Legaliseer illegale naai-ateliers India zit nog vast aan oude Sovjet-ideeën ftzidae Goutcmt BINNENLAND BUITENLAND Am Sovjetunie vraagt EG 14 miljard dollar Kaping loopt met sisser L rd Tweede Kamer komt zelf met wetsvoorstel voor accountants Nieuwe Sovjet-presidente ook dictatoriale leiders li R'damse politie rolt bende overvallers op VRIJDAG 20 SEPTEMBER 19! Geen extra geld voor politie-assistenten DEN HAAG Het kabinet wil meer toe zichthoudende politiemensen op straat. Daarvoor wordt de functie van politie-as- sistent landelijk geregeld. Het kabinet stelt er echter geen extra geld voor be schikbaar. De gemeenten moeten zelf voor de kosten opdraaien, zo blijkt uit een notitie aan de Tweede Kamer van de mi nisters Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie). De politie-assis- tent, door de ministers omgedoopt tot poli- tie-surveillant, is een kort opgeleide en la ger betaalde politiefunctionaris, vooral be last met toezichthoudende taken. In de ge meenten Helmond en Rotterdam zijn op experimentele basis al dergelijke functio narissen aangesteld. BRUSSEL De Sovjetunie heeft de Europese Ge meenschap gevraagd over de brug te komen met de helft van het bedrag van 14,7 miljard dollar (ruim 27,5 miljard gulden) dat het land aan voedselhulp denkt no dig te hebben. Joeri Loezjkov, vice-voorzitter van het Economisch Comité, dat fungeert als interimregering, heeft tegen de Europese Commissie gezegd dat de hulp in de vorm van leningen en subsidies nodig is doordat de voedselproduktie dit jaar met 10 tot 30 procent is gedaald. De EG is van plan om binnen een of twee we ken een onderzoekscommissie naar de Sovjetunie te sturen, om uit te vinden of de voedselcrisis inderdaad zo ernstig is. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, schatte vorige week in een toespraak het bedrag dat de Sovjetunie onmiddellijk aan voedsel hulp nodig heeft op ongeveer 2 miljard dollar. Noodlanding Bemanningsleden van een Boeing 747 in van de Amerikaanse vlieg tuigmaatschappij Nort hwest Airlines zijn inge smeerd met een vuur- afstotend schuim, als zij het vliegtuig verlaten nadat een van de moto ren in brand was gevlo gen. Het toestel maakte een gisteren noodlan ding op een vliegveld in Japan. Dertig van de 315 passagiers raakten gewond, van wie twee ernstig, toen paniek uit brak op het moment dat de vlammen door het raam zichtbaar werden. FOTO: AFP ROME Niet langer dan drie uur heeft gistermiddag de geduurd van een Italiaanse DC-9 op weg van Rome naar Een half uur na het opstijgen van het toestel van de Ita luchtvaartmaatschappij Alitalia, dat 130 passagiers en zei manningsleden aan boord had, nam een man, die later is tificeerd als de Tunesiër Adi Bouchna, een stewardess ii ling. Hij dreigde een bom tot ontploffing te brengen, ma nc teraf bleek de man volledig ongewapend te zijn. De Ti dwong de gezagvoerder koers te zetten naar Algiers, r keersleiders aldaar weigerden een landing. Er werd 1 toch maar naar Tunis te gaan, waar het toestel twee uui de stad cirkelde, terwijl de kaper onderhandelde met de teiten. Kort voor zessen gaf de kaper zich overgaf aan de Hij gaf geen reden op. iN oor Pa ■fean he itenla ;ntie ïgton deze Gazasi jlestiji iction Jami! PLO ONDERZOEKER BEPLEIT VERPLICHT AANTAL ALLOCHTONE WERKNEMERS DEN HAAG Illegale bedrijven waarin veel Ne derlanders van buiten landse afkomst werken moeten gelegaliseerd wor den. Zo zouden bijvoor beeld de verboden naai ateliers in de Randstad met ondersteuning moeten veranderen in le gale rendabele bedrijfjes. Daarnaast moet gekeken wor den naar de mogelijkheid om bedrijven en instellingen te verplichten een bepaald aantal allochtonen aan te nemen. De suggesties doet dr. J. Veenman van de Erasmus Universiteit te AYD bekeurt record aantal hardrijders DRIEBERGEN De Algeme ne Verkeersdienst (AVD) heeft een record aantal proces sen-verbaal uitgedeeld aan hardrijders. Over de eerste ze ven maanden van dit jaar wer den 164.000 automobilisten be keurd voor het overschrijden van de maximum snelheid. Daarvan werden er 45.000 meteen aangehouden op de vluchtstrook. Een stijging van tien procent in vergelijking met vorig jaar. Het ministerie van justitie heeft de dienst verplicht jaarlijks 300.000 be keuringen uit uit te schrijven. Daarvan moet tenminste der tig procent meteen worden aangehouden. Het lijkt erop dat de dienst deze streefcijfers gemakkelijk haalt. De AVD meldt verder enigszins ver heugd dat de gemiddelde snel heid op de autosnelwegen da lende is. Rotterdam in een studie voor de Organisatie Strategisch Ar beidsmarktonderzoek onder verantwoordelijkheid van ver schillende ministeries. Veen- man concludeert dat allochto nen in Nederland minstens zo actief zijn bij het zoeken naar werk als andere Nederlanders. Volgens de Rotterdamse on derzoeker wordt het hoge per centage werklozen (ongeveer dertig procent) onder de al lochtonen in het algemeen niet bepaald door het gebrek aan arbeidsmotivatie en evenmin vormt de gebrekkige opleiding een probleem. Veenman wijt de oorzaak van die hoge werkloosheid voor het grootste deel aan stelsel matige achterstelling door per soneelsfunctionarissen bij solli citaties. Bijna twee derde deel van de geënquêteerde perso neelsfunctionarissen spreekt openlijk uit alle of bepaalde minderheden niet op te roepen voor een gesprek. In het on derzoeksrapport wordt gecon stateerd dat hierdoor met name onder de ruim 100.000 Molukkers en Antillianen een grote demotivatie is ontstaan bij het zoeken naar werk. Het blijkt dat bijvoorbeeld Antil lianen in opleiding nauwelijks onderdoen voor autochtone Nederlanders. Werkgevers ge ven de voorkeur aan arbeids krachten uit Joegoslavië, Po len en het voormalige Oost- Duitsland. De Marokkanen hebben de grootste problemen op de ar beidsmarkt. Het opleidingsni veau is dan ook in verhouding met de andere minderheden bijzonder slecht. Meer dan de helft van de 140.000 Neder landse Marokkanen heeft geen diploma. Bij de 177.000 Turken ligt dat op vijftien procent en bij de grootste etnische min derheid in Nederland, de 209.000 Surinamers, is vijf pro cent zonder diploma. De flinke scholingsachterstand zorgt maar ten dele voor de achterstand van de etnische minderheden in Nederland. Veenman ziet het grootste pro bleem bij de personeelsfunctio narissen in het bedrijfsleven. De cultuurgebonden uitingen om interesse en arbeidsmoti vatie te tonen worden volko men verkeerd begrepen. Het gaat dan vaak om vergaande vormen van beleefdheid en ogenschijnlijke passiviteit. Veenman zegt in zijn rapport 'Allochtonen op de arbeids markt: van onderzoek naar be leid', dat door de overheid veel meer gedaan moet worden aan sollicitatietrainingen. Hij is geen voorstander van het creëren van nieuwe banen bij de overheid voor dergelijke groepen, omdat dan vaak voor inhoudsloze banen wordt ge zorgd. Ook loonkostensubisi- des vormen geen oplossing, meent Veenman. Hij ziet wel mogelijkheden voor bepaalde dwangmaatre gelen. Veenmari heeft welis waar kennisgenomen van de bezwaren die tegen een be paalde quotering (minimum aantal allochtonen) wordt ge uit, maar hij vindt dat beke ken moet worden onder welke omstandigheden quotering wél mogelijk is. Rouwende mensen in het zwarte woonoord Soweto in Johannesburg dragen het lichaampje van een baby die onlangs werd gedood in gevechten tussen verschillende zwarte groeperingen. Duizenden aanhangers van het Afrikaans Nationaal Congres, onder wie Winnie Mandela, woonden gisteren een massabegrafenis bij waar tien slachtoffers van de onlusten werden begraven. FOTO: AP NEW DELHI Eigenlijk zijn het altijd dezelfde be daarde mannen. Ze ko men nu bijna dagelijks bij een in zaaltjes in vijfster renhotels in New Delhi, om een boom op te zetten over de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Aan het lunchbuffet wordt dan steevast gekeuveld over de vraag die deze intellec tuelen het meest schijnt bezig te houden: waarom zwijgt de Indiase politiek. Politici mijden deze seminars over de Sovjetunie, want naar goed Indiaas gebruik zijn re geerders en oppositie zeer ver diept in het oudste spel van India, het pootje lichten om de macht. „Ondertussen heeft de Indiase regering nog geen ori gineel antwoord op de ontwik kelingen in de Sovjetunie", bromt commentator en voor aanstaand politicoloog Sen Gupta, die op dit moment een veelgevraagd spreker is. India heeft met de nieuwe economische orde na 45 jaar het socialistische model uit het raam gegooid, maar minister van buitenlandse zaken Solan- ki blijft roepen dat India en de Sovjetunie oude vrienden zijn, en dat alles gewoon blijft zoals het was. Op de seminars wordt heel vriendelijk gezegd, dat de eerste gezant van India ten minste de kluts kwijt is, door de snelle ontwikkelingen in het land waarvan de stamva der van de Indiase politiek, Jawaharlal Nehru, de Indiase staatsordening min of meer af keek. Weliswaar is India nooit een communistisch land ge weest, maar het zwoer wel bij socialistische ordeningen. Nu dat verleden tijd is, verzaakt India, op een essentieel ter rein, de public relations van dergelijke nieuwe ideeën. Mi nister Solanki en zijn staatsse cretaris Faleiro gebruiken nog steeds spiekbriefjes, geschre ven door ambtenaren die al tien jaar lang in hun pluche kantoren de redevoeringen van vorig jaar kopiëren. India heeft een nieuwe politiek, maar verkoopt oude koek, roe pen intellectuelen in de hoofd stad New Delhi. Wat moet India nou bijvoor beeld met Afghanistan? Met een reactie op het nieuws, eind vorige week, dat Moskou en Washington de wapenleveran ties aan de strijdende partijen gaan staken, werd even ge wacht tot de Afghaanse presi dent Najibullah er zijn zegen aan gaf. Pas toen verklaarde Buitenlandse Zaken in New Delhi dat dat nog niet zo'n gek idee was. De besnorde, tot moslim bekeerde Najibullah is een dikke vriend van de In- DEN HAAG Acht kamerleden van evenzovele frac ties hebben gisteren bij voorzitter Deetman een initia tief-wetsvoorstel ingediend dat voldoet aan de eis van de Europese Gemeenschap om de accountants in de twaalf lidstaten op hetzelfde niveau van vakbekwaam heid te brengen. Zij hebben dat gedaan omdat minister Andriessen van economi sche zaken heeft verzuimd de door de EG verstrekte opdracht zelf tijdig uit te voeren. De Nederlandse accountantswetten had den uiterlijk op 1 januari 1990 aangepast moeten zijn aan de nieuwe Europese situatie. De minister wil het nu op een andere manier regelen dan de Tweede Kamer. Hij gaat uit van één accountantswet voor de ac countants-administratieconsulenten (aa's) en de registeraccoun tants (ra's). De minister vindt dat de aa's, die minder opleiding hebben dan de ra's, zich moeten bijscholen om op het niveau van de ra's te komen. De Kamer vindt dat niet nodig en houdt vast aan twee accoun tantswetten. De aa's hebben een opleiding op hbo-niveau en werken voor de kleinere bedrijven en voor de boeren. De ra's werken vooral voor de grote ondernemingen. Voor de Kamer is het voldoende als de aa s een aanvullende cursus volgen. Het is de eerste keer dat alle partijen in de Tweede Kamer (met uitzondering van de Centrum-Democraten) gezamenlijk een voorstel voor een wet indienen. De Kamer heeft het recht om zelf wetten te maken als een minister te langzaam werkt. Indonesia-Nu AMSTERDAM In het Tropeninstituut in Am sterdam wordt vanaf van daag tot en met zondag 22 september een groot Indo- nesië-festival gehouden. De manifestatie heet In donesia-Nu omdat vooral actuele ontwikkelingen in de cultuur aandacht krij gen. Speciaal voor de manifestatie zijn meer dan vijfenveertig ar tiesten uit het land overgevlo gen. Iedere dag is er een uitge breid programma met muziek- en dansoptredens, theatervoor stellingen, lezingen, films," workshops, dans en muziek, li teraire voordrachten en ande re activiteiten. Verspreid door het gebouw is er voortdurend een sfeervolle pasar en infor matiemarkt met restaurants, toko's, ijsverkoop, vers fruit, modeshows enzovoort. De Jugala-groep uit Bandung, die beroemd is geworden door zijn leidende rol in de ontwik keling van de Jaipongan, is een van de dansgroepen. De Jaipongan is sinds de jaren ze ventig een heel populaire mo derne dans die gebaseerd is op oude Westjavaanse tradities. .Voor- en tegenstanders van de omstreden politieke situatie in hun republiek in Tiblisi. president Gamsachoerdia bespre FOpI diërs, net als alle oude vrien den van Moskou. Wat het ministerie kennelijk ontgaat, is de consequentie van deze nieuwe situatie in Afgha nistan. Amerikaanse waarne mers in New Delhi en Islama bad, de Pakistaanse hoofdstad, hebben al geopperd dat Naji bullah zich tot New Delhi kan gaan wenden. Als de wapenle veranties uit Moskou stoppen, dan zou de droom van de Indiase minister van Defensie, Sharad Parwar, wel eens heel snel werkelijkheid kunnen worden. In het licht van het verlangen de exporten op te vijzelen, verkondigde Parwar al dat „India de internationale wapenmarkt op moet, niet als koper maar als verkoper". MOSKOU De president van Georgië arresteert le den van de oppositie. In Letland begint de jacht op voormalige partijchefs. In de Azerbajdzjaanse regio Nachitsjevan kapen extre misten een trein uit pro test tegen de verkiezing van Moetalinov als presi dent (hij was de enige kandidaat). Polen in Litouwen protesteren tegen discriminatie. Russen en Turken in Moldova blokkeren een spoorweg, omdat hun lei ders in het gevang zitten. De Russische president Jeltsin zet zijn parlement voor een deel buitenspel door wetgevende bevoegdheden toe te kennen aan zijn ministerraad. Kortom: hoe democratisch is de Sovjet unie, precies een maand na de mislukte staatsgreep? Deze vraag kwelt commenta toren in de Sovjet-pers, die sinds de bolsjevistische staats greep van 1917 nog nooit zo vrij is geweest. De Izvestia stelt, bij monde van commen tator Ploetnik, dat ondanks de overwinning op het 'socialis me' - de aanhalingstekens zijn van de Sovjetkrant - op veel plaatsen van het land nog 'oude structuren' aan de macht zijn. Toch treft ook de nieuwe machthebbers blaam. Ploetnik geeft toe dat hun eerste maat regelen vaak doortastend en moedig waren, maar soms ook overhaast en ondoordacht. Zo'n weinig verziende daad beging onlangs de hervor mingsgezinde Moskouse bur gemeester Popov, die met zul ke wurgende regels voor het zakenleven kwam, dat onder nemers besloten Moskou tot ondernemersvijandig gebied te verklaren. Dezelfde Popov ging doodleuk voorbij aan de keus van de ge meenteraad voor de post van hoofdcommissaris van politie in Moskou en benoemde zijn eigen man. Grootvorst „ITet is tekenend dat de lei- di ig van de zegevierende 'de in cratische meerderheid' in handen van Boris Jeltsin was", verklaart Ploetnik in de Izves tia. Hij roemt de man die ooit door de partijbureaucratie aan de kant werd gezet, maar zich niet wenste te storen aan de regels dat je je tegen een par- tijvonnis niet verzet. Toch is de Russische president tegelijkertijd onderwerp van felle kritiek uit het democrati sche kamp, omdat hij te veel macht naar zich toe zou trek ken. Zo heeft hij de 'Staats raad van de Russische Federa tie' ingesteld, die boven de mi nisterraad staat en wordt ge vormd door staatsraden, ofwel functionarissen die het laatste woord hebben over economie, buitenlandse zaken, etnische verhoudingen, defensie en an dere belangrijke zaken. Bovendien heeft hij op ver schillende plaatsen in Rusland, dat ook zonder de overige Sov jet-republieken het grootste land ter wereld is, persoonlijke vertegenwoordigers aangesteld die doen denken aan de gou verneurs van de vroegere tsaar. Critici maken dan ook dankbaar gebruik van Jeltsins recente verheffing in de adel stand om de spot met hem te drijven. Vorige week bood Aleksej Broemel, de regent van de verbannen Russische monarchie, aan Jeltsin tot grootvorst te benoemen, omdat deze de communisten had ver dreven en daarmee de weg zou hebben vrij gemaakt voor een nieuwe keizer. De Russische president heeft niet gerea geerd, maar ligt nu wel met hartklachten in bed. Hervormers uit eigen kring zijn de witte reus uit de Oeral te hulp geschoten. Zij voeren aan dat de wortels van het conservatisme diep zitten en er zonder krachtig optreden geen radicale hervormingen mogelijk zijn. Ook wijzen zij op het falen van Gorbatsjov, die onvoldoende greep op zijn eigen ploeg had om een staats greep te voorkomen. Je kunt niet in een keer over schakelen van een totalitair systeem op een volledige de mocratie, aldus Jeltsins per soonlijke assistent Stankevitsj, die eraan toevoegde dat in woelige tijden een sterke uit voerende macht vereist is. Die woelige tijden bestaan onder meer uit de dreiging van hon gersnood in de komende win ter en het onverminderde ge vaar van verdere desintegratie van de Sovjetunie. Etnische lappendeken Ook elders in het voormalige Sovjet-rijk heersen grote pro blemen die je niet een-twee drie kunt oplossen met behulp van bestuursmethoden die normaal zijn in een westerse democratie. Hoe groot de problem blijkt in Letland, waar spronkelijke bewonen 52 procent van de be uitmaken. De Letse pi Gorbunovs stelt voor dereen stemrecht te gf in zijn republiek woo het moment dat de onalor lijkheid een feit werd. dicale oppositie hee broertje dood aan de vo ge Russische bezetter er zich met hand en tan een dergelijke democ maatregel. ide 1 •V Lyor iirec er pi het a t\ ide Kos iljari De Litouwers maken procent uit van hun re] parG maar kennen ook een z. probleem. De strubblve hier heeft de Poolse pi Walesa er zelfs toe g een nogal onbeleefd! naar zijn Litouwse amlw Landsbergis te sturen. P In zuidoostelijke wordt de etnische la ken steeds bonter en n< problemen navenant to Roemeense Sovjet-re Moldova hebben de R en Turkse minderhede - wegen geblokkeerd. Zi ren deel uit te maken onafhankelijk Moldova In Georgië neemt de toe tegen de dictatorialp, dent Gamsachoerdia, der het Brezjnev-regi als dissident in de maar er geen enkele mee heeft nu zelf polit genstanders te arresttl het naburige Azer| heeft president zich bijna in ouderweB jet-stijl met meer danf cent van de stemmen t dent laten kiezen. Nachitsjevan deed/nil maar de leider daar isr Aliëv, ooit een beschel van wijlen Sovjet-leida nev en dus beslist craat. In de provincie zijn apparattsjiki met hun vari mocratische regeerstr lang niet uitgerange! opheffing van de Comi sche Partij in de regio' maar een schijnbf want op sleutelpostel dezelfde figuren als v( De democraten hebben geen ongelijk zeggen dat het te vroef de totale democratie, komt dat de nieuwe indien bereid af en tanden te laten zien, c nen rekenen op mee bij de Sovjet-bevolk hoort het, want zo vroeger ook. Oh ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft door de aanhou ding van 21 mannen twintig overvallen opgelost. Ze hebben de laatste twee jaar overvallen gepleegd op onder meer banken, ca- fé's en benzinestations in vooral Rotterdam, maar ook in Helle- voetsluis, Spijkenisse, Vlaardingen en Tilburg. De bende ging daarbij grof geweld niet uit de weg. De overvallers, in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, komen uit de Maasstad, Spijkenisse en Helle- voetsluis. Enkele mannen waren ook betrokken bij de handel in cocaïne. Door de aanhoudingen zijn ook twee berovingen van Rotterdamse taxichauffeurs opgelost. De buit, voornamelijk geld, ging op aan vrouwen, drank en drugs. Witteveen: 'Ve< 'ij wao'ers fraudei J schuldigt een groot de wao'ers van frau denk dat een bewijs is dat het totale aantal groot is. Dat kunnen maal zieke mensen de VVD'er vanochten radioprogramma 'De Iers'. Witteveen ha voorbeeld aan van eei die ernstige rugpijn vo de en zich daarop lie Bnomi en oi leeck

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4