V&D begint laatste fase reorganisatie Industrie Europa dreigt erg achterop te raken CeidaeSouumt ECONOMIE EG-Commissie staat op bres voor werknemers van multinationals Verkopers van staatsloten voelen zich benadeeld Boetes voor fraude beurs Tokyo vertwintigvoudigd Japanse industrie wil boeken op cd complete werk van een schrijver. De produktieprijs bedraagt maar enkele dollars. De drukkerijen Dai Nippon, Toppan en Iwanami Shoten hebben samen met de elektronikabedrijven Fujitsu en Sony een consortium gevormd om de cd-rom te gaan uitgeven. „Net als de cd de manier waarop we van mu ziek genieten heeft veranderd, ver heugen we ons op de ontwikkeling van een nieuwe cultuur die hoog waardige technologie aan de uitge verswereld toevoegt", aldus Akira Suzuki, één van de directeuren van Sony. Zijn bedrijf produceert reeds de zogenaamde Data Discman, een klein en handzaam beeldscherm waarop de informatie van de cd-rom kan worden TOKYO De drie grootste drukke rijen van Japan zijn gisteren met twee elektronikafabrikanten een campagne begonnen om het uitgeven van boeken op compact disc te pro moten. In de toekomst hopen de Japanse be drijven dat lezers achter de computer - of een draagbare display - plaatsne men om een encyclopedie 'door te bladeren' of een roman te lezen, die op een met de cd vergelijkbare schijf staat. Met deze schijf wordt het onder meer ook mogelijk bepaalde passages uit boeken snel op te zoeken, zoals met een bepaald muziekstuk. De zogenaamde cd-rom, een variant van de gangbare cd, kan grote hoe veelheden gegevens opslaan. Een disc kan bijvoorbeeld een 40.000 pagina's tellend woordenboek bevatten of het VERKOOPCHEF KRIJGT DRIE FUNCTIES plaatsen gaan kosten. Eerder was uitgegaan van 1450. Er blijven dan in totaal 11.000 ba nen over. Voor de nieuwe re organisatie is inmiddels een onbekend bedrag aan voorzie ningen getroffen. Vendex In ternational, de moedermaat schappij, heeft toegezegd de verliezen voor haar rekening te nemen. In de huidige situatie werkt V&D in de warenhuizen met een verkoopleider, een assis tent-verkoopleider en een hoofdverkoper, met daaronder een groep verkopers. In de nieuwe situatie worden die drie functies vervangen door één verkoopchef. Per produkt- groep, waarvan er 5 zijn in elke winkel, komt zo'n chef. Daarnaast krijgt elk filiaal een eigen bedrijfsleider, die ver antwoordelijk is voor de winst en de omzet van het filiaal. Volgens directeur Hamming is „V&D hiermee zo ongeveer het laatste warenhuisconcern in Europa dat voor deze orga nisatievorm heeft gekozen. Als deze reorganisatie is afgerond, zijn we een platte flexibele or ganisatie geworden, die mark tconform werkt". Overneming Staten Bank van de baan DEN HAAG De over- neming van Staten Bank Holland, een dochteron derneming van de investe ringsmaatschappij Modal- fa, door de verzekeraar Vezeno is van de baan. Dat hebben de betrokken ondernemingen gisteren laten weten. Volgens beide kon op 'zakelijke' gronden geen overeenstemming worden bereikt over de voorgenomen acquisitie. Staten Bank Holland houdt zich voornamelijk bezig het aanbieden van spaarprodukten via tus senpersonen. BRUSSEL De EG-Commissie be pleit een betere bescherming van werknemers van multinationals. Bij collectief ontslag moet het personeel worden ingelicht en geraadpleegd, ook als de beslissing komt van een werkgever in een andere lidstaat of zelfs buiten de EG. Als dat niet gebeurt, kan de rechter wor den ingeschakeld om de beslissing onge daan te maken. Het gisteren gelanceerde voorstel is een initiatief van commissaris Vasso Papan- dreou (sociale zaken) dat is gebaseerd op een richtlijn uit 1975. Die verplicht werk gevers alle vakbonden in te lichten inge val van collectief ontslag en de bevoegde autoriteiten te verwittigen. Maar er staat niet expliciet in dat de regeling geldt voor multinationals. De nieuwe regeling is vooral bedoeld voor gevallen zoals die met de Franse bandenfabrikant Michelin die onlangs de sluiting van de Michelin-vesti- ging in België aankondigde. Of voor de duizenden ontslagen die Philips vorig jaar november aankondigde in het kader van de operatie-Centurion. De aanpassing van de wet uit 1975 is nodig, omdat het aantal fusies en bedrijfsconcentraties in de Ge meenschap enorm is toegenomen. Dat» heeft alles te maken met de eengemaakte markt, die eind 1992 moet zijn voltooid. Noteringen van donderdag 19 september 1991 (tot 10:45 buhmi tot c 46.10 AMSTERDAM Met de nu aangekondigde wijzi ging in de vestigingsorga nisatie van de V&D wa renhuizen is de reorgani satie haar laatste fase in gegaan. Daarmee verdwij nen 461 van de 1084 me dewerkers in leidingge vende functies binnen de warenhuizen. Of de ope ratie zonder gedwongen ontslagen kan worden uit gevoerd, durft directeur P. Hamming niet te belo ven. De directie rekent op een winstherstel in 1993. Voor dit jaar wordt een verlies van 62 miljoen gulden ver wacht bij de warenhuizen en in 1992 zal het verlies nog 7 miljoen gulden bedragen. In 1993 wordt gerekend op een winst voor belastingen van 34 miljoen gulden, ofwel 2 pro cent van de omzet. De totale reorganisatie zal bij V&D in totaal 2061 arbeids- De groepsdirectie van Vroom en dam. Rechts drs. P.E. Hamming, De directie verwacht dat de hele reorganisatie zonder ver dere sluiting van warenhuizen kan worden uitgevoerd. Al leen voor Geleen en Kerkrade is de toekomst nog niet duide lijk. Uiterlijk half januari 1992 zal daarover een beslissing ge nomen worden. Hamming verwacht dat het Herstelplan, zoals de reorgani satie die twee jaar geleden werd ingezet wordt genoemd, halverwege 1993 zal zijn afge rond. „Dan zullen de kosten met 70 miljoen gulden zijn af genomen en hebben we een rendement dat op het markt- gemiddelde ligt. Bij al deze ge tallen zijn we uitgegaan van een gelijkblijvende omzet de komende jaren". Dreesmann tijdens de toelichting op het herstelplan voor het warenhuisconcern gisteren in Amster- voorzitter van de directie met naast hem E.L.F.M. Randag, directeur warenhuizen. FOTO: ANP De weg naar het rendements herstel loopt bij V&D via vier fasen. Tot februari 1992 zal het bedrijf de kosten verder in de hand proberen te krijgen en zal het hoofdkantoor nog meer afgeslankt worden. Ook zal de klantgerichtheid van het per soneel verbeterd worden. „Or ganiseren" noemen ze dat bij V&D. Van februari 1992 tot augustus 1992 zal er gebouwd worden binnen het concern. De auto matisering van de logistiek, de urenplanning en de kassa's zullen dan voltooid zijn. Ver der worden alle vestigingen aan een zogenaamd fitnesspro gramma onderworpen. Fitness is dan een soort werkoverleg, waarbij de nadruk op de moti vering van de medewerkers komt te liggen. Ook kunnen in deze sessies ideeën gespuid worden waar de directie weer haar voordeel mee kan doen. Oplevering worden gehaald", aldus Ham ming. Als alles volgens plan ver loopt, kan de raad van bestuur in februari 1993 haar opwach ting maken bij de oplevering' van de V&D nieuwe stijl. Vol- gens Hamming zal de V&D Tot februari ~1993 kunnen de dan het verloren marktaan- bouwvakkers van V&D aan deel weer ter^g gaan winnen het aftimmeren beginnen. Er en za^ er weer tijd zijn voor is dan inmiddels een jaar erva- nieuwe initiatieven en strate- ring opgedaan met de nieuwe gische investeringen. „De ko- produktgroepen, het winkel- mende twee jaar zullen de in- concept en de automatisering, vesteringen, 45 miljoen gulden „Per produktgroep kunnen we Per Jaar en n°g eens 25 miljoen dan rendementseisen op gaan gulden voor de verbouwing stellen en het assortiment bepalen. Ook kunnen dan eventuele onvolkomenheden van het pand aan de Spui straat in Den Haag, vooral ge richt zijn op projecten met een uit het automatiseringssysteem snelle terugverdientijd". ena Sealink §t gaat opieuw reorganiseren HOEK VAN HOLLAND/ LONDEN De Zweedse re derij Stena, moeder van onder meer Stena bv, die de veer dienst Hoek van Holland-Har wich exploiteert, zet opnieuw het mes in de Britse dochter onderneming Sealink Stena. Zowel de werkgelegenheid als het aantal veerdiensten van Sealink Stena zal verder wor den gereduceerd, zo heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Stena verwacht voor 1991 een verlies van circa 300 miljoen Zweedse kroon (ƒ93 miljoen). Daarvan is 200 mil joen kroon 62 miljoen) als voorziening bestemd voor ver dere rationalisering van Sea link Stena in Groot-Brittannië en Ierland. Om aan de verlie zen bij de Britse dochter een einde te maken heeft de direc tie van Stena besloten tot 'im plementatie van nieuwe ratio nalisaties en bezuinigingen'. Samen met de reorganisaties die Stena vorig jaar bij Sealink Stena uitvoerde, moet dit het kostenpeil met 500 miljoen kroon 155 miljoen) verlagen. Activiteiten die geen winst op leveren zullen worden afgesto ten. Verder zal er worden ge sneden in het kader en andere overhead-kosten, zo maakte Stena-president Lars Erik Ot- tosson bekend. Ottosson denkt dat Sealink in 1992 weer met winst zal draaien. De Britse rederij Sealink Stena is in februari 1990 ontstaan door een overneming van Sea link door Stena. Die overne ming ging gepaard met een forse personeelsinkrimping, waarbij 1.100 van de in totaal 6000 arbeidsplaatsen verdwe nen. Crown Line, de voormalige Stoomvaartmaatschappij Zee land, werd in 1989 door Stena opgekocht. De activiteiten van Crown Line, onder meer de veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich, zijn on dergebracht in Stena bv. Vol- fens een woordvoerder van tena hebben de nieuwe reor ganisaties geen gevolgen voor het personeel van Stena bv. Boeken en kranten op gebruikt papier LONDEN In het jaar 2000 wordt 40 procent van de Britse boeken en kranten op ge bruikt papier gedrukt. Hier over zijn de uitgevers van boe ken en gedrukte media het gisteren eens geworden met minister voor milieu Tony Baldry. DOOR PRIVATISERING LOTERIJ Koningin Beatrix was gisteren bij de sobere viering van het eeuwfeest van Philips Electronics in het Evoluon te Eindhoven. Verder op de foto v.l.n.r. oud-topman Philips, Wisse Dekker, de huidige president-directeur Jan Timmer en Frits Philips. Geheel rechts burgemeester Jos van Kemenade van Eindhoven. FOTO: ANP PHILIPS-PRESIDENT J. TIMMER BU JUBILEUMVIERING: EINDHOVEN Europa moet oppassen industrieel niet erg achterop te gera ken. Het is daarom voor Philips onvoldoende terug te kijken naar de verwor venheden uit het verle den. De blik moet gericht blijven op de rest van de wereld, aldus president J. Timmer van Philips giste ren in Eindhoven bij de sobere viering van het honderdjarig bestaan van het concern. De bijeenkomst werd bijge woond door koningin Beatrix en een deel van het kabinet. Eerder op de dag had Timmer in een bijeenkomst met de centrale ondernemingsraad gepleit voor de terugkeer van het „wij-gevoel". „Iedereen binnen het concern moet er meer dan één schepje bovenop doen. De mensen moeten de wil hebben te winnen. Alleen dan hebben we een kans de concurrentie te verslaan. Niet te verliezen alleen is onvol doende", aldus Timmer. Eén van de voorwaarden mee te blijven doen in de interna tionale race is 4e bereidheid de onderneming aan te passen, aldus Timmer. Of Philips be ter en gezonder uit de huidige periode van tegenspoed komt, is naar zijn mening afhanke lijk van de weerstand van het concern en het geloof dat de werknemers de klanten, de med;a en de banken erin heb ben. „U.t de kritiek die ons ten deel is gevallen, putten we de kracht terug te vechten". Het feit dat Philips zijn wortels heeft in Europa, heeft zowel voor- als nadelen, aldus Tim mer. Het is volgens hem met name moeilijk iedere werkne mer in Europa te doordringen van de aard van de Japanse concurrentie. „Het is een bot sing van uiteenlopende levens houdingen. In Europa wordt vastgehouden aan verworven heden en viert het individua lisme hoogtij. Bij de concur rent staat daarentegen bij ie dereen de wil om te winnen centraal". 'Beter en sneller' Het is boeiend, aldus Timmer, Philips zijn rechtmatige plaats in de wereld te doen behou den. „De hele organisatie moet ervan worden doordrongen dat alles beter en sneller moet. Bij Philips is de geest rijp voor zo'n verandering. Veel van onze werknemers zijn bereid de handschoen op te pakken en ervoor te zorgen dat er een nieuwe eeuw van' voorsproed aanbreekt", aldus de Philips- president. Volgens minister-president Lubbers heeft het kabinet er alle vertrouwen in dat het Philips zal lukken de huidige reorganisaties succesvol af te sluiten. Ondanks de proble men van dit moment is Philips een goed voorbeeld van een krachtige, succesvolle hon derdjarige, stelde Lubbers. Mede gebruikmakend van het voorzitterschapvan de EG, zal Nederland er alles aan doen het door Philips ontwikkelde systeem van HDTV in een richtlijn vast te leggen als standaard, beloofde Lubbers. De eerste proefuitzendingen met de fijnbeeldtelevisie wor den volgend jaar gehouden tij dens de Olympische Spelen. DEN HAAG Verkopers van staatsloten eisen van het ministerie van finan ciën dat hun positie bij de privatisering van de staatsloterij beter wordt beschermd. De Vereni ging van Debitanten der Staatsloterij, waar 1280 lotverkopers lid van zijn, eiste gisteren in een kort geding bij de rechtbank in Den Haag dat de rechts positie niet mag worden aangetast. De staat zou niet verder mo gen gaan met de privatisering, als de verkopers geen andere overeenkomst wordt aangebo den. De Staatsloterij wordt binnen kort door een wetswijziging ondergebracht bij de zelfstan dige Stichting Exploitatie Ne derlandse Staatsloterij. Tot dan beheren de verkopers, voor het grootse deel middenstan ders zoals eigenaars van ta bakswinkels, in feite staatsgel den. In de nieuwe situatie ko pen de lotverkopers de loten op en krijgen hiervoor provi sie. De lotverkopers zijn niet meer als ambtenaar in loon dienst, zodat de sociale verze keringen niet meer op hen van toepassing zijn, aldus de vereniging. Ook valt de ont slagbescherming weg en moeten de verkopers zelf btw gaan betalen. Volgens de vere niging is de staat verplicht er voor te zorgen dat de privati sering geen achteruitgang voor de lotverkopers met zich mee brengt. Dit omdat zij als amb tenaren te boek staan. Met hen zou een arbeidsovereenkomst moeten worden afgesloten met gelijke rechten als nu gelden. Het verweer van de staat is dat de burgerrechter niet mag ingrijpen in de totstandkoming van een formele wet. Ook in houdelijk wordt het standpunt van de lotverkopers betwist. Deze zouden geen aanspraak kunnen maken op een Volle dig, maar slechts op een be perkt ambtenaarschap. Het oordeel of de verkopers als werknemer in de zin van soci ale verzekeringswetten wor den aangemerkt, ligt volgens de staat 'bij de Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep. Volgens advocaat mr. R. van de Klashorst is de staat bereid om in sommige individuele ge vallen aan verkopers (van wie er circa 75 alleen inkomsten hebben uit de verkoop van staatsloten), civiel-rechterlijke arbeidsovereenkomsten aan te bieden. De uitspraak is op 2 oktober. 17/09 18/09 allied signal 36 36% du pont am brands 44 44% exxon american tel 37% 37% ford asarcoinc 25% 26 genlelec bethlehem 17 17% genl motors boeing 49% 49 genl public canpac 17 - goodrich chevron cor 71 71% goodyear chrysler 10 10% hewlett-pac citicorp 14% 14% intl paper consedison 24 24% kim 41 41 merck ine 45% 45% mobil corp 59 59% royal dutch 29 29 santa fe 69 69% sears roeb 36 36% texaco 24% 24% unilever nv 44% 44 utd technol 42% 42% westingh el 46 47% woolworth 68 67 16 16 TOKYO De effecten beurs van Tokyo heeft de maximale boete voor aan- delenfraude vertwintig voudigd tot omgerekend ruim 1,4 miljoen gulden. Met deze verhoging hoopt het bestuur herhaling te voorkomen van de schan dalen, die de beurs de af gelopen maanden teister den, zo maakte een woordvoerder gisteren be kend. Het meest recente schandaal betrof de compensatie die de vier grote Japanse effecten huizen Nikko, Nomura, Dai- wa, en Yamaichi, hun voor naamste cliënten verstrekten bij koersverliezen. Omgere kend keerden zij 2,45 miljard gulden uit aan hun voornaam ste klanten. Mede naar aanlei ding van dit schandaal is de boete drastisch verhoogd. De huidige maximale boete wordt overigens nog niet zo lang ge hanteerd. Tot drie maanden geleden behoefden fraudeurs in Japan hooguit 7.000 gulden te betalen. Volgens handelaren en beleggers hadden deze rela tief lage bedragen absoluut geen preventieve werking. Oorlogsdreiging in Golf drukt stemming Damrak AMSTERDAM De stem ming op de Amsterdamse ef fectenbeurs werd gisteren uit eindelijk bepaald door berich ten, dat Amerikaanse troepen naar Saudi-Arabië worden te ruggezonden om Irak te dwin gen zich te houden aan de staakt-het vuren-resolutie van de Verenigde Naties. Ook de den geruchten over een ver slechterde gezondheid van de president van de Russische Fe deratie, Boris Jeltsin, de han del evenmin goed. De stem- mindex werd na een hoogste punt van 92,5 teruggedrongen tot 91,8, een verlies van 0,4 punt. Volgens een handelaar was deze teruggang van het gemid delde koerspeil vooral te wij ten aan de dunne markt. „Wanneer dan enig aanbod komt opzetten, zakken veel koersen al snel in.", zo zei hij. Uiteindelijk sloot Beursplein 5 nogal verdeeld. De omzet kwam uit op een magere 998 miljoen, waarvan de aandelen ƒ510 miljoen voor hun reke ning namen. De koersindex BEURS (waarin Koninklijke zwaar meeweegt) gin 197,4 naar 197,5. Opvallend was de van bijna 24 procent van het Venlose uitv fondsje DOCData. Be reageerden hiermee op richten dat een afsten van de nominale waari de aandelen van 10 wordt overwogen en vendien 'reddende enge cal Data Storage Col (ODSC) een belang van tig procent in DOCDa verwerven via de uitgil nieuwe aandelen, in rui voor vier CD-fabrieken fonds worden ingebrac de internationale sprong Koninklijke Olif Gedreven door een fiki tenlandse vraag klom dt met 1,20 tot 154,3C verloor ƒ0,40 op ƒ121, wijl Philips op de dag officiële viering van het feest een verliesje moei ken van vier dubbelt ƒ36,40. KLM deed goede zaken door twee tjes in te leveren op 30

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6