t Weipoort je'aan de Vrouwenweg heeft behoorlijk indruk gemaakt LEIDEN OMGEVING 13 LANGS OMWEGEN oeterwouds kerkkoor ingt een kwart eeuw Daders van kindermishandeling krijgen tbs en dwangverpleging tidwOowuvnt VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 inde de je van EIDSEMINI-BUURTVERENIGING INEEN NIEMANDSLAND VIERDE TIENJARIG GESTAAN 'EN ft (al), rianon e grond is er tamelijk s2 De vaart begon irspronkelijk bij het ei oeter Meer en behoort vele eeuwen tot de aterhuishouding van hoogheemraadschap "oint bri in Rijnland. Het is een :ht boezemwater, die rouwenvaart. Bijna vier een halve eeuw gele- 7 en, op 3 oktober 1574, raft (al); 21.15. 14.00. gree 0171, (ai); 20i oeren er de schuiten vol A1 watergeuzen en ilgepakt met haringen wittebroden onder invoering van de zee- ihuimende vlootvoogd 'g aissot betaald door prins van Oranje de ontzette stad Lei- ;n aan. Waarbij ze de ihans Lammen rechts eten liggen. Het vaar- ater heette toen nog iet Vrouwenvaart en de rouwenweg erlangs be- ond ook nog niet, maar groeide later ter plaat- wel iets moois: een echte buurtgemeen- die feestviert nu mini-buurtvereni- o4ng, ,,'t Weipoortje" ge- eten, het tienjarig be- of ih«l aan viert en alom de v 1 (Spui od al); 16.00, ing (al); 16.00, car (al); 16.00, 1 (naai '1656); 8.45, 21i 21.30. :ie (16); 13.45, LON 3: 18.45. 18.45, nhof 2 gun 2 13.15, >C 2: J indacht van vrienden ring yoï i passanten trekt. Mor- 13.15j :tropo 18.45, 21.30. i with 1etroi vnavond, 5 lekken een dikke 50 le- in naar Amsterdam om |p] iar te gaan toeren en te liter (ait televaren door de achten, 's Avonds is er De Gouden Leeuw in oorschoten een diner- insant. Daarna zit het ode op en het zal dan heel ife stinlf 5. 13.15. ON 1 0): Poinl 30. zo ngen iooi geweest zijn. I); 13.45, D, 18.45, ssed (al) D, 16.00, Dne got .30. zo HAAGI aal 3: C 19.30, 30, 21 -Her begon zo'n 70 jaar gele- 19.30, en. Elektrisch licht was er Og niet en de veldwachter ruikelde er meermalen met n fiets, maar langs de on- 14 erharde Vrouwenweg wer "nn0LJj en wel 55 huizen gebouwd, daarvan lagen aan de over- igen ant van de vaart. Theo van :a laasterecht, de schatbewaar- (16); za Ier van de feestende buurt- for deal (ereniging, beweert dat ijdens de bouw „minstens Irie aannemers failliet zijn |egaan; bij een fikse storm oeien de daken van de hui- K en. Nee, beste bouw was het adem "et We^nu- dat odium zijn Eendrachtig in de rij staan aan de Vrouwenweg meer dan 50 huizen die ,,'t Weipoortje" tien jaar als gezellig overkoepelend orgaan hebben. Eén van de vele spandoeken zegt het al: „Ge zellig met de buurtjes tot in de kleine uurtjes". de ruim 50 vestigingen aan de Vrouwenweg nog steeds niet kwijtgeraakt. In het stukje lintbebouwing had je een aantal huiseigenaren, als het Kruisherenklooster (te genwoordig een kasteelachtig onderkomen van de Stich ting Studentenhuisvesting met vriendelijke jongelui als bewoners die 't Weipoortje een warm hart toedragen en participeerden in de feest vreugde. Maar je had er ook de Zilverfabriek die er hui zen bezat, evenals de NZH en de Zoeterwoudse gezeten aannemer Paardekooper en Erven. „En een boer uit het Brabantse Schijndel had er ook een paar huizen". Eigen huis Na de oorlog was er de om wenteling en gingen steeds meer bewoners over tot de aankoop van hun huis. Zoals voorzitter Elbert de Koning (68 en niet meer van de Vrouwenweg weg te bran den), sinds ruim 50 jaar de oudste bewoner, die zijn huis voor 4500 gulden op zijn naam bracht. Vandaag res teert er nog slechts één huur huis, van een der oprichters van de kleine buurtvereni ging, mevrouw Mies van der Pol. Sinds de bebouwing heeft de Vrouwenweg een „status aparte" gehad. Tweede voor zitter Antoon Bakker ver woordt het typische aan „de Vrouwenweg": „Het is een niemandsdorp in het nie mandsland tussen Leiden en Zoeterwoude. Je zit hier tus sen de wal en het schip: je bent niet echt Leids en ook niet Zoeterwouds meer". Wat niet wegneemt, dat in 1968 de zaak door Leiden ge annexeerd werd. Maar in hun hart zijn heel wat Vrou- wenweggers Zoeterwouds ge bleven. Het was een gemeen te die zich in het begin van deze eeuw nog uitstrekte tot aan de Leidse stadssingels en tot aan de molen van Noord man aan de Haagweg; de Leidse Herenstraat was ook nog Zoeterwoude. Voorzitter De Koning: „Nu is bijna de helft van de bewo ners hier nog maar Zoeter wouds. Er komen steeds meer jonge gezinnen van el ders bij, maar aan de andere kant voelen we nog wel die Zoeterwoudse harteklop. De Zoeterwoudse drumband VIOS is hier als kind aan huis en klopt aan als het gaat om de aanwas van donateurs. Onze bejaarden gaan naar Huize Emmaus in Zoeter woude dorp, de kinderen gaan op Zoeterwoudse lagere scholen en ook de sport wordt in dat dorp door ons bedreven. De katholieken horen nog onder de Zoeter woudse St.Jansparochie en als telefonisch kengetal heb ben we ook nog steeds 01715. Het is bijna een republiek die niet zelfstandig meer is". Ook op de buitenstaanders vooral de gemotoriseerde voorbijgangers op de Europa- weg maakt de lintbebou wing van de Vrouwenweg een onuitwisbare indruk. Men wordt steeds getrokken door de krikkemikkige ge vellijn van de witte rij lage huizen die erbij liggen als een medina in een Moorse verzonken citadel. Fotogra veren van die achterkant is volgens Toon Bakker dan ook „verboden". Je ziet er het rundvee, dat grazend de enorme sier- en complete groentetuinen met een lengte van 25 meter tot op de schei- dingssloot benadert. Niet in gewijden willen nog weieens zeggen: onbegrijpelijk dat daar nog mensen in willen wonen! Maar de Vrouwen- weggers met hun immage weten wel beter: ze zouden er niet meer weg willen. Toon Bakker: „Ook al is het er een trekgat, waar het kan spoken als 't flink waait. Maar zomers is het er heer lijk..." Theo van Haasterecht, oud marinier, gewend aan de pas saat en Zoeterwoudenaar in hart en nieren en met een ei gen huis en nog een paar, geloof ik schaamt zich er niet voor om te vertellen, dat er „maar één huis is dat recht staat". De rest leunt tegen el kaar aan. Maar de bewoners hebben er allemaal hun eigen pronkstukje van gemaakt. Ook al staat de boel uit het lood. Je kunt niet langsrijden of er zijn er wel bezig met nieuw voegwerk, het inhan- gen van nieuwe deuren, het uitbreken van muren, het op vrolijken van de voortuinen die ook niet mis zijn en uit zicht bieden op het dorp van de volkstuinen in het polder- park Cronestein, de achter buur met wie goede relaties worden onderhouden, even als met de bewoners van het aanpalende studentenhuis waar eens de Kruisheren in wit en zwart hun kweek van vorderende fraters op weg naar het priesterschap gees telijk voorbereidden op het werk in 's Heren wijngaard. „Ze zijn zó verkocht" „Er staat aan de Vrouwen weg nooit een huis lang leeg", weet voorzitter Elbert de Koning, die er al 58 jaar lang aan één stuk woont; „ze zijn zó verkocht; ik heb er heel wat zien komen en gaan". Ruim 20 jaar geleden vertrokken de Kruisheren uit hun bunker. Sindsdien staat er een straatnaambord je: Kruisherenweg, wat aar dig correspondeert met het bordje „Vrouwenweg". Het is inderdaad allemaal weg. Toen de stichting Gemiva er zich ruim 20 jaar terug ves tigde voor de opvang van de zorg voor geestelijk minder begaafden (thans Swetterha- ge in Zoeterwoude), werd het voormalige klooster Huize de Weipoort gedoopt. Waarom? Voorzitter De Koning: „Wij weten het niet; de Weipoort ligt immers kilometers ver derop het land in. Enfin, we hebben tien jaar geleden onze buurtvereniging ,,'t Weipoortje" genoemd. Tot ie ders genoegen oveiigens". Tien jaar geleden werd aan de Vrouwenweg de behoefte aan een buurtvereniging ge voeld. Flip Jongbloed (inmid dels overleden) en Mies van der Pol namen het initiatief tot de oprichting ervan, om dat steeds meer oudere bewo ners alleen kwamen te staan. De Koning: „Het was een op lossing voor de mensjes die alleen waren of van alles verstoken. Het werd gezellig heidscontact met een bingo- 'tje en zo. Vooral de ouderen waren er blij mee. Het werd pure liefhebberij en gezellig heid. Woensdagsmiddag is het in ons buurthuis vlak achter het oude klooster (een soort directiekeet, overgeble ven uit de jaren '50, toen de A4 werd aangelegd; we heb ben 't nu gehuurd van Stu- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou wil len tegenkomen. Ik ben be reikbaar via telefoonnummer 071 - 144046. door TON PIETERS dentenhuisvesting) de plaats waar meestal senioren een kaartje leggen en een con sumptie gebruiken. Vrijdags is het er druk met klaverjas sen en sjoelen in het ruime buurthuis met een barretje en gerenoveerde muurbekle ding. Om de week is er een competitie. Eens per jaar worden de prijzen uitge reikt". De vereniging met veel vrijwilligers heeft een volksdansclub gehad, er werd Engelse les gegeven en men deed er geestdriftig aan bloemschikken. Nu staat er weer een cursus sieraden ma ken op stapel. Ze heeft zich ook, met succes, sterk ge maakt voor een maximum snelheid van 30 km. per uur ter plekke. Zelfs de zoon van Toon is er bekeurd wegens overtreding van het verbod, hetgeen de vader met enig ingehouden genoegen deed zeggen: Eigen schuld, dikke bult. De rond 70 leden (die maan delijks solidair een rijksdaal der betalen) gaan elk jaar een dagje vrolijk uit. Van Haaste recht, de-man van de pennin gen en steunend op een hechte policy: „We draaien op de opbrengsten van de ba zar die elk jaar in het voor jaar wordt gehouden, maar vooral op de subsidie van de 't Weipoortjes voorzitter, Elbert de Koning, geflankeerd door penningmeester Theo van Haas- terecht (links) en Toon Bakker, tweede voorzitter, poseert trots vóór het clubhuis van de jubile rende buurtvereniging. foto's: wim van noort gemeente Leiden die een „knelpuntenpot" heeft. Als we die uitkering niet zouden krijgen konden we wel slui ten. De subsidie bedraagt 378 gulden per jaar, maar uit die knelpuntenpot (waar vereni gingen een beroep op kunnen doen als ze kunnen aantonen dat ze het geld nodig hebben) komt meer, zodat we het kunnen redden". Het tienjarig feest de juiste datum van oprichting was 29 september '81 zit er bijna op, maar de laatste paar we ken leek de Vrouwenweg wel een pretpark met al die vlaggen en vlaggetjes, guir landes en 23 witte, getuigen de spandoeken, van lakens vervaardigd en aangebracht vooral door de bewoners van de eerste 25 huizen. De ande re, meer naar de warme bak ker toe in het laatste pand, waren niet zo creatief en en thousiast, maar ze komen wel trouw als lid als er iets te doen valt, zodat hen niets te verwijten valt zullen we maar zeggen. Overigens: speelse doeken waren er ook, zoals: „Tekst voor spandoek t.e.a.b." Britse inbreng Er was ook een Britse in breng, die tot enig misver stand aanleiding heeft gege ven. In een van de eerste huizen woont voor een paar maanden een Engels gezin netje (onlangs verrijkt met een borelingetje). De man werkt bij Estec in Noordwijk en straks, als de eigenaresse weer van vakantie in Italië is teruggekeerd, moeten de.drie Britten het veld ruimen. Maar ze deden graag mee met ,,'t Weipoortje" en hun zelf beschilderde laken ver meldde: „Gekke Buitenlan ders (G.B. zou je er uit moeten halen) Nemen Leidse (N.L. zit daar in) vrouwen weg". Speels nietwaar? Foei, zeiden veel toeschou wers die het niet helemaal door hadden: „dat kan niet anders dan Hollandse discri minatie zijn". Maar dat was het dus niet; het was der Britten eigen getuigenis, sati risch bedoeld, en het Wei- poortjesbestuur vond het wel leuk, met die Engelse en Ne derlandse driekleurtjes en zo. De Engelse gasten, anyway, vertrekken straks weer, maar ze zijn aan de Vrou wenweg, waar ze een tijdje deel uitgemaakt hebben van die grote/kleine nabuurse fa milie, altijd van harte wel kom. Ook zonder spanlaken. Ze hebben er in elk geval op een hellend vlak gewoond. s gek 1 16 jaat iet al en eterwol Rijm IETERWOUDE Het zangkoor van de Christus lülenaarkerk in Zoeterwoude bestaat vijfentwintig jaar. idi ndag 22 september wordt het zilveren jubileum ge- 3n rd met een Hoogmis in de CD-kerk aan de Van °^4ietenstraat. Speciaal vanwege het jubileum zingen dames en heren de vierstemmige Latijnse Messe •ève in C van Charles Gounod. De dienst, die wordt leid door pater Van 'Lieshout, begint om 10.00 uur. ■n insluitend is er gelegenheid tot feliciteren. Een week t, op zondag 29 september, trekken de koorleden er t hun partners een dagje op uit. brand van de dekenale Sint Jan's kerk in de Zuidbuurt is opia-lei bet geweest aan het ontstaan van het Christus Dienaarkoor. fn de Sint Jan in juni 1964 werd verwoest werd het Patro- itsgebouw aan de Schenkelweg van de ene op de andere dag gedoopt in „Aloysiuskapel". In september 1966 was de Sint i gedeeltelijk herbouwd en bleef de Aloysiuskapel toch in ge lik. Een nieuw koor was toen nodig. Dat werd het Aloysius- or, de voorloper van het huidige Christus Dienaarkoor. Deken van der Boog en vicaris A. Hermes hebben zich destijds inge- lom het koor op te richten. Onder leiding van dirigent H. tfdekooper en organist J. Dobbe gingen circa 25 dames en 10 *n van start. Toen in 1970 de Christus Dienaarkerk voor het ht de deuren opende verhuisde het zangkoor van de Aloysius- ,r(jt pel naar de CD-kerk. nog altijd is het koor wekelijks te horen tijdens de kerkdien- 1. De dames en heren zingen ook bij rouw- en trouwdiensten. erigens is dat incidenteel omdat de meeste van die diensten atsvinden in de Sint Jan in de Zuidbuurt. Wel verzorgt het iristus Dienaarkoor de avondwakes in de Sint Jan. Enkele alen per jaar verzorgt het koor tevens de zang in het Elisa- h-ziekenhuis of Leythenrode in Leiderdorp, t ledental schommelt zo rond de 40 personen. Een campagne voqi i rneer mensen te interesseren voor het koor leverde afgelo- n jaar zeven nieuwe gezichten op. Toch zijn nieuwe leden al- 'welkom, met name aan bas-stemmen is een gebrek. Voedingsinfomarkt in AZL Enkele honderden mensen hebben gisteren de voedingsinformatiemarkt in het Academisch Zieken huis Leiden bezocht. De markt was ingericht door de dienst Diëtetiek en enkele patiënten om voor lichting te geven over meer en minder gezonde voeding. Demonstraties, videopresentaties, infos- tands en het uitwisselen van ervaringen met diëten stonden centraal. De markt, die werd gehouden op het Leidse Plein in de nieuwbouw van het AZL, was georganiseerd in het kader van de festivitei ten rond het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten. De kinderen lieten zich de smakelijkste dieethappen goed smaken. foto: tejo ringers DEN HAAG/NIEUWE WETERING De bewo ners van het huis in Nieu we Wetering waar in de jaren 1988 en 1989 enkele maanden lang een 10-jarig jongetje en zijn 7-jarig zus je werden opgesloten en ernstig mishandeld, zijn gisteren door de recht bank in Den Haag veroor deeld tot straffen varië rend van tbs met dwang verpleging tot negen maanden cel. De hoofdverdachte, een 65-ja- rige Vlaardinger die zichzelf natuurgenezer noemt, is vol gens de rechtbank een „voor de maatschappij zeer gevaarlij ke man". Hij werd ontslagen van rechtsvervolging en ver oordeeld tot tbs met dwang verpleging. De man sleepte de leden van de woongroep vol gens de rechtbank mee in zijn ideeën, waardoor zij evenals de kinderen slachtoffer wer den. De man die samen met de moeder van de drie kinderen en drie vrouwen een woon groep vormde, was ervan overtuigd geraakt dat de kin deren „kwade gedachten uit straalden", waarvoor ze moes ten worden gestraft. Met medeweten van de andere groepsleden werd het 7-jarig meisje vijf weken lang opge sloten in de badkamer en op haar blote lichaam geslagen. Vervolgens werd het 10-jarig jongetje in een periode van ruim vier maanden zwaar mis handeld met zweepslagen en een gloeiende pook. Het meisie zou ook gedurende anderhalf jaar onzedelijk door de man zijn betast. Een 27-jarige vrouw uit Vlaar- dingen werd door de recht bank onslagen van rechtsver volging en onmiddelijk in vrii- heid gesteld. De rechtbank noemde de vrouw infantiel en afhankelijk. De vrouw zelf stelde tijdens de rechtszitting erg in de war te zijn van het gebeurde en uit te zien naar psychiatrische hulp. Een 43-jarige arts uit Vlaar- dingen werd door de recht bank schuldig geacht aan me deplichtigheid aan zware mis handeling. De rechtbank acht haar verminderd toereke ningsvatbaar en veroordeelde haar tot negen maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Daarmee week de rechtbank af van de eis van officier van justitie mr. J. van Ek, die twaalf maanden cel en tbs met dwangverple ging eiste. Tegen de moeder van de kin deren, die de zaak in april bij de politie aangaf, maar die zich ook aan de mishandelin gen zou hebben schuldig ge maakt, is een gerechterlijk vooronderzoek gestart. Het on derzoek naar de betrokken heid van de vierde verdachte, een 28-jarige vrouw uit Hoek van Holland is aangehouden tot 29 november. Zij wordt eerst in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht onderzocht. Vederh drieai voor Om zo« •n in rsus bij eze l"' •houden kenhui wel in >g 25 vrijd woenst net vriji Hrdekooper 1 koor is jaren geleid door de heer H. Paardekooper. Op 1 ja- 1982 nam L. Hoogeveen tijdelijk die taak over. Vervolgens ïm de heer K. Morsch, daarna weer even de heer Hoogeveen vanaf 1987 is de leiding in handen van P. Wolvers, keer J. Dobbe was de eerste organist. Jarenlang bespeelde hii 'orgel. J. Doove deed dat heel kort en nu zorgt A. Voorn al n 15 jaar voor de muziek. Het zangkoor heeft op maandag- °nd de wekelijkse repetitie. Dan wordt de basis gelegd voor aeie 1 verantwoorde en passende vocale bijdrage aan de kerkdien st n- Speciaal vanwege de 25e veijaardag zal het koor zich zon- feestelijk presenteren. deski n feestcomité, bestaande uit de dames N. Turk, M. van der j hu# *1 en de heren L. Hoogeveen en G. van Wetten, heeft voor 29 Wember een verrassing in petto. Die dag krijgen de koorleden verrassend reisje aangeboden. ALLERLEI(DS) Schaatsinstuif De IJssport Vereniging Leiden opent zaterdag het nieuwe sei zoen met een schaatsinstuif voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De kinderen kunnen van 11.00 tot 13.00 uur kennismaken met het hardrijden op de schaats. De instuif vindt plaats in de IJshal aan de Vondellaan. De toegang is gratis. Vergeet geen dikke trui en handschoenen aan te doen. Voor meer infor matie: Letty Ruhaak 071- 895035. Buurtwerk De buurthuizen Mierennest en Morsch wijk werken voortaan samen als 'Buurtwerk de Mors'. Ter gelegenheid daarvan is er zondag een open dag. Het pro gramma begint om 11.00 uur in Morsch wijk met een optreden van de majoretten Golden Green Stars en eindigt daar om 13.30 uur met een trimloop voor kinderen naar het Mie rennest. Daar wordt vervolgens een gevarieerd middagpro gramma afgewerkt met onder andere een ballonnenprogram- Fietsen De PTT houdt ook dit jaar weer een fietstocht. Die tocht heeft morgen plaats, is onge veer 40 kilometer lang en voert door Leiden en omgeving. De start is bij het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg tussen 9.30 en 11.00 uur. Deelname kost vier gulden. Egyptologie Een regionale cursus Egyptolo gie. Die gaat maandag onder andere in Leiden van start. Deelnemers krijgen na succes vol doorlopen van de lessen een diploma op papyrusrietvel. De cursus heeft een dubbele opzet. Mensen kennis laten ma ken met deze wetenschap en werkgelegenheid voor een aan tal afgestudeerde Egyptologem. Inlichtingen bij LIC, Rapen burg 8-10, 2300 EV Leiden, 071- 128502. Lezing 'Leefgewoonten en gezond heid'. Dat is het onderwerp van een lezing die prof. dr. S. Maes maandag vanaf 19.30 uur houdt in zaal 1 van het gebouw Fysio logie van de universiteit aan de Wassenaarseweg 62. Maes is hoogleraar klinische en ge zondheidspsychologie aan de Leidse universiteit. Zijn lezing maakt deel uit van een serie van Studium Generale over ge drag, gezondheid en ziekte. Diamiddag Een diamiddag voor 55plussers wordt maandag gehouden in het Dienstencentrum Meren- wijk, aan de Rosmolen 6. De le zing met als onderwerp 'de na tuur' wordt gehouden door D. van Dam en begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. Close harmony De Streekmuziekschool Leiden e.o. begint een cursus close har- mony-zang. De lessen worden op donderdagavonden gegeven aan fiet Pieterskerkhof 4, van 21.3u tot 22.30 uur. Deelname kost 90 gulden. Inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar bij de muziekschool aan het Rapen burg 22, telefoon 071-141041. Nadere inlichtingen tijdens het spreekuur van de coördinator lichte muziek Dick Hermsen, op woensdag tussen 19.30 en 20.30 uur, via hetzelfde tele foonnummer. Volkstuinders Volkstuinvereniging Ons Bui ten houdt vandaag, zaterdag en zondag de jaarlijkse tentoon stelling van produkten van de volkstuin. De expositie wordt vanavond officieel geopend door Jaap van der Scheur, voorzitter van het Algemeen Verbond Volkstuinders Neder land. De expositie heeft dit keer de titel Van toen tot nu'. Behalve bloemen, planten en fruit zijn er ook demonstraties te zien van bloemschikken en bonsai-snoeien. De tentoonstel ling wordt gehouden in het clubgebouw van Ons Buiten. Dat is te bereiken via de Pieter de Bothstraat en de Marnix- straat (sportpark Noord). Van avond is de tentoonstelling open van 20.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 15.00 uur. Toegang gratis.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13