar 'Spreekwijzer Internationaal' faalt in dat opzicht op enkele gebieden waar vuig vooroordeel zich met de taal heeft verweven. Men denke hierbij met name aan vrouwen en aan roodharigen. Het blijkt dat vrouwen een formidabele kracht hebben en dat mannen voor vrouwen ten zeerste op hun hoede dienen te zijn. 'Een onderrok trekt twee paarden zegt een oud Nederlands spreekwoord. De Duitse versie is iets complimenteuzer: 'der Finger einer Frau zieht stdrker als zwei Ochsen'. Het is opmerkelijk dat in vrijwel alle talen de invloed van de vrouw wordt uitgedrukt in trekkracht. Zelfs de trekkracht van vrouwenhaar is internationaal befaamd. In Italië trekt een vrouwenhaar meer dan honderd paar ossen. Tot zover gaat het nog wel, maar er is ook een blok idioom over vermeende vrouwelijke valsheid, dat voor de opluistering van de taal niet geschikt is. Zegswijzen als Wees altijd schouw voor het achterste van een ezel en het voorste van een vrouw' zullen gedoemd zijn te verdwijnen. In Frankrijk heeft deze zegswijze een bredere boeg: 'Pas op voor de voorkant van een vrouw, het achterste van een ezel en voor alle kanten van een monnik'. Als verderfelijke factor worden vrouwen in vele talen vaak samen genoemd met drank en geld. Een Italiaanse zegswijze beklaagt zich over de drie d's van duivel, drank en dames. Ook voor roodharigen pakt het internationale idioom niet positief uit. De Engelsen zijn het felst tegen roodharige mensen gekant, maar er is geen enkele taal waarin er iets aardigs over hen wordt gezegd. Zelfs de Russen doen er lelijk over: 'Rossig of rood, de persoon is verraderlijk' zegt men daar knorrig. Ze hebben flink wetenschappelijk onderzoek gedaan om de onbetrouwbaarheid der roodharigen te onderbouwen en melden met een zekere vroomheid dat zich in het bestand der heiligen geen enkele roodharige bevindt. Russen drinken als een binnenzool en soms ook wel als een paraplu. MINISTERS VINDEN ZENDEN VREDESMACHT JOEGOSLAVIË VOORBARIG zijn hun van den Broek (buitenlandse zaken) laat EG-bemiddelaar Lord Carrington een krant zien regeerstèen artikel over Joegoslavië staat. tgerangee de Coml de regio's DEN HAAG Van het vele spoedoverleg dat de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen over de Joe goslavische crisis hebben ge voerd, was dat van gisteren in Den Haag zonder twijfel het warrigste. De EG heeft de strijdende par tijen in Joegoslavië tot dusver niet kunnen scheiden. De tweehonderd waarnemers die ginds aan het werk zijn gezet, moeten machteloos toezien hoe de strijd voortgaat. Er komt geen vredesmacht, maar de West-Europese Unie (WEU) mag nu een onderzoekje gaan doen naar hoe het verder moet met de bescherming van die waarnemers. Uiteindelijk be slissen de EG-ministers wat ze op dat punt zullen onderne men. En wat er ook gebeurt, het groepje soldaten kan pas bescherming bieden als er ten minste een echt staakt-het-vu- ren komt en als alle betrokken partijen, dus ook de Serviërs, ermee instemmen. Waar die bescherming nog voor nodig is als het staakt-het-vuren wer kelijk in acht wordt genomen, werd er gisteren in Den Haag niet bijgezegd. En dan te be denken dat Willem van Eeke- len - de secretaris-generaal van de WEU - al manhaftig had gesproken over het naar de Joegoslavische brandhaar den sturen van om en nabij de 30.000 soldaten. De EG-ministers zijn gisteren in feite tot het besef gekomen dat ze het Joegoslavische con flict alleen met diplomatieke middelen en niet met geüni formeerde stoerdoenerij kun nen oplossen. Ze hebben zich wellicht gerea liseerd dat het plan voor een vredesmacht ondoordacht was en niet kon steunen op de in stemming van alle EG-landen. Misschien hebben de ministers zelfs begrepen dat ze zich min of meer afhankelijk maakten van de strijdende partijen in Joegoslavië, omdat die tenslot te met het sturen van de vre desmacht moesten instemmen. Het was wellicht daarom dat minister Van den Broek zich haastte op te merken: „Het is te vroeg om te zeggen dat het (door Lord Carrington geslo ten) Igalo-verdrag (dat voor de vierde keer in een staakt-het- vuren voorziet) geen kans van slagen heeft". Daar houdt de EG het nu maar even op. „We willen al leen maar iets toevoegen aan onze vredespogingen", zei Van den Broek die, na zijn korte vrijage met het idee van een vredesmacht, duidelijk te ken nen gaf dat de Joegoslavische crisis slechts aan de onderhan delingstafel kan worden opge lost. Uiteindelijk hoopt de EG dat de Joegoslaven zelf hun con flict zullen oplossen. Als die daartoe bereid zijn, kan de Ge meenschap pas een echte rol gaan spelen. Dan krijgen de waarnemers betekenis. Dan kunnen er wat militairen en mogelijk nog meer waarne mers naar de zwijgende fron ten worden gestuurd, waarna kan worden gesproken van wat de ministers gisteren plot seling „een versterkte missie van toezicht" noemden. En dan kan een door de EG bege leide afkoelingsperiode plaats vinden die een echte schik king van het conflict mogelijk moet maken. De EG-ministers hebben giste ren moeten vaststellen dat hun vredespogingen uiteindelijk geheel afhankelijk zijn van de bereidheid van vooral de Kroaten en de Serviërs hun gezonde verstand te gebrui ken. Maar als die die laatsten elkaar naar het leven blijven staan, dan kan de de Europese Gemeenschap niet veel meer doen dan machteloos-toezien. Over het lot van de Nederlan der Erwin van der Mast uit Utrecht, die in Joegoslavië zou zijn omgekomen, was volgens Buitenlandse Zaken vanoch tend nog steeds niets met ze kerheid te zeggen. Het politie onderzoek gaat nog steeds door. Van der Mast zou zijn gevonden in het uniform van de Kroatische Nationale Gar de, hetgeen doet vermoeden dat hij aan Kroatische zijde heeft meegevochten. Ook zou zijn gevonden dagboek aanwij zingen in die richting geven. Een Franse journalist is ge dood toen hij met zijn auto op een landmijn reed nabij de Kroatische hoofdstad Zagreb. Een technicus van de Zwitser se radio raakte hierbij gewond. schijnbe ''MONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA - Van Riebeeck overlaadt Kokosoa met geschenken, 2ir goedkope sieraden, maar de hoofdman is er bijzonder janomen. Over de prijs van het vee wordt niet lang onder en om de inboorlingen nog gunstiger te stemmen richt leeck een groot feest aan. Bij het eentonige ritme van de tam-tam en een wijsje van de Hollandse vedelaar Riebeeck zelfs de horlepiep en de inboorlingen heb- plezier als de Hollanders, die wel van zo'n verzetje houden. Het feest duurt tot diep in de nacht, maar dan hoort Van Riebeeck opeens verschrikte uitroepen van de Hottentotten. Wat is er gebeurd? De mannen wijzen verschrikt naar de hemel. Daar is een „staartster" verschenen en dat betekent oorlog, leggen zij uit. De zwarte mannen bedekken hun ogen en laten zich op de grond vallen, terwijl Kokosoa bezwerend zijn handen ten hemel strekt. Tyfoon Een zakenman en -vrouw in To kyo houden on danks de keihar de wind hun pa raplu op ter be scherming tegen de hevige regen val in de stad. De tropische storm Luke veroorzaak te gisteren in de omgeving van Tokyo overstro mingen en grondverschui vingen, waarbij minstens zeven mensen om het leven kwamen. In de provincie Sai- tama ten noor den van Tokyo moesten duizen den mensen uit bedreigde gebie den worden gee- vacueerd. BAYRUT De pro-Iraanse Organisatie van de Revolutio naire Rechtvaardigheid zal geen van beide westerse gijze laars die ze vasthoudt vrijla ten, zolang Israël niet twintig Arabische gevangenen laat gaan Dat heeft de beweging giste ren bekendgemaakt in een communiqué dat werd verge zeld van een foto van de Ame rikaanse gijzelaar Joseph Ci- cippio. De Organisatie voor Revolutionaire Rechtvaardig heid houdt in Libanon behalve Cicipio ook de Britse gijzelaar Jack Mann gevangen. De organisatie zegt dat met Is raël overeen was gekomen 80 Arabieren vrij te laten. Israël liet er vorige week 51 gaan. Ook werden de stoffelijke res ten van negen pro-Iraanse guerrillastrijders vrijgegeven, als deel van een door de VN tot stand gekomen ruil. De pro-Iraanse organisatie stelt nu „geen stap meer te zetten totdat de Verenigde Naties in beweging komen en de ver antwoordelijkheden nemen die ze hebben, omdat ze toe zicht hielden op de onderhan delingen". Een regeringsfunc tionaris in Jeruzalem zei in een reactie dat Israël eerst meer concrete informatie wil over vijf militairen die nog in Libanon worden vermist, voordat meer Arabische ge vangenen worden vrijgelaten. De vrijlating van de 51 gevan genen en de overdracht van negen lijken van Hezbollah- strijders is volgens de functio naris het laatste gebaar dat Is raël voorlopig maakte.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5