Lamer heeft haast iet nieuw paspoort Meer compensatie bij hoger lesgeld chterban gunt PvdA jordeel van twijfel Aardgas en benzine worden nog duurder blft van Nederlanders or vrijwilligersleger Rotterdamse bankdirecteur verdacht van oplichting Professor Buck eist bij rechter rehabilitatie Ir "laaSoutantBINNENLAND VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Aardgas en gelode benzine worden per 1 januari 1992 twee cent duurder door verho ging van de milieubelas ting op brandstoffen, de zogeheten brandstofhef fing. Voor ongelode benzi ne geldt een verhoging van 0,2 cent per liter. Die selolie blijft gelijk en lpg wordt met een nog ombe kend bedrag verhoogd. Deze verhoging staat ge heel los van de accijnsver hogingen ('kwartje van Kok') op brandstoffen. Een en ander blijkt uit een nieuwe wijziging van de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne (Wabm). Minister Al ders van VROM heeft deze wijziging ter advies voorgelegd aan de Raad van State. De verhoging is een direct ge volg van het streven van de regering alle kosten voor het milieubeheer via een 'brand stofheffing' terug te krijgen. De opbrengst voor 1992 wordt geschat op anderhalf miljard gulden. De komende jaren moet dat bedrag stijgen tot 2,2 miljard gulden in 1995. Dat be tekent dat deze heffing ook de komende jaren zal zorgen voor hogere brandstofprijzen. De verhogingen worden in eerste instantie in rekening gebracht bij de oliemaatschap pijen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van mi lieu is het zo goed als zeker dat de heffing wordt doorbere kend aan de consument. Onlangs werd bekend dat een aantal grote multinationals (Shell, Akzo, KNP enz) bij de overheid protest heeft aange tekend tegen het almaar hoger •worden van de brandstofhef fingen. De mogelijkheid om zelf in het milieu te investeren zou door de zwaardere lasten steeds moeilijker worden. De bezwaren van de zeven be drijven worden nog aange wakkerd door het op Prinsjes dag bekendgemaakte plan naast de brandstofheffing ook een zogenoemde „regulerende energieheffing" in te voeren, die tot doel heeft te komen tot vergaande energiebesparing. Een commissie onder leiding van de Rotterdamse econoom prof. Wolfson onderzoekt mo menteel de voors en tegens van een energieheffing voor zowel klein- als grootverbrui- geschi c zich et alle he !HT De helft van de bevolking geeft de voorkeur aan ijwilligersleger in Nederland boven het handhaven van istplicht. Van de dienstplichtigen is 62 procent voor een ligersleger en van de jongeren tussen 18 en 24 jaar 57 pro- ivoering van een algemene dienstplicht voor jongens en vindt zo'n 65 procent een goed idee. Dit blijkt uit een van het NIPO onder ruim tweeduizend Nederlanders, mei gehouden onderzoek is uitgevoerd in opdracht van jarige VVDM en de Stichting Maatschappij en Krijgs- De uitkomsten zijn vandaag bekend gemaakt in Rotter- ,/de conferentie „Dienstplicht: zin, tegenzin en toekomst". h< enquete blijkt dat nog geen veertig procent van de dienst- 1 ;en het leuk vindt om met wapens om te gaan en zegt in een betere conditie te hebben gekregen. Vriendschap en volop te beleven, maar verveling en drankmisbruik sco- ven hoog. ROTTERDAM Een grote bank in Rotterdam is voor 750.000 gulden opgelicht. Een eigen fili aal-directeur, een 52-jarige Schiedammer, zou samen met een 25-jarige tussenpersoon uit Den Haag en een 31-jarige boekhouder uit Rotter dam hebben gerommeld met het afsluiten van persoonlijke leningen. De kredieten waren via de Hagenaar aange vraagd door mensen, die eigenlijk niet krediet waardig waren. Doordat de verdachten met persoonlijke bescheiden rommelden, werd door de bank toch een lening verstrekt. De zaak kwam aan het licht doordat de interne accountantsdienst van de bank twijfelde aan de filiaal-registratie van vijftig persoonlijke lenin gen. Het was de dienst opgevallen dat de kre dieten waren afgesloten door niet-rekeninghou- ders van de bank en dat de leningen niet wer den afgelost. De bank deed ip juni dit jaar aan gifte van oplichting en valsheid in geschrifte, waarna de Rotterdamse politie een onderzoek instelde. De politie ontdekte dat een bemidde laar uit Den Haag leningen verzorgde voor klanten. Deze tussenpersoon bleek een bekende van de bankdirecteur, die van de Hagenaar alle benodigde bescheiden voor het afsluiten van een lening in handen kreeg. Uit het politie-on- derzoek bleek dat in veel gevallen sprake was van valse werkgeversverklaringen en loonstro- Extra verdiensten voor TU Delft door bestraling van edelstenen DELFT Het Interfacultair Reactor Instituut van de Technische Universiteit Delft verdient jaarlijks twee ton aan het door bestraling omzetten van witte topaas in blauwe topaas. Deze extra inkomsten worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek aan het IRI. Volgens het vandaag verschenen sep tembernummer van Delft Integraal, het blad van de universi teit, is het bestralen van sierstenen een routine-werkzaamheid die past in het streven van de IRI-directie naar vergroting van de commerciële inkomsten, de derde geldstroom. Uit een recent marketingonderzoek blijkt dat de bestralingscapaciteit voor edelstenen met 400 procent kan worden uitgebreid. Voor het wetenschappelijk onderzoek van het IRI is dat een extra derde geldstroom van 800.000 gulden per jaar. Deze inkomsten zouden nog kunnen worden opgeschroefd door naast topaas ook dia manten te bestralen. DEN BOSCH Oud hoogleraar prof. dr. H. Buck eist van zijn voor malige werkgever, de Technische Universiteit Eindhoven (TUE), dat hij opnieuw in dienst wordt genomen en dat de TUE hem rehabiliteert als we tenschapper. Die eis stelde hij gisteren bij het ambte narengerecht in Den Bosch. Professor Buck heeft vorig iaar te snel gedacht dat hij via DNA-onderzoek een middel tegen de dodelijke virusziekte aids op het spoor was en bracht dat, naar later bleek voorbarig, in de publiciteit. De internationaal hoog geschatte wetenschapper bleek zich ech ter op onzorgvuldig onderzoek te hebben gebaseerd. De uni versiteit accepteerde Bucks aanbod om met vut te gaan en ontsloeg hem tevens onge vraagd van de vele universi taire functies die hij bekleed de. Achteraf meent hij echter dat de universtiteit hem onheus heeft behandeld. Buck zou als enige van een heel onder zoeksteam van de vakgroep organische chemie verant woordelijk zijn gesteld voor het internationale prestige verlies door de affaire. Hij verwees naar zijn collega Goudsmit van de Universiteit van Amsterdam die aan het zelfde onderzoek meewerkte en evenmin al te zorgvuldig te werk zou zijn gegaan. Profes sor Goudsmit werd door het college van bestuur van zijn universiteit slechts berispt over zijn aandeel in de zaak. De oud-hoogleraar heeft al een bodemprocedure aangespan nen tegen het college van be stuur van de TUE, maar de uitspraak daarin kan nog jaren op zich laten wachten. De 61- jarige professor wil de jaren tot zijn pensioengerechtigde leeftijd in dienst van de we tenschap blijven stellen. Aangezien de uitspraak in de AROB-procedure zo lang vergt, vroeg hij de president van het ambtenarengerecht, mr. H. Martens, om de TUE alvast te dwingen hem te re habiliteren en hem weer in dienst te nemen of anderszins het werken weer mogelijk te maken. Bovendien vroeg hij om de universiteit te veroor delen tot eên voorschot van 60.000 gulden, voor onder meer de kosten van juridische bijstand. De Technische Universiteit Eindhoven verklaarde dat de professor zich eigener bewe ging heeft teruggetrokken. Daarnaast zou de werksfeer in zijn vroegere vakgroep zo ver pest zijn dat Bucks terugkeer daardoor alleen- al onmogelijk is. De TUE vindt dat Buck de smet die hem als wetenschap per treft door de affaire, voor al aan zichzelf te wijten heeft. De ambtenarenrechter doet op 3 oktober uitspraak. Loongrens omhoog naar 54.400 UTRECHT De loongrens voor de wettelijke zieken fondsverzekering moet op 1 ja nuari 1992 omhoog van 52.300 tot 54.400 gulden. Het maxi mum premiedagloon (het be drag waarover maximaal pre mie verschuldigd is) zou moeten stijgen van 171 tot 178 gulden per dag. Deze bedragen staan in een ontwerpadvies aan de regering dat de Zieken fondsraad volgende week don derdag behandelt. Ze zijn be rekend aan de hand van de ontwikkeling van het loonin- dexcijfer over de periode 31 juli 1990 tot 31 juli 1991. failli erstelli Joeg Hi Ita okken in den irraad ikken. artijen EG st ft will< r Joeg ti HAAG De Twee ter wil dat het ka- meer vaart zet ach- invoering van een bestendig paspoort, het er nu naar uit- in 1994 met de uit- [an het nieuwe pas- worden begonnen, itekent dat dan pas alle Nederlanders het nieuwe docu- zullen beschikken, ame CDA en VVD n zich gisteren af of Dces niet sneller zou n verlopen. van een ietwat geïrriteerde staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken). Zij verwees naar de mislukte pogingen van enkele jaren ge leden om een fraudebestendig paspoort te laten fabriceren. De amateuristische aanpak van toen leidde tot de 'pas poort-affaire' die twee be windslieden (Van der Linden en Van Eekelen) de politieke kop kostten. „Uit de vervelen de ervaringen in het verleden hebben we geleerd dat we een project als dit uiterst zorgvul dig moeten aanpakken. En dat doen we dan ook", aldus De Graaff-Nauta. Begin volgend jaar zal programma klaar pas- luidde het antwoord poort moet voldoen. Daarna kan de aanbesteding van het project plaatsvinden. De staatssecretaris verwacht dat niet eerder dan eind 1992 de onderneming zal worden aan gewezen die de nieuwe docu menten mag gaan produceren. Vervolgens gaat zij ervan uit dat er met het productieproces zelf ook nog een jaar gemoeid zal zijn. „We zetten natuurlijk alle zeilen bij, maar sneller dan nu voorzien is zal het waarschijnlijk niet gaan", hield ze de Kamer voor. Tegelijk met het nieuwe pas poort wordt er ook een Euro pese reiskaart ontwikkeld, die recht geeft op het reizen naar vrijwel alle landen binnen Eu ropa. Deze reiskaart, die goed koper zal zijn dan het pas poort, krijgt net als het pas poort de status van officieel identiteitsbewijs. Zoals bekend wil het kabinet over enkele ja ren een identificatieplicht in voeren, hetgeen tot gevolg heeft dat te zijner tijd elke Ne derlander vanaf een bepaalde leeftijd dient te beschikken over een paspoort of een Euro pese reiskaart. Kamerleden van PvdA, CDA en D66 uitten gisteren ernstige bedenkingen tegen het voor nemen van het kabinet om kinderen vanaf twaalf jaar het recht te geven zelfstandig (dus zonder toestemming van de ouders) een Europese reiskaart aan te schaffen. Mevrouw Scheltema van D66 lanceerde een tussenoplossing: elke afgif te van een reiskaart aan een minderjarige moet gemeld worden aan de ouders. Minis ter Hirsch Ballin toonde be grip voor de bezwaren tegen „Daarmee wil ik echter niet zeggen dat het laatste woord erover gesproken is'1, aldus de minister. Minister Ritzen (voorgrond) hield gisteren op zijn ministerie overleg met de zogenoemde studenten kamer. De tekst op het spandoek zegt genoeg over de sfeer tijdens het gesprek. FOTO: ANP Lzienlijk er klachten :peenb'V Schiphol et andd tuHOL Het aantal moorfi over geluidshinder luchthaven Schiphol Yorig jaar explosief ge- (n 1989 kreeg de com- er z!5091 klachten binnen, isFar werd dat aantal ven Néian vertienv°udigd tot c^Daarbij moet worden r aat öEencj aneen al uit Ikenrefts Bennebroek 40.353 in besth binnenkwamen, na- ïkbaar ie plaats werd gecon- ■d met hinder als ge in een nieuwe uitvlie- lie inmiddels is aange- uitvliegroute was no- iat door de verbouwin- Schiphol een radioba- est worden verplaatst. fa tvliegroutes zijn op dit T gebaseerd. Na aftrek klachten uit Benne- lijft een klachtentotaal 12.198. Dat is meer verdubbeling. Deetman is het niet eens met kritiek Rekenkamer DEN HAAG Kamervoorzit ter Deetman vindt de kritiek van de Algemene Rekenka mer op zijn falen als onder wijsminister niet terecht. Bo vendien is hij boos op de presi dent van de Rekenkamer, Kordes, die journalisten eerder zou hebben geïnformeerd dan de betrokkenen zelf. Volgens de Algemene Rekenkamer zou minister Deetman de Tweede Kamer te laat hebben inge licht over problemen met de invoering van een nieuw be kostigingssysteem (Londo) in het basisonderwijs. Deetman schrijft in een brief aan Kor des dat die beschuldiging onte recht is. De huidige voorzitter van de Tweede Kamer zal zijn opvatting later uitgebreid toe lichten voor de kamercommis sie van onderwijs. Even wennen Het was wel even wennen, gisteren in de Gothische zaal van de Raad van State waar de Nederlandse afdeling van het Europese Jeugd Parlement zijn eerste algemene vergadering hield. Deze week buigen 144 Havo-4 en Vwo-5 leerlingen uit Nederland zich over Europese vraagstukken zoals dat ook gebeurt in Straatsburg. Op Limburg na, dat geen geld voor het project wilde uittrekken, vaardigde elke provincie twaalf jonge parlementariërs af. Na een „survival-weekeinde" op Duinrell werden afgelopen maandag de beraadslagingen geopend. Vandaag werden ze afgesloten met een stemming over de resoluties. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG Een uit breiding van de inko mensgroep waarvoor de aangekondigde lesgeld- verhoging van bijna 300 gulden wordt gecompen seerd, is voor minister Rit zen van onderwijs be spreekbaar. De inkomens grens zou bij twee keer modaal (circa 80.000 gul den bruto) in plaats van bij anderhalf keer modaal (60.000 gulden) kunnen worden gelegd. Ritzen schrijft dit samen met zijn staatssecretaris Wallage in een column in het blad „Uit leg", het voorlichtingsblad van het ministerie van onderwijs. Ritzen en Wallage gaan in die column in op de kritiek op de maatregelen die zij in de on derwijsbegroting voor 1992 hebben aangekondigd. De fracties van de regerings partijen CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben de verhoging van het lesgeld van de hand gewezen. De CDA- fractie heeft vooral moeite met de gevolgen van de verhoging voor de middeninkomens. Ook de PvdA-fractie liet weten de verhoging te willen toetsen op de vraag in hoeverre de lage- en middeninkomens worden ontzien. Uit protest tegen de bezuini gingsplannen van minister Ritzen heeft de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) 12 november uitgeroepen tot de „dag van het onderwijs". Op die datum begint de Tweede Kamer met de behandeling van de onderwijsbegroting. De LSVB heeft laten weten niets te zien in verder overleg met de minister zolang hij niet met de bonden wil praten over de toekomst van het onderwijs. Alsof er geen geluidshinder bestaat, deden het luchthavenpersoneel en het publiek zich gisteren te goed aan een stuk taart om het 75-jarig bestaan van Schiphol te vieren. FOTO: ANP SRMEER/ZWOL- EUWARDEN ier krappe meerder- /an de PvdA-afde- Nederland gunt v Kok en het kabi- rond de wao en vet het voordeel twijfel. en bewogen partijver- hebben de Zoeter- leden gisteren hun L wen in Kok uitgespro- ch zal de afdeling Zoe- volgende week zater- het partijcongres ver- emmen, omdat één van afgevaardigden vóór het aanblijven van Kok is en de ander tegen. Onder de circa honderd verza melde partijleden in Zwolle viel gisteravond een lichte kentering in de waardering voor Wim Kok te bespeuren. Ondanks het feit dat veel PvdA'ers de kabinetsplannen, op zijn zachtst gezegd, koeltjes hebben ontvangen willen ze Kok en de partij er niet aan opofferen. soms hevige de PvdA-le- den en fractiëvoorzitter Thijs Wöltgens, die naar de Overijs selse hoofdstad was gekomen om het wao-beleid toe te lich ten, spraken de partijleden hun steun uit voor Kok. Minder overtuigd van de noodzaak om de wao- en ziek tewetmaatregelen door te zet ten toonden zich gisteravond de PvdA-leden in Leeuwar den. Tijdens de gewestelijke bijeenkomst waar minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking het kabinets standpunt uiteenzette, noem den de partijleden het „chan tage" dat de positie van Wim Kok, het voortbestaan van de regering en de PvdA aan de ingrepen in wao en ziektewet worden gekoppeld. Toch wen ste niemand opheffing van de partij. EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3