LEIDEN OMGEVING laadsleden zijn iscussie rond redesbeeld moe M lidaeSou/icwit I? M Merenwijkers tegen nieuwbouw scholen ouw (20) mishandeld ALLERLEI(DS) Musea blazen onderzoekstraditie nieuw leven in Hartebrugkoor zingt in Chartres en Parijs Niet voor iedereen I CcidóeSoutant DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 ongen verzint diefstal van fiets Katholieke stichting moet aansluiten bij nieuw verpleeghuis ,EIDEN Een 14-jarige Leidse jongen blijkt het erhaal van de gewelddadige diefstal van zijn fiets te ebben verzonnen. Het afgelopen weekeinde meldde ij zich bij de politie met het verhaal dat hij in de ationstunnel van zijn fiets was gezet en dat het toertuig vervolgens was gestolen. In werkelijkheid as hij zondagmiddag naar het huis gegaan van een ngen waar hij al geruime tijd mee in de clinch lag. adat hij er belletje had getrokken keerde hij er te lg. De bewoners zagen hem en hij wist alleen weg komen door zijn fiets achter te laten. Het verhaal aan het licht gekomen doordat de ouders van de ngen argwaan kregen. Toen ze hem aan de tand oelden kwam de waarheid boven water. De jongen inmiddels ook op het politiebureau onderhouden ver het plegen van de valse aangifte. De fiets is in- iddels teruggegeven. LEIDEN Bij de oprichting van een overkoepelende stichting voor ouderenzorg in Leiden kan de rooms-katholieke stichting voor Verpleging en Verzorging niet bui ten blijven staan. Dat is de mening van zowel wethouder S. de Vreeze (ouderenzorg), als van gedeputeer de J. Pool (gezondheidszorg), als van de voorzitter van de samen- werkingscommissie psycho-geria- trische voorzieningen Leiden, T. Roes. Gisteren werd het eindver slag van de samenwerkingscommis- sie aan de bestuurders gepresen teerd. Daarin wordt, in navolging van het provinciaal plan voor ou derenzorg, de voorkeur uitgespro ken voor de vorming van een in terconfessionele, overkoepelende stichting. De stichting neemt het bestuur op zich van twee moeder- verpleeghuizen en drie dependan ces. Die verpleegdependances moeten worden gecombineerd met een verzorgingstehuis en in elk stadsdeel Noord, Midden en Zuid moet een cluster ontstaan van ouderenzorg waar ouderen op één punt terecht kunnen voor informa tie en advies. De katholieke stich ting, die het verzorgingstehuis Sint Elisabeth Gasthuishof exploiteert, heeft zich ook afzijdig gehouden van deze commissie. Vorig jaar pro testeerde de RK stichting heftig te gen de oprichting van een intercon-. fessionele stichting. De eigen ka tholieke identiteit en uitgangspun-' ten zouden in het gedrang komen. Met name ethische kwesties als eu thanasie vormden een te groot ob stakel. Ook de mogelijke sluiting van het Elisabeth Gasthuishof die wat betreft gedeputeerde Pool nauwelijks te vermijden is als de katholieke stichting zich aansluit bij de overkoepelende stichting, wierp een barricade op. Inmiddels is de RK stichting echter enigszins op haar schreden teruggekeerd en heeft zij in juni een intentieverkla ring getekend om eventueel ook zitting te nemen in het bestuur van een interconfessionele stichting. Volgens commissievoorzitter Roes is aansluiting van de RK stichting niet van doorslaggevend belang, maar wel wenselijk. Ook gedepu teerde Pool wil de katholieken weer binnenboord halen en nodig de hen uit om opnieuw in bespre king te gaan. Als zij zich echter geï soleerd blijven opstellen, kan de provincie als subsidiegever het pro ces wel degelijk sturen, waar schuwde hij. Politie vernielt ruit om inbreker te vangen LEIDEN De politie heeft vannacht met toestemming van de eigenaar een grote ruit van een bedrijfspand aan de Oude Singel in geslagen om een inbreker aan te houden. De man, een 29-jarige inwoner van Spijkenisse, werd uiteindelijk aangetroffen in een douc heruimte op de tweede etage. De politie was rond half drie 's nachts naar het pand ge gaan omdat buren gestommel hadden ge hoord. Omdat agenten geen mogelijkheid za gen om binnen te komen werd met de eige naar overlegd. Die gaf direct toestemming om een ruit in te slaan. Die ruit mat echter twee bij twee en halve meter. Het grijpen van de inbreker is daarmee uiteindelijk een dure zaak geworden. AR ALTERNATIEVEN MOETEN WORDEN BEKEKEN NIQUE ROSO ?PEN Er moet ein- eens een besluit 37 en genomen waar 87 vredesmonument 88 J komen te staan. Alle JJien in de Leidse raad 89de jarenlange discus- 87rond de plaats meer 88 moe. Ondertussen 88ien ze zich er wel 90 uit om naar alterna- 85dï voor het Huigpark 87jeken. 86ïuigpark is de laatste lo- 9o[die 's besproken, nadat 88r beide kanten van het ;ler Werfpark en de Ga- &rkt werden afgewezen. SS^ectie Groen protesteerde 87i.de mogelijke aantasting irantie M veld als het aan de lant van het park kwam |aq jan. Plaatsing op de Ga- krkt, aan de anaere kant let park, gaf problemen Ie riolering en een paar verschuiven kon niet t de monumentencom missie daarmee niet akkoord ging. Na een fietstocht van ambtenaren en de wethouders cultuur en ruimtelijke orde ning kwam het Huigpark, ach ter het stadsbouwhuis, als laat ste mogelijkheid uit de bus. Zeer tegen de zin van het Vre- descomité, dat het Huigpark niet centraal genoeg vindt lig gen. Het monument moet het centrum vormen voor vredes- manifestaties en oproepen tot bezinning. In een toelichting die Willem Schippers, lid van de Werkgroep Leids Vredes monument, gisteravond tijdens de commissievergadering voor onderwijs en cultuur gaf, vond hij het Stationsplein, het Vrou wenkerkplein of het Stadhuis plein nog een betere Uitgesteld Hoewel alle raadsleden von den dat het na vijf jaar gebak kelei over een goede plek voor het monument wel voldoende was, stuurden zij wethouder H. Koek (cultuur) toch op pad om alternatieven te zoeken. Vrij wel alle partijen wilden het kunstwerk ook dichter bij de Sociale Dienst plaatsen, aange zien het betaald zal worden uit het kunstbudget van deze in stelling. H. Baayens (PvdA) deed de suggestie om het kunstwerk eventueel in of aan het water te bouwen en kreeg daarbij de steun van D66-er E. Snelders. Koek wilde het allemaal best in overweging nemen maar stak toch een waarschuwend vingertje op: „U dringt zelf aan op spoed in de besluitvor ming over de plaats van het monument Maar houdt U er wel rekening mee dat juist die besluitvorming nog langer wordt uitgesteld als mij wordt gevraagd om al deze alterna tieven te onderzoeken Wat. haar betreft ligt het Huigpark niet decentraal is het uiterma te geschikt voor manifestaties. Ze beloofde de commissie ech ter zich nader te beraden op plaatsing in het park. Volgens A. van der Ree, adjunct-hoofd van de directie cultuur, is ook de kunstenaar, Piet Hein Stu- lemeijer, bereid zijn monu ment aan te passen aan plaat sing in het Huigpark, zij het schoorvoetend. Het aanvanke lijke ontwerp was geheel ge richt op plaatsing op de Ga- renmarkt. Het ontwerp van kunstenaar Piet Hein Stulemeijer voor het Vredesmonument dat de gemoederen inmiddels alweer vijf jaar bezighoudt. foto: pr PVDA-ER HANS BAAYENS: Monumenten moeten worden verplaatst" 99 LEIDEN Als het aan de fractievoorzitter van de PvdA ligt, worden de Leidse kunst werken vaker verplaatst. „In de Japanse binnenhuisarchi tectuur geldt ook de regel dat een kunstwerk nooit langer dan een bepaalde periode op één en dezelfde plaats mag hangen. Dan gaat het lang zaam maar zeker onderdeel uitmaken van het interieur en gaat de waarde van het werk als kunstwerk verloren", be toogde de kersverse fractie voorzitter gisteren in de com missie onderwijs, cultuur en emancipatie. Baayens gaf toe dat hij hele maal op persoonlijke titel sprak. Nee, hij had geen draagbaar kunstwerk in zijn gedachten, maar ook de Leidse monumenten verdienen een nieuw plekje, zodat ze weer als kunstwerk worden opgewaar deerd. „Het is vast wel in te passen in het onderhoud of wanneer een kunstwerk moet worden schoongemaakt". Vrijwel geen enkel collega raadslid nam de mededeling serieus. Alleen CDA-er Huib Kruijt ging er even serieus op in. „Ik kan mij nog herinneren dat wij over de verplaatsing van het beeld van Rembrandt een avond lang hebben gedis cussieerd. Hoe zou dat hiermee gaan dan?", vroeg hij zich af. Een vraag waarop hij geen antwoord kreeg. Ook niet van de plannenmaker zelf, die hiermee toch blijkt geeft van alle markten thuis te zijn. LEIDEN Bewoners van de Zijden, Rozen, Wenden en Oorden zijn niet geluk kig met de nieuwbouw voor de basisscholen in hun wijk. Doordat de school zo'n twintig meter naar hun kant opschuift, vrezen ze meer geluidso verlast. Raadslid R. van Schreven (Groen Links) ontkrachtte die kritiek, die gisteren voor de raadscommissie onderwijs door een bewoonster werd her haald, met de opmerking dat geluid voornamelijk te horen is tussen half negen 's morgens en kwart over vier 's middag- s.„En dan is er van een piek- belasting bepaald geen spra ke". Een Wassenaars architecten bureau presenteerde gister avond voor de commissie de tekeningen van. de nieuw bouw. De scholen De Zon newijzer (RK), De Zijlwijk (PC) en De Dukdalf (open baar) zullen aan elkaar grenzen maar hebben deson danks een eigen karakter. De nieuwbouw voor de drie basis scholen in de Merenwijk moet komend voorjaar van start gaan. Oplevering volgt in au gustus 1993. Voor de bouw van de drie scholen is door de ge meente in de Meerjarenraming een bedrag van 600.000 gulden uitgetrokken. Het ministerie van onderwijs heeft inmiddels een bedrag van vijf miljoen gulden toegezegd. Gisteravond kwam van de kant van de ge meente de verzekering dat de bouwkosten zeker binnen het totaalbedrag van 5,6 miljoen blijven. Er komt echter een kink in de kabel als blijkt dat de door hetzelfde ministerie afgekon digde bouwstop ook gelat voor nieuwbouw waarvoor al een bedrag is toegezegd. Daarover bestaat nog onduidelijkheid. Hoogte in De bouw wordt gefaseerd uit gevoerd, wat betekent dat de huidige gebouwen deel voor deel worden gesloopt en de leerlingen telkens een gebouw opschuiven. De Zonnewijzer gaat het eerst tegen de grond, zodat de leerlingen van deze school voor een jaar moeten uitwijken naar de dependan ces. Ondertussen vordert de nieuwbouw als alles volgens plan gat gestaag. Ook met deze combinatie van bouwen terwijl vlak ernaast de kinde ren onderwijs krijgen, waren de bewoners niet gelukkig. Daarin kregen zij de steun van de meeste raadsfracties. Die vonden mogelijkheden voor uitbreiding echter belangrij ker. De Zonnewijzer en De Zijlwijk kunnen eenvoudig worden uitgebreid als het leer lingenaantal de komende jaren sterk groeit, wat echter niet in de lijn der verwachting ligt. Voor De Dukdalf is dat stuk ken moeilijker omdat deze school ligt ingeklemd tussen de beide andere scholen. De hoogte ingaan is dan de enige oplossing, gaf de architect gis teravond toe. De Welstands commissie heeft echter nogal wat moeite met het wat oncon ventionele ontwerp. De wo ningbouw die eveneens is ge pland op het terrein vlak naast de school een rijtje huizen en een flatgebouw van vier of vijf lagen komt vanavond in de commissie volkshuisves ting aan de orde. SN Een 20-jarige Leidse is gistermiddag rond kwart d'ijf op de Langegracht mishandeld. De vrouw kreeg een i haar nek waardoor haar oorlel uitscheurde. De vrouw ter hoogte van de Korte Mare toen een groepje jongeren gang blokkeerde. Na een woordenwisseling kon ze ver mitsen. Mogelijk is ze toen ze wegreed over de tenen van in de jongens gereden. Ze werd in elk geval door een van :hterna gesprint en kreeg toen de klap in haar nek. 15, apk fdak, ilo, 27( ««(wonden bij aanrijding Een fietser en een bromfietser zijn gisterochtend •art over acht gewond geraakt bij een aanrijding op het d langs de Haagse Schouwweg. Ter hoogte van het crema- en de begraafplaats botsten de twee tegen elkaar. Waar- ijk omdat de 16-jarige bromfietser, afkomstig uit Wasse- ver naar links reed. De twee kwamen ten val. De brom- is met een hersenschudding naar het Diaconessenhuis ird. De 37-jarige fietser uit Leiderdorp is met onbekend ïaar het Academisch Ziekenhuis gebracht. prhoutse breekt enkel OUT Een 16-jarig meisje uit Voorhout raakte gister- [ewond toen zij met haar bromfiets ten val kwam. Het gebeurde in de bocht van de Engelselaan en de Van de leemstedeweg in haar woonplaats. Omdat het wegdek nat ipte het meisje weg. Met vermoedelijk een enkelbreuk e overgebracht naar het AZL. \elast concert van Adrian Bor- I and the citizens dat I avond dat vanavond zou tshebben in het LVC de Breestraat gaat niet De band heeft afge- vanwege ziekte van ',er Adrian Borland. 'jwilligers linkse boekhandel Mani- is op zoek naar vrijwilli- om de winkel aan de 'glandse Kerkgracht 4 iende te houden. Mani eën collectief van on- I aide vrijwilligers die er streven onafhankelijk, zonder subsidie, maat- ppijkritische informatie vrkopen. Het gaat daar om boeken, brochures, "ten, posters buttons en olijke. Manifest is tij- normale winkeltijden 1 en telefonisch te berei- via 071-125691. Dn de Winter tijver Leon de Winter signeert vanavond zijn nieuwste boek 'Supertex' bij boekhandel Kooyker aan de Breestraat 93. De Winter is van 19.30 tot 21.00 uur pre sent. Kledingbeurs Buurthuis Op Eigen Wieken houdt morgen en zaterdag september een kinder- en dam eskledingbeurs. Win ter- kleding kan op vrijdag van 14.00 tot 15.00 en van 19.00 tot 21.00 uur worden ingele verd bii het buurthuis aan het Valkenpad. De verkoop is zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ruilbeurs Een ruilavond voor verza melaars van suikerzakjes, si- garebandjes en wat dies meer zij wordt morgenavond tussen 19.00 en 22.00 uur ge houden in buurthuis 't Spoortje, Bernardkade 40. Leden van ruilvereniging Koningskerk kunnen gratis naar binnen, niet-leden betalen 1,50 (jeugd t/m 15 jaar /!,-). Bestuursvoorzitter C. Oomen van de Leidse universiteit, directeur W. Idema van het Centrum voor Niet-Westerse Studiën, directeur E. Storm, van Volkenkunde en directeur Verwer van Oudheden op de trap in de hal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Onze wortels oppoetsen". foto: wim van noort Idoor RUDOLF KLEUN wisseling komt tussen de musea en de universiteit. LEIDEN „We poetsen hiermee aan onze wor tels". Zo vatte directeur E. Storm van het Rijksmu seum voor Volkenkunde gisteren het nut samen van de overeenkomst die zijn museum en Oudheden ondertekenden met de Leidse universiteit. De nu ook formeel geregelde sa menwerking moet er toe bijdragen dat er meer uit- Informele contacten bestaan er overigens al jaren tussen de universiteit en de musea. Me dewerkers van de musea wer ken in sommige gevallen ook voor de universiteit, waardoor er al een uitwisseling van ken nis is. Maar dat zou in de praktijk beter kunnen. De mu sea hebben een lange traditie van onderzoek. Volkenkunde is bijvoorbeeld ouder dan de niet-westerse studies aan de universiteit. De laatste jaren is de onderzoekstraditie naar de achtergrond geschoven. De nu gesloten overeenkomst moet er nieuw leven in blazen. Storm: „Het contact tussen vakgenoten van universiteit en musea kan er toe leiden dat de musea worden betrokken bij onderzoek en publicaties en andersom dat onderzoek aan de universiteit aanleiding is voor exposities". De samen werking draagt volgens Storm bij tot het verder uitbouwen van Leiden als „centrum van kennis". Daartoe draagt ook het feit bij dat Volkenkunde LEIDEN Het koor van de Hartebrugkerk is vandaag naar Frankrijk vertrokken. Het koor maakt die reis op uitnodiging van de koren van de kathedralen Notre Dame van Chartres en Notre Dame van Parijs. De reis voert eerst naar Chartres. Daar zingt het morgenavond samen met het plaatselijke koor tijdens een concert in de kathe draal. Op zondagmorgen luistert het Hartebrugkoor de mis op met de speciaal ingestudeerde Missa Octavi Toni van de zestien de eeuwse Zuid-Nederlandse componist Orlando di Lasso. Op zaterdag is het koor in Parijs. Daar zingt het koor 's avonds tij dens een mis de 'Missa Festiva' van Marius Monnikendam. Het Hartebrugkoor wil daarmee de Fransen kennis laten maken met de hedendaagse Nederlandse kerkmuziekcultuur. Dirigent tij dens missen en concert is René Verhoeff. Het Noord-Hollands koperkwartet onder leiding van Gerrit van Slooten en organist Anton den Boer verzorgen de muzikale begeleiding. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: l Dhr /Mevr.: I Postcode/plaats: I Telefoon: sinds deze week weer een ei gen bibliothecaris heeft, waar door de bibliotheek van het museum weer toegankelijk wordt. Storm hoort tot de weinigen die ook na prinsjesdag nog vrolijk zijn. „We kunnen ge lukkig ondanks de moeilijker tijden verder gaan met verbe teringen. De musea, horende tot het 'cultuurbehoud', zijn gelukkig gespaard gebleven van grote bezuinigingen. We willen nog verschillende ver bouwingen uitvoeren en het ziet er naar uit dat het ook kan". I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam: I I (voor controle bezorging) Straat: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag jNZ 11,11111.110

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9