Bestand laatste kans op vrede" elkaar de huid vol Moordenaars Gabriëlle Widdershoven schelden BUITENLAND JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA enI ORD CARRINGTON: AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". 3er iltidóQ Gou/umt DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 Zelfmoord DÜSSELDORF De voor- malig Nazi-kampbewaker Ernst-August König (71), die tot levenslang is veroordeeld voor de moord op zigeuners in het vernietigingskamp Ausch witz, heeft gisteren zelfmoord gepleegd. König werd dood in zijn cel in een gevangenis in Bochum aangetroffen. BRATISLAVA „Je hebt geen ziel. Je staat hier voor de rechtbank en draagt de broek van René Widdershoven. Dat zegt toch alles". De eerst zo timide Lubor Ma- sar maakte gistermiddag in Bratislava op de derde dag van het proces tegen de overval lers van het Kerkraadse echt paar Widdershoven de andere verdachte Jan Molnar tijdens een dramatische rechtstreekse confrontatie met de grond ge lijk. Beide verdachten moesten gis teren, voor de rechters, tegen over elkaar gaan staan en ver tellen wat op 24 augustus van het vorig jaar op de Oosten rijkse parkeerplaats Pucking in de buurt van Linz precies gebeurd was. Masar, die duidelijk een beter verhaal had, beet Molnar het volgende toe: „Je bent een ar moedzaaier. Je wilde per se met geld terug naar Bratislava. Toen je de Nederlandse cam per op de parkeerplaats zag, wist je al wat je ging doen. Je hebt René Widdershoven in onze wagen gelokt en neerge slagen. Je hebt zijn vrouw ver kracht en gewurgd. Kijk hoe je er uit ziet. De broek van René slobbert om je kont, je hebt je pijpen drie keer moeten omslaan, het is geen ezicht". an Molnar, de 49-jarige Hon gaar, had er weinig tegen in te brengen. Wit weggetrokken, nerveus en half huilerig ver telde hij alleen zijn bekende verhaal. „Jij was het. Je durft me nog niet eens aan te kijken als ik tegen je praat. Je ver moordt die vrouw en spreekt ook nog slecht over haar. Ie dereen gelooft je, maar ik ver tel de waarheid". Partijdigheid Molnar maakt al drie dagen lang de indruk van een man die het slachtoffer van de om standigheden wordt. Hij be schuldigde gisteren de officier van justitie dr. Hanniker van partijdigheid. „U staat achter Masar, ik ben een Hongaar en volgens jullie een moordenaar. Jullie willen me gewoon niet geloven". Vandaag en morgen worden Tsjechische getuigen gehoord, onder wie Monika, de vrien din van Molnkr. Zij ontving na de roofoverval van haar vriend Molnar kleren en cos metica van Gabriëlle. „Vond u het niet weerzinwekkend om de kleren van een vermoorde vrouw aan uw vriendin te ge ven?", vroeg president dr. Jo zef Kandera. „Ik had geen keus", antwoordde Molnar. „Ik wilde Masar niet verraden, ik moest het spel meespelen". Morgen beslist president Kan dera of René Widdershoven toch als kroongetuige naar Bratislava moet komen. De Tsjechen vinden de in het Tsjechisch vertaalde en op vi deo opgenomen verklaringen van de 28-iarige Kerkradenaar geen geldig bewijsmateriaal. Molnar beriep zich gisteren op de videoband. „De Nederlan der heeft Masar herkend, mij niet". De raadsman van Masar, dr. Lehotan: „Och hij roept maar wat. Ook dat huilen en snikken. Het is gewoon een complete show van die man". Van der Stoel polst Venetiaan over mogelijke samenwerking PARAMARIBO Max van der Stoel, die als minister van Staat namens de Nederlandse regering de presidentsbeëdi ging in Suriname heeft bijge woond, heeft „uiterst construc tief" overleg met de nieuwe Surinaamse president Ronald Venetiaan over mogelijke vor men van samenwerking. Van der Stoel hoopt dat bin nenkort op regeringsniveau afspraken gemaakt kunnen worden. De Nederlandse mi nister van Staat heeft de plan nen van de regering Lubbers om de samenwerking met Su riname te intensiveren aan Venetiaan uiteen gezet. Vol gens Van der Stoel wil ook Su riname „op breed terrein" tot nieuwe vormen van samen werking met Nederland ko men. „Economische sanering in Su riname moet de basis zijn voor constructieve nieuwe ontwik kelingssamenwerking", aldus Van der Stoel. Dat sanerings maatregelen noodzakelijk zijn heeft hij in de afgelopen dagen in verscheidene toespraken van Venetiaan beluisterd. Nederland acht volgens Van der Stoel ook versterkte sa menwerking op politioneel ge bied van groot belang vooral met het oog op de bestrijding van de doorvoer van cocaïne. Verder heeft hij de bereidheid tot het op aanvraag verlenen van militaire assistentie aan de orde gesteld. Unie (WEU) troepen naar Joe goslavië te sturen. „Omdat dergelijke initiatieven de veiligheid van alle NAVO- landen aangaat, is het belang rijk om de communicatielijnen (met de VS, red.) open te hou den", aldus Kimmitt. De WEU omvat alle EG-lan- den, minus Griekenland, De nemarken en Turkije. De WEU leidt als defensie-organi satie al jaren een papieren be staan zonder eigen troepen en militaire faciliteiten. De orga nisatie zou gebruik moeten maken van logistieke expertise en faciliteiten van de NAVO en dus ook van de VS om een gecoördineerde actie in Joego slavië uit te voeren. Hoewel Buitenlande Zaken in Den Haag vanochtend nog steeds geen officiële bevesti ging had van de dood van de Nederlander Erwin van der Mast in Joegoslavië, toonde de televisie gisteren beelden van zijn begrafenis. Aangenomen wordt dat Van der Mast, free lance fotograaf, is omgekomen bij de gevechten waar hij zelf ook aan deelnam. Hij droeg volgens de Joegoslavische au toriteiten het uniform van de Kroatische nationale garde en was volledig was bewapend. Maar het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag houdt er ook rekening mee dat het slachtoffer een Kroaat is die de papieren van de Neder lander bij zich droeg. Er was gisteren in Joegoslavië nog geen definitief politie-rapport opgesteld, ook de identificatie heeft nog niet plaatsgevonden. Van der Mast zou zijn gevon den bij Mali Strug, in de omge ving van Okucani. In de om geving van Mali Strug hadden de afgelopen dagen felle ge- Curacao: zelfstandig Rode Kruis breidt hulp binnen Koninkrijk aan Joegoslavië uit WILLEMSTAD De Eilandsraad van Curasao heeft gisteren besloten dat het eilandgebied een zelfstandige positie binnen het Koninkrijk der Nederlanden moet krijgen. Een motie van die strekking werd met algemene stemmen aange nomen. Met deze keuze wordt niet geopteerd voor een uiteindelijke zelfbeschikking van het eiland. Het bestuurscollege is opgedragen de no dige stappen te nemen voor een consultatief re ferendum hierover onder de Curagaose bevol king. De Eilandsraad meent dat door de keuze voor een zelfstandige positie één bestuurslaag ontstaat waardoor Curasao in staat zal zijn een effectiever en efficiënter beleid te voeren op het sociaal-economische, het financiële en het poli tieke vlak. Een eventuele samenwerking met andere eilanden van de Nederlandse Antillen zal op vrijwillige basis kunnen plaatsvinden. DEN HAAG Het Internationale Rode Kruis is vandaag in verschillende delen van Joegoslavië begonnen met de distributie van voedsel aan in to taal 135.000 vluchtelingen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft daarom gisteren besloten om 9 trucks met 140 ton voedsel en hulp goederen ter waarde van 650.000 gulden op weg te sturen. Het geld werd door de EG beschikbaar ge steld. De verdeling vindt plaats door medewerkers van het Kroatische en Servische Rode Kruis. Het In ternationale Comité van het Rode Kruis is actief in Joegoslavië sinds de eerste gevechtshandelingen in mei. Sinds het begin van deze maand hebben de leden van het Internationale Rode Kruis ruim 500 gevangenen bezocht in verschillende gebieden. Bo vendien hebben zij vele verzoeken tot opsporing van vermisten in behandeling. defensie Luka Bebic diende gisteren zijn ontslag in. Bebic wordt opgevolgd door zijn plaatsvervanger Gojko Susak. Bebic kwam onder kritiek, omdat hij dinsdag zonder rug gespraak met president Tudj- man de Kroatische troepen be vel had gegeven te stoppen met beschietingen op federale kazernes. Een welingelichte bron in Bel grado zei dat de federale pre mier Ante Markovic had ge waarschuwd dat hij de federa- Vele gevaren bedreigen de bijgelovige DEN HAAG Het is maar goed dat ik niet bijgelovig ben. Althans niet in ernstige mate. Want bijgeloof kan een hecht huis, zelfs als daar geen drempels, traptreden en gladde badkamertegels in zitten die u de nek kunnen doen breken, tot een verraderlijk mijnenveld maken. Ik heb het dan nog niet eens over de verschrikkingen die in de boze wereld buiten het tuinhek op de loer liggen. Als ik bijgelovig was, zou ik vandaag thuis blijven, om niet door een rondvliegend hoefijzer te worden getroffen. Want ik heb het noodlot wel erg zwaar op de proef gesteld. Om te beginnen ben ik al jaren op de verkeerde wijze uit bed gestapt en het is een wonder dat ik nog leef. Ik slaap aan de linkerzijde, dus de duivelse kant van het bed en ik stap er deswege aan de verkeerde kant uit. De fnuikende gevolgen daarvan zijn alleen te bestrijden door, voor al het andere, de rech tersok en de rechterschoen aan te trekken. Dan is men betrekkelijk veilig. Het nemen van een bad of douche wordt er niet gemakkelijker op, maar voor de bestrijding van het kwaad moet je wat over hebben. Mijn bed staat tot overmaat van ramp verkeerd opgesteld. Als ik wil rekenen op een lang leven moet mijn hoofd naar het zuiden wijzen en dienen de voeten op het noorden te staan. Ik lig, op de duivelsplek nog wel, met mijn kop in het noordoosten. Als u rijk wilt worden, slaap dan met de voeten naar het westen en doe het omgekeerd als u veel wilt reizen, zo luidt het advies van oude wijzen. En kijk eerst, volgens een goede wijdverspreide Engelse gewoonte, even onder het bed voor u de ogen sluit, om te zien of de duivel zich daar niet met kwade bedoelingen heeft genesteld. Als de gevaren bij het uit bed stappen zijn bezworen dreigt er al onmiddellijk een nieuw gevaar. Ga in hemelsnaam niet in de ochtend in de badkamer staan zingen, want wie dat doet zal wenen voor de avond valt Complexer gevaren bedreigen ons in de keuken: als er een boterham met de beboterde zijde op de grond valt is de ellende niet te overzien, zeker niet als u een foutje bij het opstaan heeft gemaakt. Met eieren moet je geweldig oppassen. Prik de schalen altijd lek. of verfrommel ze, want anders worden ze door heksen verzameld, die er vlotten van bouwen en daar de zee mee op gaan om rampen te veroorzaken. Een verantwoordelijk mens laat geen eierschaal heel en zal, bij verspilling van zout, een snufje over de linkerschouder in het oog des duivels werpen. In Amerika denkt men dat iedere korrel verspild zout een dag van weemoed en smart oplevert en daar moet dat zout zorgvuldig worden opgeveegd en in het haardvuur worden geworpen, zodat toekomstige tranen onmiddellijk en voor eeuwig opdrogen. Onverklaarbare echtelijke ruzies in de ochtenduren kunnen worden verklaard uit het roeren in de theepot tegen de klok in. Het kan niet vaak genoeg gezegd worden dat gebroken spiegels onheil brengen. Maar twee lepeltjes in een kopje betekent dat er een bruiloft voor de deur staat en als er een lepeltje op de grond is gevallen met de bolle kant naar boven, dan staat er een aangename verrassing voor de deur. Bij de voordeur moet je goed opletten en er op toe zien dat niemand de drempel het eerst met de linkervoet overschrijdt. De oude Romeinen hadden al een speciale voetman aan de buitendeur staan om er op toe te zien dat het rechterbeen het eerst op de vloermat werd gezet. Een lakei heet om die reden in Engeland nog steeds 'footmanHij zorgt er voor dat iedereen zijn beste beentje voor zet. Buiten de deur groeit het bijgeloof uit tot fascinerende en groteske vormen. Nog geen twintig jaar geleden werd op Haïti het proces tegen een van moord verdachte man uitgesteld om hem de gelegenheid te geven het slachtoffer tot leven te brengen en als getuige a decharge te laten oproepen. Dat is wat anders dan luid gezang in de badkamer. leden tter Iroeksz, i zijn peil ban te zaterdi en men of de nui Op 23 zaten het con egeven voor vrije De J imalanen een ontredderd inhopen van hun nadat een «iving ]ochtend de reek van lala trof. De iving heeft aan inste 25 mensen ven gekost, erden raakten nd, zo blijkt uit Sle gegevens die atemala-Stad E? erendeel van de offers woonde in aan de list van het Tpnamerikaanse De aardbeving kracht van de schaal van FOTO: AFP Ex-koning krijgt paspoort terug KABUL De Afghaanse re- fering heeft ex-koning Zaher hah zijn burgerrechten en paspoort teruggegeven. Hij had zijn burgerrechten verlo ren bij de communistische re volutie in 1978 en woonde sindsdien in Italië, zo heeft het Afghaanse persbureau Bakh- tar gisteren meegedeeld. chelden. liebeeck kan nu ook gerust zijn wat de veiligheid van zijn voor sl kolonie betreft. Mochten de Hottentotten het wagen een gegoocnfci te doen, dan kunnen zij die nu gemakkelijk afslaan. En 'an zee uit zal een eventuele vijand er wel even over denken jhij probeert deze vesting te nemen. En zie, daar naderen inderdaad op zekere dag inboorlingen uit het binnenland. Maar het zijn vreedzame stammen en betrouwbaarder dan die waar mee Van Riebeeck eerst onderhandelingen heeft aangeknoopt. Hun aanvoerder noemt zich Kokosoa, bijgenaamd „de vette ka pitein". Ja, zij willen de blanke mannen vee verkopen. Van Rie beeck ontvangt hen hartelijk en met veel eerbewijzen. ongari je wil aarnemers aan grens es ove lanj met Mae< t king r val Hoe iJ)APEST Hongarije heeft de EG Hjren gevraagd waarnemers naar de s met Joegoslavië te sturen om erop zien dat het federale Joegoslavi- leger deze niet meer schendt. De aren klagen erover dat vliegtuigen iet Joegoslavische leger al 15 tot 20 het Hongaarse luchtruim zijn bin- igjgevlogen sinds het begin van de cri- Kroatië. Geza Jeszensky, de Hon- minister van buitenlandse zaken, gisteren verklaard dat „Hongarije moet doen om buiten het conflict iven". In de Joegoslavische provin- 'ojvodina wonen 500.000 Hongaren. sé, daa md oo] M; ide° orpagina) ee je (Vervolg van HAAG Het sturen een gewapende vre- lacht is volgens de regeringswoord- Ier Dieter Vogel al- mogelijk als alle par- in Joegoslavië daar- instemmen. Duits- les is e zal in ieder êeval krakers troepen leveren. De crimiijdwet verhindert dit immige Duitse politici ien al gezegd dat dat d' epast" zou zijn gezien g ezetting door de nazi's poïiti Joegoslavië tijdens de zoeede Wereldoorlog, oriteite esonderhandelaar Lord acht<ngton vindt dat alle in- adio's «hingen moeten worden dingfot op handhaving van de op zijn l in ov< heden' over ouding n, of je in. hebt hem tot stand gebrachte ïdsovereenkomst, die gis- inging. Volgens Carring- te pakk s dje overeenkomst de e kans op vrede. Carring- aant ondigde aan dat hij niet voor di Joegoslavië zal terugke- Dr eenv n mogelijk zijn bemidde- te snel helemaal zal staken, als iszakke estand nu niet binnen af- loorrijdiare tijd wordt nageleefd. duizei merikaanse ambassadeur weeduiw Kimmitt doorbrak f el Fran het beeld dat Washing- )ok. Ei grootste w^:ich liever niet bemoeit de crisis in Joegoslavië, de VS tot nu toe gedefi- schrijve 4 als een Europees pro- r uitei jitt sprak in België op musical conferentie over de dijo en ging in op het idee, in pr^ceerd door minister Van in dRr0ek, om onder de para- wvan de West-Europese ondoa^ vechten plaats tussen Kroati sche eenheden en het federale leger. Volgens een dagboek dat op het lichaam van Van der Mast werd gevonden, was hij op 30 augustus naar Joegoslavië ge komen. Hij was in Osijek en vocht aan het front bij Tenja. Na een bezoek aan Zagreb was hij in gezelschap van leden van de Kroatische nationale garde naar Mali Strug, bij Okucani, gereisd. De Kroatische minister van -ukeimhdbeving n de re :f adveij nkorf, •Caas ui im Joris debutee| jmans ej lareteskt 's. Een verd II ttig, netj aaii ïgd. Die van ze o< hoop r dagei kocht „Lucht Kuwayt zit vol kankerverwekkende stoffen" KUWAYT Kuwayt staat aan de vooravond van een milieuramp van ongekende omvang als gevolg van de tonnen giftige gassen en kanker verwekkende koolwaterstoffen die uit branden de oliebronnen in de lucht terecht gekomen. Dat zegt de milieuorganisatie Greenpeace in een rap port dat vandaag is gepubliceerd. Greenpeace be schuldigt de regering van Kuwayt en de rest van de wereld ervan de dreigende milieuramp te ne geren. „De volle omvang van de schade is nog steeds verborgen door geheimzinnigheid en bureaucra tie", aldus een toelichting van woordvoerders van Greenpeace in Kuwayt. Dagelijks wordt 100.000 ton rook de lucht in ge blazen door meer dan 300 brandende oliebron nen, zegt Greenpeace, maar desondanks is niet gewaarschuwd voor gevaar voor de volksgezond heid. le minister van defensie Kadij- evic en diens plaatsvervanger Stane Brovet zou vervangen, indien het tweetal niet snel uit eigen beweging aftreedt. Mar kovic, een Kroaat, zou het niet eens zijn met de omvang van de federale operaties in Kroa tië, aldus de bron. Ook de federale Joegoslavi sche president Stipe Mesic heeft zijn aftreden aangekon digd. Mesic, een Kroaat, kon digde aan dat hij volgende maand, wanneer de onafhan- Een jong stel in de Kroatische hoofdstad Zagreb probeert nog te redden wat er te redden valt in hun kleine appartement, terwijl ze opgeschrikt worden door nieuwe luchtaanvallen. FOTO: AP kelijkheid in beide republie ken officieel wordt geratifi ceerd, zal terugtreden uit het presidium, omdat hij geen pre sident wil zijn „van een land dat niet meer bestaat".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5