SV maakt zich elf te schande jax velt iaf Orebro 13 Witschge dankt hoofdrol aan het UEFA-reglement jkidaeSoivuMit SPORT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1991 bankoop geeft rentree can Liverpool glans skou 64 aschou ,0NDEN Liverpool is terug in Europa. De 'inse amateurs van Kuusysi Lahti hebben dat teravond op een slecht gevuld Anfield Road nerkt. Tachtig minuten konden zij de voor eerst sinds het Heizel-drama in 1985 weer p Europees niveau spelende Liverpool bijhou- pn, om uiteindelijk toch met 6-1 te buigen, lean Saunders, de duurste speler op de Engel- n) 6-1 e velden, had met vier treffers (waarvan drie 'ughtot n de slotfase) het grootste aandeel i kleine feestje. Zes jaar na de rampzalig ver pen Europa Cup-finale tegen Juventus, '"ïaarbij in Brussel 39 doden vielen, liepen de .2» jns van Liverpool niet echt 3idsra ugkeer. eschoi Been naar Heerenveen HEERENVEEN Mario Been speelt de rest van het seizoen bij eerste-divisieclub Heerenveen, dat hem van Roda JC huurt. Been speelde dit seizoen nog geen wed strijd voor de Limburgse ere divisieclub, waar hij slechts tegen een flink gereduceerd salaris mocht blijven. De Rot terdammer weigerde lange tijd op die basis zijn contract te verlengen. Het is de be doeling dat de 27-jarige spel verdeler zaterdag debuteert. Voorwaardelijk straf voor Diego Maradona Idoor AART HEERING ROME Diego Armando Maradona is giste ren door de rechtbank van Napels wegens be zit en verstrekking van cocaïne voorwaarde lijk veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenisstraf en een boete van 2000 gulden. Maradona was zelf niet in de rechtszaal aan wezig, omdat hij Argentinië, waar hij een tweede drugsproces heeft lopen, niet mag ver laten. In februari luidden de eerste opzienba rende onthullingen over de opwindende vrije tijdsbestedingen van de sterspeler van Napoli, één van de meest opzienbarende sport-, sex- „drugsschandalen van de eeuw in. Minder dan negen maanden later loopt de affaire door een betrekkelijk mild vonnis nu met een sisser af. Maradona's advocaat Siniscalchi heeft gebruik gemaakt van een mogelijkheid die de Italiaan se strafwet sinds een jaar biedt om in overleg met de officier van justitie van tevoren de strafmaat vast te stellen, om zo een langdurig proces te vermijden. Niettemin wil Siniscalchi in hoger beroep gaan, omdat de rechtbank ge weigerd heeft om de zitting te verdagen, tot de beklaagde in eigen persoon zou kunnen ver schijnen 'om zijn onschuld aan te tonen', zoals de advocaat gisteren voor de Italiaanse televi sie zei. Voor Maradona zal het Napolitaanse vonnis vooralsnog weinig uitmaken. Het bete kent alleen dat de vedette voorlopig beter niet in Italië kan komen. Tot de volgende zomer tenminste, want dan wordt in Italië een nieu we president gekozen en traditioneel gaat dat gepaard met een amnestieronde. Kettingen en staven bij fans SOFIA Kettingen en ij zeren staven zijn gister avond gebruikt in de strijd die aanhangers van Fe- rencvaros uitvochten met fans van Levski Sofia. De vechtpartijen vonden plaats voor aanvang van het duel tussen beide voet balteams in het Europese or bekerwin- Een honderdtal supporters werd op het politiebureau ondervraagd en weer vrij gelaten. Er vielen geen ernstige gewonden. Versnelde trainers cursus internationals ZEIST Oud-internationals met tenminste 40 interlands achter hun naam kunnen binnen één jaar als trainer in het betaalde voetbal aan de slag. Op voorwaarde dat zij de twee cursussen met goed gevolg afleggen. In januari wil het bondsbestuur van de KNVB een cursus voor de oud-internationals opstarten. Oud-internationals met 40 interlands die minder dan drie jaar gele den zijn afgezwaaid, kunnen zich aanmelden. In bepaalde gevallen is dispensatie mogelijk. Naast de cursussen dienen de kandidaat-trainers uit gebreide stages in binnen- en buitenland te vol gen. De cursus zal eens in de drie jaar worden georganiseerd en vindt doorgang indien er zich zes of meer kandidaten aanmelden. d, h; PI,M iTANBUL PSV heeft (ii een enkele reden trots te SA p op zjn terugkeer in vers: 2 iet Europese bekertoer- tooi voor landskampioe nen. Een gelijkspel van 1- tegen het absoluut onbe- wame elftal van Besik- as. Een rode kaart voor is k° Kieft. Een aanslag ichte P collega-verdediger Jlvi, waarmee Gerets de prob aam van sponsor Philips st. „D e schande maakte, iarhei >ortdi lobby Robson, de anders altijd loor ungetogen coach, brieste van hei oede na afloop. Op zijn spe- verj ers die soms goed voetbal on- ve cii oltooid lieten door slechts één loelpunt te maken. Op eheidsrechter Rosario Lo Bel- .1 jTj die in het laatste kwartier wedstrijd naar zijn hand """lette en volledig uit balans til- I- Ie „Besiktas heeft twee kan- a en gehad", stelde Robson, afeevt ;wee ^eer een êeschenk van e scheidsrechter", itseri tobson verdeelde zijn gram op ee wy wee van de drie partijen die n het veld stonden. Aan de erde, Besiktas, maakte hij luwelijks een woord vuil. Er ook niets over te zeggen. Turkse kampioen bleek iravond één-oog in het i de blinden, had PSV gewoon zijn oeten doen, doelpun- maken dus om ontspannen end de recette van de liswedstrijd te incasseren. niet van gekomen, 'ij hebben zeker acht goede gehad", concludeerde )bson. „Voor het laatste begon hadden wij al te met drie of vier ilpunten verschil moeten irstaan. Wij hebben de wed- ijd niet in de laatste fase [egeven, wij hebben daar Irritatie bij Kieft ISTANBUL Willem Kieft, foutloos voetballend buiten het strafschopge bied van Besiktas, heeft tien procent van Bobby Robsons eerste Europa Cup-I wedstrijd gemist. Omdat hij, net als Gerets en Popescu, Italiaans spreekt en omdat hij zijn kennis van die taal ge bruikte om duidelijk te maken dat de Italiaanse scheidsrechter Lo Bello te veel zijn stempel op de wedstrijd drukte. „Ik heb", verklaarde Kieft.' „niets meer gezegd dan dat ik zijn manier van fluiten dictatoriaal vond. Ik heb hem niet uitge scholden, niet beledigd" „Achteraf is het zo gemak kelijk naar psychologische achtergronden te zoeken Het is ook zo eenvoudig te zeggen dat het onnodig was, maar er is zo veel on nodig geweest in deze wedstrijd. Er was irritatie zeker ook bij mij, omdal wij de wedstrijd uit han den hebben gegeven". de volle negentig minuten over gedaan. Eén doelpunt is nooit genoeg om een wedstrijd Slecht „In het Europese voetbal heet een resultaat van 1-1 in een uitwedstrijd een goed resul taat, maar dit was voor en van ons gewoon slecht. Hier had den wij gemakkelijk moeten, winnen, zeker omdat de ver dedigers hun taak zo goed hebben uitgevoerd. De organi satie was goed, wij hadden de wedstrijd volledig onder con trole. Er had gewoon niets mis mogen gaan". In Eindhoven kan het roepen om Romario weer beginnen. Omdat de Braziliaan er een gewoonte van heeft gemaakt niet alleen zijn club, maar ook verdedigers en doel'lieden van de tegenpartij bij de neus te nemen. Van de elf mogelijkhe den die een redelijke kans op een doelpunt boden, pikte al leen Juul „de schicht" Eller- man er eentje mee, in de 27e minuut na voorbereidend werk van Koeman en Kieft en een helpend handje van de Poolse doelman Bako. Van de minder gelukkige mo menten kwamen er ook drie op zijn naam, evenveel als Kieft. Heintze, Koeman, Van Aerle en Vanenburg hadden PSV in het Inönü-stadion ook simpel over het dode punt kunnen tillen. Robson heeft overwogen om een extra-voorhoedespeler in te zetten, toen bleek dat Besik tas met slechts twee, zij het re delijk balvaardige, maar nooit doortastende aanvallers, speel de. Die beslissing werd uitge steld tot het moment dat het niet meer nodig was, of niet meer kon. Dat ogenblik viel bij het begin van het laatste kwartier. Rosa rio Lo Bello, die 75 minuten perfect had gefloten, bestrafte Van Breukelen met een vrije trap wegens overschrijding van de passenregel. „Belache lijk", vond Robson het. „Het typische voorbeeld van arbi trale overdrijving". Betere kans Na de vrije trap werd PSV ge- Wim Kieft is hier nog in actie, red door de paal, waar de po ging van Mehmet eindigde. De meeste begaafde speler van Besiktas kreeg zes minuten la ter een betere kans. Lo Bello zag een strafschop nadat De Jong zich in de benen van een opzich kansloze Metin had la ten vallen De tweede keer joeg hij de bal duidelijk binnen de paal, 1-1 dus. een opmerking tegen de scheidsrechter rood krijgen. „Een beter voorbeeld van een beslissing ten gunste van de thuisclub in een Europese-be- kerwedstrijd is er niet", vond Robson. Hij kan daarin gelijk hebben, maar vaststaand blijft dat de strafschop tien minuten voor tijd PSV nooit van zijn winst had mogen beroven, om dat de voorsprong veel groter had moeten zijn dan 1-0. Vanenburg wond zich ver schrikkelijk op over die straf schop en werd vergeeld omdat hij bleef zeuren. Kieft uitte even later zijn ongenoegen. De spits beheerst het Italiaans en Lo Bello was zodanig op zijn tenen getrapt dat hij de rode kaart uit de zak toverde. Besiktas (Tur)-PSV (Ned) 1-1 (0-1). (84. Hamid) en Kadir; Riza, Mehmet. Turan en Zejer (46 Ali); Metin en Feyyaz. PSV: Van Breukelen. Gerets. Valckx. De Jong en Heintze, Van Aerle, Po pescu en Koeman; Vanenburg, Kieft GERT VAN DIJK |)ÜSSELDORF Ajax isterdam im Rheinsta- ion Düsseldorf. Dat was Éventjes wennen. Ook tor de Ajacieden zelf. ploeg van Leo Beenhakker gisteravond in de eerste lift verloren rond aan de s van de Rijn. Pas na rust de Amsterdammers een eetje geacclimatiseerd in Düs- ldorf e r het verdedigend Örebro geen houden meer aan. vierde de rentree op de jiropese velden met een 3-0 'inning. het begin van het duel te één Ajacied al een lugdesprongetje. Dat was lefan Pettersson. De voor- «eldige Zweedse professional naakte er geen geheim van lat hij zich niet erg gelukkig 'oelde toen stormram John 'an Loen zich in Amsterdam iwam melden. Pettersson be bouwde dat als een regel- 'eehte motie van wantrouwen zijn adres. Maar de Zweed i zich heilig voor om Leo beenhakker voor een moeilij ke keus te plaatsen. Pettersson wilde hoe dan ook bewijzen, lat hij eerder dan John van -oen een basisplaats in de loofdmacht van de Amster- 'ammers verdiende. Don Leo had eventjes bedenk tijd nodig, maar gisteravond ging zijn voorkeur dan toch uit aaar Stefan Pettersson. En John van Loen begon op de >ank. Daar bivakkeerde hij 'verigens niet lang, want beenhakker had al na een •kwartier in de gaten dat Ajax een aanvaller tekort kwam te- het stugge Örebro. De iterdamse coach was er vanuit gegaan, dat de Zweden niemand speciaal zouden be ften met de bewaking van Dennis Bergkamp. Dat ge beurde dus wel en daarom bracht Beenhakker al na een half uur1 in de persoon van John van Loen een extra vrij buiter in het veld. Marciano Vink moest voor hem wijken en dat was geen enkel pro bleem, want Orebro opereerde slechts met twee spitsen. Prof Stefan Pettersson stond niet openlijk te juichen toen Leo Beenhakker de opstelling be kende maakt. Daar is hij te veel prof voor. „Maar ik vond het wel heel leuk, dat ik ein delijk weer eens de kans kreeg om een hele wedstrijd te spe len. En dan ook nog eens te gen een Zweedse ploeg. Dat maakte het nog interessanter voor mij. Een stuk of zes jon gens van Örebro kende ik nog van vroeger. Daar heb ik Beenhakker ook wat informa tie over verschaft. Gewoon wat kleine dingetjes. Wat voor soort spelers het zijn. Niks bij zonders eigenlijk". Het ging de Zweedse bliksem afleider van Dennis Bergkamp tever om te stellen, dat hij de slag met John van Loen nu al definitief in zijn voordeel heeft beslist. „Dat is wat over dreven. Ik denk dat Leo Been hakker gewoon van wedstrijd tot wedstrijd gaat bekijken wie van ons tweeën hij het beste kan opstellen. Daar heb ik vrede mee. Ik zal er wel voor zorgen, dat hij niet om mij heen kan". Stefan Pettersson was gister avond in ieder geval een stuk gevaarlijker dan zijn rivaal John van Loen. Maar het zat de ijverige Zweed niet mee in de afwerking. In de eerste helft schoot hij vol op de paal en kort na rust trof hij met een kopbal de lat. Het was uit eindelijk Dennis Bergkamp, die in de 60e minuut de wed strijd openbrak. Daarna kwa men de laffe Zweden er niet meer aan te pas. Ajax liet Öre bro alle hoeken van het veld John van Loen kwam als invaller binnen de lijnen en zorgde met een voor gevaar. FOTO: ANP zien en Aron Winter en ten slotte ook Stefan Pettersson zetten het grote Amsterdamse overwicht in nog meer doel punten om. „Wat was ik blij met die goal. Daar had ik de hele wedstrijd al op lopen loe ren", aldus Pettersson. Het hele Amsterdamse kamp twijfelt er niet aan, dat er straks zeker nog één wedstrijd in het Rheinstadion gespeeld zal worden. „Want normaal gesproken moeten we nu ge woon de tweede ronde kunnen bereiken", zei Leo Beenhak ker. Maar het blijft eventjes Düsseldorf. Tor Bergkamp, Tor Winter, Tor Pettersson. Het scorebord in het Rheinstadion deed niet echt Amsterdams aan. Ajax-örebro (Zwe) 3-0 (0-0). 59. kaart' Karlsson (Ör Ajax- Menzo; Blind, Wouters, Vink (30. Van Loen) en De Boer; Winter, Bergkamp en Kreek; Van 't Schip, Erlingmar Fursth; H. Karlsson; Zetterlund, Dahlqvist en Skoldm; i. Sjogren BARCELONA FC Bar celona is de jacht op de enige grote trofee, die in de wel gevulde prijzen- kast ontbreekt, begonnen met een duidelijke zege op Hansa Rostock. De laatste vertegenwoodiger uit de voormalige DDR in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen ging gisteravond in het met 65.000 toeschouwers gevulde Nou Camp-stadion met 3-0 ten on der. Richard Witschge speelde een hoofdrol bij FC Barcelona. De man van acht miljoen kreeg enkele keren een open doekje voor technische hoogstandjes, die in twee gevallen doelpun ten opleverden. Zijn schitte rende solo halverwege de eer ste helft langs vier Duitsers stelde Laudrup in staat voor de openingstreffer te zorgen. Witschge, als linkermidden velder in een controlerende, behoudende rol, deed meer. Hij bediende Stojtskov vaak op zijn wenken, maar de Bulgaar sprong uiterst slordig met de kansen om. Na ruim een half uur waagde Witschge, die het vorig seizoen bij Ajax niet tot scoren kwam, zelfs een af standschot, dat rakelings over vloog. Nadat Laudrup direct na de hervatting 2-0 had gemaakt op aangeven van uitblinker Goi- coechea stond Witschge in de 76ste minuut weer opnieuw aan de basis van een treffer. Hij gaf de bal na weer een solo door naar Begiristain, die over de Duise defensie heen Goi- coechea bereikte. Diens schot zou naast gegaan zijn, ware het niet dat invaller Dowe de bal van richting deed veranderen en zijn doelman Hoffmann vergeefs deed grabbelen (3-0). Alle vier Coach Johan Cruijff mocht volgens de UEFA-regels alle vier buitenlanders (Stojtskov, Koeman, Witschge en Lau drup) opstellen. Bakero. Amor en Nando moesten wegens een schorsing aan de kant blijven. Hansa Rostock wist basisspeler Wahl met hoge koorts in het hotelbed. De laatste kampioen van Oberliga Noord Oost, aanvan kelijk trotse leider in de Bun- desliga, was niet bij machte iets tegen het oppermachtige, maar bijzonder slordig passen de FC Barcelona in te bren gen. Doelman Zubizaretta had een bijzonder gemakkelijke avond. Hij kreeg slechts drie ballen te verwerken. „Barca" had de score nog veel hoger op kunnen schroeven. Maar talloze kansen bleven onbenut. Zo miste Nadal al in de derde minuut een uitgele zen gelegenheid door in volko men vrije positie over te kop pen. Toen Stojtskov dit halver wege de tweede helft nadeed, haalde Cruijff hem onbarm hartig naar de kant. Onzettend warm Richard Witschge na afloop: „In het begin had ik het moei lijk; Het was hier ontzettend warm en ik zat een dikke SPORT OP TV VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. 23.35 uur: Studio Sport met hockey Champions Trophy. RTL 4, 22.45 uur: Match Barend Van Dorp, 23.50 uur: Autosportjour- Duitsland 1, 20.15 uur: Der 16. Platz, documentaire over Hansa Rostock. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN Nederland 3, 15.00 uur: Studio Sport met hockey Champions Trophy. BBC 1, 12.05 uur: Golf Epson Grand Prix. Sport on Friday EUROPA CUP I 21 Popescu 1-0 (strafschop), 69. Agal- liou 2-0 Scheidsrechter Filipov (Sov). Toeschouwers: 20.000 Besiktas (Tur)-PSV (Ned) 1-1 1): 37 Ellerman 0-1. 79. Mehmet 1-1 -afschop) Scheidsrechter Lo Bello gers (Sch) 1-0 (1-0): Scheidsrechter: Forsti'nger (Oos) Toeschouwers: 11.000 Honved Budapest (Hon)-FC Dun- IFK Göteborg (Zwe)-Flamurtari HJK Helsinki (Fin) Dinamo Kiev (Sov) 0-1 (0-1) 12 Kovalets 0-1 Scheidsrechter Kowalczyk (Pol) Toeschouwers 3.032. Anderlecht (BeO-Grasshoppers (Zwi) 1-1 (1-0) 44. Degryse 1-0. 65 leykjav naikos (Gri) 2-2 (0-1) doulou 0-1, 57. Ragnarsson 1-1, 62 Anthorsson 2-1, 72. Christoudoulou 2- 2. Scheidsrechter: Snoddy (Nier) Toeschouwers. 536. Sampdoria (Ita)-Rosenborg (Noo) 5-0 (2-0): 10 Lombardo 1-0, 26. Dos- sena 2-0. 56 Dossena 3-0, 75. Silas 4- 0. 83. Lombardo 5-0. Scheidsrechter McCluskey (Sch). Toeschouwers Union Luxembourg (Lux)-Olym- pique Marseille (Fra) 0-5 (0-4) 11 Papin 0-1. 15 Xuereb 0-2. 31 Papin 0-3. 45. Sauzee 0-4, 85. Papin 0-5 (strafschop). Scheidsrechter: Caul- field (Ier). Toeschouwers: 9.000. Barcelona (Spa)-Hansa Rostock doel). Scheidsrechter: Costantin (Bel) Toeschouwers 65.000. Arsenal (Eng)-Austria maand in een hotel. De muren kwamen op me af. Ik wist niet goed wat ik de hele dag moest doen. Nu ik eenmaal in mijn nieuwe huis zit is alles beter. Koeman en Cruijff hebben met hun vrouwen enorm ge holpen. Het voetbal leeft hier als nergens anders. Natuurlijk gaat er niets boven mijn Am sterdam. Maar in zekere zin lijkt Barcelona er wel op. De Spaanse pers benadert me po sitief. Natuurlijk moet ik dan wel goed blijven spelen. Het ging vandaag in elk geval lek ker. Hopelijk blijft dat zo". Witschge zegt er geen moeite mee te hebben als hij straks weer op de bank moet plaats nemen. „Cruijff moet kiezen. Eén van de vier moet aan de kant blijven. Als ik dat ben heb ik er geen moeite mee. Ik speelde vandaag goed, maar Laudrup ook. We spelen zo veel wedstrijden in een sei zoen, dat ik toch wel aan mijn trekken zal komen. Dit eerste jaar bij FC Barcelona be schouw ik toch als een leer jaar. Alles is meegenomen". EUROPA CUP II FC Bacau (Roe)-Werder Bremen (Dui) (P6 (0-3) 9 Rufer 0-1. 13. Ru- fer 0-2, 31 Rufer 0-3. 63 Bratseth 0-4. 78. Votava 0-5, 85. Neubarth 0-6 Scheidsrechter: Marko (Tsj). Toe- Schmidhuber (Dui). To< 8.000. Partizan Tirana Alb)-Feyenoord (Ned) 0-0. Scheidsrechter Puhl (Hon). Toeschouwers: 5.000. GKS Katowice (Pol)-Motherwell (Sch) 2-0 (1-0) 42 Szewczyk 1-0. 81 Wolny 2-0 Scheidsrechter Halle (Noo)' Toeschouw Constantin (Roe) Toeschou- 0-2. Scheidsr (Ned). Toeschouwers 2377 IFK Norrköping (Zwe)-Jeunesse d'Esch (Lux) 4-0 (1-0). 45 Karlsson 1-0. 49 Erikssn 2-0. 70 Hellström 3-0. 71. Vaattovaara (strafschop) 4-0. Scheidsrechter: Palsi (Fin). Toe- Omonia Nicosia (Cyp)-FC Brugge (Bel) 0-2 (0-1) 3 Dziubinski 0-1. 47 Booy 0-2 Scheidsrechter Kotherja PRIJSVRAGEN DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen zijn: Mid-Lotto: 10-21-27-28-33-35 Reser- Richard Witschge van Barcelona passeert verdediger Marz van Hansa Rostock. FOTO:EPA 766.643,35 Cijferspel 5 1 0 6 2 8 Extra cijferspel (laatste vier cijfers): 1 8 6 7 Inleg: ƒ331.586 Prijzen ƒ132.634.40. Duitse midweeklotto Trekking A 3-15-21-26-34-39 Reser ve: 32 B 1-3-5-9-10-49 Reserve 46 Spel 77 2 8 3 7 5 5 9

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13