Vaticaan lost conflict fusie UTP en Nijmegen niet op =:^a or Verschillen in traditie worden zichtbaar door oecumenisch leesrooster 1 GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vaticaanse prelaat stapt uit ambt om te trouwen 'Beetje vrede' tussen vredesorganisaties ICTO en VOKS I Nieuwe brieven van Galilei maken grote indruk COMMENTAAR Vr CeldócGotnant DONDERDAG 19 SEPTEMBER ij Indien u vreugde wilt vermenigvuldigen, moet u haar delen Pythagoras VATICAANSTAD Een hoge Vaticaanse diplo maat, mgr. Hubertus Wolfgang Berta, heeft zijn superieuren in verlegen heid gebracht door zijn priesterkleed aan de wil gen te hangen om te kun nen trouwen met de vrouw van zijn dromen. De 36-jarige Duitser Berta was de naaste medewerker van mgr. Giambattista Re, die als plaatsvervangend staatssecre taris de tweede man is in de Vaticaanse hiërarchie. Voor mgr. Berta leek een schitterende diplomatieke car rière weggelegd, ware het niet dat hij 'de trouwring boven de bisschopsring' verkoos, zoals hij een vriend mededeelde. Het liefdesverhaal van de pre laat begon vier jaar geleden, toen hij als eerste secretaris werkzaam was op de nuntia tuur in Brasilia. Óp een recep tie leerde hij een medewerk ster van de Duitse ambassade kennen, die alleen bekend is onder haar voornaam Carola. Tussen de twee ontspon zich een romance, waar een eind aan leek te komen toen Berta in 1989 naar Rome werd te ruggeroepen. Daar bleek hij echter niet in staat om zijn ge liefde te vergeten. Twee jaar lang verborg hij zijn geheim achter een gepassioneerde ge loofsbeleving, die hem in het Vaticaan voor een extreem dogmaticus deed doorgaan. Maar in juli van dit jaar bleek de drang te sterk, en keerde hij liefdeshalve terug naar Brazilië, onder achterlating van een brief waarin hij te genover zijn superieuren de reden van zijn gewetensnood uiteenzette. Het Vaticaan heeft aan Berta's vlucht geen ruchtbaarheid willen geven, maar heeft evenmin geheimzinnig gerea geerd toen zij deze week be kend werd. „Het is geen ge loofscrisis geweest maar een crisis van het hart, en het hart laat zich niet commanderen", luidde het laconieke commen taar van een van zijn collega's. Op 28 september zullen de voormalige monseigneur en zijn Carola in Keulen in de echt worden verbonden. Een kerkelijk huwelijk zal het niet worden, want paus Johannes Paulus II verleent daartoe slechts zelden dispensatie. Bij de Vaticaanse congregatie voor de sacramenten liggen vijf- tot zesduizend verzoeken daartoe van uitgetreden pries ters te wachten. In de hele we reld zijn naar schatting 85.000 al dan niet in de kerk gehuw de voormalige katholieke geestelijken. Met grote gretigheid zijn de Italiaanse media op de affaire ingesprongen. „Schandaal in het Vaticaan: monseigneur trouwt", berichtte 'La Stampa' gisteren op de voorpagina. „Liever trouwen dan bisschop worden", aldus de Corriere della Sera uit Milaan. UTRECHT Het Vati caan heeft de Nederlandse bisschoppen geen pasklare oplossing geboden voor hun conflict over de fusie van de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP) in Heerlen en de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Dit kan worden het communiqué dat de bis schoppen hebben uitgegeven na hun gesprek met de Vati caanse congregatie voor het katholiek onderwijs. De bis schoppen beraden zich komen de maand opnieuw over de fu sie. Onderdeel van de fusie plannen is dat in Heerlen een studieplaats ('instroomlokatie') voor de eerste drie jaar van de studie wordt gehandhaafd- onderwijs in Nijmegen zien, kunnen zij niet een 'instroom lokatie' leven. Bisschop Gijsen van Roermond echter, die in de jaren zeventig het grootse minarie Rolduc oprichtte uit ongenoegen over het onder wijs aan de Heerlense instel ling, is er absoluut tegen dat Heerlen op een of andere ma nier open blijft. Rector dr. A. Blijlevens van de UTP is zeer teleurgesteld over het uitstel. Een fusie per 1 ja nuari 1992, zoals Nijmegen en Heerlen nastreven, is hoogst waarschijnlijk niet haalbaar. Beide instellingen hebben de afgelopen maanden de plan nen niet uit kunnen werken, wat tot grote onzekerheid bij het personeel en de studenten heeft geleid. Aan het overleg maandag na men namens de bisschoppen conferentie deel kardinaal Si- monis en de bisschoppen Möl- ler, Ter Schure en Gijsen. Ook secretaris-generaal Van Luyn van de bisschoppenconferentie en pro-nuntius Backis waren naar Rome gereisd. AMSTERDAM Het oe cumenisch leesrooster (van de bijbel) zoals dat sinds 1977 door de Raad van Kerken wordt gepu bliceerd, heeft niet alleen de beoogde resultaten op geleverd: het zich geza menlijk latèn gezeggen door de Schriften. Tegelij kertijd namelijk is door dat rooster ook duidelijk geworden hoe zeer de rooms-katholieke en re formatorische tradities verschillen juist op het punt van bijbel en bijbel lezen. Dit betoogde ds. W. van der Zee, secretaris van de Neder landse Raad van Kerken giste ren in Amsterdam. Hij sprak ter gelegenheid van het ver schijnen van 'Context', een uitgave van de Nederlandse Zondagsschool Vereeniging (NZR) in samenwerking met de sectie Eredienst van de Raad van Kerken. De uitgave voorziet in een cyclus van drie jaren (1992-1995) Schriftlezing voor de zondagen in kerk, kinderdienst en zondagsschool en voor de weekdagen in school en huis. De NZR heeft ook nog uitgaven die bedoeld zijn als handreiking voor bij belgebruik en bijbelverhaal in kerk en school Kind op Zon dag' en 'Kind op Maandag'). Volgens ds. Van der Zee wees er op hoe in de rooms-katho lieke traditie de Evangeliele zing (uit het nieuwe testament) duidelijk het primaat heeft; het oude testament functio neert ais verwijzing. In de protestantse traditie liggen alle bijbelboeken op tafel en er is er geen sprake van extra eer betoon aan het nieuwe testa ment. Dit verschil in traditie en bele ving is een van de oorzaken dat het oecumenisch leesroos ter niet helemaal naar wens functioneert. Volgens ds. Van Dr. Cil Wigmans der Zee heeft de sectie Ere dienst van de Raad het punt hoog op de prioriteitenlijst staan. Wellicht dat toch meer of anders tegemoet moet wor den gekomen aan de verplich tingen die het rooms-katholie- ke rooster (het 'Lectionarium '69') met zich mee brengt. 'Context' is zeker bruikbaar in rooms-katholieke gemeen schappen, aldus dr. Cil Wig mans, directeur van de NZR. Een teken daarvan is de ver melding in 'Context' van niet alleen de bijbelgedeelten vol gens het oecumenisch rooster, maar ook de gegevens volgens het Oud-Katholiek Directori um en de opgaven volgens het RK Lectionarium '69, voorzo ver deze afwijken van het oe cumenisch rooster. Onder de kolom 'Tenach' staan bijel- kaar: de doorgaande Torahle- zing, de daarbij behorende psalm volgens de driejarige cy clus en de onafhankelijke pro- fetencyclus. Tenslotte worden de klassieke gegeven vermeld, dat wil zeggen de eerste psalm en de beide Schriftlezingen. Voor deze gegevèns is gebruik I FOTO: PERS UNIE gemaakt van het 'oude' Missa- le Romanum (1567) en van de oudere Lutherse traditie. Er zijn, zei dr. Wigmans, ook wel rooms-katholieke abon nees op de bladen voor 'zon dag' en 'maandag', maar het aantal is beperkt. Ook naar zijn oordeel is het gewenst nog eens goed te kijken naar de wenselijkheid en de mogelijk heden om de rooms-katholie- ken tegemoet te komen in de realiteit van hun leesrooster. Voorts geldt natuurlijk, aldus Wigmans, dat de wijze van' omgaan met de bijbel en bij belverhalen op een rooms-ka tholieke school meestal vol strekt een andere is dan die in veel protestantse scholén. Drs. Wim Westerman van het Christelijk Pedagogisch Stu diecentrum (CPS) zei dat op zestig procent van de protes tants-christelijke scholen ge bruik maakt van 'Context' en van het bijbehoren inhoudelijk materiaal. Er is volgens hem geen vak waarvoor zoveel scholen eenzelfde methode ge bruiken. EKD: zorg voor milieumoet moet economisch beleid bepalen BONN De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft de industrielanden opge roepen in hun economisch be leid uit te gaan van de zorg voor het milieu en de tot nu toe in de economie gebruikte kosten-baten-analyses te her zien. De kerk pleit voor een aparte milieu-organisatie van de Verenigde Naties met ver regaande bevoegdheden. In een studie over milieube houd en ontwikkelingssamen werking schrijft de grootste protestantse kerk in Duitsland dat het kwantitatieve begrip 'economische groei' moet wor den vervangen door een be grip waarin het accent ligt op de kwaliteit van het leven. De industrielanden wordt ver weten in hoge mate schuldig te zijn aan de vernietiging van het milieu in de ontwikke lingslanden. Zij exploiteren de grondstoffen, geven kredieten en spelen de hoofdrol in een economische orde die de ont wikkelingslanden ertoe dwingt roofbouw te plegen op de natuur. De gevolgen daar van zijn voor de ontwikke lingslanden veel ernstiger dan voor de industrielanden. „Als de zeespiegel door het broeika seffect stijgt, zal Nederland ho gere dijken bouwen, maar Bangladesh voor een deel voorgoed verdwijnen", aldus de EKD, die 'Amersfoort aan Zee' kennelijk niet reëel acht. Het rapport bepleit dat de mens afstapt van zijn houding dat de natuur vooral van be lang is omdat ze hulpbronnen levert die te gelde kunnen worden gemaakt. Natuurbe houd moet niet als een noodza kelijk kwaad worden be schouwd waaraan zo min mo gelijk moet worden uitgege ven, maar veeleer als een doel op zichzelf worden gezien. Cij fers over de economische groei moeten worden vervangen door cijfers over de verwoes tingen van het milieu die het gevolg van deze groei zijn ge weest, vindt de EKD. De kerk bepleit met nadruk dat bij alle voorstellen om het milieu te redden rekening wordt gehouden met het recht op land en zelfbeschikking van de Indianen en andere in heemse volkeren. I FOTO: PERS UNIE HOOGEVEEN De ker kelijke vredesorganisaties ICTO en VOKS hebben ,,een beetje vrede" geslo ten. Voor het eerst sinds de breuk in 1986 houden zij zaterdag aan het begin van de vredesweek, sa men met twee andere kleine vredesorganisaties, een, gezamenlijke confe rentie. „Waar nodig zullen we samen werken", zegt woordvoerder N. de Jong van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening dat in 1979 als tegenhanger van het IKV werd opgericht. Maar een ge zamenlijke trip naar het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel zit er voorlopig nog niet in. „Er zit nog erg veel oud zeer." Het ICTO beleefde in 1986 een heftige bestuurscrisis. De om streden standpunten van voor zitter mr. J.L. Janssen van Raay over onder meer ruimte verdediging (SDI) waren voor vier bestuursleden aanleiding om op te stappen. Zij richtten enige tijd later het Vredes overleg Kerk en Samenleving op. Dat de wonden nog vers zijn, illustreren De Jongs opmer kingen over de noodzakelijke terugkeer van de VOKS-ach- terban in de ICTO-moeder- schoot. „Zij hebben de knuppel in het hoenderhok gegooid, zij zijn eruit gegaan. Zij zullen dus ook terug moeten komen". Het VOKS telt enkele honder den leden; het ICTO zag zijn achterban in drie jaar tijd van 10.000 tot 5.000 slinken. De Jong geeft toe dat de twee verenigingen nagenoeg dezelf de boodschap verkondigen: geen politieke beïnvloeding vanaf de kansel, maar gewoon voorlichting aan de kerken over oorlog en vrede. Het ICTO ontstond als reactie op „de linkse prietpraat van het IKV" en zal zichzelf volgens De Jong ook meteen opheffen als het IKV hetzelfde doet. Na de ineenstorting van het communisme („wij hebben achteraf gelijk gehad") is er voor het ICTO nog werk ge noeg, aldus De Jong, wijzend op onder meer Joegoslavië. Anders dan het IKV en Pax Christi, die met een vredeska- ravaan door het land zullen trekken, waagt het ICTO zich liever niet aan politieke oplos singen voor de Joegoslavische burgeroorlog. „Wij hopen en bidden dat de oorlog gauw af gelopen zal zijn". VENETIE In oktober 1632 hoorde de Italiaanse astronoom en wiskundige Galileo Galilei dat tegen zijn grote werk waarin de stelling werd verkondigd dat niet de aarde maar de zon het middelpunt van het heelal is, bezwaren waren gerezen bij de Ro meinse Inquisitie. „Dit nieuws heeft me diep ge troffen, niet omdat ik niet in staat zou zijn om me goed te verdedigen en mijn onschuld en vurige liefde voor de heili ge Kerk te bewijzen, maar om dat ik er bijna zeker van ben dat ik door de zware jaren die ik achter de rug heb, getekend door zware lichamelijke onge makken en geestelijke inspan ningen, en door de lange en moeilijke reis die ik nu moet ondernemen, het er niet le vend van af zal brengen". Toch zou Galilei, die toen 68 jaar was, in februari 1633 naar Rome moeten om zich tegen beschuldigingen van ketterij te verweren. Galilei's brief die hij schreef aan een weldoener, is onlangs aangetroffen in de bibliotheek van de aartsbisschop van Bo logna. Zij maakt deel uit van een collectie van 34 brieven waarin Galilei onder meer zijn toenemende problemen met de rooms-katholieke kerk van zijn dagen beschrijft. Ze werd vorige week openbaar ge maakt op een door de Vere nigde Naties georganiseerd symposium in Venetië waarin het feit herdacht werd dat Ga lilei vierhonderd jaar geleden werd benoemd tot hoogleraar in de wiskunde aan de univer siteit van Padua. „Boosaardigheid, jaloezie en onwetendheid zijn als beesten die niet te temmen zijn en ik zie ze in wat ik elke dag er vaar" Zijn critici beschuldigt hij ervan hem op kleine fou ten aan te vallen om op die manier „alle andere ware doc trines die ik heb geïntrodu ceerd" in diskrediet te bren gen. V erwachtingen Galilei had grote verwachtin gen van zijn boek dat hij noemde Dialoog betreffende de twee voornaamste wereld systemen: Ptolemeisch en Co pernicaans. Het zou in een voor die tijd uitzonderlijk gro te oplage, duizend exemplaren, gedrukt worden. Maar toen hoorde Galilei dat de Dialoog op de index was geplaatst en dat hij voor hét Heilig Officie in Rome zou moeten verschij nen. Daar zwoer Galilei zijn theo rieën af. Het heette dat Galilei met zijn boek de uitspraak van het Heilig Officie uit 1616 had gelogenstraft. Dat stelde na melijk dat „de visie dat de aar de niet het centrum van het heelal is en zelfs een dagelijkse omwenteling heeft filosofisch vals is". Galilei kreeg huisarrest opge legd voor de rest van zijn le ven. Hij bleef evenwel publi ceren, maar deed dat in het buitenland. In 1835 werd Gali leo's boek van de index afge haald en in 1979 beloofde paus Johannes Paulus II dat Galilei gerehabiliteerd zou worden. Maar tot een echt eerherstel kwam het niet. Op het symposium was het Vaticaan vertegenwoordigd door een Spaanse jezuïet, pater Juan Bertran. Hij leverde een verdediging, de jezuïeten waardig. Bertran stelde dat zelfs naar moderne weten schappelijke maatstaven de vi sie van kardinaal Roberto Bel- larmine, Galilei's meest ge duchte tegenstander op het proces, verdedigbaar was. Vol gens de pater had Galilei te veel vertrouwen getoond in de wetenschap en deed hij alsof zijn conclusies bewezen waar heden waren, terwijl de kardi naal terecht uitging van het hypothetische karakter van de Copernicaanse leer. „In iedere wetenschappelijke revolutie is de keuze voor een nieuwe of oude theorie een persoonlijke beslissing". „De oude theorie is niet noodzakelijkerwijs fout. De geloofwaardigheid van een nieuwe theorie groeit lang zaam, niet door een definitief bewijs maar door een opeen stapeling van argumenten. Tenslotte is het oordeel van de wetenschappelijke gemeen schap dat de nieuwe theorie beschouwt als een betere ver klaring van de waargenomen feiten dat uiteindelijk beslis send is voor het nieuwe sy steem". 1 d-PS htnie Een andere wereld HAAG - jtter van pSP, zal ii rverkiezir ran dit jaa: |e Verenig T—v acifistisch DE jaarlijkse zitting van de Algemene Vergadering v ggen. Va Verenigde Naties is dinsdag in New York geopend n ée van Ei traditionele minuut stilte voor gebed en bezinning. Ind iP- Daarn; afgevaardigden die minuut goed hebben gebruikt dan voor nen zij tot de vaststelling zijn gekomen dat in een jaar y wereld grondig is veranderd. Aan het begin van de 4! en grote 1 ting vorig jaar was de Sovjetunie nog de oude Sovjetun ,artij. Grc Baltische Sovjet-republieken waren nog niet erkend als aan, won hankelijke naties, Joegoslavië was nog tamelijk intact onafhankelijkheidsgeest was nog niet in de volkeren Sovjetunie gevaren. De Sovjet-president had nog niet sie verloren dat het communistische systeem van bin» kon worden hervormd. En Duitsland bestond nog ui| helften. De oorlog in Libanon woedde gewoon voort zoals in rige vijftien jaren. Er was geen enkel uitzicht op vri van de Westerse gevangenen die door fanatieke islamj groepen werden gegijzeld. En de donderwolken sta zich wel op boven de Golf, maar de Woestijnstorm \vj niet losgebarsten. A.L die gebeurtenissen hebben de kaarten grondig kaar geschud. De balans tussen Oost en West is verdv De voormalige communistische dictaturen kijken na Westen als het grote succesvolle voorbeeld. En de Sovj en de VS hebben de handen in elkaar geslagen voor lossing van een aantal etterende problemen. De feil coalitie tussen de VS en de SU werd beklonken Golfoorlog en werd opgevoerd nadat de kanonnen zwegen. Onder impuls van Washington en Moskou begin gemaakt met een oplossing van de slepende zoals de oorlogen in Cambodja en Angola, de Marokl ft bezetting van de Westelijke Sahara, de onafhankeli van Namibië en de deling van Cyprus. tijdi f i wei kw mi Noord- en Zuid-Korea, alsook de Marshall-eilandt Micronesië hebben hun intrede in de Verenigde Nal danken aan het einde van de Oost-Westrivaliteit en lijke vijandschap tussen de VS en de Sovjetunie. Vonlic rond deze tijd was er nog geen uitzicht op een serieuzi,e voor een vredesconferentie voor het Midden-Oosten, de vooruitzichten heel wat gunstiger. Onder druk va taaie, vasthoudende Amerikaanse president wordt een spartelend Israël naar de onderhandelingstafel gedrev ift hen De iilphen c in de j igeschil lortplaat slechte t< van or ras reeds bekend van het ie van ilieu, maa 5„onge signale egaan, m De wereld ziet er inderdaad heel anders uit dan geleden. Maar er zijn niet alleen winnaars. Aan de vei de kant staan de Palestijnen die er het 'talent' voor hebben steeds de kant van de verliezers te kiezen. Bij mende Midden-Oostenconferentie zullen ze tevreden i zijn met wat hen toegeworpen wordt. Door het wej van de Oost-Westrivaliteit en het einde van de Koude voelen de Afrikaanse landen zich plots verweesd. Hel ten ontvlucht het continent vol miserie en ellende, kraan van het Westen naar het zuiden wordt dichtgi Drie decennia van gulle ontwikkelingshulp en politie scherming zijn voorbij. Afrika zal het merken wann een opvolger voor de ontslagnemende VN-secretaris j. raai Javier Perez de Cuellar moet worden gekozen. Afrikaanse kandidaten maken vrijwel geen kans, Afrika geen gewicht in de schaal legt. Ook de eis die gebonden landen op hun pas afgelopen vegadering in stelden, namelijk dat de permanente grote vijf van Veiligheidsraad plaats moeten maken voor landen of Brazilië, zal niet worden gehoord. leek gist» irste zittii lelijke en irda, die -r' ittingen 'ijl i bij de in j Die op de heid te \s in de gei en Rijn d jaren tac Dien rond 1 je rtplaats ngwirda <:tc Kerken tegen benoeming opperrechter NEW YORK De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) heeft zich uitgesproken tegen de benoeming van de controversiële rechter Clarence Thomas tot lid van het hooggerechtshof. De NCC heeft de loopbaan van de 43-jarige zwarte Thomas be studeerd en is tot de conclusie gekomen dat hij onder meer op het gebied van burgerrechten en en het voorkeursbeleid voor minderheden tekort schiet. Thomas, in juli voorgedragen door president Bush, wordt door de meeste zwarte en liberale organi saties afgewezen. De NCC, waarbij 32 protestantse en orthodoxe kerken zijn aan gesloten met in totaal 42 miljoen leden, heeft sinds de oprichting in 1950 twee keer eerder geprotesteerd tegen de benoeming van een opperrechter. In beide gevallen ging de benoeming uiteinde lijk niet door. Galileo Galilei r#" £eidóe©owtcmt Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax Postadres 071 -122 244 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070-3190 933 Telefax. 070-3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Chef-redacteur G.-J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot 4 046 of 071 - 144 047): R, Kleijn (chef), M i Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel 071 - 144 049): K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef). W, Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Hc E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs K. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834)1 G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H PièL Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieters Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstrs B. Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederf België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K. Swiers en M 1 Ven De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, land, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland; S. Akkerman (Praag), drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athen u R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (w L B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi). F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mosk! W. Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrad F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 uur. n 18.00 tot 19.00 uur, op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling. per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 I jescherm: zou biec en van betrokk destijd onderz it in 1972 zoek dee» echter /eronders dat er tc ig zou lig bij het i demgestei ting van oe wij op lerkt gebo ie Ter I meting jnde uit aarheid maan valser N Ee el is gis Dank in voor het lste spaar: supe ie. De i en geva moet 20( verricht van vier artikel in eel bracht het idee iderlands Het arti! H hoe dit n ele editie last vai ndel gene wisselde lert gulden ve. irten in ten. De r echtsverv zij 28 ■biljetten SPERI I' HEN «EL J J'(

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2