LEIDEN OMGEVING Katholieke verpleeghuizen willen toch samenwerken 11 imissie identiteit minder belangrijk dan werkgelegenheid "thouder lg JAAR CEL GEËIST TEGEN OPLICHTER LEIDS HOTEL Haast geboden met bouw van scholen in Merenwijk L WPLANNEN? Lange rijen voor haring en wittebrood Persoonlijk cadeau 17 TT TI CcidócSoiucMit 'ÖOU/UMlt VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 jarkens knorren luidruchtig DEN Dit keer waren geen zoekgeraakte geiten iontsnapte schapen die voor ivang van de veemarkt bij Groenoordhallen overlast ?oorzaakten maar vechtende ;kens. Rond half twee van- iht klaagden buurtbewoners het geknor en geschreeuw wel echt de spuigaten uit- C Toen de politie korte tijd jr poolshoogte kwam ne- in, was de ruzie blijkbaar al jlecht. Er is niemand aange- iden. Wethouder bereid Vertaalbureau in stand te houden Man valt meisjes lastig LEIDEN Wethouder A. van Bochove is in principe bereid om het Vertaalbureau geduren de een jaar te steunen totdat het op eigen benen kan staan. Het Vertaalbureau, dat voornamelijk vertalingen uitvoert in en uit het Turks en Ma rokkaans, zou per 1 oktober op straat komen te staan omdat de subsidie in de loonkosten door het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) wordt stopgezet. C. van de Wester ing, voorzitter van het bestuur van het Vertaal bureau, sprak gisteren voor de commissie wel zijn uit zo'n 30.000 gulden nodig te hebben. Het Vertaalbureau had erop gerekend dat de loon kostensubsidie tot augustus volgend jaar zou doorlopen. Door de instelling van het RBA per 1 januari van dit jaar is daar een streep door heen gehaald. Tijdens de commissievergadering bleken alle partijen ervan te zijn overtuigd dat het Vertaalbureau een goede toekomst heeft, zeker nu het zich meer op bedrijven wil gaan richten. Het RBA, dat de fout heeft gemaakt een regeling af te breken, is echter de eerst aangewezen instantie om die fout te herstellen. Van Bochove beloofde zich binnen het college sterk te maken voor de financiële steun en zou ook bij zijn collega Walenkamp, die namens Leiden zitting heeft in het RBA, aandringen op een overgangsregeling vanuit het RBA. De ge meente subsidieert het Vertaalbureau, dat twee mensen full time in dienst heeft en steunt op zestig free lancevertalers, al met een tegemoet koming in het exploitatietekort. In het Welzijn- sprogramma 1992 is daarvoor een bedrag van maximaal 20.000 gulden uitgetrokken. ALPHEN AAN DEN RIJN Twee meisjes van zeven en acht jaar zijn gis termiddag rond half vijf in het Bos- park in Alphen lastig gevallen door een man. De man vroeg de meisjes naar de Paddestoelweg. Toen zij hem zeiden dat zij dat niet wisten, vroeg hij ze de weg naar zwembad De Dillen. Vervolgens greep hij een van de kin deren onder haar rok en liet zijn ge slachtsdeel zien. De meisjes sloegen op de vlucht. De man is ongeveer 20 jaar, heeft zwart haar. Hij had een rode pet op, droeg een spijkerbroek, een bruin lederen jas en hij had een bruin-zwar te herenfiets. Een soortgelijk geval heeft zich recentelijk voorgedaan in de Paddestoelbuurt. RAAD VOORHOUT KENT GELD TEGEN WIL VAN COLLEGE TOE VOORHOUT De gemeente Voorhout moet het echtpaar J. Bel-Zon- neveld vijfduizend gulden terugbetalen. Een meerderheid van de Voorhoutse raad ging daarmee gisteravond tijdens de raadsvergadering in tegen het college dat betaling wilde weigeren. De familie Bel ont vangt dit bedrag omdat zij te veel zouden hebben betaald voor hun koopwoning. De woning, gelegen aan de Boerhaavestraat, werd in 1989 gekocht van de gemeente Voorhout. Volgens het echtpaar had de voor malige burgemeester M. van der Wouw geadviseerd de woning op dat moment te kopen, omdat het aanbod om tot koop over te gaan eenma lig was. „In goed vertrouwen hebben wij de woning toen gekocht", al dus Bel gebruik makend van het het spreekrecht. „Maar al na een jaar werd een aantal andere woningen in de straat verkocht tegen tachtig procent van de taxatiewaarde". De raad vond gisteren in meerderheid dat er weliswaar geen juridisch recht op teruggave van het geld was, maar dat een moreel recht wel door hen werd onderkend. Met uitzon dering van de VVD werd de weigering van B en W daarom overruled. SN De meeste ri in de raad zijn gelukkig met de arendheid waarmee meentelijke reorga- ter hand wordt ge- Vooruitlopend op esluit over het sa- illen van vijf ge- elijke diensten ide uit versehillen- ïcties wilde wet- A. van Bochove ieel) al een sollica- :edure starten voor nstdirecteuren. Dat e raadsleden echter snel. tvorming over bijvoor- et aantal diensten heeft t eens plaatsgevonden jrom vinden wij het I om nu al de directeu- &r die diensten te gaan veel te prematuur. <t een poging om de liten spel te zetten en »m ik geen fraaie gang een", vatte VVD-raads- 'onk de kritiek samen. IA had twee dagen ge- aangekondigd niet ak- e kunnen gaan met het om de werving op 14 te starten. Alleen het D66 konden enige ring opbrengen voor ipo van de ambtelijke isatie. Zij zijn bang dat t uit het veranderings- verdwijnt als er eerst /orden gewacht op de iten van de inspraak onder het personeel. Van Bochove is die eeel omdat dan pas na ber, wanneer de ambte organisatie definitief in j) wordt besproken, een I jtieprocedure kan wor- Hart. De nieuwe dienst- uren zouden dan op zijn in mei kunnen begin- 1 het hele veranderings- I valt daardoor een gat half jaar, betoogde hij. gat is lang genoeg om ÜBi eruit te slaan". LEIDEN Het bestuur van de stichting RK Ver pleeghuizen Leiden e.o. is bereid om de identiteit op te geven voor het behoud van de ouderenzorg en de werkgelegenheid. Mo menteel wordt een be leidsvisie voorbereid waarin het voortbestaan van het Sint Elisabeth- gasthuishof en het verzor gingstehuis Van Wijckers- looth in Oegstgeest op de eerste plaats komt en het behoud van de katholieke identiteit op de tweede. Van verschillende kanten werd dinsdag kritiek geuit op de opstelling van de stichting om zich afzijdig te houden bij de vorming van een overkoe pelende, interconfessionele stichting, die in de toekomst zeggenschap krijgt over twee 'moederverpleeghuizen' in Leiden. De stichting RK Ver pleeghuizen heeft zich ander half jaar lang langs de zijlijn opgesteld uit vrees de katho lieke identiteit te moeten prijs geven als zij opging in een gro ter geheel. Vooral het ondui delijke beleid ten aanzien van euthanasie vormde een heikel punt. In een interconfessionele stichting zou er gemakkelijker over euthanasie worden ge dacht, was de angst. Ing. A.J. Weeber, interimmanager bij de stichting, ziet echter niet in waarom de katholieke signa tuur in een groter geheel het onderspit zou moeten delven. „Het moet toch mogelijk zijn om in een groter geheel een volstrekt duidelijk euthanasie beleid te formuleren. Ook zou de specifiek katholieke sfeer van bijvoorbeeld Van Wijc- kerslooth gegarandeerd moeten kunnen worden. Elke dag wordt daar bijvoorbeeld nog een mis opgedragen. Dat moet juist als het een kleine dependance is, kunnen wor den gehandhaafd. Samengaan van een bestuur betekent niet dat al die huizen één grote grijze massa zullen vormen". Waar volgens Weeber de zaak ook 'op hangt' is de financiële situatie van het Sint Elisabeth- gasthuishof. Die was en is bij zonder slecht. „Het Elisabeth- gasthuishof is in de huidige si tuatie bepaald geen aanlokke lijke partner om mee samen te werken. Het nieuwe bestuur, dat ongeveer een half jaar ge leden aantrad, heeft zich daar om voorgenomen zowel intern als extern orde op zaken te stellen. Zo zaten we met een groot personeelstekort. Maar inmiddels hebben we veel sig nalen uit het Gasthuis opge vangen dat het lukt". Onderdeel van het beleids plan, dat voornamelijk is opge steld door de directie, is een verdergaande samenwerking tussen het verzorgingstehuis Van Wijckerslooth en het Eli- sabethgasthuishof. Sinds de cember werken de twee instel lingen, die voordien volledig zelfstandig opereerden, samen op het gebied van magazijn, administratie en de receptie. In een later stadium moet er ook één centrale inkoop wor den gerealiseerd. Ook een vol ledige fusie met het verzor gingstehuis de Rustenborch in Oegstgeest wordt voorbereid. Om de directie de gelegenheid te geven alle noodzakelijke maatregelen te treffen, wil het bestuur meer afstand nemen van het dagelijks bestuur en een soort Raad van Toezicht worden. De vakbonden Abva Kabo en CFO zijn op de hoog te gebracht van de voorne mens en hebben afgedwongen dat in geval van ontslagen er een sociaal plan op tafel komt. Opofferen Het bestuur moet nog defini tief akkoord gaan met de voorgenomen nieuwe beleids lijnen maar Weeber heeft de indruk dat dat niet veel moei te zal kosten. „Het bestuur heeft zich al eerder ervoor uit gesproken dat het niet van plan is de kwaliteit van de zorg en de werkgelegenheid op te offeren aan de identiteit. De principiële discussie wordt toch in de marge gevoerd. Je kunt wel op je identiteit blij ven hameren, maar uiteinde lijk kun je daar niet de zaak mee redden". DEN HAAG/LEIDEN Twintigduizend gulden voor lo gies, telefoon, eten en drinken bedroeg de rekening van het Golden Tulip Hotel in Leiden, toen een 30-jarige inwoner van Amsterdam daar medio dit jaar zes weken had gebivakkeerd. „Stuur de rekeningen maar naar mijn bedrijf. Ik ben daar office manager", had hij bij de telefonische reservering gezegd en dat had hij per fax op brief papier van de werkgever, een uitzendbureau in Rotterdam, bevestigd. Maar de rekening werd niet betaald, ondanks herhaalde aanmaningen van Golden Tu lip. Dat gold ook voor de nota van het Leidse Holiday Inn Hotel, waar de man vijf flessen champagne bestelde. In Am sterdam huurde hij koeriers, bestelde hij bloemstukken, lo geerde hij in een hotel en maakte hij talloze taxiritten. Alle rekeningen, gestuurd naar het uitzendbureau, bleven on betaald. Gisteren stond de man voor de rechtbank in Den Haag terecht op beschuldiging van oplich ting en flessentrekkerij. Dat hij office manager zou zijn, was door zijn bazen ontkend. Zij wensen niet op te draaien voor de rekeningen, in totaal 40.000 gulden. „De man leeft in een fantasiewereld", was een van de conclusies van het psychia trische rapport dat in opdracht van de rechtbank is opgesteld. Daarmee was de verdachte zelf het niet eens. Volgens hem lo gen de directeuren. Tegen hem was gezegd dat hij de zaak tij delijk draaiende moest houden, zei hij tegen de rechtbank. Om dat hij medio dit jaar proble men met zijn vriendin had, was hij in het Golden Tulip Hotel getrokken. De champagne, bloemen, taxiritten en maaltij den hadden een zakelijke ach tergrond. De officier van justitie zei bang te zijn voor herhaling, omdat de man zich niet bewust zou zijn van zijn leugens. Zij eiste 18 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaar delijk. De man zou zich onder toezicht van de reclassering moeten stellen. De rechtbank doet over twee weken uit spraak. Vrouwe Justitia krijgt hoofd terug Hoofd en romp van Vrouwe Justitia op het gebouw van de juridi sche faculteit, het Gravensteen, worden weer herenigd. Het hoofd rolde dinsdag om nog onverklaarba re redenen twintig meter naar beneden na eeuwenlang ge blinddoekt over Lei den te hebben uitge zien. De juridische fa culteit zegt haar steengeworden be schermvrouwe niet te kunnen missen. Het beeld, daterend uit het midden van de zeventiende eeuw, kon het hoofd niet langer recht houden dan tot dinsdagavond laat. Met enig geraas kwam de stenen brok naar beneden en spatte op de kasseien van het Gerecht uit een. Een restaurateur is in middels aan het werk getogen om hoofd en romp weer te hereni gen op het oudste stenen gebouw in dit deel van Leiden, dat nooit anders dan een gerechtelijke functie kende. Waar de stu denten van de juridi sche faculteit nu stu deren, kermden vroe ger de gevangenen in de kerkers van de graven van Leiden. In de kamers daarboven zetelde de schout die in de aangrenzende zalen recht sprak. Het gebouw zelf dateert uit de twaalfde eeuw, werd uitgebreid in de vijftiende en zestiende eeuw en kreeg pas na vijf eeuwen haar ver steende symbool. Aan de andere zijde van het monumentale pand staan ook twee beelden uit dezelfde periode: Prudentia en, alweer Vrouwe Justi tia. Die zitten nog goed in elkaar. FOTO: WIM VAN NOORT je in Stevenshof Dertien jongeren, jd variërend van 14 tot zijn gisteravond rond n aangehouden in en Dobbedreef De jonge- len passagiers bij het De Vink lastig en .1 vernielingen De igpolitie heeft de zaak omen )r gestolen ns proefrit IDEN Een motor merk Kawasaki is gis- ag na een proefrit niet j een motorbedrijf aan iderij in Leimuiden te- acht. De motor werd omen door een man. tie schat de waarde van ertuig op meer dan ïlden. De motor droeg ine kentekenplaat met imer 50-HF-13. <1 ADVERTENTIES AR VAN DER PLOEG! rker(s(FsPI Duwen t< strekt tot a, 1 CS te L rouwde adres voor: :N EN DEUREN. I- EN PLAF0NDBEKLE0ING 'UIEN ETC. uwbouw en renovatie. in onverwoestbaar van het kwaliteitsmerk Itlnck Isarm, leverbaar in kleuren, volledig deerd en door onze sen perfect op maat Het geheel voorzien van titicaat. voon eens alles op uw lekijken. We geven u graag id advies. et recentfcTOF OM ÜP TE BÜUWEN. to lUdi Al AC/*, rtv/bu LEIDEN Als Leiden niet voor 1 januari een plan rond heeft voor een nieuw scho lencomplex in de Merenwijk dreigt de gemeente vijf mil joen subsidie mis te lopen. Om dat geld veilig te stellen is de scholenbouw nu losge koppeld van het omstreden voornemen ook huizen te bouwen bij het terrein in de Zijlwijk. Het gaat om nieuwe onderko mens voor de openbare school De Dukdalf', de christelijke Zijlwijkschool en de katholie ke Zonnewijzer. De scholen maken inmiddels al vijftien jaar gebruik van noodbouw aan het Regenboogpad. Het nieuwe gebogen uit te voeren scholencomplex komt naast het oude, zodat dat in gebruik kan blijven tijdens de bouw. Het wordt kleiner omdat de leerlingentallen de komende jaren teruglopen. Enkele nood- lokalen blijven nog enige tijd in gebruik. Mede doordat het gebouw kleiner wordt, komt er ruimte voor woningbouw. Die vijl koopwoningen en een woonto rentje zouden deels ook op het grasveld aan de Zijloever moeten komen. Het plan, naar een idee van stedebouwkundi- ge Van der Wardt zou over twee jaar moeten worden ge realiseerd, als vervolg op de scholenbouw. Voor zowel de huizen- en scholenbouw is in de gekozen opzet een wijziging van het bestemmingsplan no dig. Schaars Wethouder T. van Rij hield gisteren de leden van de com missie volkshuisvesting en be woners van de Zijlwijk voor dat nu uitsluitend de scholen bouw moet worden bezien. „De scholenbouw is naar vo ren geschoven door het minis terie. Daar moet nu een besluit over worden genomen, los van eventuele woningbouw. Wij vinden als college wel dat de lokatie geschikt is voor wo ningbouw. Grond is nu een maal schaars in Leiden en het lijkt ons een goede zaak om dat mogelijk te maken". Van Rij kreeg van de kant van de commissie en van de om wonenden kritiek dat het col lege toch een wijziging van het bestemmingsplan voor het hele gebied voorstelde. Hij be toogde aanvankelijk dat dit los moest worden gezien van de woningbouw die later apart aan de orde komt. Niettemin beloofde hij de plankaart aan te zullen passen zodat deze uit sluitend betrekking zou heb ben op de scholenbouw. De commissie ging daar in princi pe in meerderheid mee ak koord. Bezwaren Verschillende bewoners brachten net als op een voor lichtingsavond vorige week hun bezwaren tegen de bouw plannen naar voren. Ze vrezen verslechtering van het uit zicht, meer geluidhinder van de scholen en schade door het heien. Bovendien werd er op gewezen dat het grasveld aan de Zijloever intensief wordt gebruikt door kinderen uit de wijk. Er werd op aangedron gen de nieuwbouw stapsgewijs op de huidige lokatie uit te voeren. Daarvoor is geen wij ziging van het bestemmings plan nodig. Het argument van meer sociale controle vanuit de huizen op het scholencom plex vond hij gezien de min der overzichtelijke gebogen opzet niet kloppen. Een andere bewoonster wilde dat sneller werd gebouwd. Een geraamde bouwtijd van twee jaar vond zij te lang. Ze vreesde een lan ge periode van overlast. I FOTO: WIM VAN NOORT Wie zich wil inschrijven voor haring en wittebrood moet geduld hebben. Jongetje schiet met luchtdrukpistool LEIDEN Een elfjarig jongetje heeft gisteren zijn lucht drukpistool moeten inleveren nadat hij vanaf een flat aan de Condorhorst mensen onder vuur had genomen. Hij had het wapen, met bijbehorende munitie, van zijn moeder gekregen als cadeautje. Aanvankelijk schoot hij er slechts mee in de lucht maar toen dat begon te vervelen, besloot hij op men sen te richten. Er is niemand gewond geraakt. De jonge schutter is vermanend toegesproken en zijn wapen werd in beslag geno men. Sinds de nieuwe Vuurwapen wet zijn ook luchtdrukwapens verboden. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. LEIDEN „Ik ben al 57 jaar lid en zit hier nu voor de tien de keer". Leidenaar H. Ding jan (86) zit er duidelijk voor z'n lol. „Zo kom je nog eens ie mand tegen", verklaart hij naar zijn hoofd wijzend zijn vastbeslotenheid om 'zolang het hier maar goed zit' de briefjes voor haring en witte brood te blijven uitschrijven. Voor Dingjan zijn er veel be kenden die aanschuiven aan zijn tafeltje in de Stadsgehoor zaal. Daar schuifelt op het oog de halve bevolking van Lei den in ganzepas de foyer bin nen om een van de leden van het de 3 October Vereeniging felbegeerde briefje te ontfu utse- len. Enkele tientallen Vereeni- gingsleden gingen gistermid dag om vier uur zitten en kwamen pas veel later met zit- en schrijfpijn weer achter hun tafeltje vandaan. Het eerste uur was het al hectisch. „We hadden na een uur al 4.000 in schrijvingen binnen. Dat is een derde van de opkomst van vorig jaar", meldt Har Meijer snel tussendoor terwijl hij aan alle kanten wordt aange klampt. De Stadsgehoorzaal bleef giste ren tot negen uur geopend om Leidenaars, of niet-Leidenaars die in het bezit waren van een geldig lidmaatschapsbewijs van de 3 October Vereeniging, het haring broodbriefje te geven. Uiteindelijk kwamen er 17.000 mensen op af die donderdag 3 oktober langdurig in de rij zullen moeten staan om hun beloofde mondvoor raad in ontvangst te kunnen nemen. Om Leidens ontzet ge past te kunnen vieren zijn dit jaar 35.000 haringen en 4.700 broden nodig. Om de mensen niet te lang te laten wachten heeft de Veree niging vijftig geroutineerde Katwijkse haringsnijders inge huurd. Bestuurslid Har Meijer: „We hebben ze allemaal een fles corenwijn beloofd. Dat is beter dan die borrel of dat glas bier van vorig jaar". I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: J Dhr./Mevr.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voo, toniric b<vo„ I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Buitenlandse werknemers eerder in WW dan in WAO LEIDEN De Turkse arbei dersvereniging HTIB vindt dat buitenlandse werknemers te vaak worden ontslagen in ge val van ziekte. De werkgevers zouden „al dan niet bewust" gebruik maken van gebrek aan kennis over regelingen als ziektewet en WAO en de hoge arbeidsmotivatie bij de buiten landers. De HTIB stelde zich gisteravond volledig achter uitspraken van FNV-bestuur- der L. Peeters, die gisteren in het gebouw van de arbeiders vereniging aan de Cathrijne- straat het probleem aansneed. „De buitenlanders doen meest al het laag gekwalificeerde werk, werken zich letterlijk kapot en daar staat uiteinde lijk alleen de WW tegenover. Aan een nieuwe baan komen ze vaak vanwege discriminatie maar ook om gezondheidsre denen niet. Juist waar we eco nomisch zo profiteren van deze werknemers, zouden we het sociale aspect meer op ons fatsoen moeten la\en inwer ken", aldus Peeters. Leiden telt rel&tief veel inwoners van Turkse afkomst. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatische betaling) f25,70 J kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via accéptgiro f 78,60 I Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: J Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I I J Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - na J Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11