Verslaafd aan motie en drama 15 suil nkl Architecten pal voor maatwerk architectuur Sinatra niet vlekkeloos9 wel magisch NOORDWIJK Bij het Glinkahoor ontbreekt mystiek Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! eidóc@otvumt ul van Oort directeur iwijkse Schouwburg 'e se S ,d Een de W. ewoni door Het le Was n. De pad lan ei ze d" r. Bij h vrouw 1 araan andeld Vindv steru KUNST/RTV VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 Kritiek van negen muzikanten op Stichting Jazz iWIJK De Utrechtenaar van Oort (36) is door B en an Rijswijk benoemd tot de directeur van de Rijs- Schouwburg. Van Oort ooit als acteur bij de 'eenmalige Haagse Comedie en opulaire televisie-series als 'ns AAA' en 'De Fabriek', vvas zakelijk leider van het erlands Centrum voor iteurtoneel, publiciteitsme- erker van 'Theater 3 in 1' luizen, hoofd productie en iciteit van impresariaat ies Senf, en zakelijk leider het Sterrenbostheater in cht. AMSTERDAM De Stichting Jazz Geïmproviseerde Mu ziek in Nederland (SJIN) heeft te weinig aandacht voor actuele ontwikkelingen binnen de Ne derlandse jazz en geïmprovi seerde muziek en voert een verstard eenzijdig beleid. Dat schrijven negen muzikanten in een open brief, die zij deze week hebben verstuurd aan de SJIN. het verschil dat is ontstaan tussen muzikanten die al gevestigd zijn en de jongeren die net zijn begonnen. De laatste groep valt volgens Suèr grotendeels buiten de subsidierege lingen van de SJIN. Volgens hem krijgen vooral groepen subsidie, die „aan de wieg hebben gestaan van de oprichting van de SJIN". De brief schrijvers zeggen ervan verzekerd te zijn dat zij de gevoelens weergeven van een aanzienlijk deel van de mu sici die direct of indirect met de SJIN te maken hebben. Volgens hen beperkt de SJIN ook de vrijheid van programmeren van de podia, door dat er wordt gewerkt met lijsten van groepen die door de SJIN worden aanbevolen. Peter van de Wester- ingh, belast met de zakelijke leiding bij de SJIN, ontkent dat de vrijheid van de podia bij het programmeren aan banden wordt gelegd. Podia hebben volgens hem de volledige vrijheid om te programmeren. Ook ontkent hij dat de stichting een lijst met aanbevolen groepen hanteert, omdat zo'n lijst niet past in het be leid. Subsidieaanvragen worden vol gens hem beoordeeld door een ad viescommissie, de zogenaamde pro grammaraad. „Het is heel natuurlijk dat de jongeren zich een beetje moeten invechten", maar bij het al dan niet toekennen van een subsidie let dë commissie vooral op de kwali teit van de muziek, aldus Van de Westeringh. In 1990 verstrekte de SJIN aan 181 groepen of formaties subsidie. RTL4 en Parool maken samen tv-programma AMSTERDAM Het commerciële televisie-sta tion RTL4 en het dagblad Het Parool zijn in on derhandeling over het gezamenlijk maken van het politieke televisieprogramma 'De Vierde Kamer'. RTL4 hoopt dat het programma half oktober van start kan gaan. De gesprekken over de precieze aard van de samenwerking, de formule en de fi nanciën zijn overigens nog niet afgerond. Het is de bedoeling dat het programma één keer in de 14 da gen wordt uitgezonden. Volgens de woordvoerder van RTL4 kan de samenwerking de wederzijdse posities verstevigen. Volgens de woordvoerder van RTL4 heeft het concern in het buitenland al der gelijke samenwerkingsverbanden met de pers. In Frankrijk met het dagblad Le Monde en in Duits land met zowel het weekblad Der Spiegel als de krant Frankfurter Algemeine. ÜFENTWINTIG KEER NAAR LES MISÉRABLES De tor© ONIQUE VAN DE VEN Je Dorp n Was s weer /oorzien rijn «Indva justeren verd de ]eresta eerde Dladgoujis /oorzii /aan geplaatfL r. joor tvi Sl( ■nannen iet Midi ourgse oodgii eidekkèei 3SriSTERDAM Ze heb- er al duizenden gul- aan uitgegeven maar len er geen genoeg krijgen: Les Miséra- de musical die met bezoekers alle re- heeft verbroken, dank zij Rob Assen- en Theo Haast die de :elling al meer dan itig keer hebben ge- JÖO iel irlijk 3n kope ziji slagen ◦edrijf 3n keri Rob Susseké De kraa ral s de blokki bijna dag de Duinrell Restaui n /an de torensfiei windva bleek voorjaa nodig de wint storme vaan ni meer draaien spits of iets uit lood geslage zijn er mensen die in dat we gek zijn. Maar jn altijd mensen die de s- cal niet hebben gezien. IjMisérables is niet zomaar ki nusical, geen avondje vro- lansen en zingen met een glitter en glamour. Les ibles is een moderne die barst van de kracht notie. Het is een stuk dat pakt, meeneemt en heer leeg zuigt. Iedere keer zitten we met huizen- kippevel". Ongeduldig Rob Assenberg uit Apel- naar woorden die zijn atie voor Les Misérables in weergeven. Vriend Haast uit Etten-Leur knikt instemmend en aan. „De kracht van Les tl rabies is dat iedereen zich emoties terug kan vin- FOTO STEPHE EVENHUi dio en tv- npagne voor ier personeel de zorgsector CE' oord, /aarna den kot echte ïog iei en bivi :n zou< ar huis, lemen, rs in de - kuni ich ni i polder half este Ovei piepers den. Of het stuk nu in het Ja pans, Herbreeuws of Neder lands wordt opgevoerd, vol gens de regiseurs komen de reacties vanuit het publiek al tijd op dezelfde momenten". Ritueel Ze dragen een T-shirt van Les Misérables. Onderdeel van het twee-wekelijkse ritueel. Sinds de musical in februari in pre mière is gegaan, reizen Theo en Rob om de twee weken af naar theater Carré in Amster dam. Twee dagen voordat ze de trein nemen, draaien ze de muziek van de musical „om er volledig in op te gaan". Op de dag van de voorstelling trek ken ze hun Les Misérables t- shirt aan en nemen de trein naar Amsterdam. Aan de kas sa van Carré kopen ze een kaartje a 87,50 gulden. „Mid den van de vierde rij. Stan daard". Zo gauw het doek op gaat, het decor zichtbaar wordt en de muziek gaat spelen, zijn Theo en Rob van de wereld. Rob: „De eerste keer werden we nog overweldigd door de entourage van het theater en de 1700 toeschouwers. Je kreeg zoveel indrukken te verwerken dat de helft van de voorstelling je ontging. Daar om moet je vaker gaan". Twintig keer? Theo: „We had den zelf ook nooit verwacht dat we zo vaak zouden gaan kijken. We zijn de eerste keer gegaan omdat we helemaal weg waren van de muziek. We kenden de twee uur en vijfen veertig minuten durende cd door en door en wilden de mu sical nu ook wel eens zien. Maar toen ik hoorde dat Dan ny de Munck mee deed, kreeg ik het toch wel even benauwd. Ik was echt bang dat een illu sie zou worden verstoord. Maar na vijf minuten was ik verkocht. Zoals iedereen speelt Danny zijn rol zó goed, dat je geen Danny de Munck ziet staan, maar gewoon één van de hoofdrolspelers". Geruisloos snikken De gevreesde desillusie bleef uit. Rob en Theo zagen een ge liefd muziekstuk tot leven ko men. Opnieuw en opnieuw. Als op 27 oktober in Carré de laatste voorstelling wordt op gevoerd, hebben ze de musical vijfentwintig keer gezien. „We kennen elke rol, elke noot en het verveelt nooit", zegt Rob. „Het is als een goede cd die je keer op keer speelt en waar van je nooit genoeg krijgt. Het is zo mooi om het stuk iedere keer weer te doorleven. Je voelt alle instrumenten. Ze snijden door je heen en onder steunen de diverse karakters in het stuk. De triestheid van de klarinet, de liefdevolle vio len en de knallende trompet ten die het ordinaire van de herbergier onderstrepen. Per fect, puntgaaf". Behalve door de muziek, wor den Rob en Theo getroffen door het verhaal van Les Mi- Rob Assenberg (links) en Theo Haast in theater Carré waar zij nu al meer dan twintig keer de musical 'Les Misérables' hebben gezien foto: dijkstra sérables, naar de roman van Victor Hugo. Ze hebben het boek niet gelezen en denken ook niet dat ze ooit aan de 1200 bladzijden tellende roman zullen beginnen. Rob: „Heb ik geen geduld door. Bovendien is de musical toch niet te over treffen. Het gaat ons om de muziek in combinatie met de karakters op het toneel. Ieder een heeft die karakters in zich: goed en slecht. Wat ons erg aanspreekt is het strijdbare van het verhaal, de drang om te overleven en te streven naar een betere dag, een mooi ere wereld". Lijden en liefde voor een decor dat door zijn eenvoud het drama van Les Misérables nog eens aan scherpt. „De eerste voorstellin gen werden we overmand door emoties. Nu zitten we nog wel eens te snikken bij de sterfscènes, maar dan geruis- Kostbaar Als Les Misérables op 27 okto ber afscheid neemt van Carré, gaan Rob en Theo zowel naar de middag- als naar de avond voorstelling. „Met tien keu kenrollen", voorspelt Rob. „Ik denk niet dat ik m'n ogen droog houd als in de laatste scene Jean wordt opgenomen in het hemelrijk en de laatste klanken in Carré wegsterven". Maar met het afscheid van Carré, nemen Rob en Theo geen afscheid van Les Misera bles. De musical is daarna tot en met eind mei te zien in het VERSUM Zaterdag iptember staat bij de 0 helemaal in het te- van de zorgsector. ;n uur lang zal in de en televisiepro- iima's onder het motto zorgt, die leeft" wor- gepoogd het imago leze sector te verbe en belangstelling tef ken voor een baan in verzorging of verple- eiding is het sterk toene- le personeeltekort dat problemen veroorzaakt, 1 doordat de behoefte aan door de vergrijzing voor blijft groeien. voorbereiding van de _ne zijn de organisaties do tiekenhuizen, bejaarden- n en welzijnszorg en de :ch lemersorganisaties be en. De instellingen hou- p 26 oktober een landelij- ten dag. Op 28 september het programma om ze- r 's ochtends op Radio 1. VRO heeft voor dit pro- ma zendtijd geruild met 10S, die normaal op za- jochtenden op Radio 1 tdt In gesprekken met ,le eegkundigen, verzorgen- en autoriteiten uit de :tor komen onder meer l(j ngsmogelijkheden en dsomstandigheden aan Luisteraars kunnen tij de uitzending -die tot uur duurt- vragen stel er zijn ook reportages land. Het televisiepro- ma op TV 2 begint om zes mfia met een informatief pro- ma voor jongeren en van- ,n K negen volgt een avond- Td programma met infor- en amusement. Ria Bre- Marjolijn Uitzinger en Groothuizen presente- vanuit het Circusthea- Scheveningen, het zie- uis De Weezenlanden in le en de Central Studio's recht. Artiesten die mee- zijn onder anderen de groep 10 CC, Lois Henk Poort (Jean Valie- Les Misérables), Nicolas en Kaoma. matie atie duifagne reen schnisi en ko: d met komt erugbri g, dat Dr je pl omstanl' plaatse 1 de pol nl >p het onden /alt ond Sasser Frank Sinatra tijdens zijn optreden in het Antwerpse Sportpaleis. niel el ide let^ ine:Ien z !T. 3C e Frank Sinatra, Sportpaleis Antwer pen, gisteravond. Herhaling op 7 ok tober in Congresgebouw in Den Haag. ANTWERPEN Frank Sina tra weet ook op 75-jarige leef tijd nog uitstekend overeind te blijven in een life-optreden. Dat bleek gisteravond in Ant werpen, waar hij een afleve ring weggaf van zijn Diamond Jubilee Tour. Met dezelfde show zal hij op 7 oktober te zien zijn in het Haagse Con gresgebouw. Sinatra dankte zijn succes in het Antwerpse Sportpaleis misschien meer aan zijn kwa liteiten als podiumpersoonlijk heid, dan aan die als zanger. Zijn nog steeds unieke stem is minder geworden dan twee jaar geleden in de Ahoy' in Rotterdam en de RAI in Amsterdam. The Voice leek in Antwerpen nogal wat moeite te hebben met de eerste twee liedjes en bracht het er ook la ter niet geheel vlekkeloos van af: hij klonk af en toe niet zo zuiver en zijn timing liet hier en daar wat te wensen over. Toch gaat hij op zulke momen ten niet af: zijn magie, zijn ma gistrale uitstraling maken de tekortkomingen goed. Hij mag zich dan behelpen met beeldschermen waarop zijn tekst verschijnt, hij mag stram lopen, hij mag zich af en toe wat onzeker vasthouden aan een kruk; als hij op het podi um staat is een massaal pu bliek domweg zwaar onder de indruk. Bovendien levert hij op zijn leeftijd zonder meer een huzarenstukje door met zijn zoon Frank junior als diri gent een uur en tien minu-- ten alleen te zingen en daarna nog een medley te doen met Eydie Gorme en Steve Law rence, die samen ook het voor programma vulden. Het goed geoliede voorpro gramma van de uitstekend op elkaar ingespeelde Lawrence en Gorme bracht het publiek snel en goed in de stemming. Hun warme en krachtige stemmen deden het publiek de kilte van het bepaald niet vro lijk ogende Sportpaleis al gauw vergeten; het was mis schien wat gladjes en routi neus maar toch ook van dat onmiskenbare Amerikaanse vakwerk. Hun show was echt geen wachten-op-Sinatra, maar een volwaardig pro gramma-onderdeel. Sinatra zong aansluitend een vijftiental liedjes, waaronder zeer bekende als 'You make me feel so young', 'The lady is a tramp' en 'One for my baby'. Wie hem dat laatste nummer ziet doen moet haast wel tot de conclusie komen: niemand kan zo flatteus een sigaret roken als hij; zelfs de rookpluimen lijken mooier dan die bij een ander. Sinatra draaide met 'My way' (zonder komt hij nergens weg) een zonder meer glorieuze punt aan zijn show. Het Sportpaleis was praktisch afgeladen. Binnen trof de be zoeker dezelfde opzet aan die organisator Hans (Free Re cord) Breukhoven ook in de Ahoy hanteerde: een podium in het midden, „vip-tafels" er omheen en verder hoog opge bouwde tribunes. Het concert in Den Haag wordt georganiseerd door Wim Bosman. Hoewel de show dezelfde is, zal het karakter anders zijn. De Prins Willem Alexander-zaal, waar Sinatra en zijn secundanten dan zullen opteden, bevat ongeveer 2000 plaatsen. Het zal intiem lijken vergeleken met het immense Sportpaleis. AMSTERDAM Kriti sche architecten laten zien dat er temidden van veel karakterloze 'Ikea-archi- tectuur' toch ook nog 'maatwerk' geleverd wordt. Zij doen dat in Amsterdam op uitnodiging van de Dienst Ruimtelijke Ordening (DRO) van de gemeente Amsterdam. In de hoofdstad werd vandaag de tentoonstelling 'De kan toorvilla, van confectie naar maatwerk'. Een expositie van bouwplannen die willen bewij zen dat er voor inspirerende opdrachtgevers van vrijstaan de kantoorgebouwen nog 'op maat' ontworpen kan worden Met name in de sector kan toorbouw lijken volgens de huidige bouwkundige, politie ke en economische opvattin gen alleen nog maar 'blokken dozen' te kunnen worden op gezet in een vormgeving die eerder de tekentafels van we genbouwers verraden, dan van die van zichzelf respecterende architectenbureaus. Enkele uitzonderingen daargelaten. Éénentwintig architected bu reaus) zijn voor de tentoonstel ling in het Amsterdamse Wi- bauthuis uitgenodigd. Drs. C. van Zadelhoff, oprichter van Zadelhoff Makelaars, zal ter opening van de tentoonstelling een toespraak houden. Een van de deelnemende groepen is Terracotta uit Zutphen. On der die naam maken voorheen gemeente Bloemenbadplaa ts Publikatie i.v.m. raadsvergadering gemeente Noordwijk op 24 september a.s. Voor de raadsvergadering van de gemeente Noordwijk op 24 september a.s. (aanvang 20.00 uur) is een aanvullend agendapunt opgevoerd. Agendapuntnr. 37. Het betreft de lokatiekeuze voor de nieuwbouw van de openbare scholengemeenschap Northgo. Voorgesteld wordt de nieuwbouw te realiseren op de lokatie Duinwetering (Fluksterrein). Miljoen voor moderne en 19e eeuwse kunst veiling Christie's AMSTERDAM De veiling van Christie's Am sterdam van moderne, hedendaagse en 19e eeuwse schilderijen, aquarellen en tekeningen heeft in to taal één miljoen gulden opgebracht. Christie's Amsterdam heeft dit gisteren bekendgemaakt. Voor de werken van de Groninger Ploeg-schilders was veel belangstelling. Een schilderij van Jan Al- tink, getiteld 'Aan het Paterswoldse Meer Gronin gen' uit 1939, bracht 18.400 gulden op. Eerder dit jaar trok het Amsterdamse veilinghuis drie schil derijen van Jan Altink voor veiling terug, omdat het twijfelde over de echtheid van de doeken. Twee andere schilderijen 'A Country road' ui 1951 en 'Blauwborgje' uit 1933 werden toen wel ge veild, voor respectievelijk 1.955 en 6.325 gulden. Leningrad Staat-Academische Cap- pella, het Glinka koor, onder leiding van Wladialaw Chernuchenko Gis teravond, Anton Philipezaal, Den Haag. Herhalingen: vanavond in De Naald te Naaldwijk en maandag avond in de Rotterdamse Laurens- kerk. Er zullen in de wereld weinig koren bestaan die werden opgericht in de vijftiende eeuw. Het Rus sische Staatskoor Glinka, dat zich gisteravond in de Anton Philipszaal liet ho ren, noemt zich het oudste koor van Rusland. Als op richtingsjaar wordt 1479 genoemd en dat mag dan toch oud heten. De aankondiging wil, dat het koor ook het grootste van Rus land is, maar dat waag ik te betwijfelen. Het koor dat zich gisteravond presenteerde telt zestig leden en dat is niet echt imponerend. Maar gelukkig gaat het niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit en wat dat betreft had het koor veel te bieden. Het ontstaan dankt het Staats koor aan Tsaar Iwan III, de eerste Tsaar aller Russen. Zijn opvolger was Iwan de Ver schrikkelijke en ook hij het valt uit zijn bijnaam niet af te leiden beminde de zang kunst en was ook zelf zanger. Daarna ging het met het koor bergafwaarts en weer bergop waarts. Anno 1991 mag alles weer en kan alles weer, ook qua programmering en het koor kan zich ook buiten de Russische grenzen laten horen. De Russische muziek kan ver deeld worden in volksmuziek en kunstmuziek en die verde ling is ook terug te vinden in het programma dat het koor tijdens een Nederlandse tour nee (vanavond zingen zij in Naaldwijk) laat horen. Het koor is vernoemd naar de componist Glinka, ooit diri gent van het ensemble en het is deze Glinka die „de vader van de autonome Russische kunstmuziek" genoemd kan worden. De Vigilie, de nacht wake op muziek van Rachma- ninov, bepaalde het eerste pro gramma-gedeelte Muziek voor de kerk uiteraard. Die sfeer is niet over te brengen naar een concertzaal, de mystiek ont breekt en dus het hart van de muziek ontbreekt. Toch gaven dirigent Wladislaw Chernu chenko en de zijnen veel te ge nieten. Het koor, in een brede opstelling, zong mediterend of, misschien nog wel beter uitge drukt, mediteerde zingend. Slechts een enkele maal werd een crescendo opgebouwd, werd een forte bereikt. Het was veel piano en mezzo-forte waarin de klanken werden ge goten en dan ook nog een pia no en mezzo-forte alsof over het koor een sluier hing. Naar ons gevoel in trage tempi, breed en statig alsof de diri gent een orgel van omvang be speelde. Van Chesnokov werd een concert voor koor en (koor-)solisten uitgevoerd en dat gaf Chernuchenko de gele genheid te laten horen wat voor kwaliteit hij in huis heeft. Een bas profundo die zo laag zong dat het uit zijn tenen leek te komen, een sopraan die het Magnificat uitdroeg, een alt die met grote intensiteit zong en een tenor die in het operatheater niet zou misstaan. Veel soli ook in de bewerkin gen van Russische volksliede ren, stemmingsmuziek met het accent op melodische lyriek. Rusland heeft ongelooflijk veel volksmuziek en het Staatskoor Glinka bezit op dat terrein een rijke traditie. De presentatie maakte een ge stroomlijnde indruk, van enige spontaniteit was geen sprake. Opvallend overigens dat bij een koor met zoveel discipline een deel van de leden van blad zingt en een deel uit het hoofd. ELKE DONDERDAG DE Circustheater in Scheveningen en het tweetal weet nu al dat het de verleiding niet kan weerstaan om ook daar min stens één voorstelling te zien. „En de Engelse voorstelling in Londen. Gaan we ook naar toe. Kostbaar? Inclusief reis geld heeft Les Misérables ons ieder al meer dan drieduizend gulden gekost. Maar uitgaan is ook duur. En het is ons iedere cent waard. Les Misérables is een stuk van onszelf gewor den". vijf, nu vier architecten ont werpen voor woon/werk-pro- jecten. Woordvoerder van de groep is Niek Kruisheer uit Zutphen. De anderen zijn Wil- ma Kingma uit Rotterdam, Kees Jongelie uit Utrecht en Rob Loenhout, Delft. Terra cotta ontstond op de Techni sche Universiteit Delft. Als veelbelovende (allemaal cum laude afgestudeerd) jonge ar chitecten is hen bij het afstu deren gevraagd een plan te maken voor het Delftse Zuid- poort-gebied; een negentiende eeuwse aanbouw tegen het oude stadscentrum aan. Een gebied waarin voorheen indus triële bedrijvigheid en bewo ning samengingen, maar dat nu stukje bij beetje vrij komt. Voor zo'n gebied in zijn geheel is nauwelijks een stedebouw kundig plan te maken, omdat de terreinen soms met tussen pozen van jaren voor nieuwe bebouwing beschikbaar ko men Rekening houdend met die omstandigheden hebben de architecten van Terracotta, toen nog met Hielkje Zijlstra in hun gelederen, een groot aantal gedachten ontwikkeld, die in een fraai boek in woord en beeld zijn toegelicht. On derdelen van deze ontwerpen zijn op de tentoonstelling in het Wibauthuis te zien. Terra cotta toont daar ook tekenin gen en maquettes van een plan voor een voormalig industrie gebiedje in de bocht van het Apeldoorns Dierens Kanaal in Apeldoorn, van een kantoor- ontwerp aan de rivier de Avon in Bath (Engeland) en van het ontwerp voor een bedrijfsver zamelgebouw op een pier aan het IJ in Amsterdam.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15